Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Opleiding tot Ouderling. VEREENIGINGSLEVEN. wys een nieuwe katheder is geopend in de Faculteit der Letteren, en wel voor de Alge- meene en Vaderlandsche Geschiedenis. Meer dan broodnoodig werd zulk een leerstoel. Sinds Groen van Prinsterer heenging, riep ons volk om een man, die op het terrein der Historie voor onze beginselen pal staat en leiding geelt. Directeuren waren zoo gelukkig een bekwaam historicus te vinden in dr. Adriaan Goslinga zoon van den bekenden Schiedamschen leeraar, welke thans les gaf aan de Ryks H. B S. te Winterswijk, in Londen zyn studiën voltooide en in 1915 promoveerde op een dissertatie over „Slingelandts efforts towards European peace". H\j heeft in Leiden gestudeerd onder leiding van professor dr. G. II. Th. Bussemakeren wie van dezen hoogleeraar kent en geleden heeft de bewerking van het 5de Boek van Mullers „Geschiedenis van onzen Tyd" zal be grijpen, dat hii een goeden cursus, al was het dan niet in CalvinLtischen geest, volgde en althans van dien hoogleeraar de kunst der his- toriebe chrijving heelt kunnen leeren. Het be kende boek van dezen Hoogleeraar, verschenen bij Tjeenk Willink te Haarlem in 2 stukken is de moeite waard te koopen (pl.m. 4 gulden) en bevelen we de jongere generatie van harte aan. Men leert daaruit onzen tegenwoordigen wereldstrijd begrijpen. Dr. Goslinga is pas 33 jaar oud en zoo de Heere hem 't leven spaart, kan ons Gereformeerde volk nog veel van hem verwachten- Gods zegen ruste op de nieuwe leerstoel en op den benoemden Hoogleeraar. Het jaar 1918 zet met eene blijde verrassing voor ons volk, dat de V. U. liefheeft, in. Keerhof. JKerk- en Ichooliilenwi TWEETAL te Zwolle(vac. G. Wielenga) Joh. Visser te Winsum H. J. Heida te Stadskanaal. BEROEPEN te Werkendam (A.)C. J. Wielenga te Hazers- woude; te Donkerbroek D. Prins te Oudega. AANGENOMEN naar Doesburg J. L. Jaspers te Beekbergen naar Ouderkerk a.d IJsel J. C- Dagevos te Oosterend (op Texel). BEDANKT voor Heteren en Randwijk J. C. Dagevos te Oosterend (op Texel) Ds. G. Elzenga te Kampen is in zooverre hersteld, dat hij weer eenige catechisaties houdt en spoedig voor de gemeente hoopt op te treden. Prof. L. Liodenboom te Kampen is ern stig krank. Ds. D. Tom te Hilversum herdacht zy'n 25 jarig ambtsjubileum met 2 Cor. 4:7. Afscheid van Dwingeloo ds. II. Lanning met 1 Petr. 510 en 11. Aan de Vrijz. Universiteit te Amsterdam is benoemd tot hoogleeraar in de litterarische faculteit voor den katheder van de algemeene en vaderlandsche geschiedenis dr. A. Goslinga leeraar aan de Ryks H. B. S. te Winterswijk. Om te onthouden. Mr. J. W. Tij ma, van Leeuwarden, herinnert er in het Fr. Dgbld. aan, dat krachtens de bepaling vervat in art. 55 e. v. Registratie wet ook van verkoopingen van goederen ten behoeve van Chr. schoolver- eenigingen gehouden, die tot dit doel door belangstellenden disponibel zijn gesteld, vooraf aangifte moet gedaan worden ten kantore van registratie en binnen 10 dagen daarna een daarvan opgemaakte akte moet worden aange boden. Eene vereenigiüg die ten deze uit ontwetendheid nalatig was geweest, ontving eene aanschrijving om circa f 400.boete te betalen. Tot anderer leering en waarschuwing zfj dit geval gememoreerd Oifielëele jBericklen. AGENDUM voor de Classicale Verga dering op Donderdag 17 Jan a.s. in de Gereformeerde Kerk te Axel. Het Moderamen voor deze vergadering bestaat, volgens art. 10 H. R„ uit de Brs Ds. H. P. M. G. de Walle, praeses, H. Brouwer, Scriba, H. Z. de Mildt, Assessor. Orde der werkzaamheden. 1. Opening (9 ure precies) door den Praeses. 2. Nazien en rapport Credentialen. 3. Lezing en vaststelling der Notulen. 4. Afdoening van geldelijke zaken. 5. Behandeling der ingekomen stukken, (Zie bijlage I.) Rondvraag naar art 41 D. K. O. In verband daarmede behandeling der voor stellen en instructien der Kerken. (Zie bijlage II 7. Rapport der verschillende Deputaten. (Zie bijlage III.) 8. Benoemingen Deputaten enz. (/ie 8 en 9 art. 11 H. R.) 9. Aanwijzingen roepende kerk. Vaststelling van datum. 10. Sluiting. Namens de roepende Kerk. van Zaaraslag. H. P. M. G. de Walle, Praeses. J. Kosten, Scriba. Zaamslog, den 3de Januari 1918. Bijlagen. I. Voorstel Axel classicaal fonds voor tuber- culooze lijders. 11. Rapport Kerkvisitatie. (Westelijk deel.) De classis Zierikzee zal D.V. vergaderen op Woensdag 20 Februari. Punten voor 't agendum s.v.p. vóór 3 Fe bruari in te zenden. Namens de roepende kerk, D. Mulder. J. Bienkfelt. L. S. De Geref. kerk van Grypskerke roept de kerken der classis Middelburg op tot de ver gadering der classis, D.V. te houden Woens dag 13 Februari a.s. Punten van behandeling, voorstellen e. d. in te zenden bij laatst ondergeteekende. Namens de roepende kerk van Grijpskerke, A. Geschiere, Voorzitter. J. H. Geschiere, Scriba. K. Veen, Consulent. K'l 9 Jan. 1918. Diusdag 15 Januari, voormiddag 10 uur vergadering van de Financicele Commissie van We8tkapelle en Deputaten der Hulpbe hoevende kerken, in de Consistorie Hofplein. Zeer gewenscht dat allen tegenwoordig zijn. HOluUA. Diaconaal Hulpbetoon. De zusters wordeu Vrijdag 18 Januari des avonds om 7 uur verwacht ten huize van on dergeteekende. J. G. NetelenbosVogelzang. Middelburg. De Vrouwenvereniging „Bid en Werk" hoopt a.s. Woensdag 16 Januari haar werkzaamheden te hervatten. De Plaatscommissie houdt Dinsdag 15 Jan. a.s. des avonds van 89 uur zitting in de Consistorie der Noorderkerk. De Christelijke Jongedochters Vereeniging „Dient den Ileere", te Vlissingen, hield het- einde van het vorige jaar wederom haar gewone jaarlijksche uitdeeling. Door haar werden 60 kleedingstukken vervaardigd, welke aan broe deren Diakenen zjjn overhandigd. Met dank aan den Heere die ons ook dit jaar dat achter ons ligt in staat stelde deze kleedingstukken voor onze arme Broeders en Zusters uit onze gemeente mochten afwerken. Hartelijk dank brengt zfj aan al hare be- gunstigsters die haar mede tot dezen arbeid iu staat stelde. Geve de Heere ook in dit nieuwejaar vele geopende harten en beurzen om onzen arbeid te steunen, vooral in deze dure tijden, gehoor zamende Zijn gebod: „Zjjt dan barmhartig, gelijk uw Vader, die in de hemelen is, barm hartig is." Geve de Heere ons verder nieuwe kracht en lust om bij vernieuwing in liefde en eensge zindheid voort te mogen gaan ter eere van des Heeren naam. Namens bet Bestuur, L J. Jobse, Secr. ZENDING. Met vriendelijken dank ontving ik van de gez. Noels te Wemeldinge f 5 als saldo op brengst van Ze dingsbladen, welke gelden ik afgedragen heb aan den penningmeester, den heer C. J. Hondius te Middelburg. J. D. Wielenga. Ontvangen van J. S. D. to V. 200 opge spaarde halve centen. Hartelijk dank J. D. Wielenga. Serooskerke {W.) De Jongedochtersvereeni- ging „Tabitha" alhier, verleden jaar opgericht, heeft dezer dagen uitdeeling gedaan aan 18 gezinnen van wat zij in haar eerste levens jaar had vervaardigd. Het wa9 voor de jongedochters een aange name taak behalve 18 lakens, 48 kleedingstuk ken te mogen brengen in zulke gezinnen, waar in dezen duren tijd, de behoefte en het gebrek zich zoo duidelijk laten voelen. Het zal hun zeker nog aangenamer zijn, wanneer de leden der gemeente, door wat nu is geschied, overtuigd mogen worden van het goed recht van 't bestaan der Jongedochtersver- eenigiDg en daarmede van haar recht op de sympathie en steun aller broederen en zus- teren. Geschonken aan de Geref. Kerk te Middel burg 1 aandeel voormalige Kerkelijke kas groot f2o.1 losbare aandeel dito groot f 25. C J. Hondius, penningm. Gevonden in de collecte te Vlissingen f10 met bijvoeging Psalm 23. Hartelijk dank voor deze gave. Mocht ze vele navolgers vinden. G. J. Fros, Scriba. Ontvangen van de Chr. Jongedochtersver- eeDiging Dorcas" te Vlissingen de som van flO— Ook hiervoor hartelijk dank. G. J. Fros, Scriba. Middelburg. Diakenen deelen onder hartelijke dankbetuiging mede dat de wintercollectie heeft opgebracht elfhonderd achL, en zeventig gulden 10 cent. Voor hen, die diakenen in staat stelden een extra uitkeering te doen, zjj het een voldoening, dat uit menig oog ware dankbaarheid kon gelezen worden s De boekhouder der Diaconie, J. Damen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie II. 3o. Op welke wijze zon ik iets willen doen, waardoor de bediening van het opzienersambt in onze kerken meer op bet gewenscbte peil wordt gebracht Geen cursus, geen opleiding, geen examen, geen nieuwe vereenigingen stichten, „die er eigenlijk al geweest moesten zijn," zooals ds. Kerkhof zegt, maar wél vertrouwen op het plichts gevoel der broeders om zich te moeten bekwa men voor een belangrijken arbeid, indien die broeders op een gegeven oogenblik bedoelden arbeid zullen hebben te aanvaarden en hen dan daarvoor dm tvjd geven Voila tout! Men zou dan dienen te bepalen, dat aan het eind van elk jaar worden gekozen de ouder lingen, die iets meer dan een jaar daarna in dienst treden (als overgaugsmaatregel zal er mocht mijn voorstel ooit aanvaard worden één keer natuurlijk een dubbel stel ouderliugen moeten wordeu aaugewezen) Wy krijgen dan een aantal „aanstaande ouderliugen", die weten, dat zij eenmaal d.w.z. een jaar later het opzienersambt zullen hebben te aanvaarden en die dus daarom lust en reden zullen hebben om zich te wijden aan de studie van al datgene, wat zy zeer speciaal bij de bediening van bet opzienersambt zullen noodig hebbeü, b.v. gere formeerd kerkrecht, theorie van het huisbezoek, theorie van het ziekenbezo?k, voorts kennis van de kerkenordening, kennis van al wat in engeren zin met onzen hedendaagschen eere- dienst samenhangtzij zullen hobben kennis te nemen van het archief hunner kerk en zich op de hoogte hebben te stellen van de geschie denis hunner kerk, kortom zij dienen hunne aandacht te geven aan allerlei belangrijke zaken, welke zij alsdan en vrij wel alleen, omdat zij het opzienersambt moeten gaan bedienen zullen willen bestudeeren, terwijl men, als gewoon lid dor gemeente, daartoe veel minder spoedig zal overgaan. Met de genoemde belangrijke zaken toch dient de ouderling in de eerste kerkeraadsvergadering welke by bij woont, reeds voldoende bekend te zyn (by zal alsdan wellicht al moeten medewerken aan het nemen van gewichtige beslissingen), terwijl by even na, de aanvaarding van zyn ambt als wykouderling al kan worden geroepen tot het moeilijke en delicate werk van een zieke te moeten troosten en bemoedigen of' een stervende by te staan. Deze werkzaamheden dienen toch te worden verricht met eene be kwaamheid en tact, welke men zich, niet al spelende en zulks op de eerste de beste, daarvoor in aanmerking komende, gemeente leden zjjner wyk probeerende zoo maar eigen maakt d w.z. zonder althans eene zekere mate van theoretische kennis daarvan reeds te lubben vergaderd. Natuurlijk zou deskundige leiding gedurende dien tyd van voorbereiding bijzonder zyn te waardeeren. Wie dat evenwel zal moeten doen Onzen mét werk overladen en nochtans dikwijls zoo karig gehonoreerde predikanten zou ik niet durven vragen, zich ook daar nog mede te belasten. Mogelijk kunnen ons „bij zonder knappe ouderlingen" (zooals ds. Kerkhof hen signaleert en ik van harte hoop, dat er gevonden worden) daarbij helpen. By hun leiding zullen ook deze broeders met bijzon- deren tact dienen op te treden. Ds. Kerkhof zegt: „worden de gekozenen geheel aan eigen studie overgelaten dan zou er ongetwijfeld niets van terecht komen." Met alle égards voor ds. K. zou ik Z.W.E.VV. bier toch beslist willen tegenspreken. Ik heb te hoogen dunk van den ernst, welke zal blyken te bestaan bij zeer vele van zulke „aanstaande ouderlingen" („Semi-ouderlingeu" zou wel licht eeu niet al te ongeschikte naam voor hen zyn) 0111 hierin met ds. K. accoord te kunnen gam. Waar de ouderlingen eenmaal met „ja" zullen moeten antwoorden op de vraag: „ofzjj niet in bun harten gevoelen, dat zy wettig van Gods gemeente en mitsdien van God zeiven tot deze heilige diensten zyn geroepen" kan het niet anders óf en geloof ik zeer gaarne het liefste dat zy zich na hunne verkiezing spoedig den tijd van het voorbereidingsjaar zullen ten nutte maken voor de hierboven bedoelde studie. Daarbij zullen zy enkele hulpmiddelen behoeven, b.v. het werk van Prof. Biesterveld over het huisbezoek, dr. Kuyper's „Onze Eeredienst," de bijbelverklaring van Heury, eene kerkenordening (eventueel met de nieuwe toelichting van ds. Jansen), de Heraut, enz. voor welker aanschaffing ondertusschen een niet onbelangrijk bedrag aan geld benoodigd is. Mocht zulks voor dezen of genen broeder te kostbaar zyn, dan zou hy enkele dier werken zonder eenig bezwaar moeten kunnen leenen uit een Kerkeraadsbibliotheek, zooals ik dien overal noodig acht en ik my dan ook gaarne aanwezig zou denken. Het zou ondertusschen nog wel eens voor kunnen komen, dat een broeder toch nog finantieele bezwaren heeft om het opzieners ambt te aanvaarden, wyl behalve voor aan schaffing van enkele boeken soms ook voor het aankoopen van de benoodigde kleeding een bepaald bedrag moet worden uitgegeven. (Deze finantieele bezwaren zullen overigens in mijn stelsei met een voorbereidingstijd van een geheel jaar gemakkelijker zyn te overwin nen dan thans, nu men meestal maar eene maand tyd heeft tusschen verkiezing en aan vaarding van het ambt). Over dit punt nog 8ven doordenkende, wil ik niet nalaten, met het oog daarop, hier als mijne meeniug uit te spreken, dat eigenlijk geen fiaantieele bezwaren zouden mogen bestaan voor aauvaarding van het opzienersambt. Den miust gegoede onder de broederen als hy een man is van vromen zin, eerzamen levenswandel enz. enzkortom een eerste-klasse-Christen moet de aanvaar ding van liet opzienersambt even goed mogelijk zyn, als den wat beter gesitueerde of meer gegoede. Daarvoor zou ik zelfs een bepaald afzonderlijk fondsje onder het uitsluitend beheer van een predikant willen iostellen, waaruit aan zoo'u broeder ingevolge zyn ver zoek op uiterst delicate wijze en gansch in het geheim eene toelage zou kunnen worden ver strekt, teneinde enkele uitgaven te kunnen doen, welke de aanvaarding van het opzieners ambt nu eenmaal meebrengt Ook in dit op zicht zy er in onze kerken toch vooral geen onderscheid tusschen den „man met den gouden ring aan den vinger" en den in materieel op zicht zeer armen onder de broeders! Die geringen hebben wij ook noodig in onze kerkeraden en zelfs in niet te gering aantalzy voelen allicht nog wel eens beter de zorgen en moeiten der zwaar beproefde broeders en zusters dan dege nen, die nimmer materieelen nood kenden. Alleen, men wake er voor, dat niet in een uiterste vervallen worde, doordat er naar gestreefd wordt, om in den kerkeraad uitslui tend de geringen te kiezen en de gegoeden te weren, wellicht alleen omdat zy gegoed zyn. Waar bovendien by de mingegoede of geringe broeders nog wel eens eerder een gebrek aan kennis van veel wat een ambtsdrager dient te weten zal bestaan (men lette slechts op hetgeen zoo nu eu dan in eene „vergadering met de gemeente" valt waar te nemen of te beluisteren 1) geeft myn stelsel van een jaar voorbereiding aan dezulken hoe weinig geschikt of zy aanvankelyk wellicht voor studie zullen zyn toch eene schoone gelegenheid om by de aanvaarding van het ambt, niet of niet te veel achter te staan in kennis by de wat meer ontwikkelde broeders-opzieners. Er is natuurlijk een bezwaar tegen myn denkbeeld. Ik hoorde een al zeggen„dat is nooit zoo geweest!" (ook een argument van Jan Kalebas) een ander roept: „al weer wat nieuwseen derde vindt het ongetwijfeld weer „zoo'n nieuw theoretisch denkbeeld," zooals mij onlangs eens werd toegevoegd. Welnu, het is zeer zeker iets nieuws, maar ook ongetwijfeld eene verandering, welke waarschijnlijk niet zoo moeilijk zou zyn in te voereD, terwyl reeds een jaar daarna de vruchten er van zouden kunnen worden geplukt. Is een jaar voorbereiding ni«t wat lang? zoo zal men nog in het midden willen brengen. Ik meen geenszins. In dat jaar zal de a. s. ouderling nauwelijks gereed kunnen komen met eene ietwat grondige studie van de voor-: naamste der verschillende onderwerpen, welke zyne aandacht zullen moeten hebben. Daarby behoort natuurlijk voortdurend onderzoek der Heilige Schrift met behulp eener bijbelver klaring of anderszins. Bovendien kan in dat. jaar nog een en ander worden in orde gebracht, wat voorziening vereischt. Mankeert er iets aan het wèl-regeeren van zyn huis, hy brenge verbetering aan. (Ik vernam eens van een mijner kinderen, dat twee harer medecate- chisanten, die den predikant het meeste last gaven, kinderen van een zelfden ouderling waren Kan hy niet al te best lezen, hy oefene zich en legge zich met de borst toe op het ver krijgen eener goede uitspraak. Heeft hy b. v. lichamelijke ongesteldheden, „meent hy zich soms niet al te sterk van lichaamsgestel en bijzonder vatbaar voor kouvatten by huisbe zoek" (waarover ds. Kerkhof iu zyn 3e stuk schrijft) hy stelle zich by zyn huisarts onder behandeling een jaar is zeer voldoende te achten om daarvan radicaal gecureerd te worden (ik mag hier wellicht even als medicus spreken.) Ook is dat jaar indien noodig uitste kend te benutten om zich te oefenen in zelf- beheersching. Dat is voor een enkele zonder kwestie zeer gewenscht, te meer waar de ouderlingen tijdens de godsdienstoefeningen en ook daarbuiten hebben „toezicht te nemen op de leer en den wandel van d.e dienaren des Woords". Daarby is natuurlijk allergrootste tact hun aanbevolen. (Nog kort geleden werd het in eene onzer Zeeuwsche kerken vertoond, dat een ouderling van eenige ancieniteit hl de kerk tijdens den dienst door gebaren de gemeente opwekte om te gaan staan tijdens het ziDgen van een bepaald vers, alzoo eenigszins de leidiug ontnemende aan den predikant, die blijkbaar heelemaal niet had gewenscht of bedoeld dat men zou gaan staan en die later by het opgeven van den slotzang (psalm 72 vers 11) de gemeente zijnerzijds uitnoodigde omdat vers staande te zingen, waarvoor zooals Z.W.E.W. zeer ter snede opmerkte zeker honderd maal meer reden bestond dan in het eerste geval 1 TableauBescheidenheid en zelfbeheersching zyn ook in het voorgestoelte zeer gewenscbte eigenschappen Tenslotte is een jaar een mooie tijd tot ver betering voor dezen en genen a.s. ouderling, die nog niet geheel „zyn eigen-ik" wist te verliezen op oogenblikken, waarop hij in des Heeren Wijngaard werk verrichtte. Van dat „eigen-ik" hebben we natuurlijk allemaal zoo nu en dan last, de een meer de ander minder (die uitgezonderd wenscht te wordeD, kan met genoegen door my uitgezonderd wor den maar by de in-het-ambt-staande moet m.i. van dat „eigen ik" al heel weinig te merken zyn. Daar behoort wat oefening toe en eventueel ook daarvoor is het voorbereidings jaar kostelijk te benuttenG. J Colder. Jaarvergadering van den bondsring Serooskerke eu Omstreken D. V. op Donderdag 17 JaD. n. m 6 30 uur iu de Ger. Kerk te Oostkapelle. lste Rede dr. A. A. van Schelven, Geref. Predikant te Vlissingen. Onderw. „Het wezen der Kerkhervorming. 2de Jaarverslagen. Secretaris en Penningm. 3de Verkiezingen moderamen. Dubbeltal voorz. A. J. Davidse. W. de Buck. Dubbeltal penn. B. Wattel, aftr. W. Geldof. Vrienden Riugbezoekers denkt s.v.p. om de RingrapporteD. Niemand verzuime deze belangrijke vergade ring by te wonen. Ieder is welkom. Namens het Ringbestuur, A. J. Huijsman, Voorz. W. de Buck IzSecr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3