Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. Weggedreven. Schets uit den arbeid der Middernachtzending. Door W. A. Vroeg op. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. Kindervreugd. Vertellingen voor de jeugd. Van Ang. Dame, Hkrmanna, Matta Hoog, J. L. R. de Liefde en dr. Jo hanna M. Sennf.e. Met plaatjes van Jan Wiegman. Uitgave van D. A. Daamen, 's Gravenhage. Gulden Spreuken* Vertellingen voor de jeugd. Door Heemanna. Geïllustreerd door Jan Wiegman en met omslagtee- kening van J. H. Isinge Jz Uitgave van D. A. Daamen, 's Gravenhage. In 't Geuzeniiuis. Door C. Schrijver, geïl lustreerd door JanRinkk. Uitgave van D. A. Daamen den Haag. Ons Arsenaal. No 2. Apostolischen. Door ds. D. yan Dijk, te Uithuizen. Uitgave van E. J. van den Brink en Co., te Zutphen. Christelijk Vrouwenleven. Uitgave van E. J. Bosco Jbzn., Nyverdal. Stemmen des Ttyds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Aft. 2. December 1917. a.8. de zitplaafcsengeiden en de collecten voor de Kerk afgeschaft worden, terwijl men van plan is, voor de armen, een bus te hangen by den uitgang. Geleid door de principieele over weging dat de jaarlyksche bijdragen, de beste, vaste bases zyn voor de kerkelijke financiën, en aangemoedigd door het voorbeeld van andere kerken, heeft de Kerkeraad de koe by de horens gevat. De uitkomst is even verrassend als verbiedend. Uit de vrijwillig ingevulde biljetten bleek de goede medewerking der gemeente, en de inkomsten zullen 't volgende jaar beduidend hooger zijn. Duidelijk komt nu ook uit, dat men met geen andere regeling het ideaal van „ge lijke plichten naar vermogen" meer nabij komt. Daar het „gelijke rechten" er van zelf uit voort vloeit, kwam ook het zitplaatsen-vraagstuk aan de orde. Met schier eenparige stemmen werden in een ledenvergadering de plaatsen ter be schikking van den Kerkeraad gesteld. De fami- liën konden zich groepeeren en de banken zou den zoo mogelijk bij onderling overleg, of anders bij lotiag worden toegewezen. Door het tekort aan zitplaatsen, kon tot groote teleur stelling van velen, deze prachtige regeling niet doorgezet worden. Zoodra betere tijden ons in de gelegenheid stelleD, de zitplaatsen te ver meerderen, zal echter wel blijken, dat uitstel tot geen afstel zal leiden. Dr. H. W. Smit, ber. predt. te 's Gra- veland, is door de classe Amsterdam toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Door de classe Amsterdam is beroepbaar verklaard de heer J. G. Fernhout te Amsterdam. Door een dertigtal leden der Geref. Kerk van Zegwaart is een verzoek aan den Kerke raad gedaan, om bij de samenstelling der dubbeltallen voor ambtsdragers vooraf door een stemming het oordeel der gemeente te verne men en dus aan de gemeente invloed te ver- leenen bij het formeeren der voordracht, echter met dien verstande dat de eindbeslissing bij den Kerkeraad blijft berusten. Dit verzoek is van de hand gewezen, omdat het, naar het oordeel des Kerkeraads, zou strijdig zijn met het Geref Kerkrecht. Adressanten verzochten wijziging van dat oordeel. HerdenlcingDe 3de Geref. Kerk te Holland (Michigan, Noord-Amerika) heeft 9 September 1.1. een halve eeuw bestaan. De Kerk, door den bekenden dr. A. C. van Raalte tot open baring gebracht, werd achtereenvolgens door 7 leeraren gediend By de herdenking waren er nog 4 in leven en dezen woonden de her denkingssamenkomst bij. Zondag 16 dezer zal in de Geref. Kerk te Pernia herdacht worden het 75-jarige bestaan van die kerk. Legaat. Door wijlen den heer K de Ruiter is aan de Geref. Kerk te Harlingen gelegateerd de som van f 1000. Borssele11 Dec. '17. Zondagmorgen 9 Dee. liet onze geachte leeraar ds. E. J. van Voorst de gemeente bekend maken dat hij de roeping naar de gemeente Numansdorp en Klaaswaal had aangenomen. Kerkeraad en gemeente waren zeer teleurge steld over dit besluit. Zwaar zal 't ons valleD, onzen geliefden eersten leeraar te zien vertrekken. Doch wij hopen in den weg des Heeren te berusten, en Hü vervulle spoedig de ledige plaats, met den man Zijns Raads is onze wensch en bede. Namens den Kerkeraad, P. Fraanjb, Scriba. Meliskerke.9 Dec. 1917. Aan het einde van den morgendienst werd door den Eerw. A J. Fanojj de gemeente bekend gemaakt, dat haar geachte Leeraar, de Wel.Eerw. ds. K. Veen eene roeping ontvangen had van de kerk te Genderen. Geve de Koniüg der Kerk Zijn dienstknecht wijsheid om eene beslissing te nemen Zyn Naam ter eer en de gemeente tot heil. Namecs den Kerkeraad, C. Polderman, Scriba. het zou gebeuren andersMaar hij sloot haar de mond met een kus. Neen, zij moest niet gaan dreigen. Een vroolijker gelaat moest zij hem toonen. Wat had ie aan 'n vrouw, die kniesde? De korte tijd, dat je leefde, moest je maar vroolijk zijn. Als je dood was, was het afgeloopen O, wat sneed haar dat door het hartZy wist wel beter. Haar opvoeding bad het haar geleerd, dat het dan niet was afge loopen. Dan trachtte zy zich diets te maken, dat het maar praatjes waren van mensehen, maar het gelukte haar niet Zoo waren ze dan getrouwd en woonden in de nabijheid van de Bloemgracht, even buiten de „Jordaan". In het eerst ging het goed. Ze hielden van elkaar. Maar op den langen duur.... Zóó'n leven, zonder eenige godsdienst. In haar dienst had zij bij haar eten altijd nog gebeden en gedankt, al was het Bijbeltje dan wegge borgen. Gekkenwerk, kinderpraat. Wie gaat nu in vredesnaam bidden, als het eten vóór je staat. Zijn vrouw ging hem tegenvallen. Zij was niet zoo luchthartig van karakter, bls-ie gedacht en gewenscht had Ze zat natuurlijk nog over huis te „prakkezeeren" ja, een beroerd geval was het. Dat vondt-ie ook. Maar er was nu eenmaal niets aan te doen. Dan had die vent, d'r vader, maar niet zoo stug moeten ziju. Dat noemt zich Christelijk, spreekt over naas tenliefde, maar verstoot z'n eigen dochter, alleen, omdat die „mijnheer z'n zin niet doet", 'n Fraaie behandeling Anna moest zich dat niet zoo aantrekken, vond-ie. Hü zou alle mogelijke moeite doen, het haar te doen ver- Vlissingen, 14 Dec. In dank ontvangen ten behoeve van 't orgelfonds over de maand Oct. f 6,42 en over Nov. f 9,63. Namens den kerkeraad, A. A. Roos, Scriba. Middelburg, Met hartelyken dank vermelden wy de ontvangst van f 4,80, ziinde de inhoud van de cateehisatiebus uit de Noorderkerk. Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, Penningm. Middelburg. In harfcelijken dank ontvangen van Mej. A. en M. f 1,van de familie P. f 1,en van B. f 0,60. Verder danken wy al onze begunstigers, die ons zoo vele jaren met hunne gaven steunden, waardoor wy met blijdschap en dank aan den Heere onze diakenen zoo vele goederen konden ter hand stellen. Ook dit jaar mochten wy hen ruim 60 stuks overhandigen. Tevens maken wy onze begun stigers bekend, dat door ongesteldheid van haar hoofd en door vermindering van werk krachten de ZusterkriDg opgehouden heeft te bestaan. Mej. A. Faasse. MiddelburgMet vriendelijken dank ontvan gen f 2,50 van Mevr. S. en f 1,van N. N. Namens de Vrouwenver. „Bid en Werk" S. v. d. Kuip— Potappel Middelburg. Met vriendelyken dank ontvan gen van Mevr. S. f2,f0. E, van Roo—Poelman, Penningmeesteresse. Kerkbouw Magelaug. Voor den kerkbouw ontving ik van zuster A. te Middelburg f 0,50. J. D. wlklenga. OntvaDgen van ds. H. Brouwer, Schoon- dyke, gevonden in de collecte te Axel f 3, C. J. Hondids, Penningm. Kerstfeestviering op „Vrederust*. Voor dit doel ontving ik van zuster A. te Middelburg 25 ct; hartelyk dank. J. D. Wielenu a. Met vriendelyken dank ontvangen uit het busje van de Zusterskring voormalig C. f3.93. Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, Penningm.v Ontvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg. a. Voor de hulpbehoevende Kerken in de Classe van Westkapelle nagekomen collecte f2.00. b. Voor de Theol. School te Kampen van Arnemuiden f 7 05Vs van Domburg f 5.69van Gapinge f2.68V2 v<m Grypskerke f 23.79 van Koudekerke f 17.31 Va van St. Laurens f4.97; van Meliskerke f 12.15; van Middelburg f 67.69Vs vau Oostkapelle f 11,50; van Serooskerke f 20.48 van Souburg (Oost en West) f 15.05; van Veere f20 50; van Vlissin- gen f 19.00; van Vrouwepolder f 6.63V2 van Westkapelle f 1.70 De Correspondent van de Classicale Collecten. A. Pont. Middelburg, 13 Dec. 1917. INGEZONDEN STUKKEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken het volgende een plaats in Uw blad te geven Zoo gaarne zouden we op de stichting „Vrederust" het Kerstfeest ook dit jaar op eenigszins feestelijke wyze willen vieren. We geten. Afleiding moest zy hebben. Gelukkig begon gauw het speelseizoen. Dan zou by haar meevoeren naar die schouwburgen, waar de mooiste stukken werden opgevoerd, 's Avonds had hy toch nooit iets te doeD. En de zaken liepen goed. Wat belette hem dan het te doen En zy giDg ook met hem mee en genoot onder het opvoeren van de tooneelstukken. Maar wanneer ze terugkeerden, was by baar de leegte niet verdwenen, integen deel, keerde die lepgte terug, telkens met ver meerderde kracht. Tusschen hen beiden kwam 'n verkoeling. Wat zy weuschte, kon hy niet bezorgen. Gerukt wilde zy worden uit de sleur van het alledaagsche en opgaan naar Hooger Leven. Maar aan dien drang, die van binnen in haav opkwam met onstuimige kracht, kon hy niet voldoen, want hy leefde alleen in de sfeer van materialisme. Als hy zyn zaak maar vooruit kon krygen en maar geld kon ver dienen En daarom deed hy nog meer dan zaken dryven. Hy speculeerde ook reeds heel spoedig, nadat ie getrouwd was. Eenigszins werd hun verhouding warmer, toen zy zich in acht moest nemen. Zy ver wachtte haar eersteling. Zy was niet meer zoo sterk, als ze geweest was en daarom moest zy voorzichtig zyn. Teederder was hij voor haar, dan de laatste maanden het geval was. Dat maakte haar gelukkiger voor 'n oogenblik. Maar voordat de kleine geboren was, kwam weer de zielestryd. Eu daarmee ook de strijd met baar man, die tenslotte verklaarde, dat het nu maar eens uit moest zyn met dat gekwezel over kerk en godsdienst- Zy wilde de kleine n.l. gedoopt hebben. (Wordt vervolgd.) vertrouwen dat er onder de lezers van dit blad wel zullen gevonden worden, die bereid zijn eene gave af te zonderen om aan onzen wensch gevolg te kunnen geven. Ondergeteekende verklaart zich gaarne be reid giften voor dit doel te ontvangen. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Ds. J. H. Donner. Breda, Dec. 1917. Weggedreven. De titel is sprekend. Maar men vermoedt toch niet, dat dit woord zooveel inhoudt. Het boek geeft een teekening van een meisje, dat door verleidiDg van een karak terloos en bedorven jonge man reeds vroeg op den verkeerden weg geraakt en dat tot bet treurig einde daarop wandelt. Van het begin tot het einde wordt die nuchtere werkelijkheid beschreven. Het grijpt aan door zyn juistheid en ontroert door de ontzettende boosheid, welke hier aan 't licht komt. Men huivert voor de gevaren der verleiding, welke zoovele jonge dochters bedreigen en bet wordt U helder, hoe een mensch tot zulk een verdorvenheid komt. Wat gaat er toch om, zegt men tot zich zelf, in onze tegenwoordige maatschappij en het roept allen toe, die verantwoordelijk zyn over den wandel hunner kinderen o ziet toe, waar ge uwe dochters brengt en verstaat bet toch diep, dat de strikken der zonde menig vuldig zyn. Al deed de middernaclitzendiug niets anders, dan een getrouw verslag te geven van wat ze ontmoet, dan zou zy reeds steun van allen, die weten, dat de zonde den schandvlek der naties is, verdienen. We zouden gaarne willen, dat velen dit boek lazen, wijl het in zoo schrille kleuren de waarheid van het woord „de paden der hoerery hellen naar den dood" bevestigen. Wy weten het wel, dat er veel verleiding is „maar zulk een levensgeschiedenis schrikt ons toch op en doet ons zien, dat we lang niet krachtig genoeg tegen de zonde waar schuwende optreden. De uitgave is goed verzorgd. Reeds bet uiterlijk trekt aan en wekt de begeerte in 't jonge hart om het te mogen hebben. En als ze dan gaan lezen, houden ze niet gemakkelijk op, want zulke vertellingen boeiën. Leuk zeggen ze en ze gevoelen, dat het zoo onder de kinderen moet toegaan Wat is toch een schoone gave om zoo te kunnen vertellen, dat de jeugd gaarne luistertnu over die gave beschikken zy, die dit boek geschreven hebben. De plaatjes geven er nog een hoogere aan trekkelijkheid aan. Wie er het geld voor besteden kan, koope het en verwekke alzoo kindervreugd, welke een ryke vergoeding is. Die gulden spreuken zyn de zaligsprekingen uit de Bergrede van Jezus. Een vertelling tracht weer te geven wat er in elke spreuk staat, en ik durf wel te zeggen, dat kinderen zulk een vertelling met groot genoegen zullen lezen. De eerste is; zalig zijn do armen van geest en het gedrag van drie kinderen in Amerika dient dan ons duidelijk te maken, wat er in die schoone spreuk staat. En zoo volgen dan verderZalig zyn zy, die treuren en de andere. De plaatjes zijn werkelijk mooi. Duidelijk blijkt echter, dat een vertelling al is zy nog zoo goed niet geheel kan weergeven, wat er in die waarheden zit. Armen van geest worden eenvoudigen van geest. Dit kan natuur lijk ons niet blootleggen de schatten, welke in deze zaligspreking verborgen liggen. Maar men bedenke, dat het voor kinderen geschre ven is en er gerekend moest worden met hun vatbaarheid. De poging om op deze wijze den kinderen een indruk te geven van dit uitnemend gedeelte van het evangelie is loffelijk. De uitgever heeft zyn naam met deze twee boeken voor de jeugd hoog gehouden. Dienstknecht en Getuige. Twee gelegen- he;dspreeken, uitgesproken den 18en November 1917. Door dr. C N. Impeta, D.D. W. te Purmerend en ds. J. J. Impeta, D.D. W. te Katwijk aan Zee. Uitgave van Buurman en de Klee te Leiden. Twee gelegenheidspreeken, de eerste over Luc. 177 en 10 en handelt over De besten dige arbeid een heilige plicht voor den dienst knecht des Heeren en de tweede overJoh. I 6, 7 X 41 en beantwoordt de vraag Welke zyn de trekken van overeenkomst tus schen het ambtelyk werk van Johennes den Dooper en dat van den Dienaar des Woords in de Nieuwe Testamentische Kerk. Beide preeken vertolkeu duidelijk den inhoud van de woorden, waarover zy gaan en geven voor het hart voedsel. We nemen het voorwoord over, dat zoo duidelijk zegt, by welke gelegenheid zy uit gesproken werden. „Den 18en November viel my het onschatbaar voorrecht te beurt, met myn geliefde gemeente gedachtenis te mogen vieren van myn veertigjarige ambtsbediening. Het woord, dat myn zoon sprak in de mor genbeurt, en het woord, dat ik sprak in de avondbeurt, wy bieden het gaarne onzen vrienden ter lezing aan". Ook in Zeeland heeft ds. Impeta vrienden, die hem en zyn zoon dankbaar zullen zyn voor deze preeken, welke ze gaarne lezen zullen. Een echt boek voor jongens en meisjes, die aan 't eind van bun lager onderwijs kwamen en naar Hoogere Burgerschool of Gymnasium overgingen. Tevens is het goede degelijke lectuur voor hen. Het is vlot geschreven en is door en door frisch. Men kan het gerust zyn kinderen in handen geven en zy zullen het waardeeren. De jongens en de meisjes, die er in voorkomen, zyn naar het leven geteekend en gedragen zich zooals het op zulks een leeftijd past. De ouders, met wie we dit werk kennis maken, zyn ook heel gewone menschen, zooals men ze overal aantreffen kan. De uitgever gaf ook aau dit boek, wat we van hem gewoon zijn. Vrij en BiyChristelijk Tijdschrift voor jongens en meisjes van 5—14 jaar, onder Redactie van Mejuffrouw J. L F. de Liefde, en den heer A. L. Gerritsen. Met vaste medewerking van vele anderen en van onderschei de teeke naars Uitgave van E. J. B. Bosch Jbzn. te Nyverdal. Dit is een Christelijk Tijdschrift voor uwe kinderen dat ze graag zullen lezen. Het heeft den rechten kindertoon en daardoor ook het kinderhart: wy blijven het aanbevelen, Bovenstaand boekje behandelt: de historie dezer Sectede leer en dm dienst dezer Secte en de Gritiek op deze Secte. In Zeeland komen deze Apostolischen sléchts op enkele plaatsen voor. Toch is het goed, wanneer we weten, wat deze Secte is en wil, en de sehryver geeft er een getrouw beeld vau. Voor jongelingsvereenigingen zyn deze boekjes ook zeer geschikt. Christelijk vrouwenleven heeft zyn plaatsin onze kringen vervuld en weet haar goed te bewaren. Haast overbodig om er de aandacht nog op te vestigen. Er zyn echter nog wel gezinnen, waarin het tot dusver niet komt-, en we raden aan, dat ook zy zich haasten om op den nieuwen jaargang, welke met Nieuwjaar begint, in te teekenen. Het is voor onze vrou wen en dochters een kostelijk werk. Zelfs mannen nemen er gaarne nota van. Bouua. Utrecht. G J. A. Ruus. Van groote waarde is het artikel van Prof. Dr. H. Bavinck, waarmee deze afi. opent, over Klassieke opleidiog (II). Het wijst op da groote verandering, welke de laatste jaren, dank zy de opgravingen, kwam in de beoor deeling van de Grieksch-Romeinsche cultuur. We zyn nu gekomen tot eene universalistische beschouwing: Griekenland stond niet los van het Oosten, maar zyn cultuur is daaruit voort gesproten, zy 't ook met geheel eigeD cachet. Die veranderde opvatting oefende invloed op de opleiding tot verschillende wetenschappen. De H. B. S. zal al meer leerlingen aan 'fc gym nasium (afd. B) onttrekken. De klassieke oud heid, nu beter in haar waarde geschat, zal nooit meer worden het ideaal der opvoeding. Ieder land gaat ijveren voor eene eigene, na tionale cultuur. Het Christendom moet vast blyven houden aan de oude grondslagen en bovenal aau den Bijbel. L. E. vervolgt haar mooie historische novelle over „Mietje van der Dussen". Mr. C. L. Torley Duwel geeft eene historische politieke verhandeling over Hongarije uit den laatsten tijd J. R. Snoeck Henckemans han delt over de „Invoering der Verzekeringswetten" n.l. van Talma, en toont de wenschelykheid aan dat die wetten zoo spoedig mogelijk in werking treden, zy 't al met enkele noodige wijzigingen, maar dan toch vóór 3 Dec. 1919. Peter vau Alsingha levert een vers: „Hoe zij stierf*wel tragisch, maarisdat poëzie? en J. Ubels twee verzen: „Herfst* en „Wy droegen een lieve doode uit*waarin meer poëzie schuilt. De „Leestafel" neemt plm. 24 bladz. in be slag, geeft heel wat recensies, o.a. een zeer breede waardeerende van Dr. P. J. Waarden burg uit Arnhem over Dr. H. W. Smits disr sertatie, waarin ook degelijke critiek aan het woord is. Het nummer in zyn geheel was, als altoos, zeer belangrijk. Kerkhof,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3