I I A. GEENSENp Collecte btj Huwelijken. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. Zondagirmt. Advartontiën. Mejuffr. Jannetje Casteleijn, geb. GRUSOA, de lieer B. J. Bij de Vaate, de lieer B. J. By de Vaate, Bartel Jacob Bij de Vaate, Ieder kooper van een Parapluie of Wandelstok ontvangt voor ST. NICOLAAS CADEAU een fijne Brieventasch Cadeau, een sieraad voor iedere huiskamer. Kom en zie bij Noordstraat recht over de Duif. MIDDELBURG. het pand gelegen Lynonetstraat 11, door koop is overgegaan in Gereformeerde handen. Een historisch moment voor Maastricht Nogmaals, weest met ons verbied Doch nu verderVoor de voltooiing is nog ongeveer f3000 noodig. Ons kapitaaltje is lang Diet voldoende, en de kas van Deputaten voor den EvaDg. arbeid in N.-Br. en Limburg is ledig. We doen dus nogmaals, naar we hopen voor het laatst, voor Maastricht een beroep op de gebleken offervaardigheid van ons Ger. volk. Bü den huidigen kolennood beseft iedereen, dat hier in Zuid-Limburg voor Nederland een levensader klopt. Zend dan onverwijld een postwissel aan eersten ondergeteekende, opdat binnen een paar maanden uit ons zaaltje de lofzang moge klimmen tot God in Sion, met stil ontzag en dankbaarheid. Maastricht. C. Pillicaan, Akerstraat 15. Namens de Ger. Kerk van Heerlen, Ds. G. J. Pontibr. Mede aanbevolen door de Dep. v. d. Evang. arbeid in N.-Br. en Liraburg. Ds. W. Bosch, Almkerk. Ds. L. G. Gobis, Zevenbergen. Hooggeachte Redactie Mag ik a. u. b. een plaatsje voor onder- slaande In Den Haag 9chynen de Broeders te weinig uit de huwelijks-collecten te ontvangen. Nu, ik wil dat niet baoordeelen. Plaetselyke ge bruiken verschillen. Of het nu Haagsch is dat de Broeders eene vermaning hunner ge- meerite brachten, zooals onze Kerkbode van 16 Nov. j. 1. ons meldden weet ik niet. Dat het echter ivvjs is ben ik zoo vrjj zéér te be twijfelen. Maar dat tot daar toe. Onze hoog geachte D. d. W. ds. Kerkhof schrijft daarop Die Haagsche kerkeraad durft het te zeggen. Maar ik verzeker u, ds. Kerkhof durft ook Trouwens Z.E.w. heeft het van uit Den Haag niet te leeren. Hij i9 glad niet bangZ.E.w. beschrijft het als een kwaal die ook ten onzent bestaat. Het is hier ook, net zooals men een zaak beschouwt en door welken bril men ze beziet. Is 't geen schande? roept Z.E.w. uit. Wat schande? Wel dat een geschonken Bijbel nog niet eens uit de collecte betaald kau worden. Niets geen schande lieve dominé. Ik denk my in, een paar jonge lui die trouwen willen. Hun ouders zijn arm. Toch willen ze hunne kinderen een feestje bereiden. Hoe sober aan gelegd ook, het kost nog al wat. Ook de feest gangers tzyn niet uit den hoogen stand. De meesten hunner is het reeds veel dat ze er hun daggeld b\j in moeten boeten, dan moet er nog een kleinigheid af voor een z.g.n. uitzet voor bruid en bruidegom. Eindelijk zouden ze nog een geschonken Bijbel moeten helpen betalen. Niet noodig dominé. Die Bijbel zal wel be taald zyn of worden. Ik geloof, die menschen mogen eerst hun sober feestje organiseereu, en brengen ze dan uit dankbaarheid nog een pen ning je ten offer voor kerk en armen, dan is 'fc o zoo mooi. Goed antwoordt Z.E.w. misschien. Ik heb het niet over die arme menschen, maar over degene die het doen kunnen. Dan verzeker ik u plechtig mijn waarde Broeder, dat het niet de beste gevers zijn die op een bruiloft eens willen pronken met een booge collecte. De Walchersche christenen zjjn er over het alge meen niet voor, om een groote gave te geven in een kleinen kring, wyl men het dan zoo stilletjes uit kan rekenen van wien die gave komt. Daar nu moeten ze niets van hebben. Neen, elke week veel wegleggen naar de roe ping van Gods wege, plus algemeene oefening van barmhartigheid en offeren voor de uitbrei ding van Gods Koninkrijk, dat zijn ze daar je mee opschiet. Openbare offeranden brengen Neen, da's afgeschaftEen waar geloovige en goede gever gleed zij af op het hellend vlak. Daar in den schouwburg maakte zij kennis met Albert Vervoren. Die sprak haar aan met nog 'n vriend van hem. Toen het stuk geëindigd was, brachten zij de twee dienstboden naar huis en spraken af voor 'n volgenden avond. In 't eerst was Anna eenigszins schuw tegen over den galanten jongen man, maar langzamer hand kreeg zy hem lief. Hun omgang werd intiemer en zij verloofden. Wel was de verhouding tusschen Anna en haar ouders minder hartelijk geworden, door dat zij haar, toen zy de eerste maal met va- cantie thuis kwam, de les hadden gelezen en haar hadden gewezen op het verkeerde van haar doen en laten, maar toch schreef ze naar huis, dat ze verloofd was met Albert Vervoren. Zij twijfelden er niet aan, of haar ouders zouden als zij hem kenden haar besluit goedkeuren. .Toejuichen", durfde zij niet schrijven, want reeds bij het goedkeuren zag zij haar vader het hoofd schudden en haar moeder haar me delijdend aanzien. Verder schreef ze niet over hem. Alleen vertelde zij nog, dat hij in de zaak van z'n vader was, een flinke brandstof- fenzaak en dat die laatste spoedig zich uit de zaak zou trekken. Dan was hij dus alleen baas. Het huwelijk zou dan ook spoedig vol trokken worden Daarna was voor baas Louwerse de zwaarste slag gekomen, die hem ooit kon treffen. O, liever had-ie gewild, dat heel z'n huis in vlam men was opgegaan, dan dat vreeselijke Anna was thuis gekomen, voor enkele dagen, dat is als hij meent het te moeten doen, stil letjes ah voor het aangezicht des Heeren. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. Uw dienstw in Chr. A Geschiere Grijpskerke, 29-ll-'17. Oade Paden. Weekblad voor de verbreiding der Gereformeerde beginselen ten dien ste van kerk en volk. Onder hoofd redactie van ds. J. J. Knap Czn Ned. Herv. Pred. te Groningen. Kampen, J. H. Kok. Prijs per jaargang f3. oH. 1-4. Twee jaargangen heeft dit weekblad achter den rug. Het heeft zich een kring van belang stellende lezers verworven De Redacteur ver staat de zeldzame kunst altoos frisch te schre ven. De staf vau medewerkers verzorgen een ieder hun rubriek met veel zorg. Wie dit blad leest blijft op de hoogte van het kerkelijk leven zoowel in de Herv. als in de Geref. Kerk. Voorts geeft het door vervolgartikelen princi- pieele leiding. Vooral het onderwerp, waarmee in October de nieuwe jaargang aanvangtHet duizendjarige rijk vindt altoos aandachtige lezersen de manier van behandeling van ds. K. is leerzaam, leidt tot nadenken. De rubriek „Aan het Spievenster" behandelt de nctueele vraagstukken, welke zich op kerkelijk gebied voordoen. Ds. K. is een secuur leidsman, die altoos met de omstandigheden rekent en toch tracht de lijn van Gods Woord vast te houden. De lezing van dit weekblad kan met warmte worden aanbevolen. Van Jobs leven en lijden, door J. J. Westerbeek van Ekrten. Plm. 200 bladz. Drukkerij Libertas, Rotterdam. Prijs ingenaaid f 1.85, gebonden f2.60 Een aantal met zorg gekozen meditaties over teksten uit het boek Job. Het draagt het 't stempel van den tijd, waarin we leven. Daarom juist is het lectuur voor ons volk in den tegen- woordigen druk. Ds. W. v. E. weet op een voudige wijze tot het hart zijner lezers door te dringen. Menige bladzijde trof ons juist door dien eenvoud en het lijkt ons toe, dat deze bundel overdenkingen met stichting gelezen zal worden. Bovendien zorgde de uitgever voor zulk eene aantrekkelijke uitvoering, dat het een genot is dit boekske in handen te nemen en over de bladzijden het oog te laten gaan Bij uitnemendheid geschikt voor Zondagslec- tuur, ook voor aan huis gebondenen. Clara van Arkel, door Nelly Has. Prijs f 2,25, geb f 2,90. W. Kirciiner, Amsterdam. 1917. Toén ik ia eene aankondiging van den uit gever gelezen had: „Vrucht van toenemend talent aan dezen auteur in zoo ruime mate ge schonken", greep ik met gretige belangstel ling naar het tweede groote boek van de schrijfster van „Zusterliefde". Van die „toene ming" bespeurde ik niet veel. Toch is ook „Clara van Arkel" een boek dat er wezen mag. Het heeft zijn deugden en zijn ondeugdeD, Mej. Has is meesteres in het uitbeelden van tooneeltjes van het gewone dagelyksche huise lijke leven. Ze teekent karakters en typen, zoo als wij ze gedurig aantreffen in eigen omgeving. Het milieu is christelijk, gereformeerd zelfs, maar toch min of meer van een oppervlakkig gehalteom maar eens iets te noemende ouders treden al heel weinig op met leiding tegenover hun kinderen. Indien liet de bedoe ling der schrijfster geweest is te laten zieD, dat onder de jeugdigen wel eens weinig dege lijkheid wordt aangetroffen, al behooren ze ook tot gereformeerde huizen, dan komt een na denkend lezer wel tot die gewenschte con clusie, raaar me dunkt, dat had de schrijf ster in scherper licht kunnen brengen. Het lijkt ons toe, dat de schrijfster met zekere voorliefde geteekend heeft de gemoedsbewegin gen der heldin van dit verhaal, Clara van Arkel, zelfs zóó in de finesses afdalend, dat gedurig de vraag oprijstzouden in dit stuk schrijfster met haar galant. Modieus gekleed was zij natuurlijk, nog veel chiquer dan vroeger. Heel het dorp sprak er schande van. Het algemeen gevoelen was, dat „mooie Anna van baas Louwerse", den verkeerden weg opging Niets zou van het meisje terecht komen. Denk je dan, dat die Amsterdamsche mijnheer daar iets van meende 't Mocht wat. Die zal zoo'n boerenmeisje nemen En vader Louwerse, die al heel spoedig wist, welk vleesch hy met Albert Vervoren in de kuip had, keek z'n dochter toornig aan. O, dat die, z'n. lieveling, z'n oogappel, hem zóó kon dwarsboomen, terwijl al z'n andere kin deren hem in alle3 gehoorzaamden, dat was hard. Hij gevoelde het, lijj besefte hethü ging z'n kind verliezen voor goed Hy moest zich geweld aandoen, om niet uit te varen tegen Vervoren, die hem en z'n huisgezin met zichtbare minachting bejegende- Moeder kreeg nog even gelegenheid, Anna alleen te spreken. Zij werd er op gewezen, dat zij verkeerd deed. Hij was een man, zonder eenig beginsel. Om godsdienst bekommerde hij zich niet. En nu vreesde, of' liever zag het zeker, dat Anna er ook niet meer om gaf, maar nooit had zjj van haar oudste kunnen denkeD, dat die het zoover zou drijven Met blijkbaar onceduld hoorde Anna haar moeder aan. Ze wilde het gesprek zoo gauw mogelijk afbreken. Een zeer gereede aanleiding vond zij hierin, toen haar moeder de oprechtheid van Vervoren in twijfel trok Dat was te veel (Wordt vervolgd). en romanheldin soms één zijn Het wordt voor een lezer voor eene lezeres misschien niet wel wat vermoeiend, die gedurige redeneerin gen van Hej. Clara aan te hooren Jo ofWim, Wim of Jo, als 't bii haar is „Entre ces deux mon cocur balance". De oprechtheid van Clara is voorbeeldig, maar bare gemakkelijkheid in het aanknoopen van liefdesbetrekkingen en het sluiten van een verloving zeker niet aanbevelenswaardig. De zwakheden worden wel wat te veel mooi ge praat. Of is het voldoende te zeggen Ilaar karakterzonde was gelukkig te maken, terwijl zij 't niet kan (blz 242) Als Clara weer eene onverzichtigheid begaan heeft, dan verwijdert ze zich raaar op haar slaapkamer, snikt het uit dat gebeurt wel houderd maal in dit boek bidt om vergeving en 't lieve leventje begint weer van voren af aan. Dat is de schaduwvQ&Q van dit boek: het is niet karakter vormend, maar kan voor jeugdige lezeressen karakters-vormend werken, zoo die tenminste niet zelfstandig, flink en degelijk genoeg zijn om van Clara's snikkerytjes spoe dig genoeg te krijgen. De schrijfster heeft toch niet bedoeld een mooien glimp te geven, nog wel met christelijk vernisje er op, aan ondeu gende meisjesgrillen op zekeren leeftijd Soms bekroop ons al lezende wel eens die gedachte. De personen, die rondom Clara zich groepeeren, zijn werkelijk met talent geteekendJo Stin- der, zijn valer en broer Lou, de Hilv6rsumsche tante en Bob, Jan Brnins en Betty die in 't voorlaatste hoofdstuk met een salte mortale hun karakter verbeteren, iets wat in realiteit nu niet zoo met 'n handomdraai gaatal leen blijft ons een mysterie de min of meer mysterieuse Wim, de uitverkorene van Clara. Juist Wims karakter wordt te vaag geteekend, dan dat de lezer(es) voor hem ©enigermate dezelfde sympathie zou koesteren als Clara. Met dat al is „Clara van Arkel" eed spannend boek, dat mits met oordeel van onderscheid gelezen waarschuwt tegen te lichtvaardig gesloten verbintenissen. Het zal, vooral door de jeugd, worden ver slonden. Niet het geheel, maar wel fragmenten er uit, zijn van letterkundige waarde. De schrijfster is, naar we vermoeden, nog jong. Als zy op rijper jaren de pen niet neerlegt en eens an dere stof kiest dan een liefdeshistorietje, be staat er meer kans dat van haar „toenemend talent" zal blyken. Visie heeft ze. Gave om te vertellen en uit te beelden ook. Maar nog niet rijpheid vau oordeel over zedelijke verhoudin gen. Ze mint nu op dat gebied nog buitenis sigheden. Dergelijke letterkundige producten deren weliswaar volwassenen niet, maar be vredigen hen evenmin; terwijl de invloed op de jeugd geoefond, o,i. niet geheel van gevaar is ontbloot. De welbekende Amsterdamsche uitgever stak dit boek in een mooie kleedij, gelijk aan die van „Zusterliefde". De Reformatie en (le Kerk. Rede ge houden op Woensdag 31 Oct. 1917 in de Nieuwe Westerkerk te Rotterdam, door ds. J. H. Landwehr. Rotterdam. J. H. DoNNEft. 1917. Prijs f 0,35. Een lezenswaardige populaire rede, rijpe vrucht van studie, welgedocumenteerd. Ds. L. wijst op drie punten le. Het karakter der Kerkhervorming. 2e Het recht der Kerkhervorming. 3e. De eisch der Kerkhervorming. Vooral in het derde deel komen behartigens waardige wenken voor voor onzen tijd. Kerkhof. Morgenstond. De eerste jaren der Her vorming aan het volk, verhaald door P. Brouwer. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal. Dit is een volksboek in den goeden zin van het woord. Het verhaalt ons het leven en de werkzaamheid van Luther. De taal is eenvou dig en duidelijk. Hoewel de schrijver toont de historie goed te kennen, vermoeit kb den lezer nergens door zyn geleerdheid. Hb schrift zoo, dat het voor ieder begrypelyk is En als men nu bedenkt, dat de stof, welke hy behandelt intereressant is, dan kan men wel verstaan, als ik zeg, dat het boek een aangename lec tuur verschaft aan allen, die in de lange win teravonden gaarne een goed boek lezen. Onze jongelingsvereenigingen zullen ver standig doen, wanneer zy het aanschaffen voor hun bibliotheek, want in dit geval zal het wel blyken, dat het dikwyls gevraagd wordt. Om te laten zien, hoever de schryver de geschie denis volgt, zeggen we, dat het laatste hoofdstuk inlichting geeft over het onstaau van den naam .protestanten". Vele platen en portretten maken het werk nog aantrekkelyker. De uitgever zorgde voor een aardigen en stevigen band en voor een helderen druk. Bouma. BONDSRING MIDDELBURG. Openbare vergadering, te houden D. V. 6 December 's avonds 7 uur in het Christelyk Militair Tehuis, Nieuwstraat Middelburg. Onderwerp Propaganda-rede voor Patri monium, over het doel, de grondslag en de werkwyze van Patrimonium, in te leiden door een afgevaardigde van den Ring Walcheren van P. Belangstellenden zyn hartelyk welkom. J. M. Roseboom. Ilingsecretaris. Voor o. s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer J. C. v. d. Harst. Te Vlissingendie van Mevrouw de Wed. v. Ockenburg. Het behaagde den Heore van Leven en Heerlykheid tot Zich te nemen onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder in den ouderdom van byna 77 jaren. Uit aller naam, C. CASTELEIJN. Middelburg, 28 Nov. 1917. Tramsingel. Heden overleed in de volle ver zekerdheid des geloofs, na een smar- telyk doch geduldiggedragen lyden, onze dierbare Echtgenoot en Vader in den ouderdom vau 74 jaar en 8 maanden. Wed. B. J. BIJ DE VAATE. T. BIJ DE VAATE. C. BIJ DE VAATE. Eikerzee, 24 November 1917. Heden overleed in de volle ver zekerdheid des geloofs, na een smar- telyk doch geduldig gedragen lyden, onze geliefde Vader-, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van 74 jaar en 8 maanden. Kerkwerve St. BIJ DE VAATE. G. BIJ DE VAATE-Jonker. Anna-Jacoba-Polder K. DE BAKKER-Bu deVaatk. J. P. DE BAKKER. Eikerzee L. BIJ DE VAATE. B. BIJ DE VAATE -Kloet. Duivendyke J. BIJ DE VAATE J. P. BIJ DE VAATE-Kooman. A. BIJ DE VAATE. P. BIJ DE VAATE—Dalebout. Eikerzee JANS STRAAIER. C. BOOT—Straaieb. J L. BOOT. Eikerzee, 24 November 1917. Heden overleed na een smarte- lyk lyden onze geliefde mede- Broeder in den ouderdom van 74 jaar en 8 maanden. Ruim 40 jaren mocht hy onze gemeente dienen in het ambt van ouderling. De wetenschap, dat hy thans juicht voor den troon van het Lam, lenigt onze smart. Namens den Kerkeraad, Ds. F. BRUINSMA, Praeses. B. K. HASKER, Scriba. Scharendyke, 24 Nov. 1917.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3