GRATIS en FRANCO Oude en Nieuws Boekno Koopt w Geleien tawscMTioMM Firma F, P. HIJ, OiMstnr, De zondaar pÉlmdigl os Dial, te Middelbarg, koers 99% f 1000.—, f 500." en f 100.—. Offldëtli Berichten. Wintercatechisatie le Middelburg. Ta de Consistorie Hofpleinkerk voor de meisjes beneden de 10 jaar, Dinsdag namiddag a.s. één nar. Voor de meisjes boven de 10 jaar Dinsdag namiddag a.s. twee uur. In de Consistorie Gasthuiskerk Dinsdag 20 November 's avonds zeven uur voor de jongens. De Kerkeraad. Aan de kerken in de Classis Middelburg. De Koster van de Gasthuiskerk is ook thans niet in de gelegenheid om voor broodjes te zorgen op at». Woensdag. Hjj heeft zich beijverd om voor allen een kop koffie te hebben en heeft de hoop, dat het gelukken zal. Maar geheel zeker is het niet. De kerk van Middelburg. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Adv«rt«ntlën. A. J. WUESTUAN, het geloof, NICOLAUS HOLTIUS. 4l/2 PAN OBBIEYEN In stukken van: Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij H.H. Effectenhandelaren Geref. Tractaatgenootschap „FILIPPUS". De Dordtsche Synode van L618-1619. zonder premie - 0,50 met premie f 1,10 De Kalender» geb. als boek f 0,85, met premie f 1,40. MIDDELBURG. BEDANKT voor Oude- en Nieuwe BiltzylG. D. Beheeps- ma te Roodeschool voor Zwammerdam J. J. Berends te Maasland; voor Waarder (bij Woerden): E. J. van Voorst te Driewegen en Borssele voor Den Ham (O 7.)J. S. Schaafsma te Opeinde voor Hoofddorp (Haarlemmermeer): C.Bouma te Schoonebeek (Dr.); voor Sehettens c. a.H. R. Nieborr te Gel- dermalsen- De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Middelburg herinnert aan de Commissie, die iéderen Woensdagavond van 8 tot 9 ure in de Noorderkerk (Bogaardatraat) zitting houdt tot het in ontvangst nemen van allerlei aanvragen zooalsDoopsbediening, huwelijksbevestiging» attestatie enz. Ook worden daar ingebracht de attestatien en doopattesten aan wie van andere plaatsen komen. De scriba C. Wkbda. VERGADERING van "de classis Tholeu niet te Bergen, maar te Tholen op Woensdag 14 November 1917, aanvang half -tien. 1. Opening der vergadering door de roe pende kerk. 2. Nazien der Credentiebrieven en instractiën. 8. Constitueering van het moderamen. 4. Vaststellen van de notulen. 5. Ingekomen stukken a. Van ds. J. A. de Bruyn. h. Van het moderamen van de Part. Synode van N. Brabaiit en Limburg. c. Van J. Versteegh van Rotterdam. d. Vau Depp, voor Hulpbehoevende Kerken inzake steunverleening. e. Vraag van Bergen op Zoom, aangaande een geadopteerd kind. 6. Behandeling van instructiën en protesten 7. Rapport inzake verbetering van predi- kantstractementen 8. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. 9. Inning collecte en quota. De mee te nemen collecten zijn die voor de Theol. fac. en voor de Zeeuweehe kas voor hulpbehoevende ellendigen. 10 Vaststelling van de vacature-beurten. 11. Aanwijzing roepende kerk. 12. Sluiting. Namens de roepende kerk van Krabbendijke - Ds A: H. Nieboes,- praeses. C. P. V os klaar, scriba. Diaconie der Geref. kerk Middelburg. Zp, die in aanmerking wenschen te komen, oiri kleedingatukken te ontvangen, worden uit- gênoodigd, zich aan te melden bij een der diakenen, met. opgave, aan welke kleeding- st'ükkén zy het meeste behoefte hebben. Namens voorn. Diaconie, D. Sietsema, Praeses.j- 'B. VïifiLARE, Söri'ba. Middelburg. Zitting der Plaatseneommissie Diqsdag13 November a.s., des avonds van 8—9 uur in de Consistorie der Noorderkerk. Borssele7 Nov. '17. Heden mochten wij van onzen geachten leeraar ds. E. J. van Voorst de verblijdende tijding ontvangen, dat hij voor 't beroep naar de kerk van Waarder had be dankt. Ruste 's Heeren zegen op. dit besluit. Namens den Kerkeraad, P. Fraan.te, Scriba. dan zijn er in het leven van die oogenblikkën, die niet anders bevatten dan waarschuwingen, om te gedenken Hem, Die ze zond en te leven naar zijn geboden Zoo'n oogenblik was er nu ook. Onver schillig had zij de laatste jaren voortgeleefd, zoekend genot en vermaak in het gróote Am sterdam. Maar nu kwam weer die wroeging eb dat zelfverwijt, dat ze in het begin van haar huwelijk had gekend.... De dokter keek haar aan en maakte aan stalten om hèen te gnan. Zy vermande zich en zei met moeite„Ik dank u, dokter Ja, het was beter zóó. Ik ben blij, 'dat u de waar heid hebt gezegd. Maar ge kunt wel begrijpen, hoe hard het voor mij is". „Zekér", zei hy met warmte. En hij dacht aan z'n eigen jonge vrouw en z'n zoontje, die beiden weer al verlangde naar z'n thuiskomst. „O, denk niét, dat ik de waarheid heb gezegd, om u nog meer smart te veroorzaken, maar het is mij onmogelijk van hier te gaan met. 'n leugen op de lippen God zegene u!" En hij drukte haar warm de hand. En hij dacht aan het huwelijk tusschen deze vrouw en den man, dien hij nog maar 'n enkele keer had ontmoet. Met z'n kennis van de mensehen, verkregen door z'n omvangrijke praktijk, had hjj direct gezien, dat in dit huis niet het geluk woonde. Als hij dan daarbij ZÜU eigen huwelijk vergeleek, kon bij niet anders hebben dan 'n intens medelijden met het vrouwtje, dat door haar man werd veronachtzaamd. (Wordt vervolgd). Met hartelyken dank vermeld ik, dat aan mijn woning bezorgd is een rijksdaalder, met het bijschrift: „voor de Zending*. S. Vkrlark, Penniugm. Zendingscomin. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geref Vereeniging .Welkom in Amsterdam." Geachte Redactie. Dinsdag 16 October jj. werd te Amsterdam opgericht de Gereformeerde Vereeniging „Wel kom in Amsterdam". Deze Vereeniging heett -tot grondslag Gods onfeilbaar Woord, zooals dit nader is verklaard in de „Drie Formulieren van Ee.nigbeid", als belijdenisschriften van de Geref. Kerken in Nederland. Het doel der Vereeniging is: leden eener Geref. Kerk, die, van elders komende, zich te Amsterdam metterwoon vestigen, met raad en daad bij te staan, .en. alzoo mede te werken aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Zü tracht dit doel te bereiken door a. ouderen in kennis te brengen met kerke- ljjken arbeid b. inlichtingen te verstrekken inzake de eatechisa.tiën en het Christelijk Onderwijs; c. jongeren den weg te wijzen naar de Ge reformeerde Jongelingsvereenigingen, Meisjes- bijeenkomsten, Zondagsscholen, enz d. leden van de Geref. Kerk te Amsterdam op te wekken, voor vreemdelingen huis en hart te openen; e. medewerking te verleenen ten bate van vak- en politieke vereen igingen, en de Christe lijke pers; f. voorts alle wettige en geoorloofde middelen als aan de bereiking van het doel bevorderlijk kunnen zijn. Uit vele sympathiebetuigingen is overtuigend gebleken, dat de arbeid dezer vereeniging. iu de hoofdstad dringend noodig is. Wfi wfizen daartoe o.a. op de aanbeveling van den kerkeraad der Geref. Kerk van Amster dam, vau ds. D. J. ICarssen, ds. C. Lindeboom, dr. J. C. de Moor, dr. B. Wieienga, van Am sterdam'; ds. A'. van Dijken en dr. J. G. Geel kerken, vau Amsterdam-Zuid; en dr. V. Hepp, van Watergraafsmeer. Voorts toonden leiders van verschillende yereenigingen bunue belangstelling. Met vrijmoedigheid doet het Bestuur der Vereeniging een beroep op aller madewerking. De lezers van dit blad, wier familieleden zich in Amsterdam bebinden en daar geen of weinig verwanten en vrienden hebben, worden yitge- n oodigd; zich met ónze Vereeniging in verbin ding te stellen,. Ongetwijfeld zal het voor velen eene geruststelling zyn, te weten, dat de vertrekkende zoon, dochter e.a. in de groote hoofdstad des Rijks vriendën en vriendinnen zullen aantreffen, die voor hen hef goede .zoe ken. Laat ons ook in deze elkan,der tot een zegen zijn. In antwoord op belangstellende vragen zy nog medegedeeld dat de contributie is vastge steld op een minimum van f 1.20 per jaar, naar verkiezing te voldoen. Ten einde VereenigingeD, wier grondslag een andere is dan de onze, en die toch met het doel svmpatiseeren, niet de deelname aan dezen arbeid te verhinderen, is in het reglement eeoe bepa ling opgenomen, die de gelegenheid opent voor een buitengewoon lidmaatschap. Namens het Bestuur, H. R. Zjjlstra. Frederik Hendrikplantsoen 64, Amsterdam, October 1917. Geachte Redactie. Mag ik nog even een plaatsje in uw blad, om dhr. Van den Berg van wederwoord te dienen? Waar hy thans verklaart, dat z.yn bestuur bedoelde circulaire wel ontvangen heeft en ook uitvoerig behandelde, hëii ik tevreden. Daar ging het om. Dhr. V. d. B. zal het me dan ook niet kwalyk kunnen nemen, dat ik (wyl hy in nummer 42 van dit blad schreef, dat zyn bestuur - geen circulaire ontving) veronderstellingen ging maken. Ik wist te goed, dat ze verzonden waren, dus moest ik wel denken aan een on geluk by de post of een achteloos terzyde leggen door een Bestuurslid, waardoor ze vergeten werden en niet ter tafel kwamen. Een antwoord op de circulaire heb ik niet verwacht, ook het Bestuur der Afd. Walcheren van de Ver. v. Chr. Ond. en Ond.essen niet. U beeft dus groot gelijk, als u verklaart, dat u met den besten wil daarin niet lezen kunt, dat uw bestuur nu eens precies moest ant woorden, hoe het met duurtetoeslagen of salaris- verhooging heeft gedaan. Geen enkele zinsnede, die daarop wyst. Uw bestour heeft u en uw personeel blijkbaar daadwerkelijkgeantwoord. Welnu, dat is voldoende. Dan is ons doel bereikt, 'k Hoop, dat alle besturen het doen Dat ik dus by Westkapelle's bestuur slor digheid veronderstelde (niet opzettelijk achter houden) is dus feitelfjk de schuld van dh& V. d. B., hetgeen uit bovenstaande wel dui delijk z,al zijn. Mijn dank voor de gastvrijheid, Hoogachtend, F. de Hdllü, Beer. der Afd. Walcheren v. d Ver. v. Chr. Ond. en Ond.essen. CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van een klacht, dat sommige verafgelegen lezers ds Kerk bode eerst Maandagmorgen ontvingen, zijn maatregelen getroffen, dat nu da Philippns Scheurkalender. Het schild is inderdaad sierlijk. Wie weten wil, wat de uitdrukking „uw woord is een lamp voor mijn voet" beteekent, kan het hier zien. Wat zou er van dien man worden, die in 't donker langs een smal bergpad moet, zonder het licht van zijn lantaarn Een enkele mistred zou hem doen storten in den afgrond. Hoe leer en we het Woord Gods waardeerén in deze donkere dagen, waarin elk uitzicht ons belet wordt. Verder staat er een slanke aantrekkelijk man die met kwistige hand het zaad in den akker strooit in de hoop dat God den wasdom geven zal. Aan den anderen kant iemand, op wiens gelaat ge het lezen kunt, dat hy. iets kwaads volvoert. Dat is dan ook zoo, want onder de bescherming van de donkerheid werpt hy in dienselfden akker met volle handen het onkruid dat er op berekend is om de verwachting van den eersten te beschamen en in bittere teleurstelling te doen eindigen. De inhoud zal als steeds degelijk zyn. Elk blaadje heeft aan de voorzijde een korte ver klaring, welke een schriftwoord naar voren brengt en in helder licht plaatst. En de ach terzijde bevat verzen en geschiedenissen, welke velen graag lezen. De Redacteur ds. Laman van Assen heeft zich steeds goed van zyn taak gekweten en we vertrouwen, dat hy ook aan dezen Kalender zijn nauwkeurige zorg heeft besteed. Als naar gewoonte is er ook ditmaal een premie by dezen Kalender, welke thaDs han. delt over: De Dordtsche Synode van 16181619, Ter gedachtenis na drie honderd jaren. De eerste bijdrage is van Prof. dr. Bouwman en doet ons verstaan De beteekenis van de Synode van Dordrecht" de tweede is denke lijk van ds. J. H. Landwebr te Rotterdam ovef: „De'handhaving der leer" de derde van dr. H. Kaajan te Rotterdam over „De Dordt sche. Synode in haar zorg voor het kerkelijk leven"de vierde van ds. J. C. Rullman te Utrèeht over„De Staten-Bybel*. Dit boek telt honderd-en-ééü-en-zeventig bladzijden en is voor weinig geld te krijgen. Op deze wyze is ieder in de gelegenheid om op d[e hoogte te komen met de ryke beteekenis, welke de groote Synode te Dordrecht iu de jaren 1618 en 1619 beeft. Voor Gerefor meerden :is de. kennis dezer vergadering, van zéo ,'ÓYerwegend belang, dat we haar wel mo gen zö<?ken. Zij herinnert ons aan de groote daden, welke God ,ih tons klein volk gedaan bpeft,aai) dén gewonen stryd, welken onze Xadereö, gevoerd hebben óm'by -dé waarheid ■te blijven en aan den invloed., welke de Gere formeerde kerken destijds oefenden. Zy opent rh# oog. voor het. licht, dat God heeft doen öpgnan .over de levensvragen, welke alt yd weèr opkomen en doet ons erkentelijk zyn, dadr Hy het werk Zijner handen tot dusver in 'i leven heeft willen houden. Jioap niet alleen dezen kalendor, maar neem er de premie by. Boüma. Diaconaal Correspondentieblad. 15ë jaar- gang., no 9 en 10. Sept.—Oct. Kampen, i J. H. Kok. Dit dubbelnummer van 32 bladz. geeft een uitvoerig en nauwkeurig verslag van de 28ste Centrale Diae. Conf..te Utrecht gehouden op 18 Sept. -j.l. Uit Zeeland waren 4 diaconiën vertegenwoordigd, n.l. Axel, Goes; Middelburg en Vlissingen. Als adviseur was o.o. prof. Fabius tot aller blijdschap aanwezig. Gewich tige punten werden besproken o a. mag de Diaconie steun vragen van niet-Gerèf. De kwestie' van scboolkleeding en -voeding. Het geheim houden dér namen van ondersteunden. Het desbetreffende referaat van Mr. Rensma van Gouda .is in zfin geheel opgenomen. Ook dat van Mr. van Maare. De discussie over dit punt werd uitgesteld tot een volgende Confe rentie. De Diaconiën kunnen het gedrukte ver slag overdenken. Nog te weinig wordt door de Diaconiën en diakenen van dit maandblad kennis genomen, 't Moest algemeen worden gelezen. Misschien krygen we mettertijd ook een „presbvteriaal" Corréspondentieblad de' ambitie voor ou derlingencursussen is nog niet groot. Scheurkalender „Maranatha" 1918 door D3. J. J. Knap CZo. en Dr. J. C. de Moor. MetJ premieboek„Het een- zaam bidden", door J. J. Knap Uit gave van J, H Kok te Kampen (Prys Kalender f 0.60. met premie fl.-) Het in stemmige kleuren uitgevoerde schild, voorstellende de gelijkenis der wyze en dwaze maagden, is een voor iedere huiskamer passende wandversiering De beide bewerkers der dag teksten, die door hun stichtelijke lectuur een goeden naam verwierven, bewerkten om beurt drie maanden. De heer Penning zorgde voor boeiende verhalen op de achterzijde der blaadjes. Deze Kalender biedt dus veel goeds en zal voor andere dergelijke uitgaven een concurrent wor den. Het premieboek by ouderen onder ons reeds welbekend verscheen nu in vijfden druk. De brieven van den ouden Knap blyven nog altoos lezenswaard ze zyn uit het hart opge weld en spreken tot het hart. Het blijft actueel, omdat ook de kinderen van onze eeuw de oefen school des gebeds niet kunnen missen. Vinde dit boekske ernstige lezers en lezeressen.. Dan zal 't ook vrucht afwerpen voor de praktijk der godzaligheid. Kerkhof. Kerkbode'* Zaterdags kan bezorgd wor den. Ontvangen we geen naders klaofi- ten, dan rskenen we dat de zaak in orde is. De opgaven der predikdiensten mosten daardoor Donderdagmiddag vóór 2 uur in het bezit van de Administratie zijn. DE REDACTIE Zondagsrust* Voor a. s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer J. W. van de Garde. Te Vlissingen: die van den heer C. G. Baert. De Heer en Mevrouw A. S. J. Dekker- Vertregt betuigen hunnen hartelyken dank voor de zoo talrijke bewyzen van toege negenheid en belangstelling, by de her- denkiDg van hun 25-jarig huwelyk ont vangen. Goes, 5 November 1917. ontvangt men op aanvraag de nieuw ver schenen Lyst No. 23, waarin voorkomen pl.m. 1200 verschillende als Statenbijbels, Bijbelverklaringen, Leerredenen, Gedichten. Muziek enz. Zeldzame werken, o.a. Opruiming a 25 cent enz. enz. Oude en Nieuwe Boek Si Harder* fik. Nog slechts een klein getal voor radig, men bestelle dus "poedig uit de genade Gods, door de ver-7 lossing die in Christus Jezus is, en Rechtvaerdig door Godt door Volgens het onfeilbaar Woord Gods en de vastgestelde leere der Hor- vormde Kerke, duidelijk verklaart en bevestiurd in twee predikatiën over de XXlII en XXIV Zondag van den Heidelbergschen Catechismus door Prys f 0.60. Uitgave van Bnurman De Kier, Lelden. DER Verschenen en alom verkrijgbaar van het Als premie hy den Kalender voor 1918 wordt gegeven Bijdragen van Prof. Dr. H. BOUWMAN, Ds. J. H. LANDWEHR, Dr. H. KAAJAN en Ds. J. C. RULLMANN. De prys is

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3