De Winter-catechesaties in Middelburg. Verantwoording van Liefdegaven Kerkbouw Magelang. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. ZondagsschoolHitgaven G. F. Callenbach, Njjkerk. Morgenlicht. Korte Overdenkingen voor eiken dag dés jaars, door dr. M. M. den Hertog, III en IV, van 6 Juli 31 Dec. Utrecht. G. J. A. Rüijs. Prijs f 0 50 per deel. Stempel band f 0.35. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. over. Het Christelijk gezin toone in aanschou welijk voorbeeld den persoonlijken en maat- schappelijken zegen van het Christelijk gezins- leven. De Christenen in Nederland, ook de Gere formeerde, z\jn de eerstgeroepene om aan deze taak mede te werken. Deze zegeningen der Christelijke beschaving kunnen het best worden overgebracht door aanhangers der Christelijke levens- en wereldbeschouwing. Persoonlijk, levend contact met het Christendom is, zoo al niet onmisbare voorwaarde, dan toch een voor name factor voor wie de Christelijke bescha ving onder een ander volk hebben uit te dragen, Het is opmerkelijk, dat er in den regel juist zoo weinig belijdende Christenen naar Indië gegaan zijn. De laatste jaren hebben hierin verandering gebracht. Maar het heeft lang ge duurd, voordat de Christelijke ouders hun zonen naar Indië lieten trekken. En het is te begrijpen ook. Indië is in vele opzichten een heerlijk land, en de taak, die Holland hier heeft te vervullen, is een grootsche. Maar het zedelijk peil der Hollandsche maatschappij in Indië beantwoordt in vele opzichten niet aan de hoogte van die taak. Er is hier een sterk materialistisch element, geldverdienen en een groot pensioen zyn idealen, die over het alge meen veel te hoog worden aangeslagen. En op moreel gebied is er bedenkelijke slap heid in de keur der publieke opinie en kan er veel meer mee door dan in Holland. Daar bij komt, dat Indië een reusachtig uitgestrekt land is. De weinige Hollanders worden over die groote oppervlakte uitgestrooid. In enkele hoofdplaatsen kunnen zich groepen van gelijk gezinden vormen. Maar grootendeels ïeven de Hollanders betrekkelijk eenzaam. En het klein aantal Christenen maakt, dat vooral de Chris tenen in den regel alleen staan in hun naas ten kring. Ieder weet, hoe moeilijk het is, zijn overtuiging te handhaven als men alleen staat, en hoe noodig het is, dat onze overtuiging gevoed wordt uit onzen naasten levenskring- Vele jongelui, aan wier beslistheid in Holland niet werd getwijfeld, bleken niet bestand tegen de beproevingen der Indische maatschappij. En ook zij, wier geloof niet bepaald schip breuk leed, kwamen in den regel zóó onder den invloed van den algemeenen geest, dat hun geestelijk, leven een kwijnend bestaan ging lijden. In de laatste jaren is in Indië met ernst de vraag onder de oogen gezienop welke wijze kunnen de Gereformeerden, die over heel Indië verstrooid zijn, geestelijk verzorgd wor den De Kerk van Batavia heeft zich zeer beijverd een antwoord op die vraag te vinden en dit antwoord, voor zoover mogelijk, ook practiseh toe te passen. Maar het terrein is veel te groot dan dat de enkele Gereformeerde Kerken met haar weinige Dienaren des Woords in dezen nood kunnen voorzien. Zelfs de hulp dienst van missionaire Dienaren des Woords en de gewaardeerde bereidheid van orthodoxe predikanten der Protestantsche Kerk bleken ten eenenmale onvoldoende. Het is én theore tisch én practiseh volkomen duidelijk geworden, dat er hier Dienaren des Woords moeten komen, wier tijd en kracht geheel of ten deele bepaal delijk bestemd zal zijn voor de geestelijke verzorging der verstrooide Gereformeerden. Het spreekt bijna van zelf, dat die „ver strooide Gereformeerden", ook al genieten za groote tractementen en al hebben ze een be reidwillig hart, niet in staat zullen zijn al de kosten van dezen betrekkelijk kostbaren arbeid te dragen. De groote afstanden leveren veel tijdverlies en groote onkosten Maar zou het ook wel billijk zijn, de kosten dezer verzorging geheel voor rekening der verzorgden te laten Zij arbeiden hier immers mede aan een natio nale taak. Men mag hen beschouwen als ver tegenwoordigers van het Christelijk, nog meer bepaald van het Gereformeerd, Nederland. Zij zpn de personen, die uitvoering geven aan wat mede de plicht van eiken Christen in Holland is. En als zij dan verzorging noodig hebben van hun eigen geestelijk leven, opdat zij de geestelijke opgewektheid mogen behouden, die ze behoeven voor de volvoering van hun taak, dan heeft heel de Gereformeerde gemeenschap, wier taak zij vervullen, een plicht tot steun. Hierover zal in Holland ook wel geen verschil van gevoelen zjjn. De Hollandsche Kerken zullen met dankbaarheid de gelegenheid aan grijpen, haar zonen en dochteren in de ver strooiing te helpen verzorgen. De Hollandsche Kerken zullen zich verheugen, als de strijders op eenzame posten gesterkt zullen kunnen worden bij hun moeilijke taak. Er zal blijd schap zijn in de Hollandsche Kerken, als dit werk zóó geregeld zal kunnen worden, dat Gereformeerde ouders met meer vertrouwen hun zonen en dochters naar Indië zuilen laten trekken. Er is hier in Indië zoo dringend be hoefte aan versterking van het Christelijk element. Vele lange beraadslagingen hebben tenslotte geleid tot een concreet plan, tot een voorstel, om een eersten stap te zetten op dezen weg. De Gereformeerde Kerk van Medan, ver van de andere Gereformeerde Kerken gelegen, heeft in haar naaste omgeving vele „Gereformeerden in de verstrooiing." In Medan zelf wonen 57 Gereformeerden, groot en klein. En nu heeft die Kerk er een terrein bijgekregen, waar nog 73 Gereformeerden wonen. De Kerk van Medan wil nu voor haar leden te Medan (de kleinere helft van het geheel) en voor haar buitenleden, die de meerderheid vormen, een Dienaar des Woords beroepen. Hoogstens de helft van zjjn tijd en krachten zal deze besteden aan de Gere formeerden te Medan zelf. voor minstens de helft zal zijn arbeid zijn onder do buitenleden. Die buitenleden wonen verstrooid in het Noor delijk deel van Sumatra, en ook nog in Singa pore en Penang, twee Engelsche bezittingen. Dat, Noordelijk deel van Sumatra is bijna zevenmaal zoo groot als heel Nederland. Nie mand zal wel zeggen, dat deze Dienaar des Woords op te beperkt terrein aan den arbeid wordt gezet. Er is in Medan een heerlijke opbloei van kerkelijk leven. De liefde heeft de harten tot actie geprikkeld, heeft ijver en mildheid gewekt. Het wekt verwondering hoe veel de kleine Kerk van Medan weet bijeen te brengen voor haar kerkelijk leven. Het klein aantal gezinnen te Medan is in staat en bereid te betalen haar vol aandeel in de kosten van den te beroepen Dienaar des Woords. Maar voor de buitenleden, onder wie de arbeid zeer tijdroovend en kost baar is, voor de verstrooiden in hun eenzaam heid, wordt van de Hollandsche Kerken hulp gevraagd. Van een klein volk, dat een groote taak heeft, worden soms groote daden en ook wel groote offers verwacht. Van Christenen onder zulk een volk mogen groote daden, ook groote offers op Christelijk gebied worden verwacht. En de Kerken onder zulk een volk zullen, indien ze haar roeping verstaan, ook bereid zijn tot groote daden, tot groote offers voor het Kerkelijk leven. Daarom leeft hier in Indië de verwachting, dat onze Kerken in Holland met blijdschap zich eenige opoffering zullen getroosten, opdat haar kinderen in Indië beter geestelijk verzorgd zullen worden H. A. van Andel. Solo. Kerk- en leheolnlenwi. TWEETAL te Haarlem A. M. Boeijinga te Koog-Zaandijk G. R. Kuyper te Alblasserdam te Werkendam (B.)A. Voogel te Puttershoek dr. C. Veltenaar te Suawoude. te Vlissingen (vac.) ds. Pol)ds. J.H. Donner te Breda dr. G. Keizer te Tiel. BEROEPEN te HeemstedeR. E. v. Arkel te Soest te WilnisK. v. d. Veen te Gasselter Nije- veen te Stellendam c.a.J. Runia te Arnemuiden te Ten PostJ. H. Broek Roelofs te Sehild- wolde; te SchouwerzijlJ. H. Broek Roelofs te Scbildwolde. AANGENOMEN naar Duurswoude J. M. de Jong te Wons. BEDANKT voor PaesensH. Popma te Oudega. De zendingsdirector dr. J. W. Gunning is op zijn inspectiereis in Ned.-Indië geopereerd. De operatie is goed afgeloopen. Ds. J. J. Steinhart te Leksmond is in den ouderdom van 59 jaar overleden. Ds. G. Elzenga te Kampen nremt lang zamerhand in beterschap toe. Intree te Ede ds. L. v. Wijk met Rom, 3 23-^-26te Ridderkerk ds. D. J. Couvee met Joh 8 12, na bevestigd te zijn door ds S. Oudkerk van KraliDgen met 2 Tim 1 68; te Boornbergum ds. H. Fokkens met Ex. 4 20b, na bevestigd te zijn door ds. W. Fok kens van Hollandscheveld met Jes. 5115 en 16. Afscheid van Heteren en Randwijk ds. H. Brouwer met 1 Petr. 5 10. Aan de Theol. School te Kampen slaagde voor het cand. ex. Ie ged. de heer A. J. Noor dewier te Meppel. Afscheid van Domburg, wegens het ont vangen van emeritaat, ds. B. B. v. d. Hoorn met 1 Joh 2 28. Door de classe Heerenveen is heden Don derdag toegelaten tot de Bediening des Woords. en der Sacrementen de hoer A, J. Fanoy, Theol. cand. aan de V. U., beroepen predikant van Oosterzee. Oifiolëtlt Berichten. AAN DE ZENDINGSVRIENDEN. Als alles wel mag gaan, zal de bouw van de kerk en pastorie te Magelang spoe dig een aanvang nemen. Het komt er nu maar op aan, dat het benoodigde bedrag bijeen komt. Om het bestekuit te voeren, moet er in onze provinciën f20.000 wor den bijeengebracht. Besloten is, zooals de lezers in de Zeeuwsche Kerkbode hebben kunnen lezen, die som bijeen te brengen in aandeelen van f500, f250 en f 100, tegen een rente van 4%. Wij wekken bij dezen alle zendingsvrienden op, tot bet welslagen van deze leening bij te dragen. In de oorlogvoerende landen worden leeningen uitgeschreven met het oog op den schrikkelijken krijg, die Europa ver woest. En het welslagen van die leeningen wordt met gejuich begroet als bewijs van nationale kracht, van trouw en liefde voor het vaderland. Wat van ons gevraagd wordt, heeft een ganscb ander, een veel uitnemender doel. Het dient den heiligen strijd voor het koninkrijk Gods. Wij mo gen daarom verwachten, dat onder ons niet minder ijver en offervaardigheid zich zal openbaren. Wij verzoeken alle zendingscomité's, voor deze zaak uit te gaan en de gemeente te bearbeiden, Hoe eerder de zaak haar beslag krijgt, des te beter. De bouw is voor de zending noodig. En het zal voor onzen zendeling een bemoediging zijn, wanneer by ziet, dat allen hartelijk mede werken, om hem een doeltreffend kerkge bouw en een eigen woning te beschikken. De Heere geve allen getrouwheid Namens de deputaten voor de zending, G. F. Kerkhof, Praeses. G. Doekes, Scriba. Oost-Souburg, i November 1917. Nieuwdorp, De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Middelburg herinnert aan de Commissie, die iederen Woensdagavond van 8 tot 9 ure inde Noorderkerk (Bogaardstraat) zitting houdt tot het in ontvangst nemen van allerlei aanvragen zooalsDoopsbediening, huwelijksbevestiging, attestatie enz. Ook worden daar ingebracht de attestatiën en doopattesten aan wie van andere plaatsen komen. De scriba C. Weeda. AGENDA voor de vergadering der Classis Middelburg op Woensdag 14 Novem ber a. s. Praeses ds. J. RUNIA. Assessords. J. B. Netelenbos. Ie Scriba: ds. C. J. de Kruijter. 2e Scribads. G. F. Kerkhof. 1. Opening door de roepende kerk. 2. Onderzoek der eredentiebrieven. 3. Constitueering der vergadering. 4. Lezing Notulen. 5. Omvraag naar Art. 41 der K. O. 0. Ingekomen stukken. Instructies. 7 Rapporten. 8. Inning van de Zeiidingsbydrage 4de kwartaal. 9. Voorstellen. a. van Gapinge De Kerkeraad der Geref. Kerk te Gapinge verzoekt dat de Classis de kerkelijke grens tusschen de kerken van Veere en Gapinge regele, zooals aangegeven is op het aan elke kerk toegezonden kaartje, op grond van het omschrevene in de „Grensregeling der plaat selijke Kerken", Synodale acta 1892 pag. 107 b. van Koudekerke De Classis geve uitvoering aan het bepaalde in de eerste alinea van Art. 19 huishoudelijk reglement der Classis Middelburg. 10. Een bezwaarschrift. Een der Kerkeraadsleden te Westkapelle protesteert tegen een der bepalingen van het contract tusschen Domburg en Westkapelle en wel betreffende het traeteihent van den Dienaar des Woords. 11. Aanwijzing der roepende Kerk voor de volgende vergadering. 12; Lezing der korte notulen. 13. Censuur naar Art. 43 der K. O. 14. Sluiting der vergadering. Namens de roepende Kerk J. K. Verhülst, Praeses. J. Louwerse Wz, Scriba. Vlissingen, 29 Oct. Door den kerkeraad werd het volgende tweetal vastgesteld Ds. J Donner van Breda; Dr. G. Keizer van Tiel. A. A. Roos, Scriba Arnemuiden1 Nov. 1917. Zondag 28 Oc tober maakte onze geachte leeraar ds. J. Run ia in de voormiddag-godsdiensoefening de ge meente bekend eene roeping te hebben ont vangen van de Geref. kerk te Ouddorp. Dat de Heere hem licht en wijsheid geve hem een Gode welgevallige keuze te doeD, is de wensch van kerkeraad en gemeente. Namens den kerkeraad der Geref. kerk te Arnemuiden, - C. Jobsk, Scriba. Veere Zondag 11 November a.s. hoopt onze geachte leeraar de WelEerw. Heer ds. A. Scheele in den namiddagdienst zijn afscheidsrede te houden. De kerkeraad verzoekt bij deze aan de zuster kerken in de classis, welke afgevaardigden willen zenden hiervan opgave te doen vóór 9 November, opdat er voor hen plaatsen zyn. Namens den kerkeraad, A. Volkebs Azij., Scriba. Domburg. Onze geliefde leeraar, ds. B. B. v. d. Hoorn die ons bijna 32 jaar met zegen diende, gedacht Zondag j.l. zijne 40-jarige ambtsbediening, en nam daarna afscheid van deze gemeente naar aanleiding van 1 Johs. 2 28. Na bediening des Woords, werd hij zeer waardeerend en hartelijk toegesproken en be dankt voor zijn trouwen arbeid door ouderling S. Bosselaar, de consulent ds. v. d. Ende van Westkapelle en ouderling A. Geschiere van Grypskerke, waarbij den scheidenden Dienaar de zegenbeden uit ps. 1214 en 1343 werden toegezongen. Er werd veel belangstelling betoond zoowel van hier als van elders. Namens den Kerkeraad, J. de Visser Jr. Loco scriba. De kerkeraad van Middelburg oordeelde, dat het gewenscht zou zijn om ter wille van vuur en licht het aantal catechesaties voor hen, die alleen des winters catechetisch onderwijs ont vangen te beperken. Vóór de ineensmelting waren er voor hen zeven catechesaties, thane gullen er drie gehouden worden. Eén voor de jongens en twee voor de meisjes. De dagen en de uren blijven dezelfde, als in vorige jaren. Er wordt echter nog nadere kennis van gege ven. Het voornemen bestaat, dat deze cateche saties gegeven worden in de consistorie-kamers van de Gasthuis- en de Hofpleinkerk. Wanneer ouders nadere inlichting begeeren, kunnen zij deze bekomen bij de drie predi kanten. Bouha. Met hartelyken dank ontvangen van N. N. te Middelburg 800 halve centen en gevonden in de collecte te Serooskerke f 2.50. J. D. wlelbnoa. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Mag ik nog even een klein plaatsje in uw blad om den heer De Hullu te antwoorden Bedoelde circulaire is zeker door het bestuur ontvangen en uitvoerig behandeld. Wat het resultaat geweest ia, behoeft niet al den volke bekend gemaakt te worden. Het bestuur wilde geen bericht in de krant, maar mijn personeel en ik zijn tevreden, in aanmerking genomen de financieële omstandigheden van de school. Maar de kwestie loopt over het niet-antwoor den van het bestuur. Maar, geachte heer, waarop moest het bestuur antwoorden Op uw circu laire? Wij lezen met den besten wil daar in niet, dat het bsstuur U nu. eens precies moest antwoorden, hoe het met duurtetoeslagen of salarisverhooging heeft gedaan en daarin ligt, geloof ik, ons meeningsverschil. Ik schreef mijn eerste stukje, omdat aan ons bestuur geen antwoord is gevraagd. Ten slotte kan ik den heer De Hullu gerust stellen, dat geen bestuurslid hier zoo slordig is, dat cir culaires de schoolzaak betreffend, achtergehou den worden. Met vr. dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. W. VAN DEN BeBG, Hoofd Chr. School. Westkapelle, 30, 10, '17. Niet minder dan 50 boekjes werden ons ter recensie toegezonden, allen ter uitdeeling op onze Zondagsscholen. Callenbachs uitgaven zijn bekend en gezocht, en zeer zeker terecht. De plaatjes zijn fyu, schier zonder uitzondering de omslagen en banden keurig afgewerkt, de inhoud over 't algemeen goed. Plaatsgebrek verhindert óns eenigszins breed de boekjes te bespreken wel gelukt vinden wij b.v. Johanna De verloren ring; Hoogenbirk: Verkeerd en terechten vooral HermannaHet huisje on der de hooge dennen en De LiefdeEigen baas. In sommige verhalen gaan de bekeeringen al heel gauw en gemakkelijk, terwijl de psycho logische zielsontleding ontbreekt. Wij juichen het toe, dat Bupjans Pelgrimsreis op de ljjst gezet isde platen zijn prachtig en 't is ver bazend goedkoop n.l. 75 ct.het volgend jaar krijgen wij zeker de Christinnereis De boeken van 60 ct. tot f 1,— zijn ook gebonden ver krijgbaar. De prijzen zijn eenigszins verhoogd, doch bijna onmerkbaarde boekjes van 25 ct. kosten nu 30 ct., die van 30 ct. nu 35 ct. enz. Daar de verzending zeer vertraagd wordt, is het den Zondagsscboolbesturen aangeraden zeer spoedig hun bestellingen te doen. J. D. Wielrnga. De schrijver vergt niet lang uw aandacht. Maar zijn korte pittige stukjes geven wat om te overdenken. Dit dagboek zal zijn weg wel vinden. Het stuurt aan op opbouwing van ons allerheiligst geloof. Te midden van het gejaagde leven kunnen deze brokskens van levensbrood gezegenden invloed oefenen. De lectuur ervan wordt ten zeerste aanbevolen. A ff. 6. October 1917. Bosch, Nijverdal. De inhoud bestaat uit twee belangrijke ar tikelen. Het le is 't verslag van de Centr. Predi kanten-conferentie 20 Sept. j.l. te Utrecht ge houden, door ds. Kunst van Arnhem bezorgd. Het 2e is 't slot van prof. Honigs artikel over de dissertatie van dr. ThijsDe moderne positieve Theologie in Duitschland. Duidelijk blijkt daaruit dat de beginselen der „positieve" Duitschers vrijwel overeenstem men met die der Ethischen bij ons. Kekksoe. CORRESPONDENTIE. Aan enkele abonnés in het land van Axel zij bericht, dat het geheel buiten onze schuld is als zij de Zeeuwscha Kerkbode niet des Zaterdags ontvangen. Op gewonen tijd wordt verzonden. De oorzaak ligt in de tegenwoor dige postverbinding, De Administratie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3