INGEZONDEN STUKKEN. Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. BOEKAANKONDIGING. Stemmen des Tflds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Zesde jaar gang no 12 October 1917. Utrecht G. J. A. Ruys. Geref. Theol. Tijdschrift. Afl. 5Sept. 1917. De Macedontër. Afl. 10 Oct, 1917. Gro ningen, Venema. Menigerlei Genade. No. 13—22. Kampen J. H. Kok 1917. Eens beesten kart Een tydwoord door Ds. J. J. Knap Czn. J. H. Kok, Kam pen 1917. Prys 15 cent. Onder de vlag van Jan Pz. Coen, door L. Penning. Met een honderdtal illustraties naar Penteekening van J. H. Isings Jr. Tweede Druk. Uitgave van A. Daamen. 's Gravenhage. Het heil des Heeren van dag tot dag. VEREENIGINGSLEVEN. Zendingsvrienden zal binnenkort een beroep worden gedaan. 12. Rondvraag naar art. 41 K. O. 's Gr. vraagt en ontvangt advies. K doet mededeeling van traefcementsverhooging. Ds. van der Veen zal de classe vertegenwoordigen by de intrede van ds. Scheele te Kap.-Biez. 18 Nov. D.Y. 13. Aan d9. Dam te Bodegraven zal de deel neming worden betuigd inzake het smartelijk verlies, door hem geleden. 14. De volgende vergadering zal D. V. 24 Jan. '18 worden gehouden. Roepende kerk Wolfaartsdyk. 15. De korte Notulen worden gelezen en goedgekeurd. 16. De praeses sluit de vergadering. Gezon gen words Ps. 87 1, waarna hy voorgaat in dankgebed. Namens de classis voornoemd, E. J. Van Voorst, h. t. Assessor. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Kerkeraden van de Gereform. Kerken. WelEerwaarde en Eerwaarde Broeders Dezer dagen werd een verzoek van de Par ticuliere Synode van Noord Brabant en Limburg van alle kerken gezonden. Dat schrijven was reeds ter perse, toen de treindienst zóó zeer beperkt werd, dat het komen van Broeders voor een spreektbeurt op de grootste moeilijkheden stuit. Het is daarom, dat de Deputaten voor den Evangelisatiearbeid in N. Brabant en Limburg U met den meesten aandrang verzoekenin uwe kerken eene collecte voor Brabant en Limburg te doen houden, óók zonder het optreden van één der Brab. broeders, daar gewezen kan worden op de herhaalde aanbeveling van dezen arbeid door de j.l. Generale Synode gehouden te Rotterdam. De arbeid vraagt, op vele plaatsen, nieuwe öf vermeerderde hulp. Die hulp worde in dezen,aan geld middelen niet armen,tyd aan dezen arbeid niet ont houden Namens de Deputaten voornoemd, L. G. Goris, scriba. Zevenbergen 15 Oct. 1917. Het adres van den Penningmeester is Ds. P. Nohes, te Fynaart (N. Br.) Geachte Redactie. Vriendelijk verzoek ik U naar aanleiding van het berichtje in het vorig nummer der Z.K. van dhr. Van den Berg, hoofd der Chr. School te Westkapelle, namens zijn school bestuur geschreven, eenige opmerkingen te mogen maken. - Bedoeld schoolhoofd dan schrijft, dat West- kapelle's schoolbestuur geen vragenlijstje ont vangen heeft, betreffende zijn handelingen ten opzichte van duurtoeslag of verhooging der salarissen van het persooneel in verband met de dure tyden en verder bericht hij, dat by zyn bestuur geen circulaire (vragenlyst) is ingekomen en dus het schoolbestuur in dezen geen blaam kan treffen. Dhr. Van den Berg schijnt de zaken te verwarren. Aan geen enkel schoolbestuur is een vragen lijstje gezonden, maar wel zyn aan elk school bestuur en ook aan elk Chr. schoolhoofd op Walcheren (en daar is er geen een overge slagen, ook Westkapelle niet) circulaires ge zonden in Januari, waarin de Besturen de nood der Chr. onderwijzers werd blootgelegd en waarin hun ernstig werd op het hart gedrukt, naar wegen te zoeken, die tot salarisverbetering konden leiden. Nog wensch ik op te merken, dat aaD elk Bestuur drie exemplaren van bedoelde circu laire, gesloten in één couvert, verzonden zijn aan den secretaris, of in geval we dien niet bij name kenden, aan den voorzitter of penning meester. Aan elk schoolhoofd werd er persoon lijk een gericht, ook aan dhr. Van den Berg. Mogelijk herinnert zich dhr. Van den Berg niet meer, die te hebben ontvangen, of ze moet zoek geraak zyn by de posteryen en dit zou ook het geval kunnen geweest zyn met die aan het Bestuur. De post kan ook wel eens ongelukkig wezen. Of en mag ik nu eens ondeugend wezen zou het ook kunnen zyn, dat een Bestuurs lid, zulke circulaires ontvangend, deze achte loos terzijde legt en zich later van de ontvangst niets meer herinnert, zoodat ze nimmer ter bestuurstafel kwamen Gaarne zag ik bedoelde circulaire in de Kerkbode afgedrukt. Mogelijk zyn er meer Bestuursleden op Walcheren, die ook bedoeld schrijven niet onder de oogen hebben gehad Mogelijk is ze een hernieuwde aansporing voor de Besturen, om nog eens met ernst te over wegen, of wat de salarissen aangaat zy nu inderdaad aan de uiterste grens van het bereikbare zyn gekomen. Mogelijk ondervinden de onderwijzers straks de daadwerkelijke ge volgen. F. DE Hullu, Secretaris der Afd. Walcheren v.d. Ver v. Chr. Ond. en Ond.essen. Hooggeachte Heeren, Ondergeteekenden, Bestuursleden der Wal- ohersche afdeelingen van de Ver. v. Chr. Ond. n Ond.pssen in Nederland en Overz. Bez. en van de Unie v. Chr. Onderw^, komen in opdracht van hunne Vereenigingen Jw aandacht vragen voor een zeer belangrijke zaak. In den laatsten tijd wordt de salarieering van Hoofden, Onderwijzers en Onderwijzeressen der Chr. Scholen telkens weer aan de orde gesteld in de verschillende organisaties, die ieder op hunne wijze trachten den bloei van de Bij zondere School te bevorderen. Wij behoeven U slechts te herinneren aan de desbetreffende circulaires van den Schoolraad en de Ver. v. Chr. Volksonderwijs gericht aan de Besturen der by hen aangesloten Scholen. Nu erkennen wy dankbaar, dat ook op ons eiland de zaak van de onderwijzerssalarissen bij verschillende Besturen pen punt van ernstige overweging heeft uitgemaakt en dat hier en daar hetzij door een duurtetoeslag, hetzy door een blijvende salaris verhooging althans in den ergsten nood werd overzien. Want nood is er inderdaadZoowel by hoofden als by onderwijzers van vele onzer Chr. Scholen. De salarissen, die voor enkele jaren niet toereikend waren, zyn door de abnor male prysstyging ten eenenmale onvoldoende geworden Het salarisrapport van den Schoolraad, weer gevende den toestand op 1 Oct. 1913 toont aan, dat Zeeland in de rij der provincies byna op de laagste plaats staat voor alle salarissen van het persooneel der Bijzondere Scholen. In dat rapport wordt den Schoolbesturen aangeraden eens ernstig te overwegen, of wat de salarissen aangaat zij nu inderdaad aan de uiterste van het bereikbare gekomen zijn. Die vraag wenschen wy nogmaals onder Uwe aandacht te brengen. Misschien zijn er nog wel middelen, die de finantiën der Scholen kunnen versterken, opdat hierdoor de mogelijkheid voor een betere salarieering van het personeel geopend worde. Wy willen hier b.v. wyzen op een mogelijke verhooging van het schoolgeld, of indien dit te veel bezwaren ontmoet op een pro gressieve heffing daarvan Wellicht kan door aandrang der Besturen het aantal leden der Schoolvereeniging worden uitgebreid, vooral onder de oud-leerlingen. Misschien ook verdient het aanbeveling om gelyk door de Ver. voor Chr. Volks onderwijs in overweging werd gegeven een leening aan te gaan ter verbetering van de salarissen. En mochten al deze pogingen falen, dan staat immers den Besturen nog de weg open, by het Rjjk aan te dringen op hoogere subsidie, nu de tegenwoordige ontoereikend blijkt om aan het personeel der scholen een voldoend salaris toe te leggen. Hoe dit ook zy, wy gelooven, dat het ook hier geldt„Waar een wil is, is een weg." Dat by onze Besturen de ernstige wil voorzit de Onderwijzers te helpen in deze moeilyke tijden, daarvan houden we ons ten volle overtuigd. Moge het U dan gelukken ook den weg te vinden om te komen tot salarisverbetering voor het personeel der Scholen, opdat de blijmoe digheid en opgewektheid, die voor goed onder wijs zulke noodzakelijke factoren zyn, niet geschaad worden door al te groote tioantieele zorgen. Zegene de Heere de pogingen door U in het werk gesteld en doe Hy U bij voortdiirig zien den bloei onzer Christelijke Scholen tot heil der jeugd, maar bovenal tot eer Zijns Naams Met de meeste hoogachteng, De Afdeelingsbesturen voornoemd, C. Weeda. F. dk Hullu. W. P. Callibes. R. v. d. Welle* A. P. Jüngcurt Jr. G. Kranenberg. Middelburg, Januari 1917. De laatste aflevering van den jaargang biedt belangrijke artikelen. Allereerst een van Mr. Th. Heemskerk over „de komst van het even redig kiesrecht", waarin het ontstaan en de beteekenis van deze nieuwe instelling duidelijk wordt geteekend. J. Petri handelt naar aan leiding van het verschijnen van den derden druk van Pallieter over „De Aanvankelijke Natuur." Men moet het boek eerst lezen, om deze schets te kunnen waardeeren. Dr. Slote- maker de Bruine bespreekt Leonhard Ragaz een Zwitsersch religieus-sociaal, eerst predikant te Bazel, later professor te Ziirich, die geheel zelfstandig optrad. Uit zyne geschriften wordt hy (wat zeer moeilijk is) eenigermate geteekend en dan blykt hij te zyn oppervlakkig en niet een man van vaste lijnen. Dr. de B. waar deert in hem het frissche optimisme, en levert eritiek op zyn ideëen. P. Minderaa levert het Slotartikel over Rainer Maria Rilke, waarin hy beproeft Rilke ons nader bij te brengen en te doen begrijpen. „Een stem uit Armenië," door Ds. H. Koffijberg, geeft een aangrijpende beschrijving van de lijdensgeschiedenis van dat volk rondom den Ararat in het verleden en in het heden. Er zyn verschillende beschouwingen in omloop over de gruwelen door de Turken daar de twee vorige jaren bedreven, maar hoe men de zaak ook bezie, een stemme des bloeds dat onrechtvaardig werd vergoten ro8pt van Armenia's bodem tot de Christenmenschen in Europa. Ds. K. laat ons die roepstem krachtig hooren. De stem van het onschuldig vergoten bloed roept ook christelijk Nederland toe „gedenkt den gevangenen, alsof gij medege vangen waart, en degenen die kwalijk behan deld worden, alsof gy ook zelve in het lichaam kwalijk behandeld waartWat een laag en gemeen verraad is gepleegd door de JoDg- Turken onder leiding van Enver Pacha. Met recht op Turksche wyze hebben zy gemoord en mishandeld. Dit artikel mocht ook wel on der de oogen komen van velen, die niet de Stemmen des Ti/jds geregeld lezen. De heer H. L. Baarbé behandeldt ditmaal in zyn Buiten- landsche Kroniek uitvoerig den tegenwoordigen stryd om de oude Bybellandeü,bedoeld zijn: Arabië, Mesopotamië, Perzië, Syrië, Palestina, Kleiu-Azië. Duitsche espansieplaunen, de voor stellen der Entente tot onderlinge verdeeling van het Turksch bezit, de vorderingen van Engeland in het laatste jaar met zyn krijgs operaties, de beschouwingen en praktijken der Zionisten worden duidelijk voor oogen gebracht, zoodat we den totaal indruk krijgen dat Pa lestina en zyn omgeving op 't moment weer een zeer interessant stukje van denaardbodem vormt en dat daar in de naaste toekomst nog wel meer over te doen zal zyn als 't op buit verdeelen aankomt. De Leestafel biedt onder scheidene belangrijke boekbesprekingen, waar van een paar ook in de Kollewynsche spelling. De verloopen jaargang was ryk aan sehoone artikelen. Voor den nieuwen jaargang hebben Redac teuren reeds zich verzekerd van een groot aan tal belangrijke opstellen, die op een inliggend blaadje tevoren worden aangekondigd. Moge dit uitnemend tijdschrift steeds meer belang stelling vinden in onze kringen. Bosch, Nyverdal. Prof. Honig bespreekt in een artikel dat nog vervolgd zal worden over „de moderne posi tieve Theologie in Duitschland" den inhoud der pas verschenen dissertatie van ds. Thijs, waar mee hy promoveerde aan de V. U. Prof. Koenig uit Bonn opponeert tegen dr. Aalders' opvatting omtrent de beteekenis van Exodes 6 2 voor de Pentateuch-critiek, en wordt door dr. A. beantwoord. Dr. H. W. Smit schrijft een opstel over de beginselen der Ethiek naar Hermann Lotze. Ds. Rullmann behandelt in zijn Kroniek het optreden van ds. Netelenbos en wijdt daaraan niet minder dan tien bladzijden. Met e,en aantal recensies wordt deze afleve ring besloten. Het eerste stuk in deze afl. is een interview uit de Sümatrapost overgenomen van zekeren Bios, die te Medan Dr. van Andel te spreken kreeg en hem eens over allerlei Zendingszaken interviewde- Zulke stukken zyn van belang, kunnen in de liberale kringen eens wat betere ideëen omtrent onze Zending importeeren. Ds. v. A. bleek ook wel de rechte man om eens geinterviewd te worden. Hy heeft Bios een soort College gegeven. Ds. Wielenga zet voort de Historie van Soemba. Tenslotte bevat deze afl. enkele Beelden uit de Camara van ds. H. D. Deze preeken verschenen in Juli, Aug. en September. Twee ervan heb ik met belangstel ling en stichting gelezen. Het is een genot ook eens van anderen een preek te lezen over een tekst, waarover men zelf gepreekt heeft. Voor aan huis gebondenen is het een kleine ver goeding, dat zy iedere week zulk een goede leerrede kunnen lezen. De prys bleef f5 per jaargang. De tekst is Daniel 416, 27. Het thema Nebukadnezar in zyn hoogheidswaan is het beeld onzer hoovaardige eeuw met haar ydelen roem. Drie punten worden behandeld 1. Hy wordt voor het oordeel gewaarschuwd. 2. Hy wordt door het oordeel getroffen. 3. Hy wordt van het oordeel ontheven. Het is een aangrijpend ernstig tydwoord. Op bladz. 9 lezen we o. a.„Zie nu eens, hoe het oordeel des Almachtigen in den oorlog over de mensehheid als een donderslag losgebroken is. Nebukadnezar werd van zijn zinnen beroofd. Maar ik vraag uis de mensehheid niet door God Almachtig aan een geest van verdwazing overgegevenis het geen krankzinnigenwerk, zooals de volkeren elkaar uitmoorden o, Kon men ze slechts tot rede brengen. Verstaat gij 'twel: tot rede brengen, zoodat zy weder naar verstandige taal wilden luisteren, 't Is het oor deel Gods, dat zy van hun gezonde zinnen beroofd en in hun zedelijk besef gekrenkt zyn. Wy leven in een verdwaasde wereld, waarin het redelooze en niet meer het redelijke den toon aangeeft, er is een beestenhart in de mensehheid gevaren," enz De lezing zy hiermee van harte aanbevolen. Kerkhof. Vrij Biy. Christelijk Tijdschrift voor jongens en meisjes van 514 jaar. Onder Redactie van Mejuffrouw J. L. de Liefde en den heer A. L. Gerritsen. Met vaste medewerking van de schrijfsters en schrijvers Mevrouw BlombergZee man, Johanna Breevoort, Cédé, Ari Dane, J. J. Doetman en anderen, en van de teekenaarsC. Jetses, J. H. Isings Jr. M. Hardenberg.Jan Wiegman, Jan Franse e.a. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. te Nyverdal. Naar zulk een tijdschrift grijpen vele handen. Ik weet zeker, dat jongens en meisjes het zullen willen hebben. Dit is nu eens voor hen. Eerst kyken ze naar al de mooie plaatjes, dan beginnen ze te lezen en tusschenbeide roepen ze wat leuk. Meer zullen ze hun best doen om de raadsels op te lossen Neen daar is nu van alles in, waarvan de kinderen houden. Wie het aan zyn kinderen niet meent te moeten geven, mag wel dat ze het niet in handen krijgen. Penning heeft onder ons een goeden naam, vooral onder onze jonge menschen. Wy rekenen er op, dat als we een boek uit zyn hand ont vangen we het interessant zullen vinden. Hy verstaat de kunst om ons te boeien. Nu dit komt ook in het bovenstaand werk uit. Het verplaatst ons naar de eerste (helft der zeventiende eeuw, waarin ons volk een zeld zame kracht heeft ontwikkelt en een stouten moed getoond. Welkeen ondernemingsgeest hebben onze vaderen gehad om nog gedurenden den tachtig-jarigen oorlog de schatten uit de verre Oost te halen. Coen is een dier helden, die nergens voor stonden. Penning teekent hem ons, zooals hy was en gy moet wel voor dezen man sympathie krijgen, gelyk gy hem hier leert kennen. Dat hy een man van groote kracht en ongeevenaanden durf was, wist ge misschien reeds, maar dat hy tevens een gevoelig hart in zyn borst droeg leert gij uit dit werk zoo helder, dat gy er niet aan twij felen kunt. Zulke historische verhalen vinden overal ingang en versterken onzen nationalen geeet en onze vaderlandsliefde. De uitgever heeft ook eer van zyn werk. Kalender voor het Christelijk gezin. Redacteurds. F. O. Meyeter te Rotter dam. Medewerkers: dr. J. C.Brussaard, Prof. dr. H. H. Kuyper, dr. J. C. Rull mann en dr. B. Wielenga. Het schild van dezen Kalender geeft een teekening van Izaiik die Jacob gezegent in tegenwoordigheid van Rebskka. De plaat is goed gelukt. De namen van hen, die hier boven staan, waarborgen, dat de inhoud goed is. Met gerust heid kunnen we dezen Kalender dan ook aanbevelen. 8 Kestliedereii voor Zang met Orgel of Pianobegeleiding door J F. Tierie Jr. Opus. 23. Uitgave van D. Mys te Tiel. Deze acht liederen dragen de volgende op schriften: I. Lofzang II. Mag ik komen III. Halleluja IV. Menschen weet gy, dat God zyn Zoon gezonden heeft? V. Aanbidding VI. U breng ik, Heiland, myn leven VII Laat vroolyk uwe zangen nu klinken VIII. De Sterre van den Kerstnacht. Deze Kerstliederen zyn mooi. De woorden zyn treffend en de melodie is goed. Voor zondagsscholen zyn zy zeer geschikt. De kinderen zullen ze gaarne zingen. De uitgever zorgde voor een sierlijken vorm. Bouma. EEN VOLKSBOEK over de eerste jaren der Hervorming. Van den bekenden volksschrijver P. Brouwer zal met enkele dagen een nieuw boek verschy- nen onder den titelMorgenstond. De eerste jaren der Hervorming, aan het volk verhaald. Het werk zal 17 vel druks (272 pag.) groot zyn en met niet minder dan 23 platen, waar onder verschillende tot heden niet algemeen bekende, worden verlucht. Het belooft het rykst geïllustreerde en het goedkoopste boek over de Kerkhervorming te worden, dat-dit jaar zal verschijnen. Niettegenstaande deze royale uitvoering, zal het werk tegen lagen prys aan ons volk worden aangeboden, opdat het waarlijk een boek voor het volk zal kun nen worden. De uitgave wordt verzorgd door den uitgever E. J. Bosch Jbzn. te Nyverdal. BONDSRING MIDDELBURG. Vergadering D.V. 1 Nov. a.s. 's avonds 7 uur, in het Militairen Tehuis, Nieuwstraat Middelburg. 1. Is vereenvoudiging gewenscht met het oog op 't groot aantal jonge leden? door de Vereen, van Vlissingen. 2. Tucht op de J. V. door de Ver. van Souburg. De vrienden uitnoodigen is overbodig? J, M. Roseboom, Ringsecret,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3