8 cent per ons. A. KBUGEB, Langeviele. Offiolëeie Berlohten. Verantwoording yan Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Troostwoorden en Raadgevingen uit de Ervaring. Uit het Dagboek eens Be droefden. Naar de in 7den druk ver schenen Duitsche verlaling van den oor spronkelijke Franschen tekst in het Nedërl. vertaald door A. M. H.B. Met een voorrede van Ds. J. T. Beck, in leven Hoogleeraar te Tübingen. Ons Arsenaal. 1ste Serie No. 1. Onze lastige woordjes op godsdienstig en kerkelijk terrein door ds. J. Waterink te Zutphen. Dei Gratia. VEREENIGINGSLEVEN. Zondagsrust. Advortontlën» DWAZE HOOVAARDIJ Banrraau De Kier, Leiden. Intree te Uithuizen ds D. v. Dyk met Jes. 40 1 en 2, na bevestigd te zijn door z\ju broeder ds. K. v. Dijk, Miss. Dienaar des Woords op Keboemen, met Ef. 4 1118. De kerkeraad der Geref. kerk te Den Haag heeft een jaarlyksche som van f500 uit getrokken voor de evangelisatie-arbeid aldaar. Aan de Theol. School te Kampen slaagde voor het cand. ex. Ie gedeelte de heer P. v. Dijk, hoofd eener Chr. School aldaar. De Vereeniging van Predikanten der Geref. Kerken in Nederland, heeft, naar de „St." meldt, voldoende aan de opdracht der jongste algemeene vergadering de Geref pre dikanten, die lust gevoelen mee te werken aan den voorarbeid voor de herziening onzer Bij belvertaling, uitgenoodigd hun namen bij haar bekend te maken. Het is de bedoeling, deze broeders tot elkander te brengen, over de wijze van arbeiden te doen samenspreken, en tot een systematische verdeeling van den arbeid te geraken. Ons werd verzocht het volgende bericht op te Demen Zoudt U in de eerstvolgende Zeeuwsche Kerkbode geen bericht kunnen opnemen, dat het bestuur der Christelijke School té West- kapelle geen vragenlijstje heeft ontvangen, betreffende zijn handelingen ten opzichte van duurtetoeslag of verhooging der salarissen van het personeel in verband met de dure tijden Wfj zagen van het door U uit de „M. C." overgenomen bericht vreemd op, oïndat er bij ons geen circulaire (vragenlijst) was ingekomen en dus het schoolbestuur in dezen niet de minste blaam treft. Namens voornoemd bestuur Hoogachtend, W. van den Bebg, H. Shr. School. Westkapelle, 17 Oct. '17. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Middelburg herinnert aan de Commissie, die iederen Woensdagavond van 8 tot 9 ure in de Noorderkerk (Bogaardstraat) zitting houdt tot het in ontvangst nemen van allerlei aanvragen zooalsDoopsbediening, huwelijksbevestiging, attestatie enz. Ook worden daar ingebracht de attestatien en doopattesten aan wie van andere plaatsen komen. De scriba C. Weeda. Domburg. Op 28 October a.s. hoopt onze geachte leeraar de WelEerw. heer ds. B. B. van den Hoorn in den namiddag-dienst zijn afscheidsrede te houden. De zusterkerken in de Classis die afgevaar digden wenschen te zenden worden verzocht vóór '26 October kennis te geven, opdat voor hen plaatsen kunnen worden gereserveerd. Namens den kerkeraad, S. Bosselaab, scriba. Kerkbouw Magelang. Ontvangen van ds. A. H. Nieboer opbrengst Collecte Zendingsrede te Axel f 69.60dito te Rilland f22.94. Van ds. G. de Jager, inhoud busje A. Remijnse, Wolfaartsdijk f 15.— busje A. en M. Nagelkerke, Wolfaartsdijk f3.50. C. J. Hondius, penningm. Ontvangen van de Classe Goes voor bijdrage Kerkbouw Magelang f 200.ontvangen van ds. H. Brouwer gevonden in de collecte te Zaamslag gift voor Kerkbouw Magelang f 2.gift voor Kerkbouw Magelang fl.— C. J. Hondiüs, penningm. Door ds. v. d. Hoorn te Domburg ontvan gen 150 halve centen van P. L voor de Kerk te Magelang. Vriendelijk dank! J. D. Wielenga. Ontvangen van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg voor de Hulpbehoe vende Kerken in de Classis. Arnemuiden f 8,675Domburg f 7,58 Gapinge f 3,46 Gryps- kerke f 17,005Koudekerks f 14.43 St. Laurens f 4,16 Meliskerke f9,875; Middelburg f60.875 Oostkapelle f 16,60; Serooskerke f23,54; Sou burg (Oost en West) fl3,42r'; Veere f 15,65 VlissiDgen f 33,95 Vrouwepolder f 6,665West kapelle nog niet ontvangen. De correspondent voor de Classicalle Cöll. A. Punt. Middelburg, 18 Oct. 1917. Vlissingen15 Oct. Met vriendelijken dank gevonden in de collecte van Zondag 1.1. met bijschrift „Uit dankbaarheid" f 1,voor de kerk en f 1,voor den kerkbouw op Magelang. Namens den kerkeraad, A. A. Roos, scriba. Met vrieudelijken dank ontvangen voor de Zending van Anna R. te Vlissingen, zilver papier en postzegels. Mej. Kerkhof. ZENDING. OntvaDgen met vriendelijken dankeen pakje zilverpapier van de meisjes B. te Groede en nog een dergelijk pakje per post van een onbekende (poststempel Middelburg.) Schoondijke. H. Brouwer, H.Mzn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken we opname van dit stukje. Woensdagavond 24 October e.k. des avonds te 8 uur hoopt ds. G. Koning, Herv. pred. te Utrecht voor ons op te treden in 't gebouw van de Chr. Jong. Vereeniging in de Span- 'aardstraat alhier met het onderwerp „De sexueele bygiëue of, wat wil de Witte kruis- bond", een lezing toegankelijk voor alle jonge mannen. Hierbij zal ook gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. Het is zeer zeker een kiesch onderwerp, doch daarom niet minder belangrijk, 't Geldt ieder persoonlijk, maar ook 't algemeen. Juist in dezen mobilisatietijd klinkt het pa rool voller: „Weesr op uw hoede". Daarom: „Wapent u!" Hoe zoudt ge een strijd begin nen zonder wapenen Hebt ge wapenen Scherpt ze, opdat ze des te zekerder tot over winning leiden Ieder jongeling, die belang stelt in dezen arbeid, noodigen we vriendelijk uit. Namens de Chr. en Geref. Jongelings- vereenigiügen, J. P. van AaRTSEN. G. F. Weeda. Een lezing over dit onderwerp kan voor onze jonge mannen ten zegen zijn. Daarom steunen we bovenstaand verzoek. De Redactie. Daer wast geen vinnigh kruyfc, Geen netel op den velde, Geen distel in het bosch, Die vee of menschen quelde, Daer quam geen witte raegh Ontrent de boomen sweven, Daer quam geen vnyle spin Haer netten over weveü, Daer quam geen trage sleck Gekropen op het kruyt, Geen dick-gebuyckte pat En spooger swadder uyt, Daer quam geen vale mol Ontrent de bloemen wroeten. (Cats: het Paradijs). Weleerw. Heer Ds. Kerkhof. Wat een verrassing bracht het joDgste num mer van de Zeeuwsche Kerkbode voor de lezers van dat blaadje Eerst een stichtelijk stuk over die heerlijke boodschap voor Gods volk „En Ik zal hen sterken met dat waarlijk opwek kend slot„Looft God, elk moet Hem vreezen". Juist zooals de Heere onze sterkte is, dan keert zich de gang onzes levens naar Hem. Dan richten we alles naar Zijn bevel, naar Zijn lust, tot Zijn eere. Dau een stuk over de Evangelisatie, onder ons nog veel te weinig beoefend, in ons eilaud zoo goed als in 't geheel niet. En dat, niet tegenstaande de hooge roeping, door Christus zelf ons opgelegd. Daaraan worden we èn door de gehouden vergadering èn door bedoeld stuk weer eens herinnerd. En z\j het niet vorgeefs 1 Laat ons bidden en werken in liefde! En dan volgt.... Paf! Weg is al de stich ting, weg de Gode gewijde stemming, weg het Paradijs Dat was geen aangename verrassing, geen hartverheffende overgang. Het deed mij denken aan wat volgens het schoone vers ,van Vader Cats niet gevonden werd in den Hof van Eden, toen daar het Houwelick van Adam en Eva werd gevierd. Ofschoon u was verzocht door den Kerkeraad van Middelburg, nu eens op te houden met: dat schrijven, of dat overnemen van stukken tegen ds N., gaat Gij nogmaals beginnen met het wroeten en zoo wat op de manier van de jongens, die 't met elkaar niet vinden kunnen als jij dit doet, dan doe ik dat. Of is dat de manier, onder de predikanten iu zwang? Ik wil voor den goeden naam onzer Dienaren des Woords hopen, dat het niet zoo is. Maar anders 't schijnt wel, dat Gij de klopjacht, of hoe noemt Prof. Kuyper't ook weer beoefenen wilt, een echten sportsman waardig. Dus de klopjacht begint weer, tot stichting van de lezers en tot eere Foei is me dat een begin Jongenstaal van ds. Rull- mann, die zegt, in een Gereformeerd tijdschrift nog wel, dat een jongeling ergens eeu nieuw woord, een denominatief heet dat, geloof ik, heeft gemaakt en dat wordt door een anderen knaap overgenomen't is zondeWat heeft-ie gezeid Netelenbossen. Hé, mjjn neef zou zeggen „Oók niet Hauw.!1, Maar aangenomen, dat ds. R. dit den bedoelden knaap heeft hooren zeggen, dan durf ik beweren, dat 't niet in deze buurt is geweest, dat 't geen flinke Zeeuw was, die 't gebruikte. Trouwens onder de jongelieden in mijne omgeving is de bedoelde predikant, ds. N. dan,te geliefd om zoo met z'n naam te sollen. Dat ds. R z'n duim in 't spel zou zijp, in verband met 't werkwoord zuigen, durf ik niet beslissen. Het genoemde Tijdschrift lees ik niet, dus kan ik niet nagaan, of ds. R. slechts zyn phantasie liet werken of geschiedenis gaf. En zoo het laatste, welk een belangrijke geschiedenis dan Naar het schijnt belangrijk genoeg voor de Z. K. enmateriaal voor de geliefkoosde klopjacht. Gevaar voor de overname van de gewraakte uitdrukking schijnt er niet te zijn, ofschoon ook kinderen wel eens in de Kerkbode kijken, 't Sticht geeft hier stichting Ds. R. schijnt een grappig man: kostelijk is dat conjugeeren van het werkwoord, al vergat hy nog de wijzen te noemen, b. v. de aantoonende, de aanvoegen de, de gebiedende enz. Daar had zoo'n geleerd man wel aan mogen denken. Dan was de zaak vollediger geweest. Maar wacht 't slot van de gewichtige mededeeling doet mij toch weer denken aan phantasie. Zoo immers praat geen jongen of jongeling tenzij misschien de een of andere pedante vlegel, als hooge uitzondering dan. Heel die zin over uitzonderingskarakter is ontleend aan de brochure van ds. N en ds. Rullraann legt dien klaarblijkelijk «en „jonge ling" in den mond, om met een flauwe mop een zijner ambtsbroeders te treffen. Als hy er zich echter zelf niet mee heeft; gekwetst in de oogen zijner lezers, dan weet ik niet, wat ik van dezen moet denken. Maar opnemen in de Z. K., dan geeft dat heilige stichting, opbouwing in 't geloof en in de liefde, vooral in de liefde. Zou het waar zijn Als men met zulke stukjes begint tja! C. W. te M. Aan sterke overgangen, waardoor zeer ver schillende emoties gewekt worden, zijn alle krantenlezers wel gewend. Denk eens aan de rubrieken Gemengd Nieuws, Klein Goed, de familieberichten in de Advertentiën, enz. Ook Kerkbode-lezers zullen daarvan niet zulke ge voelige zenuwschokkingen ondergaan. Waarom het stukje van ds. R. overgenomen Omdat ik accoord ga met de bedoeling van ds. R. Die bedoeling, een andere dan de heer C. W. er in meent te ontdekker, is m. i.als voorgangers der gemeente zonder tot de orde geroepen te worden, verkeerd gaan, volgen jongelui heu dra op 't verkeerde pad, zelfs met eenige brutaliteit in hun zelfverdediging Juist het applaus, dat ds. N. inoogst by het jeugdige geslacht, dat de consequenties van zyn toejuichen en doen niet inziet, levert voor de toekomst het meest gevaar. G. F. K. Dit is het 4de of laatste boekje van den ver schenen jaargang V. C. L. Het is o.a. uitne mend geschikte lectuur voor de Krankekamer. 't Heeft blijkbaar velen reeds troost gebracht. Dat komt o.i. daar vandaan, omdat 't zoo echt Schriftuurlijk i9. Een troostbeker uit de zui vere bron. Dr. H. Bavinck. De Nieuwe Opvoeding. Kampen J. H. Kok 1917. Prys ingenaaid f 1.75, gebonden f2.40. (106 bladz.) De Inleiding wyst op de veranderingen, welke door den huidigen wereldoorlog staat en maat schappij straks zullen ondergaan. De oude toestanden van vóór den oorlog zullen niet terugkeeren. Vooral op paedagogisch gebied zal ook gerekend worden met de nieuwe toestan den. Duitschland gaat voorop in het verstaan van dezen ty'd. Daarna worden de „Algemeene kenmerkin gen" genoemd der nieuwe opvoeding. Het komt er op aan meer wetenschappelijk en stelselmatig te werk te gaan. De opvoeding moet naar een vast plan ingericht en aansluiten aan het cul tuurleven van onzen tyd. Dr. B. wijst op de vlucht, welke de biologie nam. Een steeds breederè volkskring moet de zegeningen der cul tuur fcy de opvoeding ontvangen. Hoe langer hoe. meer maakt daardoor de staat inbreuk op de vrijheid: van de individu, op de rechten van het gezin, op het gezag en de macht der ouders. De paedagogiek wordt een sociale paedagogiek. Het hoofstuk „Rasverbetering" wyst op de zorgen aan 't lichamelijke besteed, waarbij de wetenschap der eugenese voorlichting biedt. De kinderen moeten opgroeien onder betere levensomstandigheden. Daarna bespreekt prof. BaviDck in den breede de „empirische psychologie" (blz. 3652) en de „toegepaste psychologie" (blz. 5277), twee interessanten hoofdstukken, die ons geheel op de hoogte brengen van den tegenwoordigen stand dezer wetenschap, van hare bevredigende resul taten, en ook van de bezwaren die tegen haar kunnen ingebracht. We kuunen ieder paeda- goog raden deze hoofdstukken te bestndeeren. Het Slothoofdstuk „Schoolorganisatie" wijst aan welke veranderingen de psychologische wetenschap.en de daaruit voortvloeiende nieuwere paejagogie aanbrengen moet in het school wezen. Voor onderwijzers is dat gedeelte wel het nyeest interessant. We zyn er by lange na nog niet aan toe, dat onze scholen zich op die wys aansluiten aan het leveD en aan de zielkundige eischen der opvoedkunde, 't Is echter goed, dat deze dingen ter sprake komen en we van bevoegde zyde voorlichting krygen. Den schrijver komt een woord van dank toe, dat hy deze vrucht van studie in het licht gaf, waar door hij alle opvoeders der jeugd onder ons, en voornamelijk onze onderwijzers aan zich verplichtte. Het is in de allereerste plaats een boek voor de studeerkamer doch ontwikkelde ouders kunnen er oók wel iets van hun gadiDg in vinden. Kerkhof. Uitgave van J. B. van den Brink Co. Hoe vaak is er geklaagd over vreemde woor den, welke in onze Bladen en Boeken voor komen hoe vaak is er aangedrongen, dat de schrijvers ze toch niet zoo menigmaal gebruiken zouden, en nu beweren we niet, dat het niets geholpen heeft, maar we weten allen wel, dat ze toch nog al eens voorkomen, en het is ook haast onmogelijk om ze geheel te vermijden. De Uitgevers van een Christelijke Brochuren- reeks hebben gemeend een goed werk te ver richten, wanneer ze begonnen met een vertaling of korte toelichting te geven van de meest voorkomende vreemde woorden. Ieder is dan in de gelegenheid om als hy zulk een lastige vreemdeling tegen komt, even dit boekske te raadplegen en we durven te zeggen, dat het hem uit de verlegenheid redt. De verklaring van vele vreemde woorden is hier kort en duidelijk gegeven, Het is een mooi boek, dat onder bovenstaanden titel verschenen is. Van het begiu tot het einde is het boeiend. Het teekent ons voor namelijk den Prins van OraDje, den Vader des Vaderlands, den grooten strijder voor de vrij heid van ons land en van de consciëntie. Welk een ontembaren heldenmoed heeft God aan dezen man gegeven, welk een onverwoestbare liefde tot ons arm en verdrukt volk gloeiden er in zyn borst, welk een blijvende verplichting heeft ons volk aan hem. Wy wisteu het wel, maar we worden er by vernieuwing van over tuigd, als we dit boek lezen. Heel dat leven was een opoffering om ons van de dwingelandij te bevrijden en daarom is het goed, dat er telkens mannen en vrouwen van talent opstaan om ons aan deze roemrijke historie te herinneren. Zulk een werk voedt onze vaderlands-liefde, vervult ons met hooge achting voor een man, die zich geheel gegeven heeft aan de zaak der verdrukten en stemt ons tot erkentelijkheid jegens Hem, die ons volk in benarde tijden uitgered heeft. We mogen Gods groote daden niet vergeten, maar we moeten ze aan onze kinderen vertellen. Ook andere personen, welke in de nabijheid van den Prins leefden en hem steunden, leeren we kennen en nog beter waardeeren. Welk een aantrekkelijkheid heeft b.v. zyn jongere broeder Lodewyk, die met zooveel geestdrift zyn vele krachten en zijn leven gaf voor ons land. Het zyn schoone bladzijden, welke aan de beschrijving van dezen jeugdigen held ge wijd zyn. Hoe treffend komt de verhouding uit, waarin deze tot den Prins stond. Over de beide laatste gemalinnen van den Prins valt hier een helder licht, zoodat we verstaan kunnen, tot welken steun zy voor den Prins geweest zyn. Veelzeggend is eveneens het kleine tafereel, waar we Maurits, den opvolger van zyn beroemden vader als knaap een oogen- blik aanschouwen. Zulke boeken doen goed. Zij plaatsen als voor oogen de toestanden, waarin ons volk zich destijds bevond. We verstaan eenigermate het lijden, dat als een geweldige stroom over ons land is gekomen, de worsteling, welke ons de vrijheid deed verwerven en het geloof, dat tot zulk een stryd in staat stelde. Bouma. N. B. Dit werk is uitgegeven by D. A. Daamen te 's Gravenhage. Het is van de bekende schrijfster Marjorie Bowen en iu onze taal overgebracht door Mevrouw M. F. de Bas. De Bondsring Serooskerke en omstr. van Jong. Vereenigingen op Ger. Grondslag hoopt D.V. op Donderdag 25 October des avonds 6.30 uur in de Ger. Kerk te Oostkapelle te ver gaderen. Behandeld zal worden Iste Het Chr. Huwelijk door den Ringvoorz. 2do [Voorbereiding of Voorstudie doorvr. A. Melse. Ieder is welkom Namens het Ringbestuur. A. J. Huijsman, Voorz. w de Buck Iz., Secretaris. Voor a s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURGdie van den heer L. K. van der Harst. Te Vlissingen die van den heer S. J. Engering. 1837 1917 Zoo de Heere wil hoopt 20 October JOHANNA DEN HOLLANDER, huisvrouw van L. HOEFKENS haar 80sten verjaardag te herdenken. Middelburg, 20 Oct., Slepersingel Q 157. Getroffen door de verrassende bljjken van belangstelling, liefde en hoogachting by gelegenheid van myn70ste geboortedag op 13 October j.l. betuig ik myn innigen dank. Ps. 71 9. A. GESCHIERE Grypskerke, (Mariahoeve). Indien nog niet in uw bezit, koop dan spoedig tydpredikatie van Ds. H. Thomas, te Leiden. Prys f 0,15. Uitgave Aanbevelend, Wie een mooi boek wil hebben, koope het uitstekend beoordeelde werk van Th. a BRAKEL. Prys ingenaaid f 1.85. in fraaie stempelband f 1.90. Uitgave van Banrman De Kier, Leiden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3