0. ZWART, Chr. Boekhandel, VEENWOUDEN. Wijhsscha Ledikanten- en Matrassenfabriek. 1 SCBEUIALIDER Pakket „Fanny Eden". Plaatst uw Familie-Berichten in dit blad bijzonder mooi Schild EEN DEGELIJK EN SOLIED RECLAME STEL No. 1, RECLAME STEL No 2. voor,6^1u\MY^Y™orN^aj;or.,7a,5°' Fa. Huisman ZnWIJHE(Overijsel) INGEZONDEN STUKKEN. Doofstommen en Blinden. Zoiidagsrusii. Adveriaiitl&n, Getrouwd: Uitgeloot en per 1 September 1917 afioabaar1 a f 200 4% obligatie No. 1van (le reutelooze leeningen 4 ii f25 Nos. 27, 30, 97, 99. 5 k f5 Nos. 5, 07, 92, 98, 111. Maandag 3 September a s 'saronda van 7-8 uur zitting in de Consisto riekamer N. Middelkerk, ter betaling van losbare obligation en vervallen coupons. De Commissie van Belieer. Prijs van den Kalender f 0.60 Kalender met Premieboek f 1.- In alle pl mtsen worden geschikte personen gevraagd om tegen flinke provisie in eigen kring met dezen kalender te colporteeren. kampen j. h. kok 6 Prachtbanden. 6 Prachtbanden. Moederloos. Wonderbare Leiding Alleen Gebleven. De bekeering van Bertha Merlin. De Kracht van het geloof. De Wegen Gods. Vraagt Geill. Prijscourant, welke gratis wordt toegezonden. t\jd in de samenleving dier kerken in Zijne groote genade tot eere Zyns Naams heeft willen tot stand brengen door den arbeid dezer kerken, noodigt al deze kerken uit zoover zij zulks niet reeds deden, deze daden des Heeren met verootmoediging in dankzegging en gebed te gedenken op Zondag 9 September 1917. Namens de Synode, J. H. Landwehr, praeses. G. Keizer, scriba. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Voor onze doofstomme kinderen zorgt „Effatha", de vereeniging, die zich ten doel heeft gesteld de Christelijke opvoeding en on derwijs van die kinderen te bevorderen. „Effatha" aan te bevelen is voorzeker niet noodig. Algemeen is, onder de meêlevende Christenen in de dingen van het Koninkrijk Gods, bekend, dat ze haar stichting te Dord recht heeft en met vrucht voor de doofstomme kinderen, die aan hare zorge werden toever trouwd, mag werkzaam zijn. Weer zijn er een twaalftal ingeschreven, die met den aanvang van den nieuwen cursus in September verwacht worden. We z\jn, wat het getal kinderen betreft, dankbaar, maar niet voldaan. Indien alle ou ders van Christelijke en inzonderheid ook die van Gereformeerde belijdenis met hun doopbe lofte rekening houden, zou het getal van kin deren in „Effatha" geplaatst niet zooals thans, 50 a 60 zijn, maar ongetwijfeld de honderd te boven gaan Nog minstens een 40 a 50-tal doofstomme kinderen van Christelyken en van Gereformeerden huize zijn er, die nog steeds om verschillende redenen aan „Effatha" wor den onthouden. Het Bestuur van „Effatha" zit niet ledig, het is steeds werkzaam om ook die er nog ont breken, te winnen en een plaats in „Effatha's" instituut te bezorgen Het mag daarbij zeker wel op den steun van kerkeraden, van predi kanten, van onderwijzers, van diaconieën enz enz. rekenen Men vestige vooral op hulpbe hoevenden 't oog. Ook van de zyde van „Ef fatha" wordt getracht de ouders van hulpbe hoevende doofstomme kinderen zooveel mogelijk hulp te verleenen. Over gebrek aan inkomsten valt niet te klagen. Er is dankenstof. Wonderlijk, bescha mend en verootmoedigend zijn de zorgen des. Heeren tot hiertoe voor „Effatha" geweest Dankhaar voor en bemoedigd door de zorgende hand onzes Gods, blijft er echter nog steeds veel te zorgen over. Er is zooveel noodig, vooral in dezen zorgvollen tijd. Het onderwij zerspersoneel kan buiten toeslag niet, ook de huishouding vraagt meer dan gewoonlijkhet kindergetal neemt toe. Wie helpt? Laten be weldadigde broeders en zusters toch ook „Effatha" niet vergeten. Het heeft als alle andere stichtingen behalve aan den gewonen thans ook aan buitengewonen steun behoefte. Wie dat verstaat en er toe in staat is, zende daarom een bijzonder ofler aan onzen Penningmeester, den heer W. L B. DEN BLAUWEN, Anthonie Duyckstraat 49, 's-Gravenhage. „Bartimeus" nam de zorg voor de blinden op zich. Wat „Effatha" voor de doofstommen doet, wil „Bartimeus" doen voor de blinden. Het wil voor blinde kinderen en jongelieden een instituut openen, waar zjj naar eisch van Gods Verbond en Woord opvoeding en onder wijs ontvangen. Afgaande op wat er vroeger en later in de bladen over en voor de blinden geschreven werd, moest men haast denkenals er straks eene vereeniging zal zijn opgericht, die zich de Christelijke opvoeding en onderwijs onzer blinde kinderen en jongelieden ten doel stelt, zullen we aanstonds klaar zijn, het geld zal toestroo- men en men zal weldra tot het stichten van een instituut ook voor de blinden kunnen overgaan. Wie dat echter gemeend heeft, ziet zich thans teleurgesteld. Wel gaan we langzaam vooruit en neemt het kapitaal, waarover „Bartimeus" beschikken kan, toe. Sedert 1 Januari j.l. werd aan giften ontvangen f 96.56de busjes hier en daar geplaatst brachten op f 22.55% onze ijverige collectante, mej. F. van der Werf, te Meppel, die nog steeds in het Noorden des lands werkzaam is, zamelde bijeen f 1495. Het kapitaaltje, waarover te beschikken valt, is nu ongeveer f 8000.groot. Maar men zal het gevoelen, hiermee zijn we er nog lang niet. Alleen voor een instituuts* gebouw is meer noodig. Zal men voorts tot 't benoemen van een onderwijzer overgaan, van wien men vertrouwen mag, dat hij voor zijn taak zal zjjn berekend, dan dient aan zulk een onderwijzer ook een goed salaris te worden uitgekeerd. En hoe kan men dan nu beginnen, zelfs al is men voor het kapitaal van een insti tuutsgebouw klaar, zoolang het vaste bedrag der inkomsten jaarlijks niet hooger dan f 800 a, f 900 gaat? Verstond men over 't algemeen meer, hoe zeer ook voor onze blinde kinderen naar op voeding en onderwijs, doortrokken van Christe lijken geest, wordt uitgezien, we houden er ons van verzekerd, dat de belangstelling in den lande voor de zaak der blinden grooter zou zijn. Telkens komt de mededeeling en de vraag tot ons: ik heb een blind kind, zyt ge er al klaar voor om het te ontvangen maar telkens moet worden geantwoordwel zijn we werk zaam, maar klaar zijn we nog niet. Stuur der halve uw kind naar een neutrale inrichting. Hoe smartelijk telkens zoo te moeten ant woorden Voor allerlei ellendigen wordt ge zorgd, de blinden moet men nog aan hun lot overlaten, voor hen wordt nog geen school en opvoedingshuis met den Bijbel gevonden. Hoe lang nog Zjj, die wjj ongeloovigen noemen en het ook zijn, omdat zij van de bijzondere openbaring Gods in Zijn Woord niet willen weten, gaan ons in de zorg en in den arbeid voor de blinden voor. Voorbeeldig is, wat er door hen voor de blinden, zoowel voor de kleinen als voor de grooten wordt gedaan. Ook de Roomschen heb ben hunne blinden reeds lang onder dak ge bracht en oefenen in de trouwe zorg voor hen het werk der barmhartigheid. Wjj, geloovigen, wij ook Gereformeerde Christenen zijn nog niet klaar. Sommigen, ja wel, zijn bezig, wat gedaan, wordt, te bedillen. De een zegtmen moet zus, de andermen moet zoo doen. Maar met al dat bedillen, schieten we niet op. Meld u liever als lid of als contribuant van „Bartimeus" aanals onze God het u gegeven heeft te kunnen doen, zonder dan ook iets van uw geld voor „Bartimeus' af. Wilt ge als corres pondent of als correspondente uw hulp ver leenen, meld het ons. Kent ge personen, die mogelijk in het bestuur zouden kunnen plaats nemen, en daar ons van dienst kunnen zijn, we meenen de verzekering u te mogen geven, dat het Bestuur van „Bartimeus" daarvan met de meeste belangstelling kennis zal nemen, zoo ge het met die personen in kennis stelt. Wat ge in één woord in het belang der blinden meent te kunnen mededeelen of willicht ook hebt op te merken, aangenaam zal het zijD, hiervan kennis te ontvangen. Ja maar hoe jammer, dat ook die blindenzaak weer bijna geheel in handen van de Gerefor meerden is en wel van hen, die tot de Geref. Kerken in Nederland behooren. Als dat het bezwaar is, kunnen we die bezwaarden gerust stellen. De arbeid van „Bartimeus" bedoelt wel gereformeerd, niet bepaald kerkelijk te zijn. Men behoeft dus in dit opzicht voor ons niet te vreezen. Aan alle gereformeerden buiten zoowel als in de Gerofmeerde Kerken wordt een welgezind hart toegedragen. We bieden allen de hand in het belang van onze blinden. Laten zij nu ook de hunne ons niet onthouden. Was in offervaardigheid het Noorden reeds voorbeeldig, mogen nu ook de broeders en de zusters in het Zuiden daardoor worden opge wekt, om zooveel ook zy vermogen „Bartimeus" te steunen. Laat er eens over den nood van onze blinde kinderen en jongelieden met elkander worden gesproken. Vrage een iegelijk zich af, of hij in hun belang wat doen kan en zoo ja, wat dan en hoe veel. En wat men voor „Bartimeus" in het belang der blinden afzonderen kan, laat men dat dan zoo spoedig men kan, berichten aan den Penningmeester van „Bartimeus" den heer J. DIENSKE te Maassluis. Maassluis, Aug. 1917. J. Vonk. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u mij eenige plaatsruimte in uw blad te verleenen voor het volgende den Heer A. D. Littooy Az. Middelburg. Waarde Heer en Broeder 1 In de Kerkbode van 6 Juli j.l. komt een ingezonden stukje voor van uwe hand aan het adres van zekeren verspreider van het bericht dat wijlen uw hooggeachten vader Ds. A. Littooij zou zyn voorgegaan in den dienst des Woords in de Hervormde Kerk te Arnemuiden, met verzoek van uwentwege dit openlijk met bewij zen te willen staven. Reeds 14 dagen daarna werd door u in de Kerkbode medegedeeld dat meergemelde be- richtverspreider geen bewys bovenbedoeld had geleverd, met verzoek dat hy, ter plaatse waar hy zulks uitsprak, het door hem gesprokene zou intrekken. Vóóraf zy echter medegedeeld dat alle ge schrijf dienaangaande had kunnen voorkomen wordende Broeder toch welke het door my gesprokene aan U heeft overgebracht had moe ten weten dat het in deze kerkeraad behandelde binnen de vier muren had behooren te blijven tenzy het besluiten enz. zyn, die ter kennis van de gemeente worden gebracht. Terloops heb ik deze zaak dan ook aangehaald myn standpunt jegens de zaak Ds. N. was volstrekt niet op deze mededeeling gegrond. Doch ter zake. Na ijverig onderzoek is my ge bleken dat uw vader ds. A. Littooy vóór 1886 meermalen in den dienst des Woords is voor gegaan in de Hervormde Kerk te Arnemuiden. Mocht u dit verlangen, dan zal ik gaarne de naam noemen van hem die het my perti nent heeft verklaard en welke persoon sedert jaren te Arnemuiden woont. Wel is waar is in uw eerst ingezonden stukje sprake van een optreden in de Her vormde kerk zonder meer en in uw tweede stukje van zoodanig optreden tegenover de Ge reformeerde Kerkdoch dat neemt niet weg dat het optreden dan toch heeft plaats gehad onder het Synodale juk der Harv. kerk, zooals dit in Gereformeerde kringen by voorkeur wordt genoemd. Laat ik u echter ten slotte nog mogen doen weten dat de nagedachtenis van wijlen uw hooggeachten vader er my volstrekt niet min der om geworden is. Het is treurig dat het optreden van ds. Netelenbos in de Herv. Kerk door openlyk geschrijf en gesprek als het ware met een open bare zonde wordt gelyk gesteld. Hoogachtend, Uw dw. J. G. Stevense. Waarde Broeder Stevense De Redactie is zoo vriendelijk me direct in de gelegenheid te stellen Uw schrijven te be antwoorden. U zegt, dat een broeder me niet had mogen inlichten, waar alles van dat college geheim moet blyven. Ik deel die opvatting niet. Ik ga zelfs een stap verderde beslissing van den kerkeraad omtrent de kwestie ds. N. had der gemeente bekend gemaakt moeten worden. Zy had hierop recht Het gaat m i. niet op iemand in een kring van 40 broeders (40 en geheim), zonder eenige bewijslevering te beschuldigen en dat daar naar dan geen onderzoek mag ingesteld. Niet één broeder maar meerdere broeders vraagden me inlichting. Wat niet te verwonderen is Dat was hun recht en geen klappen uit het heilig huisje Wat de zaak zelf aangaat, myn waarde broe der, gij hadt eerlijk amende honorable moeten doen. Gij zegt toch immers mi (in bedoelde kerkeraadsvergadering hebt gy gezegd, dat ds. A. Littooy precies hetzelfde gedaan heeft als ds. Netelenbos) gy zegt nu, dat het optre den van myn vader niet gelyk is aan dat van ds. N. En zie daar loopt het toch immers over. Myn vader is op verzoek van den kerkeraad (ook al een verschilpunt) der Ned. Herv. kerk te Arnemuiden, na tweemaal in zyn eigen gemeente het Woordbediend te hebben, 'savonds in die kerk opgetreden. Tweemaal heeft hy zulks gedaan, in het jaar 1874; de tekst kan ik u zelfs ook nog wel noemen. Ook deden dit ds. M. Keulemans en ds. P. den Boer, des tijds te Veere. Waarom die genoemde predi kanten daar optraden, is my zeer wel bekend, maar wil ik hier niet uitspreken. Een zeer, zeer groot verschil is er tusschen dat optreden en dat van ds. N. Met broedergroete A. D. Littooij Az. Middelburg, 31 Augustus 1917. Voor a. 8. Zondag is de volgoude apotheek opengesteld Te MIDDELBURGdie vau den heer J. W. van de Garde. Te Vlissingen die van den heer A. J. v. Ockenburg. JOS DE JONGE, Architect en J. A. ORANJE, die mede namens hun familiën hartelijk danken voor de vele blyken vau belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. onder redactie van Ds. j. j. KNAP Czn. en Dr. j. c. de moor geeft voor het jaar 1918 een en als PREMIE het prachtige boek HET EENZAAM BIDDEN dook Ds. j. j. KNAP W Vijfde druk $3^" Met weinig moeite zyn llinke verdiensten gewaarborgd. Op aan vrage worden proefschilden met conditiën toegezonden door den Uitgever Daar zyn ze weer die 6 prachtige Boeken van de beroemde schrijfster FANNY EDEN. Welke Boeken het zyn? Vraag het maar aan de velen die voor jaren reeds kennis maakten met de altijd even frissche boeken van FANNY EDEN. Zie bier de titels De prys dezer 6 Boeken ieder van 200 tot 300 bladzijden dik, iu 6 prachtige banden met zilvertitels is nu eens niet f 12, wat ze wel waard zyn, doch de voor ieder betaalbare som van f3.50. Wie deze werken nog niet bezit zende nog dadelijk postwissel f3.50 met vermelding: Voor pakket „FANNY EDEN" en ontvangt ze franco thuis. Het bekende adres is NOTA. Wie 2 paketten in eens bestelt, ontvangt nog gratis er by „Marnix van St. Aldegonde of de Zeeuwsche Vrijheidsheld" een prachtig Boek, geillu- streerd, van 160 bladzijden dik gebonden in linnen rug. No. 1 is getiteld No. 2 is getiteld No. 3 is getiteld No. 4 is getiteld No. 5 is getiteld No. 6 is getiteld Wy verzenden FRANCO naaste Spoorstation ONDER REMBOURS door geheel Nederland. (2 PERSOONS). 1 Pitch Pine of Notenhout Ledikant, 2 Stroomatrassen, 1 Kapokmatras, Peluw en 2 Kussens voor f55, MET ZEEGRAS GEVULD f 37.50, f45-, f 55.-, en f 65.-. Verder Ruime Keuze HOUTEN LEDIKANTEN (2 persoons) vanaf f 9, Kleur Pitch Pine of Noten.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3