Een geheel nieuwe zending Parapluies, in alle modellen en prijzen aangekomen. lederen dag voortzetting opruiming Pa rasols aan spotprijzen bü Noordstraat bü het Post kantoor Middelburg. „Het vrouwen-kiesrecht voor Gods Woord." Ke?k- Schooliilenwi, Ofildëale Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Zoiidagirnst. Idvsrtonflëss. PIETERNELLA WISSE, Pieter Cornell's Boone Pz., Waarom laat hy liet aan een zijner gemeen teleden over een gravamen in te dienen Waarom doet hij het zelf niet? De Heere geve, dat spoedig onze kerkelijke atmosfeer gezuiverd worde. Eu dat wy ds. Netelenbos behouden mogen. Maar met de erkentenis van zijnentwege te hebben gedwaald. Het boetekleed ontsiert niet. In de „Geref. Kerkbode voor Drente en Overysel," geeft ds. W H. Gispen Jr van Zwolle week aan week beschouwingen over de zaak-Netelenbos, onder den titel „Hoor en Wederhoor." De vorige week stond daarin o.a. het vol gende te lezen Nu z\jn er wel menschen die „maling" heb ben aan de „juristerij," en zich misschien ook niet bekommeren om de Kerkenorde. Ze wanen zich er boven verheven. Ze zijn te ruim en te vrij om zich aan dergelijke ordeningen voor het kerkelijke leven te binden. Maar eigenaardig is het, dat zulke „vrije" geesten op een ander oogenblik, op een andere wijze tegen de Ker kenorde handelend anderen in hun vrijheid op zeer willekeurige wijze willen beperken. Zijn we wel ingelicht, dan moet ds. Netelen bos, toen te Middelburg nog een A-, B- en C- gemeente bestonden, een aantal lidmaten van zijn eigene gemeente, die niet meer zjjn predi king wenschten te volgen en bij A en B kerk ten, hebben willen schrappen als leden, zoodat de classis tusschenbeiden heeft moeten komen om dit kerkelijk onrecht te keeren. Maar voor zichzelf eischt men het recht op om ongestoord en vrij eene godsdienstoefening te leiden in de Herv. kerk tegenover de Geref. kerk ter plaatse II. De tweede bewijsgrond, waarop de bepleite meening rusten zou, werd gezocht in hetgeen de apostel Paulus aan de kerken van Galatië schreef. In Gal. 3: 28 lezen we toch„Daarin is nog Jood noch Griek, daarin is noch dienstbare noch vrije, daarin is geen man en vrouw, want gij allen zijt één in Christus Jezus." Hieruit nu waande men te kunnen afleiden, dat op staatkundig terrein, waar het de toekenning van politieke rechten gold, de vrouw niet langer bij den man behoefde achter te staan, uit welken hoofde derhalve ook aan de vrouw ten onzent, evenals aan den man, het Kiesrecht voor de Staten-Generaal behoorde te worden toegekend. Waarvan handelt hier de apostel? Van het naar buiten tredende leven Stellig niet. Er wordt hier uitsluitend gesproken van den band tusschen de verloste ziel en den Verlosser. Nu, in dit verband, spreekt 't vanzelf, dat er van aardsche onderscheidingen geen de minste sprake komt. Of ge arm of rjjk zijt, doet er dan niet toe. Zoowel de arme als de rijke wordt door het geloof, uit wedergeboorte opkomend, lid van het geestelijk Lichaam, waarvan Chris tus het Hoofd is. Evenmin maakt het ten deze verschil, of er sprake is van een kindekeinde wieg, dan wel van een grijsaard of hoogbejaarde vrouw. En juist zoo valt ten deze ook alle onderscheid weg tusschen een geloovige dienst bode en een man van hooge wetenschap. Hier iu deze aardsche bedeeling, hebben alle deze onderscheidingen haar afdoende beteekenis, maar in het eeuwig Koninkrijk valt dit alles weg. En niet of ge man of vrouw zijt, arm of rijk, geleerd of ongeleerd, maar eeniglijk of ge kind van God zjjt, beslist hier. Dit beaamt uiteraard elk geloovigemaar wat ter wereld heeft dit nu in dit aarsche po litieke leven met het Kiesrecht uitstaande. Vanzelf niets hoegenaamd, en zelfs is het in hooge mate bedenkelijk, het ook maar zijdelings daaraan te willen verbinden. Dit toch leidt er van zelf toe, om ook op allerlei ander terrein het onderscheid tusschen arm en rijk, geleerd en ongeleerd, laag of hoog van positie te doen wegvallen, en eer men er op denkt, bij de Anabaptisten uit te komen, die er steeds op uit waren, om de verhoudingen van het Koninkrijk Gods reeds in het aardsche koninkrijktot gelding te willen brengen. Vraagt ge nu daarentegen aan dien zelfden Paulus of hij zulk een toepassing van de een heid in Christus op het aardsche leven toelaat, dan komt juist Paulus tegen alle pogen van dien aard, niet het minst wat de gelijkheid tusschen man en vrouw betreft, zoo kras mogelijk op. Naar Corinthe schreef hij (zie 1 Cor. 14 34)„Dat uwe vrouwen in de gemeente zwijgen, want het is haar niet toegelaten te spreken, maar bevolen onderworpen te zijn". Zoo ook heet het in 1 Tim. 2 11„Een vrouw late zich leeren in stilheid, in alle onderdanigheid, maar ik laat aan de vrouw niet toe, dat ze leere, maar wel dat zij in stilheid zij". Vandaar de zoo besliste uitspraak, dat de vrouw aan den man onderdanig moet zijn, want de man (in het huwelijk) is het hoofd der vrouw". Is het nu alzoo zelfs in het kerkelijk en in het huwelijksleven, hoe zou dan ooit de uitspraak van Gal. 3:2S op het publieke leven, en met name zelfs bij het Kiesrecht, kunnen doorgaan Wat zelfs^ in huis en hof, in de kerk en onder de geloovigen ten stelligste is uitgesloten, t.w. de gelijkstelling in conditie en rechten tusschen vrouw en man, hoe zou dit ooit anders dan in volstrekte tegenspraak met het apostolisch ge tuigenis, op het publieke leven in den Staat zijn toe te passen. En niet anders staat het ten slotte met het beroep op Genesis 127, in de Eerste Kamer als „een prachtplaats" geprezen, waaruit op geheel afdoende wijze blijken zou, hoe elk terugdringen van de vrouw binnen de grenzen van haar eigen leven, en het haar ontzeggen van staatsrechtelijke macht, met de Heilige Schrift in openbaren strijd is. Over dit beweren vooral kunnen we kort zijn. In de beide eerste hoofdstukken van Gene sis vinden we tweeërlei bericht over de origine van den mensch in zijn geslachtelijke onder scheiding. In Gen. 127 komt ons zonder eenige andere onderscheiding het bericht toe, dat God de mensch schiep, man en vrouw, naar zijn heilig Goddelijk beeld. Hier staat ge derhalve voor de uitkomst van het gansche Scheppings proces. Een generale, bijzondere samentrekking voor wat de schepping van den menschaangaat juist zooals we in Gen. 2:1, 2 de samentrek king vinden voor heel de Schepping Daar toch staat: „Alzoo zjjn volbracht de hemel en de aarde en al hun heir, en als nu God op den zevenden dag volbracht had zijn werk dat hij gemaakt had, zoo heeft hij op den zevenden dag gerust van al zijn werk dat hij volbraht had". Eerst was onderscheidenlijk de Scheppingsorde van de zes dagen vermeld, en daarop volgde deze conclusie. Ten opzichte van den mensch nu ging het omgekeerd. Ten opzichte van den mensch wordt eerst het algeheele resultaat in Gen. 1 27 be richt, en daarna in Gen. 221 v.v. de speciale volgorde opgegeven, waarin zich de schepping van den mensch, in de duïteit van man en vrouw, voleindde Die in Adam eerst als be- slotene vrouw ontvangt nu een zelfstandig, doch andersoortig bestaan dan de man erlangde. Eva zou Adam ter hulpe zijn. In onderling verband zijn Gen. 127 en Gen. 2 21 v.v. dan ook metterdaad prachtplaatsen, alleen maar, met geen letter of syllabe bieden ze ook maar eenige aanwijzing, dat aan de vrouw staatkun dige rechten op gelijken voet als aan den man zouden zijn toe te kennen Er staat niets van, en er staat niets in, waaruit dit zou zijn af te leiden. In Israel heerschte algemeen stemrecht voor de groote volksvergadering want ieder manlijk Israëliet was er rechtens lid van. Alle vrouwen daarentegen waren van dit politieke recht ten eenenmale uitgesloten. Matig was de ook poli tieke heerschappij van de priesterorde uit de Levieten, maar ook hierbij is van een vrouw als priesteresse geen oogenblik sprake. Aan de vrouw was een zeldzaam hooge eereplaats naast, en ten deele zelfs tegenover, den man toegewezen, doch altoos zoo, dat de man het hoofd en de vrouw zijn hulpe was. Wending kwam in deze verhouding eeniglijk bij het sterven van den man, als gezinshoofd, zoo hij een weduwe achterliet. Dan toch werd die weduwe gezinshoofd en giDg van haar gezag uit. En zelfs bij het leven van haar man was er bij de vrouw reeds gezagsuitoefening, mits dan over de kinderen in het gezin en over de dienstbaren. Zelfs kon zulk gezag voor de jonge kinderen reeds op een dienstmaagd worden overgedragen. Toch is het opmerkelijk, dat zelfs bij het Kindeke Jezus, als Herodes zijn dood zoekt, niet de moeder, maar Jozef door den Engel bezocht en ge'ast wordt, om naar Egypte te vluchten. Zie 't in Matth. 120 v.v. De vrouw had een eigen voortreffelijkheid, die de man miste, en bij geen volk is die eigen levenskant van de vrouw kostelijker uitgekomen dan b\j de vrouw in Israel; maar die kant was niet de politieke kant van het Staatsleven, en h\j raakt in niets aan het Kiesrecht. {De Standaard). TWEETAL te De Krim C. J. v. d. Boom te Uithuizer- meeden T. L. Kroes te Coevorden te Koudekerk a.d. Ryn R. Hummelen te Hee renveen P. Nomes te Fijnaart te BolnesK. J. Kapteijn te Giessendam Dr. J. G. Ubbink te Monnikendam. BEROEPEN te OldehoveU. Ubbens te Enumatil te WillemstadD. J. Couvée cand. te Rotter dam te 's-HertogenboschB. v. d. Werf te Dokkum (A) te Leidschendam D. J Couvée cand. te Rotter dam te 's-Gravenland E. J. v. Voorst te Driewegen; te O. en N. BildtzijlJ Gootjes te Eugwierum te Koudekerk a.d. Rijn R. Hummelen te Hee renveen. AANGENOMEN naar BerkelJ. H. Telkamp te Ter Aar naar Uithuizen: D. v. Dijk te Knijpe naar Ulrum E. v. d. Laan te Onstwedde. BEDANKT voor Hijlaard J. de Waard te Donkerbroek; voor BeetgumH. Popma te Oudega. Dankbaar, maar niet voldaan. De ver slaggever van De Standaard inzake de N.C.S.V. is zoo vriendelijk geweest te antwoorden op onze twee bezwaren, de vorige week geuit. Van de lezing van Prof. Kohnstamm over „De hedendaagsche mensch en de kerk" be weert hij, dat niet een breeder verslag gepu bliceerd kon worden, en de discussie droeg herhaaldelijk zulk een zuiver persoonlijk karak ter, dat 't niet wenschelijk was dit te publi- ceeren. Wij kunnen naar zjjn schrijven echter gerust zijn, daar de Gereformeerden hun be ginsel zuiver poneerden, en verschillende de baters erkenden, dat de Gereformeerden alleen een echt kerkbegrip hadden. Vooral deze laatste opmerking verheugt ons. Minder tevreden zjjn wij over 't antwoord op onze tweede bedenking. De verslaggever be richt ons dat, naar hij weet, geen enkele Ge reformeerde naar de naastbijzijndo Geref. kerk geweest is (pl.m. 5 K.M. afstand), en dus allen wel geweest zullen zijn bij de godsdienstoefe ning, door dr. Harrenstein geleid. Waarom zij niet naar de kerk gingen, zegt hy niet„by een oordeel daarover dient men wel in aan merking te nemen en te kennen het milieu, waarin men op dergelijke conferenties geplaatst is, de stemming en de verhoudingen onderling van deelnemers aan de conferentie". Indien echter het milieu, de stemming en de verhou dingen zoodanig zijn dat het kerkbezoek er door wordt tegengehouden, is o.i. de N. C. S. V. geoordeeld. Opmerkelijk is voorzeker het berichtje in De Standaarddat men overweegt voor de Gereformeerden in de N. C. S. V. een aparte conferentie te beleggen. Wellicht dat dit de eerste stap wordt van een breken met de N. C. S. V. De jonge kerk van Velseroord overweegt de mogelijkheid een predikant te beroepen. De Kerken en de vrede. Zooals wy reeds mededeelden, benoemde de syn. commissie der Ned. Herv. Kerk een commissie, bestaande uit Prof. dr. S. D. van Veen, ds. K. Timmers en ds. A. A. Cremer Rzn., om „het initiatief te willen nemen tot een getuigenis tegen het ge weld van den huidigen wereldoorlog." Op 3 Juli j.l. waren byna alle protestantsche kerken en kerkgroepen tegenwoordig en van den hoogeerw. bisschop der R.-K. Kerk was een zeer sympathiek schrijven ontvangen, waardoor het zeker is, dat de R.-K. Kerk ook van haar kant alles zal doen om in haar breede kringen met de Protestantsche Kerken een zelfde doel na te jagen. Nader verneemt het Utr. Dbl. dat Woensdag de commissie van redactie voor bedoeld wereld adres aan de Protestantsche Kerken in het dienstgebouw der Ned. Herv. Gem. te Utrecht vergaderde. Deze commissie bestaat uit de heeren Prof. dr. Van Veen, Prof. dr. Bavinck, ds. Hooykaas van Amersfoort, Mr. dr. Schok king van Leiden en G. Renkema Ezn., van Utrecht. Op een a.s. Maandag te houden vergadering zal het adres worden vastgesteld. (Stand Jachin. De 43ste algemeene vergadering van de Geref. Zondagssehoolvereen. „Jachin" wordt Woensdag 25 Juli gehouden in het gebouw „Irene", Keistraat 2 te Utrecht. Aan de orde is o.a. de verkiezing van twee bestuursleden en van twee secundi, daar de h.h. D. Mulder en P. Koster periodiek aftreden. De heer H. Scholtens Kz. directeur eener Geref. Kweekschool van Onderwijzers te Rotter dam, zal spreken over „Jan Ligthart en de Zondagsschool", volgens de volgende leidende gedachten a. In Ligthart heeft de persoonlijkheid ge tracht. het beginsel op zy te zetten. b. In den Zondagsschoolonderwijzer moet de persoonlijkheid het beginsel dienen. c. Het tegenovergestelde streven zou onze leerlingen tot ons en niet tot den Heiland brengen en onze persoonlijkheid een beletsel doen worden voor hun behoud. ZENDINGSDAG Woensdag 25 Juli a.s- des namiddag* te lVs ure op de weide van den Eerzamen De Buck onder Koudekerks. Orde der Sprekers. 1. Opening door ds. G. F. Kerkhof. 2. Ds. S. Groeneveld, van Terneuzen „De Zending en de Oorlog". 3. Ds. D. Sikkel van Klundert „Komt het Koninkrijk?" 4. Ds. W. W. Meynen, van Dordrecht „Het voorbeeld van den Meester". 5. Sluiting. Cantine in eigen beheer. Bergplaats voor fietsen. Muziek van het chr. Fanfarecorps te Middel burg. Toegangs bewys (tevens programma) a 15 cent voor 1 volwassene of voor 2 kinderen. De Commissie tot regeling van den Zendingsdag. De Plaatsencommissie houdt zitting Dins dag 24 Juli a.s. des avonds van 89 uur in de consistorie der Noorderkerk (boven). Kegeling Vacatuurbeurten in de classis Middelburg. GAPINGE. 7 Oct. '17 ds. Warmenhoven. 28 Oct. ds. Scheele. 18 Nov. ds. Toebes. 19 Dec. ds. Wolf. 30 Dec. ds. v.d. Ende. KOUDEKERKE. 10 Sept. ds. de Kruyter. 14 Oct. ds. Wolf. 11 Nov. ds. Runia. GRIJPSKERKE. 16 Sept. ds. Veen. 21 Oct. ds. Netelenbos. 18 Nov. ds. v. Schelven. VLISSINGEN. 2 Sept. ds. Bouma. 7 Oct. ds. Kerkhof. 4 Nov. ds. Wielenga. DOMBURG. 11 Nov. ds. de Kruyter. 9 Dec. ds. Bouma. AARDENBURG. Aug. ds. v.d. Ende. Namens voorn. cl. K. Veen, Dep. Kerkbouw te Magelang. Met hartelyken dank bericht ik de gift van 1, van J. K. te Poortvliet en van de Zen- dingsvereeniging te Oostkapelle f 10, J. D. WrELENGA. In dank ontvangen door ds. Wolf van de Zendings-Commissie te Vrouwepolder de som van f 5. Ds. Bouma. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hooggeachte Redactie Uit het zwijgen van den broeder, dien ik, door middel van Uw blad, vóór 14 dagen vraagde het bewys te leveren, dat myn Vader, ds. A. Littooy, te Arnemuiden eene godsdienst oefening heeft geleid in de Herv. Kerk tegen over de Geref. Kerk daar ter plaatse, mag geconstateerd worden, dat hy zulks niet kan bewijzen. Uit de aanteekeningen door myn Vader nagelaten, blykt er dan ook niets van. In vriendelijke overweging geef ik onzen broeder voortaan voorzichtiger te zjjn, vooral ten opzichte van personen. Ik vertrouw dan ook van hem, dat hy als eerljjk man deze woorden, ter plaatse waar hy ze uitte, zal intrekken. Met vriendeljjken dank, hooggeachte Redac tie, voor de plaatsing dezer regelen, Uw dw. br. A. D. Littooij Az. Middelburg, 1G Juli 1917. Voor a s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van don heer G. K. A. Nonliebel. Te Vlissingen die van den heer G. C. Baert. Heden overleed zacht en kalm, na een smartelijk doch geduldig lyden, tot ons aller diepe droefheid mijne onvergetelijke Echtgenoote en myner kinderen zorgdragende Moeder in den ouderdom van 50 jaar en byna 9 maanden. Allen die haar gekend hebben zullen beseffen wat wy in haar verliezen. Geve de Heere ons genade om in Zyn ondoorgron- delyken wil te berusten. JAN HUIJSMAN Az. en Kindeeen. Grypskerke, 17 Juli 1917. Heden overleed na eene ernstige ongesteldheid, tot diepe droefheid van my, myne wederzydsche Ouders, Broeders, Zusters en verdere Fa milie, myn innig geliefde Echtgenoot in den ouderdom van 34 jaar en ruim 5 maanden, my nalatende 2 kinderen te jong om hun zwaar verlies te beseften. De Heere die geen rekenschap geeft van Zijne daden doe ons in Zynen heiligen wil berusten. Uit aller naam, Wed. P. C. BOONE—Mesu. Arnemuiden, 19 Juli 1917. Deze strekt tot eenige en alge meene kennisgeving. Voor de talrijke blijken van deelneming ontvangen bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- Groot- en Overgrootvader, ABRAHAM GOEDBLOED, betuigen wy onzen innigen dank. Namens de familie JAC. GOEDBLOED. Gapinge, 20 Juli 1917.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3