Verantwoording van Liefdegaven. BOEK A ANKONDIQINQ. VEREENIGINGSLEVEN. Nagekomen Advertentie. Lucas 4 43, na bevestigd te zijn door ds. J. Douina van Ambt-Vollenhove (B) met Jes. I 62 6. Overleden ds. R. Grimske, em. pred. van Smilde (B), in den ouderdom van 81 jaren. De Partic. Syn. van N. Brabant en Lim burg vaardigde af naar de Gener. Synode ds. W. Bosch van Almkerk [en L. G. Goris vau Zevenbergen, en de ouderlingen H. Both en H. W. Knol. Ds. L. M. Scheps te Deventer (A) heeft emeritaat aangevraagd tegen 1 Juli, op welken datum hy afscheid van zyn gemeente hoopt te nemen. De classe Utrecht heeft beroepbaar gesteld den heer G. Menken te Driebergen. De classe Utrecht heeft 't voorstel van Zeist verworpen, om de eenheid der opleiding op de a.s. Gener. Synode ter sprake te brengen. Zy was toch van oordeel dat de Synode dit maal te kort zal duren, om zulk een gewichtige zaak naar behooren te kunnen behandelen, terwyl ook rypere voorbereiding voor zulk een voorstel gewenscht was. Bedoeld wordt met dit laatste wellicht, dat er eerst eens over ge sproken moet worden in de pers of ook in verschillende vergaderingen. By de Synode der Ned. Herv. kerk wordt een voorstel aanhangig gemaakt, om aan de vrouwen en bedeelden het kiesrecht te ver- leenen. Aan de Geref. kerk te Bierum werd ge legateerd f 1000 en aan de Christ, school aldaar f 500. „Nu de zomertijd, en daarin de hooitijd weer is aangebroken", heeft het zyn nut tegen het slapen in de kerk te waarschuwen. Zoo doet dan ook het (Geref.) Friesche Kerkblad. Want „er is gevaar dat het getal der slapers zal toenemen". „In byna elke gemeen'e zoo zegt het blad komt het voorslapen in de kerk. Zoowel zusters als broeders, zoowel jongeren als ouderen gaan in soms niet zoo geringe mate aan dit euvel mank. Wel is er ook ten opzichte van dit kwaad onderscheid in maat en duur. Sommigen hebben er maar voor een oogenblik last van en kunnen zonder al te veel groote inspanning met succes er tegen strijden en doen het dan ook met goed gevolg. Maar anderen krijgen den slaap soms al vry spoedig goed te pakken en bly'ven in de rust voor geruimen, zoo niet den grootsten tijd van heel den dienst. Zy zijn de hardnekkigste slapers of slaapsters, en by hen is byna niet te merken, dat zy moeite doen om wakker te blijven, 't Komt zelfs voor als ze door een vriendelijken buur worden wakker gemaakt, dat dit niet eens dankbaar wordt aanvaard, veeleer kwalijk ge nomen. Zy geven den indruk dat het slapen zelfs dan en daar hun maar al te lief is, en zy zeer ongaarne uit den zoeten dommel wor den opgeschud. En waar deze liefdedienst niet zelden zoo ongunstig wordt opgenomen, laat meenigeen den broeder of de zuster maar in de blijkbaar niet onwelgevallige rust". Niettemin hoopt bet blad, dat „de bijzitten den" niet zullen versagen, de slapenden „tot den bewusten toestand" terug te brenger. In de Rynlandsche Kerkbode schrijft de Poortwachter De Standaard wil samenwerking van de on derscheidene Christelijke kerken in de neutrale landen tot gemeenschappelijk gebed om den vrede. Van harte ondersteun ik dien wenseh. „Maar nog een anderen wensch stel ik daar naast. DezeDat de Gereformeerde Kerken in Nederland besluiten voor elk der oorlogvoerende partyen een ambulance in te richten en te on derhouden zoolang als dat noodig zal zyn". „Wel zyn er uit ons land ambulances gezon den naar verschillende oorlogvoerende landen. Maar door de kerken niet. En in de samen stelling der ambulances was het „pro" en „anti" niet altijd geheel uitgesloten. Dit zal wel het geval zijn, wanneer de Gereformeerde kerken beginnen met voor elk der oorlogvoerende par tijen één ambulance in te richten en die tege lijkertijd uit te zenden. Dat kan de vredesstem- ming sterken". „Zal zulk een daad tc grootsch of te kost baar geacht worden door de Kerken, die zich achten de trouwstes banierdraagster vati het Calvinisme te zyn, en die jaarlijks honderd duizenden voor Zending en Evangelisatie offeren Eerlang vergadert de Generale Synode. Wan neer zy van de kerken een daad wil, heeft zy er haar maar voor te mobiliseeren". Die Poortwachter is toch een grappenmaker Bij dr. J. Th. de Visser, te Wassenaar, is ingekomen een gift van N. N., voor de zen ding, groot f 10.000, te verdeelen als volgt voor de Ned. Zend. Ver. te Rotterdam f2000, de Utrechtsche Zend. Ver. f 2000, het Ned. Zendel. Gen. te Rotterdam f 1000, liet Sangir- en Talaud-Comité f 1000, de Rijnsche Zending f 1000, het Java-Comité f 500, de Zending vanwege de Geref. Kerken f 500, het Seminarie te Depok f 500, de Ver. Zending onder Israël f 500, de Luthersche Zending f 250, de Zen- dingschool f 250, de Zending in China f 250 en de Zending in Suriname f 250. Ofiiolëslt Berkhte». KORT VERSLAG van de Particuliere Synode van de Gereformeerde kerken in Zeeland, gehouden te Goes 6 Juni 1917. 1. Ds. R. J. v. d. Veen, voorzitter der roe pende kerk, opent de Synode, laat zingen Ps. 122 3, leest Ps. 122 en gaat voor in gebed. 2. De voorloopige praeses spreekt een ope ningswoord, waarin de nadruk gelegd wordt op den ernst der tijden, en de trouwe zorge Gods voor Zyn kerk. 3. De credentialen worden nagezien en in orde bevonden door D.D. Nieboer en Sybesma. Van de Classe Axel is slechts één ouderling tegenwoordig. 4. Tot leden van het moderamen worden gekozen D.D. R. J. v. d. Veen tot praeses, A. II. Nieboer tot le scribaG. F. Kerkhof lot assessor en J. Sybesma tot 2e scriba. 5. De notulen worden gelezen en goedge keurd. 6. De le scriba der vorige Synode brengt rapport uit van zyn arbeid en correspondentie in het verloopen jaar. 7. De Prov. Quaestor, ds v. d. Kooy rap porteert. Het blijkt, dat de ontvangsten be droegen f 1224,92 De uitgaven f 736,39l/s Batig saldo f 488,52Vs De begrooting, ten badrage van f700, wordt goedgekeurd en deze som toegestaan. 8. Ds. Doekes rapporteert namens deputaten voor de Zendiug, en kan mededeelen, dat zegen op den Zendingsarbeid wordt aanschouwd. Het fiuancieele rapport doet zien Ontvangsten f 9524,01 Vs Uitgaven f 6885,43 Batig saldo f 2638,58Vs Een gedrukte rekening en verantwoording is ter tafel. Gevraagd wordt, en den deputaten op het hart gebonden, in volgende gevallen de inkomsten naar de verschillende classes te rubriceeren. Besloten wordt telken jare zulk een rapport op te stellen. 9. Ds. Kerkhof doet voorlezing van het rapport van de deputaten van het Prov. fonds ter verzorging van idioten enz. Van de pa- tienten zyn uit de verschillende gestichten rapporten ingekomen. Er werd ontvangen f 725,19Vs Uitgegeven f 737,60 Nadeelig saldo f 12,40l/s Batig saldo vorig boekj. f 343,98 Voordeelig saldo f 331,57Vs Een aanvrage van Bergen op Zoom om de verpleging van een patient in Vrederust wordt besproken. Gevraagd wordt f 90,—. De Synode staat dit toe en keurt de handelingen van de putaten goed. Een paar kerken, die niet ge collecteerd hebben,worden genoemd en gemaand om deze collecten te houden. 10. Rapport art. 11 D. K. O. (Hulpbehoe vende kerken). De inkomsten bedroegen f 267,27Vs Vele kerken voldeden niet aan het houden van een collecte. Aangedrongen wordt dat vóór 1 April de collecten gehouden en afgedragen worden. Domburg vraagt aan f 75,en Westkapelle f 150,welke aanvragen worden ingewilligd. Penningmeester voor deze zaak is br. L. de Jager te Kapelle bij Goes. 11. Art. 19 D. K. O. Rapporteur ds. v. d. Kooy. Medegedeeld wordt, dat de alumni weder onderzocht zyn, besloten werd ze wederom hulp te verleenen en de ondersteuning met te verhoogen wegens de tijdsomstandigheden. Ontvangen werd f 2699.99 l/s Uitgegeven f 926,12^" Saldo f 1773,87 De zuivere inkomsten van dit jaar bedroegen f 722,47. Twee aanvragen om steun, het eerste gesteund door de classe Middelburg, het tweede door de classe Goes worden in handen gesteld van deputaten. Deze ontvangen tevens machtiging, zoo noodig de kerken te verzoeken dit jaar een 2e collecte te houden. 12. Ds. van Schelven rapporteert over het archief. De bewaarplaats is in goeden toestand. Evenzoo de aanwezige stukken. De volledig heid laat veel te wenschen over. Voorgesteld wordt, door verschillende maatregelen meer orde op deze zaken te stellen. Besloten wordt ds. van Schelven en ds. Doekes op te dragen, in overleg met de archiefbewarende kerk een lyst op te stellen, van de in het archief aan wezige stukken, en deze te voegen by de Acta der Synode van het volgend jaar; voorts te trachten de verloren gegane stukken zooveel mogelijk te verzamelen. Besloten wordt, jaar lijks f 100,te plaatsen op de begrooting, totdat een brandkast kan worden aangeschaft. Daardoor wordt de begrooting gebracht van f 700,- op f 800,—. 13. Ds L. Bouma rapporteert namens de ten vorige jare benoemde jubileum-commissie. De morgenzitting wordt gesloten. 14 De namiddagzittiug wordt geopend met het zingen van vs. 3 van den Morgenzang. 15. Ds. v. d. Kooi rapporteert over de uit voering art. 49 D. K. O. 16. Rapport art 49 D. K. O., ter uitvoering van art. 13 D. K. O., behelzende onderzoek by de kerken der classe Tholen, naar de finan- cieele draagkracht, in verband met de uitvoe ring van art. 13 D. K. O. De Synode besluit in de lijn van de conclusies in dit rapport voorgesteld te handelen. Oud-Vossemeer vraagt inzake art. 13 D.K.O. f 500,en Poortvliet f 600, Toegestaan wordt respectievelijk f 400,— en f 600,—. 17. Financieel verslag van den deputaat art. 13 D. K. O., ds. de Walle. Inkomsten f 1658,54% Uitgaven f 1429,88Vs Batig saldo f 228,66 Aan de Generale kas werd afgedragen f500,—. Den deputaat wordt opgedragen te onderzoeken, waardoor deze bijdrage voor de prov. Zeeland zoo verhoogd geworden is. 18. Rapport van den curator der Theol. School, ds. R. J. v. d. Veen. 19. De broeders Mulder en Wavercn die de boeken der verschillende Quaestores hebben nagezien, deel en mede, dat zy alles in orde hebben bevonden. Quaestores worden op voor stel dezer commissie gedechargeerd. 20. Rapport deputaten Kapelle-Biezelinge. 21. Ingekomen verzoek van Dep. voor de oefening van het verband tusschen de Geref. kerken in Ned. en de Theol. Fac. der V. U. wordt gelezen Aan dit verzoek zal worden voldaan. 22. Schrijven van de afdeeling Ned. van den wereldbond van kerken wordt voor ken nisgeving aangenomen. 23. De classe Zierikzee stelt voor, verhoo ging van de gelden voor de Etn. pred., Wed. en Weezen. Te verhoogen als duurtetoeslag met 12%. Goes stelt voor minstens 10%. Het voorstel Goes vervalt, omdat Goes zich bij Zierikzee aansluit. Aangenomen wordt het voorstel, dat de Particuliere Synode er by de respect, kerken op aandringt, zoo noodig aan hare Em. pred., Wed. en Weezen uittekeeren een duurtetoeslag van 12%. 24. Schrijven van G. A. de V. te R. Voor kennisgeving aangenomen. 25. De voorstellen der classe Tholen en Goes, inzake ds. E. Th. P. v A. te A. worden aangenomen. 26. Schrijven van ds. E. Th. P. v. A. te A Indien de Gen. Synode niets doet, zal de Partic. Synode wederom zedelijken steun verleenen. 27. Circulaire van het Com. voor Evange lisatie wordt voor kennisgeving aangenomen. 28. Aan de Firma Oosterbaan enleCointre zal opgedragen worden het drukken der Acta. 29. Benoemingen Deputaten ter Generale Synode Dienaren des Woords primids. L. Bouma en ds. R. J. v. d Veen; secundi: ds. G. Doekes en ds. G. F. Kerkhof Ouderlingen primi: J. Donner en D. Mulder; secundiA. Geschiere en B. W. de Graaf. 30. Verschillende deputaten worden gecon tinueerd. In de plaats van ds. van Schailc wordt aan gewezen voor art. 11 ds. Nieboer. Art. 13. Primus ds. de Walle, secundus ds. Groeneveld. Secundus art. 19voor ds. van Schaik, ds Nieboer. Voor ds. Lammerfsma primus ds. de Walle, secundus ds. Thielen. Art. 49: voor ds.Lammertsma: ds. Groeneveld. Archiefbewarende kerk de kerk van Mid delburg. Voor de Zending: Classe Axel: primus ds. Brouwer; sec. ds. Groeneveld; classe Middel burg primus ds. Kerkhof; secundus ds. Wie- lenga. 31. De Predikanten-Conferentie ontvangt dezelfde privelegien als vorige jaren. 32 't Voorstel Middelburg zal door de Partic. Synode worden doorgezonden naar de Generale Synode De Gen. Synode voor te stellen maat regelen te nemen in het belang van de archieven onzer kerken, zoowel die der Generale en Par ticuliere Synodes, als die der Classis en der plaatselijke kerken. 33. De Partic. Synode keurt goed, dat we gens de ineensmelting alleen de kerk van Middelburg zendende kerk worde. 34. Dep. art. 13 D. K. O. stelt voor by begrooting f 1700. Goedgekeurd. 35. Roepende kerk voor de volgende Par ticuliere Synode zal zyn de kerk van Middel burg. De Synode zal D.V. worden gehouden den len Woensdag in Juni,^mits deze niet valle in de Pinksterweek. 36. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. 37. De praeses sluit de vergadering. De assessor gaat voor in dankzegging. Op last der Synode, J. Sybesma, 2e scriba. Kruiningen, 15 Juni 1917. Heden ontvin gen wy het van ons teleurstellend bericht dat de WelEerw. II. J. van der Meulen voor de roeping van onze Gem. heeft gemeend te moeten bedanken. Cna. Vfrijzer, Scriba Geref Kerk. KORT VERSLAG van de gehouden Diaco nale Conferentie Classis Axel, te Terneuzen op 7 Juni 1917. 1. Namens de roepende Diaconie der Kerk van Axel, opent Br. J. v. Langevelde de verga dering, laat zingen Ps. 252, leest 2 Corinthe 8 19 en gaat voor in gebed 2. Volgens de presentielijst waren behalve Hoek en Oostburg alle Diaconiën vertegen woordigd benevens ds. A. Thielen met de Adviseurs ds. de Walle en ds. Groeneveld, laatstgenoemde in plaats van ds. H. Brouwer. 3. Het moderamen wordt aldus vastgesteld Br. L. de Feyter Praeses Br. S. van Hoeve Scriba, Br. J. v. Langevelde Assessor- 4. De Notulen der vorige Conferentie worden onveranderd vastgesteld. 5. Onderzoek vrucht vorige Conferentie. Axel deelt mede dat zy jwinst heeft gedaan met een vorige conclussie der Conferentie inzake gezinsverpleging. 6. Ingekomen stukken van ds. II. Brouwer dat hy wegens sterfgeval in de familie ver hinderd is de conferentie by te wonen. 7 le. van AxelConclussie is, dat in deze classis een fonds kome van Diaconiën die be hoeftige tuberculoselijders te verzorgen hebben. 2e. van AxelDe conferentie spreekt hare meening uit als ook de adviseurs, dat in dien geest gearbeid mag worden maar niet direct noodig. 3e. van AxelBesloten en opgedragen aan het moderamen een buitengewone conferentie byeen te roepen tot nadere behandeling dezer vraag tevens een predikant dezer classe uit te noodigen een referaat dienaangaande te leveren. 4 en 5. van Zaamslag Conclusie. Conferen tie is zich te houden aan art. 83 D. K. O. 8. Rondvraag. Axel vraagtom in 't vervolg de Conferenties te houden ter p'aatse van de Samenroepende Diaconie. Aldus aangenomen. 9. FinanciëuAangewezen de broeders M. Riemens Terneuzen, J. Dieleman Axel, A. de Putter Zaamslag. 10. Aanwyziug roepende DiaconieHoek. 11. SluitingDe Praeses brengt zyn dank aan alle broeders en in 't byzonder ook de Adviseurs, spreekt de wensch uit dat Gods zegen op de besprekingen en besluiten mogen rusten. Br. J. Roose eindigt met dankgebed. De Praeses sluit de vergadering. Namens de Conferentie J. v. Langevelde, Assessor. Ontvangen het busje van de dames D., in houdende f 1,94V2. Hartelijk dank! Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, penningm. Kerkbouw te Magelang. In hartelyken dank ontvangen f 1.gevonden in het korkzakje Vrouwepolder. Ds. Bouma. Met hartelyken dank ontvangen f 2.50 gevonden in de collecte te Serooskerke; fl. aan opgespaarde halve centen van P. M. St. te Colynsplaat. J. D. Wielenga. Pinkstercollecte. Nog ontvangen de nagekomen Piukstercol- lecto voor de Zending van Serooskerke f 67.59 en van Westkapelle f4.50. G. F. Kerkhof. Ontvangen voor de Zending op Java, van Kerkeraad Rilland f2.63; voor Kerkbouw van Geref. Kerk te Oostburg gevonden in de collecte f 1. C. J. Hondiüs, penningm. Geheiligd Leven door Anna Marquardseu. Deel IV van den 20en jaarg. der Chr. Bibliotheek. Prys ingen. fl,geb. f 1,40. G. F. Callenbach, Nykerk. Een boek van byna 180 bladzen gevend een verhaal uit den tyd der Luthersche refor matie in Denemarken. Het bevat ook histo rische bijzonderheden, waarvan wy de juistheid niet genoegzaam kunnen controleerenby de bekeering van den Koning op zyn sterfbed bl. 72 v.v. stelden wy ons echter de vraag, of het waar gebeurd is en dan op deze wyze. Het verhaal heeft menig spannend moment, doch staat als geheel niet hoog. Ons hoofd bezwaar geldt echter den titel van het boek op de laatste bladzijde wordt het eerst duide lijk, van wie het „Geheiligd leven" geldt, maar dit geheiligd leven vangt pas aan als het ver haal ten einde loopt, en daarom dekt deze titel het boek niet. De Zeeuwsche lezers zullen zich byzonder interesseeren voor 't geen over de kolonie te Veere wordt geschreven. Behalve de reeds 4 verschenen deelen mogen de inteekenaren nog verwachten Hedweg door Ernst Schrill en Dr. Maarten Luther door Dr. J. R. Callenbach, en dit alles voor den zeer geringen prys van f 5,Wie dus voor weinig geld goede lectuur begeert, kan niet beter doen dan inteekenen op de bibliotheek van Callen bach te Nykerk. J. D. wjelbnga. De Macedoniër. Afl. 6. Juni 1917. Inhoud 1. H. Dijkstra, De Indische begrooting 1917. 2. D. K. Wielenga, Vervolg van de handleiding der Geschiedenis van Soemba, voor Zendings studiekringen. 3. Een aantal kiekjes uit Dijkstra's Camera. De gezondheid van den wakkeren praeses der Zendingsdeputaten en Redacteur van de Macedoniër is in den laatsten tyd eenigszins aan 't wankelen. Moge de Heere hem nog sparen en sterken Kerkhof. BONDSRING VAN JONG. VEREEN. OP G. G. SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Openbare Vergadering op 21 Juni, aanvang 7 uur, in de Ger. kerk te Serooskerke (W). Agenda: 1. De gezelligheid op de J. V., inl. vr. Jause, Vrouwepolder. 2. De J. V. en de kerk., inl. vr. Louwerse, Oostkapelle. Namens het Ringbestuur, A. J. Huijsman, Voorzitter. W. de Buck Iz., Secretaris. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond by het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wy onzen har telyken dank. Uit aller naam, Wed. C. H. DE WAGEMAKER- Snijdebs. Middelburg, 15 Juni 1917.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3