Verslag van den Zendingsdag der Classis Goes. PÏÏUTLLÏÏTON. Terechtgebracht. Een verhaal uit het volksleven onzer dagen J&fsrk- ca Bchweliaigaw», Geref. Kerk te Middelburg Verantwoording van Liefdegaven. Kerkbouw te Magelang. Hercenigd. ZENPIWO. H. Als tweede spreker trad op ds. Oudkerk van Kralingen. ZEerw. had tot onderwerp De Vrucht der Zending. Spr. toonde aan, dat men niet om de vrucht mag arbeiden, maar dat de drijfveer tot de Zending moet zyn gehoorzaamheid aan het bevel des Heeren. Vervolgens behandelde Spr enkele vruchten voor de kerken, die de Zending draven. a. geloovig gebedsleven. b. liefdeijver. c. blijde hope. Daarna wees hij op de vruchten voor de Heidenwereld zooals 1. beteugeling der zonden. 2. beschaving van den Inlander. 3. bekeering ten leven. In weerwil van alle teleurstellingen mogen wij verwachten dat de Heere uit alle volkoren der wereld Zijne kerk zal vergaderen. Daarom moeten wij den dag der kleine dingen niet verachten. Nadat een kwartier gepauzeerd was, vroeg ds. Schuurman van 's Gravenhage de aandacht voor: „Gods groote gebod." Onlangs was het onder de bisschoppen van de Engelsche Staatskerk een vraagpunt, of men op Zondag voor den oorlog mocht werken. Sommigen waren er tegen, anderen pleitten er vóór, en een ging zelfs zoover dat hij verklaarde „Gods groote gebod aan de Christenen in En geland is, den oorlog te winnen." Men staat verbaasd over zulk een moed.' Gods groote gebod? Wij denken onwillekeurig aan den wetgeleerde bij Jezus. Matt. 22. Daar staat het anders. Gods groote gebod isliefde tot God en den naaste. Gods groote gebod is wel oorlog, 'want Heidenen, Mohammedanen en Joden zijn vijanden van God, maar een oorlog uit liefde. Dit is wel eene vreemde combinatie, maar wjj hebben dat van onzen Koning geleerd. De zending is het werk van den H. Geest. Het is het uittrekken der liefde Gods, en deze liefde moet en zal het winnen. Hierna werd gewezen op de groote moeilijk heden welke aan de Zending, vooral ook in onze dagen, in den weg worden gelegd. Daarna 1 werden redenen genoemd, die voor moedeloos heid geen plaats latenom eindelijk met kracht aan te dringen op een grooter openba ring van geestelijke levenskracht en macht, wijl Gods hoogste gebod aan alle Christenen van onzen tijd is, den zendingsoorlog te winnen. Het slotwoord werd gesproken door ds. War- menhoven van Serooskerke. Het slotwoord aldus begon spreken dat ik op dezen Zendingsdag tot u spreker wil, spreek ik tot U naar aanleiding van het slot woord van het zendingsboek der Heilige Schrift. Dat slotwoord luidt: onverhinderd. Dat woord komt slechts eenmaal in de Schrift voor. En geen wonder. De hemelsche, eeuwige, geestelijke, goddelijke gedachten, die in den Bijbel zjjn vastgelegd vinden op aarde geen gereeden bodem. Ze worden weerstaan. De wereld is vervuld met weerziü tegen die ge dachten. Haar openbaring, baar prediking, haar propaganda kan in deze wereld haast niet onver hinderd zijn. Het bedenken des vleesches is vijandschap tegen God. Vandaar dan ook dat woord onverhinderd geen absolute, geen volstrekte waarheid bevat. Het is slechts waar voor het bepaalde geval, de bizondere omstandigheid, waarbij het vermeld wordt. Het geldt slechts van de twee jaren, gedurende welke Paulus, ondanks zijn gevan genschap, de betrekkelijke vrijheid had een gebruikte, om het evangelie van Christus te prediken. We weten, hoeveel zwarigheden aan die onverhinderde prediking zijn voorafgegaan. En ook hoe in den regel de prediking des evange lies verhinderd wordt. Daar wisten weinigen beter van te getuigen van de apostel Paulus, die ergens zegtMij is een groote en krachtige deur geopend, maar er zijn vele tegenstanders. En zelden kon luider geklaagd worden, over de niet onverhinderde, belemmert de vaak dook ANTHONIA MARGARETHA. 44) „Ik zal opstaan en tot mijnen vader gaan, en ik zal tot hem zeggen: Vader, ik heb ge zondigd tegen den Hemel en voor Uen ik ben niet meer waardig Uw kind genaamd te worden; maak mij als een van Uwe huurlin gen." Ja, tot deze daad was Lena besloten, na menige bange worstelirg. In hare veelvuldige benauwdheid had God telkens uitredding ge zonden de vijand in haar werd eindelijk over wonnen zij was verloren, maar gevonden. Een groote straf was het echter voor haar, dat zij nog niet in werkelijkheid „kon opstaan en tot haar vader gaan." Zoo nu en dan bezócht Volders zijne doch ter eens, maar hij had juiat in dezen tijd zóó druk werk, dat hij er zeer moeilijk tusschen uit kon breken. Volders had evenwel in die korte oogenblik- ken dat hij bij Lena vertoefde zeer goed ge merkt, dat Gods Geest thans begon door te werken in het hart zijner dochter. Toch sprak hjj hierover weinig tegen zijne belette prediking des Evangelies dan in onzen tijd, den tijd van dezen heilloozen en voor den voortgang van het Evangelie schadelijken oorlog. Spreker schest die verhindering en eindigt met de bemoedigende opmerking, dat dit onverhinderd toch ook een profetie in zich bevat. Het laatste woord van het zendingsboek der Schrift zal ook het laatste woord der zendingsgeschiedenis wezen. Nadat ds. Doekes nog woorden van dank had gesproken, inzonderheid tot den eigenaar van den boomgaard en den pracht voor hun bereidwilligheid om dit schoone, lommerrijke plekske tot het houden van den Zendingsdag af te staan, eindigde ZEerw. met dankzegging. Daarmede behoorde de Zendingsdag weer tot het verleden. Moge h\j rijke vrucht afgeworpen hebben voor het werk der Zending. Zij de liefde ver- wakkerd en de hope verlevendigd en worden de gemeente des Heeren steeds meer getrouw bevonden in het volbrengen van haars konings bevel predikt het Evangelie allen creaturen. Opdat de dag verhaast worde, waarop een ontelbare schare uit alle natie en geslachten en volken en talen binnen de poorten van het eeuwig Jeruzalem verheffen zal den lof van Hem, die gegeven is tot een licht der heidenen 6d tot heerlijkheid van zijn volk Israël. I. Meijer. TWEETAL te LoppersuraT. L. Kroes te Coevorden J. de Waard te Donkerbroek te SliedrechtB. Meijer te Ierseke K. Veen te Meliskerke. BEROEPEN te N. DordrechtM. Post te Gees te Koudekerk a.d. RijnD. v. Dijk te Knype te Loen-Vreeland W. Weener te Vianen te Oldenboorn J. v. d. Meulen cand. te Vianen te Sleen W. Oosterheert te Ter Apel. BEDANKT voor WitmarsumA. C. Heij te Tienhoven voor O. en N. BildtzijlH. Fokkens te Dronrijp voor DrachtenL. v. Wijk te Giessen-Nieuw- kerk Afscheid van Baarland ds. J. Dam met Rom. 8 :1, wegens vertrek naar Bodegraven. Door den heer H. Bos, onlangs te Rotter dam overleden, is vermaakt aan de Vrije Univ. f 10.000 en aan het studiefonds der'Vrije Univ. f 2000. De kerkeraad van Zwolle heeft wederom, en nu met staking van stemmen, een voorstel verworpen, om in de vacature-Wielenga te beroepen. Ds. A. Steyling van Naarden heeft eme ritaat aangevraagd. Naar wij vernemen ligt ds. G. Kunst van Arnhem reeds eenigen tijd wegens ernstige ongesteldheid in „Eudokia" te Rotterdam. Voor den bouw van een nieuwe pastorie heeft een lid van de Geref. kerk te Rysoord een gift van f 5000 toegezegd. Aan de Vrije Universiteit promoveerde de heer H. W. Smit tot doctor in de heilige godgeleerdheid op een proefschrift„De na- tuurphilosophie en het Atheïsme". De gemeenteraad te Leiden benoemde den heer J. H. Wattez te Middelburg tot leeraar in het teekenen aan de H. B. S. en de afdee- ling B van de Kweekschool aldaar. Ds. H. Dijkstra te Smilde zal om gezond heidsredenen in het najaar emeritaat aanvragen. Intree te Heérjansdam ds. W. T. v. Dam met Jes. 40 10b, na bevestigd te zijn door ds. J. J. Koopmans van Raamsdonk met Joh. 16 13 en 14. Afscheid van Nieuw-Vennep, wegens ver trek naar Ambt-Vollenhove, ds. J. Dekker met Rom. 8 35a. Door de Partic. Synode te Goes werden als afgevaardigden naar de Generale Synode te Rotterdam gekozenAls predikanten ds. L. vrouw. Immers, hij hechtte niet heel veel aan die zoogenaamde ziekbed-bekeeringen. Eerst wanneer Lena weer beter zou zijn, kon het blijken of zij waarlijk vernederd en verteederd was onder de kastijdingen Gods. Wel kreeg bij zelf hieromtrent steeds meer hoop, doch om mogelijke teleurstelling te voorkomen, achtte hij het beter, zijne vrouw hier nog niet mede in kennis te stellen. Hij was nu in langen tjjd niet naar Lena toe geweest, en besloot daarom op zekeren mooien achtermiddag, wat vroeger van zijn werk te komen en nog eens naar haar te gaan zien. „Als ik nu den tram van half vijf neem, ben ik er nog tamelijk vroeg, en dan kan ik terug wel loopen. Ik neem de sleutel maar mee, want je behoeft niet op mij te wachten, hoor't Wordt allicht wat laat, want 't is nog een heele kuier terug!" Dat was dus afgesproken en Volders was weldra vertrokken. „Als het niet mijn kind was, zou ik het niet doen," dacht hjj bjj zich zelf, „want morgen ochtend is het al weer vroeg dag, en ik heb zwaar werk gehad van daag." Maar rechtgeaarde ouders hebben zoovéél over voor hun kinderen, en Volders, die zulk een goed vaderhart bezat, wilde om zijne zwakke Lena te kunnen zien, gaarne zich wat inspan nen en een groot eind loopen. Zjjn moeite werd dan ook driedubbel beloond. Ach, wat bad Lena haar vader al niet te ver tellen Zij beleed haar zonden en smeekte om vergiffenis, en kuste haar trouwen vader onder hevig snikken de vereelte handen. Bouma en ds R. J. v. d. Veen, primi; ds. G. Doekes en ds. G. F' Kerkhof, secundi. En als ouderlingen de brs. J, Donner en D. Mulder, primien A. Gesebiere en B. W. de Graaff, secundi. Op de 113e jaarlyksche vergadering van het Britsche en Buitenlandsche Bijbelgenoot schap, onlangs te Londen gehouden, werd me degedeeld, dat het genootschap aan de uitgave of verspreidiog had geholpen van den Bijbel in 504 talen, waarbij de geheele Bijbel in 132 talen en het volledige Nieuwe Testament bo vendien in 11Q In de laatste elf jaar waren er 104 nieuwe talen bij gekomen, d.i. gemid deld een taal binnen zes weken. In de laatste drie jaar heeft het genootschap ruim dertig millioen Bijbels of gedeelten van Bijbels ver spreid. Wegens de stijging van den prys van papier, drukwerk en binden, en de verhoogde vervoerkosten had het genootschap het laatste jaar p.st. 30.000 meer moeten uitgeven. Vergadering van den' breeden kerkeraad D.V. op Donderdag 14 Juni, des avonds 7,30 in de Consistorie van de Gasthuiskerk. De predikanten verzoeken nogmaals vrien delijk aan de ouders, om van de geboorte van hun kind ook kennis te geven aan den wyk- predikant. Woensdag 13 Juni, 's avonds acht uur, ver gadering van belijdende leden, die vroeger tot de Gereformeerde kerk te Middelburg B. be hoorden, in de Hofpleinkerk, waarin rekening en verantwoording gedaan zal worden over 't beheer van alle stoffelijke zaken over de maanden Jan. 1916Febr. 1917. Een trouwe opkomst is gewenscht. Baarland. Zondag 1.1. nam onder merkbaren indruk van leeraar en gemeente de WelEerw. heer ds. Joh. Dam, afscheid van onze gemeente, hij deed dit naar aanleiding van Rom. 8:1. Achtereenvolgens werd hij door een br. ou derling, daarna door br. J. Bottenberg als hoofd der chr. school te Oudelande, en ten laatste door den consulent de WelEerw. heer ds. E. J. van Voorst van Driewegen toegesproken. Eerstge noemde namens kerkeraad en gemeente, br. J. Bottenberg in betrekking tot het chr. onderwijs, en de WelEerw. heer ds. E. J. v. Voorst namens de classis Goes. Onzen scheidenden leeraar werd door de gemeente, die in grooten getale was opgekomen toegezongen Ps. 1214. Namens den kerkeraad H. Schout Scriba. CLASSIS MIDDELBURG. De kerkeraad der Ger. kerk te Domburg roept de kerken in de classis ter vergadering op Woensdag 11 Juli. Stukken voor 't Agendum worden vóór 24 Juni ingewacht aan 'fc adres van eerstonderge- teekende. De kerkeraad voornoemd, B. B. van den Hoorn, Praeses. S. Bosselaar, Scriba. Domburg, 6 Juni 1917. KORT VERSLAG van de Zeeuwsche Predikanten-Conferentie, gehouden te Goes 5 Juni. Door schitterend zomerweer begunstigd hield de Zeeuwsche Pred. Conf. te Goes haar gewone jaarlyksche vergadering 21 predikanten waren aanwezig, welk getal veel te laag genoemd moet worden; verscheidene broeders ouderlingen en ook eenige zusters woonden de vergadering bij. Het eerelid ds. J. J. Koopmans van Raams- donkveer werd met vreugde welkom geheeten, en ds. S. Verlare van Westmaas mocht in al de rechten van de conferentie-gangers deelen. Ds. v. d. Veen opende als assessor der ver gadering, daar de voorzitter ds. Bouma, door ambtsbezigheden verhinderd was de morgen vergadering bij te wonen. Hij liet zingen Ps. 252, las 1 Cor. 12114 en ging voor in gebedds. Koopmans las de notulen, nog door „O God, ik dank u, dat Gij dit uur van vreugde voor mij hadt weggelegd!" stamelde Volders ontroerd. Na een lang en heerlijk, echt vertrouwelijk gesprek, waarin vader en dochter als om strijd Gods ondoorgrondelijke wegen groot maakten, kwam zuster Christine binnen. Toen zy zag dat Volders en Lena zoo van hart tot hart met elkander zaten te praten, wilde zy zich, bescheidenheidshalve, weer on gemerkt verwijderen. Maar Lena riep haar te rug en zei „Vader, zuster Christine's goede invloed is mede oorzaak geweest, dat ik mijn gedrag aan Gods geboden ging toetsten, en toen zyn de schellen my eindelijk van de oogen gevallen." Bij deze woorden stond Volders op, liep op de verpleegster toe en drukte haar eerbiedig de hand. „God vergelde u," zei hjj bewogen, „wat gij aan mijn kind hebt gedaan naar ziel en lichaam beide. Voor zooveel gij dit één van de minsten gedaan hebt, zoo hebt gy dat My gedaan, zegt de Zoon de3 Mensehen. Ik kan het u nooit vergelden, maar Hy zal uw loon zijn." Zuster Christine dankte Volders op vriende lijken toon voor zyn goede woorden, en zei een oogenblik later „En heeft Lena U het blijde nieuws al msê gedeeld, dat zy, by leven en welzijn, de vol gende week naar huis mag?" „Neen," zei Lena, „want ik had nog betere tyding, en die heb ik eerst overgebracht. Maar, het is waar vader, ik mag de volgende week naar huis komen, hoe vindt u dat ds. van Loon, naar Aarlanderveen vertrokken opgesteldds. v. Loon zal een dankend schrijven worden gezonden. Tot scriba wordt gekozen na eenige stemmingen ds. Wielenga, die de benoeming aavaaardde Na een kort en pittig welkomstwoord van den waarn. voorz. krijgt ds. Sybesma van Zierikzee het woord tot het houden van zyn referaat „de tegenwoordige oorlogen deprofeii0.' heldere en levendige wijze behandelt hij zyn actueel onderwerp. Hy beschouwt den oorlog als „een beginsel der smarten," waarvan Jezus sprak, ziet hiermede een nieuw tijdperk inge luid, acht het groote gevaar gelegen in de opkomst van de heidensche Aziatische machten die in bond zullen gaan met de anti-christeïyke machten in de Europeesche christen-landen, en wekt op te letten op de teekenen der tijden. Op dit leerzame referaat volgt een levendige discus sie, waaraan deelnemen D. D. de Walle, v. d. Kooy, Wielenga, v. d. Hoorn, de Graaf, Kerkhof, v.d. Endeen de voorz.vooral worden besproken de puntenwat met den anti-christ. en zyn macht wordt bedoeld, hoe wij de uitdrukking „beginsel der smarten" te verstaan, hebben en welke de roeping is van de kerk inzake deze oorlog. Terecht herinnert de voorz. aan het einde der discussiën eraan dat nu wel niet strakke lynen zyn getrokken, maar de referent toch ons allen grootelyks aan zich verplicht heeft, daar hy ons veel stof tot nadenken heeft geboden vooral inzake de beteekenis der profetie. Na de pauze bezet ds. Bouma den presidenten zetel, en geeft hst woord aan ds. v. d. Ende van Westkapeïle, die nu een doorwrocht referaat houdt over de Canonische beteekenis van Jez. 1 1 verschillende verkeerde opvattingen worden weerlegd en de belangrijkheid van dit vers duidelijk betoogd. Aan de discussie nemen deel D. D. Wielenga, Kerkhof, Nieboer, de Graaf, Doekes, v. d. Veen, Koopmans en de voorzitter. Eenparig is men van gevoelen, dat het zoo grondig bewerkte onderwerp waard is nog eens rustig overdacht en bestudeerd te worden en het dan gewenscht is, dat het in druk verschijnt. Bezwaar wordt vooral gemaakt tegen de conclusie dat een ieder die niet aanneemt, dat het opschrift van geheel het werk van Jezaja is, tekort doet aan het woord van God. Aan het einde der vergadering gekomen, wordt met instemming het voorstel van den praeses begroet, om aan de Part. Syn. ook voor het volgend jaar dezelfde gunstige conditiën te vragen voor onze conferentie. Als referenten worden aangewezen ds. Doekes, om te spreken over „De toekomst der Joden volgens de Schrift" en als zyn secundus ds. van Voorst, en ds. Nieboer, die zelf een onderwerp zal kiezen met ds. de Walle tot secundus. De voorz. spreekt het slotwoord. Hy stelt ef prijs op dat bejaarde dienaren gelijk ds. Toebes en ds. Baay zoo trouw de conferentie bezoeken, by verzoekt ds. Baay voor te gaan in dank zegging en gebed, en sluit de vergadering. J. D. Wielenga, Scriba. Midd. 6 Juni, 1917. Ontvangen Geref. Kerk Oostburg, gevonden in de Collecte Voor Kerkbouw Magelangf3. Zending-Vereeniging Trifosa te Ierseke voor 't Hospitaal f55.— C. J. HoNDiuSj penningmeester. Met vriendelyken dank vermeld ik de giften van f 2,50 gevonden in de collecte te Seroos kerke en f 1,— gevonden in de collecte te Zierikzee; 10 stuiverstukjes van Abraham de V. en 100 halve centen van Samuel de V. te O.- kapelle.' J. D. Wielenga. Vlissingen4 Juni Onder hartelijke dankzegging gevonden in de laatstgehouden collecte in Mei f 1,— Namens den kerkeraad, A. A. Roos, Scriba, In vriendelyken dank ontvangen van br. J. H. Geschiere te Grypskerke een gift van f 10,Kerkhof. Ontvangen door ds. G. de Jager Pinkster collecte Geref. kerk Wolfaartsdyk f 8,—. C. J. Hondiüs, penningm. „Kind, daar dank ik God voor," evenals voor de eerste goede tyding. Wat zal ik, met Gods gunsten overlaun, dien trouwen Heer voor zyn gena vergelden „'kZal by den kelk des heils, Zijn Naam vermelden, en roepen Hsm met blyde erken tenis aan," antwoordde Lena dankbaar en blijmoedig. Ongemerkt was de tyd verstreken. Volders schrok, toen hy zag dat het al zóó laat was, en zei tot Lena „Kind, ik moet me haasten weg te komen, 'k heb nog een lange wandeling vóór de borst, en bet is zeer donker, 'k moet dus noodig weg." Lena sloeg haar beide armen om haars vaders hals, kuste hem en fluisterde „De groeten aan moeder Die laatste groet, zie, dat was nu de kroon op alles. „De groeten aan moeder!" Wel honderd maal herhaalde Volders die woorden op zyn donkeren weg naar huis, en dan haalde hy zyn rooden zakdoek uit den zak en wischte zich de tranen uit de oogen. HOOFDSTUK XV. Reeds vroeg was Volders heden morgen op reis gegaan om Lena te halen. Om een uur of drie konden zij samen tehuis verwacht wor den. Volders was bytyds gegaan om Lena vol doende hulp te kunnen bieden by het inpakken

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 2