Geref. Kerk Middelburg. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Bloei. IV—VII. Leesboek voor de Chris telijke School verzameld door J. Lens en H. J. van Wijlen. Kort Begrip. Uitgave van ds. v. Andel. Zesde druk bezorgd door ds. C. Lindeboom. Kampen. J. H. Kok. 1917. Prijs 10 cent. Een zeer bruikbare uitgave. Niet met de gewone teksten, die ge in elk Kort Begrip vindt, maar met teksten door den vroegeren Gorkumschen leeraar zelf gekozen. Velen schijnen het op de Catechisaties te gebruiken, want binnen tien jaren tijds blijkt nu al een zesde druk noodig te zijn. Stemmen des Tflds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. 6e Jaargang Afl. 6. April 1917. Jezus van Nazareth, door Prof. dr. A. Westphal, Harmonie der vier Evan geliën, met drie kaarten en een plattegrond. Tweede druk. Vertaald door C. K. Uitgave van de Boekdruk kerij van J. H. Kok te Kampen. De Macedoniër. AH. 4. April 1917. Groningen. Edzo Venkma. De gewijde geschiedenis voor meerge vorderden door J. H. Landwehr, pre dikant te Rotterdam. Independentisme door ds. G. F. Kerk hof, te O. en W. Souburg. Uitgave van D. H. Littooij Az. te Terneuzen. De afgevaardigden naar de Classe Goes worden vriendelijk verzocht op 19 April hnn broodkaart mee te nemen. Van der Veen. Zondagsrust. Vlissingen, 9 April. Gevonden in de collecte van Zondag 8 April f 25— met bijschrift „Een z\j het ook betrekkelijk zeer klein blijk van dankbaarheid voor hetgeen Gods on uitsprekelijke genade mij en mijn gezin schonk in den scheidenden leeraar als prediker te Vlissingen." Toorts gevonden f 25,- - met bijschrift„een dankoffer' f 1,met bijschrift: „uit dank baarheid" en eindelijk een gift van vier rijks daalders. Aldus totaal f 61,voor de kerk. Namens den kerkeraad wordt hartelijk dank gezegd voor deze milddadigheid. A. Roos, Scriba. Ontvangen in de collecte van Zondag 1 April 1.1. 1 bankbiljet ad f 25, te verdeelen als volgt f' 10 voor de armen f 10 voor de kerk f 2,50 voor de weezen en f 2,50 voor den kerkbouw te Magelang. Diakenen zeggen hiervoor hartelijk dank. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. L. S. Apeldoorn, datum postmerk. De ontheiliging van den Naam des Heeren is in ons volk helaas tot eene Nationale Zonde geworden. Geen stand en geen kring, waarin dat kwaad niet openbaar wordt. Door oud en jong, rnk en arm, geleerd en ODgeleerd wordt in ons vaderland gevloekt. Overtuigd dat nog langer zwijgen onze schuld in dezen vermeerderen zou, hebben onderge- teekenden zich vereenigd tot een voorloopig Comité met het doelop alle terreinen des levens den strijd tegen deze zonde aan te bin den en de heiliging van den Naam des Heeren te bevorderen. Zij meenen echter, dat deze Nationale zonde alleen op nationale wijze met vrucht kan wor den bestreden. Daarom richten zij een drin genden en ernstigen Oproep tot alle Christe lijke Yereenigingen om met ons den strijd tegen dezè zónde aan te binden. Laat ons in dezen strijd niet alleen, maar wilt uit uw midden een tweetal afgevaardigden benoemen om met ons op Donderdag 24 Mei in Utrecht samen te komen, en, zoo mogelijk op te richten een Nationaal Comité waarin vertegenwoordigers van allerlei Christelijke Yereenigingen zittiDg hebben, ten einde met ons, onder biddend op zien tot God, tegen deze zonde den strijd aan te binden. We zijn er van overtuigd dat alleen door gemeenschappelijk optreden in dezen iets goeds kan worden bereikt en alzoo de verheerlijkiug van den Naam tics Heeren onder ons volk kan worden bevorderd. Vertrouwende dat Gij met ons zult willen mede arbeiden aan dit heerlijk doel, noodigen w\j u dringend uit de namen uwer afgevaar digden Vóór 1 Mei aan den secretaris van ons voorloopig Comité, den Heer J. J. Beuken kamp te Apeldoorn, op te geven, die u dan tijdig het programma der Vergadering van 24 Mei zal toezenden. Het Voorloopig Comité De. J. G. Scheurer, Lid der 2e Kamer, Den Haag. L. F. Duymaer van Twist, Lid der 2e Kamer, Den Haag. H. Jansen, Veldprediker, 3e divisie, Oudenbosch. J. BAAS Rzn., Den Helder. J. J. Beukenkamp, Oud-Lid Prov. St. v. Friesland, Apeldoorn. H. A. Beukenkamp, Hoofd, der Chr. Sch., Kootwijk. J. F. Bolleurs, Bestuurslid v. d. Alg. Ned Ambtenaarsbond, Amsterdam Chr. F. Bramer, Lid Prov. St. v. Overijssel, Nijverdal H. M. Schaink te Baarn. LENA ONGESTELD. OVERKOMST GEWENSCHT. „Lena ongesteld Hoe is 't mogelijkWie zou dat gedacht hebben! Wat zou ze schelen?" De eene vraag verdrong de andere, doch alle bleven ze onbeantwoord. „Lena ongesteld. Overkomst gewenscht," wel tien keer las ze de woorden over. Ze had rust noch duur meer, en was wat blij t°en ze haar man zag aankomen. „Man," zei ze goedig, „schrik maar niet, hoor maar er is daar straks een telegram gekomen uit de stad en „Waar van daan?" vroeg Volders angstig, „Lena is een beetje ongesteld Volders rukte het telegram uit zijns vrouws hand en riep uit „Wat, Lena ongesteldEn overkomst ge- wenschtWat zou dat te beduiden hebben Waarom Lena dan niet liever vroeg genoeg naar huis gestuurd?" Het antwoord op die vraag zou hij ontvangen als hij 's middags bij Lena aan bed stond. Zonder zich lang te bedenken, was hij, na gauw wat gegeten te hebben, zich haastig gaan opknappen, om zoo mogelijk de tram van hal" twee nog te kunnen halen. Dat was hem gelukt, en zoo stond hij eenige uren na het ontvangen van het bewuste tele gram reeds aan het krankbed van zijn véél geliefd kind. Mevrouw vertelde hem, dat het haar onmo gelijk was geweest Lena nog naar huis te zenden, daar zij zich zoo lang mogelijk ziek 's Gravenhage. H. J. Sprüijt. Van boven af en van onderen af wordt deze serie gecompleteerd. Op twee na, 5 en 6, zijn nu al de deeltjes verschenen. Voor zoover wij tot oordeelen bevoegd zijn, meenen wij dat in de samenstellers èn de uitgever eer van hun werk hebben. Onze Scholen met den Bijbel moeten het maar eens beproeven met deze leesboeken serie. Ze zullen er geen spijt van hebben. Utrecht. G. J. A. Ruus. Dit nummer munt weer uit door eene reeks van hoogst interessante artikelen. Ds. J. R. Slotemaker de Bruine behandelt waardeerend en critisch de Religieus-Sociale beweging in Zwitserland. Ze bevredigt hem niet; is te weinig positief christelijk. Hij schrijft„De preoiese lijnen ziet ge niet meer noch van het Christendom noch van het Sociale streven, noch voor het tegenwoordige noch voor het toekomende". De lijnen van zonde en ver lossing zijn vervlukt. Leo Meert geeft een op stel ten beste over „Noord-Nederland en België" van Hollandseh-Viaamsch standpunt. Hij neemt het op voor de verdrukte Vlamingen. De Bel gische RegeeriDg krijgt de schuld, maar ook Nederland, dat zich te weinig met zijn stam verwante Zuidelijke naburen inlaat. „Neder lands belang" schrijft M. „hangt nauw samen met een sterk Vlaanderen, doch om Vlaanderen sterk te maken moet het heropgebeurd worden. Door Vlaanderen te helpen en te steunen in zijn zwaren strijd tegen ontaarding en ver bastering helpt Holland mede zichzelf". Dr. C. Gerritsen bespreekt in een volgend artikel Treubs boek „Oorlogstijd". Mr. Dr. C. F. Schoch bespreekt Suriname's Heden en Toekomstonze West-Indië blijft altoos nog stiefmoederlijk bedeeld met belangstelling uit het Moederland. Het prettig leesbare artikel in de Economische Kroniek van Prof. Diepenhorst„Twee oor logswinstmakers" (het zilver en de Ned. Bank) geeft een helder en klaar inzicht in onzen tegenwoordigen geldelijken en socialen toestand. Hij wijst op het gevaar, dat de tegenwoordige geldovervloed van ons land meebrengt, die oorlogswinst kon wel eens in een oorlogsvloek verkeeren. De Leestafel brengt de bespreking van en kele pasverschenen boekwerken. Voor deze uitgave in net gecartonneerd linnen bandje, welke bestemd is voor uitdee- ling onder de militairen, vragen we in het bijzonder de belangstelling onzer lezers en lezeressen. Niet omdat zij het boekje, dat een harmonie der vier Evangeliën bevat, zeiven zouden koopen. Men ontvangt dan voor f 1,25 wel een mooi deeltje van 267 bladzijden. Maar de bedoeling van onze aankondiging is eene andere. Deze uitgave toch gaat uit van een Comité voor gratisverspreiding ervan onder de soldaten. Een groot aantal uittreksels uit brieven van soldaten in de kampen onder de geïnterneerden en in de legers bewijst, hoezeer dit boekske wordt op prijs gesteld. De eerste oplage van tienduizend exemplaren is reeds uitgedeeld en nu volgde een tweede druk be staande uit 25 duizend exemplaren. Zulk eene op de been had gehouden zonder te klageD en dat, toen zij eindelijk niet meer voort kon. de koorts reeds te hoog was om nog aan ver voeren te denken. „En nu zou ik haar zoo gaarne zelf opgepast hebben," ging Mevrouw voort, „maar reeds de eerste dag is mij gebleken dat dit totaal on mogelijk is. Ons kleine loopmeisje, dat w\j anders alleen 's morgens hebben, kan wel den geheelen dag blijven om voor de bel te zorgen en boodschappen te doen, maar is niet tevens in staat om het eten te koken en de verdere huishoudelijke bezigheden op zich te nemen. „Ons huis is ook nog al hoog, en ik kan niet gedurig naar beneden gaan om mijn be velen te geven en te zien of alles goed gaat. En Lena mag eigenlijk geen oogénblik alleen gelaten worden, daar zjj gedurig het bed uit wil." „Maar hoe moet het dan vroeg Volders bezorgd. „Ik begrijp goed dat u het niet doen kunt. Mijnheer en de kinderen hebben ook hunne verzorging noodig. Als de dienstbode al van de vloer is, kan de vrouw des huizes niet den geheelen dag op de derde verdieping zitten, want dan zou gauw alles in de war loopen. 'k Zou van u niet mogen en willen vergen, Lena zelf op te passen, maar dan moet er toch wat anders op gevonden worden?" ,'k Zal u eens zeggen wat ik gedacht had Volders. Als nu uw vrouw eens kon komen om Lena op te passen, dan kon die hier op de kamer blijvenwij zouden dan het eten en drinken en alles wat er verder noodig is, boven aan de trap kunnen brengen, of op zij van de uitgave, zoo keurig verzorgd, kost in den te genwoordigen tjjd met zijn hooge druk- en papierprijzen enorm veel geld. Maar het doel is het heilig Evangelie den soldaten in handen te geven in zulk een vorm, dat het aantrekt en tot lezen lokt. Welnu, daarvoor lijkt ons dit mooie boekske zeer geschikt. De Commissie doet nu een beroep op allen, die er iets voor voelen om op deze wijze het zaad des Evangelies uit te strooien. Alle gif ten, die worden ingezonden, komen ten bate van de gratis-verspreiding. In het comité zitten dames van allerlei kerkelijke richtingo.a. zit er in eene dochter van dr. Kuyper, n.l. Mej. C. E. M. Kuyper, Kanaalstraat 5, den Haag. Ieder officier, onderofficier korporaal of soldaat, die er prijs op stelt dit boekje te bezitten, kan iet op aanvrage gratis ontvangen, zoo hij zijn adres meldt aan den heer L. J. van Wijk, Heerengracht 366, Amsterdam. Giften voor dit doel worden gaarne in ont vangst genomen door de Penningmeesteresse Mevr. Dudok de WitMoltzer, „Lommeroord" Bloemendaal, of door een der andere Comité leden. Van harte steunen wij deze goede zaak. We bevelen die uitgave aan eu hopen, dat ook uit onze kringen er flinke bijdragen voor mogen opgezonden worden. De Heere zegene de verspreiding dezer boek jes aan menig hart, tot uitbreiding Zijns Rijks en tot verheerlijking Zijns Naams. Van een artikel, dat in de Juli-afi. van het vorig jaar werd begonnen, over„de godsdienst van het Hemelsche Rijk" levert ds. Bakker van Djocja nu het 2e gedeelte, dat in hoofdzaak handelt over het Taoïsme en Confucianisme. De missionaris van Pajeti zet voort de Historie van Soemba in zijn handleiding voor Z. S. kringen. Het overige van deze aflevering vult ds. Dijkstra, wien het nooit ontbreekt aan beelden uit zijn Camera. Ditmaal vangt hij met een pessimistisch kiekje aan: MOorlogsbe- lemmer ing* „De doctoren de Groot en Verhagen zouden in Maart naar Solo vertrekken, voor de Geref. kerk van Amsterdam. Dr. G. van Royen voor het Nederl. Zend. Gen. Hun vertrek is wegens de duikboot-gevaren uitgesteld tot nader orde. De Stoomvaartmaatschappijen hebben alle reeds gesloten contracten voor het vervoer op gezegd. Het voornemen is dat de schepen naar Oost- Indië door het Panamakanaal en over den Stillen Oceaan zullen varen". Kerkhof. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Dit boekje ziet er van buiten reeds aantrek kelijk uit, en wie het opent en leest, zal moe ten zeggen zie, dat is zeer geschikt voor het doel, waartoe het geschreven werd. De vragen en de antwoorden zijn zeer duidelijk en kort. Het kost den leerlingen niet al te veel inspan ning om het in het geheugen te prenten en wanneer zij dit trouw doen, hebben zij een voorraad, welke hun later uitnemend te pas zal komen. De korte aanteekeningen verhoogen de waarde zeer. Op bladzijde 128 komt o.a. deze voor Timotheus, de medearbeider van Paulus, had naar den toestand der gemeente te Thessalonika onderzoek gedaan en deed van zijn bezoek mededeeling aan Paulus, toen deze te Corinthe was. Dat was de aanleiding tot het schrijven van deze brieven die de oudste zijn van Paulus geschriften. a) De eerste brief werd geschreven in het jaar 53 na Christus met het doel om de ver drukten te vertroostentegen verleiding te waar schuwen en nader onderricht te geven over de toekomst des Heeren. b) De tweede brief was voornamelijk ge wijd aan bestrijding van verkeerde voorstellingen omtrent Jesus' wederkomst. Men achtte de we derkomst al zeer nabij zijnde en die meening leidde bjj velen tot verwaarloozing van hun tijdelijk beroep. De vragen, welke overal voorkomen, kunnen ook zonder al te veel moeite beantwoord wor den, omdat er meestal texten onderstaan, welke den weg aanwijzen. Wie dit boekje nauwkeurig gebruikt, heeft een heele schat van de gewijde geschiedenis verkregen. „In MaartJuli 1912 werden de hier volgende kamerdeur zetten, en dan meteen de vuile boel weer mee naar beneden nemen. Me dunkt, dat zou ook de beste regeling zijn, met het oog op Lena's belang en het onze. Ik moet toch ook om mijn eigen huisgezin denken". „Natuurlijk moet u dat. Ik vind het een goed plan, en zal het, zoo gauw ik tehuis kom, mijne vrouw mededeelen, en ik twijfel niet of ze zal het voorstel aannemen". „Ze moet liefst zoo spoedig mogelijk zien te komen, want de nood dringt." „Ja, dat is zooze zou b.v. overmorgen al kunnen komen." „Hoe eer hoe lieverdaar zal ik dus maar op rekenen." „Dat kunt u doen". „Dat blijft dus afgesproken." „Ja, 'k beloof u, dat mijn vrouw hier zal zijn," verzekerde Volders bij 't afscheid nemen. Bij zjjn tehuiskomst bemerkte hij echter al spoedig, dat hij te ver gegaan was en te veel beloofd had. (Wordt vervolgd). artikelen geschreven in de „Zuider Kerkbode". Meermalen werd ondergeteekende aangezocht ze afzonderlijk in druk te geven. Zulke artikelen zjjn gemeenlijk één-dag-vlin- ders. Nu evenwel opnieuw aanvraag werd ge daan voor een uitgave in brochurevorm, geef ik ze onveranderd, zooals ze destijds werden geschreven. Bedoeling was één der kleine vossen uit onzen Zeeuwscheu wijngaard te verjagen. 't Bleek evenwel, dat ook in andere provin ciën hetzelfde kwaad in 't kerkelijk leven nog schuilde, want onderscheidene kerkelijke bladen namen onze artikelen met instemming over". Ziedaar wat de schrijver ons meedeelt over het ontstaan van deze brochure. De korte inhoud wordt weergegeven op deze wijze „In de eerste plaats willen we eens nagaan, wat we onder Independentisme te ver staan hebben. Daarna gaan we beschouwen, hoe deze richting onschriftuurlijk en dus ook ongereformeerd is. Voorts willen we onderzoe ken tot welke gevaarlijke gevolgen het Inde pendentisme leidt. En als wij dan in de vierde plaats bemerken, dat ook in ons kerkelijk le ven zich soms independentische neigingen openbaren, dan mogen we niet nalaten ten slotte er op te wijzen, hoe de neigingen tot welvaren onzer kerken dienen te worden be zworen". De uiteenzetting van deze vier aangegeven gedachten is helder. Hoewel er velen zijn, die nu niet zoo op de hoogte zyn met de grond denkbeelden van ons kerkrecht, toch wil het mij voorkomen, dat wie deze brochure met de noodige aandacht leest, zeggen zalhet is mij duidelijk geworden. Dit is een groote verdienste van dit boekske, juist omdat het zich beweegt op een terrein, waarop ieder niet thuis is. De inlichting welke hier gegeven wordt, is voor velen passend. Niemand zal kunnen zeggen maar daar begrijp ik niets van. De beginselen van het Independentisme wor den aangewezen, en tevens wordt verklaard, waarin ze verschillen van die der Gereformeer den. Bovendien noemt de schrijver bij name verschijnselen op onze kerkelijke erve, welke hun ontstaan te danken hebben aan indepen dentische neigingen en denkbeelden- Dit is ook een groote verdienste, want ik twijfel er niet aan, of dit zal menigeen tot nadenken brengen, en hem doen zeggenhoe, is dit niet gerefor meerd, daaraan heb ik nog nooit gedacht. Dè vrucht daarvan zal zijn, dat deze verschijnse len van lieverlede verminderen en ditkanhee- lemaal geen kwaad, want we verliezen er niets bij en ons kerkelijk leven zal er bij winnén. Daarom zou ik willen, dat ieder, die mei ons ijvert, voor een kerkelijk leven naar onze belijdenis, dit boekje aanschaft, dat het een plaats krijgt in elke bibliotheek onzer jonge- lingsvereenigingen en dat de kerkeraden een aantal kochten en ze verspreiden onder de ge meenteleden. Hier is nu een middel, waardoor we met eenparigen arbeid deze kleine vos wel licht verjagen uit onzen wijngaard, althans hem het leven zoo benauwd maken, dat hij geen gelegenheid heeft veel schade aan te richten. Ofschoon het geen aanmerking is, toch wil ik hier een wensch uitspreken in de hoop, dat een tweede druk weldra noodig mag zijn n.l. dat de schrijver in dit geval verduidelijkt, wat hij zegt op bladzijde 21. Daar staatde be sturende macht en het regeerend gezag in de kerk berust bij Christus als Koning Zijner kerk, welke deze mecht verleent en en dit gezag op legt aan de opziener der gemeente. De regee ring der kerk berust niet bij alle geloovigen saam, maar bij het onderlinge ambt. Wie nu niet genoeg op de hoogte is, zou daaruit kun nen afleiden, dat deze macht rechtstreeks door Christus verleend wordt aan de opzieners en dit is niet zoo. Om alle misverstand te voor komen, acht ik het goed, dat hier al is het dan maar kort even aangetoond wordt, wat in onze formulieren beduidt: „door de gemeente geroepen". Vrees voor het independentisme is best, maar er is een ander kwaad, dat ook veel kwaad gedaan heeft t.w. opzienershoogheid. De uitgever heeft zich uitnemend van zijn taak gekweten. Boüma. Voor a. s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer J. C. van der Harst. Ad v or ton tl Sn Den 2l8ten April hopen onze geliefde ouders J. BAARSCHERS en H. G. BAARSCHERS—Dijkman, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang moge sparen, is de wensch hunner liefhebbende kin deren GERRIT. ANNIE. DIEN. STIEN. MARIE. Ontvangdag Zaterdag 21 April van 2l/t5V2 uur.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3