C. J. HONDIUS Wed.P.d8JonghteGoes DRUSE Go's Bïolüers- to Eiecltokaoloot. Kerkorpelfabriek A. S. J. DEKKER, Goes. J. A. PIETERS. MIDDELBURG L. JANSE, Verantwoording van Liefdegaven. Kerkbouw Magelang. INGEZONDEN STUKKEN. Naar Goes. BOEKAANKONDIGING. Diaconaal Correspondentieblad voor de Gereformeerde kerken in Nederland, 15e jaargang, no. 13, JanuariMaart 1917. Het kerkelijk Doctoren ambt door ds. G. Doekes. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Christelijk Vrouwenleven Druk en uit gave van E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal. De Heidelbergsclie Catechismus, toe licht door J. H. Landwehr, predikant te Rotterdam. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. VEREENIGINGSLEVEN. Aau de bezoekers der D.V. te hou den Afdeelingsyerg. der Zeeuwsche Afdeeling van den Bond van J. V. op G. G. te Goes wordt in herin nering gebracht dat zjj hun BROOD KAARTEN mede moeten brengen ter verkrijging van consumptie. De Regelings-Commissie. 0?I%aren Zondagirnst. IdFirtcntlën. Kassier en Comm. in Effecten. VLASMARKTK146, MIDDELBURG Vlasmarkt K 150. Middelburg. Vraagt onze: LIMONADES op schroef- en kogel- LIMONADE-SIROPEN in diverse soorten. MINERAALWATER op schroef-, kogelflesschen en syphons. WIJNEN en GEDISTILLEERD. Rente van Gelden a Deposito: met een dag opzegging thans 3% Voor langeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Aan- en Verkoop van Wissels op het Buitenland Open en gesloten Bewaarneming van Effecten. Aan- en Verkoop van Fondsen. LIPS-SAFE-DEPOSIT. Vervaardiging vau pijporgels naar nieuwste Constructie in verschillende systemen. Teekeningen en dispositién worden op aanvrage verstrekt. Herstellingen en algeheele restanratiên aan alle soorten kerkorgels worden uitgevoerd tot billijke prijzen en na nauwkeurig onderzoek van het bestaande orgel. Borsele4 April 1917. Zondagmorgen 1 April, mochten w\j de gemeente bekend maken dat onze geachte leeraar ds. E. J. v. Voorst voor de gemeente van Schareudijke had bedankt, wfi waren verblijd met dit besluit. Maar heden moesten w\j weer vernemen dat Z.Eerw. een roeping had ontvangen van de kerk van Tholen, doch onze wensch en bede z\j b\j vernieuwiög, dat zjjn dienstwerk voor onze gemeente nog niet geëindigd mag z\jn en alzoo z\jn arbeid ook voor onze kerk in de vreeze des Heeren moge voortzetten. Namens den kerkeraad der Geref. kerk te Borsele, P. Fraanje, Scriba Driewegen. Zondag j.l. werd in de morgen godsdienstoefening de voor ons blijde mede- deeling gedaan, dat onze geachte leeraar, ds. van Voorst, met vrijmoedigheid gemeend had voor de roeping naar Scharendijke te moeten bedanken en bfi ons te blijven. Zij dit ook tevens onze verwachting, nu weer opnieuw een beroep tot hem kwam van de gemeente Tholen. Het is dan ook de wensch en bede van Kerke raad en gemeente, dat hij ook nu voor dit be roep vrijmoedigheid mag vinden om te zeggen ik mag bij u blijven voortarbeiden. Namens den Kerkeraad, J. de Muijnck, Scriba. Met hartelijken dank bericht ik dat mij dezer dagen ter hand werd gesteld: f 10,— voor de kerk, f 10,voor de Zending (Kerkbouw Ma- gelang) en f 10,voor de Evangelisatie in N. Brabant en Limburg. Vlisssingen. A. A. van Schelven. Met vriendelijken dank ontving ik door be middeling van den heer A. S. J. Dekker te Goes f 1,gevonden in de kerkcollecte al daar voor de te bouwen kerk te Magelang. J. D. wlelenga. Met harteljjken dank vermeld ik de ont vangst van een pakje zilverpapier en capsules van Mej. C. A. de Ruijter te Axel. Herhaaldelijk mag ik giften uit Axel ver antwoorden. Hoor ik en ontvang ik uit de andere kerken der classis niets dat op gelijke offervaardigheid als in Axel wijst H. Brouwer H.Mz., Schoondjjke. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Paasch-Maandag, het is een gewoonte nu reeds van jaren her trekken de leden dier Christelijke Jongelingsvereenigingen, die de Gereformeerde levensopvatting ook in doel en grondslag van hun vereenigingsleven tot uit drukking gebracht hebben, op ter Provinciale samenkomst. Naar Goes, 't middenpunt der provincie, trekt alles heen. Daar slagen de vergaderingen altijd, 's Morgens is evenals in de gezinnen, de arbeid voor het huishouden. Zoo tegen het koffieuurtje zal de oud-Voor- zitter van „Herman Faukeel", Helder, een praatje houden over „Jonge krachten". Maar 's middags vragen we ook visite. Kome dan ons Gereformeerde volk hooren naar het geen dan zal worden ten beste gegeven. Om twee uur komt de Utrechtsche hoogleeraar Noordtzij aan het woord om te spreken over „Problemen" daarna zal dr. van Schelven uit Vlissingen het hebben over „Matigheid". Aan beveling is natuurlijk overbodig. Namen en onderwerpen doen zulks reeds in voldoende mate. Wij verwachten weer veel bezoek. Het is juist iets voor Paasch-Maandag zoo'n samen komst. De natuur geeft ons nog niets, 't Jonge leven kunt ge genieten in de samenkomst onzer jongelingen te Goes, tot ernst, tot geestdrift bezield door vaardige sprekers. Naar Goes zij daarom het wachtwoord, 't Feit dat een der predikanten der Gereformeerde kerken in Vlissingen spreekt voor de Jonge lingsvereenigingen op algemeen Christelijken grondslag leide niet af. Wie Gereformeerd voelt en denkt komt te Goes. Er zij hier geen misverstand. J. P. Kögeler. Mr. D. P. D. Fabius. Studiën en Schetsen op het gebied van Staat en Maatschappij. 9e Serie. No. 1 Maart, No. 2 April 1917. Utrecht. G. J. A. Ruys. Wijl we van den uitgever dit belangrijke maandschrift ter recencie ontvangen, willen wfj er even de aandacht op vestigen. Zoo nu en dan bespreekt de hoogleeraar, wiens politiek standpunt onder ons algemeen bekend is, ook zaken die voor het kerkelijk leven van belang zijn. Ook al moge men van gedachte met den schrijver verschillen, het is altoos een verrijking van kennis zijne geschriften te volgen. Deze critische geest scherpt den geest zijner lezers, leert zelfstandig nadenken en positie kiezen. Hij zelf neemt steeds positie als de wachter bij het antirevolutionaire beginsel en wraakt alle schipperen en plooien ten opzichte van anders denkenden. Het volgende staaltje ontleenen we aan het Aprilnummer. Naar aanleiding van Dr. Kuypers bespreking van de lijkver branding in zijn pas verschenen Antir. Staat kunde II, waar hij schrijft „Moest dan ook, ter wille van de vrij heid, de gelegenheid tot Lijkverbranding toch geopend worden, geschiede ze dan op een geheel eenzame plaats, onder streng wettelijken waarborg, en onder de gelding van bepalingen, die alle vertoon van Cre matie doe wegvallen" merkt Prof. Fabius bijvoorbeeld scherp op „Warempel, daar heeft men het weer. Voor de zooveelste maal. Verzet zonder wezenlijke kracht. Een iüge- bogen wand, die dra wijkt. Steun, die op het beslissende oogenblik volledige teleurstelling baart. Iemand, die u ten leste in handen der tegenpartij speelt. Zoo wordt beginsel na beginsel prijs gegeven, en de antirevolutionaire partij meer verwoest dan gebouwd." Op dergelijke manier valt de schrijver dr. K. dikwerf aan. Het gaat hier evenwel niet over ons Antir. beginsel, maar over de vrijheid die aan andersdenkenden gegund worde. Kampen. J. H. Kok. Abonnementsprijs per jaar f 1,75. Het Diaconaal Correspondentieblad mag zich verheugen in toenemende belangstelling en bloei. De uitgave wordt door den heer Kok uitne mend verzorgd. De inhoud is voor onze broe ders diakenen van groot belang. Ieder moet er zich van op de hoogte houden. Het mee leven der diaconiën blijkt ook uit de ingekomen stukken. In de Maartaflevering komt bijv. een vraag voor van de Diaconie te Vlissingen, of zij voor haar armen in den tegenwoordigen nood levensmiddelen zou mogen opslaan. Het antwoord der Redactie is in dit geval ontken nend. In elke aflevering komen ook voor de inhoudsopgave van zusterbladen op diaconaal gebied, zoodat de lezers zich van alles op de hoogte kunnen houden. In 't bizonder aan ambtsdragers bevelen we de lezing van dit tijdschrift aan. Iedere Diaconie in onze Pro vincie is zeker reeds geabonneerd J. H. Landwriir. De Gewyde Geschie denis voor meergevorderden. Kampen. J. H. Kok. 1917. Gecartonneerd prijs f0,40. De serie nieuwe Catechisatieboekjes van ds. Landwehr blijkt er ia te gaan. Geen wonder Vooral de toelichting van de Catechismus is uitnemend. En het zal wel daarvan zijn, dat de uitgever meedeelt, dat reeds in enkele maan den een eerste oplage van 6000 ex. werd ge plaatst, zoodat met den meesten spoed een nieuwe druk moest ter perse gelegd worden. Of de andere boekjes, in vragen en antwoor den opgesteld, ook zoo grooten aftrek zullen vinden, weten we niet. De uitvoering in druk en papier en carton- neering maakt de boekjes alleszins aantrekke lijk. Zóó behooren ze in onzen tijd er uit te zien De Catechisanten vinden |t prettig, als ze zoo'n exemplaar in handen krijgen. In dit opzicht heeft deze uitgave veel voor boven andere. Het voor ons liggend boekje bevat een groot aantal blinde vragen. Die vinden we het mooiste. De leerling wordt er door genoopt den bijbel zelf ter hand te nemen en te lezen. Of er kleine foutjes in zoo'n boekje schuilen, ontdekt men gemeenlijk eerst bij gebruik op de Catechisatie. Op de laatste bladzijde, laatste vraag, zie ik staan: „Openbaringen",„Openbaring" wordt zeker bedoeld. Kerkhof. Naar zulk een boek hebben we reeds gerui- men tijd uitgezien en daarom zijn we verblijd, dat het gekomen is. Er is reeds menigmaal over geschreven, maar het diende alleen om de begeerte naar een volledige behandeling op te wekken. Het bevreemdde ons, dat niet een van onze Professoren zulk een werk ons gaven, want volledig licht over deze kwestie kon veel moeilijkheden uit den weg ruimen. Wel is waar, merkten we in den laatsten tijd niet al te veel er van, de kwestie was slapende ,maar zij was er toch en zij kon elk oogenblik ont waken. Of nu dit werk van ds. Doekes ons reeds geeft, wat we verlangen, kunnen we nog niet zeggen, omdat we voor een nauwkeurige over weging nog geen tijd vonden. Maar de naam van den schrijver waarborgt ons, dat hij er niet over heen geloopen zal zijn. Hij is gewoon om zeer kalm na te denken over wat hij wil neer schrijven en voor- en tegenstanders recht te laten wedervaren. Hij is geen heftige partijman, die zich door zijn hartstocht laat meesleepen integendeel behoort hij tot hen, die zich zelf weten te beheerschen en een vijand zijn om anderen te kwetsen. Wij hebben een gedeelte er van met eenige zorg gelezen en dit heeft ons in de boven staande Overtuiging versterkt. Zoodra we het geheel gelezen en overwogen hebben, komen we er D. V. op terug en geven we ons eind oordeel. Dit schrijven we enkel om de aandacht van allen, die in deze dingen belang stelleD, er op te vestigen en hen uit te noodigen het eens met bedaardheid en nauwgezetheid te le zen en te overdenken. Wij twijfelen er niet aan, of het zal het inzicht verhelderen en bij dragen tot een meer onpartijdige beoordeeling. De inhoud van het vierde nummer is weer goed voorzien, De verscheidenheid is er ook nu voldoende. De verschillende artikelen zijn goed geschreven en men kan ze met genot lezen. Zulk een maandschrift voldoet aan een bestaande behoefte want het 2e duizendtal der abonné's werd reeds beduidend overschreden. Het zal er nog wel niet bij blijven. Voor onze vrouwen en dochters is het van werkelijke waarde. Wij blijven het met groote vrijmoe digheid aanbevelen. Aan de korte inleiding ontleenen we deze woorden: „Er is naar mijn stellige overtuiging een leeftijd, waarin men aan het zaad der kerk de waarheid in vaste vormen moet aanbieden. Dat moet de grondslag zijn, waarop men ver der voortbouwt". Met deze uitspraak zijn we 't geheel eens en we meenen, dat het een groote schade aanbrengt, wanneer hiernaar niet gehandeld wordt. Verder staat er nog„Ik heb in dit boekje den Catechismus zoo beknopt mogelijk toege licht, omdat ik geen leesboek maar een leerboek wenschte te leveren. Ik heb alleen hoofdzaken behandeld en zooveel mogelijk mij gehouden aan den tekst van den Catehismus". Nu bij het nazien is het mij gebleken. Ik kan er ech ter aan toevoegen, dat de toelichting zeldzaam duidelijk en voortreffelijk is. De leerlingen, die opnemen en verwerken wat hier staat, zullen er hun leven lang vrucht van hebben. De vragen achter elke toelichting kunnen dienen om zich zelf te vergewissen, of men ge noegzaam ter harte genomen heeft, wat hier voorgehouden werd. We bevelen deze uitgave met warmte aan. Zij kan de catehesanten den weg wijzen, langs welken zij verder komen kunnen. In dit kostelijk boekske is ook rekening ge houden met de dwalingen van onzen tijd. De uitgever heeft eveneens eer van zijn werk. Bouma. CORRESPONDENTIE. F. de G. te K. Door mij is geen Zendings- verslag ontvangen. De Administratie. BONDSRING MIDDELBURG. Gewone Openbare Vergadering, te houden D.V. 12 April 's av. 7Vs uur in het Mil. Tehuis Nieuwstraat, Middelburg. 1. „Ringleven" en Ringleven, Meliskerke. 2. Verband tusschen J. V. en Knapenverg. Middelburg. Vrienden, deze laatste vergadering moeten alle vrienden bezoeken, om de Ring vrienden nog eens de hand te drukken bij het scheiden der markt. J. M. Roseboom, Secr. Voor de zeer talrijke bewijzen van deelneming betoond gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echt genoot, Broeder en Zwager DANIEL TA VENIER, betuigen wij langs dezen onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. D. TAVENIER-Louws. Serooskerke (W6 April 1917. L^ff'GE.ïbËLFJ;; H 2 j CPC& U- Ert DÉTAIL Voor a. s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer M. J. van Pienbroek. Maandagdie van den heer L. K. van der Harst. M\jn hartelijke dank aan allen, die blijken gaven van belangstelling op 1 April. C. DE SCHIPPER. Heinkenszand. Belast zich met den Aan- en VerkOOp- van Bff eden. Verzilvert Coupons. Sluit Prolongatt&n. Neemt gelden in Deposito. Incasseert Wissels. :- Bezorgt Assurantiën. -: U 09sch ©n» Het Filiaal van ZADEN van de firma is gevestigd te Middelburg K. NOORDSTRAAT L 78, en dagelijks geopend van 7 tot 0 uur Specialiteit in goede eigengemaakte Verven in alle kleuren. Droge Verven, Lakken, Ver nissen, Vuurlak, Black Varnish, Carbolineum. Nog billijke prijzen. Beleefd aanbevelend, NOORDSTRAAT, MIDDELBURG. Kunstkalk, wordt mooi wit en geeft niet af. Koudwaterverf, mooi Goud, Zilver, Koper en groen Brons, Sponzen, Borstels, Vegers enz. Thans ook voorradig VENSTERGLAS in alle maten. Concurreerende p r ij z e n. MIDDELBURG-SLUIII-OOATBURG.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3