FEUILLETON. Gegevens, en nog wat. Tereehtgebraeht, Ken verhaal uit het volksleven onzer dagen Kerk- en Schoolnlenws. Ofticië«l« Berlohten. Gereformeerde Kerk van Middelburg. kunnen blfiven. Het is dan ook zeer de moeite waard om zulk een vergadering te bezoeken. Voor onze jongelingen inzonderheid is het een feestdag. Thans zal de samenkomst belaugrfik zyn. Het ogendum ziet er uitlokkend uit. In de eerste vergadering worden de huishoudelijke zaken afgedaan. Doch zelfs deze is meestal in teressant. De mannen, die in het bestuur zit ten, hebben er slag van om zelfs wat dor op zich zelf is te bezielen. In de tweede samenkomst treedt professor Noordtzfi van Utrecht op, de naam is onder ons zeer bekend en de Zeeuwen zfin hem wel gezind. We verwachten, dat z\jn rede zeer leer zaam zal zijn. We raden dan ook allen die in de gelegenheid zfiu, om hem te hooren, want wat h\j geeft, is steeds uitnemend. Waarover h\j het hebben zal Naar ik meen werd als zijn onderwerp aangekondigdHet Probleem. Nu dat prikkelt de nieuwsgierigheid. Voor ieder is het een plobleem, over welk probleem hij het hebben zal. Er zijn toch tegenwoordig zoovele problemata, dat het niet gemakkelijk is om te raden, welke van die alle bedoeld is. We wagen het dan ook niet om een gissing te maken, doch we twijfelen niet, of de pro fessor zal het zeer duidelijk maken, en ant woorden geven op alle vragen welke zouden kunnen oprijzen. Bousia. Na de verschijning van het Jaarboek" ten dienste der Gereformeerde kerken in Nederland, dat alle aanbeveling verdient, omdat het zoo goed bewerkt is, heeft de Poortwachterzich de moeite getroost ons eens enkele gegevens te verzamelen welke wij hieronder laten volgen Kerken met meer dan 1000 zielen en niet meer dan één predikant. Wanneer wij instem men met wat dr A. Kuyper Sr. meer dan een maal schreef, n.l. dat men voor goede herder lijke bearbeiding 8 a 9 honderd, hoogstens 1000 zielen moet toevertrouwen aan 1 predikant, dan moeten wij in onderscheidene Gereformeerde kerken predikanten-nood uonstateeren. Er zijn van de 701 kerken niet minder dan 57, die op een zielental, dat de 1000 overschrijdt, toch maar 1 predikant hebben. Dat zijn de kerken van Groningen B (met 1519 zielen), Bedum A (1440), Stadskanaal (1203), Wildervank (1115). Leens (1103), Mid- delstum (1365), Uithuizen (1085), Franeker (1260), Oenkerk (1021), Drachten (1550), Smilde A (1050), Nieuw Dordrecht (1360), Meppel (1489), Éuinerwold (1050), Almelo (1210), Nij- verdal (1250) Dedemsvaart (1487), Hardenberg (1588), Ommen (1050), Vroomshoop (1561), Voorthufizen (1336), Ermelo (1125), Harderwijk (1050), Nunspeet (1230), Baarn (1300), Bun schoten A (2030), Bunschoten B (1292), Zeist (1100), Helder (1700), Watergraafsmeer (1576), Andfik (1120), Enkhuijzen (1301), Urk (2200), 's-Gravenzande (1142), Naaldwijk (1200), Sche- veningen A (3000), Boskoop (1100), Leiderdorp (1200), Rfinsburg (1900), Alphen (1363), Bode graven (1159), Barendrecht (2000), Rfisoord (1400), Zuidland (1168), Sliedrecht (1050), Zwfindrecht (2500), Charlois (2200), Fejjenoord (2071), Katendrecht (2400), Pernis (1200), Vlaardingen B (1613), Axel (1370), Zaamslag (1073), Middelburg C (1600), Nieuwendfik (1530), Werkendam A (1200), Klundert (1648). Alle deze 57 kerken zouden 2 predikanten moeten hebben, evenals b.v. Harlingen, Kollum, Steen wijk, Zwartsluis, Amersfoort, Vlaardin gen A e.a. kerken, die op een zielental dat schommelt tusschen 1000 en 2000 toch 2 pre dikanten hebben. Enkele die de 2000 overschrijden, als Bun schoten A, Urk, Scheveningen A, Zwijndrecht, Charlois, Feijenoord, Katendrecht zouden 3 predikanten kunnen hebben. Kerken met meer dan 2000 zielen, en niet meer dan 2 predikanten. Er zijn 17 kerken, die op een zielental, dat 2000 te boven gaat toch maar 2 predikanten hebben. dooe ANTHONIA MARGARETHA. 31) 't Was een brief van haar vader. Hij schreef veel over het lijden van de lieve, kleine Mina en van het geduld waarmee zfi de pijnen ver dragen had. Voorts beschreef hij, hoe zij vaak de handjes als tot gebed gevouwen had, en hoe zij schier onhoorbaar de psalmversjes, die zij uit haar hoofd kende, opgezegd had. Verder klaagde haar vader er over, dat het nu zoo stil en ledig in huis was, en dat zijn vrouw bijna niet te troosten was. Daarbij gaf hij den wensch te kennen, dat Lena nu, waar haar moeder van haar eigen dochtertje beroofd was, eens waarlijk een dochter voor haar zou willen worden. „Hé, vader heeft het nu altijd weer over 't zelfde," zeide Lena met tegenzin. Zfi las verderVolders gaf voorts zijn onge noegen te kennen over haar weigering om te huis te komen. Bij het begin van Mina's ziek zijn, toen Volders en zijn vrouw nog meenden dat het een langdurige ziekte zou worden, hadden zij namelijk aan Lena geschreven of zij over zou willen komen om 's nachts ook eens bij haar zusje te komen waken en haar een paar dagen mee te helpen oppassen. Maar Lena had kort en goed geantwoord, dat, waar zij anders niet thuis mocht komen, Zij maken een goed figuur bij-kerken als Scheveningen A, Zwijndrecht e.a. die voor veel meer dan 2000 zielen zelfs maar 1 predikant hebben. Doch ook zij komen te kort. Het zfin Leeuwarden (3448), Hoogeveen (2500), En schede (3200), Zwolle (3400), Apeldoorn (2221), Arnhem (2600), Nfikerk (2700) Aalten (3000), Amsterdam-Zuid (3500). Hilversum (2600), Zaandam (2795). Delft (3600), Dordrecht (3125), Delftshaven (4000), Kralingen (5000), Maassluis B (3460), Schiedam (2700). Alle deze kerken zouden 3 predikanten in- plaats van 2 moeten hebben. Voor sommige Leeuwarden, Enschede, Zwolle, Amsterdam-Zuid, Delft, Dordrecht, Delfshaven en Maassluis B zou 4 predikanten geen over daad zfin. En Kralingen (5000) is een arbeidsveld van 5. Kerken van meer dan 3 tot 22 duizend zielen en niet meer dan 3 tot 10 predikanten. Drie predikanten hebben Leiden (3600 zielen), Kampen (5000), Groningen A (5810). Vier predikanten heeft Utrecht op 8000 zie len, 5 predikanten Den Haag op 11600, 7 pre dikanten Rotterdam op 18000, en 10 predikan ten Amsterdam op 22000 zielen. Leiden zou nog 1, Kampen nog 2, Gronin gen A nog 3, Utrecht nog 4, Den Haag nog 7, Rotterdam nog 11, Amsterdam nog 12 predi kanten kunnen hebben boven het getal van nu. Inplaats van 35 zouden deze kerken 75 predi kanten moeten hebben. De ongunstigste verhoudingen. De on gunstigste verhouding vinden wfi te Scheve ningen A 1 predikant op 3000 zielen. Vervolgens komt Rotterdam 1 op 2571. Daarna Zwfindrecht en Kralingen 1 op 2500. Katendrecht 1 op 2400. Den Haag 1 op 2320. Charlois en Amsterdam 1 op 2200. Fefienoord 1 op 2071. Bunschoten A 1 op 2030. Utrecht en Delfshaven 1 op 2000. In verband met bovenstaande gegevens moe ten wfi nog eene opmerking maken, welke o.i. in ernstige overweging dient genomen te wor den door kerken met meer dan 1 predikant, waarvan er één die gemeente verlaatdoordien hfi eene roeping naar elders meende te moeten opvolgen. Een paar malen heeft zich in onze provincie reeds het geval voor gedaan, dat in zulke kerken de kerkeraad het besluit nam om niet meer in de vacature te voorzien, maar voor het vervolg de gemeente door slechts één dienaar des Woords te laten bearbeiden. We denken aan de kerken in het Overjordaansche Zaamslag en Axel. Nu meenen wfi, dat in dat verminderen van het aantal predikanten een gevaar schuilt voor ons Gereformeerd kerkelfik leven. Het is o.i. geen gunstig teeken, maar een teeken van verslapping. Vooral in die streek, waar genoemde kerken liggen, is veel arbeid op het gebied van Evangelisatie te ver richten. Onder de buitenstaanders zou nog heel wat arbeid kunnen verricht worden, welke in den loop der jaren ongetwfifeld ook aan onze kerken ten goede zou komen. Wanneer een dienaar des Woords eene groote gemeente heeft te bearbeiden, zal hfi er niet aan kunnen denken, ook buiten de grenzen zfiner gemeente het zaad des Woords te gaan strooien. En zoo wfi nu zaaien, zullen we ook in de toekomst mogen maaien. Bovendien is de draagkracht dier kerken niet van dien aard, dat zfi niet bfi machte zouden zfin er meer dan één predikant te onderhouden. We gelooven ook, dat der- gelfike kerken het belang van Gods Koninkrfik meer bevorderen door twee dan door één ar beider te bezitten. Daar komt nog iets bfi. Als eenmaal sommige kerken zulk een voor beeld geven, ziet ge vaak het spreekwoord be vestigd als één schaap over den dam is, vol gen er wel meer. Gemakzucht werd aansteke- lfik. We hopen daD ook, dat aan deze zfide van de Jordaan* het Overjordaansche exempel geen navolging zal vinden. Er waait een ge rucht rond, dat Vtissingens kerk na het vertrek zfi nu niet wilde, en daarmee uit. Dat haar vader hier wel wat boos over zou zfin, had zfi wel voorzien zfin toon van schrfiven was echter meer bedroefd dan toornig. „Wie kon nu ook weten, dat Mina zoo gauw sterven zou," dacht Lena bfi zich zelf. „Als ik dat geweten had zou ik 't misschien wel gedaan hebben „Wat duurt het van morgen toch lang met Lena" dacht Mevrouw, terwfil zfi naar boven ging om eens te zien of het werk haast nog niet gedaan was. „Wel heb ik van mfin leven, daar zit Lena rustigjes op de punt van 't ledikant te mfime- renzei Mevrouw onwillekeurig. Lena schrok vreeselfik, toen ze zoo overvallen werd, en frommelde haastig den brief in elkaar en stak hem in den zak. Zfi vreesde dat Mevrouw boos op haar zou zfin, en greep daarom haastig de dekens en wilde het bed op gaan maken. Doch Mevrouw Meddens had ééne gave, die misschien wat al te veel gemist wordt, zfi kon namelfik spoedig vergeven en vergeten. Wel verre van daar, dat zfi nu de onaangename historie van het gebroken glas eens wreken wilde en Lena duchtig zou gaan beknorren over haar niets-doen, viel het haar integendeel op hoe bleek en oververmoeid bet meisje er uit zag, en dit maakte haar medelfidend hart week. „Lena, kind, wat scheelt er aan, ben je niet wel Deze ééne vriendelfike vraag was voldoende om de lang ingehouden tranen den vrfien loop te laten. Snikkend verborg Lena 't gelaat in ïaar beide handen, zonder te antwoorden. „Kom, kom, wat beteekenen die tranen in die anders zoo heldere oogen? Je denkt toch niet meer aan dat gebroken glas Dat is allang weer vergeten, hoor 1" van ds. Pol, op soortgelfike vereenvoudiging zou willen zinnen. We kunnen het niet ge looven. De broeders in Vlissingen hebben al toos warm gevoeld voor het kerkelfik leven en voor de belangen van Gods Koninkrfik. Ze arbeiden met inspanning van alle krachten op elk gebied. Zouden ze dan op kerkelfik terrein tot verslapping kunnen overgaan? We laten het ons nog niet wfismaken. Veeleer dunkt ons, dat zfi op uitbreiding ook van hun ker kelfik erf bedacht zullen zfin, en met nuchteren blik op de werkelfikheid, zullen zeggen „Wfi kunnen het niet met één Dienaar des Woords af! Wfi mogen het ook niet doen!" Zoo vaak gaf Vlissingen een andere gemeenten een beschamend voorbeeld. We hopen, dat dit ook nu het geval mag wezen. Het valt wel gemakkelijker één predikant te onderhouden dan twee. Zeker Én in deze moeielfike tfiden moet men ook op finantieel gebied bezuinigen Ook waarMaar moet dan de kerk, moet dan de geestelijke arbeid, moet dan Gods Koninkrfik er het eerst onder lfiden Dat zal een gemeente, waarin het opstan dingsleven werkt, nimmer kunnen dulden Op zelfopoffering en inspanning van geloofs- en geesteskrachten rust op den duur in ruime mate Gods zegen. Op slapheid en traagheid, 'op gemakzucht en egoïsme nooit. Kerkhof. TWEETAL te Delfshaven: R. Hamming te Groningen; E. J. Wientjes te Barneveld. te RfisoordS. Idema te Workum J. H. Jonker te Voorburg, te Stellendam e.a.J. J. Berends te Maasland T. Sap te Gouda. BEROEPEN te Duurswoude N. D. v. Leeuwen te Murmer- woude te Bunschoten (B)J. C. Aalders te Beetgum te Sellingen J. D. Speelman te Stroobos te GrfipskerkeC. A. v. Nood te Lopik te Landsmeer: C. J. Goslinga te Molenaarsgraaf; te OldeboornO. v. Mourik te Kooten te TholenE. J. v. Voorst te Driewegen e.a. te Eindhoven: Dr. H. Jansen te Witmarsum te Rfisoord: J. H. Jonker te Voorburg. AANGENOMEN naar Bodegraven Joh. Dam te Baarland. BEDANKT voor ExmorraW. Schepel te De Wilp voor Hindeloopen e.a.M. Post te Gees voor SchoonoordR. J. Aalberts te Baambrugge; voor Koudekerke J. H. Jonker te Voorburg voor N. LoosdrechtR. Sybrandy te Zegwaart voor N. Weerdinge: T. L. Krols te Coevorden voor Scharendfike E. J. v. Voorst te Drie wegen e.a. Het Studiefonds aan de Vrfie Univ. ont ving van een onbekende f 1000. De Geref. kerk te Bedum (A) ontving in de gewone collecte f 100 voor de kerk, f 100 voor de armen en f 100 voor de Chr. school. Ds. C. J. v. Binsbergen te Loosduinen herdacht zfin 25-jarig ambtsjubileum met Rom. 11 13b. Men stelt pogingen in het werk, om te Harderwfik een nieuwe Geref. kerk te bouwen reeds teekenden de leden in voor een bedrag van f 7000. Aan de Theol. School, slaagde voor het cand. ex. Ie ged. de heer H. Drost van De demsvaart. De vfifde algemeene Predikanten-verga dering zal gehouden worden op 18 en 19 April a.s. In de openbare godsdienstoefening zullen spreken ds. A. J. A. Vermeer van 's Graven- Met zachten drang verwfiderde Mevrouw Lena's handen van haar gelaat, en beurde toen haar hoofd bfi haar kin omhoog, en zei terwfil zfi haar recht in de oogen keek „Kfik mfi eens aan, en biecht nu eens eerlfik op. Dacht je soms dat ik nog boos op je was „Ach, neen, Mevrouw, dat juist niet, maar ik gevoel me zóó ellendig, ik kan haast niet meer voortik ben zoo akelig, 't is of ik ziek zal worden." „En heb je dat al lang gehad Waarom heb je dat dan niet eens eerder verteld? 'k Zou voor geen geld willen dat je ongesteld werd Ga in ieder geval maar eens bfi dat bed van daan, en laat ik dat maar eens gauw op maken." Lena liet zich op een stoel neervallen en snikte eens heerlfik uit. „O, ik ben al wel veertien dagen zoo naar ik weet niet wat ik scheel, maar 'k geloof vast dat ik ziek zal worden." „Maar kind, waarom heb je dat dan tocb niet eens eerder gezegd „Ik was bang dat u me dan naar huis zou sturen, en en „Nu, wat en „Ik mag eigenlfik niet tehuis komen, en ik wil ook niet naar huis Het hooge woord was er uit, en Mevrouw sloeg de schrik om 't hart. Als het nu maar niet te laat is om je nog naar huis te sturen," klaagde zfi „wie weet wat ons nu nog boven 't hoofd zal hangen 't Bed was opgemaakt, en de waschtafel in orde gebracht. „Blfif hier nu maar een poosje zitten," zei Mevrouw, „dan zal ik beneden nog weieenen ander gaan doen. 't Zal met jou van morgen toch niet veel uithalen." Zoo bleef Lena dien morgen, met een groote wollen doek om, boven zitten beven en bibberen hage en ds. A. W. v. Wfik van Zwolleop de algemeene vergadering zal door ds. J. B. Ne telenbos van Middelburg een rede worden ge houden over „Jezus Christus, het hoofd der Gemeente* en door ds Boenders van Utrecht over „De kracht vanhetRoomsch-Katholicisme*. De „Deputaten voor correspondentie met de Hoogere Overheid" deelen mede, dat op de lfist der kerken geplaatst is onder no. 914 de Geref. kerk te Middelburg, prov. Zeeland, classis Middelburg, en dat op die lfist als in eengesmolten zfin geschrapt onder no. 627, 628 en 629 de Geref. kerken A, B, C te Mid delburg. Intree te St. Pancras e.a. ds. S. G. de Graaf, met Rom. 1 16, na bevestigd te zfin door ds. J. v. Mantgem van Hfiken, met Rom. 10 15. Eiken Woensdag houdt eene Commissie in de consistorie Noorder kerk Bogardstraat, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting tot het in ontvangst nemen van attestatiën, huwelfiks- en doopsaanvragen enz. C. Weeda, Scriba. Dam F 162. Westkapélle.27 Maart 1917. Zondag, na af loop van den morgendienst maakte onze geachte leeraar ds. v. d. Ende aan de gemeente bekend dat Z.Eerw. geen vrfimoedigheid heeft gehad de roeping naar Numansdorp op te volgen. Ouderling v. d. Berg dankte namens den kerkeraad en de gemeente ds. v. d, Ende voor zfin genomen besluit met den hartelfiken wensch, dat de Heere zfin zegen aan het ge nomen besluit moge schenken. De gemeente zong haar geliefden leeraar toe Ps. 20:1. Het is de bede van ons allen, dat Z.Eerw. nog lang onder Gods zegen zfin arbeid onder ons moge voortzetten bovenal tot eere des Heeren en tot uitbreiding van Zfin kerk alhier. Namens den kerkeraad, J. WISSE, Scriba. Scharendyke, April 1917. Onze gemeente werd Zondag teleurgesteld door de mededee- ling, dat ds. E. J. v. Voorst van Borsele-Drie- wegen voor de roeping naar,hier meende te moeten bedanken. De Heere geve ons in dit besluit te doen berusten, en Hfi schenke ons spoedig den man Zfins raads, opdat de ledige plaats weer vervuld mocht worden. Namens den kerkeraad, B. K. Hasher, Scriba. CLASSIS MIDDELBURG. De Classis Middelburg vergadert D.V. den 8en Mei, 's morgens half tien. Wat voor het agendum bestemd is, worde ingezonden vóór den 19en April aan het adres van den scriba. Namens de Roepende kerk van Arnemuiden, J. Rünia, Praeses. C. Jobse, Scriba. Arnemuiden, 5 April '17. Baarland. Zondag 1 April j.l. maakte aan het einde der morgen-Godsdienstoefening onze geliefde herder en leeraar aan de gemeente bekend dat hfi na dagen van strfid gemeend had de roeping van de Geref. kerk van Bode graven te moeten aannemen. De Heere zegene dit besluit en stelle zfinen dienstknecht straks ook tot een rfiken zegen in zfine nieuwe gemeente. Met weemoed in 't hart staan wij onzen leeraar af, te meer daar zfin arbeid in onze gemeente van korten duur was, en er een voortreffelfike verhouding tus schen hem en de gemeente bestaat Doch wfi hopen als kerkeraad en gemeente in den weg des Heeren te berusten. Namens den kerkeraad, H. Schout, Scriba. als een juffershondje. Mevrouw spoedde zich intusschen naar be neden en deed al wat hare hand vond om te doen. „Dat is een vreemde geschiedenis met die meid," dacht ze. „'k Wil er op 't oogenblik niet verder op ingaan, en haar familiegeheimen gaan uithooren, maar een ding is zeker, dat hare verhouding met haar ouders niet goed schfint. En toch krfigt ze altfid brieven van huis, en komen ze haar opzoeken, maar verder lfikt het wel, of ze hier op een verbannings oord is Toen Mfinheer van 't kantoor kwam vertelde zfin vrouw hem dadelfik dat Lena ongesteld was, en vroeg zfi of hfi niet eens naar boven wilde gaan en zien wat hfi van haar dacht. „Kom, meid," zei Mfinheer bovengekomen vroolfik, „hoe heb ik het nu met je, je moet niet ziek worden hoorLaat je pols eens voelen ik heb er wel een beetje verstand van." Hfi haalde zfin horloge uit den zak, en tuurde er onafgebroken eenige minuten lang op, terwfil hfi de hand aan de pols hield, die dit voelde hfi wel, sneller klopte dan goed was. „'t Zal best met je schikken, hoorzei hfi met een poging om opgewekt te blfiven, „'k zou maar eens kalmpjes naar beneden gaan, je boterham staat in de keuken op je te wachten, en een kopje troost zal je ook geen kwaad doen." Lena lachte eens als een boer die kiespien heeft, en strompelde niet zonder moeite de trappen af. Haar boterham liet zfi echter onaangeroerd staan zoo ook de koffie, 't Was haar onmogelfik iets te gebruiken. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 2