Spon, tem, Borstelwerk ei Teriwarei. NetWerkmeisje Aangifte van Leerlingen Boek. FANOY, Burg fi 16, SCHOLEN Allernieuwste Paraplnies en fijne Golleetie Wandelstokken E. BOLLEii,Langedeiii B124, MBowIftttejiiZiaWtl „WALCHEREN". Ruim voorzien in „Be tellimiiii Firma F, P. DfllllJ, Bilgeebler, Middailiorg. Fa ÏAN DER KLEUN Co., Officinale .Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Zondag«mftt. JAN DE PUTTER, CORNELIA, OSTVANOEN: Parapiulemagazijn „DE HOOP". Besto middel tegen Hoesten Dir. F. A. HANSEN, Middelburg. Gravenstraat en Heerengracht, MID DE L B R G. levert de aanbiedingen van BOEIJENGA, BOLLE en van alle andere uitgaven spoedig en voor DENZELFDEN PRIJS. Advertenties worden in alle Couran ten geplaatst ZONDER PRIJS VERHOOGING. F. H. J. DAMEN. Ter gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest der her vorming wordt de aandacht gevestigd op het PREMIEBOEK van den Scheurkalender „Filippus" bevattende bijdragen van Prof. Dr. H. BAVINCK, Prof. Dr. H. H. KUYPER, Prof. Dr. H. BOUWMAN, Ds. J. H.LANDWEHR, Ds. J. C. RULLMANN. Van dit gedenkschrift z\jn nog enkele exemplaren te bekomen ii f 1,—. Namens het Tractaatgenootschap „Filippus", tegen hoog loon gevraagd, voor heele dagen by Eu zoo behoorde deze heerlijke ure weer spoedig tot het verleden, maar met den op rechten wenscb, dat zij een blyvenden indruk moge achterlaten en de Gereformeerde kerkte dezer plaatse groeie en bloeie tot verheerlijking van 's Heeren naam en tot welzijn van Zijne gemeente, eindigt ondergeteekende dit verslag. Middelburg 1 Maart 1917. C. W. GERE F. KERK MIDDELBURG W ij k verdeeling (voorloopig). De wijk van ds L BonmaNieuwe Yliss. weg, Tramsingel, 't Zand (met Koudek. weg enz.), Langevielesingel, Seissingel, Seisweg (wijk R)in de stad wijk M (Westzijde van de Noordpoortstraat en wat ten Westen van deze straat ligt, b.v. Klein-Vlaanderen, Lange Heerengracht enz.)wijk Q (Noordzijde van de Zandstraat en wat ten Noorden van deze straat ligt, b. v. Dornb. Schuitvlot, Baanstraat enz.)wijk K (Noordzijde van de Langeviele en wat ten Noorden hiervan ligt, b.v. Potten- markt, Molenberg enz.) en wijk L. De w(Jk van ds. J. D Wielenga: alles wat ten Zuiden van het Kanaal ligt b.v. Klevers- kerksche weg en Nieuwlandsche weg (wijk U), Nieuwland, Segeersweg, Schroeweg, Oude Yliss. weg enz (wijk V); ook Ritthem en Welsingen in de stadwijk P, wijk Q (Zuidzijde van de Zandstraat en wat ten Zuiden van deze straat ligt, b.v. Sleeperssingel enz.)wijk K (Zuidzijde van de Langeviele en wat ten Zuiden biervan ligt, b.v. Lange Geere enz.) wijk I, H, G, B en A. De wijk van ds. J. B. NetelenbosNoord- weg (dus gedeeltelijk nog wijk R en S), Na dorst, Noordsingel, Veersche weg; in de stad wijk T, O, N, M (Oostzijde van de Noordpoort straat en wat ten Oosten van deze straat ligt, b.v. Molenwater enz.) wy'k E, F, D en C. De leden der gemeente worden vriendelijk en dringend verzocht van deze wijkverdceling goede nota te nemen, en bij ziekte, overlijden, en bij welke gelegenheid ook men den w\jk- predikant wenscht te spreken, dezen daarvan kennis te geven. Zoo mogelijk zal de volgende week gegeven worden de wijkverdeeling voor de ouderlingen. J. D. Wielenga. Oosterland18 Febr. 1917. Heden maakte onze leeraar de WelEerw. Heer ds. C. Staal tot ons leedwezen de gemeente bekend dat liij vrijmoedigheid van den Heere had om de roe ping van de gemeente van Oud-Vosmeer op te volgen. Moge de Kouing der kerk zich over dit deel Zijner kerk ontfermen. Namens den kerkeraad, P. A. Rotte, Scriba. Middelburg. Aan de gemeente wordt bekend gemaakt, dat voortaan iederen Woensdagavond van 8 tot 9 uur in de Consistorie Hofpleinkerk eene commissie uit den kerkeraad zitting hou den zal, teneinde aanvragen om attestatie, in- geln-achte attestatiën, doopaanvragen enz. in ontvangst te nemen. Namens den kerkeraad, De Scriba, C. Weeda. Kruiningen 1 Maart 1917. Zondagavond 25 Febr. hadden wij biduur voor den ernst der tijden. B\j die gelegenheid trad voor ons op ds. Nieboer van Krabbendflke. Aan het einde van den Dienst werd gecollecteerd voor kerk bouw Mageleng met het verblijdend resultaat dat f22 voor dit doel werd geofferd. De Heere sterke onze Missionnaire Dienaar ds. Merkelijn en Hij geve dat hij binnen afzienbaren tijd het Evangelie moge prediken in een passend kerk gebouw. Namens den kerkeraad, Chr. Yerijzer, Scriba. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen van Mpj. N. N. wat zilverpapier en capsules, Namens gecommitteerden, B. Lahb, Penn. MiddelburgGasthuiskerk. Door bemiddeling van broeder Scboonaard ontvangen een gift ven f 2,50 met bijschriftvoor de armen van een zuster der gemeente en uit de collecte een gift van f 1,25 met bijschrift: voor de armen. Yoor beiden hartelijk dank. De Diakenen. Kerkbouw^Magelang. Vriendelijk dank voor de gift van fl,ge vonden in de collecte van de Noorderkerk te Middelburg. J. D. Wielenga. Middelburg, Noorderkerk. Ontvangen in de collecte van 1.1. Zondag f 2,50 met bijschrift: voor de armen f 1,50, voor de school Graven straat f 1,—. Voorts f 1,— met bijschrift voor de armen. Diakenen zeggen hiervoor hartelijk dank. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur Toen ik eenigen tijd geleden, lectuur aan vroeg voor ons Militair Tehuis, zei een vriend van mij: „'k geloof niet dat ge erg succes zult hebben met uw aanvraag, want de Zeeuwen lezen niet zooveel.'k Liet me evenwel niet terugschrikken, denkende„baat het niet, 't schaadt ook niet". Reeds waren er 14 dagen verstreken en nog maar van enkele uwer lezers ontvingen we lectuur, 'k Begon toen te gelooven, dat mijn vriend wel eens gelijk kon hebben. Doch toen ds. Bouraa onze aanvraag nog eens in herin nering bracht en die toelichtte, werd dit andere. Van verschillende zijden werd ons lectuur ge zonden, zoodat we nu een verzameling boeken hebben, die menigeen zou doen watertanden. We danken dan allen, die hieraan hebben medegewerkt en wel v. n. de Jongelings-Ver- eeniging „Bidt en Werkt" te Oostdijk, die ons zoo'n groote verzameling zond. Natuurlijk blijven ons toch alle zendingen welkom. U M. de Red. dankend voor de verleende plaatsruimte. Namens Chr. Mil. Tehuis Kruiningen, J. Laport, Mil. Sergt. De Macedoniër. AH. Februari 1917. E. Vbnema, Groningen. InhoudVervolg van Wielenga's historie van Soemba, als handleiding voor Zendings- studiekringen. R. Hamming beschrijft het leven en den arbeid van Nommensen, ZendiDg onder de Bataks. „Uit mijn Camera" van H. D. besluit deze aflevering. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Zesde Jaar gang Afl. 4, Februari 1917. Utrecht, G. J. A Ruus. De Februari afl. brengt een reeks van le zenswaardige opstellen. A. J. Drewes geeft een schets van Jan Ligthart, en teekent hem met name als Artiest op paedagogisch gebied. In een kort stukske wordt de literator-predikant G. F. Haspels herdacht door J. Petri. Daarna begint ds. W. J. Aalders een artikel over Oos tenrijk en het Protenstantisme. Interessant is wat mej. H. S. S. K. meedeelt over Hongaar- sche kunst, waarmee zij kennis maakte op haar ambulance-reis, ten huize van Mevr. Balassa: Tusschen de Hollandsche en Hongaarsche kunst ziet de schrijfster merkwaardige punten van overeenkomst. Dr. C. van Gelderen geeft ten beste zijn rede, waarmee hij in Oct. de lessen aan de V.-U. opende, over Heinrich Ewald. Willem de Mérode levert een paar verzenDe Doode en het Kleine Meisje. Baarbé geeft een Buitenlandsche Kroniek over „Welvaart en Vrede in Amerika". In de leestafel worden een aantal boeken op degelijke wijze gerecenseerd. Dit nummer munt uit door voortreffelijke bij dragen, zoodat deze periodiek haar ouden roem handhaaft. sprek met den dominé, en heelemaal door het lezen van Markus 10 1316." „Ik wist wel," zei zijn vrouw dankbaar, „dat je vatbaar zoudt zijn voor reden. Moetje nu ook niet eens naar den dominé?" „'k Had plan van avond er heen te gaan „Dat vind 'k best." Volders begaf zich 's avonds naar de pastorie, en bracht er een gift die stellig ééns zoo groot was, als die hij aanvankelijk had willen geven, terwijl h\j tevens den predikant mededeelde dat hij nu ook vast besloten was, Mina naar de Christelijke School te zenden. HOOFDSTUK XI. De opening der Christelijke School. Vele maanden waren voorbijgegaan, sedert Volders aan dominé van Limbeek meegedeeld had, dat ook Mina de Christelijke School zou bezoeken. In dien tijd had de zoo noodige zaak goede vorderingen gemaakt. De gaven hadden rijkelijk gevloeid't scheen nu nog maar de grootste moeilijkheid om aan geschikt bouwterrein te komen. Doch zie, in die behoefte had de Heere zelf voorzien. Hij toch was het, die het hart van één Zijner getrouwen zóó bewerkte, dat deze een prachtige plek gronds voor dat doel ten geschenke gaf. Waarop dus nu nog langer gewacht De handen werden aan den ploeg geslagen, en het werk ging onder den zegen des Heeren zéér voorspoedig. Nog een kleine tijd en het gebouw stond er. (Wordt vervolgd.) Ds. G. Wielenga. Paulus in zijn leven en werken. Voor de gemeente geteekend. Afl. 58, afl. 910. Kampen, J. H. Kok. De afl. 58 ontvingen we reeds in het vorige jaar, afl. 9—10 nu onlangs. Het blijkt, dat de schrijver zich op de hoogte gesteld heeft van de nieuwste.literatuur omtrent Paulus, en tegen over de verschillende opinien der buitenland sche theologen zijn eigen standpunt heeft inge nomen. Daarvan getuigt onder meer 't hoofd stuk chronologie. Bij de beschrijving der Zen dingsreizen leidt de schrijver ons in in de om geving der hoorders van Paulus' prediking en verhaalt van onbekende streken de historie. Veel wetenswaardigs uit allerlei bronnen geput, is bier saamgevoegd. De illustraties zijn boven het gewone peil en geven metterdaad eenigen indruk van de antieke wereld. Hoeveel studie achter dezen arbeid schuile, het is een volks boek, een leesboek voor de gemeente, dat zijn lezers veel verrijking van kennis geeft. Nog twee afleveringen, en 't boek zal compleet zijn. Een monumentaal mooi werk wordt het dan 12 afl. van 48 bl. a 50 ct. Kennisneming wordt aangeraden. Dr. Kuyi'eb. De Positie van Nederland. Opstel uit het Duitscbe Weekblad „Die Woche" van 23 Dec. 1916 ver taald door H. S. S. K. Prijs 20 cent. Kampen. J. H. Kok. 1917. Een herdruk van de twee Standaard-artikelen, welke algemeen de aandacht trokken. In bro churevorm kan men ze nu herlezen en bewaren. Het onderwerp wordt bezien van uit verschil lend standpuntonze toekomst, onze geogra fische ligging, onze historie de reden, waarom Holland vóór alles neutraal wil blijven, wordt duidelijk uiteengezet. De positieve belijdenis van den Christus van Dr. K. zijn wij niet anders gewoon was in een blad als „Die Woche" een getuigenis van beteekenis. Lezing aanbevolen. Ds. J. J. Knap Czn. Genade en Vrede. Twaalftal predikatiën over vrije Stoffen. Kampen. J. H. Kok. 1917. Pry's f 2,25. Geb. f 2,80. In luxe band f 3,15. Kanselwerk van de beste soort. Producten van de pen van een, die vaardig schrijft. Som migen lezen met veel genot de geschriften van den Groningschen Hervormden predikant. En vooral onder ónze Geref. lezers en lezeressen vinden Knap's werken veel aftrek. Dat ligt aan zijn gereformeerd standpunt en aan zijn zoetvloeiende taal. Men vindt zijne stichtelijke stukjes en preeken mooi. Deze bundel zal dan ook wel weer zijn weg vinden. De behandelde stoffen zijn de volgendeDaniel 1 12, 13, Van het gezaaide te eten en water te drinken Matth.^ 13 33, Totdat het gebeel doorzuurd was; Zacb. 2 4, 5, Jerusalem, dorpsgewijze bewoond Lucas 8 4648, Iemand beeft mij aangeraakt; Lucas 14 11, Zelfverheffing en zelfvernedering; Jozua 7 19,20, Stille zonde Jesaja 48 17, 18, Vrede als eene rivier en gerechtigheid als de golven der zee Richteren 16 20, 21, Malende in bet gevangenhuis Richt. 16 22, Het haar zijns hoofds begon weder te wassen Gen. 3 15, Ik zal vijand schap zetten Matth. 13 27—80, Het onkruid onder de tarweDaniel 3 17, 18, De oven des brandenden vuurs. Er is aan de uitwerking van deze predicaties metterdaad alle zorg besteed. In zeker opzicht zouden ze als modellen kunnen gelden. Of schoon 't niet wenschelijk ware, dat iedere leeraar precies op die wijze zijn leerredenen ging opstellen. Ons dunkt, dat tenslotte ook zoo'n model iets vervelends krijgt voor hoorder of lezer, en hen zich oververzadigd doet gevoelen. Dat neemt niet weg, dat wij dezen van schriftuur kennis en menschenkennis doortrokken leer redenen in veler handen wenschen. In de leeskerk kunnen ze ook gebruikt, mits de dienstdoende ouderling zelf versjes zoeke die bij de predicatie passen. Kerkhof. Voor a. s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURGdie van den heer M. J. van Pienbroek. AdT^rtontlën Heden overleed in de hope des eeuwigen levens, onze oud-ouderling, Broeder in den ouderdom van 78 jaar. Met voorbeeldigen ijver heeft hij de kerk des Heeren alhier 25 jaar gediend in het ambt van ouderling. Namens den kerkeraad, der Geref. kerk, H. P. M. G. DE WALLE, Voorz. J. KOSTEN, Scriba. Zaamslag, 24 Febr. '17. Voor de vele bewijzen van deelneming, na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot ën Vader, betuigen wij onzen hartel\jken dank. Uit aller naam, Wed. G. P. WA.TTEZ- Dommisse. Middelburg, 1 Maart 1917. Heden nam de Heere uit ons midden weg, na een smartelijk lij den van slechts één dag ons innig geliefd Dochtertje in den aanvalligen leeftijd van ruim acht maanden. De Heere, die geen rekenschap geeft van Zijne daden, doe ons in Zijn ondoorgrondelijken wil berusten. H. AARNOUTSE Jz. M. AARNOUTSE- Aarnoutse en wederzijdsclie familie. Koudekerke, 27 Febr. 1917. BILLIJKE PRIJZEN. is bet voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem ia en wordt onder zocht door het scheikundig bureau alhier en is volkomen zuiver beionden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 17 cent en bf de verdere W ftd er vftrkoope^a Dagelijks Zaden verkrijgbaar bjj den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Een dracht". op Woensdag 7 Maart 's avonds 6l/s tot 7Vs ure, in de school Gravenstraat. W. A. DE RIJCKE, Voorz. P. J. DE KRUIJTER, Secr. Aanbevelend, KORTE DELFT, MIDDELBURG. Zou de Heiland het hem ook „zéér kwalijk nemen," indien hij zijn kleine Mina zulk een groote hinderpaal in den weg legde om tot den Zaligmaker te naderen, als dominé beweerde dat een school zonder Bijbel was Er z\jn enkele dagen verloopen. Mina was op zekeren avond voor z\j naar bed ging een beetje ondeugend. Toen vrouw Volders haar een kleine tik op haar handen gaf, daar zff uit plaagzucht voor de derde maal ergens aanzat waar zij niet aan mocht komen, zette zij het op een huilen. „'k Zou maar gauw stil zijn, hoor," zeide zij, „anders mag je, als je zes jaar ben, niet naar de Openbare School." Maar dit had de tegenovergestelde uitwerking. Mina begon nu nog eens zoo bard te huilen, en riep onder al baar snikken „Ik wil niet naar de Openbare School „Waar wil je dan naar toe?" vroeg haar moeder, met een zijdelingschen, schalkschen blik op haar man. „Ik wil naar de Christelijke School!" Volders barstte in een hartelijk gelach uit en zei „Wel zeker, die niet sterk is moet slim zijn Maar nu heb je met mijn kalf geploegd, vrouwtje, en dat staat je alles behalve mooi!" „En wie heeft me dat geleerd?" zei zenaar hem toegaande en hem een kus gevende. „Wie heeft er met mijn kalf geploegd, toen een ze ker iemand om een vrouw verlegen was?" „Je heb gelijk, mensch, ik ben verslagen Denk echter niet dat jij alléén daar de eer van heb, neen, ik was reeds half verslagen door het ge-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3