Ktrk" tn School»leaws, Vacatuurbeurten Classis Middelburg. Voor de classis Axel. Verantwoording van Liefdegaven. Kerkbouw Magelang. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. TWEETAL te VijfhuizenN. Diemer te Gameren N. G. Kerssies te Den Ham. DRIETAL te 0. Pekela: S. W. Bos te Koudum Dr. H. Jansen te Witmarsum M. Post te Gees. BEROEPEN te BoskoopD. Pol te Vlissingen te Zuilichem E. Zwiers te Woudsend te Alfen a.d. Rün E. Schouten te Hoofddorp te VinkeveenE. Zwiers te Woudsend te 's Gravenland: M. M. Horjus te 0. Loos- dreekt te AvereestS. Dwarsliuis te Boornbergum. BEDANKT voor Sckettens c.a.M. Post te Gees. De diaconie der Ger. Kerk te Apeldoorn ontving van wijlen mevr. de wed. Meerman Muller een legaat van f3000. De heer K. P. Groot hoopt 14 Maart a.s. naar Solo te vertrekken om in het hospitaal der Ger. Zending aldaar werkzaam te zijn. Vele kerkeraden in het land hebben den avonddienst naar den middag verlegd. Als nu de gemeenten zelf ook maar meewerken, en niet den tweeden dienst gaan verzuimen Ds. Ph. W. H. Eskes te Genemuiden heeft emeritaat aangevraagd bij en gekregen van de classe Zwolle. Hij heeft meer dan 42 dienstjaren en is 65 jaren oud. De heer W. H. den Houting Jr., cand. te Rotterdam en ber. pred. op Marken, is door de classe Edam na peremptoir examen toegelaten tot den dienst desWoordsen der Sacramenten. In „De Standaard" oppert de heer Herman Post te Amsterdam het plan een fonds op te richten tot verbetering van de tractementen der Geref. predikanten. W\j kunnen het plan niet toejuichen. Ons dunkt, dat, zooals de actie nu gevoerd wordt, het goed gaat. Laten wij in deze kerkelijke zaak toch asjeblieft kerkelijk blijven. En al die berichtjes over 't lijden in de pastorieën zijn niet geschikt voor publicatie. Het is droevig, dat er zoo over geschreven wordt, al is het nog droeviger, dat er zoo over geschreven kan worden. Predikantstractementen. Door de deputa- ten der Synode der Geref. Kerken inzake pre dikantstractementen is weder een ernstig schrijven gericht aan de kerken om de tracte menten te verbeteren. Uit het schrijven blijkt dat er nog 21 kerken zijn, waar het tractement nog beneden de f 1000 is. In 57 kerken bene den de f 1100 en in 266 kerken beneden de f 1400. De Geref, Kerken in de classis Zutphen hebben het besluit genomen de kerken, die niet bij machte zijn een tractement uit te keeren van f 1600 plus vrije woning, vrijdom van be lasting, en kindergelden, door de linancieel sterke kerken te doen suppleeren. Een depu tatie is benoemd, die de kerken zal bezoeken, opdat reeds tegen de volgende vergadering aan de zwakke kerkeD hulp kan worden verleend, terwijl de sterkere kerken bewerkt zullen wor den om de tractementen der predikanten aan merkelijk te verbeteren. Ofliciëtlt Berichten. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Tholen gehouden te Bergen op Zoom, 7 Februari 1917. 1. Namens de roepende Kerk van A. J. P. opent haar consulent ds. v. d. Kooi de verga dering. Gezongen wordt Ps. 72 2. Gelezen Ps. 72. Gebeden. 2. De credentialen doen blijken, dat al de Kerken door de primi-afgevaardigden vertegen woordigd zijn. De Kerk van O. V. is niet vertegenwoordigd. Een schrijven van leedwezen zal over die afwezigheid aan die Kerk, namens de classis, gericht worden. 3. Het moderamen bestaat uit ds. A. H. v. d. Kooi, praeses, ds. A. H. Nieboer, scriba, en br. B. W. de Graaff, assessor. 4. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. 5. Naar aanleiding van de missive van het Comité van het 2e Congres voor Gereformeerde Evangelisatie wordt overeengekomen, om op de volgende vergadering te rapporteeren wat, volgens het oordeel der kerkeraden, binnen ons ressort, ten aanzien van de Evangelisatie, kan gedaan. neutrale Staatsschool moest bezoeken. Maar toen kon het niet anders, en de jongen, moest toch naar school!" „Geen mensch kan je dwingen, hoor, dat zeg ik maarwe leven in een vrjj gevochten land," hield Volders vol. „Dwingen kan niemand je, maar overreden misschien wèl, en overtuigen kan de Heilige Schrift je." „Dat zou u me dan eerst nog eens duidelijk moeten maken." „Je herinnert je toch, dat er hier verleden najaar een rede over 't Christelijk onderwijs gehouden is? Toen was je toch zeker ook in de kerk? 't Is merkwaardig zooveel als die ééne rede uitgewerkt heeft onder Gods zegen. Er is een heele opwaking onder 't volk geko men, dat hoort men algemeen. Maar herinnert gij u waarlijk niets meer, van wat er toen zoo al in 't midden is gebracht?" „Om u de waarheid te zeggen, dominé, ben ik wel present geweest naar het lichaam, maar niet naar den geest. Mijn hoofd en hart was toen vol met andere dingen't was kort vóór ik mijn tegenwoordige vrouw ten huwelijk vroeg." (Wordt vervolgd). 6. Ds. A. H. Nieboer rapporteert aangaande het zilveren jubileum van ds. A. H. v. d Kooi, als vertegenwoordiger der classis. Ter bezegeling der toen uitgesproken wen- schen, hebben sommige kerken hom een aan merkelijk bedrag ter hand gesteld, hetwelk hij met een passende toespraak den ex-jubilaris overhandigt. De praeses zegt voor beiden hartelijk dank. 7. Het ingekomen stuk van de Kerk van P., behelzende aanvrage om financieëlen steun van de Classis voor het pensioen van mevrouw de weduwe Meulink, wordt behandeld. De resp. bijdragen vastgesteld. De class. Dep. zal zich voor het ontbrekende wenden tot Depp, van de Part. Synode, onder overlegging van de classicale approbatie. 8. Bij de rondvraag naar art. 41 D. K. O. stellen de afgevaardigen van de Kerk A. J. P. een tweetal vragen, welke bevredigiud worden beantwoord. 9. De classisbeurten worden zóó geregeld dat ieder der aanvragende kerken 2 classis beurten zal ontvangen. 10. Collecten en quota worden geïnd. De Kerken, die voor Hulpbeh. Kerken of voor de Theol. School nalatig bleken, beloven dat zij de achterstallige collecte aan den de- putaat ad hoe zullen nazenden. 11. De collecten, die op de volgende ver gadering moeten gestort, zijn die voor de Theol. School, voor de Theol. Faculteit en voor de Jodenzending. Over de collecte voor Hulpbeh. Kerken zal alsdan nader worden beslist. 12. De kerk van Bergen op Zoom is voor de volgende vergadering saamroepende Kerk. Zjj zal D.V. te Tholen gehouden worden op Woensdag 2 Mei en aanvangen te 10 uur. 13. Nadat br B. W. de Graaff geëindigd heeft met dankzegging, sluit de praeses de vergadering. Namens de classis, voornoemd Ds. A. H. Nieboer, Dep. Vacaturebeurten, vastgesteld op bovengenoemde vergadering, voor Februari—April 1917. Anna Jacoba Polder. 18 Februari ds. A. H. v. d. Kooi. 4 Maart ds. A. H. Nieboer. Rilland-Bath. 18 Maart ds. A. H. v. d. Kooi. 29 April ds. A. H. Nieboer. Tholen. 1 April ds. A. H. Nieboer. 22 April ds. A. H. v. d. Kooi. CLASSIS ZIERIKZEE. Met het oog op ijsgang en gebrekkige reis gelegenheid is de vergadering der classis Zie- rikzee uitgesteld tot Woensdag 28 Febr. D. V. Namens de roepende kerk, J. Sybesma, Praes. D. Mulder, Scriba. GAPINGE. 15 April ds. Warmenhoven. 29 April ds. Scheele. 6 Mei ds. Toebes. 20 Mei ds. Wolf. 3 Juni ds. Pol. 17 Juni ds. Bouma. GRIJPSKERKE. 25 Maart ds. van Schelven. 29 April ds. Veen. 20 Mei ds. v. d. Ende. KOUDEKERKE. 11 Maart ds. Kerkhof. 22 April ds. Wielenga. 13 Mei ds. Netelenbos. AARDENBURG. 8 Mei ds. Runia. Baarland. Zondag 1.1. werd andermaal aan de gemeente bekend gemaakt, dat onze geliefde Herder en Leeraar de WelEerw. heer ds. Joh. Dan een roeping heeft ontvangen, ditmaal van de Geref. kerk te Waarder. De Koning der- kerk schenke aan Zijnen dienstknecht licht en wijsheid tot het doen eener Hem welbehagelijke keuze. Mocht het zijn dat 's Heeren hand het zoo bestiere dat wy straks uit den mond van onzen leeraar mogen hooren dat hij met vrijmoedig heid, èn voor de roeping van de Geref. kerk te Koudekerk èn voor die naar de Geref. kerk te Waarder heeft kunnen bedanken. Namens den kerkeraad, H. Schout, Scriba. KORTE NOTULEN van de vergadering van de Classis Middelburg, op Woens dag 14 Februari 1917. Ds. v. d. Ende van Westkapelle opent namens de roepende Kerk de vergadering. ZEerw. laat zingen Psalm 118:8; leest Psalm 110 en gaat voor in den gebede. De predikanten Veen en van Schelven zien op zijn verzoek de credentialen na. Alle kerken, waarvan een enkele door een secundus, zijn wettig vertegenwoordigdGrijpskerke, West kapelle en Koudekerke hebben een instructie. Het Moderamen wordt aldus vastgesteld praeses ds. Kerkhof, assessor ds. v. d. Ende, le scriba ds. v. Schelven, 2e scriba ds. Wör- menhoven. De scriba der vorige vergadering leest de notulen, die na eene kleine aanvulling worden goedgekeurd. De rondvraag naar art. 41 D. K. O. heeft nu plaats. De vacante kerken vragen vacature beurten de kerkeraad van Oostkapelle dankt voor de verleende hulp gedurende de onge steldheid van den Dienaar des Woords. Ook aan Aardenburg zal één Zondag worden toe gestaan. iDgekomen stukken, a. Van het Evangelisa tie-comité verzoek om ook classicaal aan het werk der Evangelisatie meer aandacht te wijden. Een commissie wordfc benoemd ter voorberei ding van een Evangelisatie-dag. Ze wordt ge vormd door de predikanten Netelenbos en Wielenga en een door de kerk van Vlissingen aan te wijzen derden broeder. b. Mededeeling der drie Middelburgsche kerken van de door haar genomen besluiten met het oog op de ineensmelting dier kerken, vragend daarover de goedkeuring der Classis. De gevraagde goedkeuring wordt met groote blijdschap en onder toebidding van des Heeren zegen voor de ingesmolten kerk, verleend. De bedoeling is, dat de ineensmelting op 1 Maart inga. Instructies. De kerk van W. vraagt de hulp der Classis tot dekking van het tekort. Na toe lichting van de finantieele commissie wordt deze aanvraag toegestaan. Vacaturebeurten worden verleend. Rapport van de commissie tot vaststelling van het percentage. Het voorstel in dat rapport vervat wordt niet aangenomen. Een andere commissie wordt benoemd, om een nieuw per centage vast te stellen volgens door de Classis aangenomen opdracht. Ds. v. Schelven, War- menhoven en de ouderlingen Ton, Louwerse en Pelle zullen die commissie vormen, ds. v. Schelven zal saamroepen. De commissie voor redactie-wijzigingen in het concept-reglement heeft met het oog op de ineensmelting der kerken het afdrukken uitgesteld. De daardoor noodig geworden wij zigingen zullen door de commissie worden ver zorgd. Het reglement zal 1 Mei in werking gaan. Ds. Wielenga rapporteert over het archief. Ds. Wielenga wordt tot archivaris benoemd, en de conclusiën van het rapport worden aan genomen. De namiddag-vergadering wordt begonnen met het zingen van Psalm 84 3. De commissie tot onderzoek van de rekening en verantwoording van de classicale kas rap porteert het in orde zjjn van deze rekening en stelt goedkeuring voor. Aangenomen met dank aan den quaestor. Gerapporteerd wordfc van het onderzoek door de kerken van Middelburg ingesteld aangaande een alumnus voor art. 19. Ds. Kerkhof rapporteert over de Zending. Het voorstel van de kerk van Vlissingen, op het agendum vermeld, wordt met kleine wijzi ging, wat de bewoordingen betreft, aangenomen. Roepende kerk voor de volgende vergadering is Arnemuiden. Ze zal Dinsdag 8 Mei gehou den worden. Praeses ds. De Kruijter, assessor ds. Kerkhof, le scriba ds. v. d. Hoorn, 2e scriba ds. v. d. Ende. B\j de omvraag vestigt ds. Bouma de aan dacht op de wijziging in de aanvrage der hulpbeh. kerken. Voorstellen moeten schriftelijk ingediend worden. De korte notulen worden gelezen en goed gekeurd. Namens de Classis, P. WARMENnovEN, h. t. le scriba. Kapelle—Biezelinge9 Febr. Er is een tijd om te weenen en een tijd om zich te verblijden. Hebben wij dagen gehad waar de'droeve mare werd gehoord. Geheel anders was het Vrijdag 9 Februaridat was voor ons een dag van groote blijdschap. Ten eerste door de gunst en de zegen des Heeren was het ons blijdschap des harten dat Zjjn dienstknecht, onze vroegere leeraar tot ons was overgekomen, onder wiens leiding wij zooveel goeds hadden genoten Ten andere zou hij voor ons optreden, om een woord van troost, moed, dank en op wekking te spreken in verband met het in gebruik nemen van het nieuwe kerkorgel, ge plaatst in het nieuwe kerkgebouw en geleverd door dhr. A. S. J. Dekker uit Goes, wien dank en lof en aanbeveling toekomt voor zfjne nette uitvoering en broeder J. Potje wijt hoofd der bijzondere school voor zijne liefde en bereid willigheid der vrije begeleiding van het orgel, hetgeen door hem netjes en pracfcisch ten ge noegen van alle tegenwoordige hoorders werd gedaan en de rede die ds. B. A. Knoppers bij deze plechtige gelegenheid heeft uitgesproken, naar aanleiding van Ps. 6825 tot en met vers 28 was gloedvol, opwekkend, moedgevend en naar omstandigheden pakkend, zoo dat een ieder verblijd kon huiswaarts keeren. Soli Deo Gloria. J. Zegebs, scriba. ZENDING. Middelburg B. Met dank ontvangen van Jae Baan de som van f 1,50, verzameld bij den Kerstboom. Namens gecommitteerden, P. B. Tazelaar. Middelburg G. Ontvangen in de collecte van Zondag 4 Febr. 1.1. 1 bankbiljet ad f 10,— met bijschrift „voor de armen" en in die van Zon dag 11 Februari fl,met bijschrift „uit dankbaarheid voor de armen", een dienstmeisje. Diakenen zeggen hiervoor hartelijk dank. Ontvangen van dhr. H. Both 't Zondagschool busje Venlo f 14,gevonden in de collecte Geref. kerk te Sprang f 1,50; idem f 1, idem f 1, Van ds. H.Brouwer voor Kerkbouw Magelang van Dientje van Tatenhove Fd. f —,78 en van Dientje van Tatenhove Gd. f ,55. Van ds. W. F. van Dam voor Zendingska lenders Zevenbergen f 2,09idem Dinteloord f 5,45. Van ds. A. H. Nieboer voor Kerkbouw Ma gelang opbrengst "Jaarfeest Jonged. Vereen. Dorcas" te Krabbend\jke f 5,50opbrengst verkoop kiekjes Jonged. Vereen, te Anna- Jacoba-Polder f 7,C. J. Hondius. Met harfcelijken dank ontvangen voor de te bouwen kerk te Magelang100 halve centen van Pietje de V.200 halve centen van Pou- lina L., beiden te Domburg; 5 dubbeltjes van Jacobus de V. Lzn. te Aagtekerke; f 1,ge vonden in de collecte van Middelburg C en f 1,gevonden in de collecte van Meliskerke. J. D. Wielenga. In dank ontvangen een gift van f 1,uit de collecte te Koudekerke en een gift van f 1, uit de collecte te Vlissingen. Van de Getef. kerk te Vlissingen, genomen uit de Zendings- kas, een gift van f 100, G. F. Kerkhof. Dr. M. G. Kyle. Oosterscli Licht bJJ Westerseh Schriftonderzoek. Uit het Engelsch vertaald door E. J. H. van Leeuwen, pred. te Arnhem. Met een voorrede van Dr. A. Noordtzij, hoogl. aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Utrecht. G. J. A. Ruys. 1916. Dr. N. deelt in zijn woord ter inleiding mede, dat hij bij de eerste kennismaking met het boek van Dr. Kyle tersond meende dat het waard was in broederen kring bekend te worden. Een vertaler werd gevonden. Het Nederlandsche handschrift was klaar. Toen brak de oorlog uit. Toch had de uitgever den moed te zorgen voor de uitgave, die nu in een boek van plm. 270 bladzijden voor ons ligt. Men moet een deskundige zijn om de waarde van dit boek eenigermate te .kunnen beoor- deelen. Prof. N. acht Dr. Kyle een betrouw baren gids. Hfj schrijft op pag. VII„Wat tot dusver hoofdzakelijk alleen aan hen bekend was, die zich aan het bestudeeren van het O. T. hebben gewijd, en in verschillende geschrif ten verstrooid was, heeft hij verzameld en op zaakkundige wijze geordend. Daarbij heeft hij als zelfstandig beoefenaar der Semitische ar cheologie de stof bewerkt, en door oordeel kundige rangschikking daarvan licht doen val len op zijne hoofdstellingdat aan het getui genis der archeologische gegevens meer dan voorheen een beslissende stem moet worden ingeruimd bij het Schriftonderzoek. Dat dö Schrift in haar O. T isch gedeelte dat onder zoek niet te vreezen heeft, maar juist in haar waarheidskarakter zich handhaven zal, staat daarbij voor hem en niet minder voor mij vast, niet op grond van een vooropgezette idee maar op grond van de tot dusver verkregen uitkomsten van het archeologisch onderzoek". Daaruit is duidelijk, met wat soort van boek we te doen hebben. Begint ge nu het boek zelf te lezen, dan treft reeds aanstonds de on derhoudende stijl. En dat blijft zoo heel het boek door, ondanks de taaiheid van het onder werp. Het wordt verdeeld in 3 deelenI. De Taak, II. De Geschiedenis, III. Nieuwe gege vens der Archeologie. Het is den schrijver gelukt uit den chaos van onderwerpen, die hier ter sprake komen, een kosmos te scheppen er zit eenheid en orde in de behandeling. Ook maakt een tweetal registers, een van namen en zaken en een van bijbelplaatsen het naslaan gemakkelijk. Tal van wetenswaardige meedeelingen komen in dit boek voor, welke tot beteren kijk op het O. T. leiden. Om maar eens iets als voorbeeld te noemenop blz. 66/67 is sprake van den mysterieusen persoon Melchizedek, zonder vader, zonder moeder, zonder geslachtsrekening, noch beginsel der dagen, noch einde des levens hebbende." Elke moeielijkheid wordt nog niet opgelost, alle mysterie nog niet verklaard, maar de Tell- Amarna tafels maken ons bekend met een reeks van koningen, die omstreeks het midden van het verblijf van Israël in Egypte den scepter voerden te Jeruzalem, slechtsr bij de gratie der koningen van Egypte. Zij hadden een zeer bijzonderen titel, terwijl zij zichzelf ieder erfe lijk recht op de kroon ontzegden en aldus spraken „Het was niet mijn vader en niet mijne moeder, die mij op deze plaats verhieven, maar het was de machtige arm van den koning zeiven, die mij heer en meester maakte van de landen en bezittingen mijns vaders." Deze titel komt niet slechts één keer voor, maar schijnt verplicht geweest te zijn b\j elke for- meele vermelding van des konings souverei- niteit." Enz. Het standpunt van den schrijver komt vooral uit in hfdst. IX Dwalingende oorzaken van tegenstrijdige conclusies bij eerlijke en ernstige onderzoekers. Hij toornt tegen hen, die er z.g.n. wetenschappelijke speculaties op na houden (blz. 155). Hen, die met bijbelonderzoek ernst maken, kunnen we raden dit boek ook te be studeeren. Daarmee zeggen we allerminst, dat elk resultaat waartoe Dr. Kyle komt, onvoor waardelijk behoeft te worden aangenomen. Men komt op de hoogte van wat de opgravingen in Egypte en Babylonië aan het licht hebben gebracht. Kerkhof. Vergadering van den bondsring Serooskerke en omstreken op Donderdag 22 Febr. 's avonds 7 uur in de Geref. Kerk te Gapinge. 1. „Het gebruik der bondsleiddraden" door Gapinge. Inl. P. Wattel. 2. „De beteekenis der Geref. Jongel.ver. als oefenschool voor de doorwerking onzer Geref. beginselen" door Vrouwepolder. Inl. A. J. Davidse. Daarna verkiezing van een secr. Worde deze laatste ringverg. door allen trouw bezocht op dat uw belangstelling getoond wordfc in den arbeid van onzen ring en ons getal verdubbeld worde. De waarn. Secr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1917 | | pagina 3