MopÉrÉÉiÉ, I. Vereist, Kapper, Langeviele GEVRAAGD Verantwoording van Liefdegaven. Kerkbouw te Magelang. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Goud, dat beproefd wordt Uit de mobi lisatie-dagen van 19141915 door F. De stem der genade in liet Klaaghuis of Het Christendom in woord en beeld door ds. B. Rogge, bewerkt door prof. dr. H. M. van Nes. Het tijdelijk gezantschap hij den Paos. Morgenlicht. Korte Overdenkingen voor eiken dag des jaars, door dr. M. M. den Hertog. I. Ondergeteekenden bidden bij de intrede van den nieuwen jaarkring Vrienden en Bekenden Gods onmisbaren zegen toe. Zondagsrust. NEELTJE BOSSCHAART, Wed. H. nENDERIKSE, JACOBA KLUIJFHOUT, J. JANSEN. Iz. DE RIDDER. Middelburg. Woensdag 20 December mocht j de Chr. Jongedochters-vereen. „Doet wel aan j| allen, enz." haar jaarlyksche uitdeeliog houden, ij Voor den aanvang waren er eenige begunstig- sters gekomen om de goederen te bezichtigen, j Ds. Wielenga opende de vergadering met te laten zingen Ps. 138 1, leest eenige verzen j uit Jesaja 9 en gaat voor in gebed. Daarna brachten presidente en viee-presidente, daar de secretaresse wegens ziekte verhinderd was en penningmeesteresse, hunne verslagen uit, waar uit bleek, dat de vereeniging nog in vollen bloei is, er werden dit jaar 160 stuks kleedingstukken vervaardigd, welke werden uitgedeeld aan 70 huisgezinnen. Zoo ging de avond gezellig voorbij en ging men na het zingen en dank zegging huiswaarts, nadat aan ieder meisje de voor haar bestemde pakjes waren uitgereikt om ze aan het goede adres te bezorgen. Hiermede zegg.en wy onzen begunstigers en begunstigsters onzen hartelyken dank voor de gaven ons dit jaar geschonken en bevelen onze vereeniging by voortduur in uwe liefde en gunst aan. De Heere neige uw harte tot milddadig heid, opdat we weer met blijdschap het vol gende jaar onzen arbeid mogen hervatten. Namens het bestuur, M. Hubbegtse, secretaresse. Vlissingen. Brs. diakenen berichten met vrien delijken dank dat hun op den 2en Kerstdag voor onze armen werd ter hand gesteld een bankbiljet van 10 gulden. Namens de Diaconie der Geref. Kerk, J. van der Hoeven, scriba. Middelburg C. Ontvangen in de collecte a van 1.1. Zondag en Maandag (le Kerstdag) de vol gende giften f 1,50 met bijschrift: voor de wintercollecte van de familie H.f 1,met bijschriftgoed willigheid voor het Kerstgeschenk f 1,j- fl,1- f0,50, alle met bijschrift: wintercol lecte; f 1,05 met bijschrift: voor de kerk in België. En in een der weezenbusjes1 bank biljet ad f25,te verdeelen als volgt: f5, wintercollecte, f5,gewone collecte, f5, weezen, f 5,kerk en f 5,bouw kerk te Magelang. Voorts door bemiddeling van br. de Ridder van een zuster der gemeente f0,55 voor de Kerstcollecte. Diakenen zeggen voor bovengenoemde giften hartelijk dank. Met hartelijken dank ontvangen, door bemid deling van den heer J. Steketee, adm. oud. der Geref. kerk te Heiokenszand, f 0,75, ge vonden in de collecte aldaar, voor de te bouwen kerk te Magelang. J. D. Wielenga. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HULP GEVRAAGD. Als penningmeester van den Evangelisatie- arbeid in Noord-Brabant en Limburg doe ik b\j dezen een vriendelijk beroep op de liefde en medewerking van alle Evangelisatievrienden. Half Januari 1917 moeten de kwitanties aan onze vaste contribuanten gepresenteerd worden. Wanneer al dat geld door de postkantoren geïnd moet worden, zal er wegens de verhoogde posttarieven, een zeer groot bedrag voor het in- casseeren worden uitgegeven. Kunnen wij dat geld niet besparen voor onzen Evangelisatiearbeid Immers ja, wanneer er in elke plaats, waar contribuanten wonen, (al zijn het er nog zoo weinigen,) een correspondent is, die zich belasten wil met het ontvangen en opzenden der jaar- lijksche bijdragen. De penningmeester zorgt, dat ieder corres pondent tijdig de kwitanties ontvangt. In het laatste Jaarverslag staan de namen der correspondenten, die thans reeds onzen ar beid steunen, vermeld. Ieder kan dus zien, naar welke plaats nog postkwitanties gezonden moeten worden. Wie wil met weinig moeite den Evangelisatie- arbeid een grooten dienst bewijzen? Hij geve zich, maar dan liefst zoo spoedig mogelijk, op aan den penningmeester. Fijnaart. P. Nombs. Want dien de Heere lief heeft, kastijdt Hij, en Hij geeselt een iegelijken zoon, dien Hij aanneemt. Maar indien zij zonder kastijding zijn, welke allen deelachtig zijn geworden, zoo zijt gij dan bastaarden, en niet zonen. Ukunt dus beide niets beter doen dan zonder ophouden voor haar bidden. Valt u dit niet al te moeilijk, vrouw Volders?" „Soms wel," bekende deze. „Satan zou graag willen dat ik haar leerde haten, maar tot dus verre heeft God mij daarvoor gelukkig be waard. Bidt voor degenen, die u geweld doen, staat er in den Bijbel, en daar denk ik dan maar aanenIndien gij liefhebt, die u lief hebben, wat loon hebt gij En dan bid ik God, mij volmaakt te maken, gelijk mijn Vader, die in de hemelen is, volmaakt is". „Dat is gezonde taal, zóó mag ik het hooren", zeide dominé met een goedkeurenden hoofd knik. Toen volgde er een oogenblik stilteieder gevoelde dat er over dit onderwerp thans ge noeg gezegd was. Mevrouw van Limbeek bracht nu het gesprek op iets anders door te vragen „Bevalt u uwe nieuwe woning nog al aan het Singeltje?" „Best en we zitten nu weer zoo netjes in ■onze meubeltjes, we hebben met ons trouwen nog heel wat gekregen." „U kunt nooit raden, dominé, wat we van den burgemeester gekregen hebben!" zei Vol ders nu. „Heb je dan van den burgemeester ook al wat gekregen?" Keuning. Uitgave van Arnh. Drukkerij en Uit gevers-zaak Dir. A. Tamoninga. Het aantrekkelijke van dit boek is, dat het ono in aanraking brengt met het volksleven. Voor wie eenigermate ons volk kent, is het ook niet moeielijk na te gaan, in welk gedeelte van ons vaderland het ons verplaatst, en bjj zal terecht moeten zeggenhet is juist gezien. Zooals het hier geteekend wordt, zoo is het inderdaad. De menscheii, die hier spreken en handelen, zijn van gelijke beweging, als die we kennen, en bij onderscheidene hunner komt de een of de ander u voor den geest en ge zegtdie kon de schrijver wel eens op het oog gehad hebben. De man, die zoo schrijven kan, heeft ons volk van nabij gezien en beluisterd en ge moet erkennen, dat hij juist weergeeft, wat ieder zien en hooren kan. Hoe levendig worden die eerste dagen van de mobilisatie beschreven, en als voor oogen wordt hier geschilderd, wat menigeen onder onszelf heeft beleefd. Zoo waren destijds velen en er is geen overdrijving in. Zooals het toeging, zoo wordt het hier ver haald. De verscheidenheid is groot. De ver gadering van het schoolbestuur munt uit door de juistheid van beschrijving. Gelukkig, dat het niet overal zoo is. Maar het is wel eens goed, dat het gezegd wordt, want het komt nog wel voor. Echte mannen zijn het, die we hier aantreffen, maar onaangenaam en schadelijk voor den goeden gang van zaken. Het zou uitnemend zijn, wanneer alle onder officieren van ons leger dit boekje lazen, wijl er voor sommigen hunner ook nog wel iets uit te leeren valt. Waarom staat er boven Goud, dat beproefd wordt. Onder de velen, die hier voorkomen zijn er enkelen, die gelouterd worden. Hannes, ofschoon getrouwd met een vrouw die hem liefhad, vergeet in dienst zijn dure verplich ting. Was hij de eenige maar. De dood van zijn Mientje brengt hem haast tot wanhoop, maar Gods genade leidt hem tot Christus. Karei, die onderwijzer was en nog al een hoogen dunk van zich zelf heeft, weet zijn drift niet meester te blijven en komt in de provoost. Maar het is het middel, waardoor hij een oog krijgt voor zijn innerlijke bedorvenheid en als een ander mensch wijdt hjj zich later aan 't onderwijs. Doch we hebben er genoeg van gezegd mee- nen we om te doen verstaan, dat we dit boek met alle vrijmoedigheid aanbevelen kunnen. Het is een frisch en gezond werk. De uitgave is ook goed, Het is een handig formaat, stevig papier en een heldere druk. des zondaars medgezel, in tijden van ziekte en droefheid door James Smith. Schrijver van het herderlijk morgen en avond bezoek, des zondaars gids enz. Naar den negen-en-twintigsten druk uit het Engelsch vertaald. Uitgave van Büürman en deKler,Leiden. Dit boekske verschijnt reeds voor de derde maal in onze taal. Een bewijs, dat het in trek is. Nu het verdient het ook. Het bevat korte stukjes, die de gedachte van een woord uit de Heilige Schrift duidelijk weergeven en voor de practijk van het leven goede vrucht voortbren gen kunnen. Bestemd is het oni licht te brengen in don kerheid van het Klaaghuis en vertroosting op het leger van smart. Daar is het dan ook recht geschikt voor. Het wijst alle lijders en ljjderessen naar de bron van alle ware ver kwikking. Als de uitgever het nog eens laat drukken, dan zou meer stevig papier en groote letter aanbeveling verdienen. Dergelijke werken ei- schen dunkt ons een meer royale uitvoering, opdat zwakken en ouden van dagen zich niet behoeven in te spannen om te zien, wat er staat. Naar we hopen zal het zijn weg vinden tot veler woning en tot veler hart. De aflevering, welke wij thans ontvingen, „Nu, of we, en een kostbaar geschenk ook", zei vrouw Volders, terwijl een vroolijke glim lach haar gelaat verhelderde. „En dat was?" „Niets meer en niets minder dan een stevigen Statenbijbel, met koper beslag!" antwoordde haar man weer. „Nog al geen kleinigheid. Hoe kwam onze burgervader daar zoo bij, als ik het vragen mag „Ja, dat is een heele geschiedenis, dominé. U moet weten dat onze nieuwe burgemeester juist in functie was getreden. Wij waren het eerste paar dat hij moest trouwen. Hij scheen dien dag erg opgewekt, nu misschien is hij dat altijd wel, ik ken hem niet, maar het doet er ook niet toein elk geval zei hij na afloop van de plechtigheid tot ons „Gij zijt de eersten, tusschen wie ik den huwelijksband gelegd heb. Voor de aardigheid wil ik u nu ook eene herinnering daaraan in uw huishouden geven. Gij moogt zelf kiezen wat het zijn zal: 't zij een linnenkastje, of een tafel, of zes stoelen, of wat ook". „Mijnheer de Burgemeester noemt nog al zoo iets op", zei ik, werkelijk geheel van mijn stuk gebracht. „Maar heusch, mynheer, daar hebben wjj geen behoefte aanwij hadden beiden reeds een huishouding." „Nu, maar daar zal toch nog wel iets ont breken, een lam of iets dergelijks. Mij dunkt ge kunt to.;k altijd nog <wel iets gebruiken. Kom, moedertje, zeg gjj het dan maar, als uw man het niet weet". (Wordt vervolgd). geeft mooie platen uit het leven van Calvjjn en maakt een begin met de geschiedenis der Her vorming in ons eigen land. Behalve enkele portretten van aanzienlijke personen uit die dagen, zyn er ook nog afbeeldingen van den beeldenstorm, van het prediken der gerefor meerden buiten Antwerpen 1566 en een heele fijne plaat, waaronder staat„Kerkhoekje".j Wie een fraai werk wil hebben en in jeug dige menschen liefde tot de geschiedenis van het christendom wil wekken, schaffe zich dit aan. Toespraken gehouden op de groote Protestvergadering te Rotterdam op 1 Juni 1915, onder leiding van dr. J. R. Callenbach, door F. J. Kboi1 en G. II. Wagenaar, v. d. m. te Rotterdam. Tweede Druk. Uitgave van J. M. Bredée's Boekhandel- en Uitgevers-maatschappij teRotterdam De eerste redevoering handelt over De Paus en het wereldlijk gezagen de andere over Nederland en de Paus. Bekend is de aanleiding, welke zulk een ver gadering in 't aanzijn heeft geroepen en de beide mannen, die op die samenkomst het woord gevoerd hebben zijn ook bekend. Gelijk van deze te verwachten was, hebben zij een dege lijke rede gehoudeD, welke waard zijn nog ge lezen te worden. Hun woord is een krachtig protest tegen een daad van onze regeering, welke er toe overgegaan is om een gezant bij den Paus te benoemen. Het ligt in den aard der zaak, dat er heel wat tegen eene dergelijke be noeming in te brengen is en de beide predi kanten hebben getoond, dat zij de bezwaren kenden en duidelijk wisten te zeggen. Wie belang stelt in deze kwestie welke de wateren van ons volksleven eenigen tijd in be weging bracht, kan hier zijn hart ophalen. We willen graag bekennen, dat we ons niet bevoegd achten er een oordeel over uit te spreken. Bouma. Utrecht. G. J. A. Ruys. Een dagboek in klein formaat, dat in 4 deelen zal verschijnen a 50 cent, en waarvan dit eerste deel loopt tot ultimo Maart. De korte over denkingen beslaan ieder één bladzijde en zijn met groote letter gedrukt. De inhoud is voor treffelijk. De schrijver geeft in puntige zinnen zijn lezers en lezeressen eiken dag een ge dachte mee, die als een nagel wordt ingeslagen. Met zorg zijn teksten gekozeD, die voor de praktijk wat te zeggen hebbenook al dacht de schrijver bij de samenstelling allereerst aan hen, „die het voorrecht missen te wonen in een huis, waar gemeenschappelijk wordt gebeden 6n gelezen", toch kunnen deze stichtelijke stukjes in elke huiskamer nut doen. Wie zoo'n boek in een anders verloren oogenblikje opslaat, ont vangt daaruit zielevoedsel dat onder Gods zegen gedijen kan. Kerkhof. J. Bakker en Eclitgenoote, 'tZand J. Verhuist, Kolenhandel, Lange Geere I. de Kam en Echtgen., Sleper, Domb. Schuitvlot H. Janse en Echtgenoote, 'tZand C. Willemse en Echtgenoote, 't Zand C. Geldof en Echtgenoote, 't Zand J. Alewijnse en Echtgenoote, Achtersingel W. G. Koster, Kleermaker, Vliss. Brug J. Janse Jz., Kleermaker, VlissiDgschestraat A. Hollebrands, Handel in Verfwaren, Gravenstr. D J. Koppejan, in Manufacturen, Zusterstraat Gebr. Van Dort, Vischhandel, Segeerstraat W. Vermeulen, Beurtschipper A. Breel, in Groenten, Korte St. Pieterstraat W. P. de Jonge, Bakkerij, Gravenstraat W. P. Maljers, in Kruidenierswaren, Markt J. Adamse, Baanstraat J. Dijke, in Kruidenierswaren, Langeviele J. C. Koppejan, in Petroleum, Zusterstraat J. de Buck Cz., Timmerman, Seisplein J. Volmer en Echtgenoote, Wijngaardstraat C. Coumou, Bakkerjj, Vlasmarkt P. de Wolff, Bakkerij, Rnrg Erven Wed J. Gabriëlse, Lange Noordstraat H. Buiize, Balans C. van Moolenbroek, Winkelier, Spanjaardstraat A. L. Ie Cointre, Korte Singelstraat C. Boone, Schuitvlotstraat H. P. Wondergem, in Aardapp. en Gr., Nederstr. J. de Boks en Echtgenoote, Oud Arnem. Voetpad Chr. de Visser, Sleper, Smidsbolwerk L. Barentsen, Melkhandel, Veerscheweg J. Buys en Echtgen., in Groenten,Veerechesingel A. Verhage en Echtgenoote, Noord weg W. Bassie, Bloemisterij, Noordweg 0. van der Kleijn, Noordstraat J. L. Pouwer, Loodgieter, Noordpoortstraat Wed. C. Wielemaker en Zoon, Sleperssingel P. Remijn en Dochter, Noordweg I. Goudswaard, Bode MiddelburgDomburg Familie Oranje, Spuistraat Familie Breel, Seisweg Wed. J. MeijersAarnoutse, Penninghoek L 53 1. Kluijf hout en Echtgen., Schoenmaker, Souburg J. J. Boone Iz., Arnemuiden Voor a s. Zondag zijn de volgende apotheken opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer L. K. van der Harst. Te GOES die van den heer L. la Porte. Te VLISSINGEN die van den heer Cl G. Baert. Advartontlëo. Heden werd van onze zijde weg genomen onze lieveling NELLIE, in den zoo jeugdigen leeftijd van 3 jaar. De Heere sterke ons in dit zoo smartelijk verlies. Uit aller naam, W. TIMMERMANS. J. TIMMERMANS-Boone. Vrederust, B. op Zoom, 22 Dec. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder in den ouderdom van 87 jaar. Uit aller naam, J. J. HENDERIKSE. Middelburg, 23 Dec. 1916. Heden overleed op het aller onverwachts mijn geliefde Vrouw en der kinderen zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder in den ouderdom van 53 jaren. Allen die haar van nabij gekend hebben, kunnen beseffen wat wjj aan haar verliezen. H. JANSEN Jzn., Aannemer. JOH. J. JANSEN. JAC. J. JANSEN. J. C. JANSEN. Iz. JANSEN. ANDR. JANSEN. CATHO JANSEN. Middelburg, 28 Dec. 1916. Aan Familie, Vrienden en Bekenden, den onmisbaren zegen des Heeren toe- ge wenscht bjj de wisseling des jaars. Kapelle. L. DE JAGER Gz. A. A. WAN DA en Echtgenoote, Meubelmaker en Restaurateur van Anti que en Moderne Meubelen. Bellinkstraat, Middelburg, p.f. Ondergeteekenden wenschen aan Vrien den en Bekenden, by den aanvang des jaars, Gods rijken zegen toe. G. MIDAVAINE en Echtgenoote. Nümeri 6 24 t/m 26. Hr. Ms. Mynenlegger „Hydra". Vlissingen, 1 Januari 1917. H. VAN DRIEL en Echtgenoote. By de intrede van het Nieuwe jaar. p.f. L. JANSE. Middelburg. Drogisterij De Zon". Korte Noordstraat L 105. p.f. p.f. Schoenhandel. Ondergeteekende wenscht Vrienden, Bekenden en Begunstigers in het Nieuwe jaar Gods besten zegen toe. G. JACOBSE, Kolenhandel, Vlissingschestraat. Met den aanvang van het Nieuwe jaar wensch ik mijn Vrienden, Bekenden en Begunstigers Gods onmisbaren zegen toe. Wed. W. VERHAGE, In Kruidenierswaren, Zusterstraat. te ZIERIKZEE een flinke hoog salaris, intern. Adres G. VAN APELDOORN, Dam 87.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3