Mutsaards- en Tulnierswissehen. VAN DE KREKE DE KAN Co., Boekh. FANOY. Burg B 16. Christel. Scheurkalenders, „WALGHEBEN". Eerste kwaliteit H. VAN OBIEL Cz„ Ruim voorzien in Spon, him, BmsleM en Veriwarei. 0 0 GEVRAAGD groot f 125,000,000. Kerk- en Schooloieaws Ofticiëela .Berichten* Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING Zondagsrust* Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. AdTortontlën* Beste middel tegen Hoesten RUI WEI KEUS Almanakken, Nieuw] aar «kaar ten Visitekaartje* Dir. F. A. HANSEN, Middelburg. Manden- en Rietenstoelen-Fabrikant, MIDDELBURG. Koer* van oitgltte 97 pet. Oudergeteekenden bevelen zich aan voor het bezorgen van inschrijvingen op bovenstaande leening. Zij belasten zich met het verrichten der stortingen en zoo noodig met de beleening der stukken bij de Nederlandsche Bank. Het prospectus wordt op aanvraag gaarne toegezonden. MIDDELBURG. OOSTBURG, v.h, R. J. VERSLUIJS. Bovenstaande circulaire, die aan de kerke raden werd gezonden, geven wy gaarne een plaats in ons blad le. om de belangrijke meedeelingen der zusterkerk te Brussel 2e. om op te wekken voor deze gemeente een liefdegave af te zonderen. De Rkdaktik. TWEETAL te Niezyl: K. Bakker te De Krim E. v. d. Laan te Onstwedde. te O. Pekeladr. C. N. Impeta te Avereest J. Koelewyn te Dedemsvaart. BEROEPEN te Koudekerk a.d. Ryn en te Oenkerk T. Ger- ber te 's Hertogen bosch te St. Pancras c.a.S. G. de Graaf te Oosterzee te Elburg: G. Veenendaal te Putten; te BarendrechtH. A. Munnik Jr. te Bunschoten; te MildamD. van Dyk te Knype te Hattemdr. H. Brinkman te Yelp; te N. LekkerlaudC. A. van Nood te Lopik te O. Pekela: dr. C. N. Impeta te Avereest. BEDANKT voor Oldekerk en voor Drogeham AM. Post te Gees voor 's Gravenland J, H. Telkamp te Ter Aar voor LandsmeerM. M. Horjus te O. Loosdreelit. Intree te Stryen ds. P. E. van Schaick, met Ps. 122 8 en 9, na bevestigd te zyn door ds. C. Goote van O. Beyerland met Jes. 40 1 en 2. De Geref. kerken A en B te Weesp zyn ineengesmoltenmen heeft plannen om één groote kerk te bouwen. Geslaagd voor het cand. ex. eerste ged. aan de Theol. School de heer E. Hopma van Nunspeet. De ineensmelting van de Geref. kerken A, B en C te Haarlem is in een samenkomst der gemeente voor 't aangezicht des Heeren herdacht. Eerst sprak ds. W. Ringnalda naar aanleiding van 1 Joh. 5:2; vervolgens ds. S. Datema naar aanleiding van 1 Tim. 6 13 en 15, en ten slotte de emeritus-pred. A. Mulder van Zeist. Ds. Fibbe was door ongesteldheid verhinderd. Het nieuwe kerkgebouw te Raard werd in gebruik genomen ds. H. de Lange hield by die gelegenheid een rede over Matth. 28 20. Ds. K. Schilder hield te Vlaardingen zyn intree met Openb. 10 811. Intree te Hoogersmilde cand. 0. M. Hui- zinga met Col. 1 28, na bevestigd te zyn door ds. B. v. Halsema te Hallum met Ef. 41113. Onverwacht is te Den Haag overleden de em. pred. van Amsterdam ds. H. W. van Loon. Dr. J. H. Gerritsen, hofprediker, is zeer ernstig ongestelder is echter nog wel hoop op herstel. Te Ter Aar worden in de Geref. kerk de avonddiensten niet meer gehouden wegens ge brek aan carbid-gas. Na peremptoir-examen is door de classe Zierikzee cand. Fr. Tollenaar van Zaamslag, ber. pred. van Brouwershaven, toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De Geref. kerk van Zuilen is, door het zich vestigen van vele menschen, tot onver- wachten opbloei gekomen er zal een nieuw kerkgebouw moeten worden gezet, en men over weegt 'tplan een predikant te beroepen. Ds. H. T. Hoeksema te Nieuwolda her dacht zyn 25-jarig ambtsjubileum met Hand. 20 22 en 23. Yoor een nieuw te bouwen kerk van Amsterdam (Zuid) kwam o. a. een gift in van f15,000 Te Ylissingen overleed na een ongesteld heid van enkele dagen ds. A. A. Yermeer, Herv. pred. Intree te Arnhem ds. J. G. Kunst met Gal. 4 19, na bevestigd te zyn door ds. J. L. Schouten met Luc. 1 7779. In 1915 werd voor de Zending der Geref. kerken ontvangen f368.460,89 en uitgegeven f 397.165,21. Aan de Theol. School te Kampen slaagde voor het semi-cand. ex. de heer W. v. Gelder te Kampen. Door de Gener. Kas der Geref. Zending is van N. N. f1000,ontvangen. De drie kerkeraden van Middelburg A, B en C hebben Donderdagavond ieder met hun gemeente vergaderd, om het voorstel van kerk A inzake de ineensmelting, dat door de beide andere kerkeraden aanvaard was, te bespreken. Het resultaat was, dat de kerkeraden vertrou wen mogen de gemeenten achter zich te heb ben wel werden door sommigen nog bezwaren geopperd, doch elke oppositiegeest ontbrak ten eenenmale. Het is dus te verwachten, dat onder den zegen Gods in Middelburg A, B en C spoe dig tot het verleden zullen behooren. VERGADERING der Zendende Kerk met Deputaten, 13 Dec. 1916. De vergadering werd geopend door ds. Wie- lenga, die als praeses fungeerde. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Deze najaarsvergadering werd later gehouden dan gewoonlyk, omdat het verslag van onzen missio naris later dan anders inkwam. Alle deputaten waren tegenwoordig, behalve de deputaat voor Cl. 's Hertogenbosch, die telegrafisch bericht van verhindering zond. Voor Klundert verscheen de secundus. De praeses deelde mee, dat de kerk van Vlis- singen op spoed aandrong inzake kerkbouw te Magelang. Zy beloofde onder deze voorwaarde f 100,en sprak de wenschelykheid uit, dat de kerken tot yver worden opgewekt. Haar was geantwoord, dat meerdere spoed alleen mogelijk is, wanneer wy nadere gegevens uit Indië hebben ontvangen Vervolgens werd het verslag van ds. Merkelyn voorgelezen en behandeld. De halfjaarlyksche rekening bedroeg in ontvangst en uitgaaf f7853,25V2 en f5654,68. Ds. Wielenga en br. Ilondius namen op zich, deze rekening te con troleeren. De Europeaansche christenen te Magelang kunnen wegens het taalverschil niet met de Javaansche christenen Godsdienstoefening hou den. Afzonderlijke administratie achten zy ook wenschelyk. Gaarne zullen ze gebruik maken van het kerkgebouw. De Zendeling meent, dat het noodig zal zyn, weldra over te gaan tot instelling van de ambten onder de Europeanen aldaar. Hem zal gevraagd worden, hoe hy zich dan de verhouding van die gemeente tot de Zending en de Zendende Kerk voorstelt. Ondanks alle moeite is het den missionaris nog niet gelukt, een Chineeschen helper te vinden. Te Karangtaloen is eene school noodig. Zy zal er spoedig worden opgericht. Aanvankelijk is linancieele steun van de Zendende Kerk voor deze school nog niet noodig. Inzake den eventueelen kerkbouw deelde ds. Merkelyn mede, dat de grond te Magelang duur is, dat er wel op f 2,a f 2,50 per vierkanten meter gerekend moet worden. Zyns inziens is het wenschelyk, dat de pastorie tegelijk met de kerk gebouwd worde. Tot ons leedwezen wachten wy echter nog altoos tevergeefs op de nadere gegevens omtrent plaats, begrooting en bouwplan. Op de toezending hiervan zal nog maals worden aangedrongen. Het hospitaal is door ons besluit omtrent den voorrang van den kerkbouw niet van de baan geschoven. Maar ook in dezen kunnen wy niet voortwerken, aleer wy vastigheid heb ben inzake den steun van gemeenteraad en ge- westelyken raad te Magelang, waarop reeds jaren geleden uitzicht is gegeven. Aangaande den eigenlijken Zendingsarbeid deelde ds. Merkelyn geene bizonderheden mee. Voor de helpers, die van de Keuckeniusschool komen, is een nieuwe regeling ontworpen, die de goedkeuring der vergadering wegdroeg. Maximum f 15,per maand, voor gehuwden het dubbele bedrag. Het lydend dochtertje van onzen Zendeling wordt te Zeist verpleegd in het gesticht Poppes. Besloten werd, het tractement van ds. Merkelyn te verhoogen met f600,— 'sjaars, ingaande 1 Jan. 1917. Voor de rondzending der inkomende brieven zal een andere regeling worden gezocht. Ook de secundi-deputaten zullen inzage der stukken ontvangen. De penningmeester deed voorts mededeeling van den staat der kas. Op dat oogenblik was in kas de som van f 7516,41. We hebben dit jaar ook 10 °/o voor Noord-Brabant af te zonde ren voor de Generale Kas. Aan D.D. Kerkhof en Doekes werd opgedragen, de boeken van den penningmeester na te zien. Nadat ten slotte nog de korte notulen waren voorgelezen, sloot de praeses de vergadering. Ds. de Bruyn ging in dankgebed voor. G. Döekes. Vimengen. In dank ontvangen voor de Zen ding van den heer W. f 2,50, voor de Kerk van de jongedoehtersvereeniging „Dorcas" f10, en voor het orgelfonds over de maand Novem ber f 10,52. Namens den Kerkeraad, A. Roos, Scriba. Kerkbouw te Magelang. Ontvangen van ds. H. Brouwer, Schoondyke, 137 halve centen gevonden in coll. Geref. kerk Axel van Cornelis, voor Kerkbouw Magelang. C. J. Hondius, Penningm. Met hartelijke blijdschap meld ik de vol gende giftenuit Driewegen van de Zendings commissie f 15,en de collecte van de Zen dingsvergadering op 3 Dec. f 2,87 Vj gevonden in de collecte te Serooskerke f 2,50en van Leuntje de V. in het Gasthuis te Middelburg 250 halve centen. J. D. Wielenga. Middelburg A. Met dankbaarheid vermelden we dat de wintercollecte heeft opgebracht de som van f 294,76. De vorige week in de collecte gevonden een gift van 10 gulden met bijschrift: Voor de armen. Ook daarvoor hartelijk dank. De Diakenen. Ontvangen collecten van de Gereformeerde kerken in de Classe Middelburg voor de The ologische School te Kampen Arnemuiden f 8,26Domburg f 6,30l/s Gapinge f 3,07 Grypskerke f 21,58Koude- kerke f 15,98V2 St. Laurens f 4,52V2 Melis- kerke f 13,85V2 Middelburg A f 22,43Mid delburg B f 11,54 Middelburg C f 21,37V2 Oostkapelle f 10,75 Serooskerke f 19,32Sou burg (Oost en West) f 16,62; Veere f 18, Vlissingen f 18,56 Vrouwepolder f 8,75 West- kapelle f 1,50. Donderdag 4 Januari 1917 wacht onderge- teekende ter bekender plaats van alle kerken de collecten voor de Theol. Facidteit in. De Correspondent voor de Classicale Collecten, A. Punt. Middelburg, 21 December 1916. Diaconaal Hulpbetoon. Door tusschenkora8t van mej. Jonk f 2,50 van N.N. Hartelijk dank J. G. NetelenbosVogelsang. ZENDING. Middelburg C. Met vriendelijken dank ont vangen uit het busje van den Zusterkring f4,71 en van juffr. C. C. wat zilverpapier. Verder zy de verzamelaarsters vriendelijk verzocht vóór 31 December opgave te doen by ondergetee- kende van het aantal Zendingsbladen en zoo noodig het afdragen der gelden voor het te houden beheer. Namens gecommitteerden, B. Lahb, Penningm. W. S. Nieuw Bijbelsch Dagboekje. Ingen. f 1,50 geb. f 1,90. Nykerk. G. F. Callenbach. Een oude bekende. Dit dagboekje beleefde reeds zyn 4den druk. Hen, die van een dag boek houden, kunnen wy dat van H. W. S. hartelijk aanbevelen. De stukjes raken vooral de practyk van het leven, zyn onderrichtend en vertroostend, en worden allen met een klein, toepasselijk versje besloten. C. F. Sciiöttelndreier. BQbelsche Geschie denissen aan kinderen verhaald. 5de druk (60ste—75ste duizend). Nykerk. G. F. Callenbach. 70 ct.bij kleine getallen reeds 37^ ct. per ex.gec. met 10 ct. en geb. met 30 ct. per ex. verhoogd. De titel: „Geschiedenissen" is juist; het boekje geeft niet de Gewijde Geschiedenis als één geheel. Zoo eenvoudig mogelijk, kinderlijk en toch niet kinderachtig, weet de heer S. de Bybelsche historiën weer te geven. De meeste plaatjes zyn uitnemend. Als prijs op Zondags school zeer geschiktook als verjaarsgeschenk. De kunst van vertellen door J. Krüyt Jr. Boekhandel Zendingsstudie Raad, Den Haag. f 0,25. De ondertitel luidtten dienste van het Zen- dingsonderwys aan de kinderen de voorbeelden zijn ook aan de Zendingsgeschiedenis ontleend. Toch kan het boekje gebruikt worden door allen, die moeten vertellen op school of Zondagsschool. Op de Zondagsschoolcursus te Middelburg heb ik de methode van Kruyt ontwikkeld en toe gepast op de Kerstgeschiedenis, en men vond ze by uitstek geschikt. Kruyt is tot oordeelen bevoegd, want hy is zelf onderwijzer geweest; men zal goed doen naar hem te luisterenwant by menigeen valt in de manier van vertellen nog heel wat te verbeteren. Dat het Woord Gods zyn loop hebbe! (Verslag der 29e Zend. Conf.) f 0,40. Dit verslag, uitgegeven door den Boekhandel van den Zendingsstudie-Raad, is voor een ieder, die aan Zending en Zendingsstudie doet, on misbaar. In het debat tusschen prof. Bavinck en prof. van Dijk (bl. 18) staan wy aan de zyde van eerstgenoemde. Hoogstbelangryk achten wy vooral het „Overzicht van de Zending in onze Koloniën" door dr. Callenbach en „De Zendings methoden der Kerk" door dr. Brouwer. J. D. Wielenga. Bijzondere aanbieding. Wij vestigen de aandagt onzer lezers op de advertentie van de firma J. W. Boeyenga en Zoon, waarin de bekende Pracht-Staten Bijbel vail J. H. Donner, met 6 premiën, zéér goed koop wordt aangeboden. Voor a s. Zondag zyn de volgende apotheken opengesteld Te MIDDELBURGdie van den heer G. K. A. Nonhebel. EERSTE KERSTDAGdie van den heer J. W. van de Garde. TWEEDE KERSTDAG die van den heer M. J. van Pienbroek. Te GOES die van den heer L. la Porte. EERSTE KERSTDAGdie van den heer G. v. d. Hoek. TWEEDE KERSTDAGdie van den heer J. B, van Kalmthout. Te VLISSINGENdie van den heer S. J. Engering. EERSTE KERSTDAGdie van den heer A. J. v. Ockenburg. TWEEDE KERSTDAG die van Mevr. de Wed. v. Ockenburg. De ondergeteekenden betuigen hunnen oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van hunnen geliefden Man, Vader, Zoon en Broeder ADRIAAN LEUNIS BOSSCHAART. Uit aller naam, Wed. A. L. BOSSCHAART en Familie, Middelburg, 22 Dec. 1916. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onder zocht door het scheikundig bureau alhier en is volkomen zuiver betonden. Verkrijgbaar Magazijn .Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons 17 cent en bjj de verdere W ederverkoope^s. Dagelijks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café tde Een dracht*. Aanbevelend, F. H. J. DAMEN, te ZIERIKZEE een flinke hoog salaris, intern. Adres G. VAN APELDOORN, Dam 87. 4

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3