toiler It it. Wed. P.ds Jongh te Goes O.BoifflMiyiiZaaHtl Lena Volders. „WALCHEREN". Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. Ady«rtintlën. d de witte, DE LITURGIE H. VERHOOG, Boekh. Nijkerk, Beste middel tegen Hoesten Dir. F. A. HANSEN, Middelburg. Eeinkemzand. Bij monde van een der ou derlingen werd Zondag 1.1. de gemeente bekend gemaakt, dat haar geliefde Herder en Leeraar ds. Bramer, na ernstige en biddende overweging had besloten voor het beroep naar Klundert te bedanken en dat van Hoogeveen aan te nemen. Gaarne hadden wij onzen leeraar willen be houden en gezien dat hij zyn dienstwerk onder ons had voortgezet. De Heere doe ons echter berusten in de door Z.Eerw. genomen beslissing en dankbaar te erkennen datgene wat Hij ons in dezen leeraar gedurende zijn ruim 6-jarig verblijf alhier heeft geschonken. Namens den kerkeraad, L. van Vessem, Scriba. Zondagsschool cursus Vrijdag 3 November, op gewone plaats en t*jd OnderwerpenOnd-Test. en Paedagogiek. De Zendings-commissie te O. en W. Souburg deelt mede dat op Woensdag 1 November des avonds om 6Vs uur in de Ger. kerk zal op treden ds. P. Warmenhoven van Serooskerke, om een woord te spreken in 't belang der Zending. De Commissie. CLASSIS GOES, 19 Oct. 1916. 1. Opening door ds. van der Veen. Gezongen wordt Ps. 25 vs. 2, gelezen Ps. 99. 2. De lastbrieven, door br. ds. Dam en oud. W. de Schipper nagezien, worden in orde be vonden. Een der kerken zond een diaken, aan wien keurstem wordt verleend. 3. In het moderamen nemen zitting ds. Dam als praeses, ds. Knoppers als scriba, ds. Doekes assessor. 4. Een woord van dank wordt uitgesproken, dat sommige Dienaren des Woords, die een of meer roepingen ontvingen, daarvoor bedankten, en een woord van hope dat ook nog te nemen beslissingen een gelijken uitslag mogen hebben. 5. De notulen der vorige classis worden na voorlezing goedgekeurd en geteekend. 6. Ingekomen stukken a. Mededeeling van ds. de Jager te Wol- faartsdjjk, dat hij wegens zeer droevige sterf gevallen in zijne gemeente niet ter vergadering kan zijn. De classis is overtuigd, dat de omstan digheden zijne absentie wettigen. b. Een verzoek van de kerken in N.-Brabant en Limburg om steun in hunnen evangelisatie- arbeid en om een correspondent daarvoor aan te wijzen. c. Een verzoek om vernieuwden finantieelen steun van ds. P. v. A., rustend predikant te A. 7. De inning der collecten voor Hulpbeh. Kerken der class, quota zal bij afwezigheid van ds. de Jager worden waargenomen door D.D. Meyer en van Voorst. 8. De kerken worden opgewekt den evan gelisatie-arbeid in N.-Brabant te gedenken. Br. A. Geelhoed te Borssele wordt als correspondent aangewezen. 9. Het verzoek van ds. P. v. A. wordt weer ingewilligd onder voorwaarde, dat de cl. te dezer zake een voorstel ter meerdere vergadering zal indienen. 10. Het verslag der Partic. Synode geeft geen aanleiding tot bespreking. 11. Benoeming van deputateaiClass, cor- resp.ds. van der Veen. Class, quaestords. de Jager. Kerkvisitatoren D.D. van der Veen en Doekes, sec. ds. Bramer. Vacat urebeurten ds. van der Veen. Zendingds. Doekes, sec ds. van der Veen. Corresp. Theol. School ds. Doekes. Hulpbeh. Kerken ds. de Jager. Emeritids. Bramer, sec. ds. van Voorst. Voor de coll. Vrije Univ.ds Bramer. Hulpbeh. Stud.ds. Meijer. Class, examinaD.D. de Jager en van Voorst. Approbatie attesten de kerken van Goes en Nieuwdorp. Hulpbeh. kerkends. Dam. Evangelisatie N.-Brabant en Limburgbr. A. Geelhoed. Voor ds. P. v. A. br. M. Quakkelaar te Goes. 12. De vacaturebeurten worden geregeld als volgt 's GravenpolderD.D. Van Voorst, Bramer, Dam en Doekes. Wemeldinge: D.D. Dam, Doekes, de Jager en Meijer. KruiningenD.D. Van Voorst, Bramer en Dam. Kapelle-Biezelinge D.D. Van Voorst en van der Veen. 13. Inning van de quota voor Zending, emeriti en elassiskosten, benevens de collecten voor de hulpbeh. Kerken en voor de Theol. Fae. der Vrije Universiteit. 14. Wordt voorgelezen het rapport der visi tatie te W. De kerkeraad te W. deelt mee, dat de bezwaren aldaar uit den weg geruimd zijn. 15. De vergadering gaat in comité. 16. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. De kerk van H. wekt de kerken op, meer dan tot dus ver het werk der evangelisatie ter hand te nemen. Een andere kerk vraagt en ontvangt advies, hoe te handelen met de attestaties van de lidmaten, die in krijgsdienst gaan. 17. De volgende classis zal gehouden worden op 11 Jan. 1917. Roepende kerk Kapelle- Biezelinge. 18. De stukken voor losmaking van ds. Knop pers van de kerk te Kapelle-Biezelinge zyn in orde bevonden. De praeses spreekt hem namens de classis een hartelijk woord van dank toe voor hetgeen ds. Knoppers voor onze Classis geweest is, en bidt hem den zegen de3 Heeren toe in zijne nieuwe standplaats. Ds. Knoppers antwoordt met een hartelijk afscheidswoord Ds. van der Veen, aangewezen tot consulent van Kapelle-Biezelinge, zal de classis vertegen woordigen bij het afscheid van zijne gemeente. 19. De korte notulen worden gelezen. 20. De praeses eindigt met dankgebed. Namen» de Classis, G. Doekes. Middelburg A. In dank ontvangen het busje van J. M. T., inhoudende fl3,73V2. Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, penningm. Vlissingen, 25 October 1916. Gevonden in de collecte op Zondag 1.1. een gift van f 10,voor de kerk. Het orgelfonds werd over de maand September vermeerderd met f 9.56. Den milden gevers onzen hartelijken dank. Namens den kerkeraad, A. Roos, scriba. Kerkbouw Magelang. Dankbaar ben ik voor het ontvangen van f 1,voor de te bouwen kerk te Magelang van den heer K. te Middelburg door bemid deling van den heer Fanoy f 2,50 van A. L. te K. en f 2,50 gevonden in de collecte te Serooskerke. J. D. Wielknga. Met vriendelijken dank ontvangen voor de Zending een pak zilverpapier van Dina H. te Souburg. Mej. A. Kerkhof. Diakonaal Hulpbetoon. Met hartelijken dank ontvangen van N. M. f 2,50 en van N. N. f 2,50. J. G. NetelenbosVogelzang. Ontvangen collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg. a. Voor hulpbehoevende idioten. Nagekomen van St. Laurens f3,67. b. Voor de hulpbehoevende kerken in de Classe, van Arnemuiden f 9,53Domburg f7,13V°; Gapinge f3,65; Grypskerke f 15,59; Koudekerke f 15,92V2 St. Laurens f 3,97 Meliskerke f 8,94V2 Middelburg A f 22,37 b* Middelburg B f 14,48 Middelburg C f 23,72Vo Oostkapelle f 10,Serooskerke f 19,83Vs Souburg (Oost en West) f 10.69V2 Veere f 13, Vlissingen f32,33; Vrouwepolder f5,31 West- kapelle f 1,95. De correspondent voor de classicale collecten, Middelburg, 26 Oct. '16. A. Punt. Middelburg A In dank ontvangen in de collecte een gift van f 2,50 met bijschrift „Voor de armen/ Namens de Diakenen, L J. Vroon. Uit de catechesatiebus van de Geref. kerk te Heerlen, door tusschenkomst van den heer Both in dank ontvangen de som van f 8.58V2 voor de Zending. C. J. Hondius. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Aan de Redactie van de Zeeuwsche Kerkbode. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U opname van de vol gende regelen In Uw nummer van 20 October plaatst U een kort bijschrift bij de mededeeling van den uit slag der stemming onder de Chr. Onderwijzers van Walcheren gehouden. Dit bijschrift zou hoewel dit natuurlijk niet Uw bedoeling is bij velen Uwer lezers een verkeerden indruk kunnen wekken en dit zou, niet het minst om de zaak van het Chr. Onderwijs zelf te betreu ren zyn. Het Hoofdbestuur onzer Vereeniging heeft geen bezwaar tegen het samenwerken met neu trale organisaties, maar alleen tegen de meeting, die men in November wil houden. Het peti tionnement, uitgaande van het Comité voor Gemeensch. Salarisactie, waarop reeds meer dan 17.000 Onderwijzers en Onderwijzeressen tee kenden, werd door dat Hoofdbestuur warm aanbevolen. Trouwens we zien 'tmeer voor komen, dat Chr. en Neutrale organisaties zonder iets van hun principe of zelfstandigheid in te boeten samenwerken tot bestrijding van maatschappelijk kwaad, zooals drankmis bruik, te lage loonen, enz. Nu meenen wij, dat de te lage salarissen der onderwijzers wel degelijk een maatschappelijk kwaad zyn te noemen. Wy hopen, dat U dit met ons eens zult zyn, vooral, wanneer U be kend is, dat b.v. het Hoofd eener Chr. School wel eens vleeschlooze dagen moet houden om rond te komen, dat een onderwijzeres met 4 dienstjaren f465,verdient, enz. Zulke din gen zyn verschrikkelijk en schreeuwen om ver betering. Vandaar dan ook, dat er zoo'n groot aantal Onderwijzers (ook hoofden van Scholen) zich tegen het Hoofdbestuursvoorstel verklaar den. Zy deden hiermee niets, waardoor zij hun principe in gevaar brachten, ook niet naar de meening van hun Hoofdbestuur. Dit voelde alleen bezwaar tegen de te houden meeting en dan nog niet eens tegen een meeting als zoo danig, maar alleen tegen de woorden, die daar mogelijk gesproken zouden kunnen worden. Daartegenover heeft de afdeeling gezegd „Eerst afwachten, wy meenen reden te hebben tot de veronderstelling, dat die meeting wel mee zal vallen. Mochten we ons daarin vergist hebben, dan kunnen we ons nog van het Comité losmaken." Wij voelen niet, wat er nu te betreuren valt. Met vriendelyken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dw. A. P. Jungcurt Ju. Vlissingen, 23-10-'16. Wy veroorlooven ons by dit toelichtend en verdedigend schrijven een kantteekening te maken. Het feit blijft, dat de christelijke on- 1 derwyzers(ressen) van Walcheren in groote meerderheid zich tegen de motie van het hoofd bestuur hebben uitgesproken, voor welke motie dat hoofdbestuur toch zyn goede redenen had. Bovendien erkent de heer J. dat men een risico loopt door aan de meeting mee te doen was het nu niet beter geweest zich niet aan zulk een risico te wagen Zou het nu wer kelijk schade doen aan de actie, indien onze onderwyzers(ressen) een eigen meeting beleg den En was het niet Re Standaard die heel de samenwerking met de palstaandersu ver oordeelde Al gevoelt de heer J. het niet, wy blyven toch de verwerping van de motie be treuren, en zagen ook gaarne heel de samen werking opgezegd. (Red. Kerk- en Schooln.) Js. van der Linden. Chrlgtns Consolator. Johannes Elf toegelicht voor kranken en lijdenden. Kampen. J. H. Kok. 1916. Prijs f 1,40, gebonden f 1,90. Dikwerf ondervond de Schrijver by kranken- bezoek, dat men hem vroeg om geschikte lektuur. Zelf giDg hy aan den arbeid. Zocht en vond een geschikt kapittel uit de Schrift, dat een bron van troost bevatte, omdat 't in zoo schoone trekken ons teekent het beeld van den Christus Consolator (d. i. Trooster). „Zyn Evangelie alléén is de balsemkruik, die we brengen mogen in het huis der troosteloozenzyn verlossing, die van den bangsten nood verlost; zyn heil, dat de diepste wonden heelt." In een 20-tal schoongestileerde, van poesie dooraderde meditaties, welke spreken tot ver stand en hart beiden, geeft de Haagsche Herder op dit hoofdstuk toelichting. Met stichting lazen we een groot gedeelte ervan. Vooral thuiszittenden zullen in dit mooi uitgegeven boekske eene vergoeding vin den voor wat zy missen als zy de bijeenkomsten der gemeente niet kunnen bywonen. Verspreide dit werkje rijken zegen in menige krankekamer. Oude Paden. Weekblad voor de verbrei ding der gereformeerde beginselen ten dienste van kerk en volk. Onder Hoofd redactie van ds. J. J. Knap Czn. N. Herv. pred. te Groningen. No. 54 en 55. Tweede Jaargang. Blijkbaar heeft dit degelijke en goedgeredi- geerde weekblad in zyn eersten jaargang vele vrienden verworven. Het le nummer bevat eene meditatie over 1 Kon. 11 9. Voortzetting van de verhandeling overhet gebed, waarby nu aan de orde ishet publieke gebed. Dan een artikel over het Neo-Malthusianisme. Zaken uit het kerkelyk leven worden behandeld onder de rubriek Aan het Spievenster. Een Boeken schouw geeft waardeerende recensies. Een feuilleton van JanVeltman. Kerkelijke berich ten en de rubriek „Voor onze Kinderen" ver huisden naar den oranjekleurigen omslag, die op een groot aantal advertenties mag bogen. Ook in onze Geref. kringen wordt dit blad veel gelezeD, dank zy den goeden inhoud en de reclame welke de uitgever er voor maakte. Kerkhof. Eben Haëzer. Kalender voor 1917, bewerkt door H. W. S. Uitgave van G.F.Callenbacii teNykerk. Onder de scheurkalenders neemt Eben-Haëzer een eigen pjaats in het schild is steeds 't zelfde de afbeelding van den kloppenden Heiland; de kleurendruk wisselt alleen af; dit jaar is deze kleur zeer stemmig. De voorkant van de blaadjes is bedrukt met een tekst en een versje deze versjes passen echter niet altyd op de tekst ook vinden wy de versjes teveel in één genre; in den regel zyn zy pakkend en zullen dan ook onder den zegen des Heeren hun nut kunnen doen. H. W. S. is te bewonderen, dat ze elk jaar opnieuw toepasselijke versjes weet te vin den of te maken. Op den achterkant van de blaadjes staat niets. Indien wy niet mis heb ben geteld, zyn er 12 bons tusschen de blaad jes, waarop men goede boeken kan krygen tegen verminderden prys deze bons zyn een attractie. Al de leden van de „Vereeniging Christelijke Bibliotheek" ontvangen dezen kalender gratis de verkoopprijs is 1 ex. a f 0,5025 ex. a f 0,35 100 ex. a f 0,22V» Deze kalender is voor uit- deelingen zeer aan te bevelen, al zullen de ou ders er meer aan hebben dan de kinders. Catalogus der Chr. Bibliotheek van den 29en jaargang. Nykerk. G. F. Callenbach. Op 't titelblad staat 't portret van Luther. Men vrage dezen catalogus aan, waarin belang rijke inlichtingen worden gegeven over het aan schaffen van werken, en de voordeelen worden opgesomd van het lidmaatschap der Chr. Bi bliotheek. J. D. Wielknga. BONDSRING MIDDELBURG. Gewone openbare vergadering, te houden D.V. 2 November a.S in het. Militairen Tehuis, Nieuwstraat Middelburg, n.m. 7V2 uur. 1. Het gebed op de J.V. door de Vereen, van Souburg. 2. Combinatie der Geschiedenisvakken door A. Goote namens de Commissie. De Ringsecretaris, J. M. Roseboom, Meliskerke. CORRESPONDENTIE. L. D. Opmerkingen over een predicatie be hoort u allereerst in te brengen by uw leeraar, Redactie. £oiid»g«rait. Voor a.s. Zondag zyn de volgende apotheken opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer M. J. van Pienbroek. Te GOES: die van den heer G.v.d.Hoek. Te VLISSINGENdie van den heer S. J. Engering. De Heere verblijdde ons door de voor spoedige geboorte van een welgeschapen Zoon. G. DOEKES en Echtgenoote. Nieuwdorp, 26 October 1916. Heden nam de Heere, zeer onver wacht, van ons weg onzen trouwen ambtsbroeder in den ouderdom van 71 jaren. Twee jaren mocht hy als Diaken en bijna 13 jaren als Ouderling den Heere dienen in Zijne gemeente. Eenvoud en blijmoedigheid waren zyn sieraad. Een trouwe ambts broeder is ons in hem ontvallen. Maar de Heere heeft het gedaan. Zyn loop heeft hy geëindigd, hy juicht nu in den hemel. Trooste de Heere zyne zoo diep bedroefde Echtgenoote, Kinderen en Vrienden. Namens den kerkeraad der Geref. Kerk van Terneuzen, Ds. S. GROENEVELD, Voorz. H. VAN WIJCK, Scriba. Terneuzen, 26 October 1916. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die by de herdenking onzer 25-jarige Echtvereeniging op 23 dezer, van hunne deelneming en belang stelling deden blijken. M. VADER SB. P. VADERZeeveld. Vlissingen, den 28en October 1916. voor de samenkomst vanwege het Ned. Bijbelgenootschap in de Nlenwe Kerk op DINSDAG 31 OCTOBER is a 2 cent ver krijgbaar bij alle Boekhandelaars. In het Gesticht voor Krankzinnigen „Vrederust" te Bergen-op-Zoom bestaat gelegenheid om als 't Aanvangsalaris bedraagt f175.en vrye bovenkleeding. Sollicitatiebrieven aan den Geneesheer- Directeur. Van bovengenoemd boek, dat als feuil leton in dit blad verschijnt, hebben we slechts 20 ex. over, welke we de lezers van de „Zeeuwsche Kerkbode" aanbieden voor slechts 90 cent per ex. Zend postwissel a fl.aan dan ontvangt U 't franco. Het Filiaal van ZADEN van de firma is gevestigd te Middelburg K. NOORDSTRAAT L 78, en dagelijks geopend van 7 tot uur. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbyt. Deze Roggebloem is en wordt onder zocht door het scheikundig bureau alhier en is volkomen zuiver be jonden. Verkrijgbaar Magazyn .Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 17 cent en bjf de verdere W ederverkoopers. Dagelijks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café ,de Ken- dracht

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3