OUDE PADEN 75 CENT PEB 3 MAANDEN Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN 12 PAGINA'S PER WEEK De Geref. kerken van Stellendam en Oud dorp hebben een combinatie aangegaan, om ge zamenlijk een predikant te beroepen. Off!e!ë«Ui Berichten. CLASSIS MIDDELBURG. Niet 30 October maar 24 October is de ter mijn voor het inzenden van stukken voor de a. s. Classis-vergaderitig. Ds. F. W. J. Wolff. Van den Commandant in Zeeland ontvingen wij bericht, hetwelk wij door deze ter kennis van de kerken in deze provincie brengen „Naar aanleiding van uw schrijven d.d 2 October 1916, heb ik de eer U WelEerw. Zeergel. mede te deelen, dat den onder-commandanten onder nummer en data dezes verzocht is, den onder hunne bevelen dienende Gereformeerde militai ren, voorzoover de belangen van den dienst zulks toelaten, op de te houden bid- en dank dagen vrij van dienst te verleenen." Wij mogen dus dankbaar zijn en voldaan, en spreken dan ook onzen dank aan den comman dant uit, waarbij wij tevens den wensch uit spreken, dat door onze militairen van dat te geven verlof een recht gebruik moge gemaakt worden. Zierikzee. Ds. J. Sybesma. Meliskerke11 Oct. 1916. Zondagmorgen werd door onzen geachten Leeraar, de weleerw. ds. K. Veen, de gemeente bekend gemaakt, dat hij met vrijmoedigheid voor de roeping naar Westmaas had kunnen bedanken. Nadat oud. Wisse als tolk van kerkeraad en gemeente zjjn blijdschap over deze beslissing en de wensch dat ook zijn verderen arbeid onder ons niet onvruchtbaar mocht zijn had uitgesproken, zong de gemeente Zijn Weleerw. Ps. 134 3 toe. Namens den Kerkeraad, Chr. Polderman, Scriba. Heinkenszand. Zondag 1.1. aan het einde van den voormiddagdienst, maakte onze ge liefde Herder en Leeraar de gemeente bekend dat hjj gemeend had voor de roepiog van de Geref. kerk te Sliedreeht te moeten bedanken Tevens deelde hij mede eene roeping te heb ben ontvangen van de Geref. kerk te Klundert. De Koning der kerk verleene Zijnen dienst knecht licht en wijsheid om in dezen een Hem welbehagelijlce keuze te doen, en bestiere het, kon het zijn, alzóó dat wij straks uit den mond van onzen Leeraar mogen hooren dat Z.Eerw. niet alleen voor dit, maar ook voor het door de Geref. kerk van Hoogeveen op hem uitge brachte beroep, met vrijmoedigheid heeft kun nen bedanken. Namens den kerkeraad, L. van Vkssem, scriba. Wolphaartsdijk, 9 October 1916. De Geref. kerk alhier werd gisteren hartelijk verblijd door het bedanken van onzen Leeraar ds. G. de Jager voor het beroep naar Zuilichem. Maar tevens deelde Z.Ew. mede, opnieuw een roeping te hebben ontvangen en wel naar Oud Vosmeer. Moge binnenkort nogmaals dankbare blijdschap ons deel zijn door het behoud van Z.Ew. voor onze gemeente! Namens den kerkeraad, W. A. v. Wijk, scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Classe Axel op 5 October te Axel. Art. 1. De praeses van de roepende kerk Axel, ds. J. H. Lammertsma, opent de verga dering door te doen zingen Ps. 84 5, leest 1 Tim. 4 6—16 en gaat voor in gebed. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. De kerk van Axel heeft een instructie. Art. 3. Het moderamen wordt samengesteld als volgtds J. H. Lammertsma, praeses ds. H. P. M. de Walle, scriba; ds. H. Brouwer H.Mzn., assessor. Art. 4. De praeses spreekt een welkomst woord, wenseht Schoondijke geluk met het behoud van zijn predikant en heet ds. A Thielen van Axel, voor het eerst tegenwoordig, hartelijk welkom. Art. 5. De notulen worden gelezen en ge arresteerd. Art. 6. MededeeÜDg wordt gedaan van ge houden correspondentie. Art. 7. Behandeling van ingekomen stukken. 1. Een circulaire van de Part. Syn. van N. Brabant en Limburg over den Evangeliesatie- arbeid aldaar wordt besproken. De kerken der classis worden tot steun opgewekthaar wordt in overweging gegeven een bijzondere collecte of gift te zenden een correspondent voor deze zaak zal worden benoemd. 2. Een schrijven van de Classe W. wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Een verzoek van ds. P. v. A wordt toe gestaan. Hem zal tevens worden gevraagd zijn zaak langs kerkelijken weg tot een goed einde te brengen. 4. De Handelingen van de Part. Synode van Zeeland zijn ter tafel. Art. 8. Rondvraag naar Art. 41 D. K. O. De kerk van A. vraagt classebeurten op den 2den Zondag van elke maand. De deputaten voor deze zaak zullen de predikanten der classe daartoe aanwijzen naar volgorde. A's vraag van de vorige vergadering wordt beantwoord. O. vraagt een inlichting over de predik beurten in A. toegezegd door de classe M. Van die classe zal een antwoord worden ver zocht. Art. 9. Rapporten. Uitgebracht en besproken worden de rap porten over Kerkvisitatie, Evangelisatie en Zending. Bij het laatste wordt een concept regeling ter tafel gelegd van samenwerkende organisaties voor Z.-Vl. Zendingsfeesten. De kerken voor approbatie melden de stuk ken van ds. J. H. Lammertsma, die naar Ap- pingedam vertrekt, te hebben nagezien en in orde bevonden. Art. 10. Afdoening van geldelijke zaken. Pauze. Art. 11. Heropening der vergadering met het zingen van Ps 119 53. Art. 12. De vergadering gaat in comitee. De com. verg. wordt opgeheven. Art. 13. De commissie benoemd tot nazien van de boeken der kas voor Art. 13 rapporteert, dat ze de boeken accoord heeft bevonden. Art. 14. Benoeming Deputaten Corresp. der Cl. ds. S. Groeneveld. Quaestor ds. H. Brouwer H.Mz. Kerkvisit. D.D S. Groeneveld en H. P. M. de Walle; sec. D.D. H. v. d. Wal en H. Z. de Mildt. Art. 13 D. K. O. D.D. A. Thielen en IJ. Z. de Mildt. Examina: D.D. H. P. M. de Walle en H. v. d. Wal. ApprobatieDe kerken van Axel en Zaam- slag sec. de kerk van Ter Neuzen. Zending (ook Joden) ds. H. Brouwer H.Mz. sec. ds. S. Groeneveld. Rijn-Pruisen en Evang. N.-Br. en L. ds. A, Thielen. Class. Collecten ds. H. v. d. Wal en br. M Riemens Czn. Hulpbeh. Kerken ds. H L. de Mildt. Art. 19 D. K. O. D.D. II. P. M. de Walle en H. Z. de Mildt. Regel vac. beurten D.D. H. P. M. de Walle en H. Z. de Mildt. Kas voor Hulpbeh. idioten br. J. Verlinde. Art. 15. Roepende kerk voor de volgende vergadering is de kerk van Hoek. Op 18 Jan. 1917 zal D.V. te Terneuzen deze vergadering worden gehouden. Uur van aanvang zal later worden bepaald. Art. 16. Rondvraag. Ds. A. Thielen dankt voor het welkomstwoord hem toegesproken. Ds. de Mildt verkrijgt toestemming om op de volg. verg. de geheele bijdrage voor Hulpbeh. kerken te innen. Ds. Brouwer spreekt namens de classe een hartelijk afscheidswoord tot ds. J. H. Lam mertsma en doet de vergadering hem de zegen bede toezingen. Ds. Lammertsma neemt af scheid, vragend te mogen meedragen de bid dende liefde der broederen. Art. 17. Het kort verslag wordt vastgesteld. Art. 18. Na dankgebed door den assessor wordt de vergadering gesloten. Op last der Classe, H. Brouwer, H.Mz. li. t. Assessor. Kerkbouw Magelaug. Gevonden in de collecte te Neuzen f 1, idem te Schoondijke f 2,50idem te Axel, een dankoffer f 2,50door A. L., van de Geref. Jong. Ver. te Haamstede f 2,50 uit de spaar pot van Marietje, het eerste kindje, dat ik te A. doopte f 1,35; van Jan, 106 halve centen f 0,53; van een, die onbekend wenseht te blijven f 10,idem f 5,Schrijven van den ker keraad van A dat de gelden, ten vorigen jare gestort voor het medisch hospitaal of andere uitbreiding van den Zendingsarbeid, gebruikt kunnen worden voor kerkbouw f 500, van een beweldadigden broeder te A. f 100, Samen f 625,38 vorige verantwoording f 24,77 eerste verantwoording f 280,85. Totaal f 931,00. Het spijt me, den arbeid voor Magelang te moeten prijsgeven, vooral nu de eerste duizend voor kerkbouw uit Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet vol is. Hartelijk dank ik kerkeraden en corporaties, en tal van broeders en zusters, bij wie ik nooit tevergeefs aanklopte, als eenig Zendingsbelang moest worden gediend Mag ik dezelfde toegenegenheid voor den Zendingsdeputaat en dezelfde ruimte van hart in het geven verzoeken voor ds. H. B ouwer H.Mzn., die op de classe Axel van 5 Oct. j.l. tot Zendings-deputaat werd aangewezen, met ds. S. Groeneveld van Neuzen tot secundus Wat zal er straks voor Magelang een geld binnenkomen, als in de najaars-campagne in elke gemeente het punt van kerkbouw te Ma gelang in opzettelijk bijeengeroepen vergadering eens aan de orde werd gesteld, en een aantal gemeente-leden, leden der Zendings-commissie of geen leden, zich bereid verklaren speciaal voor dit doel de huisgezinnen eens te bezoeken Met de bede, dat de Heere den arbeid te Magelang docr onzen missionairen Dienaar, en den arbeid voor Magelang door de kerken, de classes, de Zeeuwsehe en Brabantsch-Lim- burgscheZendingsdeputaten voortdurend zegene, Uw scheidenden br., Ds. J. H. Lammertsma. Axel, 9 October 1916. De capsule's, door mij verzameld, brachten op f 5,80, welke som ik bestemd heb voor de te bouwen kerk op Magelanghet zilverpapier is nog niet verkocht. Bovendien ontving ik meermalen bij de capsule's enz. halfjes; ook deze bestemde ik voor den kerkbouw, ten be drage van f 1,78. Met dank vermeld ik de giften van f 1,gevonden in de kerkcollecte van Middelburg C.f 1,dito te Serooskerke en f 1,dito te Veere. J. D. Wielenga. Evangelisatie in N-Br en L. Een onbekende zond mjj f 1met verzoek het toe te zenden aan het adres van den pen ningmeester van den Evangelisatie-arbeid in N.-Br. en L. hjj onderteekende zijn verzoek met „een medeschuldige van het tekort*. Aan hen, die zich som3 ook „medeschuldig" mochten gevoelen, deel ik mede, dat penningmeester is ds. P. Nomes te Fijnaart. J. D. Wielrnga. Oiakonaal Hulpbetoon, In harteliiken dank ontvangen, door tusschen- koinst van N. Davidse, f4,— van N. N. J. G. NetelenbosVogelzang. Ziekenbus. In dank ontvangen door tusschenkomst van mejuff'r. D. f 1 Mejuffr. Stevense. Middelburg A In dank ontvangen het Zen- dingsbusje van mej. L. v. d H., inhoudende f2,80. Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, Penningm. Ontvangen in de collecte van Zondag 1 Oct. 1.1. een gulden met bijschriftvoor onze weezen. Diakenen kerk C zeggen hiervoor hartelijk dank. Gods gewone Handelingen met zondige Landen en Kerken. Voorgesteld door John Owen, doctor in de H. Godge leerdheid. Beschreven en in 't licht gegeven met het oog op het diep verval van Neêr- lands Kerk en Staat, Land en Volk. Met voorbericht van den Uitgever en voorwoord van H. de Cock, Leeraar aan de Theol. School te Kampen. Uitgave van Corns Vennik te Gouda. Wanneer de lieer H. de Cock dit voorwoord geschreven heeft, weet ik niet, maar wel kan ik zeggen, dat het een passend woord is voor deze dageD. Het is reeds heel wat jaren ge leden, dat Owen dit werkje voor het eerst in 't licht zond, maar het is waard, dat het opnieuw door velen gelezen en overwogen wordt. Wij lazen het met klimmende belangstelling en ons trof op elke bladzijde de zeldzame duidelijkheid, waarmede dit zoo hoogernstig onderwerp be handeld wordt. We wisten reeds lang, welk een voortreffelijk schrijver Owen was, en dit boekje heeftons in die overtuiging versterkt. Gaarne zouden we willeD, dat allen, die nog eerbied hebben voor God, dit boekje lazen, want het is juist geschikt voor dagen, waarin de Heere zoo krachtig spreekt tot de volken. Het eenige middel om de onheilen af te wenden of bedreigde onheilen te voorkomen, wordt hier aangewezen op een wijze, welke ver boven onzen lof is. De Heere geve daarbij een rijken zegen tot ware verootmoediging. Bouma. Bloei. VIII. Leesboek voor de Christelijke School, verzameld door J. Lens en H. J. van Wijlen. Met teekeningen van Lsings. Prijs f 0,45. 's Gravenhage. H. J. Spruyt, 1916. Zulk een leesboek kweekt goede lezers. De serie wordt gestadig voortgezet. Ons goede oordeel over de beide vorige deeltjes geldt ook van dit deeltje. De samenstellers hebben een gelukkige keuze gedaan. Al dadelijk pakt dat stukje uit Jan Sprngers Jongensjaren. En de plaatjes niet minder. Verscheidenheid van stof doet de jeugd in alles meeleven zoo in „Een schip op 't strand" vau Kees van den Hoek, in „In 'tKolosseüm te Rome" van K.Wielemaker, iu „Karei en Elegast", terwijl het besluit met een verhaal uit „Ouwe Bram" van v. d. Hulst. Van harte hopen we, dat deze frissche boekjes de oudere leesboeken op onze scholen moge vervangen. Timotkeus. Geïllustreerd Weekblad. Jaar gang 21. AfJ. 12 Sept. 1916. Zwolle. La Riviere en Voorhoeve. Ge behoeft maar eens den rijken inhoud na te gaan in de opgave aan 't eind van den jaar gang om u te overtuigen, hoeveel wetenswaar digs dit christelijk blad u aanbrengt. Met October begint de nieuwe jaargang. De prijs moet iets naar boven vanwege papier- duurte. Een verhaal komt van den bekenden ds. J. A. Visscher „Ochtendgloren". Mej. Kuy- per, die deel uitmaakte van de Ned ambulance, gaat schrijven over „Hongarije in Oorlogstijd". Brouwer vervolgt zijn serie Mannen van be- teekenis. Lukkien en Drewes blijven meewerken. Enfiu, de nieuwe jaargang belooft voor vorigen niet onder te doen. En dat wat minder Vlaamsch op het menu voorkomt, zal menige lezer(es) prettig vinden. Een abonnement op dézen de- gelijken periodiek, die in een christengezin past, wordt van harte aanbevolen. V C. L. f Nu de winteravonden korneD, ziet ge uit naar goede lectuur. De heer Kok te Kampen wil u gaarne lid zien worden van de Vereening tot bevordering van Christelijke lectuur. Voor vijf gulden ontvangt ge dit jaar een 4-tal mooie Christelijke boeken, en bovendien moogt ge nog voor vijf gulden gratis boeken zoeken uit zijn catalogus. Een goedkoop aanbod Als le nummer verscheen Idsardi. In de Branding. Een verhaal uit het Friesche volksleven. Wie tevoren „Als door Vuur" las, zal gretig ook naar dit boek grijpen, 't Is even prettig en boeiend geschreven. De verzorging van de stijl kon beter wezen. Maar als christelijk boek is het aanbevelenswaardig. En ook al is men geen Friesch, men zal toch met smaak alles mee door leven, wat de verlialer onder onze aandacht brengt, 't Is een uitnemend boek om in familiekring voor te lezen. De volgende nummers van Johanna Breevoort, Jan Veltman en Bettex zullen insgelijks wel kome gasten zijn. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. AH. 6. Oct. 1916. Bosch, Nijverdal. Van prof. dr. A. Noordtzij te Utrecht een artikel over een Babylonisch Scheppingsepos waarvan wordt aangetoond, dat het geheel en al staat tegenover Genesis 1. Ds. Lindeboom raadt kerkeraden aan thans aan hun predikanten een Kommentar van Zahn over het N. T. cadeau te geven. Een mooi advies! Als 't maar wordt opgevolgd. Dr. Jansen besluit zijn artikel over Tertullianus. Ds. Rullmann behandelt in zijn Kroniek de historie van vroegere „modus vi- vendi", waarvan de Utrechtsche commissie geen nota blijkt genomen te hebben. Een paar re- censiën tot slot. Interessante aflevering. Kerkhof. Wfl vernemen dat bij den uitgever J. H. Kok te Kampen een zeer belangrijk boekwerk vau Prof. Dr. H. Bavinck ter perse is gegaan over „De opvoeding der rijpere Jeugd", door den Auteur samengevat onder het woordNeo- paedie. Dit omvangrijke werk bestaat uit twee ge deelten. Het eerste gedeelte behandelt„De Historie der Neopaedie*. Het tweede gedeelte „De taak der Neopaedie". Het boek zal spoedig het licht zien. Bondsring Serooskerke en omstreken. Vergadering op Donderdag 19 Oct.'a avonds 7 uur in de Geref. kerk te Veere. 1. „Onze bondsidee" door de vereeniging van Serooskerke. Inl. Vr. W. d. Buck. 2. „Het Debat op de Jongver." door de vereeniging van St. Laurens. Inl. Laat deze ringverg. bezocht worden door jong en oud. Maar voornamelijk gij, leden der aangesloten vereenigingen, komt met geestdrift op ter ringvergadering en betoont ook in dezen „Wat der Jongelingen sieraad is." De ring-secr., W. Louwbrse. Veere. Zoiidftgirntit. Voor a. s. Zondag zijn de volgende apotheken opengesteld Te MIDDELBURGdie van den heer G. K. A. Nonhebel. Te GOES: die van den heer J. B. van Kalmthout. Te VLISSINGENdie van Mevr. de Wed. v. Orenburg. Voor de vele bewijzen van deelneming b\j het treurig verlies van onzen onver- getelijken Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader MARINUS POORTVLIET betuigen wfl onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. T. POORTVLIET. Middelburg, 14 October 1916. ingeteekend op het nieuwe Weekblad onder hoofdredactie van Ds. J. J. Knap OUDE PADEN geeft niet minder dan fraai gedrukt op zuiver houtvrij papier en de prijs is slechts OUDE PADEN bevat de volgende rubrieken Uit de Fontein des Heils (Een meditatie) Bonwsteenen (een Artikelenreeks over Het Gebed)Onder liet Klankbord (Vol ledige Leerrede)Uit liet Rijke Leven en Aan het Spievenster (Onderwerpen van den dag)Over en Weer (Vragen- bus); BoekenschonwUit de School- were dIn 't Hoekje van den Haard (Het Gezin)Van Verre en Naby Ker kelijke Berichten; Feuilleton (Verschop pelingen door Jan Veltman)Voor onze Kinderen OUDE PADEN is een trouwe en vertrouwde vriend voor het geheele gezin. Vraag gratis proefnummer aan bij den Uitgever KAMPEN J H. KOK

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3