Aanbevolen Adres Wed. P.da Jonah te Goes BOEKHANDEL FANOY, Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. Zondagsrust. MAR1NUS POORTVLIET. NOORDERKERK. Uitgeloot de nummers 2 en 10 van de aandeelen Electrisch licht. voor BIJBELS en KERKBOEKEN. BUREAU van „DE ZEEUW". HUWELIJKSKAARTEN. Beste middel tegen Hoesten BEKEND ADRES voor Bijbels en Kerkboeken Burg B 16. VERPLEEGSTER 4. De notulen der vorige vergadering worden thans gelezen en goedgekeurd. 5. Wissekerke vraagt dit jaar f 50 extra uit de kas van hulpbehoevende kerken. Redenen gehoord, wordt dit verzoek ingewilligd. 6. De^Zendingsdeputaat brengt rapport uit van den te Haamstede gehouden Zendingsdag, die uitnemend is geslaagd. Besloten wordt D.V. het volgend jaar weder zulk een dag te or- ganiseeren. De kerkeraden zullen in hun ge meente werken met het boekje „In en om Magelang". 7. Besloten wordt slechts eenmaal in het jaar te collecteeren voor hulpbehoevende kerken in de classis en de tweede collecte te bestem men voor de prov. kas van hulpbeh. kerken. 8. Deputaten voor den Evangelisatiearbeid vragen en ontvangen f50. 9. Brouwershaven ontvangt 2 vacaturebeur ten, evenals Geersdijk en Scharendyke. Wisse kerke vraagt en ontvangt 3 beurten. 10. B\j de verkiezing van Deputaten worden alle gecontinueerd. 11. Bjj de rondvraag van art. 41 D.K.O. ontvangt Haamstede advies, inzake doopsleden die weigeren te komen catechiseeren. 12. Wordt gelezen een protest van br. G._ A. de Yries te Zierikzee en door hem mondeling toegelicht tegen de kerkeraden van Zierikzee en van Geersdijk. Wat het protest tegen Zierikzee betreft, sluit zich de classis bij het oordeel van den kerkeraad aan en vindt zij het protest ongegrond. Wat dat tegen den kerkeraad van Geersdijk betreft, spreekt de classe haar afkeuring uit over de destijds in de bladen geplaatste kennisgeving van het af scheid van br. de Yries van die kerk, terwijl ook de kerkeraad zich bij deze afkeuring aansluit. 13. De kerkvisitatoren brengen rapport uit van de in de verschillende kerken gehouden visitatie. 14. De Korte Notulen worden gelezen en goedgekeurd. 15. De praeses sluit de vergadering en gaat voor in dankzegging. Op last der classe, J. Sybesma, Assessor. Vacaturebeurten in de Classis Zierikzee. WISSEKERKE. 8 October ds. F. Staal. 19 Nov. ds. P. J. Baaij. 17 Dec. ds. R. Brouwer. GEERSDIJK. 5 Nov. ds. G. Klumper. 10 Dec. ds. P. J. Baaij. BROUWERSHAVEN. 12 Nov. ds. J. Sybesma. 10 Dec. ds. A. Taal. SCHARENDIJKE. 12 Nov. ds. Z. Hoek. 17 Dec. ds. C. Staal- Namens de Classis, ds. P. J. Baaij. Zondag 17 Sept. 1916 maakte onze geachte leeraar ds. G. de Jager aan de gemeente bekend, een roeping te hebben ontvangen van de Geref. kerk te Zuilichem. Dankbaar voor de eer, hopen wij toch, dat we door Z.Eerw's^blijven alhier verblijd mogen worden. Namens den kerkeraad,*! W. A. van Wijk, Scriba. Wolphaartsdijk, 18 Sept. 1916. Gryjpskerke, Stpt. 1916. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente, de WelEerw. heer ds. W. H. Bouwman, pred. teNederhorst den Berg. Namens den kerkeraad, J. H. Geschiere, scriba. NOORDERKERK. De plaatscommissie hoopt zitting te houden op Dinsdag 26 September, 's avonds van 8 tot 9 uur. De secr. der K. K., F. DE Hullu. Middelburg C. Algemeene vergadering der vereeniging „de Kerkelijke Kas" op Woensdag 27 September, 's avonds 8 uur. AgendaWijziging Statuten. Buiten werking stellen van het Huishoudelijk Reglement. F. de Hullu, secr. Meliskerke19 Sept. '76. Door ds. v. d. Hoorn werd 1.1. Zondag de gemeente bekend gemaakt, dat haar geachte leeraar de WelEerw. ds. K. Yeen eene roeping ontvangen had van de kerk te Westmaas. Geve de Heere Zijn dienstknecht licht en wijsheid om eene keuze te doen tot eer Zijns Naams en tot welzijn der betrokken kerken. Namens den kerkeraad, Ciir. Polderman, scriba. Poortvliet20 Sept. 1916. Het was Donderdag 14 Sept. voor de Geref. Kerk alhier een blijde dag. Des avonds toch mocht de gemeente het voorrecht genieten het door den heer A. S. J. Dekker gebouwde orgel in gebruik te nemen. Onze voorganger, br. de Graaff, gaf eerst in korte trekken de geschiedenis weer, die aan het plaatsen van het orgel was voorafgegaan, om daarna naar aanleiding van Efeze 5 vs. 19 in verband met Colossenzen 3 vs. 16 te spreken over de plaats, die het orgel in den dienst des Heeren moet innemen. De heer Brandt, meesterknecht van den heer Dekker, bespeelde voor deze gelegenheid het eenvoudige, maar sierlijk en net afgewerkte instrument. Om den klankrijkdom van het orgel aan de gemeente te doen hooren, speelde de heer Brandt na afloop van de rede van br. de Graaff een paar koralen. We brengen gaarne een woord van dank aan den heer Dekker voor het keurige instrument, dat hij ons bezorgde en het is onze wenscb, dat onder den zegen des Heeren het orgel mede mag werken tot een Godverheerlijkend gezang ook in de gemeente van Poortvliet. Namens den kerkeraad, Jac. van Altena, scriba. Kerkbouw Magelang. Met dank ontvangen f 4.gevonden in de collecte te Wolfaartsdijk. Ds. G. Doekes. ZENDING. Middelburg G. Met vriendelijken dank ont- vaogen van mej. D. wat zilverpapier en cap sules. Namens gecommitteerden, B. Lahr, penn. ZIEKENBUS. De kinderen, die met de busjes rondgaam worden beleefd verzocht daarmede te komen D.Y. Woensdag 27 September a.s. van 24 uur. Mej. Stevense, Yerwerijstraat. Met vriendelijken dank ontvangen door tus- schenkomst van mevr Netelenbos, van vrouw M. f2,50. E. van RooPoelman, penningmeesteresse. Diaconaal Hulpbetoon Met hartelijken dank van de wed. Y. fl, ontvangen. J. G. Netelenbos. De Enge Poort of het groote en zwaar wichtige werk van ten hemel in te gaan. Klaarlijk bewijzende uit de H. Schrift, dat niet alleen openbare goddeloozeD, maar zelfs ook vele voorname belijders buiten het Koninkrijk Gods gesloten zullen worden door mr. John Bunyan. In de Eng. taal beschreven en daaruit vertaald. Nieuwe onveranderde uitgave. Dit boekske is op de markt des levens neergelegd door den heer Corns. Yen- nik, Uitgever te Gouda. Vroeger waren lange titels in trek, gelijk thans pakkende. De eerste hebben voor, dat men in den regel beter weet, wat we in zulk een werk ontvangen. Dit boekje is dan ook, wat de titel zegt. Bunyan wist uit eigen er varing, welk een moeite het kostte om door de enge poort in te gaan en hij had er een oog voor, hoevelen zich destijds lieten misleiden. Dit spoorde hem aan om een duidelijke be schrijving te geven van wat de H. Schrift ver staat onder het ingaan door de enge poort. Hij houdt zich niet bezig met allerlei godgeleerde geschillen, maar wijst het dan den weg, langs welken wij den toekomenden toorn ontvlieden kunnen. Dit boekje is vroeger en later veel gelezen en heeft thans zijn waarde nog niet verloren. Genade. De eenige weg van behoudenis voor arme zondaren. Alleen het werk van een Drieënigen Ver- bonds-God door den Heiligen Geest om de aan gebrachte gerechtigheid van het zielreinigend, alles-betalend zoen- en offerbloed van den Zoon van Gods eeuwige liefde, Jezus Christus. Een arm gedicht door een gebrekkig man voor een arm volk. Derde Druk. Uitgave Corns. Vennik, Gouda. Afgaande op dat „Derde Druk" kunnen we zeggen, dat er nog altijd menschen zijn, die gaarne iets lezen, dat op rijm gesteld is. De inhoud is goed, en de prijs gering. Paarlen uit de Geschriften van dr. Maarten Luther. Uit het Hoog-Duitsch ver taald. Yierde Druk. Uitgave van Corns. Yennik te Gouda. „Schoon klein van omvang, bevat dit werkje, benevens een aantal keurspreuken, die in den volsten zin schoon zijn, menigerlei belangrijke leering, ernstige waarschuwing en krachtige vertroosting, bijzonder gepast voor de donkere tijden, die wij beleven. Mogen het ook geen woorden van menschelijke wijsheid zijn, die hier gevonden worden, des te meer zal men hier overal een liefelijken geur van geestelijke zalving verspreid vinden, welke getuigenis geeft van de ruime mate des Heiligen Geestes, waarmede deze groote Geloofsheld en Getuige der Waar heid begiftigd was, die van het groote heil, dat voor in zich zelf onherstelbaar verlorene zondaars alleen in Christus is, met vuur en leven sprak, omdat hij geloofde in het eeuwigblyvend Woord des geloofs, vuur en leven in zijn binnenste was." Deze woorden ontleenden we aan het voor bericht, dat door den heer A. Rooseboom Jong van Amsterdam geschreven werd en zij druk ken uit, wat we in deze verzameling van korte en krachtige gezegden van Luther vinden. Yan welken aard zij zijn, blijkt uit deze „God wil zich in den wijzer niet laten zetten door Koningen, Oversten, Heeren en Wijzen op aarde, Hij wil dien zetten wp zullen Hem niet zeggen, wat uur het geslagen heeft. Hij wil het ons zeggen." Stemmen uit de Loopgraven door prof. K. Allier. Met een inleidend woord van F. J. Krop, v. d. m. te Rotterdam. N. Y. Bredee's Boekhandel en Uitge vers-Maatschappij. Uit brieven, geschreven door jouge mannen, die aan 't front in de loopgraven vechten, wor den ons aanhalingen voorgelegd, welke treffend zjjn. Beoordeeld als uitingen van het men- schelfik hart onder zulke omstandigheden ver dienen ze onze opmerkzaamheid. Maar we vinden het treurig, dat de professor zelf zoover gaat in het idealiseeren van wat de krijgers verrich ten. Hij zegt o. a.„Het Kruis verdween in een dikken, ondoordringbaren nevel. De oorlog is uitgebroken, een hevige rukwind heeft ge blazen van uit de vier hoeken der aarde en heeft al de wolken uiteengedreven. Een blik semstraal heeft den hemel doorkliefd en het Kruis bestraalt met een glans, zooals we niet hadden verwacht. En wij bespeuren, dat dat gene, wat onze teergeliefden thans aan het front verrichten, niets anders is dan een gebrekkige navolging van hetgeen de Christus gedaan heeft. Zij geven zichzelf, zij brengen zichzelf ten offer en brengen op deze wijze hun hulde aan Hem, die zich zelf ten offer bracht, niet slechts voor één volk, maar voor alle volken, niet slechts voor één gezin onder vele, maar voor het gansche menschelijke geslacht." Zulk een voorstelling is niet alleen overdre ven, maar gevaarlijk. Bouma. Bij de firma Oosterbaan en le Cointre ver schijnt een tweetal Christ. Scheurkalenders voor 1917de eene de Olijftak, onze kleine ver trooster, met een vredesidylle op het schild de ander een Wandtekst-schêurkalender. De laatste is iets bijzonders. Het schild behoeft aan het einde van het jaar niet waardeloos te worden weggeworpen, maar kan blijven dienen als wandtekst, op fraai dik carton met afge schuinde randen. PrijsOlijftak f 0.50Wandtekst-kalender f 0.55. PremieboekJ. R. Macduff, Druiven van Eskol, f 0.50in prachtband f 0.80. Zij die inteekenlijsten wenschen om met deze uitgaven, alsmede met die van het Jaarboek ten dienste van de Geref. Kerken in Nederland, onder redactie van D.D. G. Doekes en J. C. Rullmann, te werken, gelieven ze bij den uit gever aan te vragen. Schriftelijke Cursus voor het Examen van den Schoolraad (de vakken B en C) door J. C. C. Voigt, Geref. pred. te Oude water. Derde druk. Goes, Ooster baan le Cointre 1916. Prijs f 0,65. Ons dunkt, dit boekje heeft zijn bruikbaar heid bewezen, nu reeds een derde druknoodig werd. De veranderingen, die werden aange bracht, zijn verbeteringen, 'tis net uitgevoerd. De Macedoniër. Afl. 9. September 1916. Bouwman Yenema, Groningen. Dr. Pruys uit Djocja zet zijne meening uit een omtrent de wenschelijkheid, dat de missio naire arts niet geroepen zij door „particuliere practijk" ten deele in zijn honorarium te voor zien. Ai zijn we het met de strekking van dit betoog wel eens, toch gelooven we niet dat schrijvers beroep op teksten, die betrekking hebben op Dienaren des Woords, juist is. We bevelen dit belangrijke artikel ter lezing in 't bizonder aan aan Zendende Kerken, die zich met den medischen dienst bezig houden of daartoe kunnen komen. Ds. van Helsdingen schrijft een open brief aan ds. Dijkstra over de „dr. dwaja-school". Met een aantal kiekjes uit Dijkstra's Camera besluit deze aflevering. Kerkhof. Staten-Bijbel. Afl. 34—35 met band III. J. H. Kok, Kampen. Het zal toch niet noodig zijn deze uitgave van den Staten-Bflbel nogmaals aan te bevelen Reeds meermalen hebben wij in deze rubriek op het belang van het bezit van dezen Bijbel gewezen de drie deeleu zijn handig om te ge bruiken de kantteekeningen zijn bijna 300 jaren oud, doch nog volstrekt niet verouderd de ban den zijn keurig, en de prijs, 25 cl. per aflevering, niet hoog. De uitgever deelde vroeger mede, dat bij het compleet zjjn de prijs zou worden verhoogddoch dat dit nu ook werkelijk ge schied is, vernamen wij nog niethet is echter geraden niet meer te wachten met dezen Bijbel aan te schaffen, daar men de drie banden dan cadeau krijgt. Met het compleet worden dezer uitgave wen schen wij den uitgever hartelijk geluk. J. D. Wielenga. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. Afl. 5. Sept. 1916. Bosch, Nijverdal. Het referaat, door dr. A. A. van Schelven gehouden op onze jongste Zeeuwsche predikan ten-conferentie, opent deze aflevering. Zij, die het hoorden, zullen dankbaar zjjn, dat ze het nu eens rustig kunnen lezen en overdenken. Dr. v. Sch. gaf het, gelijk hij 't toen voordroeg. De ter conferentie gedane vragen konden hem er niet toe brengen het uit te breiden. Onbe antwoord bleef dan ook de vraag of 't Zeeuwsche mysticisme saamhangt met volksgeaardheid en gesteldheid van klimaat en bodem. De pscy- chologische benadering vraagt om nadere ver zorging, zal ze allen bevredigen. Voorwaar een heet hangijzer om aan te vatten. Ds. Waterink geeft eene breede verklaring van „epi-onsios" in de 4e bede van het „Onze Vader" en doet gevoelen, hoe moeielijk het is, dat begrip in een Nederl. woord te vertolken. Dr. J. Jansen tracht Tertullianus te teekenen. De Kroniek schrijver heeft het in hoofdzaak over Hollandia dat ter ziele ging, en twijfelt niet of dit blad zal voor de toekomst rijke vrucht dragen, zij het al naar de wet van het tarwegraan. Een drietal recensiën besluit deze aflevering. Kerkhof. BONDSRING MIDDELBURG. Gewone vergadering in het Chr. Militair Tehuis, Nieuwstraat, Middelburg, 5 October, n.m. 7 Vs uur. 1. De Geref. Jongeling en zijn omgeving, Koudekerke. 2. Letterkundig Onderwerp, Middelburg. Vrienden, ieder versta zijn plicht. Dan komen wij stoelen te kort. Afgevaardigden, brengt uw bijdragen ter dekking van het tekort Zomersamenkomst mee J. M. Roseboom, Ringsecr. Het Lett. Ond. is getiteld: Da Costaenzijn drama: „De Perzen". CORRESPONDENTIE. A. S. te B. Dank voor uwe mededeeling. Goede nota heb ik er van genomen. De Administratie. Voor a s. Zondag zijn de volgende apotheken opengesteld Te MIDDELBURG: die van den heer M. J. van Pienbroek. Te GOES: die van den heer J. B. van Kalmthout. Te VLISSINGENdie van den heer C. G. Baert. Advsrtontlën. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van bijna 82 jaren, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Uit aller naam, Wed. T. POORTVLIET— de nooyer. Middelburg, 17 Sept. 1916. Algemeene kennisgeving. Yoor de vele bewijzen van deelneming gedurende de ongesteldheid en na het overlijden van onze Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mej. ADRIANA MARIA KENNIPHAAS betuigen wij onzen hartelijken dank. F. DAMEN. J. M. DAMEN. F. H. J. DAMEN. A. J. DAMEN-Hariot en Kinderen. M. DAMEN. J. DAMEN. M. C. J. DAMEN- Meulmefster. Middelburg, 22 September 1916. De bedragen kunnen tegen inwisseling der obligaties ontvangen worden bij den Boekhouder der K. K. dhr. MARKUSSE. Het Filiaal van ZADEN van de firma is gevestigd te Middelburg K. NOORDSTRAAT L 78, en dagelijks geopend van 7 tot. 9 uur. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onder zocht door het scheikundig bureau alhier en is volkomen zuiver betonden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 15 cent en b de verdere W ederverkoopers. Id het Christelijk Gesticht voor Krank zinnigen „Vrederust" te Bergen op Zoom, bestaat gelegenheid om tot te worden opgeleid't aanvangsalaris bedraagt f 155.— en vrije bovenkleeding. Sollicitatiebrieven aan den GENEESHEER-DIRECTEUR.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3