Aanbevolen Adres Kerk- en Sclioolnleuw® Officiëele .Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Naar Utrecht. Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. Nagekomen Advertenties. voor BIJBELS en KERKBOEKEN. BUREAU van „DE ZEEUW". HUWEL1JKSKAARTEN. binnen. Naast hem zat ds. van der Velde. De getrouwe leeraar predikte voor prins Wil lem III, en na de predikatie hief deze het ban vonnis op. (Geref. Kerkb.v. 's Gravenh.) ZESTAL te ZutfenC. Bouma te Schoonebeek J. Koelewyn te Dedemsvaart j; O. Kunst te Barendrecht; H. A. Munnik te Bunschoten J. Sybesma te Zierikzee J. Waterink te Appelscha. BEROEPEN te EdamP. C. de Bruyn, cand. te Arnhem te StrüenP. E. v. Schaick te Anna Jacoba Polder te Loenen-VreelandC. J. de Kruyter te Oost- kapelle te Heerjansdam: F. Staal te Colynsplaat te GramsbergenJ. Tiertsema, cand. te Drachten. AANGENOMEN naar Hallum: B. van Halsema te Haastrecht. BEDANKT voor H.-I.-AmbachtC. J. de Kruyter te Oost- kapelle. Na peremptoir onderzocht te zyn door de classe Ommen is de heer J. W. Siertsema van Drachten, ber. pred. te Gramsbergen, toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De Geref. Zuiderkerk te Delft wordt met 300 zitplaatsen vergroot, electrisch verlicht en met heete lucht verwarmd. De classe Brielle heeft na peremptoir- examen den heer M. Gravendyk van Rotterdam, ber. pred. te Brielle, toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. Intree te Medemblik ds. E. Buurma met Rom. 1 16, na bevestigd te zyn door ds. J. J. Bajema van Hoorn met Jerem. 3 15. Ds. F. W. Geerds, overgekomen van 01- dekerk, verbond zich Zondag aan de Geref. kerk van Scharnegoutum met eene leerrede over 2 Cor. 3 5 en 6. De bevestiger, ds. W. F. Geerds, van Veenwoudsterwal, had tot tekst Hand. 4 22b. Ds. J. Thijs, van Hattem overgekomen, deed Zondag zyn intrede te Rijswijk met de woorden van Ps. 56 11. De ^bevestiger, dr. K. Dijk van 's Gravenhage, had tot tekst Exod. 4 20b. Ds. L. van Loon, van Koudekerke over gekomen, werd Zondag door ds. J. E Goud appel van Utrecht, te Aarlanderveen bevestigd, met eene predikatie over Ezech. 33 79. Intree- tekst1 Petr. 2 2 en 3. Ds. J. v. d. Bijl, em. pred. der Geref kerk van Kamerik, is in den ouderdom van 82 jaren te Oudshoorn overleden. De rampcollecte voor de Zending op Soemba heeft in ons land f 16,000 opgebracht. In Indië werd voor ditzelfde doel f1500,verzameld. Warns. Onder groote belangstelling is het nieuwe pijporgel in de Geref. kerk alhier in gebruik genomen. Naar aanleiding van Psalm 29 werd door ds. Voerman, den leeraar dezer gemeente, een schoone en toepasselijke rede gehouden, waarbij aan het slot bijzonderen dank werd gebracht aan den vervaardiger van dit instrument, den heer A. S. J. Dekker te Goes Vervolgens werd nog het woord gevoerd door br. Muizelaar, en het slotwoord werd uit gesproken door ds. Milo van Kollum, die ook door voortreffelijk orgelspel de gemeente bij deze gelegenheid heeft willen dienen. Het was een goede en aangename avond, en de gemeente is verblijd met dit mooie instrument CLASSIS AXEL. De eerstvolgende Classicale Vergadering zal worden gehouden op Donderdag 5 October, aangrijpend, wijzend op zoo zware schuld voor God. Gode zij dank, er waren Christen-ouders, bij wie de schellen van de oogen vielen in dit avonduur. Nog nimmer hadden zij het zóó gevoeld, dat het zonde voor God was, de kinderen, die Hij hun had geschonken, Zijne kinderen, dag in dag uit te brengen, uren lang, in eene omge ving waar God versmaad werd, en Zijn Naam vaak zoo achteloos gelasterd Van heden af kon die zonde voor hen niet langer een verborgen zonde heeten, en meer dan één man en meer dan ééne vrouw nam zich in dezen avond voor, in Godes kracht de hand aan den ploeg te slaan en niet te rusten aleer er een School met den Bijbel zou ver rezen zijn in de plaats hunner inwoning. De kerkgangers bevonden zich weder op straat. Kleine Mina had goed zoet gezeten en liep nu stilletjes voort tusschen Gerrit en hare moeder. Deze laatste scheen nog geheel in gedachten verdiept; zjj had ook zooveel ter overpeinzing mede gekregen naar hare woning Vlak achter hen kwam Volders aan. „Wel, wel, wat heeft deze dominé vurig ge sproken," zeide hij, vrouw Jansen op zijde komende. „Ja; en ik was het er hartelijk mede eens,' antwoordde de aangesprokene. „Het is waar, we moesten hier al lang een Christelijke School gehad hebben. Er zit geld genoeg by de menschen, en dan moeten ze 't er maar eens voor over hebben óók." (Wordt vervolgd). 's morgens 9Vi uur te Axel in het Kerkgebouw Kerkdreef. Punten voor.het agendum worden ingewacht voor of op 20 Sept. by den eerst ondergeteekende- Namens de roepende Kerk van Axel, Ds. J. H. Lammertsma, Praeses F. v. Langevelde, Scriba. Axel, 4 Sept. 1916. Aan de Kerkeraden in onze Pro vincie in plaatsen waar militairen zijn gelegen. De Particuliere Synode nam dezen zomer liet voorstel aan den territorialen bevelhebber in Zeeland te verzoeken, den militairen van Gereformeerden huize, op den dankdag en biddag in de gelegenheid te stellen samen te komen met de gemeente. Van den commandant in Zeeland ontvingen wij op dit verzoek ten antwoord, dat wij in de maand October dit verzoek nog eens moesten herhalen, met opgaaf van de data waarop dank dag en biddag wordt gehouden Omdat nu in sommige kerken onzer provincie den eersten, en in andere den laatsten Woens dag in November dankdag wordt gehouden, en ook de biddag of op den len of op den 2en Woensdag van Maart, zouden de kerkeraden van plaatsen, waar militairen gelegerd zijn, my een groot genoegen doen, om den len October mij den datum op te geven, waarop men gewoon is dankdag of biddag te houden. Ik ben dan in de gelegenheid, om als ik namens de Particuliere Synode, in October het verzoek herhaal, daarbij °°k die verschillende data op te geven. Ik vertrouw, dat men my niet zal teleur stellen. Zal ons verzoek, zooals reeds uit het eerste antwoord bleek, kans hebben te worden ingewilligd, dan moeten wij het onze doen, om dan ook zooveel mogelijk profyt daarvan te kunnen trekken voor onze militairen. Wy verwachten dus vóór 1 Oct. op ons verzoek de antwoorden der respectieve kerke raden. Ds. J. Sybesma, le Scriba van de Particuliere Synode 1916. Zierikzee 6 Sept. '16. CLASSIS ZIERIKZEE 13 Sept. Verzuimd werd te melden, dat de.opgegeven hoofdstukken voor 't peremptoir examen zyn Jesaja 40, Micba VI en 1 Cor. I en II. N.B. Broeders afgevaardigden wordt ver zocht goed op tijd te zyn, daar de vergadering begint dadelijk na aankomst van de spoorboot. Na opening en constitueering der vergadering, wordt een aanvang gemaakt met 't examen. Namens de roepende kerk, J. Sybesma, praeses. D. Mulder, scriba. Oostkapelle. Zondag j.l. maakte onze geliefde Leeraar ds. C. J. de Kruyter aan de gemeente tot onze blijdschap bekend, dat hy vrijmoedig heid had mogen vinden, om voor de roeping, die hy van Hendrik-Ido-Ambacht had ontvan gen, te kunnen bedanken. Stelle de Heere hem verder in Zy'nen Naam tot eere nog tot rijken zegen onder ons. Namens den kerkeraad, J. de Voogd Wz.f Scriba Voor den kerkbouw te Magelang. In dank ontvangen uit de collecte van 20 Augustus in de kerk te Souburg een gift van f2,-. G. F. Kerkhof. Met vriendelyken dank Yermelden wy, dat ons uit Heinkenszend werd toegezonden de som van f 1,50, gevonden in de kerkcollecte aldaar, en te verdoelen als volgtf 1,voor kerkbouw te Magelang en f 0,50 voor den schoolbouw van ds. Merkelyn. J. D. Wielfnga. Middelburg A. Met dankbaarheid melden wij, dat in de collecte gevonden is fl,voor de Zending. Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, Penningm. Vlissingen, 7 Sept. 1916. Gevonden in de col lecte op Zondag 3 Sept. f 10,met bijschrift „Uit dankbaarheid", te verdeelen als volgt f 5, voor de kerk, f5,voor de armen. Tevens wordt gemeld dat de opbrengst voor het orgel fonds over de maand Aug. f 6,95 bedroeg. Hartelijk dank voor deze bijdragen. Namens den kerkeraad, A. Roos, Scriba. Kerkbouw Magelang. Van een br. en z. een gouden vijfje f 5, Van N. N. - 5, Van A. te A. - 2,50 Uit de spaarpot van Johannes - 0,50 idem van Piet - 0,50 Honderd opgespaarde halve centen, door Anna en Catharina gebracht - 0,50 Van dezelfde Zendingsvriendinnetjes nog - 0.50 Van Neeltje, een eenigst dochtertje, 54 opgespaarde halve centen - 0,27 Door mevr. L., van de naaikrans f 10, f24,77 Ik wist wel, dat ik verblijd zou worden. Har telijk dank voor deze giften. En wat me het meest tot blijdschap stemtik ben er achter gekomen, dat er hier en daar nog meer wordt gespaard. Wat zal ds. Merkelyn daarmee ingenomen zyn, en wat zal het de kleine gemeente te Ma gelang tot blijdschap verstrekken, als ze hoort, hoe oud en jong haar nooden op het hart draagt. Spoedig hoop ik nog iets meer te kunnen vermelden. Axel, 7 Sept. 1916. Ds. J. H. Lammertsma. Twee steentjes. Iu de collecte te Serooskerke zyn gevonden een rijksdaalder en een gulden voor den kerk bouw te Magelang. Het druppelt gestadig. J. D. Wieleng Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Collega's. Hoe goed en liefelijk 't is, dat broeders ook samenvergaderen, behoeft voor u geen breed betoog. De jongste vergadering onzer Z. P. C. ligt nog te versch in het geheugen, om hierover een woord verder te zeggen. Het doel van myn schrijven is dan ook niet, U op te wekken de a.s. vergadering onzer Geref. Pred. Ver. te bezoeken wie kan, komt daar toch maar bescheidenlyk uwe aandacht te vestigen op de bespreking van een m.i. hoogst belangrijk onderwerp. By de discussie over het Referaat van Collega Hagen van Nieuwe Pekela, op de vorige ver gadering over „de geestelijke verzorging onzer militairen", (zie Geref. Tijdschrift, Aflev. Nov. 1915) bracht ik de vraag ter sprake, of niet een commissie zou kunnen worden benoemd, die dit onderwerp in studie neemt, en een ontwerp voor dezen arbeid maakt. Vele leden betuigden met deze gedachte hunne instemming, en enkelen stelden zelfs voor tot benoeming van zulk een commissie over te gaan. Het Bestuur nam dit in overweging, maar deelde aan het eind der samenkomst mede, tot de conclussie te zyn gekomen, dat dit niet ligt op den weg der predikantenvereeniging, en de vergadering ontbrak om des tyds wille de ge legenheid haar oordeel over deze beslissing van het bestuur uit te spreken. Zonder eenig oordeel over deze opinie van het bestuur, en het in gebreke blyven van de uit spraak der vergadering neer te schryven, ik constateer slechts het feit verheugt het my nu, dat blykens het ons gezonden Agendum", indien de tijd het toelaat, toch een gedeelte van dit onderwerp ter sprake kan worden gebracht, n.l. „Herderlijk opzicht over gemobiliseerde leden onzer kerk". Waar een der leden van onze Comité's voor de behartiging der geestelijke belangen onzer gemobiliseerden, de bespreking met een korte toelichting zal willen inleiden, zal de vergade ring zelve vertrouw ik, voldoende gelegenheid verkrijgen, zich uit te spreken over de vraag: „Hoe dit opzicht moet worden geoefend." Over de noodzakelijkheid er van, zyn wy natuurlijk allen het eens, maar over de wijze waarop, is naar het my voorkomt wat meer licht niet overbodig. Daar wegens de vele inkwartieringen in hunne provincie,onderscheidene Zeeuwsche predikanten hierbij nauw zyn betrokken, hoop ik dat vele hunner hunne gedachten hierover ten beste zul len geven, en daarna de vergadering zelve den weg aanwyze hoe tot een meer doeltreffende wyze van vervulling dezer dure roeping te geraken. Uw dw. medebroeder, J. J. Koopmans. Raamsdonksveer, 6 Sept. 1916. De acht en dertigste Unie-collecte. In Noorwegen ziet men op de steile bergen hier en daar steenhoopen verrijzen. Menig berg beklimmer werpt een steen of steentje, klein of groot, al naar hy machtig worden kan, op den hoop, welke hem of die hem volgen zullen, toonen zal, waar hy zoo hy de ervaring zyner voor gangers op prys stelt een poos zal kunnen nederzitten en adem halen eer hy de moeilijke reis hervat. Onze reis naar de Vrije Christelijke School is gelijk aan een reis naar omhoog, langs een steil bergpad. Eu onze jaarlyksche Unie-collecte is gelyk aan een steenhoop door de klimmers sints jaren gevormd. Neemt welke op die wijze gevormd kunstloos gedenkteeken ge wilt, en het zal u in gedachten brengen de velen die hier hun steen of steentje hebben neergelegd en voortgegaan zyn of voor altijd heengegaan. Een In Memoriam. Zoodanig rustpunt op den weg doet ook de vraag oprijzen hoever de weg nog zyn zal. Nadert het einde Is het begeerde doel reeds in 't zicht Achterwaarts en voorwaarts. Naar het ver leden en naar de toekomst wijst ons ook nu weder de komende Unie-collecte. En al kunnen we ook volmondig instemmen met het bekende Engelsche lied dat zegt dat het een lange weg is, toch leeft de gegronde hoop dat het einde nadert. In mijn jeugd trok wel eens op een afgelegen Zeeuwsch gehucht, het primitief reclame-bord van een winkeltje myn aandacht. Daar stond te lezen Ik woon hier aan den dyk, En kan niet anders wenschen, Dan zegen van den Heer, En gunste van de menschen. Dit kunstelooze rijmpje bevatte in die korte, eenvoudige woorden toch eigenlijk het kort begrip van alles wat we behoeven voor dit leven. En niet alleen van alles wat wij behoeven, maar ook van alle behoeften voor onze instellingen waar wij onzen arbeid en onze zorgen aan wijden. Een kort begrip van den eenigen weg die leidt tot vervulling van onze geestelijke en stoffelijke behoeften. Zegen van den Heer Herinneren deze woorden ons niet Psalm 127. Zoo de Heere het huis niet bouwt, te vergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden. Zoo de Heere de stad niet bewaart, te vergeefs waakt deszelfs wachter. Gunste van de menschen Dat is wat anders dan reclame of protectie. Gunste van de menschen, soliede en blijvend is alleen te verkrijgen, niet door vleien of bedelen, maar door gestadig en arbeid en 't voldoen aan behoeften. Door die twee middelen, zegen van den Heer en gunste van de menschen, heeft de Christelijke School zich, langs moeilijke wegen, een plaats weten te veroveren in ons zoozeer samengesteld leven. En het is voor onze vrye Christelijke School dat een Dames-Comité de volgende week Mid delburg zal doorgaan om een jaarlyksche gift voor haar te vragen. Moge die gave een van dankbaarheid en goede hope zyn. Een In Memoriam en ook een Excelsior. P. J. de Kruijter. Middelburg, September 1916. Mijnheer de Redacteur Verleen ons eenige plaatsruimte in uw blad, by voorbaat onzen dank. De avond van 4 Sept. was voor de Chr. militairen van 2-1-14 R. I. III Divisie een droeve avond. Droevig omdat wy ons gezellig tehuis weldra zouden moeten verlaten. Het gerucht van overplaatsing, was werkelijkheid geworden. Doch het was ook een blyde avond. Blijde: omdat wy voor den laatsten avond allen bijeen waren, om samen te overdenken, wat wy in ons tehuis genoten hebben. De bediende beloofde ons een extra kopje chocolademelk met koekjes en vry rooken. Toen dan ook de „ijzeren pot" (welke by ons Zeeuwen goed bekend is) door twee kerels werd binnengedragen, werd de gezelligheid nog grooter. Onder liefelijke orgeltonen en vroolyk gezang werden wy getracteerd op een kopje chocolade melk. Precies om acht uur was het bladstil. De bijbellezing nam een aanvang. En weldra klonk 't „Laat ieder 's Heeren goedheid loven", door de zaal. Gelezen werd Ps. 103, waarna geëindigd werd met dankzegging. Verder werd de avond doorgebracht met verschillende spelen en deden de zangers met begeleidend orgelspel hun uiterste best om het ons zoo gezellig mogelijk te maken. Van weg gaan, was geen sprake, aangezien „depot" nog geurig stond te dampen. Ruim half tien uur werd de 'gezellige avond gesloten, door het zingen Ps. 119 7. Wel voldaan richtten wy onze schreden naar onze kwartieren. Wy richtten een woord van dank tot den welEd. heer burgemeester van Wouw, voor het gratis beschikbaar stellen van het schoollokaal. Ea niet het minst danken wy onzen veldprediker, majoor Jansen, voor zyn vele werk aan ons verricht. Ook hopen wy dat onze plaatsvervangers daar te Heerle een even gezellig tehuis zullen hebben. Namens de Chr. militairen van 2-1-14 R.I. III Divisie, J. J. Timmermans. A. Arendse. L. Micuielsen. Wouw, 5 Sept. 1916. P.S. Voor een enkele maal willen wy zulk eene uiting van dank gaarne plaatsen. Er blykt uit, dat men elders aan onze jongens denkt en dat onze jongens niet tot de ondankbaren behooren. Redactie. Zoo de Heere wil en zy leven, hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders JAN LOOISE en ELIZABETH MEIJERS, Woensdag 13 September hunne 40-jarige Echtvereeniging te her denken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Gapinge, 8 September 1916. -<85 •<85

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3