Verslag van den Walcherschen Zendingsdag. Arm naar de wereld. Kerk- en Sehoolnleuwis. Ofiieië«l« «©richten. Vacatnarbenrten in de Classis Middelburg. Hulpdienst a.d. Classis Axel. Verantwoording van Liefdegaven. De Kerk te Magelang. er dan innerlijk van overtuigd zijn, dat hij aan dien onboetvaardigen broeder alle moeite be steed heeft, „alle naarstigheid in het bestraffen aan hem bewezen heeft", anders zou hij niet met vrijmoedigheid tot censureering mogen overgaan. De eerste trap van censuur is liet begin van de afsnijding, is de eerste stap op den weg van excommunicatie of uitsluiting uit de gemeenschap der Kerk. En tot die censuur mag men nimmer overhaast of liclitvaardiglijk overgaan. Dan moet wel klaarlijk des zondaars onboetvaardigheid gebleken zijn. Kerkhof. ZENDIXa In alle opzichten is de Zendingsbijeenkomst, belegd door de Geref. Kerken van de Classe Middelburg op Woensdag 19 Juli welgeslaagd. Het heerljjk zomerweer was, gezien de vorige dagen, verrassend. De sprekers hebben, een ieder naar zijn aard, den rechten toon getroffen, die voor zulk een samenkomst noodig is. En de belangstelling toonde zich niet alleen in de groote opkomst, meer dan 800 bezoekers waren op de weide van den heer De Buck, maar ook in de aandacht, waarmee de sprekers werden aangehoord. Nadat de samenkomst door ds. Kerkhof ge opend was, en we samen gezongen en gebeden hadden, betrad als eerste spreker het spreek gestoelte ds. Schoemakers van Katendrecht. Het onderwerp van zijn toespraak luidde „Verwachten en haasten". Spreker begon met ons te schetsen de be drijvigheid van een huismoeder, wanneer zij gasten verwacht, dien zij een goede ontvangst wil bereiden en zag daarin een beeld van de Gemeente des Heeren in haar hopen op en verwachten van de Toekomst des Heeren. Van die Toekomst spreekt bijzonder de apostel Petrus in een tweeden zendbrief, hoofdstuk drie. Hij teekent haar als een dag des gerichts De hemelen zullen met gedruisch voorbijgaan, de elementen zullen branden en vergaan, en de aarde en de werken, die daarin zjjn, zullen verbranden. Maar ook als een dag van verwach ting voor Gods volk want nieuwe hemelen en eene nieuwe aarde, in dewelke gerechtigheid woont, zullen de oude hemelen en aarde ver vangen. Wat is nu de roeping van de Bruid des Heeren ten opzichte van die Toekomst Zij moet die Toekomst des Heeren verwachten, en tevens een instrument zijn tot voorbereiding van 's Heeren komstd.i. verwachten en haasten tot de toekomst van den Dag Gods. Beide elementen schijnen tegenstrijdig, doch vullen metterdaad elkander aan en vormen saam, wat de Kerk des Heeren noodig heeft om bezield het werk der Zending te verrichten. Het verwachten heeft een gegronde hoop. Er zijn vele teleurstellingen op het gebied der Zending. Geen terrein is er aan te wijzen, waarop de arbeider met zooveel moeilijkheden heeft te worstelen. Doch Christus' Kerk weet, weet zeker, dat haar Koning en Heere het werk voltooien zal. Eenmaal zal de volheid der hei denen ingaan en gansch Israël zalig worden. Dit is het plechtanker harer hope. Daarom is de Zendingszaak geen verloren zaak. Ondanks de oorlogen van onzen tijd en alle moeilijk heden, die daaruit voortvloeien voor het werk der Zending, zal het doel bereikt worden. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar het Woord des Heeren zal geenszins voorbijgaan. Deze verwachting moet zich kenmerken door een geduldig verbeiden. Voor allen, die arbei den in de Zending, geldt de regel, dat zij met tranen zaaien. Dit kan tot ongeduld prikkelen. Evenwel alle ongeduld is hier verkeerd en vrucht van ongeloof. God voert Zijn Raad uit. Om één zondaar te brengen aan den voet van het Kruis brengt de Heere soms heel het rader werk van Zijn voorzienig bestel in beweging. Wij moeten inleven in de beloften des Heeren. Dan zullen wij geduldig verbeiden en wachten, d.i. met zekerheid uitzien naar de komst des Heeren. Hiermede is het haasten, waartoe de kerk geroepen wordt, niet in strijd Geen lijdelijk- te scherp en zéér koel zijn tegenover de kin deren, moeten zij daarom allen zóó wezen Zouden er dan geen goede stiefmoeders zijn Zouden er ook onder haar niet zijn, die den Heere dienen met haar geheele hart Volders zou twee dingen voorop stellen in de keuze eener tweede vrouw: in de eerste plaats zou het een vrouw moeten zijn die God vreesde en Hem diende, en in de tweede plaats, mede als gevolg hiervan, zou zij hem vooraf moeten kunnen verzekeren, een goede en lief hebbende moeder te willlen zijn voor zijn eenig kind. Zou er zulk een vrouw voor hem te vinden zijn Hij wilde het zich zelf nog niet bekennen, maar reeds zweefde hem een beeld voor oogen HOOFDSTUK II. Arm naar de wereld, ja, dat was de weduwe Jansen. En toch zoudt ge dat met den eersten oogopslag nog niet bemerken wanneer ge hare woning binnentreedt. Wat ziet het er gezellig en netjes uit in dat achterkamertje, waar zij thans aan tafel zit te breienMen kan natuurlijk wel aanstonds zien dat hier geen weelde heerscht, maar wat u mede terstond in 't oog valt i3, dat hier orde en reinheid den boventoon heeft, en dat de bewoonster geen moeite ontziet om „de boel wat by elkaar te houden". De mat en de vloerkleedjes zijn zéér oud en afgesleten, doch nog zonder vlekken en heid, maar inspanning, strijd, ijver, warmte van het wedergeboren hart, vurigheid van de christelijke liefde betaamt de gemeente. Hoe- meer zij verwacht, hoemeer de snaar van het haasten gespannen zal worden. In geen eeuw was het verwachten van 's Heeren Toekomst inniger dan in de eerste eeuw der christelijke kerk. Maar ook in geen eeuw was er meer Zendingsijver dan in die dagen. Ook de tijds omstandigheden leeren ons, dat we niet stil zitten mogen. Satan ontplooit in onze dagen machtig zijn geweld. Dat mogen we niet lijdelijk aanzien. Tot ons komt het bevel valt aan draagt het licht uit in de duisternis. Laat geen zwarigheid ontmoedigen. De hooge bergen van tegenstand zullen worden tot een vlak veld. De stroom des Geestes zal zich een baan maken door alle opgeworpen dammen. Na het uitspreken van dit bezielend woord, werd het woord gegeven aan ds. Sybesmavan Zierikzee. Hij riep ons toe: „Moedig voorwaarts." De wet van het Koninkrijk Gods is dat het tarwegraan in de aarde moet vallen om vrucht te dragen, dat er eerst een sterven moet zijn, zal het leven aan het licht gebracht worden Naar die wet moet Gods kerk nu een strijdend leger zijn, een gewillig leger op den dag van Gods heirkracht, zal ze eenmaal triomfeeren. Haar Zendingsarbeid heeft hierbij ten doel niet slechts enkelen te brengen tot de kennis der waarheid, maar heel de aarde met de vol keren-wereld voor den Heere Jezus te veroveren. Ze zoeke te behouden wat ze heeft en valle de macht der duisternis, die tegenover haar staat, aan. Het groote wapen in dezen strijd is het Woord Gods. Matth. 28 19. De Geest werkt mede. De geschiedenis van negentien eeuwen getuigt, hoe machtig dat wapen is. Daarom: Moedig voorwaarts. Hetgeen gezegd is, geldt van allen arbeid in de Zending, ook van den Zeeuwschen Zen dingsarbeid. Deze werd blijmoedig en gewillig aanvaard. De arbeid werd tot hiertoe gezegend. Een Javaan werd gedoopt en een Roomsche Javaan sloot zich bij de Gereformeerden aan. Wij zouden wel gaarne hooren tientallen en honderdtallen bekeerlingen. Doch de Bijbel en de geschiedenis spreken altijd van enkelen, die toegebracht werden. We hebben echter daarin een onderpand van overvloedigen zegen. Een f 7 a f 8000 wordt jaarlijks door Zeeland voor de Zending opgeofferd, wat getuigt van niet geringe liefde, we zijn er evenwel nog niet. De schooldienst moet grootendeels nog geor ganiseerd worden. Er is wel een Hollandsch- Javaansehe en een Hollandsch-Chineesche school maar dit is nog niet de eigenlijke schooldienst dien we hebben moeten. Ds. Merkelyn heeft nog geen eigen woning. Een kerkgebouw moet nog komen. De Med. Zending moet nog georganiseerd. Dus Moedig voorwaarts. Wij zullen niet beschaamd worden. En daarvoor hebben we goeden grond. De Zending is Gods zaak, Gods werk. Ze zal daarom niet falen. Onze roeping is een biddend en een werkend volk te zijn We moeten moedig zijn, evenwel niet overmoedig. Wü zijn slechts middelen meer niet. Wij onderschrijven niet het woord van De Genestet, die Paulus laat zeggen„Ik ga de wereld bekeeren." Neen wij willen het oog op God slaan en van Hem den zegen verwachten. Wij mogen ook niet moedeloos zijn, maar gemoedigd in den Heere onzen God. Verwachten en haasten. Ziende op den Heiland die ons bevolen heeft„Pre dikt het Evangelie aan alle creaturen", maar ook beloofd: „Ik ben met ulieden". (Slot volgt.) L. v. Loon. VIERTAL te AlmeloR. K. Hummelen te Heerenveen dr. C. N. Impeta te Avereest B.A.Knoppers te Kapelle-Biezelinge; C. J. Wielenga te Hazerswoude. TWEETAL te Bodegraven D. Hoogenbirk te Charlois J. Waterink te Appelscha, te StellendamS. v. Leeuwen te Houwerzijl K. Schilder te Ambt-Vollenhove. scheuren. Het tafelzeiltje begint aan de hoeken al leelijke punten te krijgen, doch misschien is het juist daarom met des te meer zorg ge wreven, zoodat het blinkt als een spiegel. Men kan zien dat het zwarte theeblad, dat optafel staat, zoo nu en dan eens opgelakt wordt, zij het dan ook eigenhandig, en het koperen plaatje waar de geëmailleerde trekpot op staat, schijnt pas gepoetst. Ook de kachel is keurig onderhouden, evenals de bruin-koperen ketel. De stoelen zien er gaaf uit, en het kleine linnenkastje met de twee gekleurde vaasjes er op verhoogt niet weinig den aangenamen in druk, die dit kleine woonvertrek op u maakt. Een waas van gezelligheid ligt over alles verspreid. De vrouw verleen' ook de armste kluis, De poëzie van 'tzoet tehuis, Door kostelooze weelde. Ter eener zijde van den schoorsteen hangt een klein mahoniehouten boekenhangertje, waarop een Bijbel, gekaft met grauw papier, en eenige andere boeken. Aan den anderen kant vindt een eigenhandig bewerkte teeken lap, in mahoniehouten lijst gevat, een plaatsje. Op de lap ziet ge Adam en Eva afgebeeld, etend van den boom der kennis des goeds en des kwaads, waaronder de naamletters der bewerkster staan, met „oud tien jaar" er achter. Vrouw Jansen is niet weinig trotsch op dat kunststuk, 't welk hare moeder haar nagelaten heeft. De welbekende portretten der beide Konin ginnen ontbreken ook niet. Trouwens, wij zijn BEROEPEN te LekkerkerkP. Roos te Viukeveen te Emmer-CompascuumN. Buffioga, cand. te Doezum te GrijpskerkeJ. H. Beumee te Stedum te OldeboornH. A. Kievits te Oldehove te Nieuw-DordrechtM. Post te Gees te Arnhem J. Schoonhoven te Delfshaven te Schoonoord D. B J. v. d Meulen te Selliugeu te StrijenD. Steenhuis te IJselmonde te Almelo: B. A. Knoppers te Kapelle-BiezeliDge. AANGENOMEN naar Drogeham BJ. Scholten te Roden naar Oosthem c.a. N. Buffioga, cand. te Doe zum (Gr.) BEDANKT voor Ouddorp E. Buurma, em.pred. te Kampen; voor Alphen a d. RijnF. W. H. Bramer te Heinkenszand voor Hollum (Am.)J. Veenstra te St. Anna Parochie. In den bidstond, die voorafging aan de 42e jaarvergadering van „Jachin", ging in de Geref. kerk te Arnhem voor prof. dr. Sillevis Smitt van Amsterdam h\j sprak over Jac. 15. Na praeparatoir examen heeft de classe Workum den heer L. M. Wijnia, cand. te Nije- wirdum, beroepbaar verklaard. Intree te Assen ds. J. Gispen, overgeko men van Alphen, met Jes. 52 7, na bevestigd te zijn door ds. W. H. Gispen te Zwolle met 1 Cor 3 10b en 11. Zondag werd in de Geref. kerk te Maas sluis gecollecteerd f1000,te verdeelen als volgtf 500,voor het tekort der Vrije Univer siteit en f500,voor het tekort der christel. school te Maassluis. De kerkeraad te Delft heeft besloten over te gaan tot vergrooting van een der kerkge bouwen met 300 zitplaatsende kosten zullen f25,000 bedragen, die waarschijnlijk uit vrij willige bijdragen zullen worden gedekt. Ook wordt overwogen tot het beroepen van een derden predikant over te gaan. Afscheid van Hallum, wegens vertrek naar Leiden, ds. W. Bouwman, met Judas20 en 21. Intree te Huizen (N.H.) ds. K. Oussoren, overgekomen van Borger, met 2 Cor. 4 7, na bevestigd te zijn door ds. A. J. Mulder van Bussum met Hand. 10 32. In alle kerken in Engeland hebben eer gisteren de predikers van den kansel de scharen aangemaand om te bidden voor den vrede Ach neen, helaas. De tienduizenden kerkbe zoekers zijn ernstig vermaand om zeer zuinig te zijn in het belang van het land en om te kunnen teekenen op de oorlogsleeningen. De kerk dus in dienst van den Staat, mede helpend tot krachtiger voortzetting van den oorlog, en aldus haar hoogere roeping, n.l. altijd vrede te pleiten in naam van haar Hoofd, den Vredevorst, vergetend. Inderdaad bedroevend (De Zeeuw.) Heinkenszand Onze geliefde herder en leer- aar ds. F. W. H. Bramer maakte Zondag 1.1. der gemeente bekend, dat hij na veel strijd en gebed vrijmoedigheid had gevonden ook weder om voor het beroep van de Geref. Kerk te Alphen a.d Rijn te bedanken. Namens kerkeraad en gemeente sprak ouder ling broeder C. de Schipper in zeer hartelijke bewoordingen zijne blijdschap over dit besluit uit, waarna hij de gemeente verzocht haren leeraar toe te zingen de bekende zegenbede uit Ps. 134 3. Ruste 's Heeren zegen op dit besluit en geve Hij aan de teleurgestelde gemeente spoedig den man Zijns Raads. Namens den kerkeraad, L. van Vessem, Scriba. GAPINGE. 8 Oct. ds. Runia 22 ds. Bouma. gewoon, die in bijna iedere arbeiderswoning te vindenzeker niet de minst te waardeeren hulde aan die Vorstelijke personen gebracht. Wel zijn de afbeeldingen al heelemaal ver jaard Koningin Emma heeft het weduwkapje nog op, en Koningin Wilhelmina wordt ons nog voorgesteld als een kind van tien jaar, doch deze reeds verjaarde voorstelling wordt eenigszins vergoed doordat ergens elders in het vertrek een klein plaatje is tegen het behang geprikt, waarop de Koningin in kroningsgewaad. Verder ziet men nog een klein spiegeltje, voorheen het scheerspiegeltje van Jansen, be nevens Gezelle Meerburg's Christelijke Volks scheurkalender. Een roodgeverfd teen en poppe wagentje, dat onder tafel staat, verraadt dat hier nog kleine kinderen moeten zijn. Vrouw Jansen is een kleine, tengere vrouw, bleek van gelaat en met een uitdrukking van zorg in het vriendelijk blauwe oog. Zooals wij reeds zeiden zit zij te breien. Zoo nu en dan richt zij haar blik op Gerrit, haar zoontje, die tegenover haar op de lei zit te schrijven. Met welgevallen rust haar oog op den gezonden, tienjarigen knaap, die, naar wij uit zijn tellen op de vingers zien, bezig is een som uit te werken. Soms ook dwaalt haar oog onwillekeurig naar de halfgesloten bedstede, waar Mina, haar vier jarig dochtertje in een gerusten slaap ligt. Het kleine ding houdt een oude pop met houten kop krampachtig in de armpjes. (Wordt vervolgd.) 5 Nov. ds. Wolf. 19 - ds. Pol. 8 Dec. ds. Kerkhof. 17 - ds. Wielenga. GRIJPSKERKE. 10 Sept. ds. Netelenbos. 8 Oct. ds. de Kruijter. 12 Nov. ds. v. d. Hoorn. KOUDEKERKE. 3 Sept. ds. v. Schelven. 1 Oct. ds. Veen. 5 Nov. ds. v. d. Ende. AARDENBURG. 24 Sept. ds. Scheel e. Grijpskerke. Beroepen de Wel Eer w. Heer ds. J. H. Beumee van Stedum. De Heere geve ZijnEerw. licht en wijsheid om eene Gode welbehagelijke keuze te mogen doen, Zijn Naam tot eer en ons tot blijdschap. Namens den kerkeraad, J. H. Geschierf., Scriba. Oostkapelle Zondag j 1. werd bij monde van ds. van den Hoorn de gemeente bekend gemaakt, dat onze geachte Leeraar ds C. J. de Krujjter eene roeping had ontvangen van de Gereform. kerk te Bleiswijk. De bede van kerkeraad en gemeente is dat ZijnEerw. een Gode welbehaaglijk besluit moge nemen, dat tot welzijn strekke van beide be trokken kerken. Namens den kerkeraad, J. de Voogd Wz., Sc riba KORT VERSLAG der Vergadering van de Classis Axel op 20 Juli 1916. 1. De voorzitter van den kerkeraad der roepende kerk opent de vergadering, leest Hebreeën 12 18einde, laat zingen Ps. 87 1 en gaat voor in gebed. 2. De voorzitter roept den afgevaardigden welkom toe, inzonderheid ds. Groeneveld, voor het eerst ter vergadering aanwezig. 3. De Credentialen worden nagezien en in orde bevonden. 4. Het moderamen is als volgt samengesteld ds. de Walle, praesesds. Brouwer, scriba ds. de Mildt, assessor. 5. Notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van gehouden correspon dentie wordt medegedeeld dat de classis Mid delburg besloot 4 maal per jaar voor de Evan gelisatie te Aardenburg een predikant af te staan. 6. De stukken tot approbatie van het beroep van de predikanten ds. Thielen en ds. Groene veld wordt door een commissie uit de verga dering nagezien en in orde bevonden. Ds. Groeneveld dankt voor het welkom hem toegeroepen. 7. Rapporten a. Deputaten naar de Part. Synode van Zeeland doen voorloopige mededeelingen. b. Rapportregeling voor den overgang van leden der Herv. Kerk naar de Geref. Ker ken, wordt besproken. De kerken betuigen in het algemeen hun instemming. 8. Pauze. Afdoen van geldelijke zaken. 9. De vergadering wordt heropend met het zingen van Ps. 25 2. 10. Rapport wordt uitgebracht van de Zen ding in Magelang. 11. Rapport van het onderzoek naar den stand der Predikantstractementen in de classis Axel, wordt uitgebracht. 12. Rondvraag art. 41. Axel vraagt: Wat kunnen de diaconiën van de kerken in de classis doen, om het lijden van tuberculose-patienten te verzachten Na korte bespreking worden de kerken van Terneuzen en Axel aangewezen om daarover een voorstel in te dienen op de a.s. classis- vergadering. 13. De vergadering gaat in comité. 14. Comitévergadering wordt opgeheven. Deputaten naar de Part. Syn. doen mede- deeling van een advies der Prov. Synode in een tuchtzaak. 15. De boeken van de kas voor Hulpbeh. Kerken en van de classicale kas worden ha- gezien en in orde bevonden. 16. Roepende kerk voor de a.s. elassis-ver- gadering is Axel, de vergadering zal gehouden worden op 5 October a.s. De kerk van Axel zal uur en plaats bepalen. 17. Navraag levert niets op. 18. Kort verslag wordt gelezen en vastge steld. 19. De voorzitter sluit de vergadering. De assessor gaat voor in dankgebed. Op last der classis, H. Z. de Mildt. Vlissingen. Gevonden in de collecte van 23 Juli 50 „opgespaarde halve centen voor de Zending". Met dank aan den vriendelijken gever zal ik dit bedrag ter bestemder plaatse bezorgen. Namens den kerkeraad, A. Roos, Scriba. Met hartelijken dank melden wij de gift van f 1,gevonden in de collecte te Gapinge. j. D. wlblbnga. ZENDING. Middelburg C. Met vriendelijken dank ont vangen van B. L. 153 opgespaarde halve centen, door tusschenkomst van br. F. van N. N f 0,60 en van mej. J. J. 250 opgespaarde halve centen. Namens gecommitteerden, B. Lahr, penn.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3