Zomerconferentie voor Zendingsstudie, te Zeist, 31 Juli-5 Augustus 1910. Theologische Schooldag. Verantwoording van Liefdegaven. Ontvangen voor de Zending. BOEKAANKONDIGING Practiscli Schrijfonderwijs, een boek om door zelfonderricht beter het schrijven te leeren door B. Westera. Sions heerlijkheid. Leerrede door B. A. Knoppers. Dienaar des Woords der Geref. kerk te Kapelle-Biezelinge. Uit gesproken bij gelegenheid van den eer sten dienst des Woords in 't nieuwe kerkgebouw te Kapelle-Biezelinge. Uitgave van Oosterbaan lb Cointre te Goes. Het Christendom in Woord en Beeld, Met onze zonen in het vuur, door Prof. R. Allier, met een inleidend woord van E. J. Krop, v. d. m. te Rotterdam. Toch terecht gekomen, door Effave. Stemmen des Tflds. AH. 8. Juni 1916. Utrecht. G. J. A. Rüys. De Macedoniër. Juni-aflevering. TimoUlfiiS Juni-aflevering. Het witte Kleed door Ida Keller, f 0,25. INGEZONDEN STUKKEN. „EFFATHA." Christelijk Instituut voor doofstomme kinderen te Dordrecht. Diaconessenhuis te Breda. te Wateringen en te OostermeerN. Buffinga te Doezum (Gr.) te MedemblikE. Buurma, em. pred. te Kampen. AANGENOMEN naar Kockengen (U.)J. Visser teZuidwolde; naar Gaast en Piaam c. a.R. Haitsma te Hin- deloopen naar ScharnegoutumF. W. Geerds te Oldekerk. BEDANKT voor Hallumdr. C. N. Impeta te Avereest voor Numansdorp: J. v. Henten te Wijckel en Balk voor UrkG. Doekes te Nieuwdorp voor ElburgR. Haitsma te Hindeloopen voor ArnhemJ. C. Brussaard te Meppel voor Anjum J. C. Aalders te Beetgum voor WaarderG. v. d. Zanden te Renkum. Aan de Theol. School te Kampen zijn geslaagd voor het prop. examen de heer D. K. Wielenga van Zwolle en H. A. Wiersinga van Kampen. De partic. synode van Z.-Holland (Noordel. ged.) benoemde in de plaats van dr. de Moor tot curator van de Theol. School ds. C. W. E. Ploos van Amstel te Delft, en tot zijn secundus ds. T. Sap te Gouda. Voor de stichtingen 's Heeren Loo, Groot Emaus en Rozenoord te Ermeloo zal het volgend jaar een kerkgebouw met 1000 zitplaatsen wor den gesticht. Aan de Vrije Univ. slaagde voor het cand. ex. theol. de heer J. Post van Sexbierum. Door de leden der Geref. kerk te Halfweg is door vrijwillige bijdragen een bedrag van f7000 bijeengebracht tot delging der schulden, rustende op kerk en pastorie. „Hollandia", het weekblad waarvan ds. J. C. Sikkel hoofdredacteur was, heeft om fi- nancieele redenen opgehouden te bestaan. Afscheid van Loenen en Vreeland ds. B. Roorda met Openb. 22 20 van Oenkerk ds. S. Groeneveld met Hand. 20 32van Sidde- buren ds J. E. Rejjenga met Luc. 17 710 van Sleen ds. M. B. Parlevliet met Hand. 20 32van 's Gravenland ds. I. Tonkens met 1 Cor. 15 1 en 2. Omtrent het programma dezer Conferentie kan thans het volgende worden medegedeeld. De ochtendvergaderingen zijn gewijd aan de behandeling van enkele practische onderwerpen in verband met Zendingsstudie en Zendings opvoeding en verder aan de practische beoefe ning van Zendingsstudie. Na een eenvoudige Bij bel bespreking, waarmede iedere dag begon nen wordt is aan de orde een der volgende besprekingenMededeelingen over gehouden Zendingsstudiekringen enz.Het gebruik van vragen bij onderricht en studie, dr. J. H. Gunning Wz. AmsterdamHet vertellen als onderwijsmiddel en de beoefening daarvan, naar een refraat van den heer J. Kuytvoorts enkele sectievergaderingen. De tweede helft van iederen ochtend is bestemd voor het houden van eenige cursussen en studiegroepen, voor de practische vorming van leiders. Op de geestelijke en practische voorbereiding tot het leiden van Zendingsstudiekringen en andere werkzaamheden ten bate der Zending zal op de Conferentie vooral den nadruk gelegd wor den. In de Studiegroepen worden enkele hoofdstukken uit een der handboeken voor Zendingsstudie naar keuze behandeld. De te geven cursussen zijnDe Zending in onze Oost, ds H. Dijkstra, Smilde; De Zending in Suriname, H. Weiss, ZeistDe Islam, ds. M. Lindeboom, RotterdamHet Animisme, Dr. N. Adriani M. Celebes. In de avondvergaderingen worden eenige voordrachten over Zendingsonderwerpen ge houden, deels in verband met het huidige wereldgebeuren, t.w. Zending en Nationalisme Zending en Internationalisme dr. J. A. Cramer, den HaagZending en Cultuur, ds. J. D. Wielenga, Middelburg, voorts de Broederge meente te Zeist, ds. W. Reichel, ZeistDe Zending onder de Joden, A. van Os, Amster dam Heiliging ds. J. H. Bruinink, 's Heeren- hoek Levenskeuze, ds. A. Adriani, Serooskerke Gebed en Zending, ds. N. Padt, Oosterzee. De middagen zullen geheel vrij blijven, voor eigen ontspanning, wandelen en fietstochtjes, maar tevens voor gelegenheid tot persoonlijke kennismaking onderling en met de Sprekers, Zendelingen en andere Zendingsmannen op de Conferentie aanwezig. Nadere inlichtingen bevat het geïllustreerde prospectus dat op aanvrage b\j den Secretaris Z. S. R. Frans Halsstraat 16 Utrecht, gratis verkrijgbaar is. De Theologische Schooldag zal D.V. gehou den worden op Woensdag 5 Juli a.s. Dinsdag 4 Juli des avonds om 7 uur zal in de Burgwalkerk een Bidstond worden gehou den, waarin als voorganger zal optreden ds. H. Metering van Katwijk a d. Rijn. Na het eindigen van dit Biduur zal er in de Aula van de Theologische School een ge zellig samenzijn plaats hebben, waar verschil lende sprekers het woord kunnen voeren. De leiding van dit samenzijn is opgedragen aan ds. P. Bos van Delfzijl. De vergaderingen van den Schooldag op Woensdag 5 Juli, onder leiding van prof. dr. H. Bouwman, zullen aanvangen des morgens half tien, eveneens in de Burgwalkerk. Allereerst zal prof. dr. Hoekstra, rector der Theol. School, een openingswoord spreken. Daarna zal een Referaat gehouden worden door ds. J^ Kok van Bedum over: „De toekomst van den Zoon des menschen naar Mattheiis 24 en 25". Na afloop van deze rede zal er gelegen heid zijn om met den Referent van gedachten te wisselen. Ongeveer 12 uur zal de morgenvergadering worden gesloten. In de middagvergadering, welke zal aanvan gen precies 2 uur, zullen als sprekers optreden Ds. R. W. Huizing van IJmuiden, over „Zen ding onder de Chineezen". Ds B. A. Knoppers van Kapelle-Biezelinge over„Door de gemeente geroepen". Ds. C. J. Hakman van Harlingen over „De voortreffelijkheid van het herders- en leeraars ambt." Allen die logies begeeren worden dringend verzocht daarvan zoo tijdig mogelijk bericht te zenden aan den heer S. B. Akkerman, Pedel der Theologische School, liefst met opgave of voor één of twee nachten logies wordt begeerd. De Commissie tot organiseering en leiding, Dr. H. Bouwman, Voorzitter. Ds. P. Bos. Ds. J. Kok, Secretaris. De nagekomen Pinkstercollecte van Gapinge f 11,09 en van Middelburg A f65,83. Uit de kerkcollecte op 25 Juni te Souburg twee steenijes voor den kerkbouw te Magelang een van fl,en een van f 0,50. G. F. Kerkhof, Zendingsdeputaat. Middelburg A. Met dank ontvangen in de collecte voor de armen een gouden tientje, met bijschrift „een dankoffer". Namens de diaconie, L. J. Vroon. ZENDING. Middelburg G. Met vriendelijken dank ont vangen van br. F. D. fl, Namens gecommitteerden, B. Lahr, Penningm. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal. „Ziehier een boekje dat naar ik hoop mede kan werken om veler handschrift te verbeteren. Natuurlijk heb ik niet alle gevallen kunnen behandelen. Dit zou de stof zeer vermeerderd en misschien zelfs verwarrend en vervelend hebben gemaakt. Maar wel hoop ik volledig geweest te zjjn in het formuleeren der alge- meene eischen en in het bespreken der kardi nale fouten." Met deze woorden geeft de schrijver zelf ver klaring van wat ons hier aangeboden wordt. Buiten het voorwoord bevat dit boekske 19 hoofdstukken en het lijkt me toe, dat wie de wenken ter harte neemt, welke hier gegeven worden, het een heel eind kan brengen. Wh' kunnen het met warmte aanbevelen aan allen, die overtuigd zijn, dat er aan hun schrift nog wel iets ontbreekt en die een ernstige begeerte hebben om daarin verbetering te brengen. De geldelijke voordeelen, welke deze leerrede oplevert, zijn ten bate van het orgel. Er is een duidelijke photo bij, welke ons het kerkgebouw van binnen te zien geeft. De leerrede zelve handelt over Ps. 48 1315 en vestigt de aandacht op Sions heerlijkheid. De sprake van die heerlijkheid komt ons tege moet Ie. Uit Sions schoonheid; lie. Uit Sions veiligheid Ille. Uit Sions toekomst. Wij kunnen er van zeggenzjj is een dege lijke, echt schriftuurlijke en stichtelijke preek. Wij hebben haar met genoegen gelezen. Onder den zegen des Heeren kan zij ook in dezen vorm bijdragen tot meerdere hoogachting van Christus' Kerk. door dr. B. Rogge, bewerkt door Prof. dr. H. M. van Nes. Uitgave van J. M. Bredée's Boekhandel en Uitgevers- Maatschappij, Rotterdam. Toen ik de aflevering, welke me thans toe gezonden werd, opsloeg, dacht ikwat een mooie plaat en toen ik haar nader bezag, bleek me, dat ze voorstelde de verbranding van Savonarola. Zulk een plaat maakt een juisten indruk van zulk een droeve gebeurtenis. Ik sloeg de bladzijde om en al weer een, welke ons de veroordeeling van Hus op het concilie te Constanz te zien geeft. En dan welke een levendige voorstelling van Savonarola's predi king tegen de weelde. Schoon is eveneens „De ster van Bethlehem". Het wordt meer en meer een prachtwerk, een sieraad voor een kamer. De geschiedenis zelve wordt verhaald iu een keurige en duidelijke taal. Wij kunnen niet nalaten op te wekken om het te koopen, N.V. Bredée's Boekhandel en Uitgevers- Maatschappij. Het is een lezing, waarin hoofdzakelijk weer gegeven wordt wat Fransche soldaten uit de loopgraven aan familie, vrienden en kennissen geschreven hebben. Het is aangrijpende lec tuur, welke ons een blik geeft in het ziele- leven van vele krijgers. We kunnen vertrouwen, dat zulk een boekje ook een goed onthaal zal vinden bij het Nederlandsche leger. Als een bijdrage over de stemming, waarin menigeen verkeert, terwijl de dood in de onmiddellijke nabijheid rondwaart, kunnen we het zeer wel waardeeren. Uitgave van J. M. Bredée's Boekhandel en Uitgevers-Maatschappij. Het is een boeiend verhaal over een kind, dat door een zonderlinge loop van omstandig heden achter blijft in een vreemd oord en dat door een gemeentebestuur uitbesteed wordt in een gezin, waar het niet al te gunstig behan deld wordt. Later komt het in een omgeving, waar het nog minder op haar plaats is. Ver volgens valt het in de handen van een troep rondtrekkende kunstenmakers, die alleen be dacht zijn op geldelijke voordeelen. Nu ont vlucht ze en komt onder de bescherming van een oude dame, die voor haar op uitnemende wijze zorgt. Zelfs gaat er nu licht op over haar voorname afkomst en blijkt het, dat haar groot moeder nog leeft, die aanzien en rijkdom heeft en wier erfgename zij wordt. Bovendien mag zij haar hand geven aan een edelen man, met wien zij een gelukkig gezinsleven kan vestigen. Het boek ademt een christelijken geest en we zeggen van de lezingzoo iets zal niet vaak in 't leven voorkomen. Maar onmogelijk is het niet. De verschillende mannen en vrou wen, die er in voorkomen, maken den indruk, dat zij naar 't leven geteekend zjjn. Zulke lectuur is nog altijd in sommige krin gen gewild. Bouma. Deze aflevering opent met een hoogst actueel en belangrijk artikel van den heer de Savornin Lohman over „de Vrije School", verdeeld in 3 deelen I. inleiding, eene beschouwing over het verledenII. het grondwetsartikelIII. de toekomst. Vooral 't laatste punt wordt breed besproken. Mr. B. de Gaay Fortman schrijft naar aanleiding van het vergaan der Tubantia en Palembang een artikel over het onderzoek van scheepsrampen in Nederland, niet minder actueel onderwerp alzoo Ge kunt geen oogen- blik denken aan iets anders dan aan den krijg. Daarvoor zorgt ook „Stemmen des Tijds", want de heer C. J. Molenaar levert zijne lezenswaar dige opmerkingen over „Nederlandsche sympa thieën en antipathieën inzake den oorlog" en dr. G. Smit heeft in zijn „drieërlei optreden van den Islam" ook de vraag van den djihad den heiligen oorlog behandeld. In het literair Keur-0verzicht brengt Thomson ons in kennis met een pas verschenen bundel Schoone Joodsche Poëzie van Jacob Israël de Haan, waarin ty pisch Joodsche voorstellingen in prachtige klan ken en ontroerende taal worden uitgezegd. Ten slotte biedt de Leestafel een reeks welge slaagde recensiën. Ds. Wielenga van Pajeti vervolgt zjjn hand leiding voor Zendingsstudiekringen over Soemba. Docent Bakker handelt over Javaansch Kerk verband voorloopig nog toekomstmuziek. Ds. Dijkstra geeft kiekjes uit zijn camera. Het eerste is een Nederlandsche brief van een dominee, die Aijeh aanwijst als geschikt Zen dingsterrein. Het derde deelt mee dat er in 1915 geen Mekka-pelgrims uit Ned.-Indië een bedevaart deden. Sedert menschenheugenis is dat niet gebeurd. Gewoonlijk kwamen er tusschen de 25 en 30 duizend. Zendeling Hoekendijk komt tot herstel van gezondheid naar 't vaderland. Enz. enz. Ons Zendingstijdschrift leest ge immers ge regeld Dr. B. Wielenga. Het IJzeren Krnis. Indrukken uit het oorlogsland. Kampen. J. H. Kok. 1916. Prijs f 0,40. In één adem leest ge dit mooie boekje uit. Deze rede sluit zich aan bij „Het blonde beest", enkele maanden geleden gepubliceerd. Dr. W. boeit door 't verhalen van anecdoten uit eigen ervaring opgedaan, toen hij in Duitschland reisde. Hij philosofeert en phantaseert niet ongezellig over het kruisen over het ijzeren over het .ijzeren kruis. Nadenkend lezende zult ge niet alles met hem kunnen eens zijn, maar dat doet er niet toe. Dan bewondert ge maar des schrijvers „combinationsgabe" (de gave om verschillende zaken in zijn redebeleid met elkaar te verbinden, waartusschen niet ieder aanstonds verband ziet noch zoekt). Voor jongelui een zeer aantrekkelijk en ook aanbevelenswaardig boekske. Dergelijke lectuur verrijkt de denkwereld der jeugd en staalt hen ook in goede beginselen. We zouden haast durven profeteeren, dat deze mooie uitgave spoe dig door een volkseditie zal gevolgd worden. Ze is het dubbel en dwars waard, dat ze in zeer breeden kring burgerrecht krijgt. Zwolle. La Rivière en Voorhoeve. Dit geïllustreerde weekblad blijft zijn ouden roem handhaven. Vooral trokken deze maand onze aandacht de schetsen van mannen van beteekenis uit den wereldoorlogSir Edward Grey, Lord Kitchener, Von Bethmann Hollweg. Door zulke artikelen te lezen leert men zijn tijd meeleven. De opvoedkundige waarde van Timotheiis is groot. Daar kan niet genoeg op gewezen. Dat is metterdaad de kracht van dit tijdschrift. Niet ieder zal alle stukjes met evenveel sympathie lezen, maar dat hindert niet. Als een huisgezin geregeld dit tijdschrift leest, heerscht er reeds daardoor een hooger levens- toon. Blijft daarom aanbevolen. Het behoort tot de beste lectuur in onze kringen. Kerkhof. D. Speckman. De stiefzoon. Ingen. f 2,20. geb. f2,60. Nijkerk. G. F. Callenbacii. Een echt gezellig boek. Al is ons Klaas de ijmker de meest sympathieke figuur, toch is de stiefzoon de hoofdpersoon deze maakt anders rare sprongeD, en zijn „bekeering" is tamelijk oppervlakkig. De wijze waarop oom Klaas op zijn sterfbed zjjn neef nog een vrouw weet te geven, is zeer fantastisch. Gelijk al de boeken van Speckman is ook dit smakelijk geschreven en boeiend van het begin tot het einde. De uitgever Callenbach stak het boek in een keurig gewaad op den omslag is een krans van bijen, die aan den ijmker doen denken. Trouwens, de bijenteelt neemt een groote plaats in dit verhaal in. Het is hartelijk aanbevolen. Nijkerk. G. F. Callenbach. Een lief boekje, dat de bekeering van een soldaat verhaalt. Het verplaatst ons naar de slagvelden van België. J. D. Wielenga. CORRESPONDENTIE. In het Feuilleton van de vorige week staat een fout, die verbetering eischt. De aandachtige lezer zal wel begrepen heb ben, dat de zin „ik ben de wereld moe en ga naar Jorus" wezen moet naar Jezus. Aan de Abonnés buiten Middelburg. Wordt vóór 15 Juli a.s. het abonnementsgeld over het afgeloopen halfjaar aan ons bureau niet betaald, dan wordt per postkwitantie, met verhooging van 5 cent, beschikt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zjjn er ouders, die een doofstom kind heb ben, dat den leeftijd van zes jaar bereikte of nog in den loop van dit jaar bereiken zal Mogen wij er dan met ernst op aandringen nu reeds inlichtingen te vragen aan het hoofd der School van „Effatha", den Heer A. Kes te Dordrecht, Bleekersdijk 47 en dit in het belang van hun kind niet uit te stellen Het is ge bleken dat 6 jaar de meest geschikte leeftijd is, om doofstomme kinderen naar school te zenden. Zendt men ze later, dan komen zulke oudere met jongere leerlingen in ééne klasse, wat niet prettig voor hen is en voor het on derwijs niet aanbevelenswaardig. Ouders, houdt ze toch niet langer thuis, maar begrijpt, dat, waar uwe kinderen door hun doofstomheid bijna niets hebben kunnen leeren, het zooveel meer noodig is om ze op tijd naar ons Instituut te zenden. Onlangs werden ons inlichtingen gevraagd voor een drietal kinderen van resp. 8, 9 en 11 jaar. Men bleef evenwel nog onbeslist. Wat jammer voor zulke kinderen, want al dit weifelen is in hun nadeel. Tot ons leedwezen bemerken wij telkens, dat Christenouders er geen bezwaar in zieD, hunne doofstomme kinderen naar neutrale In stituten te zenden. Hunne handeling is in strijd met hunne doopbelofte. Geld of afstand van woonplaats mogen in deze niet beslissen, doch alléén Gods onfeilbaar Woord. Wij roepen de hulp onzer predikanten, ouder lingen en onderwijzers in, om die ouders op hunne dure roeping te wijzen. Het cursusjaar loopt van 1 September tot 31 Augustus. W. L. B. den Blaauwen, Penningmeester. Den HaagJuni 1916 Antonie Duycksiraat 49. Aan het jaarverslag der vereenigiDg tot in standhouding van het Bredasche Diaconessen- huis, ontleenen wij het navolgende Nadat het oude bestuur op 9 Februari was afgetreden, werd een nieuw bestuur gekozen, dat zich als volgt constitueerde Ds. F. J. J. Loeff, voorzittermr. dr. J A. G. baron de Vos van Steenwijk, secretaris mevr. van Bergende Bergh, penningm.mevr. FraserReijers, jhr. mr A. Reigersman, com missarissen terwijl het lidmaatschap der vereeniging op gedragen werd aan de dames: mevr. WijnaendtsBsse Quarles de Quarles, mej. E. B. Loder en de heeren mr. F. Couvée, A. G. Krüsemann, mr. M. Tydeman, A. W. Zijlmans. Als tijdelijke directrice trad met ingang van 1 Januari 1916 en ter vervanging van zuster Posthumes Meyes op mevr. HaaseRuempol Hamer, die destijds als besturende zuster de leiding had van het Diaconessenhuis te Leiden. Het bestuur acht zich gelukkig, te kunnen meedeelen, dat mevr. Haase, van wie reeds ge^ bleken is, dat de leiding van het Huis bij haar in bijzonder goede handen berust, zich in Maart j.l. bereid verklaarde, hare benoeming tot direc trice aan te nemen. Het nieuwe bestuur zag zich in de nood zakelijkheid geplaatst om, in het belang eener goede verpleging, in het Huis verschillende be langrijke werken te doen uitvoeren, w.o. een centrale verwarmingsinstallatie en een installatie voor warmwatervoorziening, welke werken in den voorzomer van 1916 tot uitvoering zullen worden gebracht. In verband met de groote geldsommen, welke hiervoor benoodigd zijn, wordt een dringend beroep gedaan op allen, die belang stellen in het werk van het Bredasche Diaconessenhuis, om, hetzij door een gift in eens, hetzij door een jaarlijksche bijdrage, het bestuur in zijn streven tot handhaving van het Huis als eerste klasse ziekeninrichting te steunen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3