Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. GRATIS 30e Jaargang. Vrijdag 9 Juni 1916 No. 24. UIT HET WOORD. Redacteuren Ds. L. BOUMA te Middelburg en Ds. G; F. KERKHOF te Oost-Souburg. Vaste MedewerkersD.D. R. J. d. KEEN, J. D. WIELENGA, F. J. i d. ENDE, J. H. LAMMERTSMA, L. v. LOON, D. POL en F. W. J. WOLF. Abonnementsprijsfranco aan huis per half jaar 70 cent. PERSYEREENIGING ZEEUWSCHE KERKBODE. Adres van de AdministratieA. D. UTTOOU Az Middelburg. ontvangen de nieuwe abonnés de „ZEEUWSCHE KERKBODE" tot liet nieuwe kwartaal (Juli a. s.) - - PINKSTEREN. »Daar zal een stem zijn van groot ge- druisch uit de stad, een stem uit den tem pel, de stem des Heeren, die zijn vijanden de verdiensten vergeldt"zoo spreekt Je- saja, waar hij ons verplaatst naar de dagen der Nieuwe Bedeeling en, nevens de weder geboorte van Israël, de toebrenging der heidenen aankondigt. »Wie heeft ooit zulks gehoord? Wie heeft dergelijk gezien Zou een land kun nen geboren worden op een éénigen dag Zou een volk kunnen geboren worden op een éénigen stond Maar Sion heeft weeën gekregen, en heeft hare zonen gebaard." En de Heere »zal vergaderen alle heidenen en tongen en zij zullen komen en Zijne heerlijkheid aanschouwen". »Ik zal" zegt Hij, »uit de geredden zenden tot de hei denen, als boogschutters zal ik hen zenden naar de vergelegen eilanden, die mijn ge rucht niet gehoord, noch mijne heerlijkheid gezien hebben en zij zullen mijne heer lijkheid onder de heidenen verkondigen 1" Ving niet de vervulling dezer profetie op den grooten Pinksterdag aan? Heeft Sion toen niet weeën gekregen en hare zonen gebaard en is toen niet een volk geboren op een éénigen stond Toen heeft de Heere Zijn geredden als Zijn boogschut ters toegerust om op veroveringen voor Hem uittegaan en Zijne heerlijkheid onder de volken bekend te maken. Toen was daar een stem uit den tempel, de stem des Heeren Aan den morgen van dien Pinksterdag, die na Jezus hemelvaart volgde, werd de groote belofte vervuld, die de Heere Zijn discipelen zoo menigwerf gedaan had. On der het teeken van het geluid als van een geweldigen gedrevenen wind, dat het ge- heele huis vervulde, waar Jezus vrienden zich bevonden, gepaard met het teeken van verdeelde tongen als van vuur, die op ieder hunner zich neerzetten, werden zij allen vervuld met den Heiligen Geest. Wie zijn het die door het wonderbaar geluid het eerst worden getrolïen en hier door getrokken naar de plaats, waar de begenadigde gemeente zich bevond Wie zijn dezen, die daar komen gevloden als een wolk, en als duiven tot hare vensters Het zijn Joden bij hen immers, en wel te Jeruzalem moest naar het woord des Heeren, de prediking aanvangen Het zijn Joden, maar godvruchtige mannen van allen volke dergenen, die onder den hemel zijn. Joden uit alle landen der zoogenaamde verstrooi ing, die te Jeruzalem tijdelijk hun verblijf hielden, die naar de plaats stroomen waar de wonderbare stem gehoord werd. En van wat verwondering en verbaasd heid worden ze aangegrepen Zij hooren de mannen die aan geheel hun voorkomen aanstonds kenbaar zijn als eenvoudige Galileërs. Spreken van de groote werken Gods, spreken in verschillende talen. Zij hooren hen, een iegelijk in zijn eigene taal en staan ontzet en twijfelmoedig en als van mond tot mond gaat de vraagWat wil toch dit zijn" »En als deze stem geschied was Een stem wordt hier genoemd wat te voren als het geluid van een geweldigen gedrevenen wind is beschreven. Een stem uit den hemel op het feest, onder Israël óók aan de gedachtenis der wetgeving op Sinai gewijd. Doch deze stem sprak geen woorden des gebods. Zij was een machtig, indrukwekkend geluid van Gods tegenwoordigheid getuigend, nu de wet des Geestes des levens van Sion uit ging en zoo ooit, op dien Pinksterdag, waarop de gemeente van Christus haar wereldoverwinnende wijding ontvangen zou, was het Gode waardig in wonderen en teekenen zijn stem te doen hooren. En nu, welk een stem, die Hij hierin hooren liet? De stem Zijner almacht, Zijner trouw en der liefde. Zij is de stem zijner almacht 1 Van almachtige kracht, welke de din gen die niet zijn, roept alsof ze waren en ze worden terstond, getuigt daar al aan stonds dat wonderbaar geluid, getuigen daar die tongen als van vuur. Wie die het doet geboren worden, en wie die ze doet verschijnen, dan diezelfde God, die den stormwind ontketend, waardoor de baren der zee schuimend worden voortgezweept en die den bliksem vernielend doet uit varen Geen andere macht waardoor, bij het mededeelen Zijns Heiligen Geestes, de monden dezer vergaderden tot het spreken van zoo verschillende talen zijn ontsloten, 't Is hier de vinger van dienzelfden God, die eenmaal, het oog op Babel, heeft ge sproken »laat ons neder varen en hunne spraak aldaar verwarren, opdat een iegelijk de spraak van zijn naaste niet hoore Ook hier vaart Hij neder, in zijn alver mogende kracht, maar om een iegelijk in de sprake zijns naasten te doen spreken en door hunnen dienst zijn Godsstad te bouwen, die alle natiën en volken binnen hare geestelijke muren zal bevatten en waarin door allen in ééne taal, de taal des geloofs en der liefde door den Heili gen Geest, de groote werken Gods worden geprezen en de trouw des Allerho )gsten geroemd Het is de stem der trouwe Gods, evenzeer als die der almacht, die zich hier hooren laat. 't Is nu dat de aloude belofte vervuld wordt, de groote belofte door den mond der profeten gedaan en daarna door Jezus aan zijne discipelen herhaald en toegezegd aan allen, die dorstend naar het eeuwige leven, de lafenis uit de fontien zijner ge nade begeeren. Nu is hij aangebroken de groote dag van wateren op het dorstige en van stroomen op het drooge, waardoor de woestijn zich zal verheugen en de wil dernis als een rozenveld zal bloeien nu zijn ze gekomen die laatste dagen, waarin bet geschieden zou dat de Heere van Zijnen Geest op alle vleesch zou uitsterten." Ziet de volgelingen des eenigen Hooge- priesters ontvangen de eerstelingen des Geestes, zij worden met de kracht en het vuur des Geestes uit den hooge gedoopt en op den eigen dag nog wordt een schare van drie duizend derzelfde zalving deel achtig. Zoo wordt de Nieuw-Testamentischekerk uitgebreid. En van nu af, houdt de Heere niet op tot zijn gemeente toe te doen die zalig worden. Dat zijn trouw onwankel baar vast staat en dat al wat Hij ooit heeft bevolen, op trouw en waarheid als op on wrikbare pilaren rust, hiervan is ook de Pinksterdag de luide getuige. De stem der almacht en der trouw is de stem der goddelijke liefde tevens. De stem der liefde Gods tot zijnen Zoon, die Hem op het Pinksterfeest in wonder en teeken als den Christus verheerlijkt. Door al de teekenen en geuren, door al de wonderen van den Pinksterdag wordt de getuigenis der Galileërs, dat God den ge kruisigden Jezus heeft opgewekt en dat Hij opgevaren in den hemel, zit aan 's Vaders rechterhand, met goddelijk zegel bevestigd. Neen deze dingen konden niet geschied zijn, indien Christus in den dood was ge bleven. Het is hier een goddelijke stem, die zich verheft en haar geluid steeds verder zal verbreiden om voor Jood en heiden van Jezus' hemelsche majesteit te getuigen. Waar Jezus wordt verheerlijkt, worden hier tevens zijn Apostelen toegerust met de uitnemendste gaven. Met den Heiligen Geest vervuld vermo gen ze den volkeren het Evangelie in hun eigene talen te verkondigenmet onver schrokken moed en brandenden ijver, trots smaad en hoon onder Joden en heidenen van het bloed der verzoening te getuigen met den Heiligen Geest vervuld, worden ze in alle waarheid geleid en gordt de Held in hun persoon het tweesnijdend zwaard aan de heup, om voorspoedig zijne tocht in heerlijkheid te doen op het woord der waarheid en der rechtvaardige zacht moedigheid. En dit woord der waarheid zal niet ledig tot Hem wederkeeren, maar het zal tot een getuigenis worden gepredikt aan alle volken, alle talen zullen roemen de groote werken des Allerhoogsten, ja »van den opgang der zon tot haren ondergang zal de Naam des Heeren groot zijn onder de volken." Al zien we ook nu nog de halve aarde van de schaduwen des doods overdekt, al vindt de stem des Evangelies in menig land schier geen weerklank, al is tot op den huidigen dag de klacht van toepassing d Waarom woeden de heidenen en beden ken de volken ijdelheid", aan de waarheid, die uit God is, is de zegepraal beschoren. De enkelen waarmede Christus aanving waren tot honderden geworden, en op den Pinksterdag zijn de honderden aangegroeid tot duizenden, en uit duizenden zijn weldra tienduizenden geboren. Zoo zal het voort gaan immers de gemeente van Christus, die de eere en de zaligheid heeft van den tempel Gods te zijn, waarin de Heilige Geest woont, zal niet ophouden in de kracht haars Heeren de wereld te overwinnen. De Heere der gemeente is eenmaal uitgegaan overwinnend en opdat Hij overwinne. »Van de zee tot de zee zal Hij heerschen en van de rivier tot de einden der aarde, ja, alle koningen zullen zich voor Hem buigen en alle heidenen zullen Hem dienen. Eenmaal is Gods Koninkrijk op aarde voleindigd. En dan, als eene, die door den wind en het vuur van den Heiligen Geest is gerei nigd en gelouterd, stelt Jezus zijn gemeente voor het aangezicht van den vader Lezermoge alsdan ook gij tot die ge meente behooren ja moge uw hart reeds nu de getuigenis des Heiligen Geestes be zitten, dat gij in den dag van 's Heeren toekomst in zijn heerlijkheid zult deelen. 't Is ook om uwentwil, dat God al die heerlijke dingen in het Pinksterwonder ge sproken heeft. En zoo menigmaal u de groote werken Gods in de wonderen van den Pinksterdag worden gepredikt, spreekt de Heere tot u zoo van zijn heerlijkheid en de heerlijkheid Zijns Zoons, als van de onmisbare en zegenrijke gemeenschap Zijns Heiligen Geestes. En waartoe anders, dat Hij het doet dan opdat ge Zijn stem hooren, in aanbidding voor Hem u buigen, aan den verheerlijkten Jezus, als uw Hoofd en Koning de eere geven, de genade des Heiligen Geestes over u begeeren en ge u zoudt laten opwekken om, als lid van Christus lichaam, óók te willen dienstbaar zijn aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk? Voorzeker, indien ge iets van den zali genden invloed des Geestes hebt mogen smaken, hoe zoudt ge dan niet gaarne ge hoor geven aan de stem, die u roept van den hemel, om dit te begeeren, dat de Heilige Geest u vervulle tot die mate toe, dat gij staat in de verzekerdheid ik word in de kracht Gods tot de zaligheid bewaard. Dit begeeren zal niet ijdel zijn, maar de Heere zal uw stem hooren en de lafenis uwer ziele geschonken, zal een fontein in u worden, springende tot in het eeuwige leven en een blijdschap zal uw deel zijn die, ook onder de bitterste smarten u bijblijft als voorsmaak van de volkomene blijdschap des hemels. En alzoo, door genade bij ervaring we tende, hoe groot een gave God u in den Heiligen Geest heeft geschonken, hoe Zoudt ge niet gaarne, door liefde en dank baarheid gedrongen uw ofter brengen op het altaar der zending tot uitbreiding van zijn heerlijk Koninkrijk Zult gij den Heere bidden om zijnen Geest en, waar Hij dit van u vraagt, niets kunnen missen van uw geld, uw geld dat ook geheel en al het zijne is? Op uw Pinksterfeest wordt door Hem een dankoffer van u gevraagd voor den arbeid der verbreiding van zijn heerlijken Naam. Worde het met de be reidvaardigheid der liefde en der dank baarheid door u gebracht, Hem ter eere, wien de heerlijkheid zij in de gemeente door Jezus Christus, in alle geslachten, tot alle eeuwigheid. F. W. J. Wolf. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieprijs 15 regels 30 centiedere regel meer 5 cent Familieberichten 10 cent per regel. UITGAVE VAN DE En als deze stem geschied was Hand. 2 6a. Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot uiterlijk Vrijdagmorgen te zenden aan den Drukker A. D. LITTOOIJ Az., Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 1