Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland 30e Jaargang. Vrijdag 2 Juni 1916, No. 23. UIT HET WOORD. RedacteurenDs. L. BOUMA te Middelburg en Ds. G. F. KERKHOF te Oost-Souburg. Vaste MedewerkersD.O. R. J. v. d. VEEN, J. 0. WIELENGA, F. J. v. d. ENDE, J. H. LAUHERTSMA, L. v. LOON, 0. POL en F. W. J. WOLF. AbonnementsprQsfranco aan huis per half jaar 70 cent. PERSVEREENIG1NG ZEEUWSCHE KERKBODE. Adres van de AdministratieA. D. LITTOOIJ Az. Middelburg. HEMELVAART. De luchtvaart is een der onder werpen, die in onze dagen telkens aan de orde komenneem een courant op, en gij vindt bijna zeker een of ander over de actie der vliegtuigen op de onderscheidene orlogsfrontenweerzin tegen de verschrik kingen en verwoestingen, die zij aanricht, kan uw bewondering voor die al hooger stijgende vliegkunst niet ten onder houden. Schrijnend uw menschelijk gevoel ia de gedachte, dat ook van uit de lucht de bommen moordend neergeworpen worden, dat op verren afstand boven onze aarde de vliegeniers elkaar bestoken, doch ge boeid wordt des ondanks uw oog der ver beelding door die velerlei tafereelen, die den vooruitgang der luchtvaart u melden, 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat men smadelijk lachte over de idee, dat menschen zouden opstijgen en vliegen door het luchtruimmaar thans krijgen de minst vreesachtigen soms al lust, om ook eens een tochtje te maken door de hooge sferen. Als van zelf brengt gij deze wonderen der techtiek" in verband met het won der, waarvan gij gepasseerden Donderdag, in bond met geheel de Christenheid, de gedachtenis hebt gevierd. Verklaren het groote heilsfeit van uws Heilands opvaren naar omhoog kan de luchtvaart dezer tijden u natuurlijk niet; maar wel stelt zij het ij dele u in het licht van het beroep op de wet der zwaarte kracht, dat de ongeloovige wetenschap zoo vaak tegen uws Heilands hemelvaart meende te kunnen uitspelen. Ook maakt zij het voor uw geloof ge makkelijker, om aan te nemen het heils- w onder, door God Almachtig gewrocht, dat Marcus zoo eenvoudig en sober mededeelt De Heere dan, nadat Hij tot hen gespro ken had, is opgenomen in den hemel, en is gezeten aan de rechterhand Gods. Naar den Olijlberg roept u dit text- woordnaar de plaats, vanwaar uw Hei land, zichtbaar voor de oogen Zijner jon geren, is opgevaren, naar boven, al hooger en hooger, door de lucht, totdat een wolk Hem wegnam van hunne oogen. Met verbazing slaan wij het gade, de getuigen van dit nieuwe wonder der al machtige kracht Gods, dat hun Heiland al maar stijgt, nog altijd zegenend de handen over hen uitgebreid, ten teeken, dat Hij met zijn scheiden zijn vrede hun toch laat en als de wolk Hem wegneemt van voor hun turende oogen, dan blijven zij nog staren naar den hemel, overweldigd als zij zijn dcor de veelheid van gedachten, die zich in hun binnenste vermenigvuldigen. Maar de Heiland zelf, Hij vaart door de lucht naar den hemel, den hemel der hemelen. De 1 u c h tvaart mochten de jongeren aanschouwen doch de heme lvaart blijft voor hun oog verborgen. Zij mogen 't wel weten, wat daar met hun Heiland omhoog geschiedtwant vóór zij nog goed tot zich zelf gekomen zijn, staan daar al twee en gelen bij hen, die zeggen»Gij Galilesche mannen, wat staat gij en ziet op naar den hemel Deze Jezus, die van u opgenomen is in den hemel, zal alzoo komen, ge- lijkerwijs gij Hem naar den hemel hebt zien henenvaren". Maar zien dat wonder van des Heilands heme lvaart, dat mogen zij niet. Dat is bereid voor de hemelingen. D i e helfen hun Halleluja's aan, en hun lolliederen zijn als een stem veler wateren, nu de poorten van den hemel zich wijd openen voor den triomfeerenden Christus en z ij het mogen aanschouwen, dat de op Golgotha's kruis gestorven Jezus door God zelf opgenomen wordt in den hemel en plaats ontvangt aan de rechterhand van Hem, die eeuwig leeft. Daar trilt bij de overpeinzing van dit heilsfeit heilige blijdschap in uw ziel om der wille van uw Heiland en Heere Hij is opgenomen in den hemel. Zeker óók opgevaren; maar dat ziet op de daad van zijn eigen kracht. Marcus zegt evenwel, dat Hij is o p g e- nomen in den hemelen dat predikt u, dat de Vader zelf Hem naar den hemel heeft gebracht, om Hem daar de hoogste plaats der eere te verleenen. De vreugde, die Hem voorgesteld was, en die Hem het kruis deed verdragen en de schande als niets achten, heeft de Middelaar thans uit de hand ontvan gen van den Vadervan den Vader, die zijn heilig kind Jezus eerst zond in deze zondige wereld, maar Hem nu, na de volbrenging van de zware taak, terug roept naar het Vaderhuis, om het volle loon op zijn zoo moeilijken Middelaarsarbeid in bezit te geven. Gij kunt er u geen voorstelling van maken, wat het voor Jezus is geweest, dat opgenomen worden in den hemel door zijn Vader, die dag, dat oogenblik van zijn kroning als Middelaar Gods en der menschen, maar zooveel is u toch wel duidelijk, dat heilige, hemelsche en alles verheerlijkende vreugde Hem gansch en al heeft vervuld. Daarom verblijdt gij u bij de gedachte nisviering van uws Heilands hemelvaart ook allereerst om uws Heilands vreugde. In de passieweken hebt gij den man van smarten gevolgd op zijn hangen lijdens weg met heilig medegevoel hebt gij toen uw oog gericht op Hem, die zoo bitter leed, als Borg dragende de zonden zijns volks. Met het aanlichten van den Paasch- zondagmorgen heeft uw hart gezongen van lof, dat uw Heiland den triomf over zijn vijanden mocht vieren in de heer lijkheid van zijn Opstanding. Maar ook nu, bij de herdenking van zijn Hemel vaart, springe uw ziel van heilige vreugde op, dat uw Heiland daar boven in den hemel der hemelen de volle vreugde van zijn Middelaarskroning uit de hand van zijn Vader heeft ontvangen en het juiche Hem den Vorst des hemels en der aarde aanbiddend toe. Maar dan ook verblijdt gij u op den Hemelvaartsdag om der wille van 's Hee- ren kerk en om uwszelfs wille. Want uw Heiland is ten hemel gegaan als het Hoofd van geheel zijn gemeente met al haar lidmaten. Zoo gansch anders dan een Henoch en een Eliadie hebben persoonlijk de hemelsche vreugde verkre gen, maar de menschheid achter gelaten in haar bange ellende; op de manier als Lot uit Sodom vertrok naar het veilige Zoar, zelf wel bevrijd, maar zonder het schrikkelijk lot der verderving van zijn woonplaats te kunnen afwenden. Maar Jezus, Hij is gekomen naar deze aarde, en is als Borg der Zijnen ingegaan in de wateren van den dood, van den vollen dooden opstaande uit die diepe verzinking en opvarende naar den hemel, heeft Hij ook de geheele gemeente, die door zijn offerande was vrijgekocht, mee genomen naar Bovenal de Zijnen, die reeds zijn in het Vaderhuis, die hier nog toeven, en die hier op aarde nog wezen zullen. Gelijk de apostel Paulus in zijn Efezer- brief het betuigt, dat de geloovigen door God mede gezet zijn in denhemel door Christus Jezus. 'tls al zooveel, dat de om de zonde gesloten hemeldeuren door den opvarenden Heiland zijn geopenddat gij met al uw schuld en ongerechtigheid den toegang hebt tot den troon van Gods genade in 's Heilands naam. 't Is al zooveel, dat door den opvarenden Heiland de hemel voor u ontsloten is, en gij als vrije zonen en dochteren moogt ingaan tot het Vaderhuis, waar Jezus uw Voorspraak is. 't Is al zooveel dat uit den door den op varenden Heiland geopenden hemel schat ten van zegeningen, tot troost uwer ver- verslagene harten en tot steun in uw levensstrijd u nederdalen, als malsche regenstroomen over het dorstige land. Maar 't uitnemendst is toch, dat gij, hier nog toevende op aarde, met uw Heiland in den hemel gezet zijt door God zelf. Hoe zoudt gij u dan niet verblijden op den Hemelvaartsdag om der wille van 's Heeren gemeente en om uws zelfs wille, dat gij naar uw staat reeds in den hemel zijt! Te meer, omdat gij daarin zoo hechten waarborg hebt, dat uw leven een al nader komen tot den hemel worden zal, tot straks ook uw eigen hemelvaart komt. Instemmen wilt gij toch wel, voor u persoonlijk, met de klacht, meermalen geslaakt, dat het huidige leven derChris- heid vaak zoo weinig heeft van het ver borgen met Christus in God" en dat het de ware hemelsgezindheid al te veel mist. Over de oorzaken daarvan zwijgt gij nu maarhet droevig feit is al genoeg, om u met diepe beschaming voor God te doen belijden, dat gij nog zoo weinig leeft als geloovigen, dié met Christus in den hemel zijn gezet. Daar is nog zooveel een opgaan in de wereld en in de dingen dezer wereld daar is nog zooveel een al maar bezig zijn in de laagte, zonder gemeenschap met den Heere in den hemeldaar is nog zooveel aanloksel der wereld en der zondezoo veel, dat er, als gij oprecht voor God zijt, de klacht op de lippen legtHoe is mijn ziel aan het stof gekluisterd. Wat zou er van worden, ware uw Hei land niet opgevaren naar den hemel, om altijd voor u te bidden, om de Koning over uw hart en leven te wezen en om de plaats in het Vaderhuis voor u bereid te houden Gode zij dankde Heiland is als het Hoofd van geheel zijn lichaam opgevaren naar den hemel en dat biedt vastigheid, dat geen der zijnen buiten den hemel blijven zal. Gij dankt het aan Hem, dat gij getrok ken zijt uit de macht der zonde, dat gij zijt opgestaan tot een nieuw leven, dat gij uw aangezicht hebt gekeerd naar het hemelsch Jeruzalem. Uws Heilands trouw is het, die u telkens weer naar zijn op zoekende liefde bestraft, leidt, sterkt en vertroost, naar dat u het meest noodig en nuttig is, om nader te brengen tot Gods zaligen hemel. En hoe meer gij maar uw wandel hebt daarboven, en zoekt en be denkt de dingen die Boven zijn, waar uw Christus is, en hoe meer de Heere in den hemel de Eerste is en wordt in geheel uw leven, hoe rijker ook de glanzen van den hemel over uw hart en leven zullen neer vallen en hoe vaster ook de zekerheid wezen zal, dat gij den hemel der heerlijk heid zult beërven, om eeuwig met uw Heere en met God te wezen. Uw leven een voortdurend sterven aan de zonde en de zondige wereld, en een nauwer en inniger gemeenschap met uw ten hemel opgevaren Heiland, dat maakt het vooruitzicht zoo schoon, dat straks uw sterven wezen zal het opvaren van uw ziel als van den top van den Olijfberg, naar den hemel, waar Jezus u is voorgegaan. O, bedenk dan de dingen, die boven zijn, niet die op de aarde zijn D. Pol. KERKELIJK LETEN. Ter Gedachtenis. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieprijs 1—5 regels 30 centiedere regel meer 5 cent Familieberichten 10 cent per regel. UITGAYK VAN DE Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot uiterlijk Vrijdagmorgen te zenden aan den Drukker A. D LITTOOIJ Az., Middelburg. De Heere dan, nadat Hij tot hon gesproken had, is opgenomen in den hemel, en is gezeten aan de rechter hand Gods. Marcüs 16 19. Op den akker der dooden stond een schare rondom een open groeve, waarin men neerge laten had het stoffelijk overschot van een onzer jonge predikanten. Bij die gelegenheid trad ook naar voren een jeugdig man, die een woord sprak over ik ben benauwd om uwentwil myn broeder Jonathan, uwe liefde was m\j wonder lijker dan de liefde der vrouwen, en het bleek ons zeer duidelijk, welk een hooge achting hij den overledene toedroeg en met welke banden der vriendschap hij aan hem verbonden was. Het was een woord uit het hart tot het hart en het heeft op mij een onuitwischbaren indruk gemaakt. Het was de eerste maal dat ik de. T. Bos zag en hoorde en van toen af wist ik, dat hij een zeer begaafd man was. Later heb ik hem meermalen ontmoet en ge hoord en de overtuiging, dat hij een uitnemend dienaar van Jezus Christus was, is mij altijd bijgebleven. Best kan ik mij dan ook begrijpen, dat de gemeenten in wier midden hij korter of langer werkzaam geweest is, aan hem gehecht waren, zijn arbeid op prijs stelden en zijn naam in gezegend aandenken bewaren. Hij kende de Heilige Schrift, hij gaf in zijn prediking steeds duidelijk en krachtig weer, wat zjj ons voar«

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 1