Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland 30e Jaargang. Vrijdag 12 Mei 1916 No. 20. UIT HET WOORD. Redacteuren Ds. L. BOUMA te Middelburg en Ds. G. F. KERKHOF te Oost-Souburg. Vaste MedewerkersD.D. R. J. v. d. VEEN, J. D. WIELENGA, F. J. d. ENDE, J. H. LAMMERTSMA, L. y. LOON, 0. POL en F. W. J. WOLF. Abonnementsprijsfranco aan huis per half jaar 70 cent. UITGAYE TAN DE PERSVEREEN1G1NG ZEEUWSCHE KERKBODE. Adres van de AdministratieA. D. LITTOOIJ Az Middelburg. - A 1.1. E MACHT IN HEMEL EN OP AARDE. Aannemen willen wij, dat de verschijning van den over dood en graf triomfeerenden Heiland, waarbij Hij in zoo machtig zelf bewustzijn dit voor zijne discipelen en voor de toekomst der eeuwen zoo beslissend zelfgetuigenis gegeven heeft, dezelfde is als die welke Paulus in 1 Cor. 15 6 noemt Daarna is Hij gezien van meer dan vijf honderd broederen op éénmaal, van welke het meerendeel nog overig is en sommigen ook zijn ontslapen". Daar boven op één van Galilea's berg toppen, waar de openbaring van den leven den en verheerlijkten Meester aan de zijnen zou geschieden, is gekomen tot een groote menigte Zijner liefhebbers Hij, die heeft de sleutels der hel en des doods, in de glanzende heerlijkheid van den Vorst des Levens. Verre boven het aardsch rumoer, in de stilte der bergluchten, openbaart zich aan Zijn op de knieën en in diepe aanbidding neergezonken broederen de met meer dan aardsche schittering overdekte Heiland, om bijzonderlijk tot de twijfelaars onder hen deze prediking van het Paaschwonder te richten, dat Hem, dien zij thans voor zich zien, gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Verwonderen doet het u immers niet, dat sommigen van hen bij het aanschouwen van den Verheerlijkten Jezus twijfelden? Niet beter toch was het vergaan den eigen jongeren van den Heiland, die niettegen staande de boodschap der vrouwen, dat Jezus was opgestaan, toch bij het verschij nen van hun Meester zeer waren verschrikt en bevangen door vreeze. Ja na het zien van Jezus' handen en voeten, van blijdschap nog niet konden gelooven, maar eerst tot gelooven kwamen, nadat de Heiland van een gebraden visch en van de honigraten had gegeten (Lucas 24)hoe verklaarbaar dan, dat enkelen onder de saamvergaderde broederen bij deze Galileesche verschijning ook door twijfel eerst werden vermeesterd Ook gij zelf, die thans weer de stille ge tuige zijt van het zoo schoone schouwspel op een der Galileesche bergen, gij weet het, hoe ook gij in uw eigen hart en voor uw eigen verstand nog te worstelen hebt, bij tijd en wijle, met den twijfel omtrent de toch zoo zeker in 's Heeren Woord ge openbaarde waarheden des heils. Geluk kig niet met den twijfel van den wereld- ling, die in zijn vijandschap en haat der ziel tegen Gods wonderen der genade vol harden wilmaar dan toch met den twijfel, die opkomt uit uw zondig hart en in uw verdonkerd verstand, en u drijft tot de bedeHeere, ik geloof, maar kom mijne ongeloovigheid te hulp 1 Versterkend uw geloof wil daarom ook zijn het zelfgetuigenis, dat de verheer lijkte Jezus bijzonderlijk tot de twijfelaars gesproken heeft, gesproken in hemelsche zekerheid en rust, als ware er geen woelen van de Romeinsche wereldmacht en van de machten der duisternis Mij is gegeven alle macht in hemel en op aardeeen zelfgetuigenis reeds daarom al van zoo groote beteekenis te achten, omdat het één der zeer weinige is, die de Verrezen Heiland den Zijnen verkondigd heeft. Bij de schittering van Zijn Middelaars heerlijkheid heeft Hij nu ook het woord, het met Goddelijke zekerheid gesproken woord, van Zijn Middelaarsglorie gevoegd. Hij getuigt den Zijnen van een macht, Hem nu in den staat Zijner verhooging gegeven, maar te voren nog niet aldus zijn deel. Als Zoon van God had Hij ook in-den staat Zijner vernedering Goddelijke almachtmaar hier predikt hij den Zijnen de macht, die Hij als Middelaar heeft verdiend en verworven, door het werk Zijner vernedering, en waarmede God zelf, naar het heiligst rechtHem heeft bekleed. Immers alle macht, die er op aarde is, is gegeven van Godalle machten, die er zijn, zijn van God verordineerd. Van onze geliefde Koningin, die den scepter voert over ons Nederlandsche volk, zeggen wij, dat zij regeert bij de gratie d.i. bij de genade Godsdie regeermacht heeft zij niet naar verdienste, maar als een gave der gunst van God, Die als de opperma jesteit den heerschers der aarde de heer schappij op de schouders legt. Maar niet op één lijn met de vorsten van het wereldrond stelt zich de triom- feerende Heiland door dit Zijn zelfgetui genis tot zijne jongeren en tot zijne broe deren De macht, die Hij, opstaande uit de dooden en verrijzende uit het graf, heeft ontvangen, is ook Hem gegeven doch niet uit genade, niet bij gratie, als alle monarch hier beneden 't erkennen moetmaar naar verdienste, naar recht, naar het strengste recht van Hem, Die eeuwiglijk leeft. In bezit genomen heeft Hij ze nog niet Hij is nog niet opgenomen, maar naar Zijn woord tot Maria van Magdala vaart Hij toch reeds op tot zijn God en Vaderzoo straks zal Hij den Rijkstroon beklimmen; en staande als aan dien voet van dien troon roept Hij het den zijnen toe, die Hem aanbiddende hulde bieden, dat Hem gegeven is, naar Gods heiligst recht, alle macht in hemel en op aarde en dat Hij de volle Middelaarsglorie heeft ontvangen. Een Zelfgetuigenis van onzen Heiland, dat de vervulling is van Jesaja's profetie: Daarom (op dat woordje vollen nadruk), zoo zegt God, zal ik Hem een deel geven van velen en Hij zal de machtigen als een roof deelen, omdat Hij zijn ziel uitgestort heeft in den dood en met de overtreders is gesteld en Hij veler zonden gedragen heeft en voor de overtreders gebeden heeften nader nog verklaard door den apostel Paulus maar heeft zichzelven ver nietigd, de gestaltenis eens dienstknechts aangenomen hebbende, en is den menschen gelijk geworden en in gedaante gevonden als een mensch, heeft Hij zichzelven ver nederd, gehoorzaam geworden zijnde tot den dood, ja tot den dood des kruises; daarom heeft ook God Hem uitermate verhoogd, en heeft Hem een naam gege ven, welke boven allen naam is. Welken heerlijken en machtigen Mid delaar hebt gij dan, gij schare van aan bidders op Galilea's bergtop, en gij allen die met haar den Vorst des hemels en der aarde als uw Heere en Koning erkent en eert Macht, alle macht heeft Hij, daar boven in den hemel, daar, waar geen mensch, hoe groot van naam hier beneden, 't minste zeggenschap heeft of ooit verkrij gen kan daar gebiedt Hij over de leger scharen der zalige troongeesten en over de zielen van den verlosten, daar regeert Hij met volstrekte souvereiniteit, en 't luistert alles naar Zijn wenken. Zoo gij u buigt, met al wat uw hart deert, met al uw nooden en zorgen aan den voetbank van den troon des hemels? dan kunt gij er van verzekerd wezen, dat uw Heiland en Koning zelfs den dienst des hemels u zenden zal van omhoog tot uw zaligheid, ja dat Hij in zijn machtige hand de hemelsche erfenis, waartoe uw verlangen zich uitstrekt, bewaart. Macht alle macht heeft Hij, hier bene den op de aarde. Niemand der vorsten, zelfs der wereldheerschers niet, is bij Hem te noemen. Daar zijn er geweest, in wier rijk de zon niet onderging, maar de zon hunner wereldheerschappij is bij donkeren hemel ondergegaan. Doch de verrezen Heiland strekt zijn macht nog zooveel verder uit, over de gansche aarde en Zijn heerschappij is als de zon, opgaande naar en staande in het zenith. Daar staan op de geschiedrollen der menschheid namen van wereldveroveraars, die een wereldrijk hebben gesticht: Ne- bukadnezar, Alexander de Groote, Rome's Caesar, Napoleon en nog anderenmaar hun wereldrijken zijn vergaan. Doch Koning Jezus, Hij heeft alle macht op aardewat vijand, van welke sterkte ook, tegen Hem zich kant, die zal het stof lekken Hij is de Vorst der aarde, die Zijn wereldheer schappij vestigt en tot volkomen voltooiing brengen zal. o Zeker daar zijn op aarde nog mach ten, vreeselijke machten, die Jezus' sou- vereine heerschappij gram zijn, en er zullen al schrikkelijker machten nog op komen, ontplooiing der sterkte van het Beest, maar zij staan toch onder des Hei- lands alles beheerschende Majesteit, en zij zullen buigen moeten voor Hem, die heer- schen zal van zee tot zee en tot aan 's aardrijks eind, om voor zijn scepter te bezwijken en onder te gaan. 't Valt soms niet gemakkelijk te geloo ven van heeler harte, nu in deze tijden, als gij u zelf afvraagt, wat voor geest er toch in Europa's volkeren gevaren is, dat daarboven in de heilige stilte des hemels Jezus de draden van het wereldregiment in Zijn hand houdt. Gij zoudt zoo gaarne andere dingen zien, die u Jezus'souvereine kracht op aarde zichtbaar voor oogen stelden, der wereld tot een getuigenis! Maar bedenk dan, dat de Heiland op Galilea's bergtop van Zijn volgelingen nog grooter geloof vroeg, omdat zij van Jezus' heerschappij op aarde nog gansch geen blijk hadden gezien en het-van-macht- dronken wereldrijk van Rome nog stond in zijn onver winbare en ijzer-harde kracht. Opdat deze overweging er u toe brenge te doen als deze vergaderde schare broe deren, om, wat er ook tegenschijne en hoe weinig het er voor het natuurlijk oog op gelijke, toch te gelooven uws Heilands woord, het zelfgetuigenis van uw Midde laar Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Uitnemende sterkte en rijken troost zal dat u dan ook brengen voor uw eigen per soonlijk leven. Alle macht heeft uw Heiland tegen en voor al uw nood. Groot, ontzaglijk groot, is uw zonde schuld, die u met schrik vervult maar uw Heiland Hij heeft de macht, om door Zijn Woord en Geest van vrede tot u te spreken, van vrede met God, van vrede in uw eigen hart, zoo rijk en zoo zalig. Groot, zoo titanisch groot, is de sterkte van den vorst der duisternis in zijn ver leiding, aanvechting en beschuldiging maar uw Heiland Hij heeft de macht, om den Booze van u te schelden en u te doen wandelen in de vrijheid der heerlijkheid der kinderen Gods. Groot, zoo schrikwekkend groot, is de zonde nog in u, ook nadat gij tot God bekeerd zijt maar uw Heiland Hij heeft de macht om uw hart te bekeeren, uw gemoed te vernieuwen en uw leven te heiligen, nog maar de aanvang van de ko mende volle victorie, zoo onuitsprekelijk vrij en blij. Groot kunnen zijn uw levensmoeiten, uw levenszorgen, uw levenssmarten in dit jam merdal maar uw Heiland Hij heeft de macht, om u staande te houden, om u te troosten en om er u uit te helpen. Groot zijn en blijven de bezwaren om in alles getrouwe dienstknechten en dienst maagden des Heeren te zijn, bezwaren vaak van buiten en van binnen maar uw Heiland, Hij heeft de macht om u te sterken, te bekwamen, te bekrachtigen, om zijn zwaard te stellen tot uw sterkte en z'n schild tot uw beveiliging. Achwaarom dan toch nog vaak zoo zwak, zoo klein, zoo moedeloos, zoo troos teloos, zoo ontrouw, zoo onstandvastig Naar den Heiland heen, den Koning op den troon, naar Hem, die alle macht heeft in den hemel en op de aarde, en die het ook u geven wil, u die in u zelf niets zijt, om tot roem van uw machtigen Heiland alleen, met Paulus te gaan betuigen Ik vermag alle dingen, door Christusdie mij kracht geeft. D. Pol. KERKELIJK LEVEN. Israël en de Baals. Afval of ontwikkeling. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieprijs 15 regels 30 centiedere regel meer 5 cent Familieberichten 10 cent per regel. Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot uiterlijk Vrijdagmorgen te zenden aan den Drukker A. D LITTOOIJ Az., Middelburg. En Jezus, bij lien komende, sprak tot hen, zeggende: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Matte. 28 18. II. Nu we met enkele woorden in herinnering gebracht hebben de voorstelling, welke de eerste boeken des O. Testaments ons gegeven hebben van Israël, gelijk het was in de dagen van Mozes, Jozua en de Richt eren, kunnen we mei-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 1