Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. vragen, die daartoe opgenomen zyn in het Formulier omjXen Doop aan volwassenen te be dienen. Die vragen zyn er voor. Wel zegt men, dd die vragen berekend zyn op ongedoopten, die tot geloof en bekeering komen en niet passend voor het gedoopte zaad der gemeente. Voor de gedoopten zou een stel andere, iets lichtere vragen moeten komen. Maar dat is al zeer bedenkelijk. Voor gedoopten lichtere belijdenisvragen, dan voor ongedoopten? Waarom niet juist anders om zwaardere Gedoopten den toegang tot het Avondmaal iets gemakkelijker maken, dan ongedoopten, omdat zij in het verbond der genade zijn ge boren en opgevoed Maar zijn er geen onge doopten, die evenzeer in het verbond der ge nade zijn geboren en opgevoed, en geheel bui ten hun schuld ongedoopt zijn gebleven? Aan belijders in Christenland andere vragen stellen, dan aan belijders in Heidenland Maar waarom niet dezelfde wordt de heilige, alge- meene, Christelijke kerk niet vergaderd in eenigheid des waren geloofs, dat is in de be lijdenis van één en hetzelfde Christgeloof Hoe de vragen gesteld zijn, is zeker niet een onverschillige zaak. Dat de vragen te zwaar kunnen zijn, mag niet ontkend. Wijziging kan ongetwijfeld voorgesteld wor den. Maar lichtere of zwaardere vragen, al naar gelang de belijder een gedoopte of een onge doopte, een Christen of een heiden is, is iets dat ik mij niet in kan denken. De vragen kunnen zus zijn of zoo zijn, maar zij moeten in elk geval zoo zijn, dat de be keerde Soembanees ze beantwoorden kan, en dat toch ook de bekeerde bondeling, gedoopt of ongedoopt er genoeg aan heeft. De belijdenisvragen moeten voor allen dezelfde zijn. En die belijdenisvragen zijn in de Gerefor meerde kerken tot op dit oogenblik de vijf vragen van het Doopsformulier voor volwasse nen. De Poortwachter. Kerk- eii Sclioolnleuw». TWEETAL te Huizen R. Haitsma te Hindeloopen K. Oussoren te Borger. BEROEPEN te ElburgJoh. S. Langen te Gouda te Grypskerke R. Haitsma te Hindeloopen te Appingedam S. Doornbos te Doetinchem te Langeslag en T wij zeiK Winkelman, cand. te Loenen a.d. Vecht te Oosthem W. Weener te Vianen. AANGENOMEN naar 's Gravenhage (voor de Joden-zending) cand. J. v. Nes te Sneek naar LeidenW. Bouwman te Hallum naar Driesum B. Roorda te Loenen c. a. BEDANKT voor SchettensM. P. Pel te Eestrum voor Werkendam AJ. H. Rietberg te Kou dekerk (Z.H.) voor SchamegoutuinN. Postema te Beilen. Te Modjowarno op Java is op55-jarigen ouderdom overleden de heer A. Kruyt, zendeling- leeraar van het Ned. Zendeling-Genootschap. De regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder van de Oranje-Nassau- Orde. Te Alteveer is de nieuwe kerk in gebruik genomen, bij welke gelegenheid ds. R. Zijlstra van Hoogeveen een rede hield over Ps. 84 2. In de Ned. Herv. Kerk te Dinxperlo heeft de predikant van den kansel den landbouwers wegens den oorlogstoestand verzocht zooveel mogelijk peulvruchten en boonen te verbouwen. Of daarvoor de preekstoel moet dienen? Het Vad. meldt, dat te 's Gravenzande Zondag 21 leden der Geref. kerk als lidmaten werden geschrapt, omdat zjj bijeenkomsten bij- lijk gedragenniet te laat thuis komen, enz. enz. Moeder zeide„Willem, Willemdenk „er aan, de verleiding is altijd prachtig gekleed „als ze voor den dag kwam, zooals ze is, dan „zou niemand naar haar omzienen de begin selen der zonde zijn altijd klein, maar de ge- Solgen gewoonlijk groot." Zij wees hem er ophoe zondig het was tegen beter weten in den verkeerden weg op te gaan en daarin zijn vader en moeder te beschamen. Hoe dwaas het was de zonde klein te achten maar zij scheen niet te vorderen. Vader luisterde met belang stelling toe, maar zeide niets. Hij kende zijn vrouw en zijn Willem maar wij meenden dat moeder terrein verloor, en beefden bij de ge dachte, dat zy den strijd verliezen en Willem gaan zoude. Dan wij kenden nog niet goed de kracht eener moederlijke liefde. Zij streed voor de eere Gods en het behoud van haar zoon, en zoo vond zij ook een wapen ter overwinning. Toen Willem bleef aarzelen, alsof hij nog on beslist was, zeide zij ten laatste: „Willem, ik „heb u van den Heere gebeden, en van Hem „als een kostelijke gave ontvangen. Ik heb u, „als mijn eersteling, den Heere zoeken te hei ligen en zooveel ik kon van de zonde terug gehouden. Nu echter zijt gij 23 jaar en voor „uzelven verantwoording schuldig belijdt dan „nu voor den Heere, dat gij geen genoegen „neemt in hetgeen ik tot hiertoe deed, en ik „zal u niet bij God aanklagenmaar zal leed „over u dragen, zooals alleen een moeder kan „doen, die u, na drie dagen van veel smart ter „wereld brachtmaar weetdat de smart groo- „ter zal zijn, als ik u de ijdelheid zie nawan- woonden der Chr. Gereformeerden, in die plaafs belegd. Dit zonderlinge bericht zal nog wel nader worden toegelicht door den betrokken kerke- raad. Ds. W. Breukelaar te Zaandam ontving vau een onbekende f 450 als „balansoffer van oorlogswinst voor het bezetten van een nieuwen Zendingspost op Java of elders/ Ter navol ging Wijlen Mej. Bakde Boer te Zuid-Sehar- woude legateerde aan de Geref. Kerk te Noord- Scharwoude f 500, aan de diakonie f 300 en aan de Chr. School f 200. De Classe Drachten heeft na gehouden praeparatoir examen beroepbaar gesteld de heer J. W. Siertsema te Drachten. Een vernietigd ontslag. Een onderwijzer aan een Geref. school te Amsterdam had ge solliciteerd bij het openbaar onderwijs, doch kreeg de benoeming niethet schoolbestuur ontsloeg vanwege deze sollicitatie dien onder wijzer, meenende, dat hij het christelijk onder wijs niet meer van harte zou kunnen dienen. Dit ontslag is echter in hooger beroep vernietigd. Het is een moeilijke en teere kwestie. Misschien ware ze op te lossen, door in de benoemings brief een bepaling op te nemen, waarin deze materie geregeld wordt. 'tZal toch moeilijk tegen te spreken zijn, dat een Ger. onderwijzer, die aan de openbare school zoekt te komen, verraad pleegt aan het christelijk onderwijs deze sollicitaties wekken ongerustheid by de Geref. ouders. Ds. B. F. van Maas te Wapenvelde heeft wegens gezondheidsredenen emeritaat aange vraagd hy is slechts 50 jaar oud en diende sinds 1892 genoemde kerk. Den 17en Mei a. s. zal het 25 jaren ge leden zyn, dat de Geref. kerk te Ilendrik-Ido- Ambacht tot openbaring kwam. Intree te Haarlem A, ds. A. Datema, over gekomen van Delfshaven, met 1 Petr. 2 4 en 5, na bevestigd te zyn door ds. D. Tibben met Joh. 1 29b. Door de classe Deventer is aan ds. P. A. Veenhuizen van Almelo op zyn verzoek, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 Mei a. s. Warns (by Stavoren). In de Geref. kerk alhier zal het oude pijporgel worden vervangen door een nieuw instrument, dat beloofd zeer mooi te worden en in eene dringende behoefte zal voorzien. Aan de fabriek van den heer A S. J. Dekker te Goes is de vervaardiging er van opgedragen. Door wijlen mej. de wed. Nagtegaal-Crucq, te Middelburg, is gelegateerd aan de Vereeni- ging voor Geref. onderwijs te Middelburg f 500, vry van alle rechten. Tweede Congres voor Geref. Evangelisatie. Omtrent het tweede Congres-voor Gerefor meerde Evangelisatie, dat 3 Mei a. s. in „De Doelen" te Rotterdam zal worden gehouden, kan nog worden medegedeeld, dat zich een lokaal-comité heeft gevormd onder leiding van de heeren H. J. Tollig en K. Coulander, dat zooveel mogelijk zal zorgen voor logies by vrien den, voor het houden van een gemeensehappe- lyken maaltijd op den dag van het Congres, en voor een hartelijke ontvangst der deelnemers aan den avond van 2 Mei, die in de zaal van Boneski zal plaats vinden. Voor logies wende men zich tot den heer A. Kappers, Goudsche Weg 39, Rotterdam, met mededeeling of men dit voor één of twee nachten begeertterwijl men zich aan hetzelfde adres kan opgeven voor den maaltijd a f 1,25 per persoon. Voor het lidmaatschap geeft men zich op by den secretaris ds. J. P. Tazelaar te Weesp. Ook particulieren, zoowel broeders als zusters, worden dringend uitgenoodigd. Hooger Onderwijs. Vrye Universiteit. Men schyft ons Drente vooruitOp 31 Maart kwamen de „werkers" voor de Vrye Universiteit in Hooge veen byeen om het resultaat van den arbeid op te maken. Ds. J. C. Brussaard opende de vergadering met gebed en riep den „vreedzame strijders" een hartelijk welkom toe. Er is een vrede die meer aan zoetsappigheid dan aan degelijkheid is toe te schrijven. Er is een strijd die de krachten staalt en de waarheid ontplooit. De Vrye Universiteit heeft stoffelijke hulp noodig, maar om het beginsel waarvan zy uit gaat, het doel waarnaar zy streeft, de midde len die zy aanwendt beter te doen uitkomen, meer bekend te maken door juister omschrij ving, is meer noodig dan geld. „delen en het Verbond Gods ontheiligen Dat was genoeg. Willem ging zyn Zondag- sche kleeren uittrekken, en heeft nooit weer getracht naar publieke vermakelijkheden te gaan. De Heere had gezag op onze ouders gelegd, zoodat er by ons ontzag en eerbied was. Wy kunnen zeggen met gebed en smeeking zyn wy groot gebracht. Alle hunne krachten en gaven, naar ziel en lichaam hebben onze ouders aan ons besteed, om ons in de wegen des Heeren te leiden. Vooral in dit hoofdstuk hebben wy bijna uit sluitend de dochter van Maarten en Gerriije het woord gelaten. In dit intieme heiligdom wilden wy niet tusschendringen. Alle lezers zullen wel met ons eens zijn als wy zeggen dat ons hier blijkt, dat Napoleon by al zyn ondeugden, een scherpe blik had, toen hy als het beste middel om Frankrijk te redden, zeide: „Geef ons Moeders!" Dat de Heere deze treffelijke opvoeding rykelyk gezegend heeft, heel 't vervolg, maar vooral het volgende hoofdstuk van ons verhaal zal het ons duide lijk toonen. (Wordt vervolgd.) Bijzondere leerstoelen zyn bijzonderheden en moeten dat blyven, maar een Vrye Hooge- school, heel de wetenschap omvattend, moet voor den Christen onmisbaar zyn. En deze school moet voor al haar onderwijs staan op den grondslag van Gods Woord. De Vrye Universiteit staat niet concurreerend tegenover de school der kerken. Men behoeft niet te vreezen dat er door het bespreken van de Vrye Universiteit verdeeldheid zal ontstaan tenzy het zou zyn als destijds, toen het onder scheid tusschen Luther en Calvyn tot verschil werd. De vraag moet beantwoord worden, niet wat wy het beste achten, maar wat God in zyn Woord van ons eischt. Het is meer voorgekomen dat wy wyzer willen zyn dan God, maar dan bleek het toch dat het „dwaze Gods" wyzer is clan de menschen." Ofticiëele Beriehten. CLASSIS AXEL. Volgens art. 4, 2e alinea, is de class, verga dering uitgesteld tot 11 Mei a s. Namens de roepende kerk van Schoondyke, II. Brouwer H.Mz., Praeses. A. J. Leeniiouts, Scriba. Schoondyke, 15 April 1916. CLASSIS ZIERIKZEE. In de samenroeping dezer classis (zie vorig nummer) staat abusievelijk Woensdag 27 Mei. 't Moet zyn 17 Mei. Serooskerke. Zondag 16 April was het voor de Ger. kerk alhier een dag van blijdschap, de tot haar overgekomen Herder en Leeraar, de WelEerw. heer ds. P. Warmenhoven, werd in den voormiddagdienst bevestigd door den con sulent, den WelEerw. heer ds. C. J. de Kruijter, die tot tekst had 1 Cor. 4 1 en in den na- middagdienst verbond haar Leeraar zich aan de gemeente naar aanleiding van Joh. 3 36. Een groote schare vulde beide keeren het kerk gebouw, waarbij ook tegenwoordig waren den WelEd. Achtb. heer burgemeester, raadsleden en afgevaardigden van zusterkerkenop het einde van den dienst werd ZynEerw. Ps. 134 3 toegezongen. De kerkeraad brengt by dezen zyn dank aan den consulent, predikanten en candidaten die de gem in de vacature hebben bijgestaan. Het adres van den kerkeraad is nu voortaan den WelEerw. heer ds. P. Warmenhoven. Namens den kerkeraad, Js. Goedbloed, Scriba. Middelburg C. De plaatscommissie hoopt D.V. zitting te houden in de Noorderkerk op Woens dag 26 April a.s., des avonds van 8 tot 9 uur. KORT VERSLAG van de Clasis Goes op 13 April 1916. Art. 1. Ds. R. J. v. d. Veen, praeses van de roepende kerk van Goes, opent de vergadering, laat zingen Ps. 22 12, leest Ps. 22 en gaat voor in den gebede. Art. 2. De lastbrieven worden nagazien door de brs. K. Ie Cointre en J. Dominicus. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Aan een diaken, afgevaardigd door 'sGravenpolder, wordt keurstem verleend. Geen instructies. Art. 3. Ds. v. d. Veen roept de vergadering 't welkom toe, en spreekt namens haar zyn blijdschap uit over het bedanken van ds. B. A. Knoppers voor Hendrik-Ido-Ambacht en van ds. F. W. H. Bramer voor Gramsbergen. Art. 4. Het moderamen wordt naar toerbeurt aldus saamgesteld Ds. E. J. van Voorst, Praeses. Ds. F. W. H. Bramer, Assessor. Ds. J. Dam, Scriba. Art. 5. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Art. 6. Br. Donner, Classic. Dep. inzake de missive van de Gener. Dep. voor de verbetering der predikantstractementen leest zyn rapport voor, 't welk daarna wordt besproken en goed gekeurd. Met blijdschap werd bespeurd, dat over 't algemeen in onze classis de verhooging een goeden voortgang heeft. Art. 7. Classisbeurten worden als volgt geregeld 'sGravenpolder 4: D.D. v. d. Veen, Bramer, Doekes, Dam. Wemeldinge 4Dam, Doekes, de Jager, Knoppers Kruiningen 3Doekes, de Jager, Knoppers Art. 8. Als Deputaten naar de a.s. Partic. Syn. worden afgevaardigd Pred. PrimiD.D. R. J. v. d. Veeu en G. DoekesSecundiD.D. G. de Jager en B. Meijer. Oud. PrimiBrs. A. Geelhoed en P. de Putter SecundiBrs. J. Donner en J. Zegers. Art. 9. Rapport v. d. Deput. benoemd inzake de herziening der quota Art 13 en class, on kosten. Wordt onveranderd goedgekeurd Art. 10. Ds. Bramer deelt mee van de Geref. Kerk van Goes een extra-collecte voor het tekort V. U. te hebben ontvangen, groot f 43,90 en een van de Geref. Kerk van Wolfaartsdyk, groot f 16,20 en blijft op deze zaak de aan dacht vestigen. Art. 11. Inning quota class, kosten Emeriti en Zending. Storting collecten Theol. Fac. V. U. en Hulpbeh. kerken. Art. 12. Pauze, waarin warme maaltijd. Art. 13. 2 Tuchtzaken. Art. 14. Rondvraag Art. 41. Levert niets bizonders op. Art. 15. Volgende vergadering wordt bepaald op 29 Juni. Roepende kerk 's Gravenpolder. Art 16. De praeses laat zingen Gebed des Heeren 3 en eindigt met dankzegging. Op last der Classis, F. W. H. Bramer, Assessor. Het busje van W. Poppe geledigd en den inhoud f3,42V2, afgedragen aan 's Heeren Loo, administrateur Joh. T. de Lange te Ermelo. De Correspondent, D. Sietzema. Middelburg. Onder hartelijke dankzegging bericht de Geref. Zendingsstudieclub „Uw Ko ninkrijk kome", de goede ontvangst van f0,50 van N. N. (een kleine gever) bestemd voor U. K. K. Mogen wy onzen Zendingsstudieclub warm aanbevelen en schrijven „Ter navolging J. Goote Jr. ZENDING GOES. Ontvangen uit het busje van de kinderen van den heer J. M. V. f 3,77Va uit het busje van den heer H. f 1,van mej. B. fl,in 200 halve centen. Namens gecomm. L. Smit. Achter de Heuvelen, door Wilma. (Schrijf ster vanDe profundis, Elze, Macht). Utrecht. G. J. A. Ruys. 1916. De titel van dit boek is ontleend aan het eerste van een zevental schetsen, die door de fijnheid van teekening het talent van de schrijf ster verraden. Sommige ervan ontmoetten we reeds eerder in „Stemmen des Tyds". De an dere schetsen zijn: Grootvader Drikkes, Drieske's „een en twee", het allerliefste, Peetje keert huiswaarts, 's Werelds loop, de zonen der jeugd. Wie eenige literaire smaak heeft, genieten kan in het uitbeelden van psrsonen en tafereelen, die zal in Wilma's pennevruchten wel genot vinden, 't Is geen alledaagsch werk, geen boek voor jan en alleman. De roerselen van het het zieleleven worden ook teeder ontleed en blootgelegd. En wat voor ons van niet minder belang isde echt-christelyke vroomheid is de goudader in dit werk. Van harte aanbevolen aan de rypere jeugd, die niet in de eerste plaats naar spannende romans grypt, maar naar boeken tot haar ontwikkeling. Ds. G. Elzbnga. Weest getrouw. Eeu woord aan onze zonen en dochters by gelegenheid hunner geloofsbelijdenis. Vierde druk. Kampen. J. H. Kok. 1916. Prijs 35 cent. By meerdere exempla ren goedkooper. Dit eenvoudige en schoone boekske van den Kamper leeraar heeft zyn sporen al verdiend. Geen wonder, dat reeds een vierde druk nood zakelijk werd. Het is netjes afgewerkt en biedt degelijke stukjes. Alleszins geschikt voor ker keraden om ter gedachtenis uit te deelen. De bladzijde achter den titel kan daartoe met namen en datum worden ingevuld. I)e Macedoniër. April 1916. Firma Bouwman Venema, Groningen.' Inhoud I. D. Pol. Paulus'Zendingsbrieven. Een artikel dat feitelijk thuishoort in een theologisch tijdschrift. II. H. Dijkstra. Uit myn Camera. Vooral wat Zyneerwaarde meedeelt omtrent den taal man, die de Geref. Bond in den schoot is ge worpen, zou ons doen watertanden. Kerkhof. De nieuwe Zuirierkerk te Rotterdam. Leerrede in den eersten dienst des Woords, op 29 Maart 1916 door dr. A. Kuyper Jr. Beschrijving van het Kerkgebouw door den Architect Tjeerd Kuipers en van het orgel door J. H. Besselaar Jr. Met drie platen, uitgave van J. H. Donner te Rotterdam. Deze rede is niet alledaagsch. De uitgever heeft haar in een sierlyk kleed gestoken en gezorgd voor een keurige uitvoering. De drie platen zyn ook keurig. De rede handelt over Psalm 50 2Uit Sion, de volkomenheid der schoonheid, verschijnt God blinkende en heeft tot themaSionde volkomenheid der schoonheid. De drie deelen zyn I. De schoonheid is een heerlijke gave Gods II. In Sion is de volkomenheid der schoon heid. III. God de Heere verschijnt vanwege die volkomenheid der schoonheid blinkende. Deze opgave is voldoende om een voorstelling van den inhoud te geven omdat deze drie ge dachten daarna helder uitgewerkt worden. Eerst wordt een teekening gegeven van de schoonheid in 't algemeen en aangetoond dat zy een kos telijke gave Gods is aan de menschenkinderen. Vervolgens wordt zy in verband gebracht met Sion en we zien haar op de heilige erve. Ein delijk wordt ons geleerd, wat we verstaan moeten door de blinkende verschijning Gods. We hebben haar met genot gelezen en we vertrouwen, dat velen van haar genieten zullen. Heel de rede is in overeenstemming met de plechtigheid, waarby zy werd uitgesproken. Waar de bladen ons een uitvoerig bericht gegeven hebben over deze nieuwe kerk en over haar orgel, en waar er druk gesproken is over beide, daar waardeeren we het zeer dat achter deze rede een beschrijving van het gebouw en het schoone orgel gevoegd is, beide van de hand van bekwame mannen, zoodat ieder in de gelegenheid is om er met juistheid over te oordeelen. De beschrijving is sober en zeer duidelijk, tengevolge waarvan ook de leeken op dit gebied er zich een begrip van vormen kunnen. Boüma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3