Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland 30e Jaargang. Vrijdag 21 April 1916 No. 17, UIT HET WOORD. Redacteuren Ds. L. BOUMA te Middelburg en Ds. G. F. KERKHOF te Oost-Souburg. Vaste MedewerkersD.D. R. J. v. d. VEER, J. 0. WIELENGA, F. J. d. ENDE, J. H. LAMMERTSMA, L. v. LOON, 0. POL en F. W. J. WOLF. Abonnementsprijsfranco aan huis per half jaar 70 cent. UITGAYE YAN DE PERSVERBBN1GING ZEBUWSCHB KERKBODE. Adres van de AdministratieA. D. LITTOOIJ Az. Middelburg, liet is volbracht Joii. 19 30. Eén woord in de Grieksehe taal, één kort uitgestooten kreet, en daarin een wereld van gedachten. Eén woord, dra gende gansch de kerk van Christus, dra gende het Oud Testamentisch en 't Nieuw Testamentisch Israël. Eén woord, beheerschende al de eeuwen, de gouden gesp die eeuwigheid aan eeuwigheid verbindt. Eén woord, dat als een fontein is, springende hoog op tot in de hemelen en gansch de aarde verkwik kend. Eén woord waarin de victorie ligt van onzen God en de nederlaag der helle, en van alle anti goddelijke macht. Eén woord dat als de eenig vaste rots is, waarop het leven des geloofs, de blijde hope vast en veilig legeren, waarop 't gebouw der zaligheid onwrikbaar vast staat tot in eeuwigheid. »Het is volbrachtEén woord, en dat eene woord is de kostelijkste steen die naar alle kanten haar donkering uitstraalt. Neem ze tusschen uw geloofs vin geren, en hoe meer ge deze steen draait en keert, hoe meer ze uwe ziele zal verrukken, bin den, vasthouden, vastleggen, totdat die ziel overstelpt is van zaligheid. Dit ééne woord spreekt u van het vol brachte Middelaarswerk van Christus. Vol bracht is zijn gehoorzaamheidgeleden, uitgedragen, voldragen de straf maar ook, de wet heeft niets meer te vragen, te eischen. Mensch de hemel staat open Mensch het Paradijs is ontslotenMensch gerechtigheid en leven zijn aangebracht Er is licht, vreugde, vrede, gemeenschap met God, genieting der zaligheid, 't hart kan hopen, de tong kan jubelen, er is een lied, er is een psalm, er is dank zegging, offering, brood, water, medicijn, troostde hemel buigt zich naar de aarde, de aarde verheft zich ten hemel. Dit eene woord spreekt niet allleen van het volbrachte Middelaarswerk van Chris tus. Zeker, dat is het naastbij liggende. Zijn lijdenj immers zijn leven is afgeloopen. Niet alsof het Hem ontvloot, neen Hij heeft het afgelegd. Zijn sterven is ook werken, zielearbeid, een daad, een Middelaarsdaad. Al zijn lijden, van kribbe tot kruis, geledigd is thans die volle beker, geledigd zachtkens aan, met langgerekte teugen, geproefd, gesmaakt, gewogen, gemeten, ge peild. Gansch dien langen weg heeft Hij af gelegd, zwoegende, werkende, strijdende, dragende; gejaagd, belaagd, vervolgd, ontrust, gesmaad, gehoond, gewantrouwd, onbegrepen, belast met het vloekhout gansch zijn weg, van God geslagen, verdrukt, verlaten. De laatste teugen zijn genomen, de laatste droppels uitgezogen, de laatste slagen zijn gevallen, de laatste hand is aan het werk gelegd, »Het is volbracht 1" Vader I in Uwe handen be veel Ik mijnen Geest." Gehoorzaam ge worden tot den dood der kruises. Volbracht al wat in den Raad Gods Hem toegewezen was. Ik heb voleindigd het werk, dat Gij Mij gegeven hebt te doen, Volbracht al wat de profeten te vo ren van Hem voorzegd hebben, Volbracht al wat onder het Oude Testament in symbool of type aan Gods Israël werd voorgehouden, Volbracht al wat door de schaduwen in Israëls Cultus van Hem geëischt werd. Volbracht al dat werk dat Hem was opgedragen, Volbracht gansch die taak, die Hij vrijwillig op zich had genomen. Volbracht is dus ook alles waarom het ging in Christus' lijden en sterven. Dan is gansch 't verzoeningswerk geëindigd, dan is de Vader voldaan, de wet vervuld, alle gehoorzaamheid volbracht, het handschrift der zonde aan het kruis genageld, het of fer gebracht, het losgeld betaald, de mis daad vergeven, de strijd volstreden, de dood overwonnen, de vloek weggenomen, de schuld verzoend, Satan onttroond, de strik gebroken, Gods toorn gestild, de vij and gebonden, de hemel geopend, Wat moet het voor Adam geweest zijn, wat moet er in dat menschenhart zijn omgegaan, toen hij de vloek der zonde zag nederdalen op hem, op gansch zijn geslacht, op gansch de schepping, op al de eeuwen. Wat moeten het ontzettende oogenblikken voor hem geweest zijn, die oogenblikken van verberging achter het groen gebladerte van Edens hof. Maar wat moet het voor dezen 2den Adam geweest zijn, wanneer Hij over die vervloekte wereld, over dien gevallen mensch, over die doornige aarde, door die ontwrikte Schepping, tot aarde en hemel en hel mag roepen met krachtige stem »IIet is volbracht!" Dan jubelt zijn ziel, want zij »zal zaad zien". Dan jubelt zijn ziel, want dan is aan Hem de triumf. Dan jubelt zijn ziel, want dan is de eere en heerlijkheid tot in eeuwigheid aan Zijnen en onzen God. Dan jubelt zijn ziel, want dan valt de vesting der hel in puin, dan is al het brutaal geweld van Satan verijdeld, dan is de geschapen doch afgevallen wereld tot God teruggeleid, dan is de zonde ver broken, gerechtigheid aangebracht, de he mel geopend en is de glorie eeuwiglij k en altoos aan 't Lam dat geslacht is, aan den Koning die zegepraalde, aan den drieëenigen GodGolgotha's kruis is 't middelpunt der eeuwige Godsgedachten. »Het is volbrachtDeze triumfkreet van Chrisius heeft de grootste beteekenis. Voor de Gode vijandige wereld. Die wereld is overwonnen. Satan is verslagen. De zonde moet het opgeven. Het vleesch moet het afleggen. De triumf is aan het zaad der vrouw. Laat de wereld dit weten. Zegge een ieder dit tot zijn opstandig hart. De afloop is niet meer onzeker, 't Leven is in Chris tus en buiten Christus dood en doem. Alle verzet van duivel en hel is geteekend, tevergeefsch. aan. Christus houdt dezen toon »Het is volbracht 1" Deze triumfkreet van Christus is voor de geloovige wereld alles. Immers, alle eigen werk voor onze zaligheid wordt hier afgesneden, 't Is nu de weg der genade. Genade alleen leidt den hemel in. Alle eigen werk met 't doel om de zaligheid geheel of voor een deel te verwerven, moet voor goed losgelaten, 't Fundament is gelegd door Christus. Er blijft ons niets te doen over, dan alleen te gelooven in wat Jezus heeft gedaan, door Jezus is volbracht. Als Middelaar, als Borg heeft Hij het volbracht. Niet voor zichzelven, voor anderen, voor de zijnen. Hun schuld betaalde Hij, voor hen was Hij gehoorzaam aan de wet Gods. Dit is het rijke Evangelie der zaligheid. Wijk van deze lijn één duimbreedte af, en ge zijt weg. Daarom moet deze juichkreet, deze zege kreet van Christus voor ons zijn de kreet des geloofs. i>Het is volbracht!" De gerechtigheid ligt gereed. De vrijspraak is zeker en ge grond. De zaligheid is aangebracht. Wie zal nog beschuldiging inbrengen? Laat de wet maar komen, laat eigen consciëntie maar tegen ons optreden, laat de wereld tegen ons getuigen,laat Satan zijn recht op ons trachten te be wijzen, in die vierschaar staat onze advocaat en voorbidder ons terzijde, en als Deze dat ééne woord laat hooren»'t Is vol bracht 1" dan verstommen alle getuigen en aanklagers met hun sdW/nrechtsgron- den zij druipen af en de engelen jubelen. Daarom moet ons hart in alle bestrijding en aanvechting in dit kruiswoord ankeren. Laat het los, dan zijt ge een speelbal van wind en golven, houdt het vast, dan ligt ge veilig voor storm en stroom. Maar in dit woord moet 't hart, 't ge slingerde hart, niet alleen volkomen rus ten, 't geloof moet hier niet alleen an keren,hier is niet alleen het arsenaal van onze wapenrusting om alle aanklagers van ons te weren, van dit woord moet kracht uitgaan in ons leven. Ons leven is zoo vol raadselen Maar Golgotha dan? Als Jezus roept: »Het is volbracht 1" is het dan voor Mem niet ondergang en nederlaag Dat is de schijn de werkelijkheid is anders. Laat ons dan geloovig zien op de raad selen en den strijd des levens, want achter de donkerste wolken is de sterke hand en de machtige arm van onzen Koning en God. Uit de diepte en uit de duisternis komt de redding op. Dat is in Gods han delen een vaste regel. Laat ons het Koning schap van onzen Heiland over alle dingen, uitroepen over de wereld. Dat moet de wereld weten. Anders kan er niet zijn een knielen voor en een huldigen van dezen Koning. Laat ons het bedenken dat ook in het volbrengenJezus ons een voorbeeld heeft nagelaten. Wij zullen volbrengen onze taak, ons werk, onze ge hoorzaamheid, ons lijden, ons kruisdragen, onze offering, onzen strijd, onze worsteling voor de glorie van onzen Koning en God, wij zijn verplicht Hem na te werken in de kracht des geloofs. En al zijn dan sterk de werkingen des vleesches, de zui ging der wereld, de aanvechtingen van den booze, wat heeft Jezus moeten doen om de zonde te overwinnen Wat lag er niet achter zijn kruiswoord Het is volbracht Zoudt gij dan de zonde omarmen en dus Jezus loslaten? Zijn woord »'tls volbracht!" dreunt al de eeuwen door, en den laatsten dag zal het in AL zijn heerlijkheid en kracht worden ervaren. Dan zal het overgenomen worden door engelen en gezaligden, en er zal eene harmonie worden gehoord die in eeuwigheid niet zal worden verstoord. Dat is de dag van den algeheelen onder gang. Maar ook van den finalen triumtDie dag komtDie dag is nabijHet daget in 'tOosten! Licht het ook in Uw hart? Zij 't dan 't licht van Golgotha's kruis Z. H. P. M. G. de Walle. KERKELIJK LEVEN, 19 April. Tractaatjes. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieprijs 15 regels 30 centiedere regel meer 5 cent Familieberichten 10 cent per regel. Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot uiterlijk Vrijdagmorgen te zenden aan den Drukker A. D LITTOOIJ Az., Middelburg. Zonder eenige feestelijkheid ging ook thans de jaardag van den Prins voorbij. Van de openbare gebouwen en van enkele particuliere huizen wapperden vlaggen. Het lag natuurlijk aan den zwaren druk, welken de Europeesche oorlog ook nog altijd op het leven van ons land legt. Schier eiken dag worden we her innerd aan de gevaren, welke ons volk bedrei gen en onder zulke omstandigheden zou een luide feestdrukte al zeer ongepast zijn. Onopgemerkt ging echter de dag niet voorbij. Bladen van zeer onderscheiden richting ves tigden de aandacht op 's Prinsen jaardag en spraken met waardeering over Hem en zijn arbeid. Dit is een oorzaak van erkentelijkheid. De Prins was oorspronkelijk hier een vreem deling en kreeg bovendien hier een moeilijke positie en de vraag kwam bij velen ophoe zal het gaan Tot dusver echter ging het steeds goed en daaruit blijkt, dat Hij zijn plaats kent en zich beijvert haar waardig in te nemen Meer en meer wijdt Hij zich aan allerlei be langen en menige maatschappij, welke de ver heffing van ons volksleven op 't oog heeft, kan op zijn steun rekenen. Als er bizondere noodeh ontstaan, of bizondere rampen treffen, dan is Hij er aanstonds bij om hulp te verleenen. Zoo leeft Hij meer en meer met Zijn aange nomen vaderland mede en dit doet de sympathie voor Hem groeien. Wij zien hierin een bewijs van Gods goed heid aan Hem, aan ons Vorstelijk hnis en aan ons volk bewezen en we willen blijven bidden dat de Heere Hem verder spare en beware, Hem steeds wijsheid en verstandig beleid geve om tot blijdschap van onze geliefde Koningin en tot welzijn van ons volk te leven. Hij breide bij voortduring vooral in deze donkere dagen de schaduw Zijner vleugelen over ons Vorstelijk huis uit en gedenke het in Zijne hooge gunst. Het is niet van vandaag of van gisteren, dat de Christenen begonnen zijn kleine ge- schriftjes te verspreiden, waarin op korte en duidelijke wijze de een of andere hoofdwaar heid naar voren gebracht werd. Zij dragen gewoonlijk een stempel, waaruit men kon op maken, in welken tijd zij werden opgesteld, want zij richten zich tegen een of ander kwaad, dat in zeer breede kringen werd waargenomen. Zjj hebben het voordeel, dat men ze gemak kelijk aan allen in handen kan geven, voor wie ze bestemd zijn. Men kan ze uitreiken in treinen, op booten, in trams, op markten en op alle plaatsen waar men anderen aantreft. In de laatste jaren zijn ze dan ook bij duizen den onder 't bereik van een groote menigte

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 1