N 8 ~|vl) e a s Voor de Bibliotheek der Holl. Chin. School te Magelang. April-Waadsels. Brievenbus. Kerk- en Schoolnleuws. Offiefëele Berleliteu. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. die broeder in een onzer kerken ouderling ge weest is, en misschien nog wel is. Hoe is het mogelijk dat een opziener in een Geref. kerk hierover inlichting vraagt Want tot de meest bekende hoofdstukken uit den bijbel behoort toch zeker wel Jesoj a 53. En lezen we daar niet: „Door Zijne kennis zal Mijn Knecht de rechtvaardige, velen rechtvaar dig maken", en van wien anders wordt dit ge zegd dan van den Zone Gods? Dus reeds uit hetzelfde kapittel, waaruit de meditatie-tekst genomen werd, kon de juistheid dier uitdruk king blijken. Niet minder bekend is Jesaja 42 1 en 19 En in vs. G van Jes. 49 moet men doorlezen, want in de staart van het vers zit de hoofd gedachte„Ik heb u ook gegeven tot een licht der heidenen". De Knecht des Heeren was niet alleen voor de Joden dat zou te gering zijn maar ook voor de Heidenen. Paulus spreekt eveneens ervan, dat de Zone Gods de gestaltenis eens dienstknechts aange nomen heeft, in Filipp. 2:7. De beide Erskine's sprekender in hun wer ken niet anders over, want zij waren in zoo verre wel schriftuurlijke theologen, dat z\j de uitdrukking „Knecht des Heeren" ook op Christus toepasten. Overigens ljjkt het ons niet aanbevelens waardig een stuk uit een ouden schrijver aan te halen, en de Schrift zelf voorbij te loopen. Eerst naar de bron. Ook blijkt dat er met oude schrijvers erbar melijk gesold kan worden. Bijbelkennis is meer waard dan een dweepen met vernuftige zinspelingen van vroegere theo logen. Van dat laten spelen van het vernuft waren de Erskines niet vrij. Nog iets: een flinke portie kennis van den bijbel en de leer der waarheid ware voor som mige ouderlingen geen weelde-bezit. In het bevestigingsformulier staat terecht, dat zfj om hun ambt degelijk te kunnen bedienen, schul dig zijn Gods Woord uaardig te doorzoeken. En zij beloven ook bij de aanvaarding ervan, dat zij dit naar hun vermogen zullen doen. Zou 't in onze dagen veel gebeuren? Hoeveel ouderlingen zouden er zijn, die niet eens een bijbel met kantteekeningen bezitten en die er wel een hebben, maar nimmer openslaan Kerkhof. ZENDING In dank ontvangen door J. B. te Burgheen aantal Zondagsschoolboekjes van de kinderen der Geref. Zondagsschool te Haamstede Kerkhof. VOOR DE JEUGD, Het ging dezen keer nogal goed. Ik ontving vele brieven en als een Jeugdredacteur zijn maandelijksch pakje krijgt, is het eerste, waar hij naar kijkt, altijd hoeveel brieven er in zit ten. Doch eer nu de raadsels in de krant ko men is het half April, de dagen worden zoo lang en de avonden zoo kort. En als het dan zulk mooi weer is, zooals vandaag, dan denk ik, dat er wel eens zijn zullen, die weinig tijd hebben voor een briefje, of om raadsels op te lossen. Het beste zal maar zijn, deze keer de raad sels niet te moeilijk te maken, dan schiet er licht nog wel eens een verloren kwartiertje over om je krachten eens te beproeven. Ik geloof, dat velen nog vlugger en met minder moeite de raadsels kunnen oplossen, dan een briefje schrij ven, ik hoor daar wel eens klachten over. Tot troost voor hen, wil ik wel zeggen, dat een Jeugdredacteur daar ook wel eens moeite mee heeft, die weet soms ook niet, wat hij schrijven moet. Ik kon ditmaal een prijs toekennen aan Gezina Kroeze, 'tZand bij Middelburg, „De Bibliothecaris". Christiaan Steketee, Heinkenszand, „HetKerst- feest onder het kruis". Neeltje Kluifhout, Oost-Souburg, „Onder het beste dak". Jan Wolfert, Korte Kerkstraat 1, Terneuzen, „Grepen uit het Zendingsleven". Ida Fraanje PdBiezelinge, „Heimwee". Jan Heuseveldt, Blindenhoek C 47, Middel burg, „Voor jonge oogen en jonge harten". Oplossing Slaart Raadsels. I. Jason, Nabal, Rabba, Ceder, Silas en Jabes. II. Ka en Neel, Lek, Keel, Kan, Nek. 't Geheel is Kaneel. I. Merk eens op: de Apostel Paulus, Door des Heeren Geest geleid, Noemt in een van zijne brieven Mij de hoop der zaligheid. Wis acht gij 'took raadselachtig Dat ik duin dien en soldaat. Denk maar na, dan zult gij 't vinden 't Is geen domoor, die het raadt. II. Het geheel is een tekst van 23 letters, daar van zijn 2, 10, 12, 1G, 18, 21 en 22 e. 4, 5 a. 9, 17, 19 n. 1 en 13 b. 8 g, 11 g, 14 o. Zoek de overige letters en waar staat de tekst. III. REBUS. Oplossingen vóór Donderdag 27 April a. s., adres Den Jeugdredacteur, p.a. Dhr. Littooij, uitgever Zeeuwsche Kerkbode, Spanjaard straat, Middelburg. I. Fr. 'kVind je brief zeer aardig. Joh. P. P. Kijk maar goed uit. Jac. Kr. 'k Zal gauw eens aan je denken. F. E. B. Schrijf eens aan den uitgever, die heeft misschien wat anders voor je. Jan St. Er was één klein foutje in. El. Liefb. 'k Ben dankbaar voor je grooten brief, dank voor je raadsel. M. K. Je kunt heel wat boeken aan geloof ik. M. C. K. Vond je het eerste raadsel lastig L. H. Je hebt het voor den eersten keer goed afgebracht. Jan H. Gefeliciteerd met uw jaardag. E. v. d. V. Een beetje geduld. P. de Br. 'tls zeker altijd druk bij jullie. H. Sch. 't Is een heele drukte te B. geweest. Jac. Ie F. Dank voor je mededeeling. Jel. en L. Sch. Nog niet ophouden, hoor! Z. F. Doe maar mee. Janna Br. Welkom in ons clubje, goed je best gedaan. Jans Verb. Lijkt het goed M. IC. Je spreekt in raadselen voor me. H. IC. en P. C. All. 'k Ben blij, dat het naar je zin was. P. J. v. B. Oplossingen goed. St. de J. Net van pas met je jaardag. P. en S. v. H. Jullie hebben heel wat gezien. Wim W. Tot mijn spijt kan ik je voor 't een zoo min als 't ander raad geven. Joh. E. B. 'k Had wel eens mee gewild op je rij toertje. N. ICl. Die namen waren dus dicht in de buurt te vinden. N. Sch. Je oplossingen zijn goed. Joh. Jer. BI. Welkom in ons clubje, 'k Ge loof wel dat ik je ken. Cath. B. Veel handen en veel hoofden licht werken. Pa. B. Goed en wel overgegaan L. A. v. V. Je oplossingen goed in orde. P. B. Heb je die machines al eens gezien Jan W. Wel eens geweest, maar al lang geleden. Adrie L. 'kZal eens over je raadsel denken. S. A. v. K. 'k Vind 't best dat je meedoet, 't Spijt me je zus er niet bij te zien. Fr. de Dr. Een volgend keer en zeer dik hoor. P. M. St. Dank voor je grooten brief. J. v. IJ. Leuk dit raadsel van je. M. D. Ze waren heusch niet moeilijk. Chr. St. Ben je al weer heel beter en goed en wel over Joh. v. VI. Mag je niet mee gaan luisteren I. Leenh. Je oplossingen goed Jac. Geelh. Ik zei je hebt je best gedaan. S. de V. Doe maar mee. A. B. Bloeien de tulpen al De groeten aan Janna. L. en S. de R. Ik zie dat je beiden vol goe den moed zijt, ga zoo voort. G. Kr. Ik geloof toch niet, dat je me kent. El. B. Je kunt heel aardig een brief schrij ven. A. en J. Deurl. Dank voor je tip-top. L. Gesch. Dat is de rechte manier van op lossen meen ik. C. C. P. Je bent welkom in ons clubje. D. C. Vert. Blij je 't nu niet vergeten hebt. L. en E. en M. Vr. Alle drie je oplossingen goed. Cath. Fr. Dank voor je portret, als ik je zie zal ik eens kijken of 't lijkt. C. Bak. Je nauwkeurig adres zal nu niet veel helpen vrees ik. A. D. K. Ik kan ze allen niet opnoemen. C. L. en P. M. Walr. Ik kon het toch goed lezen. BEROEPEN te 'sGravenhage (voor den arbeid onder dejoden): de heer J. v. Nes, theol. cand. a.d. V. U. te Watergraafsmeer J. C. Brussaard te Meppel te IdskenhuizenJ. Waterink te Appelscha; te Brielle: dr. W. G. Harrenstein te Noord- Scharwoude te LutjegastJ. Tonkens te 's Graveland te Rotterdam: G. Wielenga te Zwolle. AANGENOMEN naar EnterM. B. Parlevliet te Sleen naar OpperdoesA. M. v. d. Berg te Landsmeer. BEDANKT voor Zuilichem R. J. Schoemaker te Heemse voor Elburg dr. W. G. Harrenstein te Noord- Scharwoude voor Numansdorp J. B. Jansen te Zevenhuizen voor Waarder: dr. C. N. Impeta te Aver eest voor Hendrik Ido AmbachtB. A. Knoppers te Kapelle-Biezelinge voor BleiswijkA. M. v. d. Berg te Landsmeer. Na praeparatoir examen is door de classe Breukelen beroepbaar verklaard de heer K. Winkelman, theol. cand. te Kampenadres Loenen a.V. Geslaagd voor het cand. examen aan de V. U. de heer N. Buffinga te Doezum. Ds. O. D. Eerdmans te Boskoop is voor nemens op de a. s. Classe emeritaat aan te vragen tegen 1 Sept. of 1 Oct. a. s. Aan de V. U. is geslaagd voor het doet. examen theol., de heer D. J. Keet (Z.-Afrika). Niet geheel duidelijkWjj lezen in „De Standaard" „Op Zondag 16 dezer zal het Ned. Zend. Gen. in de Oosterkerk te Rotterdam een algemeene vergadering houden. Onder voorzit terschap van dr. J. H. Callenbach, zal de heer M. v. Putten worden afgevaardigd als directeur van de Kweekschool te Modjowarno." Wij be twijfelen of de naam „algemeene vergadering" juist is; indien wel, dan zouden wij het zeer betreuren, dat het Ned. Zend. Gen. het voet spoor volgde van Roomschen en Socialisten e. d., die de Zondagen bij voorkeur gebruiken voor „algemeene vergaderingen". Evenmin achten wij het gewenscht dat afvaardiging van onder wijzers op Zondag geschiedt. De diaconie der Geref. kerk te Enschede ontving als legaat van wijlen den heer G. J. van Hecke aldaar de som van f 1000, De Geref. kerk van Wormerveer herdacht verleden week, dat zij vóór 40 jaren werd ge ïnstitueerd. De vroegere leeraar der gemeente, ds. Jonker te Voorburg, hield naar aanleiding van Ps. 129 een feestrede. Intree te Vehen cand. A. B. W. M. Kok met 1 Petr. 2 4 en 5, na bevestigd te zijn door dr. v. d. Brink van Dieren met 2 Thess. 3:5. „De Standaard" vermeldt ook nog, dat ds. Kok is Theol. Dr.Dat is meer dan wy wisten; 't zal wel Drs. moeten wezen. Door de Classis Goes van de Gereformeerde Kerken zijn tot afgevaardigden naar de a.s. Provinciale Synode in Zeeland benoemd de Predikanten R. J. van der Veen en G. Doekes, PrimiG. de Jager en B. Meijer, Secundi de Ouderlingen A. Geelhoed en C. de Putter, Primi J. Donner en J. Zegers, Secundi. De datum van de Synode is nog niet vast gesteld. Souburg. Zondagmiddag hield ds. Kerk hof naar aanleiding van Hebr. 10 32 eene rede ter gedachtenis aan de plaatselijke refor matie der Kerk, die 25 jaar geleden, op 5 April 1891, tot stand kwam. Op dien datum werden 2 broeders ouderlingen en twee broe ders diakenen, die tevoren door een kring van dertien manslidmaten tot ambtsdragers waren verkoren, openlijk en plechtig voor de gemeente in hunne ambten bevestigd door den consulent ds. Hulsebos van Vlissingen. Ter herinnering aan dat feit bepaalde ds. Kerkhof de gemeente bij het verleden van Souburgs Kerk, bij de geschiedenis der Afscheiding en Doleantie, en wees er op dat de institueering van de Geref. Kerk in Souburg geweest is een late bloesem, een achteraankomende vrucht van de Doleantie. Met geloofsmoed traden enkele broeders op den voorgrond. Het eerste begin waarbij de herder zijn schapen in den steek liet, bestond ondanks bezoek aan alle leden der Herv. Kerk slechts uit een klein groepjemaar spoedig breidde de kring zich uit. Iuwoners van Sou burg, die behoorden tot de Christelijke Gerefor meerde Kerken van Vlissingen en van Middel burg, voegden zich bij hen. 1892 reeds bracht de vereeniging van de kerken uit de Scheiding en Doleantie Ook daardoor wies de kring in Souburg. Bovendien werd 16 April 1893 ds. Schoenmakers als leeraar bevestigd. Van jaar tot jaar nam sindsdien de Geref. Kerk in Souburg in ledental toe. De Heere gaf zegen op de zuivere bediening van Woord en Sacra ment. Het gedenken van de vorige dagen roept ook tot verootmoedigingzooveel werd verzuimd, bedorven, niet gewaardeerd, terwijl niet zelden verdeeldheid in de gelederen ont stond. Met het oog op de toekomst werd de ge meente toegeroepen niet te verflauwen, niet te verslappen, maar trouw het pand haar toever trouwd te bewaren, aandachtig gade te slaan de nieuwe actie der broeders en zusters in de Herv. Kerk, die heden ten dage worstelen tegen dezelfde bestuursmachten als eertijds onze va deren. Zoodraz\j komen tot reformatie (zjj 't op andere wijze dan door doleantie of sepa ratie), wij zullen er ons over verheugen en trachten met hen te komen tot de openbaring der eene Kerk van Christus Met een vermanend en opwekkend woord om niet in den uitwen- digen vorm alleen het ware te zoeken, maar door waarachtige innerlijke godsvrucht ook aan een zuiveren kerkvorm te beantwoorden, en op geestelijk en kerkelijk terrein steeds voort te varen tot de volmaaktheid, werd deze gedachtenisrede besloten. De Classis Zierikzee zal D. V. vergaderen op Woensdag 27 Mei. Kerkeraden gelieven pun ten voor 't agendum s. v. p. in te zenden vóór 3 Mei. Namens de roepende kerk, J. SyresmAj Praeses. D. Mulder, Scriba. Kapelle-Biezelinge9 April 1916. Zondagmor gen maakte onze geliefde Leeraar, ds. B. A. Knoppers, aan de gemeente bekend, dat Z.Eerw. vrijmoedigheid had gevonden om voor de roeping naar Hendrik-Ido-Ambacht te bedanken. Soli Deo Gloria. Krone de Heere ook dit besluit met Zijnen zegen, en Hij geve dat ds. B. A. Knoppers hier nog geruimen tijd mag arbeiden tot heil en uitbreiding der gemeente, en tot verheerlijking van den Naam des Heeren. Namens den Kerkeraad, J. Zegers, 2e Scriba. ZENDING. Middelburg G. Met vriendelijken dank ont vangen uit het busje van de kinderen van B. f 4,31V3 en van Mej. L. 100 opgespaarde halve centen. Namens gecommitteerden, B. Laiir, Penningm. Ontvangen het busje van ds. W., inhoudende f221V3, en nog door bemiddeliug van ds. W. uit het busje van Wed. d. P. de som van f 5.18 en van Kees H. 200 opgespaarde halve centen. Onzen dank er voor Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, Penningm. Middelburg. Diakenen Kerk C. zeggen X. Y. en Z. vriendelijk dank voor het door hen aan br. M. Maas ter hand gestelde bedrag van f36.—. Ontvangen voor de Zending op Java van Mejuffrouw de B. door tusschenkom9t van Dr. A. A. v. Schelven te Vlissingen de som van f 1,87V2opgespaarde halve centen. Bloei. Leesboek voor de Christelijke School. Verzameld door J. Lens en IT. J. van Wijlen. Negende deeltje. Met teeke- ningen van Isings. 'sGravenhage. H. J. Spruyt. 1916. Evenals we bij de verschijning van deel X met genoegen kennis namen van de richting, waarin door deze samenstellers werd gearbeid, zoo kunnen we ook bij het uitkomen van deel IX constateeren Dat moeten we hebben op onze scholen". Alleen een vraagStaan de stukjes uit deel 9 niet hooger dan die uit deel 10? Met zorg zijn degelijke stukken gekozen en er is afwisseling van onderwerpen van onze beste schrijvers werd gebruik gemaakt. De duidelijke lettertype, de mooie illustraties, het stevige bandje, alles werkt saam om deze lees boekjes voor de jeugd aantrekkelijk te maken. De inhoud is verre van vervelend. Geef het boekje maar eens aan een scholier in handen in een wipje beeft hij de leuke verhaaltjes ver slonden. We zijn uitgever en saamstellers dank baar dat zij ons werk leverden, dat zoo vol- koineu op de hoogte van onzen tijd is. Ouders en onderwijzers, verzuimt niet van deze uitgave kennis te nemen. Kerkhof. AGENDUM voor de Jaarvergadering van het Zeeuwsche Jongelingsverbond, Prov. Afdeeling van den Nederl. Bond van Jongel. Vereen, op Geref grondslag, te houden D.V. op 2en Paaschdag 24 Aprji 1916, in de Gereformeerde Kerk te Goe s MorgenvergaderiDg, aanvang 10 uur. 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. Jaarverslag van den Penningmeester. 5. Benoeming eener Commissie tot het nazien der boeken van den Penningmeester. 6 Verkiezing van een Bestuurslid van den Bond, met Secundus. Aftredenden A. S. J. Dekker en J. P. Kögeler, die opnieuw worden aanbevolen. 7. Verkiezing Bestuurslid der Afdeeling. DubbeltalN. J. Bastmeijer (aftr.) en Joh. van Wou we. 8. Voorstel van de Vereeniging „Openb. 3 vs. lib" te Goes. 9. Referaat van A. Janse van Sckoondjjke. Onderwerp: „Het belang der Chr. Mil. Tehuizen voor onze Chr. Militairen." Middagvergadering, aanvang half 2. 10. Heropening der Vergadering. Rapport Commissie, onder punt 5 genoemd 11. Rede van ds. J. C. Rullman te Utrecht. Onderwerp: „Het Zionisme." 12. Bespreking. 13. Slotwoord van ds. F. W. II. Branier te Heinkenszand. 14. Sluiting. Vrienden! Toont door Uwe opkomst, dat Zeeland ondanks de Mobilisatie nog een keur bende bezit van jongelingen in 't sieraad hunner kracht. Een keurtroep, zoo 't moet in dienst onzer Vorstinne, maar bovenal een slagorde onder de banier des Kruises, tegen „de geestelijke boos heden in de lucht" zich oefenende in het han- teeren van „het zwaard des Geeste3." Militaire Vrienden! Als de dienst U niet roept op den 2den Paaschdag komt dan met ons op, om den zegen te genieten van een samenz\jn-in-menigte met degenen, die zich buigen willen voor het Woord des Heeren op alle levensterrein. Het Bestuur. VOORSTEL van de Vereeniging „Openb. 3 11b" te Goes om Art. IX van het Reglement, handelende over het Be stuur, te lezen als volgt „Het Bestuur bestaat uit zooveel leden als er Ringen zyn binnen de grenzen der Afdeeling. Deze Bestuursleden, met hunne Secundi, worden gekozen door de Ringen zelve. Bovendien worden vier Bestuursleden geko zen door de Afdeeling Deze vier vormen het Moderamen, dat bestaat uit Voorzitter, Secre taris, Penningmeester en Algemeen Adjunct. De Voorzitter wordt aangewezen door de Afdeelingsvergadering. Alle Bestuursleden hebben drie jaar zitting. Alle onkosten van Bestuursleden, door de Ringen gekozen, worden door de Ringen zelve gedragen. De Afdeelingskas betaalt alleen de onkosten der Bestuursleden die de Afdeelings vergadering aanwees." Advies van het Bestuur der Afdeeling „Het Bestuur, overwegende le. dat het bestaande Reglement spreekt van „minstens 3 Bestuursleden gekozen door de Atdeeling" 2e. dat het voorstel Goes van het vorige jaar in dien zin gewijzigd is, dat het „dit ruime standpunt" niet bestrijdt, maar alleen nader bepaalt 3e. dat op de laatste Jaarvergadering meer dere stemmen zich verhieven in den geest van dit gewijzigde voorstelis van meening dat op deze wijze een bevredigend compromis is gevonden, en adviseert daarom tot aanneming van het Voorstel Goes.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3