ZENDING. Een woord van dr. Mott. Kerk- en SchoolnlenwB Offieiëele Berichten. BOEK A ANKONDIGIN G. VEREENIGINGSLEVEN. dienstige belangen der Protestantsclie militairen op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen bleef actief te Hulst en te Nieuw-Namen. Te Hulst en te Nieuw-Namen traden achter eenvolgens op: Woensdag 5 Januari: ds. Js. de Visser te Middelburg 12 Januari ds. G. van Dis te Zaamslag19 Januarids. G. de Jager te Wolfaartsdyk26 Januari: ds. L. de Bruine te Zaamslag; Woensdag 2 Februari: ds. de Voogd te 's Heer Arendskerke9 Fe bruari: ds. B. A. Knoppers te Kapelle-Bieze- linge16 Februari: ds. H. P. M. de Walle te Zaamslag 23 Februarids. J. H. Lammertsma te AxelWoensdag 1 Maartds. Steinz te Goes 8 Maartgeen dienst (overeengekomen regeling misgeloopen)15 Maart: geen dienst (waar zat de spreker 22 Maartdhr. L. Dek, gods dienstonderwijzer te Sluiskil 29 Maartds. G. van Dis te Zaamslag. De kerkeraad van de Geref. kerk te Axel bleef zorgen voor Zuiddorpe. Te Zuiddorpe liepen de diensten als volgt In de maand Januari: Zondag 2 Januari: ds. J. H. Lammertsma9 Januarids. R. J. Aal- berts 'te Baambrugge; 16 Januari: ds. J. H. Lammertsma .23 Januarids. B. van Halsema te Haastrecht30 Januarids. J. H. Lam mertsma. Iu de maand Februari: Zondag 6 Februari: ds. J. H- Jonker te Voorburg; 13 Februari ds. J. H. Lammertsma 20 Februari Leesdienst27 Februarids. F. Staal Pzn. te Colynsplaat. In de maand MaartVrijdag 3 Maartds. J. H. Lammertsma, afscheidswoord tot manschappen van het vertrekkende 3e Reg., 3e Bat., 3e Comp.Zondag 5 Maartds. H. P. M. de Walle te Zaamslag12 Maartds. K. Schilder te Ambt Vollenhove; 19 Maart: ds. J. H. Lammertsma26 Maartds. R. J. van der Veen te Goes. Uit dit lijstje blijkt, dat er volharding is in het streven, om met onze Protestantsche mili tairen aan de Zeeuwsche grenzen mede te leven, en voor hen te arbeiden tot hun geestelijk en eeuwig welzijn. Lammertsma. Van de buitenlandsche Zendingsmannen is naast den Duitscher dr. Joh. Warneck zeker het meest de Amerikaan dr. John Mott bekend. Van de Wereld-Zendings-Conferentie, in 1910 te Edinburg gehouden, was hij voorzitter, ter wijl hij dat ook is van het zoogenaamde „Voort- zettings-Comité". Hy is wel niet onder de heidenen of mohammedanen als Zendeling werk zaam geweest, maar toch geeft lay zyn leven in dienst der Zendinghjj is n.l. algemeen secre taris van de christelijke wereld-studenten-fede ratie. In deze kwaliteit heeft hy onderscheidene Zendingsterreinen afgereisd, en met vele Zen- dings-arbeiders conference's gehouden. Van dezen man, die kennis van de Zendings zaken heeft èn door studie èn door aanschouwen, meldt de Nederl. Zendingsbode van 17 Maart 1916 ons een woord, dat algemeene aandacht verdient. Hij zou dan het volgende gezegd hebben „Toen ik van myn eerste reis om de wereld terugkwam, legde ik den meesten nadruk op eene groote vermeerdering van het aantal zen delingen. By het einde van mijn tweede reis naar de voornaamste zendingsvelden, pleitte ik voor de noodzakelijkheid om het aantal inland- sche hulpkrachten te vertiendubbelen. Maar in het licht van myn laatste reizen, niet alleen naar Azië maar ook naar Afrika en naar andere Amerikaansche zendingsvelden, voel ik my ge drongen, den nadruk niet langer op getallen te leggen maar op de geestelijke gesteldheid van het leven en het werk der arbeiders. Hoewel dui zenden goed opgeleide zendelingen en tiendui zenden inlandsche leiders en helpers noodig zijn om aan de tegenwoordige behoefte te voldoen, wordt ongetwijfeld in de eerste plaats vereischt een veel grootere openbaring van geestelijke levens kracht en macht. By het zendingswerk moet men nooit uit het oog verliezen, dat het geestelijke in het middel punt moet staan. Het doel van de Christelijke Zending is niet de uitbreiding van handel of politieken invloed van Westersche Christenvol ken, noch het verbreiden vanWestersche cultuur, „geschiedde het niet, en ik heb het dus niet „geleerd." „Gy moet het dan toch zien te „leeren, Maarten, vraag het God maar!" zeide Gerritje, „wy hebben nu alles gemeen en het „gebed niet?" Dit ging Maarten wel wat hoog en daarom zweeg hy, en zyn vrouwtje zei na eenige oogen- blikken„Wij zullen dan ieder voor ons zelf .bidden." Zij vouwde de handen en bad, Maarten ook, ten minste zoo scheen het. Er werd niet meer over gesproken, en ofschoon Maarten alles deed wat hy kon, om onder het eten gezellig met zyn vrouwtje te praten, ge voelde hy toch, dat er iets tusschen hen was, wat in zonderheid Gerritje onaangenaam scheen te zijn. Na het ontbijt nam hy den nieuwen Bijbel, die Gerritje's vader den vorigen dag hem had gegeven, en met een„zullen wy „maar voren af beginnen?" waarop zij zeide: „dat is goed, Maarten!" las hy het eerste hoofdstuk uit den By bel. Wederom werden daarna de handen gevouwen en gedankt. Maar ten kustte zyn vrouwtje, en met de belofte: zoo spoedig hy kon thuis te zullen komen, verliet hy haar, om den hem opgelegden arbeid te verrichten. Gerritje liet hem uit, staarde hem na en ging daarna weder in huis. Zy zat nog even te peinzen't was alsof zy nogmaals bad, maar om zich heen ziende, stond zy op en begon de tafel op te ruimen. Wij zyn nu ook buiten laten wy samen daar onder die pereboom gaan zitten. Het weer is zoo mooi. Zeg, hoe vindt gy het daar? Het ziet er aardig uit. Een mooi kabinet en een flinke klok, ik vind noch het ontzenuwen van het geloof, den cultus en de handelingen van niet-Ckristen godsdiens ten, zelfs niet het invoeren in niet-Christenlan- den van de uitwendige vormen van het Wester sche Christendom. Het alles overheerschende doel is het brengen van Christus aan alle rnen- schen, en wel op zoodanige wyze, dat onder ieder volk het zuivere Christendom wortel vat en inheemsch wordt. Door het brengen van den levenden Christus aan levende menschen, kan het volksleven van Zyn leven worden doortrokken. Dit eigenlyke doel van het zendingswerk moet niet worden verward met de verschillende zen dingsmethoden,zooals het oprichten van hoogere- of lagere scholen en ziekenhuizen, het tot stand brengen en verspreiden van Christelijke ge schriften* en allerlei vorm van maatschappelijk werk. Bovendien moet het doel niet worden verward met het gevolg van de Zending. Geen onderneming of beweging heeft grooter maat schappelijke en zedelijke resultaten gehad dan de zendingsbeweging, maar dit zyn slechts bij komende zaken en onvermijdelijke gevolgen van het afgaan op het geestelijke doel. Het werk van de Christelijke Zending is, goddelijke levenskracht mee te deelen aan eene beschaving, die in verval is geraakt of zich op een laag standpunt bevindt. Zoodoende worden krachten ontketend, waarvan niemand den invloed en den omvang kan voorzien of berekenen. Het geestelijke doel mag het beheerschende worden genoemd, want het moet bepalen, wat men zich voorstelt te bereiken en welke middelen men er toe aanwendt, het gebruik zoowel van het geld als van den tyd, en de geestelijke krachten, die aangenomen worden. De grootste, beste en meest blijvende resultaten zyn ver kregen, waar dit doel goed in het oog gehou den en met volharding nagestreefd is. Menige droevige bladzyde van de ervaring op zendingsgebied zou niet geschreven zyn, indien dit geestelijke doel altijd tot zyn recht was gekomen in de praktijk van het zendingsleven. Daarom is het goed, dat wy by al ons denken en handelen worden beheerscht door de ge dachte, dat alleen de levende Christus het leven kan brengen aan een stervende wereld." By 't lezen van deze beschouwing moet men in het oog houden, dat dr. Mott vooral spreekt met het oog op de Zending door Engeland en Amerika, welke niet altyd zich vry gehouden heeft van politieke en andere bedoelingen. J. D. Wielenga. TWEETAL te GrypskerkeW. E. van Duin te Bolnes R. Haitsma te Hindeloopen te Arnhem W. H. Gispen te Zwolle C. W. E. Ploos van Amstel te Delft, te Brielle dr. W. G. Harrenstein te N. Schar- woude S. Verlare te Kommerzijl te Rotterdam (vac. wijlen H. H. Veder): J. L. Schouten te Arnhem G. Wielenga te Zwolle; te WatergraafsmeerR. E v. Arkel te Soest J. C. Brussaard teMeppel. BEROEPEN te Arnhem W. H. Gispen te Zwolle te Assen J. Gispen te Alphen a.d. Ryu te WestmaasB. v. Halsema te Haastrecht te Cubaard W. Weener te Vianen. AANGENOMEN naar ZwartsluisH. H. Schoemaker te Wezep. BEDANKT voor Emmer-CompascuumJ. v. Henten te Wyckel c. a. voor IdskenhuizenD. v. Djjk te Knype voor HoogvlietW. T. v. Dam te Willemstad voor Hendrik-Ido-AmbachtB. A. Knoppers te v Kapelle-Biezeliüge. Ds. J. N. Lindeboom te Zutphen heeft met ingang van 1 Juni a. s. eervol emeritaat verkregen. 23 April herdenkt hy zyn 40-jarig ambtsjubileum. Ja, maar dat bedoel ik niet. Hoe vindt gy die menschen Nu zij schijnt op zyn minst een zeer ernstig vrouwtje te zyn. Wilt of durft gy niet recht met uw gedachten voor den dag komen? Laat ik u dan met dit paartje nader bekend maken. Het schijnbaar door en door gezonde vrouwtje was juist 20 jaar. Zy was de dochter van Godvreezende ouders, en had, na het sterven van haar vader, een stiefvader gekregen die catechiseermeester was, en een groote mate van kennis en godsvrucht bezat, zoodat zy met haar zuster eene echt Christelijke opvoeding had ontvangen, welke goede vruchten afwierp. Zy was gewoon dagelijks ernstige en hartelijke gebeden te hooren. Zy had ook zelf bidden geleerd; bad zelfs veel, en meende in haar eenvoudigheid, dat ieder, evenals zy, de nooden des volks zag en er biddend meê werkzaam was. Nu merkte zy echter dat haar man, die vier jaar ouder was dan zy, in een huisgezin was groot geworden, waar wel uiterlijk de Waarheid werd beleden, maar waarvan de Goddelyke kracht niet werd gekend, en daarom in zyn jeugd slechts een formulier-gebedje had geleerd. Gevolg hiervan was, dat hy weinig wist van God en Zyn dienst, van de Bjjbehche- en van de Vaderlandsche geschiedenis. Dat smartte haar en daarom kwam het zoo recht ernstig uit haar hart: „Wij hebben nu alles gemeen en het gebed nietHier zien wy reeds, en het vervolg van ons verhaal zal het nog klaarder aantoonen, hoe groot een weldaad het is, God vreezende ouders te mogen bezitten, die voor en met ons bidden en ons opvoeden in de leer en vermaning des Heeren. Het werpt een lie felijke vrucht af voor dit leven en dikwijls behaagt het den Heere er uit genade een eeuwi gen zegen op te schenken. Mogen alle kinderen, die dit voorrecht hebben of hadden, het recht waardeeren! (Wordt vervolgd.) Door wijlen mej. de wed. M. DaaneVilé te Souburg is gelegateerd o. a. aan de Geref. kerk en de School met den By bel elk f 200,— De particuliere Synode van Utrecht zal D. V. Woensdag 14 Juni te Zeist worden ge- >uden. Intree te Den Haag ds. J. Douma, over gekomen van W atergraafsmeer, met Ef. 1 22 en 23. Dr. A. Kuyper Jr. hield een rede over Ps. 50 2 by gelegenheid van het iu gebruik nemen der nieuwe kerk aan de Westzeedyk te Rotterdam. Ds. P. A. Veenlmizen te Almelo heeft wegens gezondheidsredenen emeritaat aange vraagd. Een citaat uit „Nieuwe brieven aan een vriend te Jerusalem" We lazen dezer dagen ook van een dominee die in zyne gemeente eene afdeeling van de vereeniging tot verrijking van het Kerkgezang had opgericht. Dat is met andere woorden tot invoering van gezangen in onze kerken. Zulk een vereeniging kan, dunkt me, niet anders dan verdeeldheid in onze kerken wekken of vermeer deren. Men heeft het wel eens over onkerkelijke vereenigingen, en acht die alle uit den booze. Maar deze vereeniging mag wel onder dubbel kerkelijk toezicht staan, zoowel van de plaatse lijke kerk als van de kerken in 't algemeen. Ik kan het streven van deze broeders en zus ters niet begrijpen. Het is alsof ze opzettelijk eene „nieuwe kwestie" in onze kerken willen inbrengen, terwyl we de oude kwestie's nog niet opgelost hebben. Bovendien biedt de Her vormde Kerk met haar gezangen-kwestie ons waarlijk geen uitlokkend vooruitzicht met haar predikanten, die of nimmer een gezang of één als tusschenzang of byna niets dan gezangen opgeven. De conferentie van Diakenen in de Herv. kerk zal D. V. 3 Mei gehouden wordende volgende onderwerpen zullen besproken worden: 1. Welke wegen moet de diaconie inslaan om „goede middelen" voor haar werk te ver krijgen 2. Welke eischen stelt de verpleging van ouden van dagen Uit Amsterdam wordt aan de Ned. ge meld, dat in een gisteren aldaar gehouden vergadering vanwege het Ned. Bijbelgenoot schap met vertegenwoordigers van onderschei dene Zendingscorporaties aan beslissing waren onderworpen de volgende voorstellen 1. in de plaats van Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, die einde 1917 als zoodanig zal aftreden, niet ingang van 1 Januari 1918 te benoemen tot zendings-consul den heer D. Crommelin, zendeling te Modjo Warno 2. tot secretaris aan het zendingsconsulaat te benoemen, en uit te zenden nog dezen zomer, den heer P. Kuilman, proponent te Prinsenhage. Afscheid van Aarlanderveen, wegens ver trek naar Serooskerke (W.), ds. P. Warmen- hoven, met 2 Thess. 3 16. Arnemuiden, 7 April 1916. De Diaconie der Geref. kerk te Arnemuiden, aangewezen als roepende Diaconie, bericht aan de Diaconiën, dat zy D. V. op 24 Mei a. s. de Diaconale Con ferentie in de Classis Middelburg hoopt samen te roepen. Punten voor het Agenda worden ingewacht tot 29 April a. s. by ondergeteekende. Namens de Diaconie der Geref. kerk voornoemd, C. JOBSE. Heinkenszand. Tot blijdschap van kerkeraad en gemeente mochten wy Zondag 1.1. van onzen geliefden Herder en Leeraar vernemen, dat hy vry moedigheid had ontvangen voor de roeping van de Geref. kerk te Gramsbergen (Overysel), te bedanken. Namens den kerkeraad, L. van Vessicm, Scriba. Serooskerke, 8 April 1916. De kerkeraad der Geref. kerk van Serooskerke (W.) noodigt van de zusterkerken in deze Classe afgevaardigden uit, tot de bijwoning der intreerede van den WelEerw. Zeergel. Heer ds. P. Warmenhove, welke zal plaats hebben op Zondag 16 April a. s. in de namiddag godsdienstoefening. Gelieve vóór Donderdag 13 April kennis te geven aan den Scriba br. Js. Goedbloed. De Kerkeraad. ALGEMEENE VERGADERING der Ver eeniging „De Kerkelijke Kas" op Don derdag 13 April, 's avonds 8 uur. Agenda: Opening. Notulen. Jaarverslag. Verslag Commissie van Controle. Voorstel omtrent overschrijving van de goederen der „Kerkelijke Kas" op de kerk en Sta tutenwijziging. Begrooting 1916'17. Benoeming Commissie van Controle. Rondvraag. Sluiting. De Secretaris, F. de Hullu. Verantwoording ran UrfjUgavsi. Middelburg C. Iu vriendelyken dank ontvangen van mej. N. 1 gulden. Zusterkring. Tholen. De j. 1. Zondag gehouden collecte voor kerken, getroffen door den watersnood, bedroeg f 19,42. Namens den kerkeraad, J. Poüwer, Scriba. BARTIMEUS. In dank ontvangen van Geertrui E. Rouw te Zaamslag f 6, door haar met een busje voor bovengenoemde .vereeniging ingezameld. De Penningmeester, J. Diensk. Markt, Maassluis. Vlissinqen. Onder dankbetuiging verantwoord ik f 1.87Vj aan opgespaarde halve centen, my ter hand gesteld door Mej. de B, voor de Zeeuwsche Zending. A. A. van Schelven. Vlissingen. Met dank aan de(n) milde(n) gever (geefster) gevonden in de collecte van Zondag 2 April een bedrag van f 5.—, bestemd voor de kerk. Namens den Kerkeraad, A. Roos, Scriba. Ontvangen in de collecte van 1.1. Zondag f 1,— met bijschrift „voor onze weezen" en f 1,met byschrift „twee kwartjes voor de school te Schiermonnikoog en twee kwartjes voor de Zending". Diakenen kerk C zeggen hiervoor dank. A. J. Dbewks. Wij en ons Hais. Voor ons over onze kinderen. Over ons voor onze kinderen, 's Gravenhage. H. J. Spruyt. 1916. Prys gebonden in solieden baud f 1,25. Kinderen opvoeden is een moeilijk werk. Daar over een boek te lezen, geschreven door iemand, die de kinderen kent en liefheeft en uitgaat van het goede beginsel, dat on/.e kinderen moeten opgevoed in de vreeze des Heeren, is zeer aan bevelenswaardig. We kunnen met volle vrij moedigheid zeggen, dat niemand dit boek on tevreden zal terzijde leggen. Onderscheidene dezer pittige stukjes trokken de aandacht, toen zy geplaatst werden in het weekblad van ds. Sikkel, Hollandia. In aangenamen toon en vlotten stijl geschreven, bieden deze artikeltjes nuttige wenkenmet zekere handigheid legt deze paedagoog wonden in de opvoeding bloot en weet er terstond een pleister ter genezing op te leggen. Zoo'n boekske kan goede vrucht afwerpen. Vinde het veel lezers en lezeressen. Ook de laatsten verstandige moeders zullen er haar winst mee doen. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Vyfcte jaar gang. All. 6. April 1916. Utrecht. G. J. A. Ruys. Het eerste artikel: „de voorgestelde Belas tinghervorming" is van prof. Diepenhorst en bewijst opnieuw hoe deze professor over taaie onderwerpen artikelen kan schrijven, die.ge met pleizier van a tot z doorleest. De groote attractie van deze aflevering schuilt wel in het artikel van den heer II. Colyn over den Volkerenkryg (IV). Uittreksels ervan komen in allerlei dag bladen heel ons vaderland onder de oogen. Vooral het slotgedeelte werpt licht op de moei lijke omstandigheden waarin ons land verkeert. Een letterkundig opstel van den heer A. Wa penaar leidt ons in „ten tyde der Sentimenta liteit", van den grooten Feith. Pool eindigt zijn reisbeschrijving „Dwars door Centraal-Afrika", avontuurlijk genoeg om de lezers bezig te hou den. Willem de Mérode verrijkte dit nummer met een welgeslaagden tijdzang„Toon ons Uw aangezicht". Ten slotte de Leestafel met recensies van deskundigen, o a. van Colyn ovér oorlogsgeschriften. Totaalindruk een pracht- afieveringKkbkiiof. „Een Schat in Aarden Vaten". Naar we vernemen van den uitgever E. J. Bosch Jbzn. te Nyverdal zal het werk „Een Schat in aarden Vaten" De „Afscheiding" in levensbeschrijvingen geschetst op zoo uit nemende wyze begonnen door nu wylen den heer J. A. Wormser, worden voortgezet door den bekenden kerkhistoricus ds. J. C. Rullmann van Utrecht. De familie Wormser heeft aan ds. Rullmaun de vrye beschikking gegeven over de verschillende bescheiden en bronnen die den overledene ten dienste stonden. D.V. Donderdag 13 April a. s. vergaderiug der Ring „Middelburg" om 7Vs uur in het Militair Tehuis te Middelburg. Onderwerpen Voor de pauze 2e deel der Leiddraad, Zeeuw sche afd. Na de pauze: Letterkundig Onderw. „Da Costa en zyn drama de Perzen". Beide door de vereeniging van Middelburg Herman Faukeel. Bezoekt allen de laatste vergadering dezer wintercampagne. De Ring-Secr. L. M. Helder. IIET AGENDUM voor de Jaarvergadering van het Zeeuwsche Jongelingsverbond, Prov. Afdeeling van den Nederl. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. grond slag, te houden D. V. op 2en Paasch- dag 24 April 1916, in de Gerefor meerde Kerk te Goes, zal volgende week worden bpgenomen. CORRESPONDENTIE. ERRATUM. Iti het stukje van den heer Colder, vorige week opgenomen, staat abusievelijk „kerkelijke artikelen" inplaats van „kostelijke artikelen"'

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3