Offieiëele Berichten. Vacatorebeurten in de Classis Zierikzee. Verantwoording van LlafdagaYgn. Zendingscomité Koudekerke. Christelijke School te Schiermonnikoog;. BOEKAANKONDIGING. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. Stemmen (les Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Ail. 4. Fe bruari 1916. Menigerlei Genade. Wekelyksche Leerre denen. Art. 31—40. Naar Frankrijk en liet Fransche Front Nederl. Zendiogs-Jaarboekje voor liet jaar 1916 met alfabetische naam- en adres lijst van Zendingsarbeiders in O. en W. Indie. VEREENIGINGSLEVEN. Er wordt te Joure een nieuwe Geref. kerk gebouwd, begroot op f 30,000grond is reeds gekocht, terwijl voor flinke bedragen, w. o. vier giften van f 1000 elk, wordt ingeschreven. Op het agendum van de synode der Geref. kerken van Zuid-Afrika komt o. a. voor het volgende voorstel„wij gevoelen den drang als kerk van Christus om den Naam desHeeren, die de Regeerder en Bestuurder is van de lot gevallen van volkeren en natiën, in de Grond wet van de Unie erkend te krijgen, en daarom vragen wij als Synode onze Regeering eerbie- diglijk om daartoe de noodige stappen te nemen". Evangelisatie. Ds. G. J. Pontier te Heer len heeft des Zondagsmorgens een kleine 100 personen onder zijn gehoor reeds moest tot vermeerdering van zitplaatsen worden overge gaan voorts worden er geregeld Zondagsschool en catechisatie's gehouden. Yoor de Belgen heeft hij een Franschen dienst begonnen waar van weinigen een dankbaar gebruik maken. Onder de Duitschers wordt gearbeid door trac- taten. Des Zondagsavonds predikt ds. Pontier te Hoensbroek voor de talrijke uit Duitschland uitzwermende Nederlandsche mijnwerkers. Vrije Universiteit. Directeuren der Ver- eeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag besloten ook dit jaar tot het hou den van eene wetenschappelijke samenkomst, waarvoor als datum bepaald werd Woensdag 5 Juli, den dag voorafgaande aan de jaarver gadering, welke op 6 Juli is vastgesteld Rotterdam is aangewezen als plaats van sa menkomst. Voor het houden van een referaat op de we tenschappelijke samenkomst zijn uitgenoodigd de lieeren dr. G Chr. Aalders, pred. der Geref. Kerk te Ermelo, en Prof. Mr. P. A. Diepen horst, te Amsterdam. Evenals vorige samenkomsten, kunnen aan deze samenkomst deelnemen allen, die hunne instemming betuigen met art 2 van de statuten der Vereeniging en aan eene school voor Hooger Onderwijs hunne studiën hebben voltooid of nog ingeschreven zijn. Leden en begunstigers kunnen deze verga dering bijwonen. De plaatsen-commissie der Geref. kerk Mid delburg C hoopt zitting te houden in het Kerkgebouw op Dinsdag 29 Februari a.s des avonds van 89 uur. SCHARENDIJKE 12 Maart ds. C. Staal. 30 April ds. R. Brouwer. 14 Mei ds. A. Taal. Namens de Classis P. J. Baaij. Axel, 23 Februari 16Dinsdagavond was het voor onze Zendingsorganisatie een aange name en leerrijke avond. Een kist met alle bezienswaardigheden uit Groenland, Labador, Australië en Zuid Oost- Afrika, gaf er aanleiding toe. Nadat Ps. 86 5 gezongen was opende ds. Lammertsma de vergadering met gebed, zette in het kort het doel van deze samenkomst uiteen. Hierna gaf Z.Eerw. het woord aan den heer Coumou, hoofd der Chr. School alhier. Spreker begon met een kort overzicht te geven van het ontstaan, het leven en het werk van die gemeente. Vooral wat de broedergemeente al gedaan had voor de verbreiding van het Evangelie. Met onverdeelden aandacht werd spreker gevolgd. Was het voor velen niet nieuw, de wijze waarop den heer Coumou het deed, maakte toch deze stof weer zeer aan trekkelijk. En vooral kwam nu die historische opfris- sching ons allen ten goede, toen de kist werd geopend. Wat werd er gelachen toen de heer Coumou een van zijn dochtertjes het kleed deed aantrekken van een Eskimo. Wat werd er gekeken naar het ijzer waarmede de slaven geboeid werdende trom waarmede men ten oorlog trokhet afgodsbeeld waarvoor men in de heidenlanden boogde boog en speer. Kortom die kist bracht ons in een andere wereld met onze gedachten. Wat hebben de Hernhutters een moeilijke taak op hun schou deren genomen. Maar rijk is ook hun arbeid gezegend. Zij hebben de banier des Evangelies geplant op de meest afgelegene deelen der aarde, en in den dag der eeuwigheid zal het eerst openbaar worden hoeveel paarlen, door hun arbeid gehecht zijn geworden aan de Mid- delaarskroon van JezusDs. Lammertsma, was inderdaad de tolk der aanwezigen toen hij den heer C. dank zeide voor de onderhoudende wijze waarop hij ook bij het vertoonen van al die vreemde voorwerpen ons had weten te boeien. En zoo echt naar waarheid was 't wat de voorz. zeide^ „dat we heden hadden gezien het groote voorrecht dat wij hadden boven die heidenen". Na het zingen van Ps. 72 11 werd deze leerrijke samenkomst gesloten, en eindigde de heer Coumou met dankzegging. Nog enkele maakten van de gelegenheid, om sommige voorwerpen van nabij eei*s te bezien, gebruik. Namens de Zendings-organisatie van de Geref. kerk te Axel, G. den Deurwaaedbr Gz., Secr. De diaconie der Geref. Kerk A te Middelburg zoekt voor eene hulpbehoevende oude zuster opname in een klein gezin tegen nader overeen te komen condities. Aanbiedingen worden in gewacht bij dë Diaconie voornoemd, adres C. van der Kleijn, Lange Noordstraat. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee der Geref. Kerken op 16 Febr. 1916. I. B\j afwezigheid van den praeses, ds. G. Klumper, opent de assessor ds. Z. Hoek de ver gadering, laat zingen Ps. 84 3, leest Ps. 138 en gaat voor in 't gebed, terwijl hij ds. Taal en ds. C. Staal aanwijst om de lastbrieven na te zien. II. Behalve Kamperland, waarvan een tele grafisch bericht was ingekomen, de reden aan gevend waarom 't niet kon komen, waren alle kerken aanwezig. Geersdijk vaardigt 2 ouder lingen af, een was maar ter vergadering. III. De praeses komt ter vergadering. Alsnu worden de notulen gelezen en goedgekeurd. IV. Ingekomen stukken a. Een missive van ds. Raman voor kennis geving aangenomen. b. Een missive van deputaten der Generale Synode inzake verbetering predikants-tracte- menten, broeder Bastmeijer als correspondent aangewezen. V. Een voorstel van de kerk van Zierikzee wordt aldus gewijzigd aangenomen. Wordt een kerk die een emeritus-dienaar of predikants weduwe of weezen te verzorgen heeft vacant, dan zal met zulk een kerk worden onderhan deld of gedurende de vacature hare gewone bijdrage niet kan verhoogd. VI. Ds. Staal van Colynsplaat brengt als Zendings-deputaat rapport uit. Hierin wordt opgemerkt dat samenwerking tusschen de Zeeuwsche kerken en de kerken van N.-Brabant en Limburg werd verkregen. VII. Bij 't uitbrengen van 't rapport inzake evangelisatie door ds. Sybesma, terwijl de ijver van onzen evangelist br. de Vries zeer wordt geprezen, worden de volgende voorstellen ge daan a. Om 't mandaat van br. de Vries 3 maanden te verlengen. b. f150,voor dien arbeid toe te staan. c. Inplaats van ds. Kok ds. Hoek te benoe men als deputaat in de commissie van evan gelisatie. Deze voorstellen worden aangenomen. Den kerken, die nog niet collecteerden voor de Evangelisatie wordt op 't hart gebonden dit alsnog te doen. Terwijl de collecte voor de Evangelisatie wordt aangeraden, als verplicht op te nemen op het collecten-lijstje en in Mei of Aug. ter classis te storten. VIII. Rapport uitgebracht inzake de com missie ad hoe bij monde van ds. Sybesma. De deputaten worden gedechageerd. IX. Een instructie van Zonnemaire wordt aldus gewijzigd aangenomendat de Classe Zierikzee er op aandringt ter Prov. Synode dat ieder jaar 't percentage inzake regeling art. 13 zal worden herzien, zoodat de eene classe niet boven de andere bezwaard worde. X. Bij de rondvraag naar art. 41 wordt enkelen kerken advies gegeven. XI. Wissenkerke vraagt aan en verkrijgt f100,ondersteuning uit de kas voor hulp behoevende kerken. XII. De administratie van verschillende quaestores wordt gerapporteerd in orde te zijn. XIII. De dienaren des Woords van Haam stede en Zonnemaire worden aangewezen om met Scharendijke te onderhandelen inzake 't aangenomen voorstel van Zierikzee. XIV. Brouwershaven vraagt en verkrijgt 2 vacatuur-beurten. XV. Bij de rondvraag komen de rechten en plichten van 't consulentschap ter sprake. Den algemeene consulenten wordt opgedragen een regeling daarvan ter volgende vergadering te brengen. XVI. De volgende vergadering zal worden gehouden Woensdag 10 Mei, terwijl zij om 10 uur zal aanvangen. XVII. 't Kort verslag wordt gelezen en vast gesteld. XVIII. De vergadering wordt gesloten met dankzegging door den praeses. Op last der Classis, Z. Hoek. De ontvangsten in 1915 bedroegenCon tributies f 16Ï,51 V2Zendingsbladen f38,97; Kalenders f 10,25; Giften f4,54; Busjes P. v. L. f 22,35VsL. J. f 15,21V2 J. B. f 10,03; F. d. G. f 0,511/2 Collecte Rede ds. Ingwersen f 7,30Rente f 1,79Totaal f 272,48. De uitgaven warenAfgedragen aan de Classe f200; Zendingsbladen f 43,40 Zendings kalenders f 5,55 Macedoniër f 2,40Honora rium en reiskosten ds. I. f 12,50; Portefeuil les en boekjes f 2,671/2 Totaal f266.52y2 Er worden plm. 120 Zendingsbladen gelezen, terwijl door 127 personen een driemaandelij k- sche of jaarlijksche bijdrage gegeven wordt. In het Comité kwam voor A. Wielenmaker Hz. die bedankte C Geljon in de plaats. Het Comité dankt allen hartelijk voor bijdragen en giften. Moge deze arbeid strekken tot de komst en uitbreiding van Gods Koninkrijk op Java. Namens het Comité L. v. Loon, Voorz. F. d. Geoot, Secr. Koudekerke, 21 Febr. 1916, Vlissingen Voor dit doel werd mij deze week door eenige Catechisantjes het mooie be drag van f 32,05 ter hand gesteld, opgehaald per prikkaartn.l. van L. K. f 2,50M. de K. f 7.50 P. K. f 2,- A. P. f3,40 L. S. f 7,10 T. de W. f 9,55. Hartelijk dank aan alle gevers en geefsters. A. A. van Schelven. 23 Febr. 1916. Vlissingen Met dank aan den Heere zij ver meld, dat de collecte voor de watersnoodlijdende kerken in Nederland bedroeg f 249,00, terwijl bovendien f 1,als nagift inkwam, zoodat een bedrag van f 2,50 aan onze zusterkerken kon worden afgedragen. Bovendien werd in de collecte een bedrag van f 5,gevonden voor de kerk. A. Roos, Scriba. De collecte voor de kerken, die door den watersnood geleden hebben, heeft te Souburg opgebracht f 100,74. A. I. II. Ziekenbus. In dank ontvangen van ds. N overschot Collecte Lidm. Catechisatie f 0,50. Mejulïr. Stevense, Penningmeesteresse. Middelburg A. Met vriendelijken dank, door bemiddeling van ds. Wielenga, ontvangen de som van f7,50 van de Zendingsclub „Het Mos terdzaad". Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, Penningm. Ds. F. J. van den Ende. (V.D.M. te West- kapelle). De Geschiedenis van een vierkanten cirkeL Eene beschouwing, naar aanleiding van den te zoeken „modus vivendi" voor de Ned. Herv. Kerk. Oosterbaan en Le Cointre, Goes, Januari 1916. Prijs f 0,40. De vierkante cirkel is de volkskerkidee. Wij, Gereformeerden, slaan met belangstelling gade wat in de Herv. kerk gebeurt en hebben daar over onze eigen beschouwing. Niet alleen cri- tiek, maar ook sympathie. In het voorwoord zegt de schrijver: „Wat in de Herv. kerk ge schiedt, is voor de leden der Geref. kerken niets anders dan de verdere ontwikkeling van het proces ter vrijmaking hunner eigene Kerk, van de Kerk, waartoe zij behooren en die hun zeer ter harte gaat, wijl zij daarin zien en zoeken de zuiverste instituaire openbaring van het li chaam van Christus." De Westkapelsche Peraar zet in een duidelijk betoog zijn gedachten uiteen. Hij toont aan, hoe de volkskerkidee de bron van al de ellende is in de tegenwoordige Hervormde Kerk. Na een historisch overzicht gegeven te heb ben, vat hij kortjsaam de onderscheidene quaes- tiën, die tegenwoordig in de Herv. Kerk zich voordoen, en eindigt met enkele conclusiën te trekken. Deze kerkrechterlijke studie, die van scherp nadenken getuigt, is eene poging om zoo mo gelijk ook de Herv. broeders in het rechte spoor te brengen. AH. 10. Febr. 1916. Heusden. Gezelle Meerburg. Dr. G. Ch. Aalders schrijft een artikel over Hugo Winckler, de vader van het pan-baby- lonisme. Ds. Lindeboom levert een exegetische studie over Joh. 1 15, 17, 30: „Die na mij komt, is voor mij geworden". Dan volgt een stukje over de organisatie der verstrooide Gereformeerden in Indië, dat beter in een Kerkbode paste dan in dit tijdschrift. Ds. Rullmann levert weer een smakelijk geschreven Kroniek, waarin hij ons ook een en ander vertelt van de Ned. Geref. Kerk van Z. Afrika. Recensiën. De eerste „re censie" is eene aankondiging van prof. Gros heide van zfjn eigen boekBijbelvertalen. Waarom is die nu niet opgenomen, als men dan toch eenmaal dat onderscheid maken wil, onder de rubriek „boekaankondiging" Prof. Ridderbos recenseert enkele in ons land ver schenen boeken. Dr. Keizer vestigt de aan dacht op Meyer'sKirche, Volk und Staat. Prof. Sill. Smitt geeft een leerzame beschouwing over een bundel zoogenaamde Gereformeerde preeken „Tot de Wet en tot de Getuigenis" van Hervormde predikanten. Leerzaam vooral voor die predikanten zeivenMaar ik denk, dat ze wel zullen voortvaren in hun droesige methodeDeze aflevering besluit met „Boek aankondiging" van C. L.Onze twee kerkelijke jaarboekjes, uit Goes en Nijverdal, welke door een misverstand ter drukkerij niet in de Januari aflevering opgenomen werd. Moge er van 's re censenten aanmerkingen nu meer nota genomen worden dan ten vorigen jare. Utrecht. G. J. A. Ruys. Prof Anema zet zijne studie voort over Au- gustinus' Rechts- en Staatsleer, en behandelt in deze aflevering de rechtsleer. Daaruit blijkt in hoeverre deze kerkvader zich aansloot by het bestaande Romeinsche recht en in hoeverre hy rekening hield met de beginselen der Heilige Schrift. Op de middeleeuwen heeft veel invloed geoefend Isidorus van Sevilla, twee eeuwen na Augustinus levende. F. de Bas levert een opstel over Marjorie Bowen, de gevierde schrijfster van historische romans. Dr. Slotemaker de Bruine behandelt naar aanleiding van periodieken de verhouding van religie en socialisme. G. J. A. Pool vervolgt zijn interessant reisverhaal „Dwars door Centraal-Afrika". Dr. Norel behandelt „het godsdienstig element by Feehner", den schrijver van het boek over het zieleleven der planten, en over het bezield zyn van de sterren en van de aarde. De buitenlandsche Kroniek van den heer Baarbé behandelt op klare wyze het brandende vraagstuk van den drang naar het Oosten, de worsteling die op ditoogenblik in Perzië en aangrenzende landen plaats grijpt. De Leestafel biedt eenige beschouwingen over pas verschenen boekwerken. 't Is weer een artevering, die degelijk werk biedt en ryk is aan afwisseling, ook al ont breekt ditmaal het poëtische element. Kampen. J. H. Kok. Deze nummers verschenen tusschen 23 No vember en 25 Januari. Er is rekening gehou den met den kalenderadvents- en Kerstpre- diking. Daartusschen in de laatste predicatie, die de ontslapen ds. Hoekstra in Arnhem ge houden heeft (tenminste als wy afgaan kunnen op een bericht, dat in een der bladen voorkwam). Of het met de exegese van den Oudej aarstekst van ds. de Geus wel heelemaal pluis is, betwij felen we. Het stichtelijke woordje in overeen stemming met dien avond, maakt veel goed. Ds. Kok van Bedum schreef een voorbereidings predikatie. En behalve van de beide redacteuren komt nog in dit tiental voor een predicatie van ds. Landwehr van Rotterdam over 1 Cor. 2 9—11. Vacante kerken vinden in dezen jaar gang weer ryke variatie van bediening des Woords. De predicaties zyn opbouwend, ook al boeit de eene meer dan de andere door hare degelijkheid. Kerkhof. door F. J. Knoi>, Hervormd predikant te Rotterdam. Uitgave van J. Amesz te Rotterdam. Al dadelyk krygt men in dit boekje iets, dat men volgens den titel niet zou verwachten een korte teekening n.l. van Duitschland, welke op deze wyze begintIk zag vooreerst een machtig volk, rijkelijk gezegend van God, bedeeld met de kostbaarste eigenschappen, met de schoonste gaven van kunst en wetenschap, door de zuig kracht van een heidensch materialisme, waarvan een zeker militairisme of machtsaanbidding, slechts een openbaring is, op den weg des ver- derfs gebracht. Deze zinsnede zegt genoeg om u te doen ver staan, waar de schaduw valt. En als ik nu ook nog mededeel de eerste zinsnede van het deel dat aan Frankrijk gewijd is, dan weet ge, dat al het licht valt aan de laatste zyde. „Ik Z9g een zwaar beproefd en geteisterd Frankrijk, maar ook een gelouterd en radicaal veranderd Frankrijk, waarvan enkele der beste vertegenwoordigers my verklaarden „Wy herkennen ons eigen land niet"; een Frankrijk, dat enkele zijner schoonste eigen schappen thans aan het licht doet treden en door zyn ernst, zyn ingetogen kracht, zyn onverzet- telyken wil, zyn uithoudingsvermogen, zyn vast geloof en onwrikbaar vertrouwen de ver wondering en de bewondering der gansche wereld gaande maakt." Het geheel zoudt ge kunnen noemeneen smaad-rede op Duitschland en een loflied op Frankrijk. Onnoodig was het derhalve, dat de schrijver ons de verzekering gaf, dat hy warme sympathie gevoelt voor Frankrijk, maar een andere vraag is, of iemand, die zich uitgeeft voor een leidsman in 't midden van ons volk, zoo mag toegeven aan zyn voorliefde voor een bepaald volk, dat hy het zoo bovenmate prijst ten koste van een ander. Wy althans kunnen een zoo verregaande eenzijdigheid niet loven en daarom durven wy ook niet zeggen luister naar wat deze man te zeggen heeft, want hy is een betrouwbare gids. Bouma. Uitgegeven door den boekhandel van den Zendings-Studieraad te den Haag. Wy volstaan ditmaal met een korte aankon diging. Het Zendings-Jaarboekje is een goede oude bekende en onmisbaar voor ieder, die met de Zending meeleeftook onze Zendingsclubs en -commissies zullen goed doen het zich aan te schaffen. Met genoegen zagen wy, dat naar de opmerkingen, die wij een vorig maal omtrent het Jaarboekje gemaakt hadden, geluisterd is. Dit boekje van meer dan 200 bladz. kost slechts 50 ct.als premieboek wordt erby aan geboden „LiefdeMacht", waarvan wy enkele maanden geleden een recensie gaven, 't Jaar boekje en LiefdeMacht kosten samen slechts 75 ct. J. D. Wielenga. Wy vernemen dat er in den loop van dit jaar by den Uitgever J. H. Kok te Kampen een zeer belangryke uitgave het licht zal zien. In 1917 zal het 400 jaar geleden zyn dat de Hervorming tot stand kwam, en met het oog op die herdenking zal ds. J. H. Landwehr te Rotterdam een uitgebreid werk schrijven over de Reformatie, en daarbij vooral ook de Refor matie in ons land behandelen. Het werk zal versierd worden met talrijke bijzondere en zeld zame gravures, platen en portretten, waarvoor de Uitgever thans reeds een contract heeft ge sloten met verschillende uitgevers in Duitsch land. De uitgave belooft een waar Standaard werk te zullen worden. BONDSRING SEROOSKERKE en Ornstr. Vergadering 2 Maart, 's avonds kwart over zeven, in de Geref. kerk te Oostkapelle. Punten van behandeling 1. Het onderwerp: „De Geref. Jongver. en de teekenen van onzen tyd". Door de veree niging van Gapinge. 2. „Vaderlandsliefde". Door de vereeniging van Grypskerke. Alle bezoek is ons aangenaam. Trouwe opkomst dringend verzocht. W. Louwerse, Se.:r.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3