Officlëele Berichten. Verantwoording Tan LlgfdggaTga. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. loochend van „orthodoxe" echter gehandhaafd, hoewel met voorzichtig oordeel. Typisch is nu, wat in het blad „Nieuw Leven" wordt opge merkt, naar aanleiding van een artikel in de „N. R. Ct." over watersnoodgebeden„Er op lettende, dat ook in de orthodoxe pers weinig is gesproken over den toorn Gods over deze en die zonden van ons volk, nu openbaar gewor den, is men geneigd toe te stemmen, dat de aanhangers der oude opvatting wat ver leg enzitten, nu niet alleen het in hoofdzaak vrijzinnige N. Holland, maar ook het streng orthodoxe Marken zoo ernstig is geteisterd. Wat zou er gebeurd zijn als Marken verschoond was gebleven Wat verstaan de vrijzinnigen toch weinig de opvattingen vooral der Gereformeerden Alsof een ramp alléén bewijs zou zijn van den toorn Gods, en ook niet een roepstem tot bekeering, een waarschuwing, en ook een tuchtiging uit liefde voor de Kerk des Heeren Door de Geref. kerk te Kampen zijn in de buurtschap Brunnepe twee lokalen van de openbare school gehuurd, die in gebruik zullen genomen worden voor evangelisatie-arbeid. Wijlen de heer G. Bosma, ouderling der Geref. kerk te Workum heeft aan die gemeente f 5000 vermaakt met vruchtgebruik voor de weduwe. De classe Gouda heeft 't besluit genomen zich te wenden met het verzoek tot de depu- taten voor de correspondentie met de Hooge Overheid, opdat zij pogingen aanwenden mogen, om voor do militairen gedaan te krijgen, dat deze wegens hun verlof, niet op den dag des Heeren behoeven te reizen. Yoor de Medische Faculteit der Vrije Universiteit is gelegateerd door wijlen den heer Jan Berkenbosch Rzn. te Hoogeveen f1500. B\j prof. dr. H. Bavinck te Amsterdam is van de Chr. Ger. kerk in Noord-Amerika voor de Geref. kerken in Nederland, die lijden onder den nood der tijden, weder een bedrag van 400 dollar ingekomen. De Geref. kerk te Hollandscheveld heeft van wijlen den heer J. Berkenbosch te Hooge veen een legaat van van f1000 ontvangen. „De classe 's Gravenhage, overwegende den voortdurend ernstiger wordenden toestand van Europa, waarmede Nederland één is, overwegende hoezeer de Heere eenerzijds, èn wat den oorlog, èn wat den watersnood betreft, Nederland verschoonend heeft gespaard, maar ook anderzijds ernstig en gevoelig heeft ge troffen, overwegende, dat er in toenemende mate be hoefte bestaat aan verootmoediging en smeeking, besluit de Geref. kerken te verzoeken Zondag 20 Februari e.k. meer bepaald de nooden van den tegenwoordigen tijd in prediking en gebed te gedenken." Hard toejuichen kunnen wij dit classicaal besluit nietbijna eiken Zondag wordt in onze kerken „de nood der tijden" herdacht, vooral in den gebededaarbij komt, dat op 20 Febr. in vele kerken Avondmaal wordt gehouden, wat niet meer te verzetten valt. Zoo ooit, dan ware nu een boet- en bededag op zijn plaats dat deden onze vaderen ook, zelfs nog in de dagen der Afscheidinguitnemend ware daarvoor ge schikt b.v. de „biddag voor het gewas" op den tweeden Woensdag in Maart. Nog beter ware het, dat de Overheid zulk een dag uitschreef. Wat de classe den Haag nu deed achten wy half werk. „Twee heeren dienen Ds. W. Faber van Schipluiden zit in een moeilijke positieals reserve-luitenant is hij reeds lVs jaar gemobi liseerd en is intusschen zijn gemeente herderloos. Onze Kerkenorde voorziet niet in zulk een geval. Nu heeft de Classe Den Haag een commissie benoemd om te trachten „een zoodanige re geling voor te stellen, als in overeenstemming zal zijn met de kerkenordening, en waarin de kerkeraad en ds. Faber zullen kunnen bewil ligen". 't Lijkt ook wel wat op een vierkanten cirkel. Geslaagd aan de V. Univ. voor het tweede gedeelte cand. ex. theol. de heer J. W. Siert- sema van Drachten. Zulk een dagverdeeling laat dus goede ge legenheid voor huiswerk. Iets, waar trouwens ook de Chineesche ouders, naar ik meermalen van hen zelf hoorde, zeer prijs op stellen. Zoo kregen dus vooral de hoogste klassen heel wat huiswerk mee. Echter onder voor waarde, dat ze het me terstond moesten zeg gen, als ze te veel hadden. Er kwamen evenwel geen klachten, en ook ik had nooit te klagen, dat het werk niet in orde was. Was er soms eens een of ander niet gereed, dan lag dat vast niet aan den goeden wil, en 't kwam dan ook zelden voor. Tot ik er eindelijk zelf eens naar informeerde, of het ook te veel werd. Wat ze me toen ver telden over het werken thuis zal ik hier niet over vertellen, want ik vrees, dat ik er oogen- blikkelyk van mijn Hollandsche collega's duch tig over onderhouden genomen zou worden 't was me zelf ook te machtig, en ik zei: „Dan moeten we 't toch maar eens wat gaan ver minderen En 't antwoord? „Eerst nog een poosje volhouden we hebben de andere school bijna ingehaald." Thans nog een enkel woord over het onder wijs in de Bijbelsche Geschiedenis op onze school. We beginnen daarmee in het tweede leer jaar. Voor de voorbereidende- en eerste klas acht ik dit onderwijs te moeilijk. De leerlin gen verstaan en spreken het Hollandsch dan nog zoo gebrekkig, dat ook al om die reden Ds. J. J. Koopmans te Grypskerke her dacht deze week, dat h\i 30 jaren geleden zijn herderlijken arbeid te Heerjausdam aanving. Het „Friesch Kerkblad" deelt mede, dat van de erfenis van f 100,000, die Heeg ontving, ruim f30,000, aan legaten, successierechten enz. af moet. Dan blijft het nog schitterend Op verzoek van eenige Geref. kerken heb ben deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid aangedrongen om tegemoet te komen aan de bezwaren, die tegen het reizen van militairen bij hun verlof op Zondag bestaan. Grypskerke. Uit hooge waardeering voor den arbeid en uit liefde voor liem en zijne gade, wilden eenige jongedochters der gemeente onzen Leeraar, ds. Koopmans, nog eens verras sen met een aandenken bij Z.Eerw.'s 30-jarig ambtsjubileum. Het bleek wel, dat de gemeente hiermede instemde, wyl zij die meisjes daartoe in staat stelde. Een 12-tal hunner stelde Z.Eerw. dan ook op dien gedenkdag, Maandag 14 Febr. 1.1., een enveloppe met tamelijk grooten inhoud ter hand, hetwelk door hen op zeer spontane wijze was verzameld. De oudste dier meisjes, N. Marinussen, sprak namens allen den Leeraar op hartelijke wijze toe, en Z.Eerw. ontving het met gevoelige er kentelijkheid. ZendingsstndiekriHg Goes. Vergadering Woensdagavond 8 uur in School gebouw Wijngaardstraat. OnderwerpVorstendom Djokjakarta. Grijpskerke, Febr. '16. De Zusterkerken in de Classe Middelburg, die op 27 Febr. a. s. in de middag-godsdienstoefening door afvaardiging van broeders getuigen wenschen te zijn van de afscheidsrede van onzen geachten Leeraar ds. Koopmans, gelieven daarvan kennis te geven aan br. ouderling Am. Francke vóór of op Don derdag 24 Februari a.s., teneinde een plaats te kunnen reserveeren. De Raad dier Geref. kerk. Vacatuurbeurten Classis Middelburg. GAPINGE. 2 April ds. Toebes. 16 April dr. van Schelven. 7 Mei ds. Netelenbos. 21 Mei ds. de Kruyter. 4 Juni ds. Scheele. 18 Juni ds. Veen. GRIJPSKERKE. 12 Maart ds. Wielenga. 9 April ds. Runia. 14 Mei ds. Bouma. Zonnemaire, 13 Febr. Ds. Hoek deelde heden voormiddag aan de gemeente mede, dat lijj na ernstige overweging voor 't beroep naar de Geref. kerk van Lekkerkerk had bedankt. Als bewijs van waardeering kan gemeld worden dat ge collecteerd werd een bankbiljet van f10 met vermelding uit dankbaarheid voor het behoud van Z.Ew. in den dienst der gemeente. Ouderling van Dijke sprak namens kerkeraad en gemeente zijn blijdschap uit, dat Z.Ew. vrij moedigheid had gevonden voor de roeping der kerk van Lekkerkerk te bedanken, verstaande daarbij de teleurstelling voor deze gemeente, inzonderheid in dezen tijd nu de vacante kerken zoovele zyn en moeilijk te vervullen. Hij wenscht Z.Ew. toe in 's Heeren kracht in den arbeid voor te gaan tot de Eere Zijns Naams en der gemeente stichting. Ds. Hoek dankte voor de hartelijke woorden namens ker keraad en gemeente hem toegesproken, sprak den wensch uit, waar 't den Koning der kerk behaagde hem nog in Zijnen dienst aan deze ge meente te laten deze op den rechten prijs mag worden gesteld en zielen mogen gered en voor Christus gewonnen worden. Namens den Raad der Geref. kerk van Zonnemaire, J. J. van der Bijl, h.t. scriba. er van een vertelling heel weinig begrepen zou worden. In 't begin kunnen natuurlijk slechts de al lereenvoudigste verhalen dienst doen In de derde en vierde klas kan de Bijb. Gesch. reeds uitvoeriger en in de hoogere klassen tamelijk grondig behandeld worden. My valt het telkens op, met hoe groote be langstelling de leerlingen het Bijbelsch onder wijs volgen. Het spreekt van zelf, dat we vooral dit onderwijs met tact moeten geven. Natuurlijk trachten we in de eerste plaats bjj het vertellen zelf de kinderen te doordrin gen van het feit der zonde en de verlossing daarvan door het bloed van Christus. Het „Alzoo lief heeft God de wereld gehad" is het thema, dat telkens naar voren treedt. De we reld. Want dit vooral moet blijkenGod is niet de God van dit of dat volk. Jezus kwam om te zoeken en zalig te maken al wat ver loren is. Hij is ook niet de God der Euro peanen. De wereld, heel de wereld had Hij lief. Van morgen behandelde ik juist de geschie denis der verspieders te Jericho. Rachab, de hoer, de diep gevallen zondares, ze. is zulk een treffend voorbeeld van dat „de wereld". De schrik des Heeren is ook op haar, de dubbel onreine, gevallen, en brengt haar tot de ge loofsbelijdenis De Heere, ulieder God, is een God boven in den hemel en beneden op de aarde" (Joz. 2 11). En dat geloof is het, dat haar leidt bij de keuze tusschen eigen volk en Gods volk. (Wordt vervolgd). Vacatnrebeurten in de Classis Tholen gedurende de maanden Febr., Maart en April '16. OUD-VOSSEMEER. 27 Febr. ds. A. H. v. d. Kooi. 12 Maart ds. A. H. Nieboer. 16 April ds. P. E. van Schaik. POORTVLIET. 9 April ds. A. H. Nieboer. RILLAND. 27 Febr. ds A. H. Nieboer. 19 Maart ds. P. E. van Schaik. 30 April ds. A. H. v. d. Kooi. THOLEN. 13 Febr. ds. P. E. van Schaik. 26 Maart ds. A. H. v. d. Kooi. 30 April ds. A. II. Nieboer. A. H. Nieboer, dep. ad hoc. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel der Geref. kerkeD, op 10 Februari 1916 te Terneuzen. 1. Namens de roepende kerk opent ds. H. Z. de Mildt de vergadering op gebruikelijke wijze. 2. In het moderamen nemen zitting ds. II. Z. de Mildt, praesesds. H. P. M. de Walle, scribads. H. van der Wal, assessor. 3. De notulen worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. 4. De credentie-brieven worden nagezien. Het blijkt dat alle kerken wettig vertegenwoor digd zjjn. Ds. H. Brouwer van Schoondyke is wegens familieomstandigheden afwezig. 5. Ingekomen stukken a Verzoek van het Milit. Tehuis te T. om finantieelen steun. Op de volgende vergadering zal over deze aanvraag beslist worden, nadat inlichtingen zyn gevraagd aangaande den fi nantieelen toestand van genoemd Tehuis. b. Schryven van Depp, der Generale Synode, inzake verbetering van predikantstractementen. Kerkvisitatoren zullen inlichtingen geven. 6. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. Een vraag van Axel wordt beantwoord. De kerk van Z. vraagt, met het oog op groote uitgaven, welke zij voor emeritus-predikant heeft, ontheffing van het classicale quotum. Door eene commissie zal een onderzoek wor den ingesteld naar den finantieelen toestand in de kerk van Z. 7. Pauze. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Heropening der vergadering. 9. Axel vraagt één Zondag vacaturedienst aan. Wordt toegestaan. De aanwijzing van den consulent voor Ter- neuzen, door de roepende kerk, wordt door de Classis goedgekeurd. 10. Rapporten. Ds. de Walle brengt rapport uit betreffende een tuchtzaak. Dit rapport zal in de kerken der classis in studie worden genomen en op de volgende vergadering behandeld worden. Gerapporteerd wordt door de verschillende kerken aangaande militaire zaken. Het blijkt dat de arbeid der militairen nog al op tegenwerking stuitte. Ook de opkomst onder den predikdienst heeft niet aan de ver wachting beantwoord. Wenschelijk wordt geacht zich nogmaals tot de commandanten te wenden, met verzoek om den arbeid onder militairen zooveel mogelijk te steunen. 11. De overige rapporten zullen ter wille van den tijd op de volgende vergadering wor den uitgebracht. 12. Ds. Lammertsma deelt mede, dat hij vol gens opdracht de Classis heeft vertegenwoordigd by het afscheid nemen van ds J. F. van Hul- stèijn van de kerk van Terneuzen. 13. De volgende vergadering zal gehouden worden op Donderdag 4 Mei. Aanvang der vergadering half negen. Roepende kerk is Schoondyke. 14. Het Kort Verslag wordt gelezen en vast gesteld. 15. De vergadering wordt gesloten met dankzegging door den assessor. Op last der Classis, H. van der Wal. Middelburg. De Zondag 1.1. door de Vereen. „De Kerkelijke Kas" gecollecteerde f 0,50, met bij schrift „voor de watersnood" is afgedragen aan den penningmeester van het Provinciaal Waters nood-Comité, alhier. De wn. Boekhouder, D. Sietzema. Middelburg A Gevonden in de collecte voor de kerk een bankbiljet van f 25, W. A de Rijcke Sr. Z ENDIN G. Middelburg B. Gecommitteerden tot de Zen ding maken met dankbaarheid melding van een gift groot f 7,50 hun door de Zendingvereni ging „het Mosterdzaad" overhandigd. Namens gecommitteerden, P. B. Tazelaar. Vlissingen. Dankbaar vermeld ik van de Meisjes-Vereeniging „Dorcas" alhier te hebben ontvangen f 9,50, te verdeelen tusschen het werk onder de Hollanders in Ryn-Pruissen en de school op Schiermonnikoog. Daar beide doel einden het evenzeer waard zyn heb ik 't maar eerlyk om 't halfje gedaan en zend dus aan ds. Koers te Oosterbeek en aan ds. Hasper, tydelyk te Amsterdam, ieder f 4,75. A. A. van Schelven. Westkapélle, 16 Februari 1916. Met harte- ljjken dank ontvangen van een broeder uit Serooskerke twee gulden voor de kerk. De collecte j.l. Zondag gehouden voor de geteisterde kerken van den watersnood bedroeg 15 gulden. Namens den kerkeraad, W. Gabrielse, Penningmeester. 1 j e k e 11 b a s. In dank ontvangen door tusschenkomst van Mevr. Netelenbos, van Mejuffr. N. N. f 1, P. G. StevenseGrims, Penningmeesteresse. ZENDING. Middelburg G. Met vriendelyken dank ont vangen vau de vereeniging het „mostaardzaadje" f 10,van Jacoba Davidse Capsules en Zil verpapier en uit de cathecliisatiebus f6,58Vs. Namens gecommitteerden, B. Laiir, penningm. Ontvangen in de collecte van 1.1. Zondag een bankbiljet ad f10,met byschrift: voor kerk en armen en een ryksdaalder met byschrift voor kerk en armen, uit dankbaarheid. Diakenen kerk C zeggen gevers dank. Goes. J.l. Zondag is in de Geref. kerk al hier een collecte gehouden voor het tekort van de Vrye Universiteit die opbracht de som van f 43,90. Ook werd nog gecollecteerd f 25,voor de Theol School. Wel mag gezegd worden dat de actie ten behoeve der Vrye Univ. gezegend werkt in onze provincie. In dank ontvangen f 34,18, het bedrag der collecte gehouden in kerk Middelburg A ten behoeve der Chr. Bewaarschool. De Penningmeester, Cir. J. de Wolf. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) L. S. Ondergeteekende is zoo vry, evenals ten vo- rigen jare, nog eens een beroep te doen op de welwillende medewerking der lezers van dit blad voor kleeding voor onze reeds meer dan 60 kinderen. Ongetwijfeld zal in de komende wekeu wel hier en daar wat gemist kunnen worden, dat nog goede waarde voor ons heeft. In 't bijzonder bovenkleeding, die wy vroeger ontvingen deed goeden dienst, en is ook nu, mits niet te modieus, zeer gewenscht. Post adres is Achterveld. Pakadres is by van Gend en Loos te Amersfoort. De Directeur, Ds. S. J. Vogelaar. Achterveld, Februari 1916. Geschiedenis des Vaderlands, een leesboek- voor Christelijke Scholen en huisge zinnen door G. de Braal, Geref. pre dikant te Kralingen. Zesde druk. Uitgave van Büürman en de Kler te Leiden. Doet het ook u niet goed, als ge verneemt, dat ds. de Braal's boekje over de geschiedenis des Vaderlands reeds den zesden druk beleven mocht Het is immers een bewys, dat het nog altijd door tal van kinderen gelezen wordt en dit kan niet anders dan goed doen. Ds. de Braai verhaalt hier aan de kinderen eenvoudig en duidelijk de rijke historie van ons volk en hy doet het onder de bezieling van het woord Ik zal de daden des Heeren gedenken: ja, ik zal gedenken Uwe wonderen van ouds her. Wie onzer ds. de Braai gekend hebben en er zyn nog velen vooral op Walcheren weten, dat hy de man was om smakelijk aan de kinderen de gebeurtenissen van ons verleden te vertellen, en dit boek legt er dan ook een welsprekend getuigenis van af. Het zyn een soort samensprekingen tusschen een vader en zyn kinderen en dit geeft er een aangename afwisseling aan. Wanneer ge het dan ook uwe kinderen in handen geeft, zult ge weldra be merken, dat zy het graag lezen. Wat dit werk zoo aanbevelenswaardig doet zyn, is het licht, dat op onze roemrijke ge schiedenis valt, tengevolge waarvan reeds de kinderen leeren zien den vinger des Heeren. En onze historie leent zich daartoe zoo gemak kelijk, wijl zy zelve de groote goedheid onzes Gods jegens ons klein land als naar voren dringt. We hopen dan ook, dat dit boek by ver nieuwing zyn weg zal vinden en dat het de herinnering aan 's Heeren daden levendig zal houden. De uitgever heeft eere van zyn werk, alleen is het jammer, dat bladzijde 46 in het tweede stukje zoo onduidelijk gedrukt is. Het is maar ééne, doch die eene is toch te veel. Het geheele boek bevat ruim twee honderd en veertig bladzijden en kost slechts 80 cent. Bouma. De Macedoniër. Zendingstydsehrift. Afl. 2. Febr. 1916. Groningen. Bouwman en Venema. De Soembaneesche ds. Wielenga verhaalt van een merkwaardigen Soembanees, OemboeToeng- goe, door zyn volk genoemd Maramba Mamila, d.i. vorst zonder familie. Ds. Bakker heeft het over „Stemmen uit de Islamsche wereld" naar aanleiding van Zwemer's artikel, die ontkent dat men by den Islam zou kunnen spreken van levenskracht. Ds. Dijkstra handelt over de rechtsbepalingen op Nias, en vraagt daarna nog de aandacht der lezers voor verschillende kiekjes uit zyn Camera. Kerkhof. Naar wy vernemen zal er met enkele dagen by den uitgever J. H. Kok te Kampen een zeer interessant boek verschijnen over den Ameri- kaanschen Opwekkings-prediker Billy Sunday, van wiens zooveel geruchtmakend optreden in de hoofdsteden van Amerika ook hier te lande reeds met belangstelling werd kennis genomen. Het boek is geschreven door Dr. J, van Lonk- huijzen, en wordt met verschillende eigenaardige illustraties versierd.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3