Publiciteit. Kerk- en Schoolnieows. Officieel* .Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. „Halt!" riep de Keizer. „Wie heeft u ge- zegd, dat ge dien Psalm moest voorlezen?" „Geen ander dan God zelf," zei de veldpre- i diker. „Ik heb Hem gebeden, dat Hy my het rechte, woord voor u mocht geven, en toen moest ik denken aan dezen Psalm." De keizer was diep ontroerdhy gevoelde, dat God tot hem sprak en daarom luisterde hy aandachtig naar Zyn woord. En dien avond besloot hy, eiken avond een hoofdstuk in den By bel te lezen. En dat heeft hy volgehouden tot aan zyn dood. Gemakkelyk viel het hem in het eerst niet. Zoo menigmaal vond hy teksten en uitdruk kingen, die hy niet begreep. Menigeen legt in zoo'n geval den By bel neer en denkt„Dat boek begryp ik toch niet." Zoo deed Tsaar Alexander niet. Als hy iets vond, dat hy niet begreep, maakte hy een kruisje op den rand, en toen hy voor de eerste maal den By bel had uitgelezen, was het boek vol met kruisjes. Doch hoe verbaasd was hy by de tweede lezing, dat hy gedurig een kruisje schrappen kon, omdat het vers hem duidelijk was gewordenhet eene woord had het andere verklaard, en al bleven er nog vele kruisjes staan, toch ging den keizer meer en meer het licht op, en zyn levenswandel getuigde steeds meer, dat hy een Christen was geworden. Herhaaldelijk komt het voor, dat men in de politieke bladen berichten vindt omtrent din gen, die het intiemere leven eener plaatselijke kerk raken, en die door hunne publiceering er toe bijdragen kunnen de eere eener gemeente naar buiten te verduisteren. Iedere plaatselijke kerk staat er ten slotte voor bloot, dat te gelegener tyd eenig verschil onder de broederen de hoofden wat warm maakt, en dan is het reeds treurig genoeg, indien de naaste omgeving daarmede bekend is. Maar wat nuttigheid brengt het aan dit ongenoegen te brengen op de publieke markt Bedoelde berichten zyn bovendien gewoonlijk zoo vaag gesteld, dat ze de ruimste gelegen heid bieden voor allerlei borduurselen van on gebreidelde fantasie. Het kan dan ook niet streng genoeg afge keurd, en niet ernstig genoeg veroordeeld wor den, dat dergelijke onkiesche publiceeringen van intieme aangelegenheden eener gemeente in de dagbladpers worden opgenomen. Daar moest vooral de christelijke dagbladpers zich in geen geval toe leenen, want ve ontsticht en ontstemt daardoor velen, die haar anders van harte steunen. Men weet ten slotte het strenge oordeel Gods over Cham, die zyns vaders naaktheid wereld kundig maaktemaar ook den zegen des Hee- ren over Sem en Japhet, die met afgewend aangezicht Noacli's oneere bedekten. De kerk is onze motder. Handelen wy met deze moeder niet als Charn, maar als Sem en Japhet Asser Kerkbode. Laman. BEROEPEN te Duurswoude: P. v. Hoven te Krimpen a.d. Lek te OpperdoesR. Brouwer te Haamstede te Oldeboorn W. B. Renkema te Duisburg te Meerkerk: J. Boeyinga te Werkendam (B) te ZuidlarenF. H. v. Loon te Ter Apel te Jutryp-HommertsH. Haspers te N. Weer- dinge te Westmaas: J. A. Verhoog cand. te Zeven huizen (Z.-H.) te Z. BeierlandP. v. Hoven te Krimpen a.d. Lek te Huizen W. B. Renkema te Duisburg te Drachtster-CompagnieE. Beukema te Schettens. AANGENOMEN naar Serooskerke (W.)P. Warmenhoven te Aarlanderveen naar AmsterdamDr. J. C. de Moor te 's Gra- venhage. straat, enz. is het Maleisch, Chineesch, Ja- vaansch, enz. En vooral voor de drie „Hollandsche" vak ken spreken, lezen en taal, zyn de eischen op de Indische scholen niet malsch. Ik durf ge rust beweren, dat, wat op de gewone scholen in Nederland van de drie genoemde vakken vooral het laatste wordt onderwezen, op geen vamen na haalt, by wat bier als eisch geldt! Wie hier dan ook zich een beetje in de schoolzaken heeft ingewerkt, begrijpt aan stonds, dat de algemeene klacht over slechte resultaten van het onderwijs in Nederland zeer begrijpelijk is. Laat ik, om dit nader te illustreeren, uit ons leerplan hier en daar een greep mogen doen. Voorop sta, dat we op onze scholen precies dezelfde vakken onderwijzen, als op de scholen in Nederland geschiedt. Wie onder de lezers van dit artikel geen verstand van schoolzaken heeft, sla, wat nu volgt, over. Allicht echter zyn er onder de lezers ook heel wat onderwij zers aan de Zeeuwsche christelijke scholen, en hun bewijs ik zeker geen ondienst, door over wat we hier op onze H. C. S. te doen hebben, eens wat meer te vertellen. Ik neem daartoe eerst maar de gewone vakken. Over het vak by uitnemendheid op alle Christelijke scholen, de Bybelsche Geschiedenis, straks af zonderlijk. Ik begin dan maar met het lastige vak voor alle Indische scholenhet spreekonderwys. Een vak waarvoor de eischen niet laag gesteld worden, en waarvoor nog niemand een be hoorlijke, algemeen bruikbare methode voor BEDANKT voor Emmer- CompascuumJ. Rietberg te Kou dekerk (Z.-H.). Stukken, de Geref. kerk van Landsmeer betreffende, gelieve men op te zenden aan ds. A. M. v. d. Berg te Haarlem, Kinderhuissingel 14. Ds. G. Groot Nibbelink te Harderwijk vierde zyn 25-jarig ambtsjubileum met 1 Cor. 4 7. Het was de vorige week 50 jaar geleden, dat de Geref. kerk te Hoofddorp tot openbaring kwam ds. E. Schouten hield naar aanleiding van dit feit een gedachtenisrede over 2 Cor. 9 15: „doch Gode zy dank voor zyn onuit sprekelijke gaven." Afscheid van Hendrik-Ido-Ambacht, we gens vertrek naar Wolvega, ds. II. Meulink met Phil. 2 15 en 1G. Prof. dr. H. H. Kuyper herdacht j.l. Dins dag dat hy vóór 25 jaren te Baarn in het pre dikambt bevestigd werd. Door de gemeente 's Gravenhage, waar hy Zondag het woord be diende, werd hem toegezongen de zegenbede uit Ps. 134 3. In de plaats van wylen ds. H. Hoekstra van Arnhem, is ds. K. Fernliout van Amster dam aangewezen tot deputaat voor het verband met de Theol. Fac. der Yrye Universiteit. AGENDUM voor de classic. Verg. te houden te Zierikzee, Woensdag 16 Februari. Aanvang te 12 uur. Voorzitter I. Opening. II. Onderzoek credentiebrieven. III. Aanwijzing Moderamen. IV. Notulen. V. Ingekomen Stukken. VI. Rapporten a Zendingsdeputaat. b. Commissie voor Evangelisatie. c. Commissie ad hoe. VII. Voorstellen. Van de kerk van Zierikzee „Een kerk, die een Emeritus-pre dikant of weduwe te verzorgen heeft, betale gedurende een in die kerk bestaande vacature minstens de helft van het emeritaatstraktement of weduwengeld." VIII. Instruction. IX. Onderzoek naar art. 41 D. K. O. X. Regeling van vacatuurdiensten. XI. Omvraag. XII. Lezing korte notulen. XIII. Sluiting. P. S. In de Pauze verrekening der collecten. Op deze classis moet het prov. quotum worden gestort en de boeken van respectieve quaestores worden nagezien. Haamstede1 Feb. 1916. Onze geliefde Leeraar ds. R. Brouwer heeft eene roeping ontvangen van de gemeente van Opperdoes, Classe Enk huizen dat Z.Eerw. ook nu weer volle vry- moedigheid van zyn Zender moge ontvangen om by ons te blyven is de hartelijke wensch van gemeente en kerkeraad. II. S. van Waveren, Scriba. Theol. School. Het loopt weer tegen Aprilde Classicale correspondent van de Theol. School deelt daarom mede, dat de plaatselijke correspondenten de noodige kwitantie's by hem kunnen krygen op verzoek wil liy ze ook thuis zenden. Te vens herinneren wy aan het besluit der cura toren, dat aan iederen plaatselyken correspon dent een exemplaar van dat nummer van „De Bazuin" zal worden gezonden, waarin de gel den, door hem verzameld, worden verantwoord. Ds. J. D. wlelenga. Middelburg, 3 Febr. 1916. Serooskerke. Den 29sten Januari ontving de kerkeraad het verblijdend bericht van den WelEerw. heer ds. P. Warmenhoven, dat Z.Eerw. de roeping naar deze gemeente in de vreeze des Heeren kan aannemen. Stelle de Heere hem tot een rijken zegen voor de gemeente. Namens den kerkeraad, W. Melis, Voorz. Js. Goedblofd, Scriba. School met den Bijbel op Schiermonnikoog. Voor dit goede doel werd my ter hand ge steld, als gevonden in de collecte der Gerefor meerde kerk van Vlissingen op 30 Januari 1.1. gld. 0,50. Ter navolging zeker In allen ge valle zeg ik den gever of de geefster uit naam van de Schiermonnikooger vrienden van de School met den Bijbel hartelijk dank. a. a. van Schelven. Vlissingen, 2 Feb. 1916. Ontvangen van Mevr. KoopmansHoekstra, presidente Zendingskrans „Merkelyns Hospi taal", te Grypskerke de som van f 201,25 voor contribution over 1914, 1915 en eerste halfjaar 1916, en'van ds. W. Bosch te Almkerkf44, De penningm. van de Zending op Java der Geref. Kerken in Zeeland, C. J. IIONDIUS. Middelburg. Ontvangen in de collecte van 1.1. Zondag een bakbiJjet ad f10,ter ver deeling als volgt: f3,voor de armen, f3, voor den watersnood, f4,voor de kerk; een gulden voor den watersnood. De verdeeling heeft plaats gehad. Aan gevers den dank van Diakenen kerk C. ZENDING. Middelburg C. Met vriendelyken dank ont vangen voor het tekort van een jong verzanie- laarstertje J. D. f 26,76V2 en uit de collecte Noorderkerk j.l. Zondag f 0,50 en van G. H. wat zilverpapier. Namens gecommitteerden, B. Laiir, Penningm. Vlissingen3 Feb'16. De commissie van be heer van de kerkelijke goederen en fondsen van de Geref. kerk van Vlissingen ontving met hartelyke dankzegging van N. N. een gift ad vyf en veertig gulden. Met bestemming voor de kerk, voor het plaat selijk fonds van Emeriti pred., Pred. Wed. en Weezen en voor de School van de Vereen, voor Byz. Lager onderw. op Geref. grondslag alhier, voor elk vijftien gulden. Namens de commissie voorn. J. Pelle, Voorzitter. Nederlandsclie Zendingsbode. Centraal blad voor de Zending in de Koloniën. Orgaan van den Zendingsstudie-Raad. 27ste Jaargang. 1 en 2. Deze Zendingsbode is voor een ieder, die met de Nederlandsche Zending meeleven wil, beslist onmisbaar. Wy hebben reeds verscheidene malen in de rubriek Zending do aandacht op dit weekblad gevestigd. Wy volstaan er dan ook nu mede te melden dat het in ander, han diger, formaat verschynt, en een beteren, meer stevigen, omslag heeft gekregen. Met het oog op het inbinden van den completen jaargang, vinden wy het jammer, dat op pag. 18 adver- tentie's voorkomen. Wy bevelen dit tijdschrift van harte en zonder eenig voorbehoud aan de redactie is in goede handen. Deprys, f2, per jaargang, is zeer, zeer laag. Ons Zendingsblad. Zendings-Maandbiad voor kinderen. 6de Jaargang. 1. Elk nummer is 8 bladz. grootde illustratie's zyn zeer duidelijkde inhoud is bestkin deren (en dan de leeftijd niet te laag genomen kunnen er veel van genieten en uit leeren. De prys is zeer billijkn.l. van de uitgave op kunstdrukpapier per jaar 124 abonn. a 40 et.2549 abonn a 35 ct. enz.de prijzen der uitgave op gesatineerd papier (van veel minder qualiteit) zyn voor 25 jaarabonn. f 3, dus voor 1 jaarabonn. slechts 12 centen, en dat wordt by meerdere getallen nog goedkoo- per. Wy zouden echter aanbevelen de mooiere uitgave te nemendan zyn de plaatjes helder der, en nog geen 4 ct. per nummer is toch al heel goedkoop. De boekhandel van den Zendingsstudie-Raad te Den Haag, Javastraat, verzorgt deze beide uitgaven Zendingsbode en Zendingsblad, en legt er alle eer mee in. J. D. WlELENGA. George Washington, door Marjorie Bowen. Uitgave van D. A. Da amen te 's Gra venhage. Dit boek bestaat uit drie deelen. Het eerste is aangeduid door het opschrift Mynheer Washington", het tweede heet: „De zaak der vryheid", en het derde luide: „Het pleit be slist". Deze drie opschriften zyn voldoende om allen te doen verstaan, dat hier gehandeld wordt over gebeurtenissen welke betrekking hebben op den stryd tusschen de Staten in Amerika en Engeland, waardoor Noord-Amerika zich onafhankelijk heeft gemaakt van Engeland. Met zeldzaam talent wordt hier geschreven over de worsteling, welke aan de Vereenigde Staten in het Westen hun vrijheid gebracht heeft. Men leert hier de mannen kennen, die destijds vooraangestaan hebben en inzonder heid is het beeld van Washington met groote liefde geteekend. We leeren het karakter en den moed van dezen held bewonderen en we lezen zeer graag, wat ons hier ten beste ge geven wordt. Ook anderen krygen een beurt en minder bekende persoonlijkheden verschijnen in een helder licht. Ook onderscheiden vrouwen zien we optreden, wier naam waardig is om aan de vergetelheid ontrukt te worden. Met een zekere gretigheid grepen we naar dit werk, want we hadden vroeger boeken van dezelfde hand met groot genoegen gelezen en we mochten derhalve vertrouwen, dat ook dit wel uitnemend zou zyn. Nu onze verwachting werd niet beschaamd, wyl dit werk inderdaad ook een plaats verdiend naast de andere. De uitgever heeft zich beijverd om het een aangenamen indruk te doen maken. Hy ver dient er een woord van hulde voor. Bouma. Soldaten-Almanak 1916. Samengesteld door Gerh. van Dijk, Reserve le Luit. der Inf. Utrecht. G. J. A. Runs. Een netjes uitgevoerd handig boekje met enkele sol datenkiekjes. Voorop gaat een pittig mengelwerk. Prof. Bavinck schreef over Geestelijke oefening. Dr. de Visser, veldpre diker in algemeenen dienst, over Onze Ge- mobiliseerden. J. P. Byl over: Lichaamsver zorging. Een der militairen overSylvester- avond op wacht. De kalender zelf beslaat 't grootste deel, biedt behalve een menigte his torische gedenkdagen ruimte voor veel aantee- keningen, en is voor de militairen juist geschikt. Waarom werden de verjaardagen van de Ko ningin-moeder Emma en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden niet opgenomen, terwijl zelfs die van buitenlandsche vorsten en vorstin nen er wel op voorkomen? Voorts biedt dit boekje nog de noodige gegevens over onder scheidingsteekenen der rangen by land- en zeemacht, eenige verlofsbepalingen, titulatuur en adressen, en een beknopt overzicht over den Europeeschen oorlog. Ten slotte een opwek kend woordje over deelneming aan de te houden tentoonstelling van „handarbeid by leger en vloot". We kunnen dit alleszins bruikbare almanakje onzen militairen gerust aanbevelen. Kerkhof. Geeltjes minstens even vlug als de Hollandsche kinderen, want over 't geheel zyn ze pienter. Maar dan het eigenlijke lezen. Alweer de uitspraak. En de toon. Daar weet men in Holland ook al wel van mee te praten, maar hier speelt het eigenaardige Javaansch en Ma leisch accent weer duchtig parten. Een zeer moeilijke kwestie, die, in verband met het spreekonderwys, slechts met veel moeite en geduld in orde te brengen is. En dan het begrijpen van het gelezene Ieder weet, hoe moeilyk het voor Hollandsche leerlingen reeds is, vooral voor de beginners, leesboekjes te vinden, die nóch naar vorm, nóch naar inhoud te moeilyk zyn. In Holland is, ook voor onze Christelijke scholen, overvloed van boekjes. Ruime keus! Alleen maar, in al dien overvloed, is nog maar heel weinig, dat vry algemeen bevredigt. Vraag het maar eens aan Wouters en AndréNu hebben de Indische scholen nog slechts weinig „Indische" leesboeken. En christelijke zoover mij be kend is, moet de eerste letter van een „Chris telijk Indisch leesboek" nog gedrukt worden. Evenals van boeken voor taal, rekenen, aar drijkskunde, geschiedenis, natuurkennis, enfin overal voor. We trachten dus maar een keus te doen uit boekjes, die voor Hol landsche scholen ternauwernood geschikt zyn, en die dus voor onze Chineezenvul maar in, lezer. (Wordt vervolgd.) de geheele school heeft weten samen te stellen. Althans, er is tot nog toe, zoover my bekend en geloof gerust, dat ik er wel hier en daar naar geïuformeerd heb niets van dien aard in 't licht gegeven. Elk zoekt dus voor zyn eigen school maar naar de beste manier, om zyn jongens en meisjes zoover te brengen, dat ze aan 't eind van den schooltijd de Hollandsche spreektaal behoorlijk machtig zyn. Zóó, dat ze b.v. een lesje, dat ze gelezen hebben uit een leesboek voor 't hoogste leerjaar, vry kunnen navertellen. Ik weet niet, hoe knap de leer lingen der Zeeuwsche scholen in die kunst zyn, maar aan de Groninger scholen kwam er van dat vry-navertellen gewoonlijk niet erg veel terecht. Onze Chineesjes echter moeten't kun nen, en als de voorteekenen my niet be driegen, zullen ze 't wel leeren ookIn myn zesde klas komen ze er al heel aardig mee op glee, zoodat we mogen hopen, dat ze 't aan 't eind van 't zevende leerjaar „te pakken" hebben. Om ze tenminste eenigermate aan het ge bruik der Hollandsche taal in de praktyk te wennen, is op de speelplaats voor wie niet al te klein meer zyn, Maleisch contrabande, 't Gaat me wel eens aan 't hart, dat ze, als ze met heel hun hart by 't spel zyn ze knik keren b.v. heel graag, en zoo goed ook, dat in dat „vak" zelfs de Hollandsche jongens 't hun niet verbeteren, ze niets anders dan hun gebrekkig Hollandsch mogen spreken, maar in hun eigen belang moet het Stel je eens voor, dat op het speelplein van een Groninger school geen plat-Groningsch gesproken zou mogen wordenHoe is dat in Zeeland En dan die lastige stel-, uitspraak- en andere fouten De Maleische zinsbouw is zoo heel anders, en wordt, vooral in 't gesproken Hollandsch, zoo graag nagedaan Denk niet, dat onze Chineesche jongens van hun eenvoudig „sakit proef1 (letterlyk„ziek buik") zoo gemakkelyk overgaan totik heb buikpijn gehad.' Als we het eerst maar ge bracht hebben tot mijn buik is pijn' dan be gint het al aardig op te knappen. Stel je voorhy gebruikt het woordje is' al En laat er eens een kuiken in de keuken kijken'Natuurlijk keukt het kijken in de kuiken'. En ze spreken vast van paar en ruitijg'Vraagt ge, of ze in de vacantie pret gehad hebben, dan is 't gewone antwoord „Pret'. En die 't heel mooi wil '/eggen ver teltIk ben prettig bevallen Eenig en innig mogen gerust verwisseld worden. En houten goud zyn in 't gebruik precies eender Enfin, legio van die dingen, die hier alge meen als Indische fouten" bekend staan, en aan de bestrijding waarvan elk leerplan de noodige passages wijdt. Behalve, dat er by alle werk nauwkeurig op moet worden gelet, vordert het spreken, na tuurlijk op den lesrooster zyn afzonderlijke uren. Volgt: lezen, 't Letters leeren doen onze Onder de Zeeuwen geen onbekende zaak. G. F. K.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3