Kerk- en Schoolnienwi Offieiëele JBeriehten. Verantwoording van Llafdegaygp. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. zyn ambt als Zendeling treedt hy ook als ge neesheer op immers ook een dominee in ons land wordt wel eens als een halve dokter beschouwd in een comité is hy de voorzit ter in de kerk is hij de bisschop, als er een bisschop is, en in elk geval de man, die den toon aangeeft. Hij is in vele gevallen de man, die de boeken controleert, de salarissen bepaalt, de candidaten examineert en toelaat en de ar beiders wegzendt of verhoogt. Het gewone volk kan moeilijk anders gelooven, dan dat de kerk een vreemde instelling is, en dat de Chineesche werkers geexploiteerd, gebruikt worden door vreemde meesters". Nu, zóó erg is het, dunkt my, op onze Zen dingsterreinen nietdoch er liggen hier wenken, die ter harte moeten genomen worden. Ook maakt het natuurlijk verschil, onder welk volk men arbeidtde Chineesche kerk zal eerder zelfstandig kunnen worden dan de Javaansche kerk. Maar de gedachten door den heer Wang zoo duidelijk ontwikkeld, hebben ons bevestigd in onze overtuigingwij zijn mei onze Gerefor meerde Zending op den goeden weg! J. D. wlelenga. TWEETAL te Amsterdamdr. K. Dijk te Rijswijk dr. J. C. de Moor te 's Gravenhage te Delfshaven R. Hamming te Groningen R. Zijlstra te Hoogeveen te Watergraafsmeerdr. Harrenstein van N. Scharwoude c.a. G. Wielenga te Zwolle. BEROEPEN te Amsterdam dr. J. C. de Moor te 's Graven hage te Halluin (Am.)J. Verburg cand. te Zeven huizen (Z.-H.) BEDANKT voor Huizen G. de Jager te Wolfaartsdyk voor SpijkH. A. Munnik te Bunschoten voor Enter F. J. v. d. Ende te Westkapelle. Ds. J. G. Meynen van Baarn heeft in het Anthoniusgesticht een niet gevaarlijke operatie ondergaan. De kerkeraad te Nieuwkoop heeft aan de Stationsweg een terrein van 225 M2 gekocht om er een nieuw kerkgebouw op te zetten. Met ingang van 7 Jan. is te Aalten ver schenen het „Geref. Kerkblad" een weekblad, het officieel orgaan in de Geref. Kerken van Aalten, Varsseveld en Winterswijk. Te Sliedrecht is na een langdurige ziekte overleden ds. A. v. Dijk, in den ouderdom van 53 jaarhjj diende tevens nog de kerken van Hollandscheveld en Oudewaten Afscheid van Gramsbergen, wegens ver trek naar Asperen, ds. J. Westerhuis, met 2 Cor. 13:13. Intree te Ouderkerk a.d. IJsel ds. J. Ves- sem, overgekomen van Elburg, met Jes. 54 1113, na bevestigd te zyn door ds. K. J. Kap- tey'n van Giesendam met 1 Cor. 4 1 en 2. 2e Congre3 voor Ger. Evangelisatie. Woensdag 3 Mei zal D. V., te Rotterdam worden gehouden het tweede Congres voor Gereformeerde Evangelisatien. Het Comité, dat krachtens besluit van het eerste Congres met de voorbereiding en samenroeping is be last, is samengesteld als volgtProf. L. Lin deboom te Kampen, Voorzitterds. J. Douma te Watergraafsmeer, 2e Voorzitter, ds. J. P. Tazelaar te Weesp, le SecretarisA. Boot, Hoofd eener Gereformeerde School te Gronin gen, 2e Secretaris en W. Kirehner te Amster dam, Penningmeester. Behalve het hoofdreferaat in de voormiddag vergadering, zullen des namiddags verschillende onderdeelen van den arbeid der Evangelisatie in twee Sectie-vergaderingen worden behandeld. Des avonds een groote openbare samenkomst Het volledig programma zal zoo spoedig mogelyk worden gepubliceerd. Reeds nu worden alle Geref. Kerkeraden en alle corporaties in den boezem van de Geref. Kerken, die aan den arbeid onder het verlore zich wyden, tot deel neming dringend uitgenoodigd. Het comité hoopt, dat ook onze Jongelings-en Jongedoch- tersvereenigiügen afgevaardigden zullen zenden. Niet alleen broeders, ook zusters worden op gewekt aan het welslagen van het Congres mede te arbeiden. De zaak der uitbreiding van het Koninkrijk Gods, kan, onder den zegen des Heeren, ook door den vrouwelijken arbeid krachtig worden bevorderd. Gaarne zal het Comité opgave ontvangen van de kerkeraden, vereenigingen en personen, die ook door een geldelijke bijdrage den voor genomen arbeid willen steunen. AGENDUM voor de vergadering der Classis Tholen te Bergen op Zoom, op Woensdag 2 Februari 1916, in het Militair Tehuis, aanvang ll1/* uur. 1. Opening der vergadering door de roepende rerk. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Benoeming van het moderamen. 4. Vaststelling der notulen. 5. Ingekomen stukken a. van ds. J A. de Bruyn het door den kerke raad van Oud-Vossemeer gesteund verzoek aan de classis om Z.E.w. een tydelyken dienst te vergunnen in de kerk van Melissant, mede onder goedkeuring van de provinciale deputaten. b. van den kerkeraad van Poortvliet een met redenen omkleed verzoek aan de classis om haar besluit van 5 Aug. 1914 terug te nemen en aan br. B. W. de Graaff attest te verleenen, teneinde door de Deputaten der Partic. Synode onderzocht te worden naar art. 8 D. K. O. Met by lage (attest des kerkeraads aangaande den persoon en het werk van br. De Graaft 6. Behandeling van instructiën en protesten. 7. Rapporten o a. van de depp. voor een ont werp van betrekkingscyfers voor de emeritaats- regeling. 8. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. 9. Inning der collecten voor de Theol. School en voor de hulpbehoevende kerken (art. 15 van de huishoud, regl.) Quota. Notuleering der bedragen. 10. Aanvrage en vaststelling van het aantal vacaturebeurten. 11. Aanwijzing der roepende kerk voor de volgende vergadering. 12. Sluiting. Namens den raad der roepende kerk van Krabbendyke, Ds. A. II. Nieboer, praeses. C. P. Vogelaar, scriba. ZonnemaireJan. L.l. Zondag maakte onze gel. herder en leeraar de WelEerw. Heer ds Hoek bekend eene roeping te hebben ontvan gen naar de Geref. Kerk van Lekkerkerk. Of schoon wij den aandrag dier roeping naar die Kerk verstaan, is evenwel onze hartelijke wensch en bede dat ons dezen dienaar des Woords nog geruimen tijd gelaten worde. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Zonnemaire, J. Veriioeff, Scriba. Wolphaartsdijk17 Januari '76. Tot onze blijdschap mochten we gisteren van onzen leeraar, ds. G. de Jager, vernemen, dat hij ook voor de roeping naar Huizen met vrij moedigheid had bedankt. God schenke Zjjn zegen op dit besluit. Namens den kerkeraad, W. A. van Wijk, Scriba. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Goes, gehouden te Goes 13 Jan. 1916. 1. De praeses van den kerkeraad van de roepende kerk, ds. van Voorst van Driewegen, opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. 2. De lastbrieven worden nagezien. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd te zjjn. Ds. Dam is door ongesteldheid afwezig. 3. De praeses verwelkomt ds. Meijer, van Ierseke, die voor het eerst ter vergadering is; hij spreekt zjjn blijdschap uit, dat de D.D. Bramer en de Jager vrijmoedigheid vonden, voor de op hen uitgebrachte beroepen, respect, naar Spijk en Huizen, te bedanken. 4. In het Moderamen nemen naar toerbeurt zitting: ds. van der Veen, praeses ds. Bramer, scribads. van Voorst, ass. 5. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 6. Op een verzoek van Borssele betreffende den duur der class, vergaderingen zal worden gelet. 7. Een schrijven van ds. Pontier, waarin hij wegens vertrek naar Maasdijk, afscheid neemt van de classis, en verantwoording doet van gehouden beheer, wordt voorgelezen en zal worden beantwoord. 8. Overeenkomstig een ingekomen verzoek van de Deputaten der Generale Synode inzake de predikantstractementen benoemt de classis ouderling Donner van Goes om hierover met de kerken der classis te correspondeeren. 9. Een schrijven van ds. E. Tb. PI. v. A., emer. predikant, waarin hy de kerken dank zegt voor genoten finantieelen steun, wordt voor kennisgeving aangenomen. 10. De verschillende Deputaten doen ver antwoording van hun finantieel beheer. Hun boeken worden nagezien en in orde bevonden. 11. De classis besluit, dat by tusschentydsche vacature de kerken van Goes en Nieuwdorp de zaak van het consulentschap en van de ver tegenwoordiging der classis bij het afscheid van den vertrekkend en dienaar zullen regelen. 12. De vacaturebeurten worden geregeld, 's Gravenpolder zal worden gediend door de D.D. Doekes, de Jager, Knoppers en Meyer Wemeldinge door de D.D. Meyer, van der Yeen, van Voorst en Bramer. Kruiningen door de D.D. Bramer en Dam. Als consulent van Kruiningen wordt ds. Meyer van Ierseke aan gewezen. 13. Op een ingekomen schrijven van brs. uit K.-B. zal namens de classis worden ge antwoord. 14. In verband met den te houden Zendings dag wordt als comm, van voorbereiding be noemd de D.D. Doekes, Knoppers, de Jager en de ouderl. le Cointre en Geelhoed. 15. Betreffende de regeling der classicale quota wordt aan de D.D. Bramer en de Jager opgedragen op een volgende verg. de classis te adviseeren omtrent de wenschelykheid van herziening. 16. Rondvraag naar art. 41 K. O. Eenige mededeelingen van verhooging van het tractement van den Dienaar des Woords worden met blijdschap vernomen. Een kerk ontvangt advies inzake te volgen gedragslijn. Kr. vraagt en ontvangt handopening om tot het beroepingswerk over te gaan. W. doet mededeeling betreffende de beëin diging van een emeritaat. De kerken van B. en H. deelen mede, dat op Zondagen, wanneer bij haar het H. Avondmaal wordt gevierd, ook des nam. gelegenheid wordt gegeven des Heeren dood te verkondigen. 17. De volgende vergadering zal D. V. worden gehouden 13 April 1916. Roepende kerk Goes. 18. De praeses sluit, nadat de korte notulen zijn gelezen, de vergadering met dankzegging. Op last der Classis, E. J. van Voorst. Driewegen, Jan. 1916. ZENDING. Middelburg C. Met vriendelyken dank ont vangen van mej. M. f2,50; van mej. J. J. 300 opgespaarde halve centen van de kinderen der Chr. School teKoudekerke een pak zilverpapier en capsules en van Mej. N. N. wat zilverpapier en capsules. Namens gecommitteerden, B. Lahr, pen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Den WelEerw. Redacteur Ds. G. F. Kerkhof. WelEerw. Heer. Nu de E. B. (Evangelisatie Bibliotheek) er is, wensch ik eenige vragen, die by my rezen tot Uw Eerw. te richten. Gaarne zag ik die in de „Zeeuwsche Kerk bode" beantwoord, zoo de beantwoording daarin Uwerzijds niet ongewenscht voorkomt. a. Kunnen de Gereformeerden in de E. B een geschikt middel tot Evangelisatie vinden? b Zoo ja, ligt het dan niet op het terrein der bestaande Zendingscommissiën om een aantal abonnementen te nemen, en door het verspreiden der tractaten enz. namens de Geref. kerk aan Evangelisatie in de onmiddellijke omgeving te doen Toelichting. Het zyn immers juist die com missie-leden die vaak klachten aan te hooren krygen over het verwaarloozen der „heidenen" in de onmiddellijke omgeving. Ook heeft niet iedere kerk een Evangelisatie-vereeniging. Bo vendien, een dergelijke actie zou voor sommige gemeenten missehen overbodig zyn voor andere, b.v. de steden en meer moderne dorpen, zeer goed werken. Met br. gr. Uw dw. dnr. B., Januari '16. B. Antwoord le. De E. B. kan gebruikt worden. Men denke ook aan ons Gereformeerd Tractaatge- nootschap „Filippus". 2e. De speciale arbeid van onze Zendings- comité's is om binnen de muren der kerk den jjver voor de Zending aan te wakkeren en gaande te houden. In dienst staande van den kerke raad ter plaatse, innen der comité's-gelden en bezorgen Zendingslectuur. 3e. Evangelisatiearbeid richt zich op personen buiten de muren der Kerk. Die arbeid behoort niet tot het werk van onze Zendingscoinité's als zoodanig. By gebrek aan een andere orga nisatie voor dit doel zou een Zendingscomité het kunnen beproeven. Maar die arbeid onder menschen van allerlei geestesrichting is zooveel moeielyker. Men kan er niet een appèl op het broederhart doen. 4e. De arbeid der Evangelisatie, die eigen aardige gaven in de arbeiders vereischt, moet naar Gereformeerde opvatting ook uitgaan van den kerkeraad. Op plaatsen, waar zulks noodig is, trachte de kerkeraad enkele broeders te vin den, welke van God gaven ontvingen om met allerlei menschen gemakkelijk en vrijmoedig over geestelijke zaken te spreken, en laten die vormen een comité tot behartigiog van den Evangelisatiearbeid ter plaatse, staande in dienst van den Raad der Geref. kerk. 5e. Een kerkeraad, welke de noodzakelijk heid van die beide organisaties in eigen ge meente inziet, zal wel doen beiden in het leven te roepen 't een doen en 't ander niet nalaten. 6e. Do klacht over het niet bewerken van de „heidenen" vlak by, komt gemeenlijk van personen, die niet verstaan dat zij zeluen als geloovigen ook een profetisch ambt te bedienen hebben tegenover God, door voor alle menschen waarmee zy omgaan voor hun belijdenis uit te komen. Hiermee zyn bovenstaande vragen zeker vol doende beantwoord. Kerkhof. Tweede Congres voor Gereformeerde Evangelisatie. Voorloopig bericht. Woensdag 3 Mei zal D.V., te Rotterdam worden gehouden het tweede Congres voor Gereformeerde Evangelisatie. Het Comité, dat krachtens besluit van het eerste Congres met de voorbereiding en samenroeping is belast, is samengesteld aU volgtProf. L. Lindeboom te Kampen, Voorzitter; ds. J. Douma te Wa tergraafsmeer, 2e Voorzitter; ds. J. P. Tazelaar te Weesp, le Secretaris; A. Boot, Hoofd eener Gereformeerde School te Groningen, 2e Secre taris en W. Kirehner te Amsterdam, Pen ningmeester. Behalve het hoofdreferaat in de voormiddag vergadering, zullen des namiddags verschillende onderdeelen van den arbeid der Evangelisatie in twee Sectie-vergaderingen worden behandeld. Des avonds een groote openbare samenkomst. Het volledig Programma zal zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Reeds nu wor den alle Geref. Kerkeraden en alle Corporaties in den boezem van de Geref. Kerken, die aan den arbeid onder het verlorene zich wyden, tot deelneming dringend uitgenoodigd. Het Comité hoopt, dat ook onze Jongelings- en Jongedochtersvereenigingen afgevaardigden zul len zenden. Niet alleen broeders, ook zusters worden opgewekt, aan het welslagen van het Congres mede te arbeiden. De zaak der uit breiding van het Koninkrijk Gods, kan, onder den zegen des Heeren, ook door den vrouwe- ljjken arbeid krachtig worden bevorderd. Gaarne zal het Comité adresle Secr. opgave ontvangen van de Kerkeraden, Veree nigingen en personen, die ook door een gelde lijke bijdrage den voorgenomen arbeid willen steunen. Namens het Comité L Lindeboom, Voorz. J. P. Tazelaar, le Secret. Kampen, 10 Jan lgl0 Weesp, Chr. Utilitair Tehuis Middelburg. De Afd. Middelburg van den Ned. Militairen Bond hield heden hare jaarvergadering, 't Was te betreuren dat ook ditmaal tal van leden en begunstigers afwedg waren, omdat juist in dezen mobilisatietijd het groot belang van den arbeid dezer Afdeeling in 't oog valt en niets beter dan de jaarvergadering met hare uitvoe rige verslagen in staat is om de sympathie te wekken en te vermeerderen, voor een arbeid die aller steun verdient en met het oog op de tijdsomstandigheden, die tot verhoogde werk zaamheid roepen, ook behoeft Sedert het uitbreken van den oorlog waren door 't Bestuur tal van maatregelen genomen om het Militair Tehuis tot een „Thuis" te maken, waar de soldaten, onder wie vele ge huwden zyn, eenige vergoeding vinden voor T gemis van den huiselyken haard, waar zy zich rustig konden bezinnen en ontspannen, waar men niet tevergeefs leiding zocht en raad, en zich gedragen voelde door den Christelyken geest. Dit jaar werd hiermede voortgegaan. Betere ventilatie werd aangebracht in de be neden en bovenzalen. Een nieuw behangsel gaf aan de vertrekken een gezelliger aanzien. De lectuur werd vermeerderd met couranten en tijdschriften enz. In 't voorjaar stelden eenige heeren zich be langeloos beschikbaar om enkele avonden iets ten beste te geven, terwijl de predikanten om beurten het Tehuis bezochten om de soldaten toe te spreken. Hoezeer dit alles gewaardeerd werd bleek uit het aantal bezoekers dat dit jaar grooter was dan ooit en klom tot8547. Een prettige toon, zonder één enkelen wan klank heerschte heel dit jaar onder de bezoe kers. De huisvader Lukas en zyne vrouw bleken weer zeer berekend voor hunne taak en ont vingen van het bestuur voor hunne toewijding blijken van waardeering. Uit het verslag van den Penningmeester, ds. Jonker, bleek dat de Afd. ook dit jaar naast den steun van leden en begunstigers subsidie ontving van de Staten van Zeeland en v. d. Ned. Mil. Bond. De ontvangsten bedroegen f 842,175, de uit gaven f 936,67. Met nadeelig saldo f 94,50. Van den huisvader vernamen we dat hy gaarne in staat werd gesteld, by bizondere gelegenheden, b.v. met St. Nic. en Kerstmis den soldaten eenige tractatie te doen toekomen, zooals dit elders gebeurt. Een paar kistjes sigaren werden dit jaar door hem voor dit doel dankbaar aanvaard en niets liever zou hem zyn dan dat meerdere particulieren dit goede voorbeeld navolgden. Ook hield hy zich zeer aanbevolen voor een bezoek aan het Mil. Tehuis zeker als hy was dat bekendheid met dit werk sympathie voor dit werk zou wekken. Tot bestuursleden werden herkozen de II.H. ds. H. JonkerW. A. de Rycke en A. J. Verhage. Ten slotte wekte de voorzitter allen op den arbeid der Afdeeling met kracht te steunen. L. B. Tjebbes, Secretaris. Middelburg, 19 Jan. 1916. Dr. B. Wielvnga. Het Blonde Beest. Een Tydrede. f 0,25. Kampen. J. H. Kok. 1916. Op verschillende plaatsen hield Dr. W. deze rede voor jongelingsvereenigingen. In gedruk- ten vorm kan ze nu nog breederen kring be reiken. Het stelsel van Nietzsche en zyne toe passing in den tegen woord igen wereldoorlog wordt er op welsprekende wyze in geteekend. „Het Blonde Beest" is een krachtterm, waar mee N. teekent den krachtmensch, door brute zelfzucht gedreven, die in dollen waan als sterkere alles neerwerpt wat zwak is. Ondanks alle vredesillusies kwam de blondebeesttheorie tot praktijk. Het zal een genot geweest zyn deze lezing te hooren uitspreken, gelyk het nu een aangename en leerzame ontspanning biedt haar te lezen. Van harte aanbevolen, vooral aan jongelingen. Dr. J. G. Ubbink Het Pantheïsme van Br. A U. de Hartog (Benevens het autwoord van Dr. de H. en het weder woord van den schrijver.) Kampen. J. H. Kok. 1916. Prys f 0,60. De zakelijke inhoud verscheen reeds in „Op bouw". Wie er nog geen kennis van nam, kan het nu als aparte brochure lezen. Voor theologen is het van belang dit boekje te lezen. Misschien kan men den geest van den myste- rieuzen doctor der „nieuwe banen", die o. i. zicbzelven niet begrypt, er iets beter door leeren kennen. Frank Gertcke. Van het Slaclitveld der Natiën. Afl. 23—25. D. A. Daamen. Den Haag Dit boek is nu compleet. Het heeft gegeven, wat het by de verschijning van aflevering I beloofde: Tal van persoonlijke herinneringen uit het begin van den oorlog, reisbeschrijvingen, stemmingsbeelden, indrukken, opmerkingen, beschouwingen, anecdoten en verhalen over het land van België, zyne bevolking en hare levens wijs tydens den nog woedenden oorlog. Het is los geschreven, prettig verteld, maar geeft u volstrekt geen oorlogsverhaal, 't Zyn stukken en brokken. Het is met het kennelijke doel geschreven om de Vlaamsche beweging te steunen en daar voor by ons Nederlandsche volk meer sympathie te wekken. De meer dan driehonderd illustraties, naar oorspronkelijke foto's geteekend door Jan Rinke, zyn inderdaad zeer mooi. Ze staan niet in direct verband met den tekst, maar geven wel goed geslaagde interessante kiekjes uit de oorlogs omgeving. Het geheele boek, 396 bladzijden groot, kost f 2,50, terwijl fraaie stempelbanden 40 cents verkrijgbaar zyn. De uitgever leverde prachtig werk.Kerkhof. Juist vóór het afdrukken van de binnen zijde ontvingen we telegraiisch bericht, dat a.s. Zondag te Terneuzen hoopt op te treden ds. Lumbers van Loppersum.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1916 | | pagina 3