„Zeeuwsche Kerkbode" BOEKAANKONDIGING. Levensvragen. Serie VIII. Advcrtentfën. Mej. Leijntje Martina Priester, j. v. DAALEN. P. W. VAN SORGE; J H. j. VAN SORGE. joha priester, v Onze lezers doen verstandig AL HUNNE FAMILIE- ADYERTENTIËN betreffende Ondertrouw, Huwelijk, H u welijksherdenking, Geboorte, Overlijden, Dankbetuiging, in de te plaatsen. De „ZEEUWSCHE KERK- BODE" telt duizenden lezers in Zeeland. En bfl het lezen ontstelde ik niet minder dan mijn vrouw. „De advertentie in rouwrand" toch meldde het overladen van myn vriend en broeder Jan Louwerse 't Is niet mijn doel een biografie te schrijven. Ds. Bouma deed dit reeds op voortreffelijke wijze. Ik wil alleen enkele herinneringen neer schrijven. Ik dacht terug. Vele jaren terug. Veertig jaar, en nog langer geleden, hadden we onze plaatsen naast elkander, in 't Kerkge bouw, toen nog in de St. Pieterstraat te Mid delburg. Eu die plaatsen waren des Zondags bijna nooit onbezet. Alleen 's avonds, in den derden dienst, kwam Louwerse zelden, omdat h\j te ver van Middelburg woonde. Ik dacht terug45 jaren terug, toen we op een Zondag in September '70 ook naast el kander zaten in de toen nog Chr. Geref Kerk te Veere, waar wij tegenwoordig waren bij de bevestiging en intrede van Veere's eersten predikant. Ik dacht terug, 42 jaren terug, toen we op een Zondagavond in October '78 ook naast elkander zaten in 't Kerkgebouw in de St. Pieterstraat, waar een predikant optrad, die een laatste woord tot de gemeente sprak, na eenigen tijd in Middelburg getoefd te hebben. Onder 't laatste zingen zeide Louwerse tot me „Koster, jij kunt goed zingen" Louwerse kon dat in dien tijd in 't geheel niet. „Als de zegen is uitgesproken zet jij dan eens in „Dat 's Heeren zegen op u daal." En ik vol deed aan Louwerse's verzoeken ik geloof ook altijd nog dat dit tot groot genoegen van de gemeente was, want ik zong geen enkele let tergreep alleen. Allen zongen ook dadelijk mee. Ik dacht terug; lang terug. 't Was ook in de zeventiger jaren, dat we geregeld 's Zondags naar Grflpskerke gingen, om daar Zondagsschool te houden, en bij welke gelegenheid we meermalen kwamen op de hof stede van Louwerse's vader, en ook hem gedu rig ontmoetten. (Jan Louwerse was toen reeds getrouwd) benevens ook zijn broeders Cornells en Adriaan. 't Was- door Jandat we ook met die jongere broeders bekend werden, die beiden hem reeds zijn voorgegaan in de rust, die er overblijft voor het volk van God. Ruim 35 jaren geleden verliet ik Middelburg, maar nooit vergat ik Jan Louwerse. Bij onze gewone jaarlijksche bezoeken aan Middelburg, ontmoette ik hem altijd, en meermalen bezocht ik hem dan, toen h\j nog op „Sandvoort" woonde. Jan Louwerse was iemand, dien men nooit vergeten kon, omdat hij altijd aantrok. Ik dacht terug. Zeven jaren terug, toen ik voor de eerste maal door de Prov. Drente afgevaardigd was ter Generale Synode te Am sterdam. Toen ik na den bidstond voor de Synode het was reeds bijna middernacht ter plaatse kwam, waar mij door de Am- sterdamschen Kerkeraad logies bereid was tij dens de Synode, ontmoette ik daar ook Jan Louwersedie met mjj en nog een ande-en broeder, onder 't zelfde dak zou verblijven. Wat hadden we toen elkander veel te vragen en veel te vertellen En wat waren we samen bly, we bil elkander warenEiken mor gen gingen we samen op weg van de Wester- markt naar het Kerkgebouw op de Keizers gracht. En wat hadden we dan veel bekijks Am- sterdamsche Heeren en Dames bleven somtijds stilstaan om ons na te oogen Wat een groote, forsche kerel is dat!" Deze uitdrukking kon den we eiken morgen herhaaldelijk wel hooren. En dat de Amsterdammers hem van 't hoofd tot de voeten goed opnamen, bleek ons op ze keren morgen toen we een Amsterdamsche jonge dame hoorden zeggen: „Wat heeft die vreemde man toch groote voeten Samen reisden we toen ook na afloop van de Synode van Amsterdam naar Middelburg. Ik dacht terug. Vier jaar geleden waren we weer samen op de Generale Synode te Zwolle. Toen waren we niet onder één dak, maar eiken morgen bijna gingen we toch samen, wijl we 't huis voorbij moesten waar Louwerse toen logeerde. Ik dacht terug. Bijna anderhalf jaar ge leden had ik het genoegen op een Zondag den dienst te Serooskerke waar te nemen en ik had het voorrecht bij mijn vriend en broeder Jan Louwerse „ingekwartierd" te worden met mijn vrouw en dochter. Nog veel meer herinneringen doemden op voor mijn geest, toen ik „de advertentie in rouwrand" las. Ik dacht o.a. ook terug aan menig dogma tisch gesprek, dat ik met Jan Louwerse had. Wat sprak hij daarover gaarne! En hij kon dogmatische gesprekken voeren. En nu Jan Louwerse is niet meer. Als ik me niet geheel vergis, was hij de laatst overgeblevene der vele zonen van den eerzamen C. Louwerse. Geen zijner broeders werd oud. Hij, een der oudsten overleefde de anderen. Ik dacht echter niet alleen terug aan hem maar ook aan zoovele anderen onzer Zeeuwsche kennissen en vrienden, die reeds heen gegaau zijn, en voor welke ook al een „advertentie In rouwrand" geplaatst werd. Zoo gaat het als we ouder worden. Veler onzer vroegere vrienden zijn niet meer. Straks, wie weet hoe spoedigis de beurt aan ons. Gelukkig, als we bereid zijn om heen te gaan. Gelukkig, als we hoopvol met blijde ver wachting de stervensure tegemoet gaan Straks wordt wellicht ook voor ons ,,cen advertentie in rouwrand'' geplaatst. Zij ons leven zóó, dat in ons bewaarheid wordt, de spreuk der oude Perzen „Toen ge geboren werd, weendet ge, en al len die er bij tegenwoordig waren, waren ver blijd. Leef zóó, dat, als ge sterft, gij verblijdt zijt, en allen die daar bij tegenwoordig zijn, weenen." Trooste de Heere Irfuwerse's Ëclitgenoote en kinderen, en zjj deze „advertentie in rouw rand" een ernstige roepstem ten eeuwigen leven. V.mond, 22 Dec.. '15. P. Koster. Te laat ontvangen voor 't vorig nummer. Red. Christelijk Onderwijs in Suriname Toen eenige jaren geleden het Bestuur der Evangelische Broedergemeente zich genood zaakt zag de opheffing van hare scholen in Suriname te overwegen, omdat de financieele lasten niet langer te dragen waren, heeft de in Nederland voor dat doel werkende Ver- eeniging, n.l. de „Maatschappij tot bevorde ring van het godsdienstig onderwijs onder de inlandsche bevolking in de kolonie Suriname" kortweg genoemd „de Haagsche Maatschap pij" die opheffing weten te voorkomen. Zoo lang het haar mogelijk zou zijn, zou de Maat- sahappij trachten f6000. - jaarlijks naar Suri name te zenden. Zoo is het dan ook enkele jaren gegaan. Ditmaal zal de Penningmeester van genoemde Maatschappij, G. C. Baron van Asbeck, de Ruijterstraat 71, Den Haag, slechts f3200— naar Suriname kunnen zenden, tenzij de zendingsvrienden en de vrienden van Chris telijk onderwijs in Nederland alsnog zorgen voor de ontbrekende f2800. Deze zaak verdient de aandacht en de sym pathie van alle Nederlanders. Door vreemde lingen werden, alleen door zendingsliefde ge dreven, in onze Nederlandsche kolonie 32 scholen allengs opgericht, welke einde 1914 door 3018 leerlingen bezocht werden. Zes van die Scholen zijn te Paramaribo gevestigd, 15 in de districten, 8 bij de Boschnegers en 1 is alleen voor Britsch-Indische kinderen. De Evangelische Broedergemeente doet daar Ne- derlandsch werk in den besten zin, dat ook door het Koloniaal Bestuur wordt gewaardeerd en gesteund. Mogen velen zich gedrongen gevoelen om, door inzending van eene groote of kleine gift aan bovengenoemd adres, te toonen, dat zij medegevoelen de verantwoordelijkheid van ons Nederlandsche volk voor de instandhouding van dezen zegenrijken arbeid. Maandblad van de Gereformeerde Veree- niging voor drankbestrijding. Het bovenstaande Maandblad blijft krachtig zich wijden aan de Drankbestrijding en het is gewenscht dat het steeds in breederen kring verspreid wordt. De vijand, waartegen te velde getrokken is, blijft nog altijd sterk en richt in vele gezinnen groote ellende en ver woesting a n. We verheugen er ons over, dat de actie tegen de drank gevoerd levendigis en we kunnen dit Blad dan ook aaubevelen. In het December-nummer staat een hoofd artikel over: „De kerk en de strijd tegen het Alcoholisme", dat vooral de ouderlingen onzer kerken wel eens mogen lezen, omdat het weer geeft een uiteenzetting van de houding, welke de geïnstitueerde kerken aannemen moeten in dezen strijd. Bovendien geeft het vele artikelen waaruit heel wat te leeren valt. Laat ieder in onze kringen ook bij de wisse ling des .jaars, welke ditmaal al zeer ernstig is, met deze vereeniging medewerken tot beteu geling van dit kwaad. Zullen al onze jonge lingen denken aan het bekende vers Waarmede zal de jongeling zijn pad zuiver bewaren Gewis, als hij het houdt naar Uw Woord. Doe dat, tot dat Hij komt. Een praetikale verhandeling over het godvruchtig Avondmaal vieren, door ds G. Wisse, Gereformeerd predikant. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal De uitgever staat bekend »»ls een man, die goed werk levert en dit boek is er weer een bewijs van. Het uiterlijk kleed is aantrekkelijk. De schrijver is eveneens bekend en heeft reeds menige goede pennevrucht geleverd. Hij weet zoo te schrijven, dat men gaarne leest, wat hij aanbiedt. Dit werk heeft dan ook reeds een ruimen kring van lezers gevonden, want het verschijnt reeds voor de tweede maal. Het telt tien hoofdstukken, waarvan de voor name punten de volgende zyn Op de pelgrimsreize. De heiligste en heerlijkste disch. Schik u om uwen God te ontmoeten. De mensch beproeve zich zelf. Zonder Bruiloftskleed. Ik zal avondmaal met hem houden en hij met Mij. Wie onwaardiglijk eet en drinkt. Een gemeenschap des lichaams Christi. Zend uw licht en uwe waarheid, dat die mij leiden. Mijn overdenking van Hem zal zoet zijn. Na deze opgave veroorloof ik me de opmer king, dat ik de uitdrukking „de heiligste disch" niet zoo juist acht. Was het niet beter om alleen te spreken van „de heilige disch" Het lijkt me toe, dat hier de overtreffende trap de zaak eerder verzwakt dan versterkt. Men kan soms door een te sterken nadruk op een woord te willen leggen schade aan de beteekenis toe brengen. Overigens is het een boek, dat nauwgezette lezing verdient, en het mag zich een practicale verhandeling over het godvruchtig avondmaal- vieren noemen. Het legt den vollen nadruk op de roeping van de belijders om gehoerzaam te zijn aan het bevel des Heilands en geeft raad en voorlichting aan allen, die bij de begeerte om 's Heeren inzettingen te bewaren innerlijk verschillende bezwaren hebben. Juist weet het te onderscheiden tusscheu voorgewende en wer kelijke bezwaren en het kan onder den zegen des Heeren bijdragen om het godvruchtig avond maal vieren te bevorderen. De poging in Hoofdstuk acht aangewend om duidelijk te maken, welke werking van den Vader, den Zoon en den H. Geest onderschei den uitgaat bij de gedachtenis van den dood des Middelaars is niet onverdienstelijk, al komt ook uit, dat we ons hier bevinden op een ge bied, waar de hoogste schuchterheid past. De zucht om alles te verklaren leidt ons licht te ver en kan maken, dat het teedere van deze verborgenheid een weinig teloor gaat. Toch is het goed, want hoe duidelijker de heerlijke beteekenis van het H. Avondmaal voor ons bewustzijn s'aat, hoe beter we waardeeren zullen, wat de Middelaar ons in dit Sacrament des N. Verbonds heeft geschonken. Bouma. Du. S. Volbeda. Het wezen der Religie. Inaugureele rede gehouden 14 Sept. 1915. Hoogl. a.d. Theol. School der Christ. Geref. kerk te Grand-Rapids, Mich. U. S. A. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Prijs f 0,60. De onder ons bekende ds. V. die aan onze V. IJ. promoveerde en menige gemeente diende met prediking des Woords, heeft in deze inau gureele rede een schoon stuk werk geleverd. Hij toont te zijn een scherpzinnig denker, een vaardig stylist en een principieel Gereformeerd theoloog. Van hem is te verwachten een ar beiden in de lijnen van Kuypers Encyclopaedia. Dat zal den Gereformeerden in Amerika ten goede komen. (Waarom schrijft hjj Kmper op bladz. 25 Onze aandacht trok vooral zijn critiek op Bavincks handhaven van de religie „objective". Met blijdschap namen we van deze pennevrucht kennis. Ónze Vrije Univer siteit ziet haar stekjes planten in het verre Westen. Worde aan dr. Volbeda een lang durig en vruchtafwerpend professoraat toege- 'wenscht Bloei. Leesboek voor de christelijke school. Verzameld dcor J. Lens en H. J. van Wijlen. Met teekeningen van Isings. Deel X (Slotbundel). Gecartonneerd f'0,50. II J. Spruijt. 's Gravenliage. Een nieuwe serie leesboeken zal verschijnen voor onze christelijke scholen. Deel 10 kwam uit. Voor de hoogste klassen. Frisch werk. Zooals we 't voor onze dagen noodig hebben. De stukjes zijn met zorg gekozen. De uitvoering is nefjes. De plaatjes prachtig. Onder de gedichten zijn er ook van Guido Gezelle, Mej. Kuyper, Nellie enz. Met het opvoedkundig element is gerekend Of een stukje als Hij, die weet". na enkele jaren ook nog zal voldoen? Op dit oogenblik wel. Ook voor leesgierige kinderen van ongeveer 12 jaar een mooi boekje thuis. Ouders en onderwijzers zij kennismaking ermee aanbevolen. TimotheÜ8. Geïllustreerd Weekblad. 21ste Jaargang, Afl. 3. Dec. 1915. Zwolle. La Riviêre Voorhoeve. De gewone rubrieken op voortreffelijke wijze bewerkt. „Hemelsch Sion" een treffend lied met een treffend verhaal er bij van drie Duitsche kameraden, die hun Keizer ontmoetten op het graf van den vierden uit hun kwartet. Het opstel over John Knox loopt ten einde. Een paar pas verschenen boeken worden breeder besproken „Zonnegloren" en „De Koopmans dochter". Het Japansche plaatje met de drie apen biedt een les van praktische levenswijs heid. Zal ze worden opgevolgd A. L. levert een leerzamen „Brief uit Wonderland" over „onze deken" en vertelt wonderbare dingen van het maanlicht. De vragen ter bevordering van Bijbelkennis „Pelgrimsvragen" zijn niet onaardig gevonden en door de achtergevoegde teksten gemakkelijk op te lossen. Ons dunkt, Timotheus is vooral in de winteravonden een welkome gast in onze christelijke gezinnen. Oude Paden. Weekblad voor de verbrei ding der Geref. beginselen ten dienste van Kerk en Volk. Onder Hoofdre dactie van ds. J. J. Knap Czn. Uit gever J. H. Kok te Kampen. Drie maanden achtereen verscheen nu dit weekblad. Den gunstigen indruk, dien het bij den aanvang maakte, blijft het handhaven, zoowel door zijn degelflkeu inhoud als door zijn voorname verschijning. Het st-mpel „degelijk heid" staat er op. Wij hopen, dat vooral in Hervormde kringen deze lectuur worde gezocht en genoten. Frank Gerickk. Van het Slagveld der Natiën. Afl. 13-18. D. A. Daamen. Den Haag. Reeds vroeger wezen we op dit boeiende verhaal. Wat wordt gezellig verteld. En de teekeningen zijn, ook al staan ze bui ten verband met het verhaal, interessant vaak leuke kiekjes, die het boek nog aantrekkelijker maken. Het is nu reeds 288 bladzijden groot. Nog zeven afleveringen moeten uitkomen, eer het compleet is. Het geheel kost slechts een rijksdaalder. Aanbevolen. No. 5. H. J. E. Westerman Holstiju. Het Probleem van den Oorlog en de Roe ping van den Godsdienstigen mensch. No. 6. Dr. J. H. Gerretsen. God en de materieele wereld. Een studie naar aanleiding van Christian Science. No. 7. H. J. E. Westerman Holstiju. Vaderlandsliefde en Chauvinisme. Per brochure f 0,40. Par serie van 10 nummers f 3, Baarn. Hollandia-Drukkbbij. 1915. Deze nummers ieder afzonderlijk bespreken zullen we niet. Het zijn belangrijke onderwer pen, die door de schrijvers bestudeerd en door dacht zijn, eer zij hun voorlichting boden. Na tuurlijk zfln dit geen boekjes voor Jan en alleman. Maar wie omtrent de behandelde punten van genoemde Hervormde predikanten, welke niet tot de modernen behooren, voor lichting begeerd, make met deze geschriftjes kennis. Het lezen ervan kan bevorderlijk zjjn tot het vestigen van eigen oordeel. Keribo*. CORRESPONDENTIE. M. S. te N. Het is in orde. De Administratie. Heden behaagde het den Heere, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, van onze zijde weg te nemen onze innig geliefde en onvergetelijke Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder en Zuster, in den ouderdom van 59 jaar en 8 maanden. Zij ontsliep zacht en kalm in. de volle verzekerdheid des geloofs. Dit lenigt eenigszins onze smart. A. VAN SORGE. Middelburg. ADRa VAN SORGE. Arnemuiden. N. S. VAN SORGE. M. P. VAN SORGE. I g> P. A. v. DAALEN- v. sorge. i q Middelburg. Middelburg, 28 Dec. '15. Hiermede betuigen wjj onzen harte- lQken dank voor de vele blijken van deelneming ontvangen bij het overljjden van ons geliefd Dochtertje en Zna\je NEELTJE. Uit aller naam, S. DAVIDSE. Middelburg, 30 December 1915. Door dezen betuigen wij onzen harte- lyken dank voor de ontvangen blijken van deelneming b\j het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd en Grootvader, P. J. GILLISSEN. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. M. J. GILLISSEN— pletmrse. Vlissingen, 30 December 1915.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3