„ZEEUWSCHE KERKBODE" I Firma Va» der Kl«i]n Co. BIJVOEGSEL 't Soldaten Psalmboekje TL - I I I I SPECULAAS VRIJDAG 26 NOVEMBER 1915. Ruim voorzien in De loml van 'I Zevende Gebod Ds. G. WISSE. PARAPLU1EMAGAZ1JN „DE REGENBOOG" A. GEENSEN. MIDDELBURG i Ds G. WISSE. I UIT D£ PERS. BOEKAANKONDIGING. F. H. J. DAMEN. is voor ieder het aangewezen adres om daar voor 8T. NICOUAS'CADEAU te koopen een DAMES- of HEEREN- PARAPLUIE of WANDELSTOK. W(j hebben een buitengewoon groote keuze, en wordt bg aankoop van Parapluie GRATIS den naam er op geplaatst. Aanbevelend, NOORDSTRAAT b.h. Postkantoor, MIDDELBURG. Beste middel tegen Hoesten LAMGE DELFT H2 - - - - DROGERIJEN VERFWAREN 30, 40 en 50 cent per pond. Heerlyk van smaak. KORTE DELFT, MIDDELBURG. Telef. 276. Voor f 10,- Bons wordt 30 ct terugbetaald. BEHOORENDE BIJ DE VAN Oorzaken. Welke mogen toch wel de oorzaken wezen van zoo hopelooze verdeeldheid, als vooral in het Zuiden van ons vaderland, vooral Z. Holl. en Zeeland (sommige streken van dezeprovin- eieën althans) gevonden wordt? Men kan eenvoudig zeggen „de oorzaak is de zonde." En werd dit algemeen gevoeld, ge zoudt eens zien, hoe spoedig aan dien ellen- digen toestand een einde kwam. Dus eigenlek moeten we zeggen„Wat re denen geven de menschen op Want zy zeggen dat het zoo moet naar Gods Woord, volgens hun waarachtige consciëntie overtuiging. Dat zegt men, en 't ware te wenschen dat het by allen zulk een wèl-doordachte zaak was, een zaak aan overleg met den Heere, en van ernstig en biddend onderzoek van zjjn woord dat wij vreezen Ware het zoo spoedig was de breuk geheeld. En zoo komen we voor de droeve werke lijkheid te staan, dat wèl met allerhande re denen verdedigd als noodzakelijk en onver mijdelijk, de kerkelijke verdeeldheid en scheu ring vaak tamelijk onnadenkend wordt gevoed of in 't leven geroepen. Om allerlei onheilige redenen, al of niet uitgesproken of als billijk en schriftuurlijk aangedrongen of verdedigd. Welke redenen men dan aangeeft? We gaan daar niet al te breed en te diep op in. Daar over alleen zou een studie te maken wezen, want het is nog lang weer niet hetzelfde, op welke kerken of kerkjes gij het oog hebt. In hun bezwaren tegen de Gereformeerde kerken stemmen b.v. de Geref. gemeente en de oud- Gereformeerden vrjjwel overeen. Als daar zijn: „in de prediking te voórwer- pelyk, alles gaat maar aan het avondmaal", en dergelijke. De kwestie van het ambtsge waad, het fietsen van Domine's êtc. kunnen we wel als uit den tijd beschouwen. 'tKomt alles zoo wat uit op het: „voorwer- pelijk of onderwerpeljjk." In de prediking, in de bediening van de gemeente, in de bediening van het Avondmaal zijn de gereformeerde ker ken naar het oordeel van die broeders te voor- werpelyjk.' Maar dan nu onderling, wat hebben hier de Gereformeerde gemeenten en die andere Gere formeerde groepen tegen elkaar dat zoo strikt en strak ook door de scheiding doorgaat Wat voor kerkrechtelijke of schriftuurlijke redenen geeft men aan Wij moeten verklaren het niet te weten. 't Zal bij die broeders onderling wel wezen als b\j hun gemeenschappelijke houding tegen over de Gereformeerde kerken veel onberede neerd en blind kerkisme; het meerendeel van de leden volslagen onbekwaam om ook maar schijnbaar geldige redenen aan te voeren. Daar zijn helaas maar zooveel menschen (ook in de Gereformeerde kerken) die „kerkje spelen", dus die in het kerkelijk leven niet den Heere, niet de kerk, maar zichzelf bedoelen. En er komen persoonlijke gevoeligheden, geestelijke of ongeestelijke opvattingen enz. enz. te pas. En 't wordt„mijn kerk" in plaats van 's Hee- ren kerk; waar „ik" den toon aangeef, waar het „naar mijn zin" gaat of gaan moet. Zoo beredeneert men het niet, maar in wer kelijkheid is het zooen er zijn waarlijk men schen van Gereformeerde belijdenis en die ver schillende kerken of kerkjes, die elkander scheef aanzien, smadelijk en hatelijk van elkander spreken, en wat het kerkelijke aangaat elkan der bestrijden en er een onheilige concurren tie voeren. Wie er iets van gevoelt, welk een heilige roeping er is tot eenheid, welk een schade en schande uit die verdeeldheid voortvloeit, heeft daarvan smart, 't Is een veeg teeken, wanneer men daarvan niets gevoelt. Wjj geven den moed nog niet op. Er moet toenadering worden gezocht. En laat er, al kan het op kerkelijk gebied niet aanstonds ten volle doorwerken, toch een zoeken en erkennen wezen van elkander als broeders van één huis op de andere terreinen van het Koninkrijk Gods. Een bizondere plaats nemen nog weer in de Christelijke Gereformeerden. Zij trachten kerkrechtelijk aan te toonen en wat de belijdenis der waarheid aangaat te handhaven, dat zij verplicht zjjn om den band met de Gereformeerde kerken te verbreken, en zich apart kerkelijk in te richten. De vraag heeft reden van bestaan of en in hoeverre de leden door die oorzaken worden gedreven of er zelfs ook maar begrip van heb ben, maar officeel wordt dan toch door de woordvoeders der Christelijke Gereformeerde kerk verdedigd op kerkrechtelijke en leerstel lige gronden. Vooral de leer moet dienst doen. Dat is gewoonlijk wel niet het begin, de wording van een Chr. Geref. gemeente. Het begin gaat nog al eens zoo. Er zijn, om welke reden dan ook, eenige malcontenten. Deze steken de hoofden bij elkander. Roepen te hulp een Chr. Geref. predikant, die dan gewoonlijk na eenige malen prediken een paar ouderlingen en dia kenen doet verkiezen en er is een Chr. Ge ref. kerk. Een der broeders malcontenten (on tevredenen) zijn content (tevreden), want ze hebben nu hun eigen kerkje en z\jn vermoede lijk zelf leden van den kerkeraad. Maar door den Chr. Geref. predikant wordt nu de vlag hoog verheven boven die jeugdige kerk. Zij ij vert voor de zuivere leer. Zij trekt op onder de banier der waarheid. De Gereformeerde kerken zijn afgedwaald wat de leer aangaat. Trouwens, zoo zeggen ze, er zijn er zeer velen in de Geref. kerken, die bezwaard zjjn over de leer. En men noemt punten als verbondsleer, veronderstelde weder geboorte eeuwige rechtvaardigmaking etc. En men weet niet of verzwijgt dat door de Synode van Utrecht (1905) omtrent de leer- geschillen uitspraak is gedaan op een wijze, die alle Gereformeerden bevredigde, waardoor den Christelijk Gereformeerde broederen alle recht van spreken werd ontnomen. (Geref. Kerkbode) K. J. Kapteijn. Niet omzien meer Indien, o Heer, al wat ik hier heb moeten lijden mjj henendreef naar U, wat klaag en kerm [ik dan Indien het mij gewerd tot koninklijk verblijden, pluk ik dan niet gestaag de zoete vrucht er van Dies wil ik voortaan mij in wat ik heb ver heugen, niet omzien meer, slechts opzien tot Uw aan gezicht, en drinken eeuwig heil by U met volle teugen, en wandelen met U in eeuwig hemellicht. Nellie. (Overgenomen uit, „Bloesem en Vrucht" Sept. 1915) Boekjes voor Zondagscholen. J. M. Bredée's boekhandel- en uitgevers maatschappij te Rotterdam biedt een Catalogus aan, waarin de vele uitgaven aangekondigd worden. Wie lust heeft om eens te weten, wat deze maatschappij al leveren kan, schaffe zich deze lange lijst aan en hy zal er allicht in vinden, wat van zijn gading is. Ons werden toegezonden „Geen plaats voor het Kindeken", door P. Huët„Het Kerstfeest onder het Kruis", door F. Bungener, bewerkt door J. P. Hasebroek; Annie en Lize", door Catha- rina „De twee Zusters", door Herman „De geschiedenis van den armen Hans", door Elise Gerder„Klein maar Dapper", door J. Bressen„Frits van den Dominé", door E. Haté„Onder het beste Dak", door A. Vollmar; „Een ferme Jongen", door Herman; „Onder goed geleide", door Herman; „De Landweerman van Veelust", door P. A. Sparenburg Jr.„Naar den Hemel", door Herman „Het verwaarloosde Meisje", door Johanna Breevoort; „Onder de leiding Gods", door P. C. Mondriaan Sr.„De Kroon des Levens", door P. J. Kloppers; „Een Jobszegen", door Herman Johanna Breevoort, „Door zijn hond Ge red" „Kwaad met goed vergolden", door B. Goslinga„In den Levensstrijd", door Zeelandia. Al deze boekjes zien er kenrig uit en noodi- gen tot lezen uit. De plaatjes zijn goed uitge voerd en zijn een lust voor 't kinderoog. De inhoud valt ook in den smaak ener zijn er bij, die bizonder juist den kindertoon getroffen hebben. Zeelandia gaf ook nu weer voortreffelijk werk. De Landweerman van Veelust verdient in veler kinderhand te komen. Het Kerstfeest onder 't Kruis blijft nieuw. De Kroon des levens kan ook meedoen. Johanna Breevoort en Herman hebben hun sporen verdiend. Doch waartoe meer op te noemen Alle zijn zeer geschikt voor de kinderen, die ze met genoegen zullen lezen. Wij gaan niet achteruit met de lectuur, welke voor onze kinderen bestemd zijn. We wenschen dan ook dat deze werkjes een goed onthaal vinden. De Ziekentroost, welke een onderwijzing is in het geloof en den weg der zalig heid om gewillig te sterven. Uitgave v»n E. J. Bosch Jbzn Nijverdal. Het is een goed denkbeeld geweest om „De Ziekentroost", welke we achter in onze kerk boeken vinden, afzonderlijk uit te geven, vooral zooals het thans geschied is. Het papier is goed en de letters zijn groot. Al is het niet al te licht in een ziekenvertrek en al zijn de oogen verzwakt, toch zal iemand nog gemakkelijk kunnen lezen, wat hier voorgehouden wordt. Hier staat ook al in, wat een middel kan zijn in 's Heeren hand om een kranke eenswillend te maken met zijn lot en hem te troosten bij zijn naderend einde. En als het niet meer aangaat om veel tot iemand te zeggen, dan kan het duidelijk uit spreken van een der woorden uit de H. Schrift, welke achter in staan, nog lafenis brengen. We verheugen ons over deze uitgave, en we wenschen dat zij in elke ziekenkamer kome om het steeds bij de hand te hebben. Uw licht komt Een zevental Advents- en Kerstpredikatiën, door ds K. J. Kap teijn, Geref. Predikant te Giesendam. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn., Nij verdal. Een lijvig boek, goedverzorgd, zooals we het van dezen uitgever gewoon zjjn En nu de inhoud. Bovenstaande titel zegt het duidelijk. Het zijn zeven preeken, welke op den juisten tijd verschijnen. De eerste handelt over Jesaja 25 69. De tweede Jesaja 32 14. De derde Jesaja 60 13. De vierde Jesaja 66 12. De vijfde Lucas 2 7. De zesde Lucas 2 812. De zevende Lucas 2 1314. Het zijn dus stoffen, welke passen op de Zondagen, welke aan de Kerstdagen voorafgaan en op het feest der geboorte van den Heiland. Het zijn preeken, die uit den text opkomen en een juiste verklaring van het Schriftwoord geven, terwijl de aanwending van de waarheid op het leven niet ontbreekt. Zij houden reke ning met den tyd, waarin we leven en we kunnen zonder eenig bezwaar verklaren, dat zij door en door degelijk zijn. Men merkt bij het lezen, dat het dezen predikant niet aan gedach ten ontbreekt en hij weet ze goed uit te werken ook. Hij maakt geen jacht op effect, maar hij ontwikkelt met vaste hand, wat hü in 't begin belooft. We achten het een voorrecht, dat er zulke preeken uitgegeven kunnen worden, want daar uit blijkt, dat er nog tal van menschen zijn, die zulke lectuur begeeren. Als ze een tweeden druk beleven, zou het dan geen overweging verdienen om er een op gave van de behandelde stoffen bij te voegen en ook bij elke preek te laten afdrukken de passende psalmverzen. Dit laatste merk ik op terwille van de ouder lingen, die deze preeken willen voorlezen in de gemeentelijke samenkomsten, want ik stel me voor, dat dit wel gebeuren zal en ik hoop het ook van harte, want daartoe zijn zij heel ge schikt. Menigeen, die wat vlug leest klaagt er over, dat de nieuwe preeken zoo kort zijn, doch dit is met deze niet het geval. Zij zijn niet te lang, maar toch ook niet zoo kort, dat een ouderling behoeft te schrikken, dat hij reeds aan 't eind is. En wie ze voorleest in een vergadering, is verantwoord, omdat zij inderdaad goed geeste lijk voedsel aanbieden. Bouma. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift Afl. 7, November 1915. Heusden. A. Gezellle Meerburg. Deze aflevering biedt een uitvoerig verslag van de predikanten-conferen'ie in Sept. jl. in Utrecht gehouden. Het beslaat niet minder dan 36 bladzijden. Daarna levert ds. Rullmann voor het eerst in dit tijdschrift een Kroniek, die blijk geeft van 's mans belezenheid en vaar digheid in het citeeren. Voorts worden nog een drietal boeken besproken door dr. G. Keizer. Stemmen des TQds. Vijfde jaargang. Afl. 1 Nov. 1915. Utrecht. G. J. A. Runs. Professor Anema vangt een artikelenreeks aan over Augustinus' Rechts- en Staatsleer. Deze afl. biedt alleen de „in'eiding*die aan toont dat kennisname van Augustinus' leer over het recht en den staat van gewicht is om dat zij een beheerschenden invloed heeft ge oefend in de volgende eeuwen. Een fijn stukje historiebeschrijving levert de bekende L. E. in „Christoph Bernard van Galen", waarin zij die oude tijden met hun karakters voor ons leven doet. Een actueel onderwerp behandelt de heer J. R. Snoeck Henkemans in „Sociale Maatregelen in Oorlogsnood", en zijn opstel lijkt ons een knap stuk werk, zeer geschikt ter bespreking in onze antirev. Kiesvereenigingen in den a.s. wintertijd. Daarna volgt eene phi- losophische studie van dr. B. Wielenga over het Militairisme van Nietzsche, met wien vele Duitschers dweepen. Het eene artikel is al be langrijker en mooier geschreven dan het andere. De bekende litterarische ds. Thomson heeft het „Over Guido Gezelle", die ons den bekenden Vlaamschen dichter laat zien en hooren op een andere manier dan we tot nog toe van andere schrijvers gewoon zijn. Juist daarom een aan trekkelijk artikel! L. C. Diehl biedt twee mooie verzen. Baarbé behandelt in de Buitenlandsche Kroniek historisch tot op heden „het lot van Polen", dat nooit verloren gaat. „De Leestafel" geeft eenige boekbesprekingen. Het is een volle aflevering, die ge niet terzijde legt dan na heel wat wetenswaardigs te hebben meegekregen en ook aesthetiscli genot te hebben gesmaakt. De vijfde jaargang vangt prachtig aan. Het is een zeer geschikt proefnummer om lezers te winnen, die van iets moois en goeds houden. Ons maandschrift voor christendom en cultuur wint op die manier veld in onze intellectueele kringen. Kerkhof. Naar wij vernemen zal er van de hand van dr. J. C. de Moor te 's Gravenhage, bfl den uitgever J. H. Kok te Kampen weder een nieuw werk van de pers komen. Het is een bundel Leerredenen voor al de Christelijke Feest en Gedenkdagen, is getiteld „Genade voor Genade", en bevat niet minder dan 22 complete Leerredenen, voor Advent, Kerstmis, Oudejaar, Nieuwjaar, de Lijdens weken, Paschen, Hemelvaart en Pinksteren. Het boek is zoo goed als gereed en zal met enkele dagen het licht zien. Adv«rt®ntfië». werd dezer dagen 't kleine Psalm boekje genoemd dat ik uitgeef, 't Is dan ook bij uitstek geschikt voor onze soldaten, omdat 't zoo klein is als 'n lncifersdoosje en dus zeer weinig bergplaats vraagt, 't Bevat Psalmen, Catechismus, Kort Begrip en Formulieren en kost 30 ets., met portefeuille sluiting 40 ets. Verkrijgbaar na ontvangst van postwissel bij den Uitgever E J. BOSCH Jbzn. te Nijverdal en verder alom. Eerste soort prima kwaliteit Gele of Groene Zeep per 5 ons 14 cent, Glycerine Zeep 16 cent de 5 ons, Stijfsel 12, Grove Soda 5 cent de 5 ons. TIMMERMANS, Noordstraat. Aanbevelend, i Verschenen bij den uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te Nijverdal en alom verkrijgbaar door DERDE DRUK. Ingen. fl,50. Geb. f 1,90. Ëwerk dat door geheel onze I elyke jongelingschap dient I n te worden. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onder zocht door het scheikundig bureau alhier en is volkomen zuiver beionden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en bfl de verdere W ederver koopt^s. EM'GROS EWAIL Zoo juist verscheen bij den uit- I gever E. J. BOSCH Jbzn. te Nij verdal i Een practicale verhandeling over het godvruchtig avond maal vieren door TWEEDE DRUK Ingen. f 1,40. Geb. f 1,90. Een kostelijk boek, dat gelezen moet worden door allen die tot het H. Avondmaal zijn toegelaten.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 5