Verantwoording ran Liefdegave a Officiëel® Berichten. BOEKAANKONDIGING INGEZONDEN STUKKEN. VEREENIGINGSLEVEN. Onderscheidene stukken moeten wegens plaats gebrek blyven liggen. Red. NeeHje van den Bosse, bedreigd door „een groot Koning", die in de moderne wetenschap, de valsche philosophie, de gerustheid onder Gods volk, groote vastig heden tegen hen opwerpt. Doch wy mogen vau de overwinning zeker zyn, want zekerlijk zal het klein kuddeke worden gered. Geen machtige middelen, zooals de tegenpartij bezit, maar de wysheid zal haar redden. Die wijsheid, niet geljjk aan de wetenschap, is dejuisteblik op het leven, het instinctieve weten hoe te han- de'en, nog overblijfsel van het Paradys. Haar beginsel, waaruit ?ij voortkomt, is de vreeze des Ileeren, het trillen van ons hart door den adem des Almachtigen en zy is ten volle belichaamd in de Wijsheid, in Christus Jezus, het Hoofd der gemeente, en van Hem afdalend in Zyn lichaam, zoodat alleD, die waarlijk gelooven aan die wijsheid, deelhebben, in tegendeel van de „zotten", die, hoe geleerd soms ook, de vreeze des Heeren verloochend hebben Die wysheid dringt door tot den diepsten grond van al het geschapene, doorzoekt het wezen der dingen, en rekent met liet doel der schepping en uit die wysheid, die van boven is, komt de wetenschap voort Vrucht van die wijsheid is ook de V. U. En nu heeft niet ieder „wyze", die door zyn vreeze des Heeren deel heeft aan de wysheid, de gaven voor weten schappelijk onderzoek, maar een geleerde moet om waarlijk wetenschap te beoefenen, een wyze zijn, die met Gods Woord rekent. De woorden der wijzen moeten in stilheid aangehoord wor den, dus onze jonge mannen moeten niet met twijfel beginnen, zooals de moderne wetenschap wil, maar uitgaan van den grondslag der ware wetenschap, Gods Woord. Dat geschiedt in onze Gereformeerde Hoogeschool, die daarom door allen, die wijs zyn door hun vreeze des Heeren, door gebed en gaven behoort gesteund te worden. Na het zingen van Ps. 43 vs 1 droeg de Hooggeleerde spreker de V. U. en al haar be langen in het gebed den Heere op. Nadat toen nog Ps. 63 vs. 3 en 10 gezongen was, gingen wy huiswaarts, bezield door het schoone woord, dat wy hoorden, met de bede in het hart, dat ieder, die den Heere vreest en daarin de ware wysheid bezit, belangstelling en liefde mocht betoonen voor de schoone gave Gods, in de Vrye Universiteit ons Gereformeerde volk geschonken. Pontier. Merk- en ücheolnieuw» TWEETAL te BurumR. Haitsma te Hindeloopen J. P. Klaarhamer te Wommels. BEROEPEN te Velsen A. B. W. M. Kok te Rotterdam te Gaast en PiaamJ. Douma te Arabt-Vol- lenhove B te Warffum A. D. C. Kok te Scharendyke te DriesumD. Sikkel te Leidschendam te Zuid-BeierlandA. Taal te Bruinisse. AANGENOMEN naar St. Jacobi-Parochie D. Chr. Karssen, cand. te Amsterdam. BEDANKT voor Drachtster-Compagnie A. Thielen te Vijfhuizen voor Nyverdal (als Miss. Dienaar des Woords op W. Soemba)K. Schilder te Ambt- Vollenhove A; voor Oostermeer, Reeuwyk en BlokzijlD. Chr. Karssen, cand. te Amsterdam voor Emmer-CompascuumJoh. Kwak te Heerde; voor Drogeham J. A. Tazelaar te Lutjegast voor Schoonoord: C. W. de Vries te Kiel win de weer. De heer W. Steunenberg, cand. te Kampen, is door de classe Zwolle beroepbaar verklaard. De eerste steen van het nieuwe kerkge bouw te Alteveer by Hoogeveen is gelegd door ds. R. Zijlstra te Hoogeveen na een rede over 1 Kou. 8 29a. Men hoopt nu weldra tot de beroeping van een predikant over te gaan. Met het oog op den oorlogstoestand en zyn gevolgen zyn de Geref. kerken van Duis burg en Ruhrort gecombineerd. Intree te Oldemarkt ds. J. Visser, over gekomen van Nieuwendam, met 2 Cor. 4 5, na bevestigd te zijn door dr. J. Hania te Steen- wijk met 1 Petr. 5 1—4. Afscheid van Numansdorp, wegens ver trek naar Zalk c a., ds. R. Koolstra met Hand. 20 32. Door wijlen den heer A. Slabber te Mid delburg is gelegateerd aan de Vereeniging „De Kerkelijke Kas" van de Ger. kerk te Middel burg C f100, Vrtje Universiteit. Het Comité van actie voor Walcheren ver zoekt vriendelijk alle plaatselijke comité's in Walcheren ons het resultaat van haar arbeid te willen melden vóór 1 December. Opgaven worden ingewacht lo. van de namen der nieuwe contribuanten met het bedrag der door hen toegezegde contributies en 2o. van degenen, die reeds contribueerden, maar hunne contri butie verhoogden met het bedrag der verhoogde contributies. Indien de comité's met haar arbeid nog niet geheel gereed zijn, mogen wy ze langs dezen weg wel vriendelijk opwekken dien ar beid te bespoedigen, opdat ze vóór 1 December gereed komen. De opgaven moeten worden in gezonden by ds. De Kruyter te Oostkapelle. Met eenige spanning ziet het comité de op gaven tegemoet. We vernamen reeds, dat op sommige plaatsen flink gewerkt is. Moge de uitkomst eene verrassende zyn. Het Comité voornoemd, L. van Loon, Voorz. C. J. de Kruijter, Secr. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen van een onbekende. 100 opgespaarde halve centen. Namens gecommitteerden Kerk C, B. Laiir, Penn. MiddelburgIn hartelyken dank ontvangen van Mej. A. en M. een gulden. Züsterkring. Iu dank ontvaugen van Mej. N. N. een gulden voor de Vrouwen-vereeniging „Bidt en Werkt." Namens het Bestuur, Mej. P. Andriesse, Penningms. Middelburg. De Vereeniging de Kerkelijke Kas Middelburg C zegt vriendelijk dank voor de ontvangen f 6,van J. W. door schenking der rente. D. Sietsema, w.n. boekhouder Diakonaal Hulpbetoon. Met veel dank ontvangen van N. N. f2,50 en N. N. f2,50. J. G. NetelenbosVogelzang. Vlissingen Met bjjzonderen dank vermeld ik dat ik ditmaal als deputaat een goede week heb gehad. Voor het werk in Rynpruisen en Westfalen ontving ik van dhr. P. te VI. fl, van N. N. te Middelburg fl,en als gevon den in de collecte der Gereformeerde kerk van Oostburg fl,En voor Brabant en Limburg door ds. Wolff te Vrouwepolder, als gevon den in de collecte daar fl,Ik blyf mijn beide belangen aanbevelen. A. A. van Schelven. Phllippus Kalender. Jaren aaneen reeds hangt deze kalender in onze woonkamer en wy zouden het vreemd vioden, wanneer hy ontbreken mocht. Het schild geeft ditmaal een afbeelding van deze woorden „En het geschiedde, als eene slang iemand beel", zoo zag hy de koperen slang aan en hy bleef levend (Num. 21 9b)en het doet het naar myn meening voortreffelijk. Of de lucht boven de woestijn juist zoo blauw is, kan ik niet beoordeelen, maar het tafereel zelf is levendig en vol handeling. De inhoud van de voor- en achterkantjes zal wel weer goed en degelijk zyn. Daarvoor staat de naam van den redacteur ds. Laman van Assen ons borg. We kunnen dan ook volstaan met de aandacht der lezers op dezen zoo alge meen bekenden en gewaardeerden kalender te vestigen. Als premie wordt ditmaal gegeven: „De Bergrede van onzen Heere Jezus Christus", uit gelegd door ds. L. S. Jongsma. Het is een boek van ruim twee honderd bladzijden op stevig papier en goed gedrukt. De uitlegging zelve is eenvoudig, helder, degelijk en practisch. Aan het woord, dat prof. Lindeboom ter in-, leiding vooraf liet gaan, ontleenen we het vol gende „Deze Mijne woorden" van onzen Zalig maker zyn woorden ook tegenwoordig door velen niet begrepen en niet recht gebruikt. Zelfs velen, die de leer van Jezus' zoendood verwerpen, beroepen zich op de Bergrede en maken deze verklaring der wet een tegenstelling tegen de wet en de schriften des Ouden Tes taments en meenen in deze dwaze en gevaar volle met alle uitlegkunde en eerlijken zin strijdige inbeelding recht te hebben, zich op Jezus te beroepen als hun Leeraar en Leids man Helaas, ook onder de belijders van Jezus naar de Schriften zyn er wel, die in hun woor den en werken toonen, den diepen geestelijken zin der wet, dien de Bergrede ons openlegt, niet te kennen, en het „Zalig, zalig" van 's Heilands lippen niet boven al wat de wereld geven kan, te begeeeren. Voor die allen en ook voor den meest ge vorderden en godzaligen christen, kan de aan dachtige lezing en overdenking van deze uit legging der Bergrede, door ds. Jongsma na gelaten, tot rijken zegen zijn". Wy waardeeren het, dat Philippus deze na latenschap van onzen ook door ons hooggeachten broeder Jongsma toegankelijk stelt voor velen. Voor een kleine som kan men toch dit stich telijk boek zich aanschaffen. Voor Vrijheid en Recht. Geïllustreerd historisch verhaal uit de Zuid-Afri- kaansche beroerten van 1914, door L. Penning. Uitgave van Arn. Drukkerij en Uitgeverszaak. Als we niet in een veelbewogen tyd leefden, zou ik durven voorspellen, dat dit mooie boekske veel aftrek zou vinden. Het is het waard ook. De heer Penning kan zoo uitnemend schrijven over Zuid-Afrikahy kan de Boeren zoo goed teekenen in hun gevoelens en hun streven en hy heeft bij ons volk een naam zich verkregen door zyn onderscheiden wenken over de toe standen daar ginds onder onze aanverwante Transvaalsche en Vrystaatsche Boeren. Yooral de jeugd leest zyn boeken met zeldzame graagte en wy durven wel zeggen, dat zy ook dit werk waardeeren zal. Het brengt ons op de hoogte met veel, wat aanleiding gegeven heeft tot de moeielykheden, welke uit Botha's politiek voortgevloeid zyn en het leert ons de mannen kennen, die zich er tegen verzet hebben. Als altyd schryft de heer Penning onderhoudend en boeiend en ieder kan begrijpen, wat hy op 't oog heeft. We hopen van harte dat velen dit boek zullen koopen en lezen. Onze vereenigingen moeten het een plaats geven in hun bibliotheek, want zy kunnen op deze wyze aan menigeen een aangenamen en leerzamen avond verschaffen. De blik wordt er door verruimd, ons nationaal bewustzijn wordt er door verhelderd en ons oordeel zal er zui verder door worden. Het uiterlijk is aantrekkelijk en de portret ten van de la Rey, Steyn, Beyers, Fourie a. a. hebben de waarde verhoogd. Het geheel is verdeeld in achttien hoofdstukken en telt hon derd-en-zeven en-zeventig bladzijden, terwijl het slechts 65 cent kost. Jaarboekje voor de Zondagsscholen 1916. Uitgave van J. M. Bredee's Boekh. en Uitgevers My. Rotterdam. Een jaarboekje van handig formaat met een schat van wenken voor hen, die op Zondags scholen arbeiden. Bredee's Zondagsschoolrooster voor 1916. Bewerkt door ds. A. v. d. Hoeven te Enkhuizen. Deze rooster lijkt me wel geschikt toe, hoe wel ik die van Jachin voor onze Zondagsscho len beter acht. Het Christendom in Woord en Beeld door D. B. Rogge, bewerkt door Prof. dr. H. M. van Nes. Uitgave van J. M. Bredee's Boekhandel en Uitgevers- Maatschappy. Wat wordt dit een schoon boek. Aflevering vyf bracht weer prachtige beelden. Het oog ziet er met welgevallen naar. We ontvangen hier wat de kunst ons gegeven heeft. En het papier en de druk maken het lezen reeds tot een ge not. En de inhoud? In korte maar zeer dui delijke trekken wordt hier de gang van het Christendom beschreven. Zulk een werk behoudt steeds zijn waarde. Bouma. De Macedoniër, afl. November 1915. Deze afl. wordt geopend met een portret van den redacteur ds. H. Dijkstra, die in deze maand zyn 40-jarig ambtsjubileum hoopt te vieren. Vervolgens worden een paar korte waardee- rende artikelen gewjjd aan den praeses van Zendingsdeputaten. Ds. Ingwersen geeft een tweede artikel over Sadrach, dat we met groote belangstelling lazen, zoowel zyne meedeeling omtrent S. geheimleer als omtrent zyne per soonlijke ontmoeting. De man, die zich niet noemt, maar het stuk van den Zendingsconsul over de facultatiefstelling opneemt, zal wel zyn de jubilaris H. D. Ds. Wielenga van Pajeti vertelt verder over de school te Lewapakoe. En besloten wordt de aflevering met de be kende rubriek „Uit myn Camera", waarin dit maal ds. Doekes bizonderen dank ontvangt voor zyne exegetische studie over „Israels val", om dat hy gelooft aan eene volksbekeering der Joden. Timotheus, Geïllustreerd weekblad, 21ste jaarganc. Aflevering maand October. La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Prys per jaargang f3.50. Aantrekkelijk als altoos. De nieuwe jaargang zet goed in. Wie leest niet met klimmende be langstelling de „Geschiedenis van den Dag?" Behalve de meditaties komt er in deze afleve ringen stichtelijke lectuur in overvloed voor. Een tweetal prachtige reproducties van Mesdag vormen een aardige bijlage. Als vervolgverhaal wordt ditmaal een Vlaamsche geschiedenis ge leverd door F. de Coster, onder den titel„Tóch 'n Uil \u Allerlei kleine stukjes met frissche gedachten houden de aandacht der lezers gaande. De stukken over „een eeuw van techniek" brengen heel wat wetenswaardigheden te onzer kennis. Uit het boek der Natuur worden schoone bladzijden geopend om uw aandacht op allerlei scheppingsschoon te vestigen. Stemmingsstukjes bij welgeslaagde illustraties geven verwijding van onze gedachtenwereld. De wereldoorlog levert stof voor beschrijvingen van personen, volkeren, feiten, enz. In Memoriam worden ge leverd over bekende personen, die ontsliepen, byv. Bettex. Aangrijpend is de eerste blydzyde van 252: By 't heengaan van onze geliefde dochter Eva, uit B. pen. „Kludde" van Joh. Demaegt is voor jongens pakkend. De N. T. Vrouwenfiguren worden „vervolgd"ditmaal is Saffira aan de beurt. Een kinderliedje „de Wind" is niet onaardig. Op Hervormingsdag eenige gedachten van Luther. De Vragenbus en Gezondheidsleer geven tal van wetenswaardig heden. Timotheus heeft zeker ook reeds lang uw sympahie. De laatste twee nummers van den jaargang der V. C. L., d. i. Vereeniging ter bevordering van Christelijke lectuur (uitgave Kok, Kampen), zyn Prof. F. Bettex. De Heldenstrijd der Ca- misarden, en J. J. Westerbeek van Eerten. Van de Bloed- stad naar Golgotha. Overdenkingen over het lijden van onzen Heere. Beide boekjes geven degelijke lectuur Het een spreekt van de bittere vervolgingen, die de Protestanten te lijden hadden om des geloofs- wille, het andere schildert ons Christus' lijden voor oogen en geeft daarbij tot het hart zich richtende stichtelijke opmerkingen. Tezamen met de drie vorige boeken leverde deze Bibliotheek weer iets goeds in het ver- loopen jaar. Bovendien mag elk inteekenaar nog voor vyf gulden boeken gratis uit de cata logus bestellen. Men ontvangt dan voor zyn geld niet weinig christelijke lectuur. Kerkhof. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Namens het Bestuur van den Bond van Protestantsche Christelijke Kweekscholen voor Onderwijzers en Onderwijzeressen hebben wy de eer Uw aandacht te vestigen op de Konink lijke Besluiten betreffende de opleiding van Indische jongelieden voor het Lager Onderwijs in Nederlandsch Oost-Indië. Voor jongelieden uit Nederl. Indië, behoo- rende tot de Europeesche of daarmede gelijk gestelde bevolking, worden door het Ryk beur zen beschikbaar gesteld, ten einde opleiding te ontvangen voor onderwijzer, niet alleen aan de Rijkskweekscholen, maar ook aan de Bij zondere kweekscholen in Nederland. Deze beurzen bevatten le. de studiekosten aan de bijzondere kweek school, ten bedrage van hoogstens f 350,per jaar, voor welk bedrag bestreden kunnen worden schoolgeld, boeken en andere leermiddelen. 2e. een kostgeld van ten hoogste f 500, per jaar, waaruit zal worden betaald het gewone kostgeld en het verblijf gedurende de vacanties. De beurzen worden verleend voor den tyd van vier jaar. By wyze van uitzondering kan Z.Excellentie de Minister van Koloniën dit tydperk met een jaar verlengen. Met het oog op de studie voor de hoofdakte kan zelfs een verlenging van drie jaar worden toegestaan. Verder genieten bedoelde jongelieden pas sage, tweede klasse, en een vergoeding voor uitrusting, ten bedrage van f 200,Dit be drag moet echter door ouders of voogden wor den terugbetaald, indien de betrokkene de aangegane verbintenis niet nakomt. Overeenkomstig deze verbintenis neemt de candidaat de verplichting op zich het onderwijs, ook het bijzonder, in Indië te dienen. Zy, die voor deze beurzen in aanmerking wenschen te komen, zullen in Indië een examen moeten afleggen. De keuze der kweekschool is aan de ouders of voogden gelaten. De volgende kweekscholen, aangesloten by onzen Bond, hebben aan den Minister van Koloniën kennis gegeven, dat zy bereid zyn Indische jongelieden op de gestelde voorwaar den onder haar leerlingen op te nemen die te Rotterdam (Haringvliet), (Tuinderstraat), (Nieuwe Haven), Doetinchem, Gorinchem, Groningen, Utrecht, Leeuwarden, Middelburg, Leiden, Dordrecht. Namens het Bestuur voornoemd, H. C van den Brink, Voorzitter. P. Kat Pzn., Secretaris. RING MIDDELBURG. Ringvergadering Donderdag 25 November, 's avonds half acht uur, Militair Tehuis, Mid delburg. Agendum le. Ds. J. D. Wielenga van Middelburg. „De behandeling der Zending". Schets. I. Doel. 1. Niet om de Zending wetenschap pelijk te bestudeeren. 2. Evenmin om tot Zendel. te vormen. 3. Maar in overeenstemming met het karakter der vereeniging. II. Duur. 1. Minstens evenzooveel maal als Kerkgeschiedenis. 2. Niet langer dan een halve verg. 3. Een korte inleidingtrekken van lynen, om tyd van bespreking te hebben. III. Methode. 1. Oprichting van een Zendings sectie. 2. Keuze der onderwerpen niet alleen historisch of alleen theoretisch. 3. De Geschiedenis in verband met de beginselen. IV. Stof. 1. De Zending in de H. Schrift in den apostolischen tyd, in de Middeleeuwen. 2. De Zending der Geref. kerken in Nederland in de 17e en 18e Eeuw. 3. De Eeuw der Zendingsgenootschap pen actie in ons land, arbeid in onze bezittingen. 4. De arbeid der Geref. kerken in het Vaderland en Ned. O. Indië. 5 De HulpdienstSchooldienst en Medische dienst. V. Middelen. 1. Bibliotheek. 2. Circulaire van periodieken. 3. Leiddraad in het Geref. Jon gelingsblad. 2e. „Hoe dienen we Vad. Gesch., Kerk Gesch. en Gesch. van 't Calvinisme te behandelen ten opzichte van elkander", door Arnemuiden. Trouw bezoek. Denk om den tyd, 't worde geen kwart vcor acht eer gy er zyt. L^ M. Helder, Secr BONDSRING SEROOSKERKE e. O. Vergadering op Maandag 29 November a. s. des avonds om 7 uur, in de Geref kerk te Brigdamme. Agenda 1. „Hoe krygt men de jonge leden aan het werk", door de vereen, van Vrouwepolder. 2. De roeping vari een Geref. jongeling in zyne omgeving" door de vereen, van Serooskerke A. J. Huijsman, waarn. secr CORRESPONDENTIE. ld?9rt«ntiën Heden overleed in de hope des eeuwigen levens na smartelijk, doch geduldig gedragen lyden, tot onze diepe smart, onze innig geliefde Echt- genoote, en der Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen zorgzame Moeder en Grootmoeder in den ouderdom van ruim 68_jaar, na een genoeglijke Echtvereeniging van ruim 44 jaren. God sterke ons in dezen smartvollen weg. Uit aller naam, K. MELIS. Oostkapelle, 14 Nov. 1915. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 2