Een Bijbel in de Kerk. 't Onderwijs van de jeugd. Kerk- en Schoolnieuws Offfciëele Berichten, Verantwoording Tan IMdggaygi. BOEKAANKONDIGING. Joeg en het zal wel niemand in 't hart op komen om te beweren, dat die Engel daarin openbaarde de boosheid, welke in hem was, want daarvan kan bij zulk een geest geen sprake zyn, maar alleen zpn onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan zyn Koning, en wie zou het wagen dien Koning daarvan een verwijt te maken. Uit dit oogpunt beschouwd, kunnen we gerust zeggen, dat God ook door dezen oorlog een vonnis voltrekt aan de volken, maar niemand zou toch daaruit het besluit afleiden, dat zij, die dezen reuzenworsteling voeren, daar om het zwaard uit de schede getrokken hebben. Neen, het is genoegzaam gebleken, dat de vol keren op den weg, waarop zfl tot dusver ge wandeld hebben, niet bereikt hebben het ideaal, dat menigeen voor oogen stond om door alge- meene verlichting en beschaving hen te bren gen tot een geheele verbroedering. De Schrift leert duidelijk, dat we van natuur hatelijk zijn en elkander hatende en nu leert deze oorlog, dat al strijkt men daarover het vernis van de cultuur, het geen baat geeft. In 't volle licht kwam weer de waarheid van Jezus' woord te staan Voorwaar, voorwaar Ik zeg u, dat tenzij iemand wedergeboren wordt uit water en geest, hfl het Koninkrijk Gods niet kan ingaan, zelfs niet zien. In de hoop, dat deze woorden voldoende zfln om de gerezen bedenking weg te nemen, blijf ik met waardeering van de scherpzin nigheid van dezen broeder uitzien naar wat hij zoo nu en dan opmerkt in onze kerkelijke wereld. Bouma. Eén punt willen we nader toelichtenOnze opmerking bedoelde niet te beweren, dat broe ders of zusters, die geen Bijbel voor zich heb ben, niet goed luisteren. Maar dit: wanneer zjj een Bijbel voor zich hebben, kunnen zij beter de predicatie volgen en er meer van meedragen. En een Bijbel is in dit geval niet een Nieuw- Testament alleen, maar ook een Owd-Testament. Daarop eens met nadruk te wijzen, was ons hoofddoel. Dat er achter een opengeslagen Bjjbel ook wel eens een slaper zit helaas, ja! Ik heb wel eens gehoord, dat zelfs Opzieners zich daaraan schuldig maakten. Of het waar is, weet ik niet. Maar ik kan het haast niet ge- lóoven, aangezien zij geroepen zijn toezicht te houden op de leer van den Dienaar des Woords. Slapende wachters deugen niet Gaarne beantwoorden we ook de vraag, hoe veel stuivers een heel bijbeltje kost. HetBritsch en buitenlandsch Bijbelgenootschap geeft voor 60 cents een prachtig gebonden Bijbeltje, rood op snee, met den korten inhoud boven de hoofd stukken. Jongelui kunnen zich dus zeer ge makkelijk zoo'n bijbeltje aanschaffen. Voor minderwaardige dingen wordt vaak veel meer geld besteed. Wat de prediking over Oud-Testamentische stoffen betreft, dit aan een belangstellend broeder opgemerkt, daarover hopen we by later gelegenheid in onze Kerkbode een of meer artikelen te schrijven. De catechisaties zijn nu allerwege weer in vollen gang Sommige leeraars begonnen reeds met Wijnmaand te catechiseeren, ook al schaarde zich nog niet het volle getal onder hun gehoor. Eigenlijk moesten de catechisaties reeds in Sep tember aanvangen. Waarom kan dat niet? Wanneer zal met die verkeerde gewoonte om tot na Dankdag te wachten in ons gewest toch eens gebroken worden? Goed berekend, ont vangen de meeste jongelui slecht 18 uur gods dienstonderwijs in een heel jaar. Dat moest dubbel zoo veel zijn, om ze in een 6 a 7 jaar goed onderlegd in de waarheid te krijgen. Doch nu een ernstig woord voor onze jonge lieden. Besteed den wintertijd goed. Onderzoekt ook thuis. Komt niet alleen een uur in de consis toriekamer zitten, maar maakt thuis ook werk van hetgeen wordt behandeld. Er zijn zulke voortreffelijke hulpmiddelen in onzen tijd. Ik wijs slechts op de bekende boekjes van ds. Elzenga, ds. Fernhout, ds. Landwehr, ds. v. d Brink, prof. Bavinck en vooral voor oudere catechisantenBootsmaSchets der Geref. Geloofsleer. Noodzakelijk is ook het maken van aanteekeningen, terwijl de leeraar uitlegt. Ze komen heel uw leven u te pas. En verzuimt ook vooral niet de bewijsplaatsen uit de Hei lige Schrift na te lezen, u in te prenten en in hun verband na te lezen. De Bjjbel is de bron voor onze kennis ter zaligheid. Het is ook voor de leeraars zoo aangenaam, wanneer zij bemer ken dat de jeugd met ijver onderzoekt, en be lang stelt in de moeilijke problemen die tegen woordig aan de orde zijn. Ook stelle men zich goed op de hoogte van de Kerkgeschiedenis der vorige eeuw in ons vaderland. Ieder catechisant moet terdege ver antwoording kunnen afleggen, waarom hij be lijdenis des geloofs wenscht af te leggen in de Gereformeerde kerk. Het ware misschien wel wenschelijk, dat onder leiding van den leeraar iedere kerkeraad er op na hield een biblio theekje met boekwerken, die hier op betrekking hebben, om ze den catechisanten, die niet alles zich kunnen aanschaffen, ter lezing mee naar huis te geven. Over dergelijke zaken moet ook in onze Kerkeraadsvergaderingen eens worden nagedacht, gesproken en een besluit genomen, en wel een besluit, dat strekke tot heil der gemeente. Denken we vóór alle dingen aan de toekomst onzer gemeenteAls heden ten dage verzuimd wordt de jeugd goed te onderwijzen, zal na verloop van jaren ons Gereformeerd kerkelijk leven er schade bij lijden. Broeders Opzieners, waakt en ziet toel Kerkhof. DRIETAL te Assen (2de predikantsplaats)C. Bouma te Schoonebeek J. Gispen te Alfen a.d. Rijn T. J. Hagen te Nieuwe-Pekela. TWEETAL te Warffum: A. D. C. Kok te Scharendijke H. Meulink te IJendrik-Ido-Am- bacht. te Bleiswijk J. B. Jansen te Zevenhuizen (ZJJ.) dr. H. Jansen te Witmarsum. te 's GravenmoerJ. W.Esselinkte Wateringen; D. Chr. Karssen, cand. te Amsterdam. te DriesumD. Sikkel te Leidschendam U. Ubbens te Enumatil. BEROEPEN te Wolvega: H. Meulink te Hendrik-Ido-Am- baclit te ZuidlarenF. G. Petersen te Yeendam te Velsen: A. B. W. M. Kok, cand. te Rotterdam. AANGENOMEN naar BredaH. Hummelen te Haarlemmermeer. BEDANKT voor Oude-BildtzijlR. Haitsma te Hindeloopen voor DriebergenG. Wisse te Bodegraven. Door de kerken van Brielle en Tinte is eene regeling getroffen om samen een predi kant te beroepen. Te Nieuw-Amsterdam volgt een lidmaat der Geref. kerk, die door ziekte aan zijn leger stede gebonden is, des Zondags de preek door middel van een telefoon, die van de kerk naar zijn woning is aangelegdeen dergelijk geval doet zich ook te Middelburg voor. De U. Z. Ver. is door een gift in staat gesteld een zoogenaamd „Zendelingen-huis" op te richten; het staat te 's Gravenhage op den Zuidwal, en is geheel ingericht voor drie zen deling-gezinnen met verlof. In de eerste plaats komen natuurlijk in aanmerking de zendelingen der U. Z. V., maar als deze er niet zyn noch verwacht worden, kan het bestuur ook zende lingen van andere vereenigingen toelaten tegen vergoeding. Uitslag verkoopingen. In het „Kerkbl. van Dr. en Ov." staan weer berichten van den uitslag der verkoopingen van zitplaatsendeze verkooping geschiedt toch in den regel om het halfjaar, n.l. op Hemelvaartsdag en op Dankdag. Het is reeds droevig, dat zulke publieke ver koopingen geschieden moeten in onze kerken doch het is nog treuriger, om van denuitslag in de bladen mededeeling te doen en er dan nog roem op te dragen, als het eenige guldens meer opbracht dan een vorig maal Niet alleen door de classe Arnhem, geljjk de vorige week werd meegedeeld, maar ook in de classe Utrecht, is reeds voor enkele maanden den Kerkeraden op het hart gebonden om te komen tot een düurte-toeslag voor de predi kanten. Intree te Schoonrewoerd ds. M. A. van Pernis, overgekomen van Heerjansdam, met 2 Cor. 4 16, na bevestigd te zjjn door ds. S. O. Los van Leerdam met Deut. 33 812. Aan de Vrije Univ. is geslaagd voor het doctor, ex. der Theol. de heer S. P. Dee. Op de laatstgehouden classicale vergade ring heeft ds. C. Geerds te Appingedam eme ritaat aangevraagd. Te Leeuwarden is aan de Alma Tadema- straat terrein aangekocht voor het bouwen van een derde kerkgebouw, dat f 60.000 zal kosten. Intree te Herwijnen, ds. J. P. Visscher, overgekomen van Huizen, met Openb. 6 1 en 2, na bevestigd te zjjn door ds. N. Diemer van Gameren met Ps. 132 79. Ds. S. Bosma van Buitenpost sprak, na mens ds. G. J. Wejjenberg te Twijzel, die eervol emeritaat verkreeg, een woord van afscheid tot de gemeente te Twijzel, naar aanleiding van Hebr. 13 14. De gemeente zong ds. Wezen berg, die zelf door ongesteldheid niet meer het woord kan voeren, toe de Lofzang van Zacharias. Intree te 's Gravendeel, ds. G. M. van Ren- nes, overgekomen van Dussen, met Jac. 118 21, na bevestigd te zijn door ds. W. W. Meijnen van Dordrecht met Nehem. 8 59. De Classe Ommen zal de zwakke kerk van Lemelerveld dusdanig steunen, dat zij spoe dig tot de beroeping van een eigen Dienaar des Woords kan overgaan. Ds. S. T. Goslinga te Schiedam herdacht zjjn 40-jarig ambtsjubileum met 1 Tim 112. Op de classicale predikanten-conferentie van Zutfen, te Ruurloo gehouden, hield o. a. ds. J. v. d. Sluis van Varsseveld een referaat over „Het ethisch beginsel". Op de Zwolsche conferentie van Geref. predikanten wordt 15 Nov. a. s. een referaat gehouden door dr. C. N. Impeta van Avereest over „Het historisch en numatief gezag der Heilige Schrift" ds. J. Lugtigbeid van Njjver- dal zal een preekschets geven over Micha 68 enz. De heer A. B. W. M. Kok, theol. cand. aan de Vrjje Universiteit, stelt zich thans be roepbaar en zal gaarne een op hem uitgebracht beroep in ernstige overweging nemen. AdresBergsche Laan 163a, Rotterdam. Woubrugge. In het kerkgebouw der Geref. kerk alhier, wordt een nieuw pijporgel ge plaatst, hetwelk in bestelling is gegeven aan de kerkorgelfabriek van den heer A. S. J. Dek ker te Goes. Door wijlen den heer A. Slabber, van Middelburg, is by testamentaire beschikking f 100,vermaakt aan de Geref. Schoolvereni ging te Middelburg. Woensdag 17 November a.s. des avonds om half acht hoopt ds. L. Aalders, geestelijk Verzorger op „Vrederust" eene spreekbeurt te houden in het belang dier Stichting in de Gasthuiskerk (Langedelft), Middelburg. Men schrijft ons uit Grflpskerke Woensdagavond j.l. trad alhier in de Geref. kerk op de Weleerw. Heer dr. A. A. v. Schelven van Vlissingen, tot 't houden eener Zendings rede. Aan de hand van Mattb. 24 11 dat 't Evangelie des Koninkrijks in de geheele wereld zal gepredikt worden tot een getuigenis allen volkeren en dan 't einde zal wezen, ontleende de geachte spreker zijn onderwerp. (Het Zendingsideaal bereikt) opgesloten als van zelf, in dit woord van den Christus. Ver volgens behandelde spreker in een zeer helder en bevattelijk betoog, hoe vooral in deze dagen lettende op de teekenen der tijden dit woord van zoo rijken invloed en beteekenis is, om ten slotte te eindigen hoe eenmaal met de komst van Christus en de voltooiing zijns rijks alsdan de Kerk van Christus in schoonen glans zal ontwaken trots allen ondervonden tegen stand hier gesmaakt. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Middelburg 10 Nov. 1915. 1. Door de roepende kerk (Serooskerke) wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend. 2. De credentialen worden nagezien en zijn in orde. 3. Als moderamen neemt zitting ds. J. D. Wielenga, praeses. ds. L. v. Loon, assessor. K. Vefn:telenbeS• 4. De praeses verwelkomt ds. J. Runia, voor 't eerst als pred. van Arnemuiden ter vergadering aanwezig, spreekt zijn blijdschap er over uit dat ds. Scheele voor onzen kring behouden bleef, hoopt dat ds. Koopmans vrij moedigheid moge vinden te kunnen bedanken voor de roeping naar R. en feliciteert ds. Toebes met zfln 30-jarig ambtsjubilee. 5. De notulen der vorige verg. worden ge lezen en goedgekeurd. 6. Omvraag Art. 41 D. K. O. Gapirge en Serooskerke ontvangen de gevraagde vacatuur diensten. 7. Een paar ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 8. Een instructie wordt in comité behan deld. 9. Rappoten. a. Kerkvisitatie. Geeft aanleiding tot eenige bespreking. De vraag naar de wenschelijkkeid een plaatselijk fonds voor em. pred. te vormen, zal in 't visitatie-reglement worden opgenomen. Voorts wordt gesproken over een billyker vertegenwoordiging van ouderlingen uit grootere gemeenten, en over de wegneming van belem meringen inzake 't beroepen van meer be jaarde predikanten. b. Nota inzake huldigen stand der pred - tractementen in de classis. Sommige kerken bljjken 't tractement reeds verhoogd te hebben, andere kerken verklaarden niet tot tractements-verhooging te kunnen overgaan. Besloten werd inzake Westkapelle de „com missie voor Westkapelle" te verzoeken de zaak eener tractementsverhooging te dier plaatse ter hand te nemen en dat de kerken, die tot trac tementsverhooging nog niet zijn gekomen, op de a. s. Febr. classis zullen rapporteeren, wat zy tot dusver in deze zaak gedaan hebben. c. Zendingsrapport wordt onder dank aan vaard. d. Deputaten hulpbeh kerken. Besloten wordt aan Arnemuiden 't gewone bedrag, Domburg f 25,meer toe te staan. 10. Het voorstel Koudekerke wordt voor- loopig teruggenomen. 11. Alle class, deputaten worden herbenoemd. 12. O. en W. Souburg wordt aangewezen als roepende kerk voor de volgende vergade ring. 13. Omvraag. Besloten wordtalvorens huishoudelijke regeling en visitatie-reglement te herdrukken door een commissie (D.D. De Krujjter, v. Loon en Pol) beide reglementen te laten herzien. 14. Art. 43 D. K. O. behoeft niet toegepast. 15. Lezing korte notulen. 16. Ds. v. Loon eindigt met dankzegging. In naam en op last der classis voornoemd, K. Vben, 2e scriba. Grijpskerke, Nov. '15. Zondag 31 October maakte onze geachte leeraar de gemeente bekend eene roeping ontvangen te hebben van de kerk te Raamsdonk. Geve de Heere zjjn Eerw. licht en wijsheid een hem welbehagelyke keus te doen, naar wij hopen dat hjj bij ons moge blijven. Namens den Kerkeraad, A. Geschiere, Scriba. Door onwillekeurig verzuim van den scriba eerst heden geplaatst. AGENDUM voor de classicale vergadering te houden te Zierikzee op Woensdag 17 Nov. Voorzitterds. Hoek. 1. Opening. 2. Onderzoek credentie-brieven. 3. Aanwijzing Moderamen en constitueering der vergadering. 4. Vaststelling der Notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Rapporten a. Zendingsdeputaat. b. Commissie voor Evangelisatie. c. Commissie ad hoe. 7. Instructieën. 8. Onderhoek naar art. 41 D. K. O. 9. Regeling vacatuur-diensten. 10. Lezing korte notulen. 11. Omvraag. 12. Sluiting. Ontvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg, voor de hulp behoevende kerken in de Classe Arnemuiden f 6,32Domburg f 6,32V2Ga- pinge f 2,80; Grijpskerke f 15,33; Koudekerke f 13,8872St. Laurens f 2,95Meliskerke f 10,22V2Middelburg A f 18,88Middelburg B f 12,73Middelburg C f 22,707» Oostkapelle f 11,50; Serooskerke f 16,87V2 5 Souburg (Oost en West) f 14,16; Veere f 10,15; Vlissingen f 27,2672 Vrouwepolder f 4,83Westkapelle f 1,50. De Correspondent voor de Classicale Collecten, A. Punt. Middelburg, 5 November 1915. Met dank ontvangen voor de armen f 5, Diaconie Middelburg A. Middelburg C. In vriendeljjken dank ontvan gen van N. N. f 1,van N. f 1,en van A. B. f0,60. züsterkring. Wederom mag ik met dank een gift voor het werk onder de Hollanders in Duitschland verantwoorden, en wel van dhr. J. fl. 0.50. Wie zorgt dat ik de volgende week weer wat te vermelden heb 't Behoeft volstrekt niet alleen uit Vlissingen te wezen. Vlissingen. A. A. van Schelven. Ontvangen van gecommitteerden der Zending te Nieuwendyk voor Zendingsterrein Zeeland en Noord-Brabant f 85, Deze grootere som is al gevolg van de saam werking met Noord-Brabant. ZENDING. In dank ontvangen een gift van f 1.voor de Zending uit de eollecte te Vrouwepolder. G. F. Kebkiiof. 10 Nov. 1915. Dep. t. d. Zending. Het net scheurde niet. Verslag van de 28ste Algemeene Nederlandsche Zen dingsconferentie en van de Jaarver gadering van het Ned. By bei-Genoot schap (1417 Juni 1915) te Amsterdam. Uitgave van den Boekhandel van den Zendingsstudieraad te Den Haag. 40 ct. Dit boekje is ruim 170 bl. grootbovendien bevat het twee plaatjes op kunstdruk. De titel „Verslag" weerhoude niet dit boekje te koopen. Het bevat toch uitnemende refe raten over zeer belangrijke onderwerpen, die ieder belangstellende in het werk der Zending interesseeren. Dr. Callenbach gaf zyn gewoon jaarlyksch overzicht van de Nederl, Zending in ons Indiëbijzonder waardeerend spreekt hy ook over onze Geref. Zending. Zeer actu eel is wat Ds. Lindenborn sprak over de Jong- Turksche beweging en de heilige oorlog (n.l. der Mohammedanen)hy antwoordde op de vraag: „wat wenschelyker was voor de Zending onder de Mohammedanen, dat de entente of Duitschland c.s. het won", deze woorden „of by een winnen van Engeland Turkije ten doode zou opgeschreven zyn, kan waarlijk niet gezegd wordende macht van den Sultan zal dan waarschijnlijk veranderenmaar of de macht van den Islam daardoor ook verminderen zal, is zeer de vraag en wat Engeland zelf betreft, er is geen mogendheid, die den Islam meer begunstigt dan Engeland." Voor de Zending is 't alzoo betrekkelyk onverschillig of Enge land dan wel Duitschland winthet is het zelfde of men van de kat of van den kater wordt gebeten. Wy kunnen in deze recensie niet het geheele boekje op den voet volgenin de rubriek „Zending" hopen wy er op terug te komen. Over 't algemeen hebben de referaten onze hartelijke instemmingalleen de rede van prof. dr. Obbink over „Het Christendom en de andere religie's", doet pynlyk aanhet ver wondert ons, dat geen der aanwezige Geref. broederen ernstig protest tegen zyn woorden heeft aangeteekend wat b.v. te denken van zyn zeggen: „eerste eisch is: uitsluiting van alle dogmatisch apriorisme, b.v. dit, dat het christendom de eenig ware religie is, en alle andere valsch een valsche religie bestaat niet elke religie is in zich zelfwaar!" Dr.Cramer van Den Haag heeft Prof. Obbink uitnemend diens misvatting onder de oogen gebracht, hoewel wy het betreuren, dat hy, de ethische predikant, zich niet beriep op de Heilige Schrift. Afgezien van deze „donkere bladzijde" kun nen wy dit Verslag hartelyk aanbevelen. De prys is buitengewoon laag. Iedere Zendings commissie, jongelingsvereeniging enz. moet het zich aanschaffen en laten circuleeren. Men wachte echter niet te lang met bestellen, om dat de voorraad beperkt is. J. D. Wielenga. Johanna Bbeevooet. Vader Cats en de Vrouw Een boek voor gehuwden en voor hen die zich tot het huwelijk bereiden. Met een inleidend woord van De. A. Kuyper. Kampen. J. H. Kok. 1915. Prys ingen. f 1,90, gebonden f2,40. Reeds het feit, dat Dr. Kuyper dit boek by het publiek wilde inleiden, strekt tot aanbe veling. De schryfster biecht eerlyk op, dat zjj door een gesprek met Dr. Kuyper er toe gebracht werd „Vader Cats" eens te gaan be- studeeren. „Ongemerkt rijpte het plan vader Cats' verhouding tot de vrouw in zyn leven en in zijne werken eens na te speuren en uit te peinzen". Het resultaat is geworden een soort historisch-literaire studie. Cats leert ge er uit kennen, en de zeden van zyn tyd. Johanna Breevoort levert ook critiek op Cats en toont aan, dat deze eertijds zoo populaire dichter, voor onzen tijd niet meer past. Ook al was Cats' denkwijze over de vrouw voor

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 2