Ofiiciëele Berichten. Verantwoording van Llefdegavei. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij konien dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. VEREENIGINGSLEVEN. De heer C. Koppenaal, die een jaar lang hulpprediker geweest is bjj de Geref. kerk van Meppel, verzoekt ook thans nog geen beroep op hem uit te willen brengenzijn adres voor preekverzoeken is te Stad aan het Haringvliet. Ds. J. N. Lindeboom te Zutfen heeft tegen 1 Mei a. s. wegens 40 jarige ambtsbediening, emeritaat aangevraagd. 15 Nov. a. s. zal het 30 jaren geleden zijn, dat ds. G. H. Toebes te St. Laurens, zfin intrede deed in de Geref. kerk van Haamstede. Vrije Universiteit. Men schrijft uit Leeuwarden. De beste wijze van werken zoowel voor de verkiezingen als voor de propaganda onzer be ginselen is persoonlijk bezoek. Maar daarom wordt niet minder prijs gesteld op de pers, die dagelijks of wekelijks de be ginselen bepleit, en ook kunnen goede diensten bewijzen de openbare samenkomsten. Het comité voor Friesland Noordelijk gedeelte laat geen dezer middelen ongebruikt. Zijn leden beijveren zich om plaatselijk de vrienden te bezoeken, bezigen de pers om de beginselen te bepleiten en beleggen eens in 't jaar een toogdag voor de Friezen, waar ieder welkom is. Niettegenstaande de regen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat neerstroomde, kwamen de vrienden in grooten getale deze week naar de samenkomst te Leeuwarden, waar als sprekers optraden de heeren prof. dr. J. J. Ridderbos en ds. F. C. Meyster. Bijna 700 bezoekers luisterden met groote belangstelling naar de bepleiting der belangen van deze stichting naar den Woorde Gods en toen des avonds prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt in dankzegging en gebed de Vrije Universiteit aan den Heere opdroeg, was het kerkgebouw buitengewoon goed bezocht. Bezield en bemoedigd door het goede dezen dag genoten, trok men huiswaarts om elk in eigen plaats voort te gaan met voor deze stich ting te arbeiden. Het tekort van de beide laatste jaren moet weg, en voor volgende jaren voor komen. Dat men ook tot offeren bereid is, bleek uit de collecte, die behalve de entree gelden (f 127,85) nog f 257,37 opbracht. Voorts werden eenige leden geworven, zoodat ook uit een financieel oogpunt deze samen komsten als uitstekend geslaagd mogen be schouwd worden. CLASSE MIDDELBURG. De kerken van de Classe Middelburg worden attent gemaakt op de Woensdag 10 November te houden Classicale vergadering gewone tijd en plaats. Punten voor 't agendum in te zenden vóór 25 October bij den Actuarius. Namens den raad der roepende kerk te Serooskerke, J. Louwerse, Voorz. Js. Goedbloed, Scriba Wolphaartsdijk4 October 1915. De grootere blijdschap, waarop Kerkeraad en Gemeente hoopten, is ons deel geworden. Gisteren maakte onze beminde Leeraar, ds. G. de Jager, bekend, dat hij voor de roeping der kerken van Helle- voetsluis en Nw Helvoet had bedankt. Bij ver nieuwing had hij zich met sterkere banden nog aan ons allen verbonden gevoeld. Zij de eere Gode alleen Namens den kerkeraad der Geref. kerk, W. A. van Wijk, Secretaris. Kruiningen, 4 Oct, 1915. Zondag na de morgendienst deelde onze leeraar ds. W. S. Pontier aan de gemeente mede een roeping te hebben ontvangen van de Geref. kerk te Maas dijk. De Heere schenke Z.Eerw. licht en wijs heid, opdat hij in deze met vrijmoedigheid een Gode welbehagelijke keuze doen mag. Namens den Kerkeraad, Chr. Verijzee. Veere, 5 Oct. 1915. Tot blijdschap van kerke raad en gemeente, maakte onze geachte leeraar de WelEerw. heer ds. A. Scheele, Zondagmorgen na den dienst de gemeente bekend, voor de roe ping naar de kerk te Brouwershaven met volle vrijmoedigheid te hebben bedankt. Oud. br. C. Dekker sprak den wensch en de bede uit, dat dit genomen besluit mocht strekken tot eere van God, en tot heil der gemeente, ter wijl op zjjn verzoek'?de gemeente Z.Eerw. toe zong Ps. 103 1. Bekrone de Heere 'dit besluitenlet Zijn on- misbaren zegen. Namens den kerkeraad, A. Volkers Az., Scriba. Middtlburg A. In dank ontvangen van dhr. W. Timmermans te Bergen op Zoom de som van f3,65. Namens de Zendingscommissie, S. Verlare, Penningm. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen uit de Catechisatiebus f 5.20. Namens gecommitt. Kerk C, B. Lahr, Penningm. Met dank ontvangen f5,„voor de armen". Diaconie Middelburg A. De vorige week heeft te Kapelle-Biezelinge de Meisjesvereeniging „Priscilla" Bazaar gehou den en met dank aan den Heere Ook heeft de Zendings-Commissie hierin ruime stof, waar wij werden verblijd dat voornoemde Vereeniging ons een gift heeft geschonken van f27,50 tot steun der Zending alhier. Opdat dit voor velen tot navolging moge dienen en de Zending een plaats in het hart moge nemen. De Heere zegene ook hier de Meisjes-veree- niging in haar geheel. Namens de Zendingsvereen. Ls. de Jager Gz. Kapelle-Biezelinge, 6 Oct. 1915. Vlissingen. Ontvangen in de Collecte van 3 Oct. j.l. voor de Kerk 2 coupons a f2,en 1 coupon a f 4, Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Middelburg. Ontvangen in de collecte van 1.1. Zondag een bankbiljet ad f10,met bij schrift f 6,voor kerk en f 4,voor Armen. Diakenen Kerk C. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de Stichting „Vrederust" en haar Ver zorgers. Ik heb U zoo lief, Stichting Vreed'rust, En hen, die Uw kranken verzorgen, Die arbeid, zoo zwaar en vol wijding, Mijn Stichting in dengroen verborgen En 'k ben U zoo dankbaar mijn Vreed'rust In U heb ik rust weer gevonden, Hier keerde mij licht in mijn duister En heeft God Zijn Yreê mij gezonden. Ik dank dan ook 't meest aan Kerkje; Schoon houten, eenvoudige woning Daar leidd' Uw gemoed'lijke Pastor Me weer tot den Troon van Mijn Koning. Daar is mij, na jaren verbeidens Weer blinkend Gods Engel verschenen, Toen 'k zingende bad om mijn Redding, Klein Kerkjen Gij Kerkjen van grenen! Bij 't heengaan, mjjn Vreed'rust, aan Stichting, Verzorgers en zieken van zinnen, Mijn IleilwenschDe zegen des Heeren Verzeil' Uverzeil' wie U minnen C. Louwerse. „Vrederust", B. o. Z., 26 Sept. '15. Mijnheer de Redacteur! Het Bestuur der Geref. Zondagsschoolver. Jachin" te Middelburg vraagt een klein plaatsje voor een belangrijke zaak. Bij voorbaat dank Naar aanleiding van een circulaire van het Hoofdbestuur van de nationale vereeniging is op onze jongste bijeenkomst besloten pogingen in het werk te stellen om tot de oprichting te komen van een cursus voor aanstaande onder wijzers en onderwijzeressen aan onze Zondags scholen. Tot nog toe werden gewoonlijk broeders en zusters gevraagd die genegenheid en gelegen heid hadden, terwijl op de meerdere of mindere geschiktheid niet altijd werd gelet, wat zijn oor zaak mede hierin had, dat zoo weinigen zich voor dit zoo heerlijke werk aanboden. Reeds langen tijd, we zouden kunnen zeggen reeds van 't begin af, begreep men dat voor een goed verloop van het moeilijke onderwijs, het noodig was ook goede onderwijzers en onder wijzeressen te bezitten. Daaraan begint men nu, gelukkig ook in onze kringen, de aandacht te schenken. Men gevoelt het: het werk is te moeilijk, het bedoelen te hoog, om er maar „een slag naar te slaan". Veel wijsheid en veel takt is noodig om aan onze Zondagsscholen met zegen werkzaam te kunnen zijn. Vandaar dat eenerzijds en in de eerste plaats onder biddend opzien naar Boven wordt gearbeid, maar anderzijds en daarna ook naar verbetering en vermeerdering van middelen wordt gestreefd. Met het oog op dit laatste nu, wenschen wij een cursus. Het Bestuur van „Jachin" roept allen die zich door de liefde van Christus ge drongen gevoelen op, om mede-arbeiders en -arbeidsters te zijn op onze Zondagsscholen, en van dezen goeden wil blijk te geven door zich aan te melden om een cursus, die bij genoeg zaam aantal deelnemers zal worden opgericht, te volgen. De leiding van den cursus zal in goede handen zijn. Als onze medebelijders maar komen, zal het werk zijn voortgang vinden. Waarschijnlijk zou de cursus 2 a 3 jaar duren. Ieder zou, als lid toegetreden tot den cursus, zich daarmee verplichten steeds de avonden (één per week) te bezoeken. Na den cursustijd volgt dan het practische Zondagsschool-onderwijs. Het laatste cursusjaar kan met practisch werken op de scholen gepaard gaan. Met de bede dat velen zich zullen geven om uit te deelen wat ze om niet hebben ontvangen en dat derhalve een flinke cursus dezen winter za kunnen aanvangen (men geve zich op bij den secretaris onzer ver.) eindigen wij dezen oproep. Het Bestuur voorn. J. P. Oranje, w. n. Voorz. G. P. Wattez Jr., Secr. De geestelijke belangen onzer Militairen. 25 Augustus was het een jaar geleden, dat werd opgericht het „Comité tot behartiging van de geestelijke belangen der Protestantsche Militairen in Noord-Brabant en Limburg". Een kort overzicht van den in dit jaar ver richten arbeid is zeker thans Êjwel op" zijne plaats. Het Comité zag zich al aanstonds ge roepen tot de moeilijke-, doch tevens heerlijke taak een 25 Christelijke Tehuizen te openen. Weldra klom dit getal tot 30, daarna tot 40. ïln eer het jaar ten einde liep, telden we 50 Te huizen, waar avond aan avond de manschappen onder de wapenen geestelijke ontspanning, ver ademing en verheffing ontvangen en Gods on misbare hulpe en leiding wordt ingeroepen, 't Is waar, onze geestelijke arbeid bereikte niet allen. Gaarne hadden we op nog meer plaatsen Tehuizen geopend. Maar duizenden jonge man nen vonden toch in de Tehuizen geestelijke leiding en bemoediging, alsmede bewaring te gen tal van verleidingen. Dankbaar erkennen we de hartelijke sympa thie en voortdurende medewerking van de Mi litaire Autoriteiten en van de Heeren Veldpre dikers in de verschillende divisies. Natuurlijk vroeg de oprichting en instand houding van zoovele Tehuizen, in het R. K. Zuiden meer dan elders, handen vol geld Het eerste boekjaar, hoe zuinig we het ook aanleg den, sloot met eene uitgaaf van twintig duizend vier honderd gulden. En toch mogen we niet klagen, maar was er veel stof tot dank. Al moesten we bijna altoos worstelen met kleine tekorten, het Christelijk Nederland van Noord tot Zuid, zoowel particulieren als Ker ken, beide Gereformeerd en Hervormd voelde en toonde, dat Brabant-Limburg geholpen moest worden. Het voelde en toonde, dat onze arbeid beoogde het geestelijk belang van de zonen uit geheel het vaderland Het is dan ook verras send, hoe, niettegenstaande het Comité moet leven enkel en alleen van vrijwillige giften, de Penningmeester ds. J. de Vries te Tilburg dag aan dag weer bemoedigd werd door de ontvangst van nieuwe postwissels, groot en klein, noodig voor de wekelijksche uitgave van vier honderd gulden. Het Comité gevoelde zich daarom gedrongen na dit eerste levensjaar een woord van hartelijken dank te richten aan al len, die tot het welslagen dezer geestelijke verzorging tot dusverre meewerkten. En nu 't 2e jaar. Reeds moesten wij bjj de bestaande 50 Tehuizen tot de oprichtiüg en opening van nieuwe Tehuizen te Kaatsheuvel, Sprang, Waalwijk, Vrijhoeven-Capelle en Ca- pelle-Nieuwevaart besluiten. Alleen het laatste Tehuis, dat thans in aanbouw is, zal 7 a 800 gulden vragen. Maar we vertrouwen, dat deze mededeeling een spoorslag zal zijn, om aan stonds de offervaardigheid te verhoogen. Zal echter Uwe gave aan Brabant-Limburg's Comité voor zjjne Tehuizen en Militairen ten goede komen, dan is Tilburg bovengenoemd het adres. 's-Hertogenbosch, Sept. 1915. Namens het Comité v.n. Ds. T. Gerber, Voorzitter' Aanteekeningen op liet Kort Begrip voor de Catechisatie door K. Ferniiout Mz., Dienaar des Woords te Amsterdam. Tweede Druk. Uitgave van P. den Boer te Utrecht. Het bevreemdt niet, dat er van dit boekje een tweede druk noodig was, want het is zeer ge makkelijk in 't gebruik. Om te. laten zien op welke wijze deze aantee- keningen aangebracht zijn, volge hier wat we bij vr. en antw. 41 vonden. „De kerk wordt op aarde zichtbaar in elke, naar het Woord Gods geïnstitueerde, vergade ring van geloovigen op eene bepaalde plaats. De zichtbare Kerk is een vergadering van geloovigen. Rom. 1 171 Cor. 1:2; Eph. 1:1; is plaatselijk Hand. 2 47 13 116 5 18 22Rom. 16 161 Cor. 1:2; Openb! 2 1, 8, 12, 18; 3 1, 7 en 14. (Geen lands- kerk Luthersch geen volkskerk geen genoot schap HervormdChr. Geref.) Haar institueering (inrichting) naar de Schrift bestaat in de oprichting der gewone ambten: de bediening des WoordsEph. 4 11. het Ouderlingschap Tit. 1:5; Mo. 14 28 het DiakenschapMo. 6 lab enz. Let op de overeenkomst dezer ambten met het Profetisch, Hoogepriesterlijk en Koninklijk ambt van den Christus en de reden daarvan. Deze ambten heeten gewone of duurzame in onderscheiding van de buitengewone of tijdelijke, zooals het profetische en het apostolische (onmid- delijke roeping, openbaringsorganen) en het evangelisten-ambt (tot hulp der Apostelen). Het onderscheid tusschen gewone en buiten gewone ambten voorbijgezien door de z. g. n. Apostolischen De gewone ambten niet in stand gehouden door de Darbisten Ziehier een proeve van de manier waarop deze korte aanteekeningen gegeven worden, waaruit ieder zien kan, dat zij de voornaamste punten aangeven, waarop de aandacht bij de behande ling vallen moet. Hieraan is nog toegevoegd een chronologisch overzicht van de Bijbelsche geschiedenis, alsmede enkele andere wetenswaardigheden. We bevelen het ten zeerste om zijn goede bruikbaarheid aan. Een schat in aarden vaten. De „Afschei ding". In levensbeschrijvingen ge schetst door J A. Wormser. Eerste Serie. II. „Door kwaad ge rucht en goed gerucht". Het leven van Hendrik Peter Scholte. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. Nijverdal Bovengenoemd werk vordert goed en vraagt terecht een plaats onder uwe boeken. We blij ven het warm aanbevelen, want het loont de moeite om het nauwkeurig te lezen en te over denken. Wij dachten ook nu weder bij de herinnering aan de eerste j aren derAfscheiding": wonderlijk dat die beweging zulk een gunstige uitwerking heeft gehad, want van buiten was er vijandschap en vervolging en van binnen meermalen oneenigheid. Maar God hield Zijn werk in 't leven en be vestigde het steeds meer en meer. Wat waren er toen toch ook uitnemende vrouwen, die inderdaad een goede reuk Christi verspreiden Laat ieder, die de Gereformeerde kerken een goed hart toedraagt, dit werk ter hand nemen, want het kan de toewijding aan haar welzijn vermeerderen. Bouma. De 75-jarige oud-landbouwer A. Wabeke te Wemeldinge, in Zeeland en daar buiten be kend en bemind wegens zijn vele versjes in „De Zeeuw" en andere bladen en tijdschriften, heeft met 't oog op de tijdsomstandigheden een Tijdvers gemaakt, hetwelk belangeloos zal worden uitgegeven door den heer J. Buijse, Hoofdredacteur van het dagblad „De Zeeuw" te Goes, aan wien de heer Wabeke het Tijd vers geheel belangeloos heeft afgestaan, op voor waarde dat alle baten zouden komen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Zjjne Excellentie jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman schreef een woord ter aanbeveling. Het vers, dat om zijn inhoud zeer waard is algemeen gelezen te worden, bestaat uit 125 vierregelige strophen, en zal, netjes gedrukt, bij getallen voor verspreiding tegen den lut- telen prijs van 10 ets. verkrijgbaar worden gesteld. Bij ruime verspreiding, ook onder militairen, kan dit geschriftje een ruime bate geven voor genoemd Comité Het drukken en verzenden geschiedt door de Uitgeversfirma Oosterbaan Le Cointre, te Goes. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsruimte moesten ook deze week enkele stukken blijven liggen. Redactie. Vriendelijk dank voor de toezending van Zen dingsblaadjes. Van jaargang 1909 ontbreekt nu alleen nog Februarivan 1908 ontbreken Mei, October, November en Decembervan 1907 Januari, Februari, September en Novem ber; van 1906 ontving ik Maart, April, Mei en September, zoodat er 8 nummers aan ont breken van 1905 kreeg ik Januari, Maart, April en Juni, zoodat er ook aan dezen jaargang nog 8 nummers mankeerenvan 1904 zond men mfi Juli, Augustus en November; en van 1903 alleen Juni en Juli. Misschien zijn er onder de broeders en zusters die mij helpen kunnen men zal daarmede een Zendingsvriend zeer verblijden. J. D. Wielenga. 26ste Algemeene Vergadering van „Effatha" D.V. Donderdag 14 October te 11 uur v.m. in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Agenda 1. Opening. 2. Goedkeuring Jaarverslag. 3. Benoeming van een Commissie van twee leden tot nazien van het geldelijk beheer. 4. Verkiezing van 3 Bestuursleden wegens periodieke aftreding van ds. H. Feykes en den heer W. L. B. den Blaauwen en bedanken van prof. L. Lindeboom. 5. Referaat van ds. H. G. de Jonge over 't Catechetisch Onderwijs aai Doofstommen. 6. Rondvraag. 7. Sluiting, uiterlijk te 1 uur. Samenkom-t om te komen tot oprichting eener Vereeniging tot Christelijke Op voeding en Onderwijs voor blinde kin deren en jongelieden. Agenda 1. Opening te 2 uur. 2. Verslag der voorloopige werkzaamheden. 3. Oprichting der Vereeniging. 4. Behandeling der Concept-statuten. 5. Verkiezing Bestuur. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Aan Afdeeling en Corporatiën (zie art. 6, 7 en 8 der Statuten) wordt verzocht afgevaardigden naar de A. V. te zenden. Correspondenten, leden en begunstigers worden eveneens tot bij woning uitgenoodigd. Met aanbeveling van de Vereeniging en in 't bijzonder van de gewichtige a. s. vergadering in "tgebed en de medewerking van alle voor standers van Chr. Onderwijs. De Secretaris, J. Schaat Hz. Katwijk aan Zee, 31 Aug. 1915.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3