Feestvreugde te „Vrederust" (B. op Z.) Kerk- en School nieuws. Officlëcie Berichten. Verantwoording van LlgfdggaYBi. AdT«rt«ntiën. ADRIAAN LOUWERSE, ADRIAAN LOUWERSE Cz. A. LOUWERSE. behoefte aan exemplaren van het N. Testament opnieuw werd gevoeld, is er reeds weer eene bezending aangekomen, zoodat het gebruik by de godsdienstoefeningen straks algemeener kan worden. Waar er hier aan de grenzen nog exemplaren noodig zyn, geve men slechts aan den kerkeraad te Axel bet benoodigde aantal op, die hiervan kennis geeft aan den Ned. Mil. Bond. Deze Bond is ook door dit deel van zy- nen arbeid reeds tot een ryken zegen geweest, en zal het door verdere verspreiding van ge deelten van Gods Woord ook in de toekomst kunnen zyn. Het gedeelte van de godsdienstoefeningen, dat door lied en zang in beslag wordt genomen, bleef evenmin onverzorgd. Er is zeer spoedig na de mobilisatie op ver zoek der Commissie ter behartiging van de gods dienstige belangen der militairen in en naby de forten van de stelling Amsterdam, voorzitter L. Heldring, een liederenbundel uitgegeven, be vattende 24 liederen, waaronder Psalmen, Evang. gezangen een Luther-lied en twee volksliederen. Vooral omdat deze Commissie zóó spoedig hielp, hielp ze dubbel. Op dezen eersten bundel, ruimschoots ver spreid, moest weldra een tweede volgen. Nog in 1914 verscheen een tweede liederenbundel, ten gebruike by de godsdienstoefeningen van de militairen, die aangeduid werd als „een bloemlezing uit den psalm- en gezangbundel Deze tweede liederenbundel, die 27 andere lie deren bevat, ten vervolge op de eerste, waar onder vele bekende psalmen, kan, by de eerste vergeleken, een belangrijke verrijking worden genoemd. Hij zal niet minder goede diensten bewijzen dan de eerste, daar de keuze der liederen, naar inhoud en melodie, aan het veel vuldig gebruik bevorderlijk zal blijken te zyn. Bovendien is er in sommige grensplaatsen een byna genoegzaam aantal psalmboekjes, zoo dat men daar by de prediking in de keuze van de psalmen niet beperkt is. De Kerkeraad van Kampen heeft gezorgd voor 50 psalmboehjes te Zuiddorpe, terwijl de Kerkeraad van Zaam- slag 50 exemplaren naar Nieuw-Namen heeft gezonden. Is er hier of daar nog behoefte aan psalmboekjes, men wende zich, met opgave van het benoodigde aantal, tot den Kerkeraad van Axel. Zyn we zóó ver, dat het volgen van de Schrift lezing vrij algemeen mogelijk is en in lied en gezang zoo veel mogelijk de beperking kan worden opgeheven, dan zou er toch by den predikdienst nog een leemte overblijven. Bij een godsdienstoefening is muziek geen contra bande. Het ware te wenschen, dat alle militaire muziekcorpsen zoowel psalmen en evangelische gezangen als marschen en nationale liederen geleerd hadden te spelen. Hun dienst by de godsdienstoefening, ter begeleiding van het ge zang, zou op hoogen prys worden gesteld. Ook de muziek-instrumenten kunnen en moeten worden gebruikt ter verheerlijking Gods. Wordt de godsdienstoefening in een tijdelijk militairen Tehuis gehouden, zoo is daar in het gebrek aan God-gewijde muziek voorzien. Een van de eerste daden, door het Comité tot be hartiging der geestelijke belangen der militai ren in Zeeland hier verricht, was om te zorgen dat er overal aan de grenzen in de Tehuizen een orgel werd geplaatst. Dat was goed gezien. Onze militairen zyn jonge mannen die over het algemeen van zang en muziek houden. In het leger der Puriteinen klonken eiken avond de psalmen en geestelijke liedekens, al was over dag de stryd en moeite nog zoo hevig geweest In deze dagen wordt onder militairen, hoewel gedoopt in den naam van den Drie-eenigen God, soms zoo veel geschreeuwd en getierd, waarvan God zou zeggen „Doe het getier uwer liederen van My weg ook mag ik uwer luiten- spel niet hooren" (Amos 5 23). Onze mili tairen hebben, terwijl het land verkeert in staat van oorlogsgevaar, de Puriteinen te gelijken, die zongen ter verheerlijking Gods, al waren de beproevingen des daags nog zoo vele. Is er ook thans nog niet overvloedig oorzaak om ook in geestelijke dingen verheugd te zyn by het opzien tot dezen allerhoogsten Koning, die de Bewaker is onzer grenzen en de Bewaarder van het leven onzer jonge mannen? Daarom ook by de prediking een gezaDg uit volle borst, in krachtig geloofsvertrouwen, en muziek ter verheerlijking Gods, die het hart verkwikt, sterkt en troost onder den druk onzer tijden. Lammertsma. 9 Sept. '15. „Dit Feest niet vergeten" mijn Yreed'rust, [dit feesten, „d'Erinn'ring bewaren aan 't blye gebeuren Zoo maande d'Eerwaarde een dankbare schare, Door dengroen beschaduwd, by avondrood [kleuren. Neen, Pastor, wy zullen ons Feest niet vergeten, Dat lichtende plekjen in donkere dagen Vergeten niet, hoe weer w' als kind ons ver- [maakten. Met grappig vertoon, dat by prijskamp we zagen; Nog minder vergeten, o Zusters, uw reien, Of 't aardige dansjen, opbeurend uw kranken, Wen hupp'lend en zwevend G'op 'theidegras [kringdet, 't Muziekkorps u dragend, met lokkende klanken; Maar 't langst zal ons wel de herinnering blijven, Aan 't wondere lied van „Verlossing daar Boven", Wyl maagden in „Tempel van hout, ongekorven", Myu Heiland, zoo roerend wy U hoorden loven 'k Prys spelen en zingen 'k prijs voordracht en [toespraak, 'kDank, Trouwe Verzorger, voor wijding van [velen Maar, Trio, wier stem als in Hemelsfeer [leidde, De zegeprys U, mocht ik lauweren deelen C. Loüwbrse, „Vrederust" (B.-o.-Z.) 10-9-'15. Aan alle belangstellenden in het werk van „Vrederust". TWEETAL te 't Zand (Gron.)II. A. Kievits te Oldehove J. A. Tazelaar te Lutjegast. BEROEPEN te Jutryp-IIommertsN. Diemer te Gameren te Zuin-Beierland W. T. v. Dam teWillemstad; te Oostermeer D. van Dyk te Knype te Hellevoetsluis c.a.G. de Jager te Wol- faartsdyk te Zalk R. Koolstra te Numansdorp te Stellendam J. H. Beumee te Stedum te Rilland-BathJ. Sluis te Staphorst. AANGENOMEN naar Nieuwerkerk (Z.)G. Klumper te Gouda naar 's GravendeelG. M. v. Rennes te Dussen naar Oldemarkt J. Visser te Nieuwendam. BEDANKT voor Oosthem G. M. v. Rennes te Dussen voor Gaast c.a.G. LI. de Jonge te Scharne- gautum voor Opperdoes J. v. Henten teWyckel en Balk voor DuurswoudeJ. Scholten te Roden voor Veen woudster walR. Haitsma te Hinde- loopen. Ds. G. Klumper, voormalig predikant der Chr. Geref. Kerk te 's Gravenmoer, thans wonende te Gouda, hoopt Zondag 10 October zyn intrede te doen in de Geref. Kerk te Nieu werkerk (Z.)als bevestiger hoopt op te treden ds J. J. Westerbeek van Eerte te Kampen. In de Classe den Haag kwam ter sprake het verzoek van ds. W. W. Faber te Schip luiden om overeenkomstig art. 14 en 15 D. K. O. van zyn dienst bij die kerk ontheven te worden, aangezien hy wegens de mobilisatie zyn dienstwerk niet kan vervullen. De classe weigerde dit verzoek, en wees de kerken van Delft en de Lier aan deze zaak verder te on derzoeken. De Geref. Kerk te Sellingen (Gron.) heeft besloten tot den bouw van een nieuwe kerk. De kerk van Zuidlaren werd tot heden bediend door den geestelijken verzorger van „Dennenoord" zy heeft echter nu zelf een predikant beroepen. Op 22 September hoopt de Miss. Arts Gehrels, die naar Wonosobo denkt te gaan, zich in de kerk van Delft openlyk tot den me- dischen hulpdienst der Zending te verbinden. De classe Zutfen nam de volgende motie aan„de classe, lettend op het veelvuldig voorkomend reizen op Zondag door onze mili tairen met gebruikmaking van publieke ver voermiddelen, spreekt met het oog, mede op de militairen zelf, over dat reizen op den Zon dag, zonder hooge noodzakelijkheid, ten sterkste haar afkeuring uit". De heer G. A. de Vries, Leeuwarden, van Asbeckstraat 4, die o a. gewerkt heeft in Ryn Pruissen, zou gaarne eenigen arbeid in den dienst des Evangelie's de kerk, Evangelisatie of Chr. Vereeniging aanvaarden. De lessen aan de Vrije Universiteit zul len Woensdag 22 Sept. geopend worden met een toespraak van Prof. dr. P. A. Diepenhorst. De Algemeene vergadering der Geref. Predikanten-vereeniging zal gehouden worden op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Sept. e.k. in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. De voorzitter ds. Lindeboom zal een toespraak houden over De belangrijkheid van den Dienst des Woords vooral in onzen tyd. Verder zullen als sprekers optredends. W. Bouman van Hallumonderwerp: Volks kerk en Vrye kerk, Prof. D. F. W. Grosheide van Amsterdam onderwerpSchriftcritiek ds. T. J. Hagen, Veld-pred. 2e Divisie, Arnhem onderw.De Geestelijke verzorging van onze militairen. Den 22sten September zullen sprekends. E. C. B. van Herwerden van Rhoomonder werp Eene exegetisch practische studie over 2 Petri 318a. Ds. G. Elzenga van Kampen zal ten slotte spreken overPractische op merkingen over de Catechisatie. Na elk refe raat zal zoo ruim mogelijk gelegenheid tot discussie gegeven worden. Wanneer na een referaat en de daarop ge volgde bespreking nog tyd beschikbaar is vóór het vastgestelde sluitingsuur zal het Bestuur na korte toelichting in bespreking brengen de volgende onderwerpen: Vermakelijkheden met een liefdadig doel. Het gevaar van tolerantie. Het stelselmatig voorbijgaan van oudere pre dikanten by de beroeping. De Geref. Kerken van Friesland gaan te Keboemen op Java, waar reeds ds. K. Dyk als missionnair Dienaar des Woords arbeidt, een Zendingshospitaal bouwen. De raad der zendende kerk, nl. die van Heeg, vraagt nu, na advies van de Deputaten tot de Zending, ten behoeve van den bouw van dat hospitaal, een som van f 15.000 ter leen. De Kerkeraad hoopt binnen drie jaar af te lossen. Als missionair arts van Frieslands Geref. Kerken is naar men weet pas in Keboemen aangekomen dr. J. W. Oosterhuis. Prof. Dr. G. II. W. J. Geersink zal 19 September a.s. gedurende 25 jaar zyn pro fessoraat aan de Vrye Universiteit hebben ver vuld. Maandag 20 September, des namiddags, be staat er gelegenheid den jubilaris in den Se naatszaal van het Universiteitsgebouw te com plimenteeren. Men schrijft ons Vernieuwde actie in Friesland. De Vrye Universiteit, de stichting aan ons land geschonken, een waaraan de Gereformeerde Kerken reeds zooveel hebben te danken, zal op 20 October haar 7e lustrum vieren. Het was een goede gedachte om de aan dacht op dezen 20en October te vestigen en daarbij het verzoek te voegen, om op den Zondag daaraan voorafgaande deze stichting in den gebede te gedenken. De Vrye Universiteit is geen Kerkelijke stichting, maar het zou toch van weinig in zicht getuigen indien men meende, dat de invloed ten goede en (wat God verhoede) ten kwade ook voor de Kerken niet groot kan zyn. Dat het by de beoefening der wetenschappen wel eens blykt, dat er onderscheid in de mee- ningen is, behoeft geen verwondering te baren, maar moet ons tot gebed leiden, opdat het den Heere behage het werk Zyner handen in het leven te behouden. Waar voortdurend in de samenkomsten het gebed voor allen nood der Christenheid tot den Heere wordt opgezonden, is er ook aan leiding om met gebod en dankzegging de bijzondere weldaden des Heeren te gedenken. Daarom besloot de Kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk te Berlikum om in een sa menkomst der gemeente voorafgaande aan den 20en October de Vrye Universiteit bij zonderlijk in den gebede te gedenken, en de gemeente tevens gelegenheid te geven een dankoffer te brengen door het houden van een extra collecte ter dekking van het tekort. KORT VERSLAG van de Classicale ver gadering van Zierikzee, gehouden 8 September 1915. Wegens afwezigheid van ds. Hoek opent ds. Kok de vergadering, laat zingen Ps. 119 53, leest Ps. 87 en gaat voor in 't gebed. Het moderamen constitueert zich als volgt ds. Kok, praeses ds. Taal, scriba en ds. Brouwer, assessor. De credentiebrieven worden nagezien door de broeders ds. Meyer en oud. Verhoef en in orde bevonden. Ingekomen is een schrijven van ds. Ploos van Amstel em.-pred., met verzoek om ondersteu ning, welk verzoek wordt ingewilligd. Een schrijven wordt voorgelezen van Dep. Gen. Synode inzake emeriteering en pensionee ring van D. des W. Dit schrijven kan voor kennisgeving worden aangenomen, daar alle kerken zich hieraan houden. De kerken van Zierikzee en Zonnemaire wor den aangewezen voor approbatie van attesten. Voor deputaat voor examina alsmede voor de Theöl. School wordt benoemd ds. R. Brouwer. Döor ds. F. Staal wordt rapport uitgebracht over* de Zending, welk rapport tot blijdschap mag stemmen, tevens wordt verslag gedaan inzake de Zendingsdag, gehouden te Oosterland. Het batig saldo bedroeg ruim f25.—. Voorge steld wordt ook het volgende jaar D.V. een Classicale Zendingsdag te houden, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Rapport over de gehouden Prov. Synode wordt niet uitgebracht, daar elke kerk een verslag ontving. Gerapporteerd werd inzake Evangelisatie- arbeid. Voorgesteld en aangenomen wordt om inplaats van predikbeur.'en te Renesse te ver vullen, te trachten een colporteur te vinden om gedurende de 3 wintermaanden te arbeiden op Schouwen en Duiveland. Rapport over de gehouden kerkvisitatie wordt uitgebracht dat nog al eenige bespreking geeft. Aan een enkele kerk werden in dezen wenken gegeven en een commissie werd benoemd om onderzoek in een der kerken in te stellen. Art. 41. Brouwershaven vraagt en ontvangt als consulent ds Hoek. Acte van losmaking wordt aan ds. Meyer op de meest eervolle wyze verleend. Een verzoek van de kerk van Nieuwerkerk kon niet worden toegestaan. De kerk van Kamperland vraagt toestemming tot toepassing van de 2e trap der censuur. Dit wordt verleend. Brouwershaven vraagt 3, Geer&dyk ook 3 en Wissenkerke 4 vacaturebeurten aan. Ds. Meyer voor 't laatst ter vergadering, spreekt een kort afscheidswoord, hetwelk door den praeses beantwoord wordt. Ds. Kok zal by het afscheid van ds. Meyer de Classis vertegenwoordigen. De rondvraag levert niets bizonders op. De praeses sluit de vergadering en de assessor gaat voor in dankgebed. Namens de Classis, R. Brouwer, Assessor. Haamstede, Sept. 1915. Viicatunrbeurten in de Classis Zierikzee. W1SSEKERKE. 10 October ds. F. Staal. 7 Nov. ds. R. Brouwer. 5 Dec. ds. Z. Hoek. 19 Dec. ds. P. J. Baay. GEERSDIJK. 17 October ds. A. Taal. 21 November ds. P. J. Baay, 19 Dec. ds. A. D. C. Kok. BROUWERSHAVEN. 24 Oct. ds. J. Sybesma. 21 Nov. ds. A. D. C. Kok. 19 Dec. ds. C. Staal. Namens de Classis Ds. P. J. Baaij. Scharendvjke. Zondagvoormiddag maakte onze geachte Herder en Leeraar aan 't einde der godsdienstoefening bekend, dat hy, na ernstig beraad en biddend overleg, meende te moeten bedanken voor het beroep naar de Geref. Kerk te Waardhuizen c.a. Een der ouderlingen sprak den wenscli uit, dat dit besluit mocht strekken tot eere van God en tot heil der gemeente, terwijl de ge meente Z.Eerw. toezong, de welbekende zegen bede Dat 's Heeren zegen op U daal. Namens den Kerkeraad, B. K. Hasker, Scriba. Brouwershaven, 14 Sept 1915. In een heden avond onder leiding van den WelEerw. heer ds. B. Meyer gehouden bijeenkomst van de manslidmaten der Geref. Kerk alhier werd met algemeene stemmen tot herder en leeraar ge kozen en door den kerkeraad beroepen de^ WelEerw. heer ds. A. Scheele te Veere. Zal laatstgenoemde aan die roepstem gehoor geven? Wy, van gisteren zynde en niets wetende, weten het niet en kunnen slechts hopen. De Heere regeert. Dat èn de betrokken leeraar èn de gemeenten Veere en Brouwershaven vrede mogen hebben met wat de Heere in Zyne wijsheid in deze over ons beschikt, is de bede van gemeente en kerkeraad. Namens den Kerkeraad, J. NiEUWDORr, Scriba. ZENDING. Ontvangen door br. K. Ie Cointre van N. N. voor verkocht haar f 1.door br. J. Donner van mej. C. T. f'0,50. Voor deze giften hartelijk dank. L. Smit, Penn. gecom. t.d. Zending te Goes. Heden overleed in het Gasthuis te Middelburg, zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, onze zeer geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, in den ouderdom van ruim 64 jaar, na een gelukkige Echtvereeniging v.an 31 jaar. Dat zyn heengaan vrede was, lenigt onze smart. Uit aller naam, Wed. A. LOUWERSE-Corré. Grypskerke, 15 Sept. 1915. Heden behaagde het den Heere na eene kortstondige ongesteldheid in volle verzekerdheid des geloofs tot Zich te nemen, onzen geliefden Broeder-medeopziener in den ouderdom van ruim 64 jaren. Gedurende vele jaren diende hy eerst de Kerk van Middelburg als Diaken, en daarna, behoudens perio dieke aftreding, onze Gemeente ruim 25 jaren als Ouderling, met een toewijding en trouw en groote offervaardigheid, die zyn algemeen gewaardeerden arbeid lang in ge zegend aandenken zullen doen blijven. Trooste de Heere zjjne diepbe droefde Weduwe en Kinderen, van wie liy by zyn verscheiden in rustig vertrouwen op Diens ontferming afscheid nam. Namens den Raad der Geref. Kerk, Ds. J. J. KOOPMANS, Praeses. A. GESCHIERE, Scriba. Grypskerke, 15 Sept. 1915. Heden nam de Heere plotseling tot Zich in volle verzekerdheid des geloofs, ons geliefd mede-lid den Heer Gedurende 10 jaren was hy werk zaam als Bestuurslid aan den bloei van de Chr. School, die hem zoo lief was. Veel zullen wy in hem missen, doch het betaamt ons Gode te zwijgen, dankbaar voor hetgeen Hy ons in Broeder Louwerse schonk. Namens het Bestuur der Chr. School. A. P. ROTTE, Secr. Grypskerke, 15 Sept. 1915. Ondergeteekenden betuigen hun liar- telijken dank voor de vele blijken van belangstelling op 3 September j.l. onder vonden. W. TISS1NK. L. TISSINK—Meijers. Vlissingen, 17 September 1915

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3