uwen naam niet verheerlijken Want Gij alleen zijt heiligwant alle volkeren zullen komen, en voor U aanbidden want uwe oordeelen zijn openbaar geworden." Geen wonder, dat wie die openbaring geloovenïdien grooten dag verwachten met een groot verlangen, om ten volle te genieten de beloften Gods in Jezus Chris tus hunnen Heere", want dan zien zij eerst recht, dat Gods weg is volmaakt. Moge de overdenking van de volmaakt heid van den weg Gods ons in dat geloof versterken, en die hope verlevendigen, en nu dringen tot de belijdenis »Amen, Vader op Uw paden, Amen, ook in tegenspoed. Amen, schoon met kruis beladen, Amen, alles wat Gij doet. Amen, op Uw tuchtigingen, Amen, op Uw majesteit. Amen, op Uw zegeningen, Amen, tot in eeuwigheid." KERKELIJK LEVEX. Theologische School. De Financieele toestand. „Witter dan sneeuw". Prediking onder Militairen Wat de Kerk niet mag zijn Wat de Kerk wél moet zijn, Kerk- en Schoolnleuwa. Ofiiciëele Berichten. Koopmans. We ontvingen „Handelingen der vijf en ze ventigste vergadering van de Curatoren der Theologische School van de Gereformeerde Ker ken in Nederland" met verzoek om er een uit treksel van aan onze lezers aan te bieden. Als naar gewoonte geven we aan dit verzoek gaarne gehoor. Er waren twee Classes uit Zeeland, welke aan de Curatoren een verzoek hadden gedaan. Axel wenschte, dat aan eiken contribuant jaarlijks een kort verslag aangaande de handelingen van Curatoren met rekening en verantwoording van de Financiën zou gezonden worden. Aan het slot van art. 7 lezen we „De vergadering, die op een gelijk verzoek ten vorigen jare (zie Handel, v. Cur. 1914, art. 24) afwijzend beschikt heeft, vindt geen termen op deze beschikking terug te komen en besluit hiervan mededeeling te doen aan voorn. Classis." Hoewel we dit besluit wel verklaren kunnen, toch blijven we het betreuren. We meen-m, dat het in 't belang der School zou zijn, indien er gehoor aan gegeven was. Velen waren dan in de gelegenheid om zelf te zien, hoe het met den toestand van de School was. Waar allerlei ver- eenigingen op deze wijze handelen, en het zeker in het belang van de zaak, waarvoor zij ijveren, achten, daar zou het o.i. ook de moeite en de kosten loonen, wanneer de Curatoren dien weg opgingen. Middelburg was gelukkiger. Voortaan zal aan de plaatselijke correspon denten en den classikalen correspondent der School een exemplaar van „De Bazuin" gezon den worden, waarin de contributiën, door deze correspondenten geïnd, worden verantwoord. Dit besluit is goed. Op deze wijze kan elke correspondent niet alleen nagaan, of degelden aan het juiste adres gekomen zijn, maar heeft h\j als 't noodig is een bewijs in handen, waar mede hij zich verantwoorden kan. Aan het „Verslag van het College van Hoog leeraren der Theologische School gedurende den cursus van 1914/15 ontleenen we het volgende „Met dank aan onzen trouwen God, dat Hij ons land voor de vreeselijke verschrikkingen van den oorlog bewaarde en daarmede ook ons in de gelegenheid stelde onzen arbeid aan de Theo logische School geregeld voort te zetten", vangt het college van Hoogleeraren het verslag over den Cursus 1914/15 aan. Wanneer de onderscheiding tusschen buiten gewone en gewone lotgevallen geoorloofd is, dan kenmerkte zich deze cursus door drie extra ordinaire gebeurtenissen. Allereerst brengen wij in herinnering, dat de Theologische School op 6 Dec. j.l. haar GOsten verjaardag vierde. Van een bijzonder feestbetoon was wel geen sprake, maar onopgemerkt bleef toch niet de rijke zegen, dien de Christus gedurende dit tijds bestek aan Zijne kerk in ons vaderland en daar buiten in onze School schonk. Vervolgens denken wij aan het overlijden van onzen hooggeachten en geliefden ambtgenoot prof. M. Noordtzij op 9 Febr. j.l., van wiens begrafenis in „De Bazuin" van 19 Febr. een uitvoerig verslag is opgenomen, gelijk in dit zelfde nummer voorkomt een verslag van het samenzijn ter nagedachtenis van den overledene in de Theol. School op- Woensdag 10 Febr. Wijl prof. Noordtzij zoo langen tijd aan de School verbonden was, en hij met zooveel vrucht de Oud-Test. vakken bestudeerde en doceerde, daar mag getuigd worden, dat hij op de vor ming van de aan de Theol. School opgeleide predikanten een grooten invloed oefende, en in het algemeen het volk des Heeren heeft ge sterkt in het vasthouden aan den Bijbel als het Woord van God. Aan dezen dag van rouw was een dag van vreugde voorafgegaan. Immers mocht onze waarde collega prof. Lindeboom onder vele blijken van belangstelling den 17den Jan. j. 1. zijn 70sten jaardag vieren. Al wilde hij geene officieele feestviering, toch is in woord en in geschrift met dankbare waardeering vermeld, wat door onzen broeder op zoo menig terrein des levens werd verricht. Het zal u evenals ons verheugd hebben, dat hij op ons aandrin gen terug wilde komen op het voornemen aan de jongste Generale Synode emeritaat aan te vragen." Verder wordt er in meegedeeld, dat het aan tal studenten een-en-dertig is geweest, over wier belijdenis en wandel geen enkele klacht inkwam. Met trouw volgden de studenten de lessen en werkten met ijver en opgewektheid Alles maakt op ons den indruk, dat de cursus 1914/15 voor de School een zegen was. Pro fessoren en studenten konden zich ongestoord aan hun gewichtige taak bljjven wijden. Over de Collecten geven we het recumé uit het verslag van den Penningmeestervan de G94 kerken, die bij den aanvang van het boek jaar bestonden kwamen G06 hare verplichtingen na door het zeden vau twee of meer collecten, terwijl 88 kerken geheel of ten deele tekort schoten. Verleden jaar was de verhouding 617 tegen 75. Zoodat we er niet op vooruit gingen Ik wil ten slotte niet nalaten er op te wijzen, dat van de 303 kerken der vier Noordelijke Provinciën geen enkele in verzuim was. In vier onzer Classes n.l. Axel, Goes, Mid delburg en Zierikzee werd behoorlijk voor de collecten gezorgd. Volgens het verslag kwamen uit Poortvliet en Rilland-Bath slecht ééne col lecte in. Dit is jammer. Doch het is geen verzuim, dat in moedwil zijn grond vindt Wij vertrouwen wel, dat het nog in orde komt De gewone contributiën liepen met 541,40 terug. De som is vergeleken met het geheele bedrag niet zoo groot, maar het toont toch een neiging tot teruggang. De Penningmeester koestert echter de verwachting, dat onderschei dene driejaarlijksche contributiën in gewone zullen worden veranderd. Gebeurt dit, dan blijven de inkomsten uit de contributiën wel op peil. Er kwam ook nog een aardig bedrag aan legaten binnen. De financieele toestand der School geeft reden tot tevredenheid en erkentelijkhein. Aan al haar verplichtingen kon de School ruim schoots voldoen. Penningmeesters zijn in den regel voorzichtig en dit is ook het geval met dien van de School, maar er klinkt in zijn verslag een opgewekte toon en dat is voldoende om ons te doen verstaan, dat de toestand in derdaad gunstig is. Het speet me, dat de inkomsten van de Bazuin nog gedaald waren. Het Blad wordt zoo goed geredigeerd, dat het waardig is meer dere belangstelling te vinden. De Heere, die het wel maakte, zegene verder Professoren en Studenten. Bouma. Onrein het hart, onrein 't gemoed, Onrein ons willen, wenschen, Onrein de drang, die hand'len doet, Onrein wat is des menschen. Vergeefs gestreefd naar zuiverheid De zondenlast drukt neder, Waarheen de weg ook henen leidt, 't Is struik'len telkens weder. Is 't al vergeefs dan hier ben een, Ons bidden en ons strjjden? Mijn Heiland, neen, neen driewerf neen Want niet vergeefsch Uw lijden Dat stemt ons moedig voort te gaan, En hopend aan Uw zijde, Het kwaad, d' onreinheid tegen gaan Wilt Gij maar met ons strijden. Is hier ons kleed van geen waardij, Bezoedeld door de zonden, 't Is tijd'lijk slechts de tijd voorbij Dan zal 't Uw roem verkonden. Want „witter nog dan sneeuw" wordt dra Den pelgrim moe van lijden. Het priesterkleed, dat uw gen a Hem schenkt wie zich U wijdde. Het bruiloftskleed, om zich geheel U en Uw dienst te geven, Uw gloriekroon valt hem te deel, Triumf, een eeuwig leven L. IV. Waarom is het niet wenschelijk, thans nog minder dan vroeger, dat de prediking onder de militairen uitsluitend in kerkelijk spoor wordt geleid Allereerst, omdat het nu vaststaat, dat in geval van kerkelijke actie op die plaatsen, waar de arbeid door een veldprediker georga niseerd wordt, dan twee organen werkzaam zouden worden. Waren er voor de geestelijke verzorging onzer militairen geen veldpredikers, en was het getal Gereformeerde militairen hier aan onze grenzen veel grooter, dan stond deze zaak voor onze grenskerken gansch anders. Ook moet met het doel dezer prediking wor den gerekend. Is de toeleg der Geref kerken om hare leden, die in militairen dienst zijn, op den dag des Heeren zóó veel maar eenigs- zins mogelijk is naar de gemeente heen te trekken, dan kan aan de prediking onder mi litairen midden in de week ook een ander doel worden gesteld dan bij uitsluitend kerkelijke actie. Voorts biedt een prediking, door een veld prediker georganiseerd, het voordeel, dat ze als dienstop den dagorder wordt aangebracht, en daardoor een veel grooter aantal hoorders waarborgt, en zóó, in een andere dan kerkelijke éénheid, voor hen, die met den veldpreker samenwerken, een uitnemend middel tot evan gelisatie biedt. Verder maakt een prediking, uitsluitend uit gaande van onze kerken, noodig, dat er op elke grensplaats een voor ons beschikbaar ter rein z\j, waar die prediking kan geschieden, wat op sommige plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- deren niet geringe moeilijkheid zou opleveren, en met kosten zou gepaard gaan, niet even redig aan het klein getal toehoorders. En eindelijk, en het laatste niet het minste, bij de uitsluitend Kerkelijke actie te Zuiddorpe, waar nu bijna een geheel jaar de prediking is voortgezet en volgehouden wordt ook wel eenige ervaring opgedaan, waardoor in verband met eventueele plannen omtrent prediking op an dere plaatsen de bezwaren door en door worden gevoeld. Hier komt nog iets bij. Er zijn hier twee comité's, beide krachtig arbeidende in het belang der militairen, maar die goed onderscheiden moeten worden. Het eene is het Comité tot behartiging der geestelijke belangen der Militairen in Zeeland, opgericht op initatief van den Ned. Bond van J. V. op Geref. grondslag. Ten onrechte werd in het eerste artikeltje door me geschreven, dat deze Bond „geruimen tijd later" arbeidde dan de Ned. Mil. Bond en dan plaatselijke organisaties. Het is me, door informatie en na ontvangen inlichtingen gebleken, dat de Bond van het eerste oogenblik der mobilisatie af ook hier mobiel is geweest, en er in de plaatsen, waar Jongelingsvereenigingen zijn, tot een tijdige actie is aangezet, met zeer ver blijdend resultaat. Het Comité, van dezen Bond uitgaande, doet veel. Het onlangs ge bouwde militairen Tehuis te Hulst is weer een van de bewijzen, hoe goed het geld wordt be steed. Laat me dit Comité kortweg noemen het Tehuizen-Comité. In zooverre vermeld ik dit Comité, als het door een Tehuis een wel kome plaats biedt voor den arbeid der predi king, indien deze niet in kazerne of loods kan geschieden. Toch moet hiervan goed onderscheiden wor den een ander Comité, of juister, een Commissie, en wel de Commissie voor de verzorging van de godsdienstige belangen der Protest antsche militairen op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaan deren, door den veldprediker Talma in het leven geroepen, en staande onder zyn praesi- dium. Deze Commissie houdt zich mornet de Tehuizen bezig, maar bepaaldelijk met de rege ling voor de prediking, en daarom zouden we ze, kortweg, de preekcommissie kunnen noemen. Het is jammer, dat deze Commissie zóó een zijdig Hervormd is samengesteld, maar ze bestaat zóó, zonder de schuld der Hervormden. Mis schien kan die eenzijdigheid nu nog worden weggenomen, nu van Geref. predikanten aan gene zijde van de Schelde hulpdienst wordt gevraagd voor de prediking onder militairen. Deze Commissie heeft oogenblikkelijk beslag gelegd op alle voor haar doel bruikbare krachten in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, en ook de Geref. predikanten in Z.-Vlaanderen Oostel. deel hebben zich tot medewerking voor de prediking onder militairen verbonden, reeds in begin van dit jaar. Ook met het oog daarop is het thans niet wenschelijk, om op verandering aan te sturen van den ingeslagen koers. De predikanten, zoowel Hervormden als Ge reformeerden in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, hoewel, één Hervormde uitgezonderd, geen leden van de preekcommissie, doen met volle bewil liging hunnerzijds dienst als iverkzame ver lengstukken van den veldprediker in algemee- nen dienst. Voor het deel van den arbeid, dat z\j voor hunne verzorging hebben genomen, regelen ze onderling, zoo veel mogelijk bij beurte, maar als door ambtsbezigheden of anderzins één wordt verhinderd op een bepaalden datum op te treden, is er broederlijke plaatsvervanging. Zóó kan het, bij harmonische samenstemming. De beantwoording van een vraag wat onder militairen te prediken en hoe te prediken, en waarop inzonderheid moet worden gelet, zal, D.V. later geschieden. Lammertsma. Een stationwaar men op het laatste oogen blik binnenstormt of te laat komt. Een gebouw voor nutslezingenwaar men in de pauze gelegenheid heeft eens goed rond te kijken en waar bij het uitgaan de critiek op des sprekers welsprekendheid, stem, gebaren enz. het hoogste woord heeft. Een modezaalwaar de laatste nouveauté's worden geëtaleerd. Een concertzaalwaar het vooral om muziek en zang te doen is en waar de preek dienst doet voor het uit- en inleidend woord bij uit voering van een oratorium, liefst zoo kort mogelijk. Een gerechtszaalwaar men zich zoo verlus tigt in het hooren veroordeelen van de splinters en balken in anderer oog, dat men die in eigen oog vergeet. Een bewaarschoolwaar onverschillige ouders de kinderen heensturen, terwijl ze zelf thuis blijven. Dat alles mag de Kerk van ons niet zijn. Een Godshuis, toegewijd aan een heilig en genadig God en waar men heengaat om in bijzonderen zin dien God te ontmoeten. Een bedehuiswaar men, ver van het rumoer der wereld, met heel de gemeente saam, zijn geböden neerlegt aan den voet van Gods troon, voor Vaderland en Vorstin, voor Kerk en Huis gezin en eigen zielsbehoeften. Een klaaghuis, waar men, onder den indruk eener ernstige prediking, zich diep neerbuigt onder den last van eigen zonde en ellende en ernst maakt met de tollenaarsklacht„O God, wees my zondaar genadig." Een troosthuiswaar het neergebogen hart opengaat voor de beloften van het Evangelie der genade, de beloften van een rijken Christus voor arme zondaren. Een dankhuis, waar de gemeente des Heeren kan jubelen en juichen op eiken Zondag en op eiken feestdag over hulp en heil ons aan gebracht. DRIETAL te AssenR. C. v. Arkel te Soest H. S. Bouma te Hoogeveen T. J. Hagen te Nieuwe Pekela. TWEETAL te ZwartsluisR. Haitsma te Hindeloopeu B. v. Halsema te Haastrecht te Emmer-Compascuum B. v. Halsema te Haastrecht J. Scholten te Roden te Veen woudster walR. Haitsma te Hinde- loopen M. Pel te Eestrum. BEROEPEN te OuddorpT. Bouma te Doorn te Meerkerk P. v. Hoven te Krimpen a.d. Lek te OpperdoesJ. v. Henten te Wijckel te ZwartsluisB. v. Halsema te Haastrecht te OldemarktJ. Visser te Nieuwendam te DuurswoudeJ. Scholten te Roden te GaastG. II. de Jonge te Seharnegoutum te NieuwerkerkG. Klumper te Gouda. AANGENOMEN naar N. LekkerlandL. H. Duin te Zweeloo. BEDANKT voor Drogeham BG. H. de Jonge te Sehar negoutum voor Tzum G. D. Scheepsma te Roodeschool voor PieterburenZ. Hoek te Zonnemaire voor Hellevoetsluis c. a.S. Kamper te Olde- broek voor Ten Boer: Joh. Jansen te Burum. Door de Clasis Kollum is eervol ermeri- taat verleend aan ds. G. J. Weyenberg te Twijzel, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, met November. Wijlen Mej. J. M. Hulshof heeft aan de Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging van idioten en achterlijke kinderen te Ermelo Veldwijk f 2500 vermaakt, vrij van rechten. Ds. A. Knoll te Nieuw Loosdrecht herdacht zijn 40-jarig ambtsjubileum; hij stond tevoren in Garijp, Westbroek, Sloten, Ter Aar, Waar den, Elburg en Zwijndreclitsinds 1910 te N. Loosdrecht. Aan ds. J. A. de Bruijn te Oud-Vosmeer is eervol emeritaat verleend na een diensttijd van 43 jaar. Bjj de Classis den Haag komt 7 Sept. a.s, in behandeling een emeritaatsaanvrage van ds. W. Faber, te Schipluiden, thans 2e luitenant (gemobiliseerd). Op 26 Oct. hoopt ds. W. H. Oosten, pred. der Geref. Kerk te Scheveningen zijn 25-jarig dienstwerk te herdenken. Tot 10 October 1897 stond ds. Oosten te Middelburg B, tot 6 Aug. 1905 te Enkhuizen en sindsdien op zijn tegen woordige standplaats. Zondag 17 October a. s. hoopt D. V. ds. B. Meijer afscheid van zijne gemeente te Brou wershaven te nemen, en Zondag 31 October d. a. v. in zijn dienstwerk in de Geref. kerk te Ierseke bevestigd te worden door ds. L. Bouma van Middelburg. Ter navolging. In de Geref. Kerk te Rinsumageest (Friesland) werd op den jaardag van den oorlog een extra-collecte gehouden, als dankoffer voor den bijzonderen zegen ons land geschonken, waar wij bij den vrede be waard bleven. Deze collecte bracht de kolos sale som van meer dan f 513 op. Een groote som voor een dorp van 1200 zielen. Waarlijk een voorbeeld ter navolging. Borsele, 23 Augustus 1915. Zondag was het voor onze gemeente een blijden dag, daar onze beroepen leeraar ds. E. J. van Voorts, (die den vorigen Zondag door ds. G. Doekes vau Nieuwdorp te Driewegen was bevestigd met de woorden van 2 Cor. 3 van vers 7 tot 11) zich aan onze gemeente mocht verbinden naar aanleiding van Efeze 6 vers 18 en 19. Na de predikatie werd zijn WelEerw. toegesproken door ouderling br. A. Geelhoed namens kerke- raad en gemeente. Na afloop werd hem toe gezongen Psalm 121 vers 4. De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan, dies zy'n wy verblijd. Namens den Kerkeraad, P. Fraanje, Scriba. Nieuwerkerk24 Augustus 1915. Heden is tot Herder en Leeraar dezer gemeente beroepen de WelEerw. Heer, ds. Klumper, van Gouda. Namens den kerkeraad, M. J. Stoutjesdijk, Scriba. Zonnemaire24 Aug. 1915. Zeer tot blijd schap van kerkeraad en gemeente, maakte j.l. Zondag, na de morgendienst onze geachte leeraar, ds. Z. Hoek, de gemeente bekend, dat hij, na ernstige overweging, voor de op hem uitge brachte roeping naar de Ger. kerk te Pieter buren, met volle vrijmoedigheid had bedankt. Ouderling Verhoeff sprak hierop onzen leeraar eenige hartelijke woorden toe, hierbij den wensch van kerkeraad en gemeente toevoegende, dat het Z.Eerw. gegeven mocht worden, met rijken

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 2