Kerk- en fitehoolnleuwis. Offieiëele Berichten. Verantwoording van IMdsgavon Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. BOEKAANKONDIGING „Hoe is het nu", zeide de vader, „ik dacht dat gij verblijdt zoud zijn, omdat al de spijkers uit den paal zijn getrokken". Ja", antwoordde Hendrik, „de spijkers zijn verdwenen, maar de spijkergaten blijven!" Helaaszoo is het ook met onze slechte ge woonten en onze zonden. Wij kunnen ze met Gods hulp overwinnen en er van genezen wor den, maar de sporen blijven. Wanneer gij alzoo bespeurt, dat gij een kwaad gaat bedrijven, of aan eene slechte gewoonte gaat toegeven, tracht oogenblikkelijk daarmede op te houden want, bij elke zonde slaat gij een nieuwen spijker, die een spoor in uwe ziel achterlaat, niettegenstaande de spijker er naderhand wordt uitgetrokken. Maar toch bestaat er een geneesmiddel, het welk de lidteekenen der ziel ganschelijk uit- wischthet is het bloed van Jezus Christus onzen Heer en Heiland. Indien wij onze zon den belijdenHij is getrouw en rechtvaardig dat Hij ons de zonden vergeveen ons reinige van alle ongerechtigheid (1 Joh. 1 9). ÜPBOKKlLISfGEN. Zondag. Een Zondag voor God Geeft een week vol genot En kracht voor den arbeid van morgen, Maar maakt ge er een Zondedag van Ongelukkige man, Zoo wachten u moeite en zorgen. Hecht aan onbepaalde gevoelsaandoeningen geene groote waarde. Leef in gedachten van bepaalde soort, geestelijk, niet natuurlijk. Anders zijt gij te week voor dit leven. Let op iederen wenk van boven en laat geen gelegenheid ten goede ongebruikt voorbijgaan, hoe onbeteekenend ze ook zijn. Doe alles wat gij doet om Gods wil, niet om der menschen wil, van wien ook. Dit laatste leidt slechts tot teleurstellingen en moedeloosheid. Als men met God in het reine is, ziet men de wereld met andere oogen aan alles in ons en buiten ons is vriendelijk. An ders is dat niet het geval. Bid niets van een mensch zonder God er eerst om gebeden te hebben. Neem alles rustig op, behalve onrecht en zonde. De menschen van de wereld doen meestal omgekeerd. Geheel zonder lijden te zijn is geestelijk on gezond. Een zekere dragelijke mate daarvan moet men volstrekt niet tot iederen prijs wil len wegnemen. Zij bewaart voor bederf. De formule van het geluk, dat op deze we reld mogelijk is, luidtnabijheid Gods en arbeidbeide steeds vereenigd, niet het een zonder het ander. Laat u niet door pessimisten of dichters van wereldsmart wijs maken, dat er geen geluk op aarde te vinden is. Ant woord hun steedstoch is het er, men moet er slechts op de rechte plaats naar zoeken en er den prijs voor betalen. In de beide korte woorden van Paul us aan de Thessalonicensen „Bidt zonder ophouden" (bestendig) en„onthoudt u van allen schijn des kwaads", schuilt meer levenswijsheid dan in geheele leerboeken. Zichzelf steeds in de beveiligende nabijheid Gods te houden en den menschen niet onnoodig of moedwillig ergernis te geven dit betrachten dikwijls de besten niet genoeg en ze lijden daardoor groote schade. In sommige levensomstandigheden is geen menschelijke wijsheid voldoende, maar zijn aan den weg, dien men misschien zou kunnen in slaan zichtbare gevaren verbonden dan is het veiligste volkomen recht te handelen. Want dan heeft men Gods genade als hulp en meestal weet men ook wat volkomen recht is, wanneer men het weten wil. Voor de tragen. Wij moeten een mensch nooit verloren achten. Onze Heiland, die de harten kende, kan wel van eiken en van velen zeggen „Zij hebben niet gewild". Maar wat den Kenner der harten geoorloofd was, dat klinkt op onze lippen schandelijk. Beproejt het eens. Vermijden wat slecht is, Betrachten wat recht is, Begeeren wat echt is, Geeft zegen, die hecht is. TWEETAL te Drogeham B H. H. Binnema te Munnekezijl en G. H. de Jonge te Scharnegoutum te WolvegaJ. C. Aalders te Beetgum en J. W. v. d. Bosch te Culemborg te Urk R. K. M. Hummelen te Heerenveen en H. Meulink te Hendrik-Ido-Ambacht. BEROEPEN te Drogeham BG. H. de Jonge te Scharne goutum te DriesumF. W. Geerds te Oldekerk te Harderwijk J. W. v. d. Bosch te Culemborg te 's GravenmoerJ. Tonkens te 's Gravenland te Middelstum J. F. v. Hulsteijn te Terneuzen te Drachtster-Compagnie M D. v. Leeuwen te Murmerwoude te Hellevoetsluis c. a.S. Kamper te Oldebroek te EpeP. Jukkenekke te Kockengen te KrommenieR. Haitsma te Hindeloopen. AANGENOMEN naar Andel (N.-Br.)J. H. A. Bosch, cand. te Almkerk naar SchoonrewoerdM. A. v. Pernis te Heer- jansdam naar Ten BoerJoh. Jansen te Burum. BEDANKT voor Genderen, Spijkenisse, Krommenie, Zuid- Beierland en Rilland-Bath J. H. A. Bosch, cand. te Almkerk voor EnterL H. Duin te Zweeloo voor Leiden K. Djjk te Rijswijk voor MaasdijkG. v. Rennes te Dussen voor Oosthorn G. D. ScheepsmateRoodeschool. Emeritaat is aangevraagd door ds. J. A. de Bruijn te Oud-Vosmeer, ds. G. J. Wezen berg te Twijzel en ds. H. Stutvoet te Droge ham A. Centr. Diaconale Conferentie. De datum waarop de Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken te Amersfoort zal samenkomen, is thans vastgesteld op Woensdag 15 Septem ber a.s. Prof. Dr. H. Bouwman, van Kampen, zal er spreken over De positie der Geref. Dia conieën in deze dagen, in verband met de bij zondere tijdsomstandigheden. In de Berichten van de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging vinden wy een gift en een legaat elk van f 1000 vermeldverder uit Utrecht een gift van f 2000 Ten behoeve der Nederlandsche Zendingschool is van wijlen den heer Pf. te 's-Gravenliage een legaat ontvangen van f 2000, en voor het bouwfonds voor een nieuwe zendingschool van mevr. van O. te 's-Gravenhage f 10,000. Men meldt aan Pe Rotterdammer, dat wijlen mevr. de wed. G G. Hoogendoorn aan de Geref. Kerk te IJsselmonde gelegateerd heeft, vrij van rechten, de som van f 5000. AGENDUM voor de Diaconale Conferentie te houden op Dinsdag 24 Augustus 1915, in de Gereformeerde Kerk te Ter Neuzen, aanvangende des voormiddags 11 uur. lo. Opening namens de roepende Diaconie van Ter Neuzen. 2o. Teekenen der Presentielijst. 3o. Benoemen Moderamen. 4o. Vaststellen der notulen van de vorige Conferentie. 5o. Behandeling van Ingekomen stukken. 6o. Behandeling van de volgende vragen lo. Hoe moet de uitdeeling der gaven ge schieden 2o. Kunnen Diaconiën niet mper doen ter verlichting van het lijden van tuberculose lijders enz., zoo ja, op welke wijze 3o. Vallen de armen der Gemeente onder de kostelooze behandeling van den geneesheer, die voor de burgerlijke Gemeente is aangesteld om de algemeene armen te verzorgen of komen de gemaakte kosten voor de Diaconie? Indien het laatste, heeft de Diaconie dan met den geneesheer een contract aan te gaan ter behandeling van de armen of hebben de armen de ontvangen rekening aan de Diaconie ter hand te stellen 4o. Is het te verdedigen dat de collecten voor den eeredienst en voor de armen in één zak worden gehouden 5o. Mag een Diaconie der Geref. Kerk op grond van finantiëel voordeel lid worden van een ziekenhuis op neutralen grondslag? 6o. Welke houding moet een Diaconie aan nemen met gezinnen die ondersteuning vragen, waarvan de man of de vrouw lid is van een ander Kerkgenootschap. 7o. Rondvraag. 8o. Finantiëele aangelegenheden. 9o. Aanwijzing roepende Diaconie. lOo. Sluiting. Namens de Diaconie der Gereformeerde Kerk van Ter Neuzen, W. Bedet, Voorzitter. L. de Feijter—Hüijssen, Scriba. Arnemuiden. 8 Augustus 1915 Heden was het voor de Gemeente alhier een blijden dag. De Weleerw. Heer ds. J. Runia, tot ons over gekomen van Westmaas, werd in den voor middag tot zijn dienstwerk ingeleid door den WelEerw. Heer ds. K. Veen, van Meliskerke, naar aanleiding van Hand. 20 28. Des na middags verbond zich onze Herder en Leeraar ds. J. Runia aan de Gemeente met een Predi king over 1 Cor. 1 23 en 24. Na het einde werd Z.Eerw. namens Kerkeraad en Gemeente een hartelijk welkom toegesproken door Ouder ling br. Dekker, waarna op zijn verzoek de Gemeente hem staande toezong Psalm 20 1. Daarna werd door ds. K. Veen namens de Classis en Zusterkerken een hartelijk woord en wensch aan onzen Leeraar gericht. Een talrijke schare inzonderheid 's namiddags woonde deze plechtigheid bij. Namens den Kerkeraad der Geref. kerk te Arnemuiden, G. Jobse, Scriba. N. B. Voortaan is het adres voor den Ker keraad den WelEerw. Heer ds. J. Runia. CLASSIS THOLEN. Agendum voor de vergadering, te houden 18 Aug. '15 te Tholen. Art. 1. Opening der vergadering te 9 uur door den praeses der roepende kerk. Art. 2. Nazien der credentiebrieven. Art. 3. Vaststelling van het moderamen Art. 4. Lezing der notulen. Art. 5. Ingekomen stukken. Art. 6. Rapporten. Art. 7. Aanvrage om eervol emeritaat van ds. de Bruijn te Oud-Vosmeer. Art. 8. Benoemingen. Art. 9. Rondvraag Art. XLI. Art. 10. Voorstellen. Art. 11. Aanwijzing der roepende kerk. Art. 12. Sluiting. Namens de roepende kerk, Van der Kooi, Praeses. Bergen op Zoom, 9 Aug. '15. Voor de Zending te Magelang. In dank ontvangen een postwissel a f 4,25 uit Anna Jacoba Polder van den heer J. J. Ltuijs A.Lzn. als halfjaarlijksche opbrengst van het Negertje in de Christelijke School. G. F. Kerkhof. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen van Mej. J. J. 250 opgespaarde halve centen. Namens gecommitt. Kerk C, B. Lahr, Penningm. Ontvangen Collecten van de Geref. Kerken in de Classe Middelburg voor de Theol. Facul teit aan de Vrije Universiteit: Arnemuiden f 4,73V2 Domburg f7,08; Ga- pinge f2,88; Grijpskerke f 18,25; Koudekerke f 17,34 St. Laurens f 3,27 Meliskerke f 9,00V<2 Middelburg A f23,38Vs Middelburg B f 13,08 Middelburg C f 27,39; Oostkapelle f 14,25 Serooskerke f 19,22Vs Oost- en West-Souburg f 13,50; Veere f 13,62; Vlissingen f 14,31; Vrouwepolder f 4,95V2 Westkapelle f 1,50. De Correspondent voor de Classicale collecten, A. Punt. Middelburg, 13 Aug. 1915. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Afl. 10. Augustus 1915. Utrecht. G. J. A. Ruus. Prof. Diepenhorst gaat behandelen de kwestie „Misdaad en misdadiger" en levert allereerst eene beschouwing over de „verminderd toe rekenbaren." Een zeer belangrijk probleem dat tegenwoordig aan de orde van den dag is. Van Ari Dane volgt een schets „Een Januari- Zaterdag", waarin de emoties bij oud en jong van een gezin worden geteekend, als de Koningin op dien dag daar ter plaatse de gemobiliseerde troepen komt inspecteeren. Deze schets gaat niet ver boven 't alledaagsche uit. Dr. D. Plooij vraagt in het volgend artikel de aandacht voor wat hij belieft te noemen: „De Schoolstrijd onder Keizer Julianus." Op dezen Keizer laat de schrijver wel eenig milder licht vallen dan gewoonlijk. De bedoelde schoolstrijd ging over de vraag of de Christenen al dan niet de klas sieke schrijvers mochten bestudeeren Hiero- nymus was tegenstander, Basilius de Groote was voorstander ervan. Julianus zelf wilde dat de christenen de ge heele klassieke literatuur aan de heidenen zouden overlaten d w. z. hij wilde het Chris tendom geheel isoleeren van de geheele klas- siske cultuur en daarmee trof hij althans het toenmalig Christendom in een zijner levensbe langen (blz. 171). Van A. Wapenaar volgt een letterkundig opstel: „Rondom Da Costa's Poëzie". Dr. Weststrate wijst op den nieuwen bundel Geschiedzangen van Dr. D. F. Scheurleer „Van Varen en Vechten". Een keten van verzen wordt aaneengeregen onder den titel„De Profundi's" van Dr. Felix Rutten. Er zijn welgeslaagde bijsommige woordvormen doen vreemd, zoo bijv. „welke" op blz. 210 regel 3 v. o. Zeker voor „ver welkte" De Leestafel geeft beschouwingen over enkele pas verschenen boekwerken. Dogmatische Fragmenten van Ds. J. J. Knap Czn. Eerste ReeksDe Kerk. Afl. 6 en 7. Kampen. J. H. Kok. Sinds lang hoorden we niets meer van deze serie. Nu bericht de schrijver „Een ongemak aan den rechterarm, dat mij eenige maanden in het schrijven belemmerde, is de onvrijwil lige oorzaak van de vertraging in de uitgave." Maar verschenen intusschen niet andere boeken van dezelfde hand? „Op den Dorschvloer" en „De lendenen omgord" Doch hoe dit zij, het voor ons liggend nummer met gezonde en heldere dogmatische uiteenzetting is de lezing en overdenking waard. Het 6de hoofdstuk handelt over de eigenschappen der kerk Heilig, algemeen, Christelijk het 7e overHet verga deren van de kerk. Ook levert de schrijver op den omslag een boekenschouw, waarvan ieder lezer belangstellend zal kennisnemen. Gereformeerd Theol. Tijdschrift. Afl. 4. Augustus 1915. De veldprediker ds. T. J. Hagen levert een opstel over „Theologen in het leger". In dit eerste gedeelte bespreekt hij de kwestie met het oog op de predikanten, terwijl hij 'tin een volgende aflevering zal doen met 't oog op de „Theologische studenten". De praktische reden, waarom hij de predikanten niet in het leger wil laten dieneD, wordt algemeen toegestemd: Hun eigen gemeenten hebben ze dan juist het meest noodig. Of ieder met de theoretische reden zal meegaan, betwijfelen we. Hij beweert De predikanten hebben zich aan den geeste lijken krijgsdienst van Koning Jezus Christus overgegeven. Christus en in Hem de Kerk hebben alle recht op hun werkkracht en leven. Niemand anders mag die opeischen. Ook de overheid niet. (blz. 148). Ds. F. Kramer levert een slotartikel ever het Gebedsleven van Immanuël. We hadden van dit onderwerp breedere ontvouwing ver wacht. Met een drietal recensiën besluit deze afle vering. Timotlieiis Geïllustreerd Weekblad. Afl. Maand Juli 1915. La Riviere Voorhoeve, Zwolle. De afleveringen van den verschenen maand bevatten weer vele artikelen, die op de hoogte van den tijd zijn. We noemen slechts die over H. W. Mesdag en over de opperbevelhebbers uit den wereldoorlog. Een aardig muziekstukje is te vinden op bladz. 339 „Daar kwam een lief klein kindeke". Het mooie van dit tijdschrift lijkt ons toe, dat het de jeugd ongemerkt leert met alles mee te leven. Max de Vries. (Student). De landstorm wet een noodzakelijkheid. Antwoord aan Mr. P. Groote Jr. op zijn brochure „Legeruitbreiding een Nederlandsch belang." Prijs f 0,15. Baarn. Hollandia-Drukkerij. Dit ons toegezonden boekje kondigen we bij dezen aan. Belanghebbenden kunnen er kennis van nemen. De Macedoniër. Afl. 8. Augustus 1915. Ds. Ingwersen vangt aan eene beschouwing over Sadrachden in nevelen gehulden „apostel" op Java. Ds. Dijkstra levert een artikel over ,Pandita Djawad. i. Javaansche domineetjes, die er langzamerhand moeten komengeeft enkele praktische en theoretische opmerkingen daaromtrent ten beste. „Uit mijn Camera" levert diverse beelden Van Parimanden kort geleden ontslapen Javaanschen helper, wordt verteld; Dr. van Andel contra de „Locomotief" wordt vertoond; een kort jaarverslag van de Rijnsche ZendiDg in onze Oost wordt gegeven de vraag besprokenHoe te prediken in een hospitaal? enz. In aanmerking genomen dat we in den komkommertijd zijn, levert deze aflevering genoegzaam belangrijke lectuur. Kerkhof. Kleine Kleuters in de Zendingslanden door Mary Entwistle, vert, door J. v. d. M., met 13 plaatjes, prijs 40 ct. bij getallen lager, 25 en meer exem plaren halve prijs. Boekhandel van den Zendingsstudie raad, Den Haag. Een keurig boekje van ruim 60 bladz. Het bevat 12 stukjes, bij elk waarvan een plaatje, voorstellend een kleuter uit een be paald land zoo zien wij achtereenvolgens een Chineescb, Afrikaansch, Perzisch enz. kind en de stukjes vertellen het een en ander van deze kleinen. Het boekje is aantrekkelijk geschreven de plaatjes zijn zonder uitzondering fraaionze kinderen van 712 jaren zullen het met veel genoegen lezenen behalve dat het de Zen dingsliefde aanwakkert en de Zendingskennis vermeerdert brengt het tevens eenige kennis bij van vreemde volkenhet werkt alzoo ont wikkelend, en geeft een aangenaam uurtje tevens. Van harte bevelen wjj het dan ook aan. J. D. Wielenga. Jaarboekje voor de Gerei. Kerken. Naar wij van den uitgever E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal vernemen, wordt met enkele dagen de inteekening opengesteld op den Olsten jaar gang van het Jaarboekje voor de Gereformeerde Kerken in Nederland. De uitgever hoopt, door opnieuw de oplage met eenige duizenden te verhoogen en te brengen op tienduizend (10,000) exemplaren, ditmaal aan alle aanvragen te kun nen voldoen. Toch blijft vroegtijdige bestelling aanbevolen. Alleen daardoor kan men zich de zekerheid verschaffen direct bij de verschijning een exemplaar te ontvangen. Het zal zeer zeker velen aangenaam zijn te vernemen, dat ook dit jaar een „Bloemlezing uit het Mengelwerk van vorige jaargangen" als premieboek wordt bijgevoegd. Deze tweede keur garve zal o.a. bijdragen bevatten van prof. L. Lindeboom, de D.D. A. Brummelkamp Jr., H. G. de Jonge, J. P. Tazelaar, W. S. Veltman en van wijlen W. II. Gispen, G. Hemkes, J. II. Maatjes en A. v. d. Sluijs. Voor zoover niet opgenomen in de eerste „keurgarve" zullen de portretten van deze schrij vers worden bijgelegd. De ontvangst die het vorige jaar aan het premieboek ten deel viel (in enkele weken tijds moest toch een derde druk worden opgelegd) doet verwachten dat ook voor deze tweede Bloemlezing de belangstelling zeer groot zal zijn. Nog kan worden medegedeeld dat opnieuw verschillende verbeteringen in het Jaarboekje zullen worden aangebracht. De uitgever tracht ook bij deze uitgave zijn devies „Elk Jaar Beter" in toepassing te brengen, daarin trouw bijge staan door den redacteur, ds. G. Doekes.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3