ZENDING. De Zending en de Oorlog. Kerk* en Schoolnienwa. Ofliciëele Berichten. Verantwoording van Llefdagayaa. Sclioolliulp voor Zeeland en Noord Brabant INGEZONDEN STUKKEN. Prediking onder de Militairen. BOEKAANKONDIGING. ze maken er solferpriemen van, om den naaste tot lichtvaardigheid en booze lusten op te wek ken. Sommigen kiezen zulke lichte stoffen dat ze er het lichaam kwalijk mede kunnen beschutten tegen de koude. Men laat de klee deren vastmaken als harnassen met stiksels en andere dingen, zoodat men er ingepend en vastgesnoerd zit en bezwaarlijk de hand boven het hoofd kan brengen, evenals de heidensche afgoden, die zich niet bewegen kunnen en de poppen, die men in de kramen verkoopt „Wat zoudt ge zeggen van een kleermaker, die een kleed moest afleveren en, bevindende, dat men hem veel te veel stof had gegeven, maar alles gebruikte en aldus een veel te groot kleed maakte? Zoudt ge hem niet om zijn dwaasheid bestraffen? Nu dan, gij rijken, God heeft u zooveel goederen gegeven, niet opdat gij uw kleed veel te groot maken, maar opdat gij, voor u zeiven nemende, wat gij noodig hebt, van uw overvloed mildelijk aan de armen geven zoudt. Zij moesten zich schamen, die zich oppronken met kostelijke en overdadige kleederende vrouwen, die zulke vreemde fatsoenen van kappen en hooge toe en op haar hoofden zetten en daarmede zelfs naderen dur ven tot de tafel des Heeren, waar men zjjn nederigheid gedenkt." „Daar zit gij met borduursels, zeer kostelijk gewrocht, in kleederen van satijn, fluweel, da mast en andere stoffen, zeer kunstig op alle manieren doorhakkeld en doorsneden, behangen met goud, zilver, koralen en nog vele andere versiersels. Tot schande van de rijken moet ik zeggen, dat de armverzorgers van hen dikwijls veel minder ontvangen, dan van eenvoudiger lieden. Hoe dat komt, is licht te verklaren. Zij moe ten geborduurde borsten laten maken, waar het goud, en de paarlen dik opliggen. Ze moeten ringen koopen van ettelijke honderden ponden. Ze moeten kostelijke maaltijden en banketten aanrichten. Ziet men niet, dat onze dochteren daarheen trippelen met opgerichten hals, met geblankette aangezichten, met kostelijk geborduurde schoe nen aan de voeten?" „Maar gedenkt er aan, dat de hand des Heeren is opgeheven. De Spanjaarden zullen komen om hun Spaansche, de Franschen om hun Fransche, de Italianen om hun Italiaansche kleederen te rooven. Amsterdammers, weest gewaarschuwd en neemt een voorbeeld aan Antwerpen." Asser Kerkbode.) Lam an. Is er grooter tegenstelling denkbaar dan tusschen wereldoorlog en wereldzending In den oorlog spant de mensch alle kracht in, om te verwoesten en te vernielen de vijand moet ter aarde worden geworpen van zijn goed en heerlijkheid worden beroofd. Door het werk der Zending zoekt de christen zijn naasten te verheffenhij wil de wereld het middel ter redding en zaligheid bekend maken behoudenis van zondaren is het ideaal dat hij zich voorstelt de Zending is het licht des vredes bij uitne mendheid. Dat deze tweeoorlog en Zending, elkander op allerlei wijze raken, ligt voor de hand, en van onderscheiden zijde heeft men reeds een onderzoek ingesteld naar den invloed van den oorlog op het Zendingswerk. De N R. Ct. o.a. wijst op een boek van dr. Schmidlin, „Die Christ- liche Weltmission im Weltkrieg". En om veler lei oorzaak is het van belang te weten, hoede wereldzending en de wereldoorlog op elkander inwerken. Natuurlijk zijn er die hopen, dat de oorlog het werk der Zending voor goed nekken zal het zijn zij, die de Zendiug haten, die luid pre diken dat de heidenen gelukkig zyn met hun godsdienst, en krachtig betoogen, dat het Mo hammedanisme gelijkwaardig aan het Christen dom is. Een oorlog maakt aan veel verkeerd heden, onderling gekibbel, vooroordeelen enz. een eindevernietige dan een kogel uit Bertha", of een bom uit een vliegmachine al dat feme- lig Zendingsgedoe. Anderen gaan niet zoover. Het zijn zij, die, volgens de terminologie van de N. R. Ct, „de onmiddellijke vruchten der Zending slechts matig waardeeren", en deze instelling alleen steunen „vanwege de gelegenheid, die zij biedt ter bevordering der internationale en inter- confessioneele eenheid". „De Zending slijpt de scherpe kanten der richtingen af, brengt de groote godsdienstige waarheden op den voorgrond, toont met achter stelling der dogmatische formules de Christe lijke liefde in de praktijk en geeft door dit alles althans nog eenigszins een beeld van de ééne heilige, algemeene Christelijke kerk, waarin de Christenheid sinds de opstelling der aposto lische belijdenis heet te gelooven." Wij, die Christus' kerk liefhebben en de Zending met alle kracht voorstaan, stellen om nog andere redenen belang in de verhouding tusschen „Weltmission" en Weltkrieg". Want de verhouding is niet zoo gunstig. Uiterlijk geoordeeld legt de Zending het af, en wint het kwaad van den oorlog het. Enkele malen schreven wij reeds over het harde lot van verbannen of verwonde of te wapen geroepen Zendelingende Duitsche en Fransche Zending hebben dan het meest te lijden. Ook berichten de Zendelingen ons, hoe droevig den oorlog werkt op de gedachten der inlanders over de christen-natie's„het chris telijk moordbedrijf verlamt de christelijke ge- loofspropaganda". Tevens breekt de oorlog allerwege den broederband, waardoor de ge- loovigen van verschillende volkeren op 'tZen- dingsveld vereenigd zijn. En dan zwijgen wij nog van het verminderen van de inkomsten, waardoor menig Zendingsgenootschap zich ge noodzaakt ziet zijn arbeid in te krimpen, terwijl die arbeid zoo noodzakelijk moest uitgebreid. De N. R. Ct. wijst echter ook nog op een veelszins uit het oog verloren smartelijk gevolg van den oorlog bij de bespreking van boven genoemd boek; in dit boek toch wordt „de werkelijk weldadige godsdienstige toon" tel kens allerpijnlijkst onderbroken „door die van wereldlijken haat en droevige verblinding ge tuigende aantijgingen tegen den vijand", ge paard gaande met den daarbij behoorende ont boezemingen van dwaze zelfverheffiog en een zijdige vad^rlandsvergoding, aan welke wij in deze oorlogsmaanden meer en meer gewend zjjn geraakt". Hoe moeilijk is het toch om den belager van het vaderland zonder haat te be strijden De oorlog heeft niet alleen nadeelige gevolgen. Zulk een wereldgebeuren werkt, hoe kan dit anders, ook heilzaam. Maar al te veel hebben Zendingsgenootschappen van andere landen, met name van Engeland, de Zending aan een be paalde staatkunde verbonden, en misbruikt tot teling van nationale ideeën de Zending dient dan om de macht der overheid te bevestigen, en steunt wederkeerig op die macht der over heid. Deze oorlog leert echter zulk een steun los te laten, en alleen in het Woord zelf den Heiligen Geest en in den voorbeeldigen levenswandel zijn steun te zoeken. Zoo ooit dan nu ziet de Zending zich de vraag van den psalmdichter voorgehouden Vest op prinsen geen betrouwen, Waar gij nimmer heil bij vindt; Zoudt g' uw hoop op menschen bouwen J. D. wlelenga. TWEETAL te DriesumF W. Geerds te Oldekerk en J. Tazelaar te Lutjegast. BEROEPEN te Rilland-BathJ. H. A. Bosch, cand te Almkerk te berooskerke (W.)H. S. Bouma te Hoogeveen te HelmondG. M. v. Rennes te Dussen te Gaast en PiaamG. Scheepsma te Roode- school te RaamsdonkH. N. Basoski te Moerdijk te Pieterburen: Z. Hoek te Zonnemaire te Tzum: G. D Scheepsma te Roodeschool. AANGENOMEN naar Beekbergen J. L. Jaspers te Moordrecht naar SchoonrewoerdM A. v. Pernis te Heerjansdam naar AndelJ. H. A. Bosch, cand. te Almkerk. BEDANKT voor Broek op LangendijkH. Meulink te Hendrik Ido Ambacht; voor Rotterdam en voor Batavia: J. Thijs te Hattem; voor EnterL. H. Duin te Zweeloo voor LekkerkerkM. A. v. Pernis te Heer jansdam voor Vrijhoeve-CapelleH. N. Basoski te Moerdijk voor Genderen, voor Spijkenisse, voor Krom menie, voor Z.-Beijerland en voor Rilland- Bath J. H. A. Bosch, cand. te Almkerk. Ds. A. Knoll te Nieuw-Loosdrecht heeft emeritaat aangevraagd wegens 40-jarige ambts bediening. In zijn „Nieuwe Brieven" schrijft ds. W. H. Gispen o.a- de volgende, zeker niet onjuiste, opmerkingen #Wel is het een eigenaardig verschijnsel, dat bij afgevaardigden naar de Synode's de ouder lingen uit dorpskerken zoo ruim vertegenwoor digd zjjn tegenover de ouderlingen uit de stads kerken. Ik geloof niet dat dit is omdat die broeders zooveel bekwamer of zooveel vrijmoe diger zijn dan de stads-ouderlingen. Het zal wel wezen omdat uit de dorpskerken meestal dezelfde broeders ter classis komen en de stads- ouderlingen soms éénmaal in de vier of vijf jaren. Of dit nu altijd bevorderlijk is voor den goe den gang van zaken en tot verlevendiging van de discussie's weet ik niet Maar het feit ligt er nu eenmaal toe en er zal ook wel weinig aan te veranderen zijn. In nummer 13279 van „De Standaard" komt een advertentie voor van een Geref. pred. die met zijn tractement niet voorzien kan in de behoeften van zijn groot gezin en nu vraagt om een hem passenden arbeid voor bijverdien ste. Droevig, dat zulk een advertentie noodig is. De vrouwelijke predikant der Doopsgezinde gemeente te Boven-Knype, mej. A Zernike, se dert 5 Nov. 1911 aldaar werkzaam, heeft tegen 1 Oct. a. s. ontslag aangevraagd omdat zij zal overgaan tot een anderen staat des levenszij treedt nl. in den echt met een kunstschilder. Te trouwen is haar beter dan te preeken De heer E. J. van Voorst, ber. pred. te Borssele, hoopt 15 Aug. zijn intrede te doen na bevestigd te zyn door ds. G. Doekes van Nieuwdorp. Intree te Veenendaal ds. A. Rolloos, over gekomen van Lekkerkerk, met Jac. 1 21 (laatste gedna bevestigd te zjjn door ds. Teerink van Amersfoort met Judas 102223. Wjjlen mevr. de wed. D. H. Smelt heeft gelegateerd aan de School met den Bijbel te Vriezeveen f2000 en aan die te Sibculo f 1000, alles vrij van successierechten. Afscheid van Oosthem wegens emeritaat ds. M. Visser met Hebr. 1320 en 21. Intree te Schoondjjke cand. Brouwer van Watergraafsmeer met Joh. 1 29, na bevestigd te zijn door ds. J. Douma van Watergraafsmeer met Efeze 6 15. In de Noorderkerk te Leeuwarden werd ten bate der Geref. kerk f 500 en voor de armen dier kerk f 1000 gecollecteerd. De Ned. Zendingsvereeniging ontving een gift van f 1000, en voor het tekort f 450en ook nog f 3000 van Mevr. de Wed. A. v. Vol lenhovenvan Staveren en Mej. E. v. Vollen hoven ter nagedachtenis van wijlen de heer A. v. Vollenhoven, hun echtgenoot en broeder. Voor den bouw van de 5de Christ. School te Leeuwarden zijn als giften ingekomen f 1500 en f 500, terwijl nog meerder geld is toegezegd. Dinsdag 21 en Woensdag 22 Sept. wordt D. V. te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging van Predikanten van de Geref. Kerken in Nederland. Als referenten zullen optreden Prof. Grosheide van Amsterdam, ds. Elzenga van Kampen, ds. Bouwman, ds. van Herwerden van Rhoon en de veldprediker ds. Hagen. Twee dingen vallen op in deze aankondiging allereerst het getal referenten5 sprekers is toch inderdaad te veelen dan ontbreken in deze geleerde rij onze weleerwaarde zeergeleerde heeren, onze doctores theologim et philosophise, wij willen met deze opmerking natuurlijk niet in het minst tekort doen aan de geleerdheid van bovengenoemde broeders. Schoondijke, 1 Aug. Heden was het voor de gemeente alhier een vreugdevolle dag. Na een vacature van slechts ruim drie maanden werd de tot ons overgekomen herder en leeraar, de Eerw. Heer H. Brouwer H.Mz., tot zijn dienst werk ingeleid door den WelEerw. Heer ds. J Douma van Watergraafsmeer, naar aanleiding van Efeze 6 15. In een gloedvolle rede toonde Z.Eerw. aan, hoe een goed krijgsknecht van Christus te strjjden heeft, de voeten geschoeid hebbende met bereidheid van het Evangelie des vredes. Des namiddags verbond zich onze nieuwe leeraar plechtig aan de gemeente met de woor den van Joh. 1 29. In een boeiende rede zette Z.Eerw. keurig uiteen, wat van de gemeente gevraagd en wat van den D. d. W. geëischt wordt. Aan het einde werd Z.Eerw. namens Kerke- raad en gemeente een hartelijk welkom toege sproken door ouderling Joh. Risseeuw, waarna op diens verzoek de gemeente hem toezong Ps. 20 1. Daarna werd Z.Eerw. toegesproken door den Consulent, den WelEerw. Heer ds. H. Z. de Mildt van Oostburg, namens de kerk van Oostburg en ook mede namens de Classis Axel, waarna ook op diens verzoek hem door de gemeente werd toegezongen Ps. 134:3. Beide malen was ons kerkgebouw vol. Namens den Raad der Kerk, A. J. Leenhouts, Scriba. N.B. Voortaan is het adresDe WelEerw. Heer Ds. H. Brouwer. CLASSIS ZIERIKZEE. Vergadering der Classis Zierikzee D. V.8Sept e. k. op gewone tijd en plaats. Punten voor het agendum in te zenden vóór 22 Augustus bij den eerstondergeteekende. Namen de roepende Kerk van Zierikzee, Ds. J. Sybesma, Praeses. D. Mulder, Scriba. Moerdijk, 3 Aug 1915. Heden vernamen wij dat onze geachte leeraar bij de roeping Vrij hoeveCapelle nog een roeping ontviug van de Geref. Kerk te Raamsdonkveer. Schenke de Heere Z.Eerw. licht en wijsheid om een Hem welbehagelijke keuze te doen. Onze bede is dat wij naar onze innige begeerte des harten onzen zoozeer geachten leeraar mogen behouden en het des Heeren wil en weg is om zijn gezegenden arbeid onder ons voort te zetten tot verdere bloei en opbouw van dit deel zijner kudde aan deze plaats. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Moerdijk, H. de Korte, Scriba. Serooskerke WMet overgroote meerderheid der stemmen beroepen de WelEerw. heer ds. H. S. Bouma te Hoogeveen. Onze bede is dat Z.Eerw. den man van Gods raad moge zijn voor onze gemeente en wij eerlang verblijd mogen worden door Zijne daden. Namens den Kerkeraad, J. Louwerse Cz., Voorz. Js. Goedbloed, Scriba. Onder hartelijke dankzegging aan de vrien delijke gevers deelen wij de volgende ontvangen giften mede Van C. P. V. te K. f 18,50 Van Jac. V. te K. f 2,50 Door ds. T. Bos van N. N. f 100, Inzonderheid die laatste gift was een heer lijke verrassing. Bezwaard waren wij, hoe wij in September aan onze verplichtingen zouden kunnen voldoen, maar door deze koninklijke gift is ons bezwaar weggenomen. Het doet aangenaam aan, dat velen metterdaad toonen mede te willen helpen aan de opleidiug van a. s. Dienaren des Woords. Vinde het goede voorbeeld, thans gegeven, veel navolging. Daartoe houden wij ons ten zeerste aanbevolen. De penningmeester, G. de Jager. Wolfaartsdijk, 26 Juli 1915. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Vroeger dan ik had gedacht dat het noodig zou zijn, zie ik mij genoodzaakt over boven staande zaak iets te moeten schrijven. Allereerst mijn dank aan ds. K. voor zijn waardeerend onderschrift. Echter mag ik dien aangaande zeker nog wel even iets opmerken, n.l. dit. Ds. K. betreurt het dat ik niet vóór de Particuliere Synode de zaak op het tapijt bracht. Ik wilde dit echter niet doen, omdat ik redelijkerwijze veronderstellen mocht dat zij zelve deze hoogst urgente zaak op haar agendum zou plaatsen. Daarin werd ik echter teleur gesteld. Ik verwonderde mij er over. Doch die verwondering klom toen ik het laatste No. van dit blad las. Daarin toch wordt van de zijde van ds. Lam- mertsma van Axel gezegd dat het met de pre diking nog al aardig goed gaat in Z. Vlaanderen. De bedoeliDg van dat stuk is klaarblijkelijk het mijne te verzwakken of sterker nog te ont kennen. Hoewel mijn schrijven geheel gene geerd wordt, is de strekking toch duidelijk ge noeg. Ik meen dat ds. L. de Gereformeerde Kerken geen dienst met dat schrijven gedaan heeft. Immers de aangehaalde bewijzen zijn van min der goede kwaliteitze bewijzen slechts wat ik schreef, n.l. dat er nog o zoo weinig voor de militairen door onze Gereformeerde kerken gedaan werd. Want al haalt ds. L. er zelfs een leerend ouderling der oud-Gereformeerde Kerk bij en al noemt hij herhaaldelijk dezelfde namen om een groote lijst te krijgen, het resul taat is dan toch maar dat op de 4 plaatsen in Z. Vlaanderen, waar nu ongeveer 50 weken militairen gedetacheerd lagen slechts 6 maal een Gereformeerd predikant is opgetreden tegen 12 maal een Hervormd predikant en 3 maal een Oud-Geref. broeder Ik zonder natuurlijk van de kantonnementen uit Axel en Zuiddorpe. Gewaardeerd dient dat te Zuiddorpe door den kerkeraad meestal eens per Zondag des avonds een predikant preekt. Is dat nu reden om een zeker geruststellend stukje te schrijven? Heusch, M. de R. ik wist niet dat onze Gereformeerde kerken zooveel bij de Hervormde kerk ten achter waren als me nu bleek, door het schrijven van ds. L. Ik hoop dan ook ten zeerste dat onze Gere formeerde kerken het stukje in dien zin zullen opvatten. Het spijt mij intusschen dat het stuk geschre ven is. Want ik vrees nu maar al te zeer dat de kerken zullen wachten totdat er „eens bij hen zal worden aangeklopt", gelijk ds. L. schrijft. Nog iets moet my als besturend lid in onzen Bond van J. V. op Geref. Gr. van het hart, waar ds. Lammertsma aan de waarheid tekort doet door te beweren dat er voor de militairen door verschillende organisaties iets gedaan wordt „en eerst geruimen tijd later" ook door het initiatief van den Ned. Bond van J. V. op G. G. Ds. L. weet beter. Hij weet of kan weten dat het Bondsbestuur direct alarm geblazen heeft en de plaatselijke Vereenigingen, ook die te Axel, daarop Tehuizen openden. Reeds in September kwam ds. Vonkenberg, de Voorzit ter van dien Bond, in Z. Vlaanderen en stichtte daar een Provinciaal Comité, waarvoor de ambt genoot van ds. Lds. Chr. Bruins, tot voorzit ter gevraagd werd. Waartoe nu dat geruimen tijd later? Waartoe om persoonlijke redenen in den weg te gaan staan, waar aller samen werking, door waardeering verlichtzoo noodig is? Inderdaad M. de R., het spijt me dat ook dezen arbeid weer in stilte tegengewerkt wordt. Met dank voor de plaatsiug, Uw dw., J. P. KöGELER. Middelburg, primo Augustus 1915. Frank Gbrickb. Van het Slagveld der Na tiën. AR 1 en 2. 's Gravenhage, D. A. Daamen. Compleet in 25 afl. a 10 cent. Met 300 fraaie illustraties geteekend naar oorspron kelijke foto's door Jan Rinke. Dit boek zal tegen 't najaar als eerste deel van de Bibliotheek voor Hoofd en Hart verschijnen. Op den omslag een sprekend vignet met het welbekende onderschrift„Vliegt de blauw voet storm op zee Aan de uitgave werd bizondere zorg besteed. De teekeningen zyn aardig, sluiten niet aan bij den tekst, staan feitelijk op zichzelf. 't Is geen eentoonig relaas van oorlogsfeiten. Maar een levendig verhaal van persoonlijke indrukken van den schrijver. De titel zegt: behelzende tal van pesoonljjke herinneringen, reisbeschrijvingen, stemmingsbeelden, indruk ken, opmerkingen, beschouwingen, anecdoten en verhalen over 't land van België, zijne be volking en hare levenswijs tijdens den nog woedenden oorlog". Frank Gericke weet te boeien. Hy zelf heeft België in de oorlogsmaanden naar alle zjjden doorkruist en zjjn nauwe connectiën met velen die aan den strijd hebben deelgenomen, stellen hem in staat, een schat van allermerkwaar digste bizonderheden mee te deelen. Verschillende soldatenbrieven, die naar hun inhoud zuiver historisch zyn, worden erin op genomen. Geen objectieve beschrijving dus, maar een subjectieve. Met het aantrekkelijke daarvan, maar ook met het onvermijdelijke eenzijdige. De eerste 32 bladzijden lazen we met klim mende belangstelling. Als heel 'fcboek zoo is, wordt 't gretig ver slonden. De uitgever zegt niet te veel, als hy 't noemt een Volksboek, dat zoowel den eenvoudigen als den meest instellectueelen lezer „pakt". Tegen 't najaar zal 't compleet zyn. Kerkhof. CORRESPONDENTIE. J. J. W. te R. Het abonnement loopt tot October a. s. Het kwartaal JuliOctober moet nog betaald. Gelieve my daarvoor f 0.35 te zenden. De Administratie,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3