Verantwoording van LlBfd«ga?ei. BOEKAANKONDIGING. Un'.i e-c o 1.1 e c t e. Het Bestuur der Unie „Een School met den Bijbel" kondigt de colltcte aan, welke zooveel mogelijk in de week van 3 Augustus zal gehouden worden. Het schrijft aan de correspondenten o. m. het volgende Bestond in het vorige jaar de vrees, dat onze Unie-Collecte zou mislukken door de beroe ringen van den geweldigen oorlog, God heeft onze hoop op een gunstigen uitslag niet be schaamd, maar ons verrast met eene opbrengst dier collecte, welke wij niet hadden durven verwachten. Welnu, in het vertrouwen op Zijnen zegen en op de liefde van ons Christenvolk voor de School met den Bijbel, gaan wij deze Augustus- of Unie-Collecte te gemoet en rekenen daarbij op Uwen ijver en Uwe trouw, die wij tot hier toe mochten ondervinden. Met de bede, dat de Heere onze hoop ook dit jaar niet zal beschamen, bevelen wij U vol vertrouwen de belangen aan van onze Zeven- en-dertigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Arnemuiden. Zondagmorgen werd in de Geref. kerk alhier het nieuwe pijporgel in ge bruik genomen. Ds. H. v. d. Wal van Hoek wees de gemeente op het voorrecht zulk een schoon instrument te mogen bezitten. Alge meen was men tevreden over den prachtigen klank, die in het orgel bleek te zitten en over de rijke schakeering van 't geluid was slechts één roep. Bij de begeleiding van 't gezang voldeed het uitmuntend, zoodat het werk dan ook den heer A. S. J. Dekker, orgelfabrikant te Goes, alle eer aandoet. Ofticiëele JBerichten. Arnemuiden14 Juli 1915. Vrijdag 9 Juli 1.1. werden wij verblijd door het bericht, dat onze beroepen Herder en Leeraar, de WelEerw. heer ds. J. Runia, van Westmaas, het beroep op hem uitgebracht, met volle vrijmoedigheid heeft mogen aannemen. Strekke deze beslissing tot zegen der Gemeente en tot verheerlijking van den Koning zijner Kerk. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Arnemuiden, P. Boone Pz. Sr., Praeses. C. Jobsb, Scriba. VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg op 14 Juli 1915. Mooi zomerweer. Een luchtig kerkje, dat in zjjne rankheid zweemt naar de verheffing eener kathedraal. In 't midden groene tafels. Daaromheen do- miné's en ouderlingen. In de zijbanken een enkele belangstellende broeder. De hamer valt. Een zwak gezang klinkt op. De gewelven van 't kerkje zyn een ander gewoon Psalm 89 1. Oostkappels pastor leest waardig den zeven-en-tachtigsten psalm. Dan doet hij een gebed. De credentiebrieven zijn in orde. Geen instructies. Dat schiet op Het moderamen zet zich neder. Verheffen zal 't zich eerst tegen één uur. Een lange zit, in aanmerking genomen de geringe belangrijk heid zijner taak. Want deze vergadering blijkt eene doodgewone, in haar gewoonheid niet evenredig aan haar lengte. De notulen der vorige vergadering vinden een gunstig onthaal. Art. 41 D. K. O. doet Arnemuiden roemen van ds. Jelle Runia's komst en maakt de prae- sidiale tong los ter gelukwensching, ja, de classicale beurs ter mildheid. Gapinge en Serooskerke ontvangen toezeg ging van vacaturebeurten, waarbij Vlissingen zich dubbel geven zal, en niet enkel. Hoe treffend wist een der predikanten tot die uiting van broederlijke liefde op te wekken Belangrijk was het ingekomen stuk eens broeders van Gr. Toch kon het niet behandeld worden, omdat de kerkeraadsleden van het genoemde Gr. het niet eens waren over ja, over eene formaliteit. Zoo deukt men het belangrijke ter wille eener uiterlijkheid. Moge dit voorbeeld geen navolging onder ons vinden Dan volgen rapporten. Een blij rapport over den Zendingsdag te Valkenisse, die een saldo gaf van f170,—, en een fraai rapport over eene zoo taaie zaak als eene Provinciale Synode in onzen effenen tijd. Vlissingen wil echter den volgenden keer haar binnen zijn wallen zien. Het voorstel van Vlissingen, om een deputaat voor Rijn-Pr. en Westfalen te benoemen, wordt, geamendeerd door het voorstel, dienzelfden man ook voor N. Brabant te laten zorgen, aange nomen, Die man is dr. van Schelven. Toen volgde er iets over zekeren predikant en zeker adres. Kerken, maakt het onzekere zeker De Zendingsbij dragen worden geïnd. Serooskerke zal de volgende maal „roepen" in de koude Novemberlucht Bij de rondvraag wordt gediscussieerd over de grens tusschen twee dorpen, waarbij een verrassend licht valt zelfs op de Lepelstraat, en daarop niet alleen. De voorzitter wordt aangewezen, om eene plechtigheid bij te wonen, in hope, dat zijn kerkeraad dit goed zal vinden. Op de volgende vergadering zal men spreken over het rapport aangaande de predikants traktementen. Den Zendingsdeputaat, onzen y verigen Kerk hof, wordt beschikking gegund over een f 450, Nog eens komen de dorpen met hun moeilijk te trekken grens op het tapijt. Dan zijn de zaken behandeld, en voldaan gaat men uiteen, nadat ds. v. d. Ende met dankgebed heeft besloten. Hoe gelukkig, dat de vergaderingen korter duren dan voorheen. We gaan vooruit. Maar 't kon nog korter. J. B. Netelenbos, h.t. Ie Scriba. ZENDING. Middelburg B Het comité maakt met dank melding van ontvangst der busjes Van de families KI. f2,35Vs Hk. f0,8172 J. f 0,94% d. H. f 0,49 J. B. f 1,75 M. f 2,21 Vs s Ht. fl,mej. v. O. f3,50. Namens gecommitteerden, P. B. Tazelaar. Met vriendeljjken dank ontvangen van N. N. 685 opgespaarde halve centen en van de school kinderen van Koudekerke een partij zilverpapier en capsules. Namens gecomm. Kerk C, B. Lai-ir, Penningmeester. Middelburg A. Ontvangen in de collecte fl.voor het Studiefonds der Theol. School. Middelburg C Ontvangen in de collecte op Zondag 11 Juli 1.1. f 1,voor de Weezen. Namens de Vereen. „De kerkelijke kas", D. Sietzema, waarn. boekh. Door tusschenkomst van ds. Netelenbos ont vangen voor onze weezen van een zuster der gemeente f 1,Diakenen Kerk C. Sop plet ie fonds „Draagt elkanders lasten". Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje der zusters van „Diaconaal hulpbetoon" f 8,87Vs. J. de Wagemaker. Ontvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg voor Hulp behoevende Studenten. Arnemuiden f 5,30Domburg f 6,727s Gapinge f 2,29Vs Grijpskerke f 14,30Kou dekerke f 12,25St. Laurens f 3,3172 Melis- kerke f 7,95Middelburg A f 16,70Middel burg B f 7,37 Middelburg Cf24,4172 Oost- Kapelle f 12,10 Serooskerke f 17,80Souburg (Oost en West) f 10,30 Veere f 11,95 Vlis singen f Vrouwepolder f4,7172 West- Kapelle f 1,62. De Correspondent voor de Classicale Collecten, A. Punt. Middelburg, 16 Juli 1915. Een Schat in aarden vaten. De „Afschei ding". In levensbeschrijvingen geschetst door J. A. Wormser. Eerste serie. I. In twee werelddeelen. Het leven van Albertus Christiaan van Raalte. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. te Njjverdal. Vaak had ik over Van Raalte hooren spreken, vaak heb ik ook over hem gelezen en steeds was het me aangenaam iets van hem te ver nemen. Toen ik dan ook het werk van Wormser in handen kreeg, begon ik zoo spoedig mogelijk met aandacht te lezen, wat hij ons mededeelde. Elke keer, dat er nieuwe afleveringen kwamen, greep ik er al spoedig na en ik las zoo ge makkelijk, want alles boeide mij. Hoe duidelijk brengt dit boek voor onze oogen de dagen, waarin de gebeurtenissen voorvielen, hoe werden oude herinneringen weder levend, hoe juist werden de menschen beschreven en bovenal hoe begon al meer voor ons Van Raalte te leven. Z\jn woorden en daden doen ons hem kennen als een man van helder oordeel, van zeldzame energie, van een warm hart, die leefde uit en naar het woord, dat Zijn Zender hem toever trouwd had. Was hij reeds een man van be- teekenis in ons land, hoe komt in Amerika uit, wat hem dreef en zijn levensdoel was. Wat heeft hij doorleefd, wat heeft hij gearbeid en wat heeft hij tot stand gebracht. Welk een rijk leven heeft God aan dezen man geschonken. Met welk een aangrijpende teederheid en sober heid is zijn sterven geteekend, waardoor het ge loof versterkt wordt, dat het einde van hen, die den Heere vreezen, vrede zal zijn. We begrepen op 't laatst geheel, wat de schrij ver tot zijn taak zoo bekwaamd had uit deze enke'.e woorden„Toen ik begon te schrijven meende ik iets van Van Raalte te weten en ik had hem lief. Ik eindig met diepe eerbied voor den man, dien ik beter leerde kennen en met dank aan God, die zulke mannen begenadigt om „het zout der aarde" te zijn." Laat ieder dit boek lezen, dat zijn waarde behouden zal en medewerken, dat het steeds in breederen kring bekend wordt. Geef het aan alle jeugdige menschen in han den, voor wie het aangename lectuur kan zijn en tot een rjjken zegen kan strekken. Pliilippas-Kalender. Nu ons het schild van bovenstaanden kalen der toegezonden werd, willen we gaarne de aandacht er op vestigen. Meer is ook niet noodig. Althans voorloopig niet. De Kalender is in onze kringen algemeen bekend en blijft met eere zijn ouden naam handhaven. De teekening van het schild is levendig en maakt op ons een gunstigen indruk. Het wil me zelfs voor komen, dat het ditmaal met grootere welwil lendheid zal ontvangen worden dan wat we van 't jaar hebben. Het is een zeer duidelijke uitbeelding van een zeer bekend bijbelsch tafereel. De Redacteur ds. Laman van Assen in Zee land zeer bekend zal wel zorgen, dat de in houd van de blaadjes beantwoordt aan het voorgestelde doel. De premie is van de hand van wijlen ds. Jongsma en geeft nadere inlich ting over de Bergrede. Zoo spreekt deze broe der, die in de kracht van het leven werd weg genomen, nog, nadat hij gestorven is. Velen zullen deze nalatenschap gaarne in 't bezit hebben. Het Christendom in Woord en Beeld door D. B. Rogge, bewerkt door Prof. dr. H. M van Nes. Uitgave van J. M. Bredée's Boekhan del en Uitgevers-maatschappij, Rot terdam. Dit werk zal bevatten behalve do beschrij ving van het Christendom 346 Illustratiën en 40 kunstplaten. Aan de inleiding ontleenen we het volgende „Het Christendom in Woord en Beeld is een uitnemend boek voor de huiskamer in elk be schaafd gezin. In de eerste plaats is het een kunstwerk van den eersten rang, een samenvatting van het beste, wat op het gebied der schilder-, beeldhouw- en bouwkunst door de grootste meesters gewrocht is, zoowel in vroeger als in later tijd, onder den invloed en de inspiratie der denkbeelden, die den grondslag uitmaken van onze beschaving. In de tweede plaats geven de bijschriften bij de illustraties een duidelijk beeld van den gang dier beschaving, zoodat woord en beeld op merkwaardige wijze aanvullen en de beelden den tekst verklaren, evengoed als de tekst dient ter verduidelijking en een juist begrip der beelden. Daardoor wordt het een boek wer kelijk voor iedereen. Ten derde zal het een steun en aansporing kunnen zijn en zeker wezen voor die ernstige levensbeschouwing die de kunstenaars bezielde. Kunst ware kunst verheft, voert opwaarts en leert schatten kennen, die niet uit de aarde gedolven worden. Het boek bedoelt te zijn een kostbare bron van genot, van kennis en van wijsheid drie zaken, waaraan arm en rijk, hoog en laag, jong en oud behoefte hebben." Is het niet voldoende om de bedoeling van het werk te leeren kennen We hebben de eerste drie afleveringen gelezen en de platen bezichtigd en we erkennen gaarne, dat hier aangeboden wordt, wat ons beloofd werd. Het wordt een kostelijk boek, dat een sieraad kan zijn in elke huiskamer en tevens dient om ons de waarde van het christendom duidelijk voor oogen te stellen. We durven het gerust aan te bevelen, al is het, dat we niet gaarne elke uitdrukking voor onze rekening zouden willen nemen. De uitgever beijvert zich blijkbaar om iets uitnemends te leveren, want papier, druk en platen zijn een lust voor de oogen. Het geloof der Vaderen. De Nederlandsche Geloofsbelijdenis toegelicht door N. Y. van Goor, Predikant te Groningen. Tweede druk. Firma Jan Haan te Groningen. Deze toelichting en verklaring van onze Be- lijnenis heeft aftrek gevonden. Dit is de tweede druk reeds. Het is een bewijs, dat zy goed bevalt en het pleit voor haar deugdelijkheid. Ons verblijdt het, want het werk geeft inder daad een zeer goede verklaring. Duidelijk en verstaanbaar geeft de schrijver zijne gedachten en poogt onze belijdenis in het juiste licht te plaatsen. Hij geeft zelfs meer, dan men ver wachten kon. Als hij o. a, artikel 30 behandelt, dan deelt hij tevens mede, welke stelsels van kerkregeering er nog zijn behalve het Gerefor meerde, waarmede hij zeker aan zijn lezers een grooten dienst bewijst. We raden dan ook aan wanneer dit belangrijk werk nog niet aange schaft werd, er op in te teekenen. Zulk een boek kan niet anders dan onze belijdenis ten goede komen. Bouma. Triomfen van het Kruis door dr. Henry Beets. J. H. Kok. Kampen, f 1,90in pracht band f2,40. Een Zendingsboek van ruim 250 bl. Dr. Beets levert er schetsen in een aaneengeschakeld ge heel van den arbeid der Zending geeft dus het boek niet. Wij achten echter deze wijze van behandeling, met het oog op 't doel, zeer uitnemend. Het is nu een aantrekkelijk leesboek, dat de hoofd momenten der Zending over 't algemeen juist naar voren brengt. Wie dieper en vollediger studie van de geschiedenis der Zending maken wil, kan dan terecht bij dr. G. Warneck's „Abriss". Na „een woord vooraf" geeft dr. II. Bavinck een uiterst belangrijk artikel over „de Zending in de H. Schrift". Dit artikel vestigt er bij vernieuwing de aandacht op, hoe de Bijbel het Zendingsboek bij uitnemendheid is, en dr. Ba vinck laat niet na aan te wijzen wat de Schrift zegt over auteur en orgaan, beginsel, wezen en doel der Zending, over de vereischten der pre dikers, den inhoud en de wijze der prediking, over de stichting en organisatie der gemeenten enz. Alleen op bl. 11 veroorloofden wy ons een vraagteeken te zetten ten opzichte van het geen er van Jona en zijn Zending naar Ninevé gezegd wordt. Om zijn boek volkomen op de hoogte te doen zijn, heeft dr. Beets zich de medewerking weten te verzekeren van dr. M. Koljjn, die de schets van het Zendingswerk der Geref. kerk in Amerika leverde, dr. L. S. Huizenga, die een artikel gaf over Zuid-Afrika en ds. H. Dijkstra te Smilde die de hoofdstukken over de tegenwoordige Nederl. Zending nazag en „up to date" bracht. Hoewel een Amerikaansch boek, is het alzoo ook voor Nederl. lezers zeer goed te gebruiken. Tot een beoordeeling in bijzonderheden leent zich onze Kerkbode niet. Aangaande Hfst. XYII hebben wij als groot bezwaar dat alle nadruk schier op de O. I. Comp. gelegd wordt, en de arbeid der Classis Middelburg en van den Ker keraad van Amsterdam tamelijk wel wordt „ver donkeremaand". J. Vertrek op bl. 85 moet zyn J. Vertrecht. Op bl. 211 had achter „De heer Horstman te Temanggoeng is er mee begonnen", wel mogen gezet zijn „terwijl zijn school naar Magelang is verplaatst". Ook meende ik dat de Zending op Soemba niet alleen verzorgd wordt door de Kerken van Groningen, Drente en Overysel (bl. 208) maar ook door de Kerken uit het graafschap Bentheim. Met vrijmoedigheid kunnen wij dit Zendings boek aan onze vereenigingen voor hunne biblio theken aanbevelen. Al kan het niet op volle digheid bogen, dat het een tweede druk is zegt reeds veeldaarom kunnen wy het afkeurend oordeel van den Zendingsstudieraad ons niet verklaren, noch billijken. Wy hebben alle lof voor de wijze, waarop dit boek is uitgegeven het gewaad is den inhoud waardig. J. D. Wielenga. Timotlieus. Geïllustreerd Weekblad. Maand-afl. Juni 1915. La Riviere en Voorhoeve, Zwolle. De gedenkdag van Waterloo speelt in de afleveringen van deze maand een groote rol. Zelfs werden een tweetal niet onverdienstelijke musicale by lagen gegeven. De schets door P. Brouwer van Keizer Wilhelm II ten beste ge geven, teekent het karakter van deze persoon lijkheid ten voeten uit. De held van Quatre Bras wordt geteekend in „Banneling en Kroon prins". Door de vele historische stukjes hebben andere rubrieken weinig plaats ingenomen. Toch zyn ook die gedeelten belangrijk. De foto's waaronder een aardig kiekje van meisjes op Walcheren, mogen in 't bizonder goed ge slaagd heeten. Altoos lezenswaardig zyn de artikeltjes van A. L. bijv. dat over 't gebruik van X-stralen in den Oorlog, waardoor met foto-nemen de aanwezigheid van contrabande in eene lading kan worden geconstateerd. Timotheus is van actueel belang en houdt zyn lezers op de hoogte van uitvindingen en wetenschap. Steeds meer wordt het in onze gezinnen aangetroffen. En 't oefent er goeden invloedvormend naar christelyken trant. N. Y. van Goor. Het geloof der Vaderen, de Nederlandsche Geloofsbelijdenis toegelicht. Tweede druk. Aflevering 16-20. Deze tweede druk nadert zijn voltooiing. In 25 afl. zal hy compleet zyn. Ds. van Goor behandelt tamelijk breedvoerig artikel voor ar tikel, en geeft meer dan woordelijke verklaring. Zoo byv. by art. 30 onder 125 een populaire duidelijke uiteenzetting van de verschillende stelsels van Kerkregeering. Voor vereenigingen is het naast andere boeken een bruikbaar hand boek. Wordt er ook een zaakregister aan het slot toegevoegd Dat zou de gemakkelijkheid van het naslaan bevorderen. We weten niet of de eerste druk zulk een register inhield. De Macedoniër. Afl. 7. Juli 1915. Bouwman en Venema, Groningen. Deze afl. eindigt met een noodkreet van ds. Dijkstra: „Door het uitblijven van de artikelen uit Indië moest ik deze afl. geheel vullen. De lezer hebbe geduld met my. De nood is mij opgelegd." Door dezen klagenden redacteur werd dan ook opgenomen het zeer belangrijke rapport van de Generale Dep. over Art. 123 van het Indisch Regeerings-Reglement, waarmee de Ge nerale Synode ten vorigen j are zich geheel ver- eenigde Het eerste stuk „Si-Piak" vervolg op „Vluchtig neergeschreven" geeft een mooi brokje Zendiugsgeschiedenis uit den arbeid van br. Weissenbruch onder de Bataks. In de „Camera" vallen verschillende beelden, en wel, zooals vanzelf spreekthet hemd is nader dan de r0k 't eerst dat van Krijgers afgebrand huis. „Als de rook van een offer is het opge gaan tot God in den hemel" meent ds. D. Moge inderdaad uit dit verlies winst worden geboren. Stemmen des TQds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Vierde jaar gang. Afl. 9. Juli 1915. Utrecht G. J. A. Ruus. Dit tijdschrift houdt zich van maand tot maand kranig door allerlei actueele problemen onder de aandacht der lezers te brengen. De schrij vers der artikelen blijken mannen, der zake kundig. En zoo is het lezen van elke aflevering een geestesverryking. Dat blykt al dadelijk uit het eerste artikel van de Juli-afl. „Het paci fisme van Kant" door dr. B. Wielenga, die philosophisch van aanleg en tegelijk populair spreker, het werkje van Kant„Zum ewigen Frieden" onder ieders bereik weet te brengen. Met groote belangstelling namen we van Kants stellingen kennis en de waardeering van den grooten Koningsberger philosoof steeg er door. Had de critiek van den schrijver niet wat bree der kunnen zyn Ons leek die ééne bladzijde niet bevredigend. Daarna volgt een mooi stuk werk van dr. J. C. de Moor: „Gebroken Kleuren", waarin hy ons aan de hand van een drietal verzenbun dels inleidt in de poëzie van mevr. H. Roland HolstVan der Schalk, en zoo objectief mogelijk van litterariscli standpunt ons leert waardeeren, ook al toont hy duidelijk aan hoezeer wy van haar verschillen in levens- en wereldbeschou wing. Niet onaardig is zyn beeld„evenmin als Paulus zich door de schoonheid der beeldhouw werken te Athene liet verleiden om te vergeten, hoe afgodisch de stad juist in deze kunstschat ten bleek te zyn." Op sociaal terrein verplaatst ons de dan vol gende studie van dr. Slotemaker de Bruine over „De Bedrijfsorganisatie" er is op dat gebied nog heel wat werk te doen eer we komen tot een „Wetboek van den arbeid". J. Jac. Thomson geeft een literair „Keur- Overzicht" waarin hy „Feesten" en „Reizen" van Jac. v. Looy en Styn Streuvels „Dorpslucht" voor het voetlicht brengt en spaart hun zyn critiek niet. Baarbé heeft het in de Buitenlandsche Kro niek" ditmaal over„Oosterschequaesties"d.w.z.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3