Ofiiciëele Berichten. Verantwoording van Llafdigarea. INGEZONDEN STUKKEN. voorOpperdoes, Jutrjjp, Oostermeer, Zeven- hoven, Gaastmeer, Sfc. Jacobi-Parochie en Edam: H. Brouwer, cand. te "Water graafsmeer voor BataviaF. C. Meyster te Rotterdam voor MaasdijkA. Thielen te Vijfhuizen voor ArnemuidenE. v. Herwerden te Rhoon voor GorredijkH. Brinkman te Glanerbrug. Naar de Rott. verneemt, heeft de kerke- raad van Vlaardingen A besloten, het beroepen van een tweeden predikant uit te stellen we gens de tijdsomstandigheden. Ds. A. Groenewegen, em. pred. van de Geref. kerk te Woudsend, is van Rotterdam verhuisd naar Pernis, Achter Hei. De Classis 's Hertogenbosch heeft aan ds. A. Brummelkamp van VrijhoeveCapelle op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen, op de meest eervolle wijze emeritaat verleend. Ds. Br., die thans 48 j. is, werd predikant te Purmerend in 1892, daarna te Deventer in 1895, en stond sedert 1901 te Vrijhoeve. De candidaten, die in onze kerken een stichtelijk woord mogen spreken, zijn S. P. Dee, Vloeddijk, Kampen; D. Drenth, Jac. Catsstraat 123Rotterdam J. W. Geels, Vondelstraat 138, AmsterdamJ. R. Goris, Keizersgracht 162, AmsterdamP. Hekman, ZüidbroekA. Kok, Bergschelaan 163a, RotterdamJ. van Nes, Rjjsoord Th. Ruijs, Binnenkant 28, Amsterdam H. W. Smit, Hugo de Grootkade 1, Amsterdam D. Vollenhoven, Jac. v. Campenstr. 51, Am sterdam. Intrede te Enschedé ds. G. Kerssies met Rom. 1 16m. De Partic. Synode van Drenthe zal D.V. 9 Juni gehouden worden. Door wijlen den heer van der G. is ge legateerd aan de Geref. kerk van Rotterdam, voor de kerk, de armen en het weeshuis elk f 250,-. Afscheid van Waardhuizen c. a., wegens vertrek naar Heerlen c. a., ds. G. J. Pontier, met 1 Joh. 4 16. Intreete Lollum c. a., ds. E. C. v. d. Laan, overgekomen van Driesum, met 1 Cor. 3 9, na bevestigd te zijn door ds. J. H. Binnema van Arum met Ef. 411 en 12 te Alblasserdam ds. G. R. Kuijper, overgekomen uit Sehoondijke, met Joh. 3 29, na bevestigd te zijn door ds. J. H. Lammertsma van Axel met 1 Cor. 3 21—23. In „De Standaard" wordt wederom de wenschelijkheid van een nationalen bededag betoogd, waarvan het initiatief moet uitgaan van de Regeering, op deze drie gronden 1. Bij een nationalen bededag kan alge.meene rust intreden, ook in het openbare leven. 2. Dan komt uit, dat niet alleen de Kerken, maar ook het volk van 't land met God Almachtig te rekenen heeft. 3. Door zulk een dag worden de leden der verschillende Kerken als landgenooten ver- eenigd. Met ds. G. Wielenga, pred. der Geref. kerk te Zwolle, die een beroep naar de Chr. Geref. Kerk te MuskegonIII(Michigan,Noord-Amerika) ontving, stonden op het drietal ds. Edward J. Tanis en Jacob J. Weersing, beide te Grand Rapids. Naar wjj vernemen, heeft de classis 's Her togenbosch der Geref. kerken, bijgestaan door de Prov. Deputaten, ds. G. Klumper, laatstelijk predikant bij de Chr. Geref. kerk te 's Graven moer, onderzocht en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard en toegelaten tot de be diening des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken in Nederland. AGENDA voor de vergadering der Classis Middelburg op Dinsdag 4 Mei a.s. in de Gasthuiskerk. Praeses Ds G. H. Toebes. Assessor Ie ScribaDs. K. Veen. 2e ScribaDs. J. B. Netelenbos. 1. Opening door de roepende kerken. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Constitueering der vergadering. 4. Lezing der Notulen. 5 Omvraag naar Art. 41 D. K. O. 6. Iugekomen stukken. 7. Rapporten. 8. Verkiezing van afgevaardigden naar de Particuliere Synode. 9. Voorstel Middelburg A De Classis richtte het verzoek aan het curatorium der Theol. School aan de plaatselijke correspondenten en den classicalen correspondent der School ieder een exemplaar van dat nummer van „De Bazuin" te zenden, waarin de contributies, door deze correspondenten geïnd, worden verantwootd. 10. Vraag van Oostkapelle Is het niet wenschelijk dat er bij de Kerken, ressorteerende onder een en dezelfde classis, gelijkheid bestaat in zake de Kerkelijke viering van den Goeden Vrijdag en de tweede-feest dagen 11. Inning van de classicale quota en de Zendingsbij dragen 2e kwartaal 1915. 12. Aanwijzing der oproepende kerk. 13. Omvraag. 14. Censure naar Art. 43 D. K. O. 15. Lezing der korte Notulen. 16. Sluiting der vergadering. De Actuarius der Classis, C. J. de Kruijter. CLASSIS THOLEN. AGENDUM voor de vergadering, te houden te Tholen, D.V. op 5 Mei, ÖVs uur. Praesesds. J. A. de Brujjn. Assessords. P. E. van Schaik. Scribads. A. H. Nieboer. I. Opening' door de roepende Kerk. II. Nazien der credentialen. III. Vaststelling der notulen. IV. Ingekomen stukken. V. Instructiën. VI. Particuliere Synode. a. Afvaardiging van Deputaten. b. Zaken, te brengen ter a.s. Part. Syn. VII. Onderzoek art. 41 D. K. O- VIII. Inning van quota en collecten. IX. Regeling vacature-beurten. X. Aanwijzing der roepende Kerk. XI. Rondvraag. XII. Sluiting. Namens de roepende Kerk, P. E. v. Sciiaik, Praeses. J. v. Strien, Scriba Anna-Jacoba-Polder (Z.,) 26 April 1915. P.S. Te storten collecte Theol. School en Collecte Theol. Fac. Vrije Univ. Zeenwsclie Predikanten-Conferentie. Het Moderamen brengt in aansluiting aan de mededeeling van de roepende kerk voor de Prov. Synode ter kennis Dat de a. s. Conferentie D.V. zal gehouden worden in de Gasthuiskerk op Donderdag 3 Juni, des voormiddags om 10 uur. b Dat het Agendum is vastgesteld als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Regeling voor de volgende Conferentie. 4. Referaat van ds. Pol over „De Zending in het licht der Apostolische Brieven." 5. Pauze Schriftbeschouwing der Ethischen van ds. Wielenga. 7. Sluiting. Middelburg, Bouma, Praeses. Goes, 122 April'15. v. d. Veen,Assessor. Grypskerke, Koopmans, Scriba. Zendingsschool Goes. Woensdagmiddag half vier uur. Zendinjrsstndieclnb te Goes. Woensdagavond 8 uur in de Consistorie. AGENDUM voor de Classikale vergadering op Donderdag 6 Mei a.s. in de Geref. kerk te Terneuzen. Het moderamen voor deze vergadering be staat uit de Brs ds. J. H. Lammertsma, Praeses ds. H. P. M. de Walle, Scriba. Assessor. Orde der werkzaamheden 1. Opening te 8V2 ure namens de roepende kerk. 2. Nazien en rapport credentialen. 3. Lezing en vaststelling der notulen. 4. Behandeling der ingekomen stukken. 5. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. In verband daarmede behandeling der voor stellen en instructiën der kerken. Voorstel Zaamslag. De kerk van Zaamslag stelt der classe voor a. Telkens, wanneer de jaarljjksche Zen dingsdag zal worden gehouden, eerst de ver schillende kerkeraden te hooren of ze prefe- reeren een Zendingsdag, georganiseerd door de Classe Axel der Geref. kerken, dan wel of ze er de voorkeur aan geven met de Nederl. Hervormden samen te werken. b. De materie telkens op 't agendum der Aprilvergadering te brengen. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten. 9. Aanwijzing roepende kerk. Vaststelling van datum. 10. Sluiting. Namens de roepende kerk van Axel, Ds. J. H. Lammertsma, Praeses. F. ten Kaate, Scriba. Axel, 27 April '15. Zendingsdas: „Classis Goes" van de Geref. Kerken in Nederland. De Classis Goes heeft ditmaal haar Zendings dag bepaald op Maandag 24 Mei a. s. den 2den Pinksterdag. 's Morgens 10 uur zal in de Geref. kerk te Goes een bidstond gehouden worden, waarbij de WelEerw. Heer ds. R. J. v. d. Veen zal voorgaan. De namiddagsamenkomst zal evenals het vorig jaar plaats vinden in den boomgaard van den Weledelgeb. Heer A. M. Peman Ka- kebeeke (pachter P. Scheele) gelegen achter de hofstede „Welgelegen" aan de Voorstad. Een zeer beschut en schoon terrein't welk zich bijzonder leent voor 't bewuste doel. Aanvang 1 uur. Programma minstms 10 cent. Hoewel we de namen van alle sprekers en hunne onderwerpen thans nog niet kunnen op geven, zoo mogen we u toch wel verzekeren, dat u een zeer uitlokkend programma zal wor den aangeboden. Met 't oog op tijd, plaatssprekers en onder werpen kan het moeilijk anders of een zeer groote schare Zendingsvrienden uit de Provincie, bijzonder uit Zuid-Beveland, met name van de Classis Goes zal zich opmaken om haar mede leven en belangstellende liefde in 't werk der Zending te ioonen. Namens de Commissie voor den Zendingsdag. F. Bramer. Sehoondijke26 April. Vrijdag jl. ontvingen wij het voor ons zeer verblijdend bericht van den Eerw. heer H. Brouwer, theol. candidaat te Amsterdam, dat Z.Eerw. onze roeping heeft aangenomen. De Heere bekrone dit besluit met zijn onmisbaren zegen. Namens den Kerkeraad, A. J. Leenhouts, scriba. VERSLAG van de vergadering der Zend. Kerk met de Deputaten, 14 April 1915. 1. Op verzoek van den voorz. ds. Wielenga gaat ds. F. Staal voor in gebed. 2. De notulen der laatstgehouden vergade ring van het comité worden gelezen en goed gekeurd. 3. De voorzitter deelt mee, dat bij hem eene gift van f 100 inkwam, die gevonden is in de collecte te Rilland. 4. Het jongste schrijven van ds. Merkeljjn, gedateerd 9 Febr. 1915, wordt voorgelezen en in verband met voorgaande brieven besproken. Er is veelszins stof tot dank aan den Heere voor den zegen, die op den arbeid wordt gezien. Teleurstellingen ontbreken niet. De arbeid op den Merbaboe, in overleg met dr. Pilon aldaar aangevangen, is gestaakt. In Grabag is de tegenwerking van verschillende zijde zoo sterk, dat het aantal hoorders is achteruitgegaan. Even teleurstellend is het verloop van de aparte samenkomst voor priaji's te Magalang, die aan vankelijk veel beloofde. En in Pantjassan blijft de opkomst stationair, vooruitgang is er nog niet te bespeuren. Maar ter anderer zijde is er meer dan één bemoedigend verschijnsel. Een nieuwe post is Setjang, een kwartier ten noor den van Magelang, waar de krantenverspreider is gevestigd. De samenkomsten zijn aanvanke lijk bemoedigend. In Glagahomba blijft het goed gaan. De loerah (bet dorpshoofd) toont eenige toenadering. Zelfs heeft hfj een stuk grond van zijn eigen erf en de helft van de bouw kosten voor een school aangeboden. Een ver blijdend teeken, dat de hoop op voortgaanden zegen aldaar niet weinig versterkt. Tusschen 2 Nov. en 14 Dec. j.l. doopte hij in deze desa niet minder dan 8 kinderen van toegetreden Sadrachianen. In het geheel bestaat de gemeente van Magelang en omstreken reeds uit 78 zielen, waarvan 34 Europeanen en 44 Javanen. Hierbij zijn 12 Sadrachianen en 12 Mohammedanen. Wel mag de zendeling schrijven „dat het won derlijk is en dat God veel zegen geeft". 5. De missionaris vraagt toestemming voor den bouw van twee scholen, een te Magelang en een te Glagahomba. Dank zjj de bereidwil ligheid van genoemden loerah zqn de kosten voor de laatste gering. Besloten wordt hem tot den bouw van beide scholen toestemming te verleenen. Het onderwijs is van groote beteeke- nis voor den eigenlijken zendingsarbeid. En we twijfelen niet, of de offervaardigheid onzer kerken zal ons in staat stellen, dezen hulpdienst mede te dragen. Principieel is er geen bezwaar, deze scholen van de zendende kerk te doen uitgaan. 6. Nog altoos is er geene vastigheid inzake den gewenschten bouw van een hospitaal te Magelang. Op het verzoek om subsidie van den gewestelijken raad en den gemeenteraad heeft de zendeling nog geen antwoord ontvangen. Intusschen is het goed, in ons gewest, de zaak levendig te houden. De kerk van Axel gaf f 500,voor dit doel, wat ongetwijfeld den ijver zal prikkelen. 7. De colportage arbeid gaat gezegend voort. In het afgeloopen jaar werden pl m 2000 boeken en boekjes verkocht. Maar vooral gaat er in vloed uit van de courant, door ds. Merkelijn opgericht, waarvan maandelijks 3500 exempla ren worden verspreid in de afdeeling Magelang. Dat dit blaadje trekt, blijkt uit den heftigen tegenstand, dien het heeft opgewekt. In Solo is van Mohamraedaansche zijde zelfs een tegen- blad opgericht. En de bladen van „Sarikat Islam" bestrijden bijna iedere week de courant van ds. Merkelijn. 1) 8. De broeders, die in de Octobervergadering benoemd waren, om de boeken van den pen ningmeester na te zien, brengen een alleszins gunstig rapport uit. De administratie is in de beste orde bevonden, waarvoor den heer Hon- dius dank wordt gebracht. En in tegenstelling met het vorig jaar hebben we ditmaal een batig slot van ruim duizend gulden. Bovendien leven we in het vooruitzicht van een legaat, groot f1000, door wijlen br. Mulder uit Goes aan onze Zeeuwsche Zending nagelaten, zoodat we met dank aan den Heere, den Koning der Kerk, ook op stoffelijk terrein van ongedachten zegen kunnen gewagen. 9. We staan intusschen ook voor ongedachte uitgaven Het kranke dochtertje van ds. Merke lijn zal naar Nederland komen. De beproeving is niet geweken, ondanks alle middelen, die zijn aangewend ter genezing. Overeenkomstig ge neeskundig advies besloten nu de ouders, in het vaderland verpleging voor hun kind te zoeken. En de Zendende Kerk nam op zich, in de overtochtskosten benevens een gedeelte van de verpleegkosten voor één jaar te voorzien. 10 De voorzitter sluit de vergadering. De zendingsdeputaat voor Tholen, ds. Nieboer, eindigt met dankgebed. Namens de vergadering voornoemd, G. Doekes. 1) Een treffend staaltje van de vijandschap deelt ds. Merkelijn in zijn jongsten brief mee hem werd een nummer van zijn courant terug gezonden, waarin zijn naam en de namen zijner helpers met bloed zijn doorgehaald. Door tusschenkomst van ds. J. D. Wielenga is ingekomen voor de Zending op Java der Geref. Kerken in Zeeland de som van Honderd Gulden, gevonden in de collecte der Geref. Kerk te RillandBath. C. J. Hondius, Penn. Z E N D I N G. Met vriendelijken dank ontvangen uit de cathechisatiebus f5,66V2; van mejuffr. M. een doos capsulesvan mejuffr. D. zilverpapier en gevonden in de collecte Noorderkerk van mej. de wed. P. f 0,25. Namens gecommitteerden Kerk C, B. Lahr, Penn. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mededeeling van de Deputaten der Classis Ileerenveen voor den Evangelisatie-arbeid in den Zuid-Oosthoek van Friesland. Een blijde mededeeling hebben de Deputaten voornoemd te doen aan de Geref. Kerken in ons vaderland en aan al de broeders en zusters die in den loop der jaren hunne belangstelling hebben getoond voor den Evangelisatie-arbeid in den geestelijk zoo armen Z.-Oosthoek van Friesland. 18 Februari j.l kwam te Gorredijk, een schoon maar wereldsgezind dorp, de kerk des Heeren tot openbaring en werd de wensch van vele jaren eindelijk vervuld. Onder leiding van ds. J. R. Dijkstra te Joure werden des middags de ambtsdragers gekozen, die des avonds in hunne ambten werden bevestigd. Het eenvoudig, maar net kerkgebouw was des avonds geheel gevuld met een aandachtig luisterende schare. Goede woorden werden gesproken door ds. Dijkstra, ds. van Dijk te Knjjpe en ds. Kers sies te Wolvega, woorden waardoor de blijd schap over de daden des Heeren werd vertolkt, maar ook de gemeente werd opgeroepen tot het vervullen van hare dure roeping in deze omgeving van ongeloof en werelddienst. Aan deze mededeeling verbinden de Depu taten echter een dringende bede. Zal de arbeid te Gorredijk, het centrum, het hart van den Zuid-Oosthoek een gezegenden voortgang heb ben, dan moet zoo spoedig mogelijk een dienaar des Woords worden beroepen. Door Gods goede gunste kwam de gemeente reeds in het bezit van een schoone pastorie en een doelmatig kerk gebouw, maar haar ontbreekt, bij alle inspan ning voorhands nog de kracht, ten volle een predikants-traktement te betalen. Daarom be sloot de Classis Heerenveen, vergaderd 25 Februari j.l. naar hun advies de deputaten te machtigen deze kleine kerk, die, wanneer het den Heere behaagt, een schoone toekomst heeft, te subsidieeren met een zoodanig bedrag, dat aanstonds tot het beroepingswerk kan worden overgegaan. Evenwel stelt dit besluit zware eischen aan de kas der deputaten, weshalve zij door dezen een dringend beroep doen op allen die hebben leeren bidden om de komst van het Godsrijk ook in den donkeren Z.-Oosthoek van Friesland om een extra gave te willen offeren voor den hoopvollen arbeid te Gorredijk. Bereide de Heere vele milde harten, opdat de penningmeester br. J. H. Bekkering te Heeren veen spoedig een lange lijst van bijdragen voor dit heerlijk werk moge kunnen publiceeren. Namens de Deputaten voornoemd, G. Kerssies, Scriba. Wolvega, 26 Februari 1915. Middelburg, April 1915. Geachte Redactie. Gaarne zagen ondergeteekenden onderstaand stukje in uw veelgelezen blad opgenomen. Bij voorbaat cfaarvoor onzen hartelijken dank. Allen weten, dat in onze provincie vooral in den laatsten tijd een zeer groot aantal mili tairen vertoeven. Reeds van 't begin der mobi lisatie zijn er in de Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag comité's verrezen ter oprichting en instandhouding van de Chris telijke Militairen Tehuizen. Bovenaan staat het Centrale Comité, terwijl daaronder het Provin ciaal Comité staat, dat alles voor onze provincie regelt. Van verschillende zijden stroomden de gaven toe en de penningmeester van 't Provinciale Comité, dhr. J. P. Kögeler, moest wel krab belen, doch kwam toe. Maar nu is de zaak veranderd. Het aantal militairen is enorm toegenomen en 't aantal gaven is niet enorm toegenomen, zoodat de penningmeester onmogelijk aan alle aan vragen kan voldoen. Telkens hooren we dan ook zijn bede„Stuur mij geldOch, geef mij nog watHet is toch zoo'n eerste behoefte, dat er Militairen Tehuizen zijn. Denkt zoo'n toestand eens even in. De eene av >nd voor de andere na niet te weten waar heen te gaan. Om 7 uur of half acht onder de wol te kruipen gaat toch ook niet en een heele avond in 't een of andere dorp te slenteren net zoo min. Neen, tehuizen oprichten, waar men gezellig met elkaar kan samen zijn en een sigaar of pijp tabak rooken. Daarom heeft de Jongel. Vereen, op Gere formeerden grondslag „Herman Faukeel" te Middelburg uit haar midden een commissie benoemd, welke tot taak kreeg, te zorgen, dat er binnen zoo kort mogelijken tijd, eenig geld by elkaar is, om daarmee den penning meester van 't Provinciaal Comité te verblijden. Deze commissie komt thans tot U. Wie zal haar teleurstellen Wij hopen van niemand. Het is toch een algemeen belangBehooren uwe bloedverwanten, vrienden of kennissen wel licht ook niet onder deze militairen Ieders plicht is het toch zijn naaste te helpen en rekent gij de militairen ook niet tot uwe naasten Daarom geeft allen. Kunt gij veel geven, geeft veel. Kunt gij weinig missen, ver blijdt ons met het weinige. Niet alleen geld, ook tabak, sigaren, pijpen enz. zijn ons welkom, Wie zijn gave zenden wil, zende die bij den voorzitter Haringplaats 106 of bij den secretaris penningmeester Eigenhaardstraat P 211. Na bericht wordt alles gaarne aan huis af gehaald. U, Mjjnh. de Redacteur, nogmaals beleefd dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, verblijven we, Namens de Commissie, R. van Roo, Voorzitter. A. Antheunisse, Secr.-Penningm.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3