Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland No. 17, UIT HET WOORD, 29e Jaargang Vrijdag 23 April 1915 Redacteuren Ds. L. BOUMA te Middelburg en Ds G. F. KERKHOF te Oost-Souburg. Vaste MedewerkersD.D. R. J. v. d. VEEN, J. D. INIELENGA, CHR. BRUINS, F. J. v. d. ENDE, A. D. C. KOK, J. H. LAMMERTSMA, L. v. LOON, D. POL en F. W. J. WOLF. PERSVEREEN1GING ZEEUWSCHE KERKBODE. Abonnementsprijsfranco aan huis per half jaar 70 cent. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieprijs 1—5 regels 30 centiedere regel meer 5 cent Familieberichten 10 cent per regel. UITGAYE VAN DE Adres van de Administratie: A. D. LITTOOIJ Az. Middelburg. Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot uiterlijk Vrijdagmorgen te zenden aan den Drukker A. D. LITTOOIJ Az., Middelburg. „Ziet, ik ben met ulieden al de dagen, tot de voleinding der wereld. Amen". Mattheus 28 20. Het is een heerlijke belofte, en in 't geheel een heerlijke verschijning van den verrezen Jezus, met wier mededeeling Mattheus zijn Evangelie besluit. Naar alle waarschijnlijkheid hebben we hier het be richt van den afscheidsgroet, door den Heere tot een ruimeren kring Zijner dis cipelen gericht, kort voor Zijn glorieuse hemelvaartdezelfde verschijning waarvan de Apostel Paulus gewaagt waar hij 1 Cor. 15 6 schrijft: dat de Heere na Zijn opstanding gezien is van meer dan vijf honderd broederen op eenmaal. Wat treilend oogenblik, toen daar op een aan gewezen berg in Galilea, waar de Heere hen bescheiden had, de zijnen Hem in den glans van Zijn nieuw leven aan schouwden. Hier ontving de eersteling uit de dooden de hulde der aanbidding Zijner gemeente hier reikte Hij zijn koninklijken lastbrief aan Zijn Apostelen uithier gaf Hij zijn strijdende kerk de belofte Zijner nabijheid tot de voleinding der wereld. Ziet, ik hen met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld zoo heeft nooit iemand gesproken dan Jezus alleen zoo kon nimmer iemand spreken dan Hij, die van Zich zelf getuigen mocht»mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". In hoe schitterende proeven heeft Hij zijn macht op aarde te aanschouwen ge geven. Heeft Hij op de golven der zee als op een gebaanden weg gewandeld en den storm op Zijn machtig woord doen zwijgen, heeft Hij door het woord Zijner kracht melaatschen van hun melaatsch- heid ontleedigd, duivelen uitgeworpen en doen sidderen en den dood zijn prooi ontrukt, tevens heeft Hij daarin getoond dat Hij macht had op aarde om de zon den te vergeven. Ja alle macht op aarde berust in Zijn handen en meer dan dit, Hem is gegeven ook alle macht in den hemel. Alle En gelen en verlosten, alle machten en krach ten in den hemel, zijn zoowel als de aarde met hare volheid, aan Zijn voeten onder worpen. Over al wat in den hemel en op de aarde is, strekt Zijn heerschappij zich uit. Wat de psalmist jubelt van Jehovah, dat geldt ook van zijn Gezalfde »onze^ Heere is in den hemel en doet al wat Hem behaagt" En deze heerlijke koning, wien gegeven is alle macht in den hemel en op de aarde is tevens de liefderijke Heiland. Wat anders toch dan liefde, die zich tot alle volken uitstrekt deed Hem spreken »gaat dan henen, onderwijst al de volken, dezelve doopende in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes leerende hen onderhouden alles, wat ik u geboden heb. Ondoorgrondelijke liefde deed Hem op aarde omwandelen om de woorden des levens te doen uitgaan tot kinderen des doods. Oneindige liefde bewoog Hem om Zich als een zoenoffer tot uitdelging der zonden zijns volks, over te geven in de angsten, smarten en versmaadheden van Golgotha. God is liefdeOok in liefde in de Zone Gods één met den Vader Is Hij in macht en liefde één met den Vader, hoe dan niet ook in waarheid of zou er, als die alvermogende en liefde rijke spreekt»ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld", reden bestaan kunnen, om Zijn trouw en waar heid in dit Zijn woord te verdenken? Neen, in Jezus Christus, zijn al de be loften Gods ja en amen en deze lezus de trouwe en waarachtige getuige, bekleed met alle macht in hemel en op aarde en eindeloos groot in liefde, deze is het, die de belofte doet»Ziet ik ben met ulieden al de dagen, tot de voleinding der wereld." Tot wie richt Hij deze belofte? Zonder twijfel gold de belofte in de eerste plaats de Apostelen, maar niet al- alleen dezen, immers als Hij spreekt van »al de dagen, tot de voleinding der wereld" dan kunt ge er niet aan twijfelen, of Hij, die Zijn blik over alle eeuwen wierp, spreekt hier tot Zijn vergaderde discipelen als tot de vertegenwoordigers zijner strij dende kerk in alle volgende tijden. »Ik ben met ulieden al de dagen tot de vol einding der wereld" 1 dat is dan het eeuwig- blijvend woord des Heeren tot die gansche gemeente, die Hij uit alle geslacht en taal en volk en natie gekocht heeft tot den prijs van Zijn dierbaar bloed. En vraagt ge wie er leden zijn dezer gemeente, zoo is het antwoord zij, die gelooven in den Naam des Va ders en des Zoons en des Heiligen Geestes die dien Naam belijden en aanbidden, als den Naam van dien God op wien hun hart betrouwt als op een God van volko men zaligheid en op wiens belofte van schuldvergiffenis en eeuwig leven zij rusten en steunen; zij, die gaarne onderhouden, al wat de Heere geboden heeftdie, al maken ze in de zwakheid huns geloofs en door de zondige driften des vleesches verrast, zich nog gedurig schuldig toch een oprechte begeerte in zich bevinden om den Heere welbehagelijk te wezen en Hem ter eere te levenen zij, die waar de Heere hun zegt»gaat dan henen" gewillig zijn, om naar ver mogen, ook anderen te leiden en te troosten en die, daar zij het Evangelie kennen als een kracht Gods tot zaligheid voor ieder die gelooft door woord en wandel anderen voor Christus zoeken te winnen of in 't geloof te sterken. Ziet, dezen zijn het tot wie de Heere zegt»ziet ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld." Ik, zoo spreekt de machtige koning die het Evangelie zijner zondaarsliefde aan alle volken wil gepredikt hebben, »ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld" Hoeveel ware het reeds geweest, indien de Heere gezegd had ik zal van den hemel op u nederzien en u niet vergetenmijn oog zal u volgen en mijn gunst u verge zellen maar neen, veel meer dan dit is het, wat Hij belooft. Ik, zegt hij, wiens trouw van geen wan kelen weet, ik zelf ben met uook al ziet uw oog mij op aarde niet, ik heb u niet verlaten, ik ben niet van u geschei den ik wijk van u niet, maar ik ben en ik blijf met u En naar Zijn woord is Hij niet, nu eens met dezen en dan eens met genen der Zijnen, maar Hij is met heel het lichaam Zijner kerk en met elk levend lidmaat. Levende met verheerlijkt lichaam in den hemel, is Hij zijn strijdende kerk met Zijn Geest, Godheid, Majesteit en genade altijd nabij. Ja, altijd nabij, want zóó heeft Hij ge sproken, »ziet ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld". Met al Zijn volk, met ieder der Zijnen is Hij en blijft Hij al de dagen tot aan dien dag dat zij met Hem in dien schitterenden hemel zijn, waar geen dagen meer geteld worden, maar het Jicht van den eeuwigen dag der heerlijkheid hen bestraald. Bij dagen en bij nachten, hetzij ze zijn in de lente des levens of de avond des levens is gedaald hetzij kruis of vreugde hun deel ishetzij ze zijn in den oorlog, op zee of op den akker, altijd is de ge trouwe Zaligmaker met hen, wier harte in Hem geloofd heeft. En waartoe anders, dan om hen te be waren van wat hunner zaligheid schaden zou, dan om door Zijn Woord en Geest hen te troosten en te heiligen, in het ge loof hen op te bouwen, hun arbeid in Zijnen naam te zegenen en eenmaal als verheerlijkte leden zijns lichaams hen aan den Vader voor te stellen, waartoe anders, dat Hij altijd en allerwegen met hen is? Hij is met. hen als de getrouwe leeraar, verzoenende priester, bestierende koning, als de algenoegzame Verlosser en eenige Zaligmaker. Hoe zou 't geloof ooit te veel verwachten van Hem, wien het nooit aan krachten, noch ooit aan liefde ontbreekt en die de getrouwe is in al Zijn woord Wien zoude niet Zijn genade genoeg zijn, ook op het moeilijkst levenspad? Waar Christus met u is, daar kan niets tegen, daar moet alles voor u zijn. Christus is mij alles 1 Zoo juicht het geloof. Alles in tijd en eeuwigheid, dat kan èn wil èn zal Hij zijn voor allen, die door 't geloof in Hem, zich in Zijn woord verblijden»ziet, ik ben met u al de da gen tot de voleinding der wereld." Lezer gelooft, betrouwt gij in den Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes? Zijn Gods beloften u dierbaar? Is er lust, liefde en gebed, om te on derhouden wat Jezus geboden heeft? Kent gij de bereidwilligheid des geloofs om anderen met het Evangelie naar ver mogen te dienen Zoo ja, dan geldt ook u die belofte van J ezus Zoo neen, gij moogt Christen heeten, gij zijt geen lid van Zijn lichaam, en de belofte is niet voor u. Ontwaakt uit uw zondeslaap en bekeert u. Bidt om de genade, dat de stem des Geestes aan uw hart getuige »zie ik ben met u En gij die deze stem beluisterd hebt, verblijdt u. Het is een hart van liefde vol, dat aan u denkt en voor u klopt. Oogen, vol van genade zijn het, die op u rusten. Een almachtige hand is over u uitgestrekt. Gij leeft in de hoede eener trouw, die nooit wankelen zal. Jezus is u steeds nabij. Verlaat u met al uw noo- den op Hem. Bouwt op Zijn woordde poorten der hel zullen mijn gemeente niet overweldigen. Ziet, ik ben met u al de dagen, tot de voleinding der wereld 1" en uw hart juiche Amen Jezus Christus Amen Ja, Gij zult in 't groot heelal 't Rijk der duisternis beschamen, Tot het niet meer wezen zal. Woon, o Heilandin ons midden Onder uwe heerschappij Zijn wij zalig, zijn wij vrij Leer ons strijden, leer ons bidden Amen heerlijkheid en macht Word' U eeuwig toegebracht F. W. J. Wolf. KKKKFXIJIi LKViCy. Evangelisatie in Friesland's Zuid Oosthoek, Friesland's Zuid-Oosthoek is bekend. Hoe het gekomen is, is nog niet genoegzaam opge helderd, maar voor wie in het evangelie de blijde boodschap eert, was de werkelijkheid er intreurig. In heel dien hoek, waar duizenden menschen woonden, was de waarheid bijna onbekend. Verreweg de meesten leefden er heen, alsof dit leven het eenige was, waarmede we te rekenen hebben. Vroeger gingen zjj nog wel ter kerk misschien, maar dit verminderde van jaar tot jaar, nadat er predikanten gekomen waren, die de H. Schrift bestreden en verwier pen. De gezinnen kwamen niet meer in aan raking met het Woord Gods. Geen predikant zocht de menschen op en de ouderlingen be kommerden zich niet om hun eigen zaligheid en zagen mitsdien ook niet naar de menigte om Persoonlek heb ik er een ouderling gekend, die uit kracht van zjjn ambt 's morgens naar de kerk ging, maar wiens vrouw, groote zoons en dochters nooit het bedehuis bezochten. En dit was niet een uitzondering, maar regel. De kennis der eenvoudigste waarheden ontbrak er dan ook ten eenenmale. Het is nu ruim dertig jaar geleden, dat de toenmalige Christelijke Gereformeerde Kerk begon te verstaan, dat daar gearbeid moest worden. Enkele vaste punten had zij daar. Er waren immers kleine gemeen ten te Lippenhuizen, Duurswoude, Haulerwfjk en in 't westen van die streek Wolvega. Daar lag een veld dor en onvruchtbaar, doch de hand des Heeren was niet verkort. Moeilijk was het begin. Temeer omdat mannen als Domela Nieuwenhuizen daar een rijken oogst dachten te verzamelen, indien zjj daar met kwistige hand hun zaad strooiden, wat dan ook uitge komen is. Zij die den arbeid daar ter hand hadden genomen, kenden de gelijkenissen van het zuurdeesum en van het mostaardzaad en dit deed volharden. Er is reeds veel zegen op dezen arbeid gezien. Wat is er veel veranderd in die jaren. Er zijn enkele gemeenten bijge komen. Onderscheidene Christelijke scholen zijn er verrezen. Zondagscholen en jongelingsver- eenigingen werden in 't aanzijn geroepen. Bij bels, boeken en tractaatjes zijn er in groote menigte verspreid. En God heeft wasdom ge geven. Ook in 't maatschappelijke leven is er veel ten goede veranderd. Hutten zijn verdwe nen en geschikte woningen zijn er gebouwd. Nu komen Deputaten met de verblijdende mededeeling, dat er een kerk gekomen is te Gorredjjk, welke reeds pogingen aanwendt om een eigen leeraar te krijgen. Lees eens wat de Deputaten daarvan berichten in ditzelfde blad en me dunkt het zal ook u een oorzaak van vreugde en dankzegging zjjn. Gorredjjk is een groot en schoon dorp. Doch de bevolking leeft er zonder God en zijn woord. Als ge er Zondags eens zien kondt, dan zoudt ge bespeuren dat

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 1