II. Kerk- en Sckoolnleuws Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. Ofiiciëele Berichten. Yarant woordlng Tan LUfthflaygi. INGEZONDEN STUKKEN. De bedoelde psalmregel is„Waar liefde woont gebiedt de Heer den zegen." III. 3, 4, 5, 1, 7, 8 is distel. 2, 9 is dy. 9, 7, 7, 6 is deeg. Het spreekwoord isTyd is geld. April-raadsels. Letterraadsel. Het gebeel bestaat uit 36 letters en is een spreuk, te vinden in de Spreuken van Salomo. 4, 9, 6, 31, 5, 15, 26 en 9 is de naam van een profeet. 24, 29, 16, 1, 13 en 10 van een ricbter. 2, 36, 25, 35, 33 en 28 een kleinzoon van Jakob. 20, 35, 27, 14,8 en 7 de naam van een vrijstad. 18, 30, 19, 22 en 23 een bekend zendeling van Groenland. 17, 5, 3 en 21 wordt door vrouwen en meisjes gedragen. 11, 12, 32, 1 en 34 eene rivier in Schotland. II. Een gedeelte van een tekst uit de Spreuken, natuurlijk niet dezelfde als de hierbovenbe- doelde, bestaat uit 25 letters. Van deze let ters is 1, 10, 14, 15, 22 o. 3, 7, 18, 25 e. 4, 8, 11, 19 n. Welke tekst is bedoeld. III. Ik ben een stad in 't Heilig land, Ver van de zee en ver van 'tstrand; Ontneemt g\j nu echter hoofd en voet Zoek my in Spanje dan als vloed. Oplossingen vóór Woensdag 5 Mei aan bet adres Den Jeugdredacteur van de Zeeuwsche Kerkbode p.a. dhr. A. D. Littooy, Span j aardstraat, Middelburg. Brievenbus. J. M. L. Ge zyt meer dan eens gced be dacht geworden, las ik. M. Leen. Oplossingen goed, doe er eens een lettertje bij. L. G. Wat een mooi briefje. Nu kan ik je niet overslaan, al wou ik. Tr. G. Altijd prettig te booren, dat je den neus voor je stadje niet optrekt. J. G. Blij Jftt ge beter zijt. Heusch met geen opzet vergeten. PI. de Br. Prettig hé, zoo'n openbare les. C. A. B. Ver gezocht, wat vlak by was. P. v. Str. Schrijf een volgende keer wat meer. P. M. H. Een briefje er by kon niet lijden zeker P. M. Dat is prettig als het zoo goed opschiet. Anna T. 'k Zal 31 Mei trachten te onthouden. J. Kr. Ik merk je kunt van alles. D. Z. Ik zag wel eens een visch op een toren. Weetje waar? P. P. Feesten doen veel menschen graag. A. J Lav. Kennen doe ik je nog niet, mis schien later. J. Sch. Ik zou haast zeggen, jammer van de briefport. H. Sch. En ik dacht dat er veel prijzen uitgeloofd worden. El. Lietb. Goed je best op gedaan, netjes geschreven. Jac. v. W. 'tDoet me genoegen, dat je er blij mee was. 5, en E. Kr. Goed opgelost, doe er een briefje bij. N. de R. Velen hunkeren naar het einde van den oorlog. C. Litt. 'kHeb het in de Paaschweek erg druk gehad. C. B. Goed je best op gedaan. J. v. Dr. Dat is een heele tocht geweest. D. Copp. Nog nooit een gezien, wel gehoord. Joh. B. J. Dank voor je brief, al was hy niet groot, goed en wel over Chr. St. Je werk mag gezien worden. L. O. Aardig dat je werft voor ons clubje. Jac. v. K. Je kunt maar met één ding te gelijk bezig zijn. P. M. St. Dank voor je briefje. F. B. Deze keer heb ik getracht goed wak ker te zyn. Fr. de Dr. Leuk he, met de fiets naar school. Jac. Kr. 'tZal je beurt wel eens worden. Janna B. Nooit geproefd, 'k geloof niet dat het meevalt. Betsy B. 'k Zou haast jaloersch van je schrift worden. P. v. d. Br. Bly dat je weer beter zyt en mee kunt doen. W. A. Welkom, doe je best maar. N. v. R. Oplossingen goed, al vond je het niet gemakkelijk. G. Gesch Dank voor je verslag van de Knapenvergadering. Jac. de J. Veel genoegen met je duiven. W. Gesch. Wat geduld, dan komt het wel. Joh. E. B. Je kunt altyd niet evenveel nieuws meedeelen. S. v. W. Nu is je brief terechtgekomen. N. v. D. 'k Zal om jullie clubje denken, plaag me s. v. p. niet teveel met je Fransch. J. en L. de R. 't Gebeurt meer, vér zoek, wat dichtby is D. C. Vert. Niet te spoedig met probeeren ophouden. S. J. en G. J. KI. Ik ken hem niet, wel van gelezen. L. Gesch Gefeliciteerd met de jaardagen. H. Br. Jongen, je hebt je door dat Myn beet laten nemen. Jac. A. P. Hoe moeielyker, hoe meer vol doening als men het vindt. Gr. C. Zonder ongelukken overgegaan E. en C. v. V. Knikkeren en vliegeren gaat toch boven alles, hé G. Akkerh. Bly, dat je er weer by bent, wie bedoel je met de groeten P. M. W. Jongen, niet mopperen, mopperaars komen 't laalst aan de beurt. C. W. Bly dat ge beter zyt, leuk een meester, die soldaat is. F. W. de Sch. 'k Zal wel eens om je denken. Cath. M. Zeker omdat het voor 't laatst is. A. en C. J. Geervl. Ik kan je ongelukkig geen heelen brief in de krant schrijven. Cath. B. 't Is zoo erg niet. S. de Gr. Zeker per ongeluk vergeten. D. den H. Oplossing goed, je brief gelezen, je zusje is welkom. Joh. C. Ie C. Jammer dat het met Pasehen zoo koud was. L. Cl. L. Ik vond het vroeger wel moeilijk. W. J. L. Goed en wel in de zesde klas aangekomen Gr. B Nog niet te laat hoor. A. L. Heb je my niet gezien S. C. de J. Zeker een drukke Paschen gehad. J. 1 F. Het laatste gebeurt toch nooit zeker J. Litt. Eenvoudig een Jeugdredacteur, niets meer, niets minder. P. B. Leuk die Goesche plaatjes. J. Scb. Geen brieven als drukwerk meer verzenden. Allen gegroet, De Jeugdredacteur. Ds. John. Uit Amerika bericht men ons, dat ds. C. C. A. L. John daar overleden is. Niet velen zullen zich deze broeder meer kunnen voorstellen, die toch geruimen tyd in ons Vaderland met veel toewijding en ijver in het Evangelie gearbeid heeft. Een twintigtal jaren arbeidde li ij in Nederland. Hij was Duitscher van origine. OplO-jarigen leeftijd kwam hy met zyne moeder in Bonn am Rhyn. Daar leerde hy, toen hy 19 jaar was, zyn Heiland kennen. Met beslistheid gaf hy zich aan den dienst des Evangelies. Op 23- jarigen leeftijd trok hy naar Nederland om onder de Duitsehers in Nederland het Evan gelie te verkondigen. Hy kende toen nog niets van onze taal. Maar met moed vatte by de studie aan en eenmaal er zoo ver in gevorderd, dat hy het goed spreken kon, werd hy weldra als Evangelist werkzaam, sloot zich spoedig uit overtuiging aan bij de Chr. Ger. Kerk en werd beroepen te Zierikzee, daarna te Vlissingen werkzaam. Uit Zwartewaal werd hy beroepen naar Tilburg, om in Brabant en Limburg Zen dingswerkzaamheid te verrichten en zoowel te Tilburg als te Breda in 't bijzonder te arbeiden. Een trouwe broeder was hij ons, altyd vol vrolijken moed in zyn God. Niet zonder zegen heeft hij in Nederland gearbeid. En daarna nog 22 jaren in Amerika. „Roemende in het kruis zoo schrijft men vurig van geest, dienende den Heere met blijdschap, zoo was zyn by na kwart-eeuw be diening onder ons en daarom dank den Heere, die ds. John aan ons gaf en na voltooide zen ding den koninklijken geest zachtkens ging kronen." {Geref Kerkbode) v. d. Linden. Vergeefsclie gebeden. Als ik de lippen tot bidden ontsluit bevangt my vrees. Zie, ik heb zoo menigmaal gebeden, opdat ik veranderd zoude worden en ben toch dezelfde gebleven, dat ik ditmaal nauwelijks eene genade durf vragen, die ik zoo weinig weet te gebruiken. Ik vrees de genade in een oordeel te verkeeren, en Uwen toorn te ver dienen door het gebed, dat bestemd was zegen over my te brengen. Had ik slechts eenmaal van de honderden malen, dat ik hulp vroeg, die hulp gewaardeerd, slechts een keer van de hon derd Uwen wil gedaanIntegendeel, het is of myne gebeden de zonden, die ik zal begaan, nog duidelijker en zwaarder zullen maken. Gy wilt verhooren en die verhooring wensch ik niet. Zoodra ik vroeg, bood ik tegenstand ware het beter nimmer te hebben gebeden? Ik vrees te herhalen wat ik vroeger deed, toch wilt Gjj dat ik zal bidden en myn hart dryft er my toedus wil ik bidden, al stamel ik duizend malen hetzelfde gebed, al draag ik U behoefte en nood op, die Gy beter kent dan ik. Moge Uw Heilige Geest op my nederdalen onder myn gebed en by my bly ven na het gebed, my volgen, over my heerschen, myn Meester zyn, my leiden, my nooit verlaten mocht ik den Heiligen Geest vinden in ver zoeking mocht Hy my den strik des boozen doen opmerken, my sterken in den stryd Geef my vooral, Heerden Geest des vredes, der geloofsbezigheid en van liefdebetoonmocht ik als in een bad van heiligheid my indompelen en daarvan den heiligenden invloed onophou delijk gevoelen en ondervinden. Jeremia 14 712. Spurgeon BEROEPEN te St. Jacobi-ParochiH. Brouwer, cand. te Watergraafsmeer te Geldermalsen H. H. Schoemaker te Wezep (Geld.) te BataviaF. C. Meyster te Rotterdam te Silvolde-GendringenC. Diemer, rustend pred. te Apeldoorn te Pieterburen dr. O. N. Oosterhof te Hylaard. AANGENOMEN naar TzummarumJ. Y. Tiemersma te Drogeham B. BEDANKT voor Spjjkenisse: Tj. Petersen te Purmerend voor Yeenendaal: J. A. de Vries te Zaandam voor Middelstum R. W. Huizing te IJmuiden voor HerwijnenJ. H. Broek Roelofs te Schildwolde voor Gaast c. a. en Piaam c. a.J. Y. Tiemersma te Drogeham B voor HoogvlietA. Terpstra te Terwispel. Intree te Donkerbroek cand. J. de Waard met Joh. 3 30, 31, na bevestigd te zyn door ds. G. J. Breukelaar van Surhuisterveen met Openb. 1 16a. De Classis Amersfoort heeft het besluit tot ineensmelting van de Geref. kerken Amers foort A en B met algemeene stemmen onge wijzigd goedgekeurd, en haar hartelijke blijd schap over dit besluit uitgesproken. De heer J. W. Oosterhuis, benoemd zen deling-arts te Keboemen, hoopt 29 April naar Indië te vertrekken met de „Prins der Neder landen" hy gaat eerst naar het Zendings hospitaal te Djocjacarta, om daarna als directeur van het op te richten hospitaal te Keboemen op te treden. Op de Gorinchemsche Pred. Conf., 15 April gehouden, sprak ds. C. J. Goslinga van Mole naarsgraaf-Baardwijk over Judas Iskarioth, en gaf ds. A. Rol loos van Lekkerkerk een preek- schets over Jes. 45 7. Te Gorinchem heeft de Christ. Ger. kerk opgehouden te bestaan. Oneenigheid in eigen kring moet voornamelijk de oorzaak zyn. Het kerkgebouw is ingericht tot een garage. Ds. J. J. Bajema te Oostzaan heeft, met 't oog op zyn 70-jarigen leeftijd emeritaat aan gevraagd, en hoopt 16 Mei afscheid te nemen van zyn gemeente. Hy was predikant te Ermelo, Zuidland, Sneek, daarna ruim 4 jaren rustend, en vervolgens predikant te Randwyk c. a., Epe, en sedert 1905 te Oostzaan. De algemeene vergadering van de Ver- eeniging van Predikanten der Geref Kerken in Nederland zal D. V. dit jaar gehouden wor den te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen Dinsdag 21 en Woensdag 22 September. De Geref. kerk van Voorst ontving een gave van f400 voor herstel der pastorie. Intree te Groningen A, G. H. A. v. d. Vegte, van Urk overgekomen, met Ef. 6 19, na bevestigd te zyn door N. Y. van Goor van Groningen A met Psalm 68 36. Afscheid van Wolvega G. Kerssies met 1 Petr. 5 10 en 11van Schoondyke G. R. Kuyper met 1 Petr. 5 10 en 11. De Partic. Syn. van de Geref. Kerken in Noord-Holland zal D. V. Woensdag 23 Juni a. s. te Enkhuizen gehouden worden. J.l. Zondag werd in de Geref Kerk van Zwartsluis medegedeeld, dat wylen de heer P. Huisman voor eenige jaren een obligatie genomen had, groot f 1000 op de Geref. Kerk en aan de armen f 800 gegeven had by zyn overlijden. De erfgenamen hebben thans die f 1000 voor de kerk geschonken, voor de dia conie er f 200 bijgedaan, zoodat dat ook f 1000 wordt en f 600 aan de vereeniging de Geref. School geschonken. In de Chr. School der Kinderstichting te Achteveld werd Vrijdagavond j. 1. de eerste godsdienstoefening gehouden, geleid door ds. S. J. Vogelaar, voor een talrijke schare. Van nu af aan zal daar nu geregeld de dienst geleid worden. Ds. en Mevr. Colenbrander te Melolo (Soemba) werden (volgens telegrafisch bericht aan Mevr. Colenbrander te de Krim) verblyd met de geboorte van een welgeschapen zoon. Ds. H. H. Woudstra, pred. der Geref. Kerk B te Dokkum, hoopt Dinsdag 27 April a s. zyn zilveren jubileum te vieren als dienaar des Woords. Op Zondag 2 Mei hoopt hy een gedachtenisrede te houden. De Diaconie der Geref. kerk te Arnemuiden, aangewezen tot het samenroepen der Diaconale Conferentie, heeft besloten aan de Diaconiën in de Classis Middelburg te berichten dat zy door de tijdsomstandigheden dit jaar geen Con ferentie zal uitschrijven. Namens de Diaconie voorn. C. Jobse Arnemuiden, 14 April 1915. Schoondijke. Zondag 1.1., 11 April 1915, nam de WelEerw. heer ds. G. R. Kuijper, naar aanleiding van 1 Petrus 5 10 en 11, afscheid van zyn gemeente. Na zyn afscheidsrede werd Z.Eerw. toege sproken door een der broeders ouderlingen namens kerkeraad en gemeente, terwyl de schei dende Leeraar staande en biddende toegezongen werd Psalm 134 3. Daarna richtte de WelEerw. heer ds. II. Z. de Mildt, van Oostburg, een hartelijk woord van dank namens de Classe Axel, namens de deput. van den Evangelisatie-arbeid en de zuster kerk van Oostburg, terwyl Z.Eerw. werd toe gezongen Ps. 121 4. Ds. Kuyper dankte de sprekers voor de zeer waardeerende woorden hem toegesproken. Namens den kerkeraad, Joiis. Risseeuw, scriba. P.S. Voortaan is het adres, A. I. Leenhouts, scriba. Jaarvergadering der Vereeniging „De Ker kelijke Kas" te Middelburg, op Woensdag 21 April a. s., des avonds ten half acht ure, in de Noorderkerk. Agendum 1. Opening. 2. Voorlezing presentielijst. 3. Notulen vorige vergadering. 4. Jaarverslag. 5. Verslag van de Commissie van controle. 6. Behandeling begrooting 1915. 7. Verkiezing plaatsvervangend bestuurslid. Voordracht van het Bestuur brs. G. P. Wattez Jr. en C. Willeboordse. 8. Benoeming Commissie van controle met plaatsvervangende leden. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. De Rekening en Verantwoording ligt een half uur vóór den aanvang der vergadering ter inzage. Tot het bijwonen dezer vergadering worden alle manslidmaten der Gereformeerde Kerk C beleefd uitgenoodigd. Namens het Bestuur, A. J. Veriiage, Voorzitter. S. Caljouw, wn. Secretaris. PARTICULIERE SYNODE. De kerkeraden der Geref. kerken te Middel burg berichten dat de Particuliere Synode der Geref. kerken van Zeeland D.V. zalvergaderen te Middelburg op Woensdag 9 Juni a. s. Punten voor het agendum worden ingewacht vóór 15 Mei a. s. by ds. J. D. Wielenga, Mid delburg. Namens voorn, kerkeraden, L. Bouma. J. B. Netelenbos. J. D. Wielenga. Middelburg, 15 April 1915. CLASSE MIDDELBURG. De kerkeraden der Geref. Kerken te Mid delburg berichten dat de Classe Middelburg D. V. zal vergaderen te Middelburg op Dins dag 4 Mei a.s. gewone tyd en plaats. Punten voor het agendum worden ingewacht vóór 22 April by den Actuarius ds. C. J. de Kruyter te Oostkapelle. Namens de kerkeraden, L. Bouma. J. B. Netelenbos. J. D. Wielenga. Middelburg, 15 April 1915. Diaconaal Hulpbetoon. „Ziekenbus". Door tusschenkomst van mevr. N. ontvangen f0,085, saldo Collecte Leden-Catechisatie. Mej. Stevense, Penningm. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Comité tot behartiging der geestelijke belangen der Militairen in Zeeland. VOOR DE MILITAIREN. Geachte Redactie. Hieronder volge het lystje der bydragen, die ik na myn laatste ingezonden stukje in Uw blad mocht ontvangen. We zyn dankbaar. Inderdaad vele hebben van hun goeden wil laten bly ken en daardoor getoond wat over te hebben voor de mannen in het veld. Ten zeerste dank ik de gevers, die de verantwoor ding van hun zendingen hieronder gelieve aan te treffen. Intusschen, al zyn we dankbaar, dat is toch nog iets anders dan voldaan. Vol daan zyn we alleen wanneer we onbekommerd de toekomst kunnen tegemoet zien. En dat kunnen we nog niet. Vooral nu niet, nu de soldaten verleden week by duizenden in Zuid- Beveland kwamen. We hebben nu 23 Tehuizen en daar is wat voor noodig, dat begrypt ieder wel. Maar het ergste kon nu nog wel eens aankomen, want op sommige plaatsen hebben we geen onderdak voor de menschen. En een kantine of keet voor hen zetten, gelyk men dat op verscheidene plaatsen buiten onze pro vincie heeft gedaan, waar men in gelyke om standigheden verkeerde, is een zeer dure on derneming. We hopen dat we er in slagen zullen wat goedkooper in de behoeften te voor zien. Doch ook zonder dat is er veel noodig. Gelukkig dat de militairen de zaak zelf zoo flink steunen. Dat is niet alleen aangenaam, om dat daaruit waardeering, dankbaarheid spreekt, maar het is ook van groot belang voor de instandhouding der zaak. Zonder dat zou den we niet rond kunnen komen. Doch steun van buiten af blyft dringend noodig en daarom beveel ik onzen arbeid met klem by U aan. Het Tehuis te Vrouwepolder is nu geopend. Schryver dezes sprak een kort openingswoord terwyl ds. Netelenbos van Middelburg zich belangeloos gaf om te spreken over De Chris ten en de Oorlog" (ook deze bydrage dient vermeld). Het Tehuis is gevestigd in de con sistorie der Herv. kerk. Beide predikanten zeiden hun steun toe. Zoo is dus Walcheren voorzien van de noodige Tehuizenzoo breidt het aantal zich geregeld uit. Breide nu ook het aantal begunstigers zich in dezelfde mate uit. Laat daarom ieder toch die deze zoo by uitstek vaderlandsche zaak nog niet steunde en dat toch wel kon, zich by de begunstigers aansluiten. Gy weet myn adres. Inmiddels onder aanbeveling, De Secr. Penn. J. P. Kögeler. Terneuzen, 12 April 1915. Totaal der vorige verantwoordingen f 106,92 N. N. Krabbendyke f 2,50Ring „Bergen op

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3