Verantwoording m Llgfdigaygi. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. CLASSIS THOLEN. De kerken van de Classis Tholen worden op- i geroepen ter vergadering, te houden D.V. op j 5 Mei, 's morgens 9Ys uur, te Tholen. Punten voor het Agendum s. v. p. te zenden aan den eerst ondergeteekende, vóór 21 April. Namens de roepende kerk, P. E. v. Schaik, Praeses. J. v. Stbien, Scriba. Anna Jacoba Polder, 6 April 1915. Brouwershaven2 April 1915 In de gisteren avond gehouden godsdienstoefening maakte onze geliefde Leeraar, de WelEerw. heer ds. B Meijer aan de gemeente bekend, dat hy voor het beroep naar de Geref. gemeente te Ierseke had bedankt. Dit werd met groote blijdschap vernomen. Daar mee toch zijn niet alleen een 14tal dagen van spanning voor Leeraar en gemeente voorbij, maar wat meer zegt is, dat we nu door de goede hand onzes Gods weer leven mogen in het blijde vooruitzicht, dat ZEerw. met Gods hulpe voor onbepaalden tijd voor de gemeente zal mogen in- en uitgaan De Heere, Die ons met het behoud van onzen Leeraar onverdiend zoo grootelyks heeft willen beweldadigen, alleen de eere. Ouderling M. van der Bijl was zeker de tolk der gemeente toen hy in ongekunstelde woorden naast God den Leeraar bedankte voor de keuze, die Z.Eerw. gedaan had, daarbij den wensch uitsprekende dat hij nog geruimen tijd zou mogen werkzaam zijn tot zegen van de gemeente, maar bovenal tot eere en verheerlijking van 's Heeren Naam. Daarop werd op zijn verzoek door de gemeente gezongen Psalm 103 1. Dat de teleurgestelde gemeente van Ierseke zich spoedig in bezit van een eigen Leeraar zal mogen verheugen, is de wensch van gemeente en kerkeraad. Namens den kerkeraad, J. Nieuwdorp, Scriba. Haamstede6 April 1915 Zeer verblijdend was het voor gemeente en kerkeraad van onzen geliefden Leeraar, ds. R. Brouwer, te mogen ver nemen, dat hij ook voor de roeping naar Enter bedankt heeft, meenende zijn arbeid onderons nog niet te mogen afbreken. De Heere zegene dit besluit, make de band tussclien Herder en gemeente steeds hechter en trooste ook de zoo teleurgestelde gemeente, haar spoedig zendende den man Zijns raads. Namens den kerkeraad, II. S. van Waveren, Scriba. Ontvangen de nagekomen Classicale collecten. a. voor Hulpbehoevende kerkenMiddelburg C f 22,58. b. voor Hulpbehoevende Idioten en andere ellendigen Middelburg C f 25,26% Westka- pelle f 1,45. De Correspondent voor de Classicale Collecten, A. Punt. Middelburg, 8 April 1915. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M'burg, April 1915. Hooggeachte Redacteur. Met instemming las ik verleden week uw stukje over de ineensmelting te M. Blijven op wekken daartoe, opdat A, B en C spoedig één worde, is zeker noodig. Indien het volgende kreupelrvjm U eenigzins geschikt lijkt tot plaatsing, zult u met de op name er van in de „Zeeuwsche Kerkbode" zeer verplichten „Een lid van een (nog niet de) Ger. kerk te Middelburg. Ja, nog is 't bij ons „kerk A, B en C", Maar kan en mag het zoo blijven? Helpe, daarom wat helpen kan, er aan mee, Het hier spoedig „vereenigd" te krijgen. Niet langer meer talmen of uitstellen dan, Dat pleit voor geen liefde en vertrouwen. Gehoorzamen toch aan des Heeren gebod, Zal nooit iemand onzer berouwen. Want de liefde alléén, zoo zegt ons Gods Woord, Kan ons aan elkander verbinden, Maar de haat scheidt, wat toch bijeen behoort En die pas ook niet aan Gods kind'ren. 't Is dikwijls wel moeilijk, vooral voor 't vleesch De minste der broed'ren te wezen. Maar als God van ons eischt is het dan ook [te veel? Heeft Hij ons niet alles gegeven? Pas hebben wij weer opnieuw overdacht Dat God ons Zijn Zoon wilde schenken. En dat Hij, om 'toffer op 't vloekhout volbracht Onze zonden niet meer wil gedenken. En zouden wij dan uit liefde tot Hem Zijn geboden niet dankbaar volbrengen? Niet langer verharden, maar hooren Zijn stem En volgen waar Hij ons wil brengen? Het grootste gebod in Zijn wet is toch dit, „Heb lief God den Heer boven alles", En 't tweede (waar hier de moeilijkheid zit) „Heb Uw naaste zoo lief als U zeiven". En toch behooren die twee by elkaar, Het een kan niet zonder het ander. De liefde tot God komt hierin openbaar, Dat er liefde is onder elkander. Maar dat gaat zeker niet in eigen kracht, Doch God wil en kan het ons schenken. Zoo we in schuld voor Hem op de knieën [gebracht, Onze zonde en onmacht belijden. Een Kerkbode-Lezer. Gedachten over onzen diepen val en de verlossing die iu Christus Jezus is, van wijlen Docent A. Steketee. Uitgave van Oosterbaan en le Cointre te Goes. De uitgevers hebben gevoeld, dat er voor dit eenvoudig maar verheven boekske een passend gewaad noodig was en zij hebben dit doel ge heel bereikt, het is zeldzaam goed. De bekende Weesper predikant Tazelaar schreef een „In Memoriam" dat allereerst ge plaatst werd en hij heefc het met ware piëteit verricht. Het is niet lang, maar het getuigt van een juisten blik op den overledene. Daarna volgt een voorwoord aan den Lezer, dat u dadelijk zegt, wat de schrijver heeft be oogd. „Die aan de gemeente des Heeren nuttig wil zijn, kan niet beter doen dan goede middelen aanwenden om haar genegenheden op te wekken voor Jezus Christus en Dies gekruist, haar eenigen troost en roem, haar eenige blijdschap en kroon, die haar zondig als zy was, kwam opzoeken om haar tot God te brengen. En die het geluk wenscht van zondaren buiten God, zal hun geen grooteren dienst doen, dan wanneer hun op een gepaste wijze het droevige van hun toestand en de verlossing, die er in Jezus Christus is, onder het oog brengt. Zoo zou deze mijn arbeid' niet vergeefsch zyn, als er menschen door werden geleid tot Christus." Om u te laten zien van welk een eenvoudige schoonheid deze gedachten zijn, hebben we enkele laten afdrukken in ditzelfde Blad. We kozen uit het laatste gedeelte in overeenstem ming met het feest, dat we pas vierden. Wie eens een proeve wil hebben van de denk kracht van den schrijver, leze eens met aan dacht op bladzyde 28—31 „Opheldering aan gaande den oorsprong der zonde", en hij zal bewondering gevoelen voor de wijze, waarop dit moeielijk vraagstuk behandeld wordt. Neem dit gulden boekje en houd het steeds bij de hand. Leest enkele gedachten en over weeg ze en ge zult er hoe langer zoo meer genoegen in vinden, want het zijn juweeltjes. Mjjn Belijdenis door ds. H. Dijkstra te Smilde. Uitgave van G. F. Hummelen te Assen. Zoo tegen Paschen komen ze uit allerlei boek jes, welke betrekking hebben op de belijdenis des geloofs, omdat het veelal gewoonte is, dat de jeugdige leden alsdan toelating tot het H. Avondmaal vragen. De keus wordt van jaar tot jaar ruimer, want de lijst groeit steeds. Ds. Dijkstra van Smilde heeft er ook een bij gevoegd onder den titel„Mijn belijdenis" en het draagt een geheel eigen stempel. Hij be handelt niet de vragen, welke bij dit onderwerp van zelf naar voren komen, maar hij spreekt aldoor over zijn belijdenis en dan opgevat in den meest ruimen zin. Al wat in verband staat met onze belijdenis roert hy aan en weet er onderhoudend over te schrijven. Zal men hem deze vrijheid niet gunnen Ik voor mij gaarne, want er zijn reeds zooveel boek jes geschreven over het belijdenis doen, voor treffelijke en minder voortreffelijke, dat we voor- loopig genoeg hebben, tenzij er dan nog eens een bykome van geheel eenige uitnemendheid en daarom is er naast de vele voor dit boekske wel een plaats. Yoor hen, die eens weten willen, hoe het bij velen is gegaaD, kan dit werkje goede diensten bewijzen en ik twijfel er dan ook niet aan, of velen zullen het met groot ge noegen lezen en er heel wat uit leeren. Het is niet een uiteenzetting van dit stuk der waar heid in voorwerpelijken zin, maar een toelich ting, hoe de waarheid in iemands hart en leven werken. Het is geheel in overeenstemming met den titel en het geeft zeer bruikbare practische wenken voor het leven. Veel bewogen Dagen. Een verhaal uit den grooten volkeren-oorlog 1914, door L. Penning. - Uitgave van N. Y. Arnh. Drukkerij en Uitgeverszaak, Koningstr 21, Arnhem. Penning is bekend. Hij kan verhalen, dat iedereen luistert. Yooral jonge menschen kun nen niet ophouden als zij eenmaal aan 't lezen zjjn. Yerslonden heeft men zyn boeken. En deze proefaflevering ziet er weer zoo uit, dat we nu reeds zeggen kunnen, dat dit werk in gang zal vinden en dat het met graagte gelezen zal worden. Het belooft een echt volksboek te worden. Wanneer ons meerdere afleveringen toege zonden worden, zullen we er op terugkomen. We konden nu alleen oordeelen over de eerste bladzijden. Een schat in aarden vaten. De „Afschei ding" in levensbeschrijvingen geschetst door J. A. Wormser. Eerste Serie. I. In twee werelddeelen. Het leven van Albertus Christiaan van Raalte. Uitgave van E. J. Boscii Jbzn. te Nijverdal. De schrijver heeft een heel werk ondernomen en het deed ons daarom goed, dat hy in zijn „Ter Inleiding" ons zegt, op welke wijze hij dit werk wil volvoeren. Hij is niet lichtvaar dig begonnen zonder zich rekenschap te geven van de moeielijkheden, daaraan verbonden, maar hij heeft eerst nauwgezet overwogen, wat er noodig is om een levensbeschrijving van iemand te geven. Wij zjjn hem dankbaar, dat hij beoogt de mannen der Afscheiding te teekenen, zooals zij inderdaad waren en we wenschen dat hij dezen arbeid tot een goed einde moge brengen, want het is niet overbodig, dat velen meer op de hoogte komen met wat deze mannen geleden hebben. Is het in 't algemeen van groot belang, dat men een juisten blik hebbe op de gewichtige dagen van het reveil, nauwkeurige kennis van de mannen, die in 1834 en vol gende jaren de hitte van den dag en de koude van den nacht verduurd hebben, is niet minder loonend. We vinden het een uitnemend denk beeld om ons op deze wijze te doen inleven in die dagen, want wanneer we de mannen goed kennen, kennen we ook den tijd, waarin zy geleefd hebben. Het oog wordt eerst gevestigd op van Raalte, die zoo graag destijds in de Herv. Kerk predi kant geworden was, maar dien de vijanden van de Geref. belijdenis gedrongen hebben naar de zijde van de Afscheiding. Eerst in Nederland heeft hij nog gearbeid, daarna in Amerika, waar volkomen gebleken is welk een energiek en be gaafd man hij was. Zulk een werk moet een plaats vinden in de bibliotheken van al onzejongelingsvereenigingen, want dit is nu eens aangename en degelijke lectuur, waar wat uit te leeren valt. Voorts moet het gelezen worden in al onze gezinnen en inzonderheid moet het opkomend geslacht luisteren naar deze rijke historie. Leg eens alle romans voorloopig ter zjjde en lees nu eerst eens, wat ons hier aangeboden wordt. Berouw zult ge er nooit van krygen. Het portret van Yan Raalte is zeer goed en de uitgave is overigens zooals we het van den heer Bosch gewend zjjn. Maar Idealen. Tweede veel vermeerderde druk door Johanna Breevoort. Uitgave van W. Zwagers te Rotterdam. We kunnen het wel begrijpen, dat dit boek een tweede druk heeft beleefd. Het is boeiend geschreven, en handelt over een vraagstuk, dat nog wel eenigen tyd aan de orde zal blijven. Daarbij laat het het licht vallen uit de II. Schrift en teekent met kennelijke liefde, wat de vrouw haar eigen plaats en taak geeft in onze gemo derniseerde maatschappij. Aan het slot wordt een bijdrage gegeven, welke gedachten ten beste geeft na een bezoek aan de Tentoonstelling „de vrouw 18131913". De Uitgever heeft zich ook goed van zjjn taak gekweten. l)e internationale organisatie van het Protestantisme en de Evangelische Alliantie. (Een gedachtenwisseling met de „Heraut") door J. Kuiper te Leeuwar den. Uitgave van P. van Kampen. Leeuwarden Kelvest 167. De Herautlezers zullen zich denkelijk herin neren de gedachtenwisseling, welke in dit Blad opgenomen is, en welke allereerst in deze brochure afgedrukt werd De heer Kuiper meent, dat de protestantsche kerken in heel de wereld nader met elkander in contact moeten komen om op die wijze de eenheid der Chris telijke kerk ook in 't zichtbare meer tot haar recht te laten komen en om vervolgens in dagen als de onze een ernstig woord te richten tot Overheden en volken. Hy legt daar den vinger op een pijnlijke wonde van de tegenwoordige kerkelijke toestanden en geeft blijk van een idealen zin. Of zyn denkbeeld verwezenlijkt kan worden is een andere vraag, waarop velen zeker een ontkennend antwoord geven zullen. Er zou eerst heel wat aan vooraf moeten gaan, en het staat er niet naar, dat dit spoedig geschieden zal. Hoe zullen twee te samen wandelen, eer zy bijeengekomen zyn, deze vraag reeds eeuwen geleden gedaan geldt ook nu nog in volle kracht. Vervolgens geeft de schrijver inlichting over de evangelische alliantie en dringt er op aan, dat deze meer waardeering zal vinden. Wie belang in deze kwestie stelt, zal deze brochure met genoegen lezen. Druppels uit den beker der smart door J. C. van Wijck Czn. Uitgave van J. M. Bredee's Boek handel en Uitgevers-My te Rotterdam. Het leed van den enkeling verliest zich niet in dat der massa; doch de weedom van de massa wordt voelbaar in de smart van den enkeling. Dit motto is duidelijk en ieder zal het toestemmen. Welnu lees dit boek en ge zult er iets van verstaan, welk een wereld van leed deze tegenwoordige oorlog gebracht heeft over landen en gezinnen. De inhoud I. Zijn graf II. Moria en Mara III. Ilet kon haar jongen zyn; IY. Exodus V. Terugkeer. De schrijver verhaalt hier wat er in het na burig Belgie is voorgevallen. Het zyn enkele grepen uit het vele en hy doet het zoo, dat ge meevoelt het leed, dat velen ondergaan hebben. Het is geen verheerlijking van den oorlog, het is zelfs geen pleidooi yoor het een of ander land, maar het zyn tafereeltjes, welke ons doen zien, hoe wreed de menschen-slachting is en hoe wreed zy de menschen maakt. Slechts over enkele spreekt het, maar juist daardoor spreekt het dan ook des te krachtiger. Het is waard om gelezen te worden. Aan de uitgave is de noodige zorg besteed. Bouma. Ds. H. C. van den Brink (te Dieren). De Heidelbergsclie Catechismus, met teks ten uit de Heilige Schrift en verwij zingen naar de beide andere Formulieren van Eenigheid. 's Gravenhage, Js. Bootsma. Prys f 0.20. Yraag en antwoord staan in dit boekje in afzonderlijke kolommen naast elkander afge drukt de vraag met dikker lettertype dan de antwoorden. Waarom dit zoo geschiedt, weten we niet. De schrijver noch de uitgever geven verantwoording van hun handelwijze. De teks ten staan er onder afgedrukt met gewone let ters. De uitgever beweert, dat aan dit boekske veel typographische zorg is besteed. Het for maat is zooals van vele vragenboekjesaller akeligst bekrompen. Er schiet nauwelijks een halve centimeter witte rand over. Waarom moet dat toch by zulke uitgaven, terwijl de school uitgaven voor onze kinderen al langer zoo royaler worden Moet het kind, dat de school verlaat en ter catechisatie komt, een duffig benauwend gevoel over zich krygen, zoowel in de enge catechisatiekamer als door zyn akelig uitgegeven vragenboekje? Het lykt er soms heel veel op. Dan geven we eere aan het ten vorigen jare uitgegeven boekje van Daamen, onder auspiciën van dr. de Bie, door een niet genoemd bewerker saamgesteld. Zóó behooren onze catechisatieboekjes er uit te zien, wat den vorm betreft. En als ds. v. d. Brink dat goede voorbeeld hadde nagevolgd, zouden we een warm woord van aanbeveling hebben geschre ven, want voor zoover het de keuze der teksten betreft, lykt ons zyn boekje wel aanbevelens waardig. De Macedoniër. Afl. 4. April 1915. Ds. Wielenga van Soemba vangt in deze aflevering aan de bespreking der kwestie Midden-Java en de Buitenbezittingen. Hy maakt in dit eerste artikel nog slechts voorbereidende opmerkingen, en komt aan het einde tot de vraag of de tot nog toe gevolgde methode van arbeid op Midden-Java de juiste is, dan wel of in het belang der zaak de methode moet ge- wyzigd Met belangstelling zien we het vervolg op dit artikel tegemoet. Ds. Bakker geeft een lezenswaardig artikel over het Mahomedanisme op Java, dat aantoont hoe er voor den arbeider of helper in de Evangelieprediking by de Javanen tallooze aanknoopingspunten te vinden zyn. Ds. Dykstra geeft belangryke kiekjes uit zyn Camera, o. a. over de behandeling van de facultatiefstelling in de Eerste Kamer en de vreugde in de rechtsche organen over de aan neming van Ckflyns motie. Stemmen des Tflds. Afl. 6. April 1915. Utrecht, G. J. A. Ruus. De le April was de honderdjarige herdenk- dag van Bismarcks geboorte. Dit gaf ds. J. Th. de Visser een artikel in de pen, waarin Otto von Bismarck voornamelyk als mensch en C'iristen wordt geteekend. Duidelyk wordt uiteengezet welke levensomstandigheden mee werkten om hem van ongeloovig tot geloovig te maken. In zyn staatkunde was hy geen geestverwant van Stahl, den antirevolutionair. Zyn reuzenarbeid en gehechtheid aan zyn Kei zer worden geschetst en met een vergelijking tusschen Luther en Bismarck, die twee Duit- sche geniën, dit up to date-artikel besloten. Ds. Aalders levert het slot van zyn beschou wing over Augustinus' bekeering drie stadiën doorliep zein Milaan, in Cassiciacum en in Ostiain den tuin der stad, in de weide op het land en aan het open venster by de zee de houding van den knielende, den zittende, den naar buitenleunende. Ieder theoloog zal deze psychologische ontleding met belangstel ling volgen. Wil ma levert een vry onbeduidende littera- rische schets 's Wereldsloop. Over „de Fran- sche Revolutie" schryft Mr. H. Yerkouteren een artikel, dat vervolgd wordt. Daarna volgen enkele poëtische ontboezemingen. Prof. Mr. Diepenhorst heeft in zyn Economische Kro niek over „het internationaal Socialisme en de Oorlog". De Leestafel biedt eenige boekbe sprekingen, waaronder één uitvoerig over het belangryke studiewerk: Handboek der Nederl. Taal van ds. Jac. van Ginneken. Weer een pracht-aflevering. Dit maandschrift van christendom en cul tuur blyft ontwikkelden van harte aanbevolen. Timotkeus, Geïllustreerd Weekblad. La Rivière Yooriioeve, Zwolle. Ontvangen werd de maandaflevering van Maart. Een schat van wetenswaardigheden staat er in. Zulke afleveringen lezen doet u weldadig aan naar den geest, gelyk een frisch bad naar het lichaam. Dit tydschrift wordt uitnemend verzorgd, en biedt kostelyk voedsel voor den geest, vooral in 't jonge leven. Pennings ver haal „Waterloo" boeit. De illustraties zyn heel mooi deze maand. Vinde dit blad steeds meer huiskamers tot zyn ontvangst open. Martha Maandblad voor Jongedochters. Afl. 8 van den 4en jaargang. Maas sluis N. J. Govers. Deze April-aflevering bewyst weer, hoe de redactie op uitnemende wyze haar taak vervult, een maandblad te geven gewyd aan de belan gen der jongedochters. „Een kostelyk kleed" geeft een Schriftbeschouwing over de ootmoe digheid naar aanleiding van 1 Petr. 5 5. De rubriek „Zending" krygt ook haar deel. Onder „een schoone overlevering" wordt van het Jood- sche Pascha verteld. Dan volgenDe kracht Zyner opstanding", „Overeenstemming" en „De datum van het Paasehfeest". De feuilleton „Geraerd", episode uit het beleg van 's Her togenbosch in 1629 zal met belangstelling worden gevolgd. Poëtische bydragen ontbreken niet. Een recensie beveelt het boek „de goede belydenis" aan de Jongedochtersvereenigingen

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3