Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. 29e Jaargang. Vrijdag 9 April 1915 No. 15, UIT HET WOORD» Redacteuren Ds. L. BOUMA te Middelburg en Ds. G. F. KERKHOF te Oost-Souburg. Vaste MedewerkersD.O. R. J. d. VEEN, J. D. td/IELENGfl, CHR. BRUINS, F. J. d. ENDE, S. D. C. KOK, J. H. LAMMERTSMA, L. v. LOON, D. POL en F. W. J. WOLF. PERSVEREENIGING ZEEUWSCHE KERKBODE. Adres van de Administratie: A D. L1TTOOIJ Az. - Middelburg. B L IJ D S C 11 A P. »Voorwaar, voorwaar, zeg ik u, gij zult schreien en klaaglijk weenen, maar de wereld zal zich verblijdengij zult be droefd zijn, maar uwe droefheid zal tot blijdschap worden gij hebt nu wel droef heid, maar ik zal u wederom zien, en uw hart zal zich verblijden, en niemand zal uwe blijdschap van u nemen"hoe geheel anders werd dit woord des Heeren ver vuld, dan de discipelen het zich hadden voorgesteld Zij hebben Hem na een korte scheiding wedergezien, dien Jezus, die hun door den wreedsten dood van het hart gescheurd werd, wien zij niet hadden op gehouden met tranen van liefde te be- weenen en toen ze Hem wederzagen ver blijdde zich hun hart met een te voren nooit gekende vreugde. Reeds aan den vroegen morgen Zijner opstanding bereidde Jezus vreugdeolie voor treurigheid aan vriendinnen die met aan bidding en heilige blijdschap aan zijn voe ten mochten neerzinken toen de dag was gedaald werden den vrienden van Emmaus de oogen geopend, en nog laat in den avond verscheen de Heere in het gezelschap Zijner discipelen. Verplaats u een wijle in dezen kring. Ze zijn vergaderd te Je ruzalem waarschijnlijk op diezelfde opper zaal, waar Jezus Zijn Heilig Avondmaal instelde. En wie maken het gezelschap uit? Hier is Johannes, die, na hetgeen hij in het ledige graf had opgemerkt, niet was teruggekeerd, zonder aan 's Heeren ver rijzenis te gelooven. Ziet verder Petrus, wiens twijfel door een openbaring van Jezus met volkomene gewisheid vervangen is. Ziet hier de overige jongeren, alleen Thomas, de zwaarmoedige, die in stille eenzaamheid treurt, uitgezonderd. Hier zijn de vrienden van Emmaus, die zoo even zijn welkom geheeten met den blijden uitroep»de Heere is waarlijk opgestaan, en is van Simon gezien"en die zich haastten te verhalen wat hun op den weg en aan den avonddisch is wedervaren. Zouden hier ook de vriendinnen niet ge weest zijn en wie denkt niet aan som migen uit het getal dier zeventig, welke Jezus vroeger uitgezonden had. En waartoe zijn deze vrienden vergaderd Marcus teekent aan dat zij aanzaten, toen Jezus in hun midden verscheenmaar de gemeenschappelijke maaltijd was thans gewis hun hoofddoel niet. Ze zijn samen gebracht door den drang der onderlinge liefde en spreken met elkaar van de din gen waarvan hun aller hart vol is, over 't geen door den een en den ander hunner van Jezus' verrijzen geloofd en verzekerd wordt. Deze spreken met een glans van vreugde op 't gelaat van wat ze gezien en gehoord hebben en wat hierbij door hun harten ondervonden werd, gene luis teren met de belangstelling der liefde, doch telkens rijst weer twijfel op. Deze vragen en gene worden niet moede te antwoorden. Allen wenschen dat alle twijfel mocht overwonnen zijn en dat ze allen van ganscher harte in hetzelfde ge loof mochten samenstemmen. En wat ge beurt? Uit vrees voor de joden, zijn de deuren gesloten. Maar wie er door ge sloten deuren kon buiten gesloten worden, Hij niet, die den sleutel draagt ook van graf en dood. Jezus staat onverwachts in het midden der Zijnen en laat hen zijn vredegroet hooren. Ze zien, ze hooren Hemhet is Zijn stem, Zijn gestalte. Met zijn vrede zij ulieden" staat Hij hun voor oogen. Wat wonder, dat ze van vreeze en ont steltenis werden aangegrepen: ja dat som migen meenden een geest te zien. Maar »wat zijt gij ontroerd"? zoo roept zijn vriendelijke, welbekende stem hen tot be zinning. »Waarom komen zulke overleg gingen in uw harten op"? Ziet mijn handen en mijn voeten, want ik ben het zelf, tast mij en ziet, want een geest heeft geen vleesch en gebeente, zooals gij ziet dat ik heb". En om hen, die door blijd schap overstelpt, het nog niet konden ge looven, volkomen te overtuigen vraagt Hij spijze en eet voor hunne oogen. En o, wat gevoelen van onuitsprekelijke blijdschap vervult nu aller hart. Ziet, hoe zij, als om strijd, zich beijveren om, onder tranen van vreugde, hun Jezus, hun liefde en blijdschap te betuigen. Van de innigste blijdschap is aller hart vervuld. Hoe is 't mogelijk dat ze zoo konden twijfelen Maar niettegenstaande hun twijfel, ja on geloof: Jezus heeft hen allen lief. Nu is alle duisternis geweken, nu is er enkel licht en vreugde en branden hunne harten om van zijn lippen de woorden des levens in te drinken. Doch niet alleen voor Jezus eerste vrien den en vriendinnen, maar ook voor heel zijn strijdende kerk van alle eeuw ligt er vrede en rijke stof van verblijden in Zijn verrijzenis. O dat ook uw hart zich daarin waarlijk verheugde Hoevelen zijn er niet die het toestemmen»Jezus is op gestaan uit de dooden"en met dit al in zorgeloosheid en werelddienst voortgaan. Hun toestemmen is zonder geur en kleur en werking. Geen blijdschap in den Heere kan daaruit voortspruiten. Maar »indien gij met uw mond belijdt den Heere Jezus, en met uw hart gelooft dat God Hem uit de dooden heeft opgewekt, zoo zult gij zalig worden" Gelooft gij met uw hart dat Jezus is verrezen, dan kunt ge ook niet nalaten u hierin te verblijden. Waarom Om Jezus eere en om uw eigen heil. Om Jezus eerel Als hen die gij lief hebt eer en vreugde ten deel valt, dan verblijdt ge u daarover en zoudt ge nu, als zij die u lielhebben en om uwentwil, uit zelfverloochenende liefde, moeiten en opofferingen wilden ondergaan, eer genieten en vreugde smaken mogen, u daarover niet nog meer verblijden? Welnu geloovigeWie heeft u meer lief gehad dan Jezus? Wie heeft ooit om uwentwille zich zoo verloochend dat Hij zijn hoofd met doornen kroonen, zijn han den en voeten aan het kruis doorgraven liet en zich naar lichaam en ziel aan het ontzettendst lijden onderwierp Wie is méér waardig met al de genegenheid uwer ziele bemind te worden dan Jezus die voor u zijn ziel gaf tot een rantsoen Hoe zoudt gij, die zijn liefde met een waarachtig beginsel van wederliefde beant woordt, u dan niet verblijden in Zijn heer lijkheid? Zijn verrijzenis is de eeuwig schitterende kroon die de vader om zijn hoofd heeft gelegd. In zijn nieuw leven draagt hij het koninklijk purper, waarmee zijn vader hem omhangen heeft. Ziet Jezus, den voor u verguisden, gekruisten, verbrijzelden Jezus, gelijk Hij opstond uit de dooden, met eere gekroond I Hij heeft den dood verslonden tot overwinning Hij draagt de banier boven tien duizend Alle macht en eer zijn nu in eeuwigheid de zijne. O hoe kan het anders, dan dat uw hart, dat alle hart, dat Hem liefheeft, zich met Hem in zijn heerlijkheid verblijdt? En ook om der wille van uw eigen heil verblijde zich uw hart. Indien de Heere Jezus in den dood gebleven ware, wat waarborg zoudt gij hebben dat Hij u van uit den hemel in liefde gadeslaat en dat gij eenmaal in Zijn heerlijkheid Hem zien zult? Maar nu Hij door zijn opstanding krachtiglijk bewezen is de Zone Gods te zijn, kan Hij u bemoedigen met zijn woord »Ik ben met u alle de dagen, tot de vol einding der wereld!" Hij is met u; Hij slaat u in liefde gadeWaar gij strijdt of lijdt, bij dag noch bij nacht, wendt Hij den blik van u af. Hij waakt over u Hij zorgt voor u en gij leeft onder Zijne hoede. Dit moogt gij weten door het ge loof, naardien Hij uit de dooden is opge staan. Verblijde dan uw hart zich in Hem ten allen tijde En dit te meer daar zijn verrijzen u waarborgt dat ge, als zijn verloste Hem eenmaal zien zult. Geloovigeals Jezus zal geopenbaard worden, zult ook gij met Hem geopenbaard worden in heerlijkheid en gij zult Hem zien, gelijk Hij is. Eenmaal ziet ge die oogen, vol van het licht der hemelsche liefde, en dien mond, die niet dan vrede ademt, en dien schouder, die het kruis voor u droeg en die handen en voeten en zijde die door uw zonden mede doorboord werden. Nu ziet ge in den geest Jezus met eere en heerlijkheid gekroond, maar eens zult ge Hem zien van aangezicht tot aangezicht, gelijk zijn discipelen Hem zagen, waar Hij in hun midden verscheen. En hierom, hoewel uw oog Hem nog niet ziet, uw hart verheuge zich met een onuit sprekelijke vreugde. Wat is 't vooruitzicht schoonDen Koning in zijn heerlijkheid te zienKan het hart, dat in hope is zalig geworden, nalaten zich te verheugen over het eeuwig goed dat in Zijn verrijzenis is gewaarborgd. O neen, maar ziende in den geest op den verrezen en gekroonden Heiland juicht het met blijdschap »ik zal Hem zien gelijk Hij is". Hem, die mijn alles, die mijn leven is. Lezer Houdt in gedachten dat Jezus Christus uit de dooden is opgestaan het zal u een spoorslag zijn in voorbe reiding voor den hemel te leven. Maar aan hoeveel vergetelheid en achte loosheid ten aanzien van den verrezen Heere staat ge schuldig? Smart dit u, o laat het dan uw begeerte zijn, dat Hij zich in Zijn vergevende liefde aan u open bare en u ver vuile met vrede en blijd schap door het geloof, opdat ge overvloedig moogt zijn in de hope, door de kracht des Heiligen Geestes 1 Gelooft gij niet van harte in den ver rezen Jezus, zoo buig uw knieen of het den Heere behage Zijnen Zoon in u te doen opstaan. Het is Gode niet te groot, ook u deze genade te bewijzen. De Heere Jezus is verschenen, zelfs waar Hij niet werd verwachtHij zal komen waar Hij biddend wordt te gemoet gezien. Bidt dat het vrede zij u" indale in uw hart en dat uw leven met den gekruisten en verrezen Christus verborgen zij in God dan zult ge met blijdschap uw leven Hem ten dankoffer wijden en eenmaal neemt Hij u op in Zijn heerlijkheid waar ge u eeuwig met de reinste vreugde in Hem verblijden zult. F. W. J. Wolf. KERKELIJK LEVEN. De verborgenheden van Jezus Christus. C. Abonnementsprijs: franco aan liuis per half jaar 70 cent. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieprijs 1—5 regels 30 centiedere regel meer 5 cent Familieberichten 10 cent per regel. UITGAVE VAN DE Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot uiterlijk Vrijdagmorgen te zenden aan den Drukker A. D. LITTOOIJ Az., Middelburg. „De discipelen dan werden verblijd, als zij den Heere zagen." Johannes 20 20b. 1. Jezus leeftHet was de eerste dag der week, vroeg in den morgen, toen de blijde bood schap tot de discipelen kwam. O, 't was een dag van goede boodschap, een schoone dag van triumfde rechterhand des Heeren doet groote daden, des Heeren sterke rechterhand 2. Wanneer alles hopeloos is, doet de rech terhand des Heeren sterke daden. 3. Een schoone dag, een dag van goede boodschapMaar het is de laatste niet, myn volk 4. Heere, Gij hebt voor ons niets dan evangelies 5. Jezus leeft voor zijn volkO, het is ge noeg nu kunnen wij sterven dat is ons leven, dat Hy leeft. Jezus leefteenige vrouwen waren naar het graf gegaan en vonden het geopend, maar den Heere zagen zij nietdoch er waren engelen, die dat tot haar gezegd hebben. 6. Doch Zijn liefhebbers zijn niet gansch voldaan, vóór zij Hem zien, Hem hebben. Petrus en de Apostel, dien Jezus liefhad, liepen naar het graf om Hem te zien en Maria Magdalena stond bij het graf en weende, omdat Jezus weg was. 7. Maria Magdalena zocht Jezus, waar zy Hem had verloren. 8. Er stond een man bij Maria, die zeide vrouwe, wat weent gij En zy antwoordde omdat zij mijn Heere weggenomen hebben. „Mijn Heere", zeide zij, want zy meende recht op Hem te hebben. Toen sprak die man één woord Maria en de liefde van Maria verstond het. Zy ontroerdezy zeidemyn Meester 't Was nog dezelfde Jezus van zondaars en zondaressen. 9. Weet gij het niet, Myn volk, als gij over My weent, sta Ik róór n 10. Ik ben nog niet opgenomenwant Ik wilde U eerst nog troosten, Maria 11. Jezus zeide: „Myn Vader en de uwe", Hy noemde Zyn discipelen niet meer vrienden, maar broeders. 12. Er waren twee dwalende schapenzy hadden hun Herder niet meer. Toen zy met elkander spraken op den weg over Jezus den Nazarener, kwam er een vreemdeling by hen, die hen bestrafte en de Schriften uitlegde. O, Hy was een wandelende hemel, en het waren levende woorden, die Hy sprak 13. Zy hadden denzelfden Geest als Hy, en hunne harten kenden Hem. Daarom brandden zy. 14. Zy dwongen Hem met hen in huis te gaan en by hen te blijven. En, toen zy aan-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 1